Tam
EskidenYeniye
 

815 yıl Baro için yatacaklar

İstanbul Barosu´nun kışkırtması, Balyoz sanıklarına pahalıya patladı. Baronun stratejisine uyarak avukatların duruşmaları boykotunu kabul eden, bu yolla yargılamanın engellenebileceğine inanan, mahkeme heyetine tehdit ve hakaretler savuran sanıklar, 815 yıl daha fazla hapis yatacak. Baronun beceriksiz stratejisinin, sanık ve yakınları arasında büyük öfkeye neden olduğu ileri sürülüyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

23.09.2012 12:21 İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz davasında kararını açıkladı. 365 sanıktan 325´ine mahkumiyet kararı verdi. Mahkum olan sanıklardan sadece 29 kişi için iyi hal indirimi yapan mahkeme, 296 sanık için ise iyi hal indirimine gitmeyip üst sınırdan ceza verdi. Üst sınırdan ceza alan mahkumlar, indirim yapılması halinde toplam 815 yıl daha az hapis cezası alacaklardı. Bu gelişme mahkemenin iyi hal indirimi uygulamasında neyin etkili olduğu tartışmasını başlattı. Gözler sanıkların savunma sırasında mahkemeye yönelik tehdit içeren sözleri ve tartışmalı uygulamalarıyla davayı kilitleyen İstanbul Barosu´na çevrildi. Bazı hukukçular iyi hal indirimine gidilmemesinde İstanbul Barosu´nun tavrının etkili olduğunu belirtirken, bazı hukukçular bu görüşe karşı çıktı. İşte hukukçuların görüşleri:

SERGİLENEN TAVIR HUKUKİ DEĞİLDİ

Hukuk ve Hayat Derneği Başkanı Avukat Mehmet Kasap: Avukatlık mesleği müvekkillini her halde savunmayı gerektiriyor. Ancak başta sanık avukatları ve İstanbul Barosu, Balyoz davası sanıklarının etkin savunmaları dışında kamuoyuna mesaj verme kaygısıyla hareket etti. İstanbul Barosu´nun da bu duruma iştirak etmesiyle mahkemeye karşı sergilenen bu durum aleyhlerine işledi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AHİM) göre sanıklara müdafi tayin etmemek adil yargılama hakkını ihlal sayılıyor. Ancak görevli avukatın sanıkları savunmaması adli yargılama ihlaline girmiyor.

HAKİMLER TAKDİR YETKİSİNİ KULLANDI

Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Adnan Küçük: Balyoz davasında olduğu gibi yargıyı rencide edecek veya sıkıntıya sokacak tavırlar mahkeme kararlarını muhakkak etkiler. Balyoz davası hem siyasi hem hukuki yönü olan bir dava. Hatta siyasi yönü daha ön plana çıkmış, kamuoyuna mesajlar vermeye müsait bir dava. Ancak netice itibariyle bir yargılama yapıldığı için avukat göndermemek, savunma yapmamak ve hastaneye kaçmak gibi şaibeli ve tepki doğuran davranışlar kararları etkiliyor. Hakimler bu konuda takdir yetkilerini kullandılar.

MAHKEMENİN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Ceza Avukatı Seffan Kılınç: İyi hal indirimi kişilerin mahkemede sergilemiş olduğu tutuma göre belirlenir. Ceza kanununda mutlaka iyi hal indirimi olacak diye bir durum söz konusu değildir. İstanbul Barosu´nun avukat göndermemesi, yargılama yapılırken salona girmesi ve sanıkların yanına oturması bu kararda etkili olmuştur. Baro hukuka aykırı bir şekilde hareket etmiştir. Baro tamamen olayı sabote etmeye yönelik çalıştı. Bu da mahkemenin dikkatini çekti.

DAVA TIKANDI BÜYÜK SIKINTI ÇEKİLDİ

Bursa Barosu Başkanı Av. Zekeriya Birkan: İyi hal indiriminde sanığın mahkemeye karşı samimi itirafları, onlarla işbirliği yapıp yapmamaları, mahkemeyi alaya alıp almamaları etkilidir. Zaten bu dava çok sıkıntılı geçti. İstanbul Barosu avukat göndermedi, dava tıkandı, sonra büyük sıkıntılar çekildi. Sanıklar duruşmalardan men edildi. Bunlar kararda önemlidir ve gerekçesinde bunu belirtecektir.

HEYETE YAPMADIKLARINI BIRAKMADILAR

Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Av. Sinan Kılıçkaya: Yargılama sırasında sanıkların büyük çoğunluğu mahkemenin yargılama yetkisini kabul etmediğini beyan etti. Ayrıca hakimleri tehdit ve hakaret etti. Yapmadıkları bir şey bırakmadılar. İyi hal uygulanması anormal olurdu. İstanbul Barosu´nun tutumu yargıya yakışır bir tutum değildi. Yargıyı tıkamaya yönelik hamleleri olmuştu. Ancak bu durum iyi hal uygulamasını etkilemez.

BARO NE YAPMIŞTI?

Balyoz davası dosya kapsamı genişliği ve sanık sayısının çokluğuna rağmen 21 aylık bir yargılamanın sonucunda tamamlandı. Başlangıçta yargılamanın yavaşlığından şikayet eden sanık avukatları yargılamanın sonuna doğru tavır değiştirdi. İstanbul Barosu´nun da devreye girmesiyle mayıs ayında bitmesi beklenen dava Eylül ayında ancak tamamlanabildi. Baro, mahkemenin uyarılarına rağmen duruşmalara avukat göndermedi. Üstelik mahkemeyi bastı. Sanık avukatlarının yanına oturarak taraf tutan Baro heyeti, mahkeme heyetiyle de tartıştı. Baro hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Baronun ve sanık avukatların girişimlerini yargılama sürecini uzatmaya yönelik tavır olarak gören mahkeme, Yargıtay içtihatlarını da esas alarak ´Baro avukat göndermese de yargılamayı sürdüreceğini bildirdi. Dava 4 ay gecikmeli tamamlandı.

GÖREVİMİZİ YAPTIK

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal: İyi hal indirimi yapılmadığına ilişkin hiçbir ailenin bizim tutumumuzu sorumlu tutacağını düşünmüyorum. Biz tamamen görevimizi yerine getirdik. Çünkü meslektaşlarımıza ve meslek onurumuza karşı bir tutumumuz vardı ve dile getirdik. Mahkeme bugüne kadar bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda herhangi bir şekilde herhangi birine güven verdi mi ki, şimdi herkes iyi hal uygulanmadı diye yakınsın. İyi hal uygulasa ne olacak. Verdiği cezalara bakın. O yüzden ayrıntılarla uğraşarak gerçek fotoğrafı kimse kimsenin gözünden kaçırmasın. Kimse de bunları yutmaz.

BİZDEN KAYNAKLANDI

Çetin Doğan´ın avukatı Celal Ülgen: Müvekkilime iyi hal uygulanmamasının İstanbul Barosu´nun tutumuyla ilgisi yok. Bu bizim duruşmaya girmeyip protesto etmemizden kaynaklandı. Bir mahkeme avukatların tavrı nedeniyle sanıklara ceza veremez. Çünkü cezaların şahsiliği ilkesi var. Mahkeme duruşmada iyi halin görünmediğini söylüyor. Yani bir kimse hak arıyorsa, savunma yaparken sesini yükseltiyorsa, suçsuz yere yargılandığı için öfkeleniyorsa iyi hali sayılmayacak mı? Bunda biraz insaflı olmak lazım. Bir sanığın savunma esnasında sarf ettiği hakaret içeren sözler için hakkında suç duyurusu yapılabilir. Kaldı ki bizim tutumumuz hakaret olarak algılanmamalıydı. Biz mahkemeye hakaret etmedik. Bizi yargıyı geciktirmekle suçladılar. Gerekçeli kararda bunun açıklamasını yapmak zorundalar.

BELİRLEYİCİ OLMAZ

Uluslararası Hukuk Merkezi Başkanı Av. Cahit Özkan: İstanbul Barosu´nun tutumunun belirleyici olduğunu söyleyemeyiz. Mahkeme heyeti sanıkların hal ve davranışlarına bakar. Sanıkları düzen değiştikten sonra kendilerine hesap sorulacağı yönünde tehditleri mahkeme boyunca sıkça duyduk. Bunlar heyete hakarettir. Mahkemenin bunların tamamını değerlendirip indirime gitmemesi beklenen bir durumdu. ( Bugün)

(23 Eylül 2012, 12:21)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Flaş!!! Balyoz davası bitti

Sanıklar, avukatları ve İstanbul Barosu ortak yapımı ´Balyoz davasını kilitleme´ planı

Ergenekon ve Balyoz gibi davaları engelleme girişimleri

Balyoz davasında savcılığın Esas mütalaasını (920 sh) indirip okumak için tıklayın

BALYOZ PLANI VE DAVASI MANŞETLERİMİZ

1. Balyoz iddianamesinde ara

2. Balyoz iddianamesinde ara

3. Balyoz iddianamesinde ara

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

BALYOZ VE DİĞER DAVALARDAKİ DELİL TARTIŞMALARI

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=4832    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
59.670.975