Aile Meclisi’nden 14/15 Temmuz’da Dua ve Basın açıklaması
Tam
EskidenYeniye
 

Asıl Balyoz, yararlanılacak gazetecilere

Balyoz davasının darbe girişiminin sabit görülerek sanıkların cezalandırılmalarıyla sonuçlanması bazı medya organlarını şok etti. Taraflı yayın yaparak darbecileri masum melekler gibi göstermeye çalışan bu medya organları kamuoyu önünde ne kadar deşifre olduklarının farkında olmadan taraflı yayınlarını sürdürüyor. Balyoz darbesi gerçekleştiğinde ´kendisinden yararlanılacak gazeteciler´ olarak adları darbe planlarında açıkça geçen gazeteciler, bu tespiti doğrularcasına hayret verici şekilde Balyoz darbecilerini masum göstermeye çalışıyor. Zaman gazetesinden Veysel Ayhan, yazısında asıl Balyoz´un medyaya indiğini belirtiyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

26.09.2012 10:34 Aylarca Ergenekon iddianamelerini görmezden gelip sulandırmaya çalıştılar. Balyoz darbe planı ortaya çıktığında haber bile yapmadılar. Sayfalarını çarşaf çarşaf sanık avukatlarına teslim ettiler. Siz babasının suçlu olduğunu kabul eden bir evlat veya evladın suçunu ikrar eden bir baba duydunuz mu? TV´ler saatlerce Balyoz yakınlarının gözyaşları eşliğinde sanıkların ne kadar sevecen, ne kadar demokrat nasıl suçsuz olduğunu yayınladı. Seyreden veya okuyan sanır ki bu sanıklar darbe toplantılarında değil Hâki Güvercinleri Koruma Derneği´nde zeybek oynarken yakalanmışlar. Binlerce sayfalık iddianame, on binlerce sayfa ek klasör onları hiç ilgilendirmedi. İlgilerini çeken sadece bulabildikleri ve araştırmayı asla düşünmedikleri birkaç tenakuz ve sehiv oldu. Sanıkların darbeyi adım adım planladıklarını anlatan kendi ses kayıtlarına bile kulak tıkadılar. Psikolojik bir harp verdiler. Harbin ana prensibi sanıkları hâkimlere karşı değil kamuoyuna karşı savunmak. Çünkü hâkimlerin önlerindeki delillere baktığında sanıkların işinin yaş olduğunu gördüler. Canhıraş bir feryatla tetikçilerini -gaza getirdikleri askerleri- ve rezil rüsva olan itibarlarını kurtarma peşine düştüler. Düşünün ki bir yazar 100 yazı yazmış olsun da 99´unda darbe sanıklarının suçsuz, delillerin sahte olduğunu ısrarla nakarat haline getirmiş olsun. Belki de asıl korkuları savcıların onları davet etmesi ve niçin askeri manşet manşet tahrik ettiniz hesabını sormasıydı ve bunu önlemek için barajı tetikçiye kuruyorlardı.

Fakat yargı, manşetlere değil delillere göre karar verdi. Balyoz kararları açıklandığında bu etkisizlikleri, bir başka Balyoz olarak beyinlerinde zonkladı. Kaldı ki sanıkları tahrik edip mahkeme heyetine kışkırtmasalar, sanıklar taşkınlık yapmasa İşçi Partililerin peşine takılmasa ´iyi hal´den 3-5 yıl daha az yatacaklardı. Veya bu işin inkârı mümkün değil, deyip soruşturma sırasında erkekçe ve delikanlı gibi darbe girişimlerini itiraf etselerdi daha da az ceza ile veya ceza almadan kurtulacaklardı. Dimyat çoktan düştü, yeni hedef Yargıtay. Dursun Çiçek müjde almışçasına emin ´Merak etmeyin Yargıtay´da çözeceğiz.´ diyor. Ama bu kadar açık bir darbe teşebbüsünde mahkeme heyeti sanık yakınlarından oluşursa ancak tahliye çıkar. Veya Yargıtay´da fotokopiden tavşan çıkarmayı başarıp Cihaner´i tahliye eden ´birileri´ Balyoz´a sahip çıkarsa sanıklar kurtulmayı başarır.

Balyoz bir kısım darbecileri diskalifiye etti. Ama zihniyet bandı müfredat ve teamül yönlendirmesiyle bol bol cunta heveslisi üretiyor. Medya ise tamamen çözümsüz görünüyor. Normal bir ülkede medya darbecilerin tutuklanmasından demokrasi adına kıvanç ve mutluluk duyar. Bizde bilakis yas var. Bu medya İspanya´da olsa darbenin yaşandığı 23 Şubat 1981´de El Pais gazetesi El Pais anayasayı destekliyor manşetiyle değil Ordu kaosa el koydu manşetiyle çıkardı. Şili´de olsa 11 Eylül 1973´te General Pinochet darbe yapıp başkanlık sarayı La Moneda´yi bombaladığında Ama Allende de hak etmişti başlığı sürmanşet olurdu. Tıpkı Türkiye´de defaatle olduğu gibi. Şimdi komiklik sınırlarını o kadar zorluyorlar ki ´Bakın paşam zeybek oynuyor hiç darbe yapar mı?´ diyecek kadar zavallı ve tedaviye muhtaç hale geldiler. ( Veysel Ayhan / Zaman)

DUYGU SÖMÜRÜSÜNE GEREK YOK, DARBE İNSANLIK SUÇUDUR

Balyoz davasında çıkan kararla ilgili bazı medyada çıkan ağır eleştirilere siyasilerden ve 12 Eylül´ün mağdurlarından tepki geldi. AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, 1960´ta darbeyi yapanlar niye Menderes´i astılar? Onların çocukları yok muydu? diye sordu. 78´liler Vakfı Başkanı Celalettin Can, kanun karşısında herkesin eşit olduğunu hatırlattı. Yusufiye Derneği Başkanı Recep Küçükizsiz ise darbecilere destek veren sivillerin yargı önüne çıkarılması gerektiğini söyledi. 12 Eylül darbesinde kanlı işkenceler yaşayanlar, Balyoz davasından çıkan kararı destekliyor. Darbenin bir suç olduğunu kaydeden hukukçu ve darbe mağdurlarının görüşleri özetle şöyle:

-Darbe olsaydı Türkiye, muz cumhuriyeti olacaktı-

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ: Mahkemede alınan bu karar, Türkiye demokrasisi ve hukukunun darbeye cevabıdır. Bu konuyu istismar etmeye gerek yok. Eğer bu kişiler darbe yapmış olsalardı Türkiye muz cumhuriyeti olarak anılacaktı. 1960´ta darbeyi yapanlar niye Menderes´i astılar, siyasetçileri neden idam ettiler? Onların çocukları yok muydu? Meseleyi rövanş meselesi haline getirmek istemiyorum. Geçmişte de medya mensupları darbecileri alkışladılar. Bugün de aynısını yapıyorlar. Ama milletimiz artık şuurludur, bu tür dezenformasyonlara inanmayacaktır.

-Darbeciler başarsaydı yargılanamayacaklardı-

Devrimci 78´liler Federasyonu Başkanı Nejat Kangal: Askerler tarafından yapılan bir anayasa tarafından askerlerin yargılandığı bir dönem yaşanıyor. Daha gerekçeli kararı bilmiyoruz. Bildiğimiz bir şey var. Türkiye´de ordu geleneksel olarak darbecilerdir. Bunun kırılması gerekiyor. Başarmış olsalardı zaten yargılanamayacaklardı. Teşebbüs aşamasında bu kadar ceza verilir mi konusunda ise ceza kanunumuzda hangi cezalar varsa o verilir.

-Yargıtay´ı etkilemeye çalışıyorlar-

Avukat Hasan İlter: Darbeye teşebbüs hukuken suçtur. Ama basında çıkan yayınlarla dava farklı mecralara çekilmeye çalışılıyor. Mahkemenin aldığı karar, 12 Eylül, 28 Şubat soruşturmaları ve Ergenekon davası için emsal bir karar niteliği taşıyor. Sanık avukatları, dava sırasında hukuki olmayan argümanlarla müvekkillerini savunmaya çalıştılar. Şimdi de mahkeme üyelerini acımasızca suçlayarak Yargıtay´ı etkilemeye çalışıyorlar. Darbe olsaydı, kendi hukuklarını yaparak yargılanmayacaklardı zaten.

-Kanun dışında bir ceza verilmedi-

Avukat Sacit Kayasu: Cezayı belki biraz fazla, üst sınırlarda verdiler, o da hâkimin takdiri. Kanun dışında bir ceza verilmedi. Babalık-kocalık haklarının sınırlandırılması kanunda yer alan bir şey. Fakat birçok avukat bunu bildiği halde mahkemeyi töhmet altında bırakmak için ´Böyle bir şey yoktur.´ diyorlar. Ben de Mahkeme zaten eğer yanlış bir şey yaptıysa temyizde bulunur. diyorum.

-Hesabı sorulamayan her darbe sonrakini teşvik etti-

Avukat İrfan Sönmez: Türkiye´de yıllardır yapılan darbelerin hesabını soramadık. Hesabı sorulamayan her darbe de bir sonraki darbeyi teşvik etmiştir. Son dönemlerde yayın organlarında Balyoz davası ile ilgili çıkan yayınların asıl amacı insanların duygularına dokunarak milletin vicdanında aklanmaya çalışma çabalarıdır. Ama mahkeme kararından önce Balyoz sanıkları zaten milletin vicdanında yargılanmışlardır. Mahkeme kararı, son derece yerindedir. Bu kararla Türkiye demokrasisinin önü açılmıştır. ( Zaman)

(26 Eylül 2012, 10:34)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Yalanlarından faydalanılacak gazeteciler

Darbe medyası da Balyoz yedi

Kontrgerilla Medyası

Ergenekon ve Balyoz gibi davaları engelleme girişimleri

Balyoz davasında savcılığın Esas mütalaasını (920 sh) indirip okumak için tıklayın

BALYOZ PLANI VE DAVASI MANŞETLERİMİZ

1. Balyoz iddianamesinde ara

2. Balyoz iddianamesinde ara

3. Balyoz iddianamesinde ara

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

BALYOZ VE DİĞER DAVALARDAKİ DELİL TARTIŞMALARI

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=4841    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
60.966.790