Tam
EskidenYeniye
 

Koç Müze patlayıcı imhası Ataç´tan

Koç Müze gemisi Uluç Ali Reis Denizaltısı´nda bulunan patlayıcıların imha emrini dönemin Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü´nün değil Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç´ın verdiği, Ataç´ın dava kapsamına sokulmamaya çalışıldığı iddia edildi. İlginçtir ki, Amirallere Suikast Planı davasında, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanları Metin Ataç ile Eşref Uğur Yiğit´e örgüte karşı çıktıkları için Ergenekon´un Deniz Kuvvetleri içindeki hücreleri tarafından suikast yapılacağı iddiası yargılanıyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

15.10.2012 11:01 Kafes Eylem Planı davasıyla ilgili soruşturma devam ederken, emri veren Komutan, nedense soruşturma dışında tutuluyor ve bir nevi kurtarılıyor. Koç Müzesi´ne hediye edilen Uluç Ali Reis Denizaltısı´nda TNT kalıpları ve patlayıcıları bulunmuş, ortaya çıkan ´Kafes Eylem Planı´nda bombanın çocukların ziyareti sırasında kullanılacağı iddia edilmişti.

Taraf´tan Mehmet Baransu, bombaların Emniyet´e haber verilmeden imha edilmesiyle ilgili olarak eleştirdiği dönemin Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü´nün eşinin ve kızının, patlayıcıları imha emrini verenin dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç olduğunu iddia ettikleri bilgisini vermişti.

Baransu, emri verenin Öğütçü değil, Ataç olduğu iddiasının doğru olduğunu kanıtlayan yeni belge ve bilgilere ulaştığını ifade etti. İşte Baransu´nun tespitleri:

Koç Müzesi´ne hediye edilen Uluç Ali Reis Denizaltısı´nda 2008 yılında bulunan TNT kalıpları ve patlayıcıları sanırım hepimiz hatırlıyoruz. Denizaltının bakımından sorumlu emekli bir astsubay tarafından 14 Kasım 2008´de bulunmuştu patlayıcılar.

Konu önce müze müdürüne, ardından da dönemin Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü´ye haber verilmişti. Buradan alınan patlayıcılar incelenmek üzere Beykoz SAS Grup Komutanlığı´na götürülmüş, incelemenin ardından da tutanakla imha edilmişti.

Yaşanan bu olayı 10 Mayıs 2009 tarihinde Taraf´ta ?Ya patlasaydı?? manşetiyle ilk kez okurlara duyurmuş, patlayıcıların fotoğraflarını, imha tutanağını yayımlamıştım. Ve askerî yetkililere şu soruyu sormuştum; ?Patlayıcılardan İstanbul Emniyet Müdürlüğü niçin haberdar edilmedi??

Daha sonra yaşanan süreci de hatırlıyorsunuz. 9 Temmuz 2009 tarihinde Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, Koç Müzesi´nde keşif çalışması yapmış, patlayıcıların denizaltında unutulduğu yönündeki askerî yetkililerin açıklamalarına inanmadığını belirten şu cümleleri saf etmişti: ?Patlayıcılar kolaylıkla bulunamayacak bir yere saklanmış. Günlük yaşım koşullarında unutulması mümkün değil. Basit bir işlem ile kullanıma hazır hâle getirilebilir.?

Öz´ün bu açıklamalarının ardından Kafes Eylem Planı kamuoyuna yansımış, planın ?Notlar? kısmında bombanın çocukların ziyareti sırasında kullanılacağı iddia edilmişti. Ardından da soruşturma başlatılmış, bir grup asker tutuklanmıştı.

2009 yılında kamuoyuna yansıttığım bu olayı tekrar ele almamın iki önemli nedeni var. Hatırlarsanız, Poyrazköy, Amirallere Suikast ve Kafes Eylem Planı davaları birleştirilmişti. Davanın Çağlayan Adliyesi´nde görülmesine bugün devam edilecek. Bu nedenle olay güncel. İkinci neden ise konuyla ilgiyi yeni bilgi ve belgelere ulaşmam. Özellikle Koç Müzesi´nde bulunan patlayıcıların imha edilmesi emrini kimin verdiğiyle ilgili.

Patlayıcılarla ilgili konuyu kamuoyuna duyuran ilk isim olarak, ilk günlerde dönemin Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü ve yetkilileri eleştirmiş, bombalardan Emniyet´in neden haberdar edilmediğini sormuştum. O günlerde bu sorum cevapsız kalmış, davaların görüldüğü mahkemede denizaltının askeriyenin envanterinde bulunmasından dolayı bilginin sadece askerî makamlara iletildiği açıklanmıştı.

Bu olaydan yaklaşık bir yıl sonra da Öğütçü´nün eşi ve kızıyla kendi evinde buluşmuş ve saatlerce konuşmuştuk. Bu ziyaretimin ayrıntılarını da Taraf´ta sizlerle paylaşmıştım. İşte o ziyarette, Öğütçü´nün eşi ve kızı ?patlayıcıları imha emrini babam vermedi, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç verdi. Araştırırsanız konuyla ilgili belgeyi bulursunuz. Patlayıcılarla ilgili askerî savcılığa suç duyurusunda bulunan kişi de eşim/babam. Ama bugün kendisi suçlanıyor? demişlerdi.

Bir yıl önce aldığım bu bilgilerin doğru olduğunu kanıtlayan yeni belge ve bilgilere ulaştım. Ailenin de dediği gibi patlayıcıların imha edilmesi emrini veren kişi Öğütçü değil, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç. Emri kendisi vermesine rağmen, bugün kendisi yerine Ahmet Feyyaz Öğütçü, bombaların imhasıyla ilgili suçlanıyor. Araştırmam sonucunda Öğütçü´nün mahkeme heyetine imha emrini kimin verdiği yönündeki belgeyi sunduğunu da öğrendim.

Patlayıcıların bulunmasının ardından Öğütçü olayla ilgili Askerî Savcılığa suç duyurusunda bulunuyor. Savcılık da 2 Kasım 2009´da 2009/590 Esas, 2009/90 Karar numarasıyla olayda İstanbul ekibinin sorumlu olmadığını, ?Deniz Kuvvetleri´nin bilgisi dâhilinde patlayıcıların patlatıldığını? belirtip, ?kovuşturmaya gerek yok? diyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı´nın patlayıcıların imha edilmesi emrini verdiği mesajın belgesini de yayımlıyorum. Bu belgeyi yayımlamamın nedenine gelince.

Yukarıda da belirttiğim gibi konuyla ilgili Emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü, savcılık ve mahkeme tarafından suçlanırken, aslında emri verenin kendisi değil, sadece uygulayanı olduğu görünüyor. Kendisi bugün haksız yere bu konuyla ilgili suçlanırken, emri veren dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç her nedense soruşturma dışında tutuluyor ve bir nevi kurtarılıyor.

Bu konuya ve ayrıntılarına devam edeceğim. Özellikle bugüne kadar şehir efsanesine dönen Poyrazköy´den alınıp denize alılan mermiler ve bir gemiye yüklenip denize atılan patlayıcıların efsane değil, gerçek olduğunu, askerî belgelerle sizlerle paylaşacağım.

Yazımı bitirirken şu notu da düşeyim. Mahkemeler ?Poyrazköy, Amirallere Suikast ve Kafes Eylem Planı? davalarını birleştirmesine rağmen, bu davaların her birinin ayrı ayrı görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sayede yargılamalar hızlanacak ve mağdur olduğunu düşünen sanıkların bir kısmının da bu mağduriyetleri ortadan kalkacaktır. ( Mehmet Baransu / Taraf)

(15 Ekim 2012, 11:01)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

İşte ´Denizaltı´da Katliam´ planını ortaya çıkaran ihbar mektubu

Poyrazköy İddianamesinde ara

Kafes iddianamesinde ara

Amirallere suikast iddianamesinde ara

Poyrazköy manşetlerimiz

Kafes Eylem Planı manşetlerimiz

Amirallere suikast manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=4882    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kayseri: Darbeye 14 Yıl Hapis

27.09.2020 13:36 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde Yurtta Sulh Konseyince hazırlanan listede adı 'Kayseri sıkıyönetim komutanı' olarak geçen eski Kayseri Garnizon Komutanı..
Tamamı 27.9.2020

Dink Davasında Mütalaaya Geçildi

27.09.2020 11:16 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 76 sanığın yargılanmasına devam edildi. 16 Eylül'de, İstanbul 14'üncü Ağır Ce..
Tamamı 27.9.2020

Can Dündar Kaçak Sayılacak

27.09.2020 12:34 İstanbul'da, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin yargılanan firari sanık eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında, 15 gün içinde mahkemeye gelmemesi durumunda 'kaçak' sayılacağı ve mal varlı..
Tamamı 27.9.2020

FETÖ'ye operasyon üstüne operasyon

27.09.2020 14:57 FETÖ'nün TSK, mahrem imam, avukatlık ve diğer yapılanmalarına art arda operasyonlar gerçekleştirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün avukatlık yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada 60 şüpheli hakkın..
Tamamı 27.9.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

27.09.2020 10:37 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılanmasına sanıkların esas hakkındaki müta..
Tamamı 27.9.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

27.09.2020 10:52 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğu..
Tamamı 27.9.2020

Kara Kuvvetleri Darbe davası

27.09.2020 10:26 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 142 sanıklı davaya, eski Yarbay Sinan Şimşek'in esasa ilişkin savunmasıyla devam edildi. Ankara ..
Tamamı 27.9.2020

İzmir Darbe davası

27.09.2020 13:30 İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin 282 sanıklı davadan dosyaları ayrılan 4 sanığın yargılanmasına devam edildi. 7 Eylül'de İzmir 20. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu s..
Tamamı 27.9.2020

Darbeci Komutan Tarım davası

27.09.2020 12:56 Adana'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında eski Ankara İl Jandarma Komutanı kurmay albay Cengiz Tarım'ın 'anayasal düzeni ihlal etmek' ve 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından yargılandığı davaya devam edildi...
Tamamı 27.9.2020

Adana MİT Tırları davası

27.09.2020 10:03 Adana'da, Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulmasını organize ettikleri belirtilen FETÖ/PDY'nin 11 'sivil imamı' ile eski bir tuğgeneralin de aralarında bulunduğu 50 sanığın yargılanmasına devam edildi. 21.09.202..
Tamamı 27.9.2020

Adana 43 sanıklı FETÖ davası

27.09.2020 10:00 Adana'da, daha önce haklarında işlem yapılan FETÖ/PDY üyelerine ve ailelerine para aktarılmasını sağladıkları iddia edilen, aralarında örgütün 'Türkiye finans sorumlusu'nun da bulunduğu 9'u tutuklu 43 sanığın yargılanm..
Tamamı 27.9.2020

Sakarya 34 sanıklı Fetö davası

27.09.2020 12:24 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye ilişkin davada, kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi biri tutuklu, ikisi firari 34 sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Eylül'de Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesindek..
Tamamı 27.9.2020

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

27.09.2020 12:20 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yargılandığı davanın duruşması görüldü. 11 Eylül'de Sakarya 2. Ağır C..
Tamamı 27.9.2020

Sakarya 11 Sanık: Fetö Sağlıkçıları

27.09.2020 12:15 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, aralarında meslekten ihraç edilenlerin de bulunduğu 11 sağlık çalışanının yargılandığı davada mütalaa verildi. 10 Eylü..
Tamamı 27.9.2020

Kara Kuv.: Mahremlere 24 Hapis

05.09.2020 11:47 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki mahrem yapılanmasına ilişkin açılan davada mahkeme, 24 sanığın 1 yıl ile 15 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. 25 Ağ..
Tamamı 5.9.2020

ÖSYM Sınav Hırsızlığı'na 4 Hapis

05.09.2020 11:00 Ankara'da, ÖSYM tarafından hazırlanan sınav sorularının 'Sır Cihazı'na aktarılması sırasında ÖSYM'de çalışan FETÖ üyeleri tarafından kopyalanmasına ilişkin 4 sanık hakkında açılan davada karar açıklandı. 3 Eylül'de An..
Tamamı 5.9.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
45.706.895