Tam
EskidenYeniye
 

Ergenekon´dan 29 Ekim kışkırtması

Ergenekon iddianamelerinde adı geçen, örgütünün gençlik birliği olarak da nitelendirilen İşçi Partili gençlerin oluşturduğu Türkiye Gençlik Birliği (TGB), 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nda Ankara´da provokatif eylem hazırlığı yapıyor. Cumhuriyet mitinglerinin bir benzerini yapmaya hazırlanan TGB, ´29 Ekim´de Ankara´nın altını üstüne getireceğiz´ dedi.

Önceki haber title=Sonraki haber

23.10.2012 17:04 İşçi Partisi´nin gençlik kolları olarak kabul edilen TGB, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 89. yıl dönümünde Ankara´da yürüyüş düzenleyecek. TGB, yürüyüş nedeniyle son bir kaç haftadır kamuoyunu özellikle geriyor.

Yürüyüşte özellikle Türkiye´nin Suriye politikası eleştirilerek, Beşşar Esed´e destek verilmesi planlanıyor. Valilikçe yasaklanan yürüyüşü gerçekleştirmekte kararlı olan TGB´li gruplar, Ankara´da diğer bazı gruplarla geniş katılımlı olarak toplanacaklarını dile getiriyor.

Dün Antakya´da kahvaltılı toplantı yapan TGB üyeleri, 29 Ekim´de yapılacak gösteride Türkiye Suriye kardeşliğini vurgulayacaklarını söyledi. Grubun sözcüsü tarafından yapılan konuşmada şu ifadelere yer verildi:

?29 Ekimde bizimle beraber onlarca kitle örgütü Ankara´da Yürüyüş yapacağız. Biz TGB olarak Ankara´daki yürüyüşümüzde Türkiye-Suriye kardeşliğini temsilen kendi milli Türkiye bayrağımız ve Suriye bayrağını orada büyük bir kortej halinde taşıyacağız. Ve Ankara´nın altını üstüne getireceğiz 29 Ekim´de. 29 Ekim´deki yapacağımız yürüyüş, şu an ´yürüyüş´ olarak yasaklanmıştır. Fakat biz o yürüyüşü orada yapacağız. En az 4 bin 5 bin TGB´li gerekirse en önden gidecek. O kalabalığın önüne giderek fedekarlığımızı göstererek onların arkamızdan gelmesini sağlayacağız. 29 Ekim´de bu yürüyüşü gerçekleştireceğiz.?

TGB´nin eski yöneticileri hala terör örgütü Ergenekon davasında sanık konumunda. Ergenekon davasının tutuklu sanığı emekli Orgeneral Hurşit Tolon´un TGB üyelerini yönlendirdiği ileri sürülmüştü. Tolon, bir telefon görüşmesinde İşçi Partisi´ne yakın Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Ankara Şubesi üyesi Seval Yurtçiçek Ben sizin için her deliğe koşuyorum. dediği Ergenekon davası belgeleri arasına girdi. Tolon´un bu ifadeleri, soruşturma kapsamında gözaltına alınan TGB Merkez Kurulu üyesi Adnan Türkkan´a soruldu. Türkkan, bu soruya, Seval Yurtçiçek bizim Ankara şubesinde üyemizdir. Görüşme içeriğinde 16-19 Mayıs´ta yapılacak yürüyüşlerden Hurşit Tolon´a bilgi verdiği anlaşılmaktadır. Görüşmede Hurşit Tolon´un, ´Ben sizin için her deliğe koşuyorum.´ demesinden ben bir şey anlamadım.? şeklinde cevap verdi. Ergenekon davasında sanık konumunda olan Türkkan, daha sonra İşçi Partisi ile bağlantılı Ulusal Kanal´ın başına getirildi. Türkkan, Deniz Harp Okulu eski Komutanı emekli Tuğgeneral Türker Ertürk ile birilkte İngiltere´de konferanslar verdi. ( Zaman)

TGB, ERGENEKON´UN GENÇLİK YAPILANMASI

Türkiye Gençlik Birliği (TGB), İkinci Ergenekon iddianamesinde Ergenekon´un yönetimindeki sivil toplum kuruluşlarından biri olarak geçiyor. TGB´nin Ergenekon sürecindeki eylemleri ve iddianamelerde hakkındaki iddialar incelendiğinde, Ergenekon Gençlik Birliği olarak görev yaptığı iddiaları güçlenmekte. Birliğin adı bu şekilde ön plana çıkınca Ergenekon sanığı Yalçın Küçük, Ergenekon algısının oluşmaması için TGB´den Ergenekon davası aleyhindeki eylemlere katılmamasını istemişti. Ancak Küçük bu algıyı engellemekte çok geç kalmış bulunuyor. Çünkü Türk Gençlik Birliği (TGB), Ergenekon iddianamesindeki tespiti doğrularcasına çok sayıda eylemde ortaya çıktı. Ergenekon´un gençlik örgütlenmesi ya da Kontrgerilla Gençlik Birliği (KGB) olarak da adlandırılmaya başlanan bu yapılanma, Ergenekon sanığı Doğu Perinçek´in İşçi partisi ile bağlantılı. Örgüt Ergenekon´la ilgili her faaliyette öncü olarak aktif şekilde yer alıyor.

ARINÇ SUİKASTÇİSİ ÖZEL HARP SUBAYLARI DA TGB BAĞLANTILI

TGB ile ilgili şok bir ayrıntı daha ortaya çıkmıştı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç´a suikast hazırlığı suçlamasıyla Arınç´ın evi civarında gözlem yaparken yakalanan ve ellerindeki adres kağıdını aceleyle ağızlarına atarak yok etmek isteyen Özel Harp Dairesi (ÖHD) mensubu iki subayın da TGB ile bağlantıları iddia edildi. Arınç´a suikast hazırlığı şüphesiyle yakalanan subayların Ergenekon Terör Örgütü´yle bağlantılarının araştırıldığı da belirtilmişti. Arınç´a suikast soruşturmasının tamamlandığı ve iddianamesinin yazımına başlandığı arada bir dile getirilse de soruşturma 2,5 yıldır sonuçlanmış değil. Bu iddianamenin ortaya çıkmasıyla gözaltına alınan Özel Harpçi subayların TGB ve Ergenekon´la bağlantıları ortaya çıkacak.

YUMURTALI PROTESTOLARDAKİ İLGİNÇ ZAMANLAMA

2011 seçimlerine giden süreçte tam 1 yıl kadar önce TRT Haber´de, ´Büyük Takip´ programında Ergenekon yöneticisi olarak yargılanan Yalçın Küçük´e ait bazı görüntüler yayınlanmıştı. Türk Gençlik Birliği (TGB) isimli örgütün toplantısında konuşan Küçük, PKK´nın güç kaybetmesinden üzüntü duyduğunu belirtiyordu. PKK´nın dibinin oyulduğunu belirten Küçük, Fethullah Gülen Hareketi hem Musul´da hem Diyarbakır´da PKK´nın dibini oyuyor. diye konuşuyordu. Yumurtalı eylemlerin küçümsenmemesi gerektiğini söyleyen Küçük, 27 Mayıs´a giden yolda kendisinin de içinde olduğu bu tarz gençlik hareketlerinin rol oynadığını anlatıyordu.

Yumurtalı protestoların, ´Öğrenci Kollektifleri´ adlı sol görüşlü gençlik örgütlenmesi tarafından 2011 Haziran seçim sürecinde hükümeti zor durumda bırakmak amacıyla planlanan öğrenci eylemlerinden biri olduğu iddia edilmişti. TGB´nin bu hareketlenmedeki rolü net bilinmiyor. Ancak hükümet yanlısı olmakla itham edilen liberal aydın, gazeteci, bürokrat ve hükümet bakanlarına yönelik peşpeşe gerçekleşen yumurtalı protestoların, Ergenekon bağlantılarının gündeme gelmesinin ertesinde kesilmesi dikkat çekmişti. İstanbul Dolmabahçe´de ve Erzurum´da Başbakanı protesto amaçlı ve polisin şiddet kullanmaya zorlandığı protesto eylemlerinin de yaklaşan seçimlere yönelik Ergenekon destekli öğrenci eylemlerinden biri olduğu medyada dile getirilmişti. Bu tartışmaların üzerine Taraf yazarı Emre Uslu´nun yazısı şok bir iddiayı dile getirmişti. Buna göre Erzurum Kış Olimpiyatlarında Başbakan Erdoğan ve hükümet üyelerini protesto için yola çıkan öğrencilerin otobüs paralarının CHP´li belediyelerce ödendiğine dair yine o öğrencilerin arasında yer alan bir öğrenci itirafta bulunmuştu.

ERGENEKON İDDİANAMELERİNDE TGB

-İkinci Ergenekon iddianamesinde TGB-

TGB, İkinci Ergenekon davasının konularından. İkinci iddianamenin 23 sayfasında TGB´ye yer verilmekte. İddianamenin 1364. sayfasında Türkiye Gençlik Birliği´nden Ergenekon´un yönetimindeki sivil toplum kuruluşlarından biri olarak bahsedilmekte:

e-E. Delillerin ve Hukuki Durumunun Değerlendirilmesi Ergenekon Terör Örgütüne ait örgütsel dokümanlarda, Ergenekon´un kendi kuracağı sivil toplum örgütlerine ihtiyacı olduğu, Sivil Toplum Örgütleri aracılığıyla kamuoyunun etki altına alınarak yönlendirilebileceği, etkinlik ve eylemleri organize ve kontrol eden güçlü bir mekanizma olarak kalacağının belirtilmektedir. Türk Gençlik Birliği´nin (TGB) de ERGENEKON SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜnün güdümündeki sivil toplum kuruluşlarından biri olduğu, örgüte bağlı olarak faaliyet yürüttüğü, bu bağlamda şehit cenazelerinin provoke edildiği ve TGB´ nin bu eylemlere önderlik eden gruplar içerisinde yer aldığı, terör örgütünün amaçlarına ulaşabilmek için yaşamsal derecede önem verdiği toplumda kriz, kaos ve kargaşa çıkarılmasına yönelik faaliyette bulunduğu, bu eylemler sırasında bir yürütme organı üyelerinin linç edilmeye çalışıldığı, bu girişimin TV ekranlarına da yansıdığı, şüpheli Adnan Türkkan´ ın TGB´ nin üyelerinden olup 2006-2008 tarihleri arasında başkanlığını yürüttüğü, TGB İstanbul İl Başkanı Tunç Akkoç ile birlikte TGB´ nin provakatif amaçlı eylemlerine katıldığı, Beyoğlu ilçesi Meşrutiyet Caddesi No:3 sayılı adreste yapılan aramada şüpheliler Sevgi Erenerol, Semih Tufan Gülaltay, Kemal Kerinçsiz ve Kuvayi Milliye Derneği´ne ait kartvizitlerin ele geçirildiği, bazı televizyon programlarına dezenformasyon maksatlı katılımcı temin ettiği, ÇEV isimli vakıftan usulsüz bağış alıp kişisel menfaatleri için kullandığı, TGB ile İşçi Partisi arasındaki ilişki ve bağın açığa çıkmaması için gayret gösterdiği, Tunç Akkoç ile yaptığı 4758 nolu tapedeki görüşmeden de görüleceği gibi bu bağı gösteren bilgi ve belgeleri aramalarda ele geçmemesi için temizlediği, ...

İkinci Ergenekon iddianamesinin 728. sayfasında TGB ile ilgili çok çarpıcı bilgiler verilmekte, sanık Hurşit Tolon´un TGB bağlantılarından bahsedilmekte:

5-Türkiye Gençlik Birliği ile irtibatlı olduğu, İşçi Partisi ile irtibatlı ve sanık Doğu Perinçek tarafından organize edilen TGB isimli oluşumla birlikte hareket ettiği. Bu oluşumu da Doğu Perinçek´in bulunmadığı zamanlar yönlendirdiği, yukarıda ayrıntısı bulunan Tape No:6318 de kayıtlı 05.05.2008 S. Y. ile yaptığı görüşmede; şüpheli A.H. Tolon´un ?Önce bir Başkanla filan bir gelin sizinle görüşeceğimiz bazı şeyler var? dediği, S. Y.´in ?Tabi biz bugün Selda hanımın yanınada gittik bazı sıkıntılar varmış? dediği, A. H. Tolon´un ?Sıkıntılar değil benim menuniyetsizliğim var sıkıntı benim memnun olmadığım hususlar var yani burda görev verdik size görevi yapmadınız? dediği, S.Y.´in ?İşte orda bazı yanlış anlaşılmalar olmuş? dediği, A. H. Tolon´un ?Olmaz beni yanlış anlamayacaksınız kardeşim ben bu yaşa gelmişim anlamıyorum da benim torunum yaşındaki insanlar yanlış anlayınca üzülürüm? ?Ben sizin için her deliğe koşuyorum? ?Öyle onu gelinde görüşelim Perşembe günü? dediği, anlaşılmaktadır. Ayrıca beyanında Belediyenin TGB´lilere ceza yazdığını bu sorunun giderilmesi için kendisinden tavassutta bulunmasını istediklerini beyan etmesinde de bu grubun tüm işleri ve yönlendirilmesinden Doğu Perinçek ve arkadaşlarının cezaevinde olmalarından dolayı şüpheli Ahmet Hurşit Tolon´un sorumlu olduğu. Şüpheli Ahmet Hurşit Tolon, Doğu Perinçek ile irtibatlarının bulunmadığını söylemesine rağmen aynı kişinin kontrolünde bulunan TGB´ni de sevk ve idare etmesi ERGENEKON SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜNÜN amaçları doğrultusunda bu birlikteliklerin oluştuğunu göstermektedir.

İkinci Ergenekon iddianamesinin 1369. sayfası:

Türkiye Gençlik Birliği´nin de ERGENEKON SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ´nün güdümündeki sivil toplum kuruluşlarından biri olduğu, örgüte bağlı olarak faaliyet yürüttüğü, şehit cenazelerinin provoke edildiği eylemlerde TGB´nin bu eylemlere önderlik eden gruplar içinde yer aldığı, bu eylemlerle toplumda kriz, kaos ve kargaşa çıkarılmasının amaçlandığı, bu eylemler sırasında TV ekranlarına da yansıdığı gibi yürütme organı üyelerinin linç edilmeye çalışıldığı, şüpheli Tunç Akkoç´un TGB´nin kurucularından olduğu ve sayılan eylemlere katıldığı, TGB ile İşçi Partisi arasındaki ilişkinin ele geçen delillerden açıkça anlaşıldığı, bu ilişkinin açığa çıkmaması için şüphelinin gayret gösterdiği anlaşılmaktadır. Şüphelinin Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde, ülkede kaos ve karışıklık çıkartılması amacına yönelik ses getirecek eylemlerle, Yüksek Öğretim Kurumu Başkanına kendi ifadesine göre ?militan eylem? yapmayı planladığı, 18 yaşından küçük liseli gençleri TGB bünyesine katıp provokatif eylemlerde kullandığı, bu eylemlerde (24.klasör, dizi 159´da yazıldığı gibi) ajitasyon ve sloganlarla kitleleri harekete geçirdiği ve bu kişilerden aidat adı altında para topladığı, Ulusal Kanal´da arama yapılacağı sırada İşçi Partisi-Ulusal Kanal ve TGB ilişkisinin ve faaliyetlerinin ortaya çıkmaması için kanaldaki bilgisayarlarda bulunan TGB ile ilgili kayıtları sildirdiği, kişileri böylece ERGENEKON SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTÜ üyesi olarak kendisine verilen görev doğrultusunda faaliyette bulunduğu anlaşılmakla, ...

İkinci Ergenekon iddianamesinin 132. sayfası:

Şüpheli Adnan TÜRKKAN´ın, Tunç AKKOÇ ile TGB adı altında sanık Doğu PERİNÇEK´in talimatlarına uygun olarak eylem ve gösteri yürüyüşleri tertip ettikleri, bu şüphelilerin birçok toplumsal olayda şüpheli Ahmet Hurşit TOLON´ dan talimat aldıkları, Adnan Türkkan´ın genç olmasına rağmen Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetim kurulunda olması da ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTÜNÜN yönetimini ele geçirmek için ADD hakkında örgütsel rapor hazırladığı..

İkinci Ergenekon iddianamesinin 311 - 312. sayfaları:

*Tape No: 4757´ de kayıtlı 21.03.2008 saat:09.28 de Önder..? ile yaptığı görüşmede özetle; Tunç AKKOÇ´un ?Önder bu masa üstünde, TGB İLE İLGİLİ ŞEYLERİN HEPSİNİ SİLİYORUZ, lazım mı sana?? dediği, Önder´in ?Eeeee, sanırım hepsini Flash Diskime almis olmam lazim? dedigi, Tunç AKKOÇ´un ?... SILMEMIZ LAZIM. ARAMA YAPIYORLAR BURDA? dedigi tespit edilmistir.

İkinci Ergenekon iddianamesinin 1368. sayfasında TGB belgelerinin polis aramasından kaçırılmasıyla ilgili başka bilgiler de yer almakta:

Tape no: 4757, (Ulusal Kanalda arama yapıldığı tarihlerde) 21.03.2008 tarihinde saat:09.28 de ÖNDER isimli şahısla yaptığı görüşmede özetle; Tunç Akkoç´un ?ÖNDER bu masa üstünde TGB ile ilgili şeylerin hepsini siliyoruz... silmemiz lazım. Arama yapıyorlar burada? diyerek TGB ile ilgili bilgileri sildiği, bu görüşmenin ayrıca TGB ile Ulusal Kanal arasındaki bağı gösterdiği, Tape no: 4758, 21.03.2008 tarihinde saat:10.14 de ADNAN isimli şahısla yaptığı görüşmede özetle; Tunç Akkoç´un ?...kültür merkezinde bir şey var mı, olumsuz bir şey. Bir daha düşünelim, bir şey varsa şey yapacağız? dediği, Adnan´ın da ?...Ankara´dakiler boşaltmışlar, şeyi, üye formlarını falan, eve götürmüşler, ...temizlik, gerekirse temizlik yapalım. O zaman geçelim kültür merkezine? diye karşılık verdiği, şüphelinin emniyet aramasından bilgi, belge kaçırdıkları anlaşılmaktadır.

Bunların dışında İkinci Ergenekon iddianamesinde çok miktarda bilgi daha yer almaktadır. Örneğin 432 - 433. sayfalarda TÜRKİYE GENÇLİK BİRLİĞİ başlığıyla geniş bilgiler bulunurken, 1366 - 1367. sayfalarda ise TGB´nin İşçi Partisi ile bağlantısına dair sanıklardan ele geçirilen çok çarpıcı notlara ve TGB´nin hangi amaçla kurulduğuna dair satırlara yer verilmektedir.

-3. Ergenekon iddianamesi-

Üçüncü Ergenekon iddianamesinin 250. sayfasında sanık Erol Manisalı´nın Ergenekon´la bağlantısına dair deliller kapsamında TGB konusuna yer verilmekte.

-ÇYDD-ÇEV iddianamesi-

ÇYDD-ÇEV iddianamesinin 353. sayfasında sanık Mustafa Namık Kemal Boya´nın Ergenekon´la bağlantısına dair deliller kapsamında TGB konusuna da yer verilmekte.

-Odatv iddianamesi-

Odatv iddianamesinin 8 - 9´ncu sayfalarında sanık Yalçın Küçük´ün Ergenekon algısının oluşmaması için TGB´den Ergenekon davası aleyhindeki eylemlere katılmaması şeklindeki görüşlerine şu satırlarla yer verilmekte:

3) ´YALÇIN HOCA İLE GÖRÜŞÜLDÜ´ İBARESİ İLE BAŞLAYAN ÖRGÜTSEL DOKÜMAN: ODATV´de ele geçirilen ST3120827AS4MS1TF89 seri numaralı bilgisayar hard diski içerisinde silinmiş bölgede ´Yalçın Hoca ile görüşüldü´ ibaresi ile başlayan bir belge bulunmuş, belgenin yapılan incelemesinde, Yalçın Küçük´ün talimatlarını içeren örgütsel notlar olduğu görülmüştür. Belgenin içeriğine bakıldığında; ´Gençlik hareketleri ile ilgili denenmiş alternatifler konusundaki hazırlıklar anlatıldı. Hoca önerilerini anlattı kısaca not aldık. Projeyi hazırlayanlara iletilmesini istiyor. Sokaklar çok önemli. GENÇLİĞİN ÖZELLİKLE ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNİN SOKAĞA İNMESİ LAZIM. Doğru teşhis koymuşsunuz, geç bile kalındı diyor. Ama tedavide dikkatli olunmalı. Kemalist devrim ruhunun canlanması için birilerinin ayağa kalkması gerek. Altyapı eksik ama manipüle edilirse AKP yi çok zorlar. 60 öncesi tekrar incelenmeli diyor. Sivil görünüm şart. Kesinlikle açık verilmemeli. Kitleyi yönlendirecek çocuklar iyi belirlenmeli. Dernekler öncülük edebilir ama en önde bizzat üniversiteliler olmalı. Devrim şehitlerinin fotoğrafları kullanılmasın. İlk planda kalabalığa gerek yok. İlk dalga çok önemli. Fitil ateşlensin yeter. Referandum öncesi denendi ama çok ses getirmedi. Güçlü bir medya desteği gerekli. Bağcılara gidilip anlatılmalı. Onlar el atarlarsa mutlaka ses getirir. Gençlik hareketleri iktidar karşıtı gösterilere dönüşmeli. AKP´nin yıpratılmasında çok ciddi bir koz. İslami demokrasi olamayacağının ispatı olacak bu hareket. Tüm ülkeye yayılırsa anlam kazanır. ODATV yakından izlemeli. İlk gösteriler ideolojik bir olaya dönüştürülmemeli. Bir hak arayışı olarak verilmeli. En önemli vurgu öğrencilerin maddi imkansızlıklarına yapılmalı. Sol kendiliğinden destek verir ama uyarılmalılar. ADD´nin genel bir talimat vermemesi doğru. En güvenilir çocuklar derneklerin politikası değilmiş izlenimi vererek sokağı organize edebilirler. Bu hamle derneklerinde elini güçlendirecek. CHP Halkevlerinin bize yakın şubelerini harekete geçirmekte geç bile kaldı. Bunlar neden bu kadar atıl. Onlara da canlılık getirebilir. TGB olaylara katılmasın. Olayları Ergenekon organize ediyor diyecekler. Bu algı oluşmamalı. (Burası çok önemli uzun uzun anlattı.) Ama irtibatları sağlayabilir. Polisi şiddet kullanmaya zorlamalı, tahrik edilmeli. Yakalanan her kare basında kullanılmalı. Yayınlanacak bir şey bulunamıyorsa oluşturulmalı. YARSAV çok önemli, içerisinde bu kadar çok yüksek yargıç, yüksek mahkeme başkanı, başsavcı olan bir muhalif kuruluş daha yoktur, dünyada örneği yoktur, büyük bir projedir, büyük işler yapmıştır, AKP karşı devriminin kadrolaşma ayağını en fazla zorlamış yapıdır. Birlikte çalışmaya devam edilsin ki bu büyük güç arkamızda dursun. YARSAV iki ayrı katmanda ele alınmalı, temaslı olduğumuz yargı mensuplarının yer aldığı profesyonel yapı ve karşı devrimle mücadelede kullanılan yönetim kademeleri olarak. Kurulduğu günden bu yana yönetim kademelerinde bilinç, özveri, mücadele isteği hep yüksek oldu, ancak tarihsel deneyim ve örgütlü mücadelenin stratejik konularında zayıflardı, yaşları, deneyimleri bakımından. Yönetim kademelerinin TGB ile temasları bu anlamda önem kazanıyor. Yönetim kademeleri ile TGB´nin koordinesi aksamamalı.´ ifadelerine yer verildiği görülmüştür. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(23 Ekim 2012, 17:04)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Ergenekon iddianamelerinde Türkiye Gençlik Birliği (TGB)

TGB ile ilgili manşetlerimiz

KGB, Ergenekon davasına çok öfkeli

8 özel harpçinin sağ-sol ilişkisi

Üniversite protestocuları Ergenekoncu çıktı

Gençler üzerinden darbe kışkırtanlar.. O devirler geçti artık

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=4908    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
62.740.497