Tam
EskidenYeniye
 

Mahkeme rahibe hakaretini affetti

CHP´nin ´Rahibe Afişi´ davası, 2012´de yürürlüğe giren 6532 sayılı yasa gerekçe gösterilerek ertelendi. Sanıklar 3 yıl içinde aynı suçu işlemediği taktirde dava düşecek. Yani mahkeme İslam´a hakaret eden CHP´yi 1 seferlik affetmiş oldu. Karara tepki gösteren davacı Adalet Platformu, temyize gidecek. Platform, Hz Muhammed´e hakaret içeren Amerikan filminin düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Taraf yazarı Sevan Nişanyan hakkında da yarın savcılığa suç duyurusu yapacak.

Önceki haber title=Sonraki haber

04.10.2012 17:16 CHP´li Avcılar Belediyesi´nin 12 Eylül 2010 tarihindeki anayasa değişiklik paketi referandumu öncesi astığı ve Müslüman kadınları ´rahibe´ye benzeten afişle ilgili açılan dava ertelendi. Davaya bakan İstanbul Küçükçekmece 2. Asliye Mahkemesi, suçun kamu davası kapsamında olduğu ancak 5 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren 6352 sayılı yasanın geçici 1.1 maddesi uyarınca kovuşturmanın ertelendiğini belirtti.

Anayasada yapılacak bazı değişikliklerin halkoyuna götürüldüğü 12 Eylül Referandumu´na sayısı günler kala Avcılar Belediye tarafından hazırlanan afişler gündeme düşmüştü. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran afişlerde başörtülü kadınlar rahibelere benzetilmişti. Konuyla ilgili savcılığa yapılan suç duyurusunun ardından aralarında Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci´nin de bulunduğu kişiler hakkında dava açılmıştı.

Küçükçekmece 2. Asliye Mahkemesi´nde görülen davada bugün karar aşamasına gelindi. Sabah 10.00´da yapılan duruşmaya, olayın meydana geldiği tarihte belediye başkanının özel kalem müdürü olan şimdi ise belediyenin zabıta müdürü olduğunu belirten Müjdat Göç, emniyette verdiği ifadesini tekrarladığını söyledi. Göç, ayrıca afişin o dönemki anayasa değişikliği çalışmaları sırasında astırdıklarını ayrıca afişlerin o dönemde yayınlanan Can Ataklı´nın bir köşe yazısından alıntı yapılarak hazırlandığını ifade etti. Göç, ifadesinde kendilerinin hiçbir zaman art niyetli ve kötü düşünceli olmadıklarını savundu.

Duruşmada savunma yapması beklenen Başkan Mustafa Değirmenci, rahatsızlığını gerekçe göstererek, avukatı aracılığıyla mahkemeye rapor sundu. Davanın müştekilerinden Adem Çevik ise ifadesinde mahkemenin bu davaya bakmakla görevli olmadığını belirtti. Bu nedenle görevsizlik kararı verilmesini talep eden Çevik, konunun organize bir şekilde gerçekleştiğini ve devletin parasının harcandığını belirtti. Görevin kötüye kullanıldığını anlatan Çevik, bu emri yerine getirenlerin de suçlu olduğunu vurguladı.

-Mahkeme sanıkları 1 seferlik affetti!-

Mahkemeden davayla ilgili cezanın ertelenmesi kararı çıktı. Mahkeme ´Halkın bir kesiminin sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklıklarına dayanarak alenen aşağılama, sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle hakaret´ suçunun işlendiği bahsiyle, TCK´nın 216/2, 125/2, 125/3-b ve 53. maddeleri gereği ceza istemiyle kamu davası açıldığını belirtti. Ancak suç tarihi itibariyle 5 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğü giren 6352 sayılı yasanın geçici 1,1 maddesi uyarınca mahkeme, kovuşturmanın 3 yıl ertelenmesine karar verdi. Sanıklar bu 3 yıl içinde aynı suçu yeniden işlediklerinde dava yeniden görülmeye başlanacak. Suçun tekrarlanmaması halinde ise dava düşecek.

-Adalet Platformu, davayı temyiz edecek-

Davaya müşteki sıfatıyla katılan Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik, adliye çıkışı yaptığı açıklamada mahkemenin kararını doğru bulmadıklarını belirtti. Süreci kaldığı yerden devam ettireceklerini belirten Çevik şunları söyledi: CHP´nin İslam´a ve Hristiyanlara hakaretini Yargıtay´da temyize gideceğiz. Taraflı hakimi de HSYK´ya şikayet ediyoruz. CHP´nin hakareti halen devam ediyor. Çünkü Kur´an yasağını savunuyorlar. ABD´de çevrilen filmdeki hakaretler gibi İslam´a hakaretler devam ediyor.

-Nişanyan´a suç duyurusu-

Çevik, Hz Muhammed´e hakaret içeren ABD´deki filmin düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Taraf gazetesi yazarı Sevan Nişanyan hakkında da yarın savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

RAHİBE AFİŞİ OLAYI NEDİR?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun Başörtüsünü biz çözeriz şeklindeki sözlerinin hemen ardından CHP´nin 12 Eylül 2010 tarihinde gerçekleştirilecek halkoylamasına yönelik billboardlara astığı afişler, vatandaşların tepkisini çekmişti. Tepkiler üzerine apar topar kaldırılan afişlerdeki AKP´nin Hazırladığı Anayasa Paketine Neden Evet başlıklı bölümde tepki çeken ifadelerden bazıları şöyleydi: Müslüman kadınların rahibe gibi örtünmesi için Evet... Ulu önderimiz Mustafa Kemal´i tarihten silmek için Evet... Yetim hakkı yemekten dosyaları bulunan Recep beyi kurtarmak için Evet... Bebek katilini kurtarmak için Evet... Parçalanacak topraklarımızda Kürdistan´ın kurulması için Evet... Kamuoyunu sarsan skandal CHP işi çıkmıştı. CHP´li yetkililer tepkiler üzerine olayı açıkça sahiplenmekten çekinmiş, hatta bunun hükümetin işi olduğunu en yetkili ağızlardan iddia edecek kadar ileri gitmişlerdi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ´türbanı rahibe kıyafetine benzeten´ afişlerin CHP´li Avcılar Belediye Başkanı tarafından yaptırıldığının tespit edildiğini açıkladı: ´Nerede basıldığını bulduk, kime sipariş edildiğini bulduk, ne kadar bastırıldığını bulduk. Bu kişilerin hepsi konuştular. Bilbordlara asanlar da konuştular.´

CHP OLAYI ÖRTBAS ETTİ

Bu gelişmeler üzerine sorumluluğu kabul etmek zorunda kalan CHP yetkilileri, afişlerin asılmasından sorumlu olanları disiplin kuruluna sevkederek cezalandıracaklarını açıklamışlardı, ancak bugüne kadar bu konuda hiç bir gelişme olmadı. Dava sürecinde CHP´li yetkililerin nasıl davranacağı, konuyu görmemezlikten gelmeyi sürdürüp sürdürmeyeceği merak ediliyor. Skandal hakaret olayının peşini bırakmayan sivil toplum kuruluşu ´Adalet Platformu´, yaptığı suç duyurusuyla davanın açılmasını sağlamıştı. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(04 Ekim 2012, 17:16)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Flaş!!! Rahibe afişlerinin sahibi tespit edildi: CHP

Rahibe afişi büyük tepki görünce CHP hükümeti suçladı

Rahibe afişiyle ilgili manşetlerimiz

12 Eylül 2010 Anayasa referandumu manşetlerimiz

Adalet Platformu ile ilgili manşetlerimiz

http://www.adaletplatformu.com/?&Syf=1&Id=80925

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=4862    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Amiralin Alıkonulmasına Müebbet

21.12.2021 08:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Deniz Harp Okulu Komutanı olan Tümamiral Mesut Özel'in, emrindeki askerler tarafından kelepçelenip cezaevine kapatılmasına ilişkin 9 sa..
Tamamı 21.12.2021

Fetö Casuslarına 165 Yıl Gerekçesi

20.12.2021 15:05 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına Fetö/PKK/DHKP-C/MKP terör örgütlerine yönelik soruşturma bilgilerinin bazı Avrupa ülkelerinin Ankara büyükelçiliklerine ait talepler doğrultusunda rüşvetle Malatya Doğanş..
Tamamı 20.12.2021

ATO Fetö Yapılanmasına dava

20.12.2021 14:39 Ankara'da, Fetullah Gülen terör örgütünün Ankara Ticaret Odası'ndaki (ATO) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 12 kişi hakkında “örgüte üye olma ve yardım etme” suçlarından dava açıldı. 1..
Tamamı 20.12.2021

Fetö Yöneticilerine 28 Yıl Hapis

23.12.2021 09:06 Ankara'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda biri mahrem sorumlu ve nöbetçi imam, diğeri sahte kimlikçi olarak yönetic..
Tamamı 23.12.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

21.12.2021 12:36 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 21.12.2021

Darbede TRT İşgali davası

21.12.2021 12:12 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 21.12.2021

Yeğen Gülen 212 İsmi Deşifre Etti

22.12.2021 10:01 Ankara'da, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonu ile yurt dışında yakalandıktan sonra tutuklanan, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen'in yargılanmasına devam edildi. 18 Kasım'da Ankara..
Tamamı 22.12.2021

Zirve Kumpası: Sahte İhbarlar Davası

21.12.2021 12:17 Malatya'da, 18 Nisan 2007 tarihinde meydana gelen ve biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında FETÖ'nün talimatıyla, kendilerinden olmayan askerleri engellemek ve örgüt ..
Tamamı 21.12.2021

Şemdinli Savcısına Yine 10 Yıl Hapis

21.12.2021 08:36 2005'te Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki olaylara yönelik soruşturmasıyla adı duyulan eski savcı Ferhat Sarıkaya, Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davada FETÖ ü..
Tamamı 21.12.2021

Selam Kumpası: Hapis Gerekçesi

20.12.2021 14:49 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 20.12.2021

Kapıyı Mahrem İmam Değil Polis Açtı

23.12.2021 13:15 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında firari jandarma 'mahrem imamı' Mehmet Sağlam'ın evinde arama yapıldığı sırada ikametgaha gelen iki kişinin, ihraç edilmiş eski binbaşılar olduğu ortaya çıktı. 19 Kasım'daki geli..
Tamamı 23.12.2021

Akıncı Üssü Dosyası İstinafta

23.12.2021 10:58 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde komuta merkezi olan Akıncı Üssü davasında yer alan klasörler, kanun yolu incelemesi için Ankara Bölge Adliye Mahkemesine (BAM) gönderildi. ..
Tamamı 23.12.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:30 Balıkesir'de, FETÖ'nün darbe girişimi gecesi Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında bazı subayların katıldığı toplantının yanı sıra tankların ve araçların revirin önüne dizilmesine ilişkin açılan davada 10'u tutu..
Tamamı 21.12.2021

Balıkesir: 7 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:25 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. 15 Kasım'da Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkem..
Tamamı 21.12.2021

Ankara 7 sanıklı Darbe davası

20.12.2021 12:34 Ankara'da, FETÖ/PDY'nin, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı olan, darbeciler tarafından hazırlanan sözde görevlendirme listesinde TRT Genel Müdürlüğü'ne atandığı belirtilen es..
Tamamı 20.12.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

21.12.2021 12:26 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye ilişkin kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. 17 Aralık'ta Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruş..
Tamamı 21.12.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.703.372