Tam
EskidenYeniye
 

Darbeyi olgunlaştırmada basına görev

Genelkurmay´ın, ´internet andıcı´na ilişkin Ergenekon davasına bakan mahkemeye gönderdiği harddisklerden bir çarpıcı bilgi daha çıktı. 30 Ağustos 2007´de Harekat Başkanlığı için hazırlanan bilgi notunda, darbe hazırlığı gözler önüne seriliyor, hükümete müdahale şartlarının olgunlaşma süreciyle ilgili basına yüklenen bazı sorumluluklara ve faaliyetlere yer veriliyor. Bunlar arasında, yazarlara kitap yazdırma, bazı tarikat ve sivil toplum örgütleri hakkında broşür hazırlatılması ve yönlendirici anket yaptırılması dikkat çekiyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

21.12.2012 10:52 Genelkurmay´ın İnternet Andıcı davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´ne gönderdiği hard disketlerle alakalı rapordan çarpıcı detaylar çıkmaya devam ediyor. 30 Ağustos 2007´de Harekât Başkanlığı için hazırlanan bilgi notunda hükümete müdahale şartlarının olgunlaşma süreciyle ilgili faaliyetlere yer veriliyor. Bunlar arasında, yazarlara kitap yazdırma, bazı tarikat ve sivil toplum örgütleri hakkında broşür hazırlatılması ve yönlendirici anket yaptırılması dikkat çekiyor. Hükümet aleyhine kara propaganda yapmak ve iktidarı devirmek için kurulduğu iddia edilen internet siteleriyle ilgili notlarda şu ifadeler yer alıyor: ?Hedef alınan kitleden ayrılan ve kamuoyu yaratma özelliklerine sahip kişiler, desteklenerek aktif hale getirilebilir. Örneğin irticaî unsurlardan ayrılmış üst düzey kişi medya organlarında programlara çıkartılabilir. Bu kişiye kitap yazdırılabilir, kitapları satın alınarak desteklenebilir.? Gri ve kara propaganda için yeni bir ajans kurulabileceği, bu kanalla yapılacaklar da sıralanıyor: ?Haber ajansı, sanal ağ üzerinde de çalışılabilir, Böylece medyada yer alamayan gri, kara nitelikli haberler hedef kitlelere ulaştırılabilir.? Bazı site ve gazetelere destek verilebileceği vurgulanan notlarda ayrıca Ergenekon sanıklarından Kemal Alemdaroğlu ve Doğu Perinçek´i destekleyici projeler geliştirilmesi amaçlanıyor.

Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nin ´internet andıcı´ ile ilgili talebi üzerine Genelkurmay tarafından gönderilen hard disklerin incelemesinde ilginç detaylar ortaya çıktı. Hâkim Hüsnü Çalmuk tarafından hazırlanan raporun ´Dönemsel İnceleme Raporları, Hükümet Politikaları ve Ergenekon Silahlı Terör Örgütü Soruşturmalarına Yönelik Hazırlanan Bilgi Notları´ başlıklı 6. bölümde hard disklerden çıkan 15 belge incelenmiş. Raporun eklerine giren ve Hâkim Çalmuk´un 35 numaralı belge diye rapora eklediği bilgi notunun Genelkurmay Bilgi Destek Dairesi´nde hazırlandığı belirtiliyor.

35. No´lu belgede, ´Önümüzdeki Dönemde Bilgi Destek Açısından Uygulanabileceği Değerlendirilen Bazı Tedbirler´ başlıklı notta, AK Parti hükümetine silahlı veya silahsız bir müdahale zemininin oluşmadığı ve şartların olgunlaşmasında gerekli olan geçiş döneminde neler yapılacağı vurgulanıyordu. Aynı bilgi notunda yer alan ´Yukarıda belirtilen geçiş döneminde bilgi destek açısından alınabileceği değerlendirilen tedbirler´ başlıklı 3. Maddede ise, dindar kesimlere atıfla gri ve kara propagandanın nasıl icra edileceği yazılmış. Bilgi notunun son iki sayfasında yer alan ifadeler çok çarpıcı. Önce gri ve kara propagandanın hangi yollarla yapılacağı anlatıyor: ?Tam kontrollü olmayan, gri ve kara yöntemleri de kullanabilecek nitelikte bir haber ajansı kurulabilir. Haber ajansı üzerinden ulusal ve uluslararası kamuoyuna erişim imkanı sağlanabilir. (Kuruluş ve işletim maliyeti düşüktür. Kurumu riske etmeyecek yöntemler uygulanmalıdır.) Haber ajansı, sanal ağ üzerinde de çalışılabilir, Böylece medyada yer alamayan gri, kara nitelikli haberler hedef kitlelere ulaştırılabilir.?

Daha sonra ise AK Parti ve mütedeyyin çevreleri kast ederek, dinî gruplardan ayrılmış, tasfiye edilmiş kitlelere, kişilere neler yaptırılacağı tek tek sıralanıyor: ?Hedef olarak alınan kitle içerisinden ayrılan veya tasfiye edilen ve kamuoyu yaratma özelliklerine sahip bulunan kişiler çeşitli şekillerde desteklenerek aktif hale getirilebilirler. Bu suretle kamuoyu çok yönlü olarak yönlendirilebilir. Örneğin irticai unsurlardan ayrılmış üst düzey teorik bilgiye sahip kişilere çeşitli medya organlarında programlara çıkartılabilir, kitap yazdırılabilir, bu kitaplar satın alınmak suretiyle desteklenebilir. Bilim adamlarına yönlendirilmiş anketler yaptırılabilir.?

Bilgi notunda, ´geçiş dönemi´ diye tabir edilen, darbe şartlarının oluşma sürecinde TSK´ya yönelik yıpratma kampanyalarını azaltmak için sivil toplum örgütlerinin kullanılmasının hedeflendiği yer alıyor. Ancak bu sivil toplum örgütlerinde askeri personelin bulunmaması da tavsiye edilerek şöyle deniliyor: ?Emekli askerî personel, arka planda kalmak kaydıyla çeşitli sivil toplum örgütlerinde yer alabilir ve bu örgütü harekete geçiren güç olabilir. Ancak ön planda olmamalıdır. (Emekli personel, güç sahibi olabilmesi için malî açıdan desteklenmelidir.)? Sivil toplum örgütlerinin kullanılmasında, ´Sivil kanaat önderleri´nden yararlanılması öneriliyor ve bu kişilerin doğrudan veya dolaylı yollardan desteklenmesi gerektiğine işaret ediliyor: ?Tam kontrollü STÖ´ler oluşturmak yerine dolaylı ve örtülü olarak irtibatlı (irtibat güvenilir kişiler üzerinden tesis edilecek, kurum riske edilmeyecek) tesis edilmiş, ´uygun nitelikli´ STÖ´ler hukuka uygun eylemlerde kullanılabilir.? Son bölümde ise TSK´nın itibarını kurtarmak amacıyla yapılacak faaliyetler sıralanıyor. Bu anlatılırken, ?Bazı yazarlara, TSK´nın kamuoyundaki görünümünü pekiştirecek tarzda kitaplar yazdırılabilir. Karşı propagandanın etkisiz kılınması, personel ve ailelerinin karşı propaganda faaliyetlerinde etkili konuma getirilebilmesi için ´aydınlanma ekipleri´ oluşturulabilir. Bu ekipler kadro fazlası albaylar arasından seçilebilir. Kamuoyu yaratmak ve yönlendirmek amaçlı olacak şekilde çeşitli kanaat önderlerinin de katıldığı sempozyum, toplantı, anma günleri düzenlenebilir.?

Gri ve kara yöntemler için sanal ağ siteleri kurulmalı

Kara propagandanın sanal ağda da kullanılması amaçlanan bilgi notunda, ?Gri ve kara yöntemleri kullanabilecek nitelikte sivil sanal ağ siteleri kurularak çalıştırılmalıdır. İnternet siteleri ´güvenilir kişiler´ üzerinden ´uygun personel´ tarafından kurulup çalıştırılacak, kurum riske edilmeyecek. Gri ve kara tarzda yöntemleri kullanan uygun nitelikli bazı sanal ağ sitelerine ve gazetelere örtülü ve dolaylı olarak destek verilebilir.? ifadeleri dikkat çekiyor.

Ergenekon sanıkları için destekleyici proje geliştirilmeli

Ergenekon davasında yargılanan sanıklar hakkında da Genelkurmay´da bilgi notu hazırlanmış. ´Hazir_Sol\611492_0301\611492_0301\611492_0301_07Haz_d\Kişisel\Kişisel´ isimli dosyanın içerisinde yer alan ?Ergenekon operasyonuyla pasifize edilmek istenen Güler Kömürcü, Vedat Yenerer, Kemal Alemdaroğlu ve Doğu Perinçek´i destekleyici projeler gerçekleştirilebilir.? deniliyor. Aynı bilgi notunda R.Z.´ye ´Türk kimliği´ hakkında konferans verdirilmesi amaçlanıyor. B.A.´nın kitaplarının satın alınarak birlik kütüphanelerine dağıtılması gerektiği ifade ediliyor. Notun devamında B.A. için, ?Kitap önerisi yapma, öğretim kurumlarında çok okunan yazar seçilmesi, ödüllendirilmesi, SAREM´in basına açık toplantısına çağrılması ve bildiri sunması.? gibi bilgiler yer alıyor. (Mustafa Gürlek / Zaman)

ANDIÇ SİTELERİNDEN DİNK´E: HOŞ GİDİŞLER OLA!

21.12.2012 16:38 İnternet andıcı davasıyla ilgili olarak Genelkurmay´ın gönderdiği harddiskteki belgeler incelendikçe, ilginç detaylar da ortaya çıkıyor. Genelkurmay tarafından AK Parti ve Hizmet hareketini yıpratmak için kurulan internet sitelerinde Hrant Dink suikastinden hemen sonra hazırlanan bir dosyaya ´Hoş gidişler ola´ şeklinde bir başlığın atıldığı ortaya çıktı.

İnternet andıcı davasına bakan 13.Ağır Ceza Mahkemesi´nin talebi üzerine Genelkurmay´ın gönderdiği harddiskteki 3 milyon belgenin bir kısmını inceleyen Naip Hakim Hüsnü Çalmuk´un raporunda ilginç detaylar yer aldı.

Genelkurmay tarafından propaganda amaçlı kurulan sitelerde yayınlanmak üzere Hrant Dink cinayetinin hemen ardından hazırlanan sunum dosyasına atılan başlık: ´Hoş gidişler ola´.

Kapatıldığı veya engellendiği için dosyayı yayınlayan web sitesine ulaşılamasa da Naip Hakim Hüsnü Çalmuk, ulusalcı eğilimdeki birçok sitenin de kullandığı sunumu, raporunda şöyle özetledi:

Hrant Dink´in öldürülmesinden sonra onun sanki gerçek bir Türk dostu olduğu, Türk düşmanı Ermeni diasporasına karşı da Türkleri savunduğu, Ermeni soykırımını savunmadığı bu konuda Türkiye aleyhinde faaliyet göstermediği gibi medya tarafından bir tablo çizilmeye çalışıldığı; fakat hiç de medyanın iddia ettiği gibi Hrant Dink´in Türk dostu olmadığı ve Ermeni soykırımının tanınmasını istediğini anlatan slayt gösterisi.?

´Hoş gidişler ola´ başlıklı power point sunumunun hard diskte çıkan belgeler arasında olduğu görülüyor. 19 Ocak 2007´deki Dink cinayetinden yaklaşık bir ay sonra hazırlanan dosya, ´2 Mart 2007 tarihinde eklenen dokümanlar´ başlıklı sayfada yer alıyor.

turksolu web sitesi tarafından da aynı başlıkla yayınlanan power point sunumda şöyle deniyordu: ?PKK´ya verdiğimiz şehitlere 3 cm, Hrant Dink´e tam sayfa. PKK´yla mücadelede her gün şehit veriyoruz. Ancak şehit haberlerine 3 cm yer ayıran ve kısa haber olarak veren basın, Hrant Dink´in ölümünü 4-5 gün tam sayfa haberlerle duyurdu. Dink 13 Şubat 2004 tarihli ´Ermenistan´la Tanışmak´ isimli makalesinde ´Türk´ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak asil kan Ermeni´nin Ermenistan´la kuracağı asil damarlarında mevcuttur´ gibi ırkçılığı tartışılmaz bir laf ederek hem ceza almış hem de tüm toplumun tepkisini çekmiştir. Bizim bildiğimiz Hrant Dink Türkiye´deki Ermeni lobisinin önde gelen militanlarından birisiydi. Hiç de medyanın iddia ettiği gibi Türk dostu değildi. Türklüğü aşağılamak suçundan ceza alan Hrant Dink değilse kimdi? Mustafa Kemal´i kastederek ´Hoş gelişler ola´ marşına karşılık ´Hoş gidişler ola´ başlıklı yazılar yazan kimdir??

Sunumda kullanılan başlığın, Hrant Dink´in bir gazetede yazdığı ´Hoş gidişler ola´ başlıklı 7 Ekim 2004 tarihli makalesine cevap gibi düşünülmüş olması dikkat çekti. Hrant Dink, o yazıda Türkiye´nin, 21. yüzyılın en büyük projesi olarak gördüğü AB´ye yakınlaşması ve bunun her alanda getireceği kazanımlara dikkat çekmişti. Ancak ulusalcı çevreler, Atatürk´e dil uzatan bir yazı olduğu suçlamasında bulunmuştu. (Cihan)

SİTELER YAZDI, MEDYA YAYDI

23.12.2012 12:26 Genelkurmay Bilgi Destek Dairesi bünyesinde AK Parti´yi yıpratmak için ´özel üretilmiş haberler´ hazırlandı. Kara propaganda sitelerinde yayınlanan haberler, ilişkili medya tarafından kampanyaya dönüştürüldü.

BİLGİ DESTEK DAİRESİ´NİN OPERASYONEL HABERLERİYLE MEDYA BÖYLE YÖNLENDİRİLMİŞ

Genelkurmay bünyesinde kurulan kara propaganda sitelerinin, medya için yönlendirici olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Genelkurmay bilgi Destek Dairesi´nde 2005-2009 yılları arasında kullanılan bilgisayarların harddisklerinden çıkan belgelerle ilgili Naip Hakim Hüsnü Çalmuk tarafından hazırlanan raporda, 2005-2009 yılları arasında Genelkurmay Bilgi Destek Dairesi´nde hazırlanan operasyonel haberlerin ilk önce kara propaganda sitelerinde yayınlandığı daha sonra dönemin medyasında kampanya şekline dönüştürüldüğü anlatıldı. Toplumda kaos, korku oluşturmak ve İslam düşmanlığı yaymak amaçlı yapılan haberlerin gazeteler tarafından propagandaya dönüştürüldüğü görüldü.

Medya kampanyaya döndü

İnternet andıcı davasıyla ilgili olarak Genelkurmay´ın gönderdiği hard disklerdeki belgelerle ilgili Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Naip Hakim Hüsnü Çalmuk tarafından hazırlanan rapora göre; kara propaganda konuları TSK´da konu, başlık ve hangi sitede yayınlanacağı belirlendikten sonra ilk önce Genelkurmay sitelerinde yayınlanıyor. Genelkurmay bünyesinde AP Parti´yi yıpratmak için kurulan kara propaganda sitelerinde yayınlanan ´özel üretilmiş´ haber ve yönlendirme yazıları dönemin büyük medyasında kampanyaya dönüştürülüyor.

´Bayrak kampanyası ´özel´ üretim

Kara propaganda sitelerinde üretilen ve kampanyaya dönüştürülen haberlerden birisi cami minarelerine bayrak asılmasıyla ilgili Bazı yazarların 2006 yılında köşelerinde başlattığı Cami minarelerine bayrak asılsın kampanyasının kaynağının http://www.irtica.org olduğu ortaya çıktı. TSK içindeki karanlık yapı tarafından kara propaganda amaçlı kurulan irtica.org´un minarelere bayrak asılsın haberinden sonra büyük gazeteler Diyanet İşleri Başkanlığını eleştirmiş bunun üzerine Diyanet, 15 büyük ilin müftülüklerine ?en az iki minaresi olan camilere bayrak asın? talimatı vermişti.

´TRT´de irtica´nın kaynağı da aynı

İrtica.org isimli sitenin TRT aleyhinde de defalarca haber yaptığı ortaya çıktı. ´TRT´de irtica hortladı´ başlıklı 5 kasım 2006 tarihli haberde, ?29 Ekimde Cumhuriyetin kuruluşu coşkuyla kutlanmışken, 31 ekim günü TRT´de Radyo Televizyon yayınlarını konu alan konferans sonrası düzenlenen kokteylde TRT´nin Genel Müdür vekili konuklara içki verilmesini yasaklayarak cumhuriyet coşkusuna gölge düşürdü? ifadelerini yer alması isteniyor.

KORKU OLUŞTURUP ´DİN´ DÜŞMANLIĞI YAYILMIŞ

Genelkurmay Karargahı´nda hazırlanıp, konu ve başlığı belirlendikten sonra yayınlanması istenen ve büyük çoğunluğu yayınlanan o kara propaganda konularından bazıları şöyle:

-Çocuklarımızın geleceği için: Fanatik İslamcılıktan örnekler vererek ?Çocuklarımızın geleceğini göz önünde bulundurarak oy kullanalım? çağrısında bulunan bir yazı.

-Ölçüt tarikat bağlantısı: MEB boş yöneticilik kadrolarına AKP´ye yakın duran Eğitim Bir Sen üyelerini atadı.

-Son şansın Türkiye: 29 Nisan 2007: Son şansın Türkiye: sıradan bir Türk ailesinin İslam devrimi yapıldıktan sonra yaşayacağı sıradan bir günün özeti.

-İşte AKP´nin Meclisi: TBMM´de türbanlı kadınların oturumu izlemesine izin verildi, şapkalı kadınlar dışarı çıkarıldı.

-Türban Mesajları: 4 Kasım 2007´de yapılması öngörülen milletvekili genel seçimi yaklaşırken, AKP´den türbana yönelik mesajlar artmaya başladı.

-Korku kenti İstanbul: İstanbul giderek suç kentine dönüyor. Son 2.5 ayda 11 belediye otobüsü yakıldı. Geçen yıl 3 yolcu hayatını kaybetti. Artık bazı semtlere hava karardıktan sonra sefer yapılamıyor.

-Kuran Kursu Açmayana, Cami yaptırmayana ödül yok: Ayşe Sayın´ın www.heddam.com sitesinde iki makalesi.

-23 Nisanda yine imam hatip krizi: Milli Egemenlik Haftasında yapılacak toplantısının geçici başkanlığını, geçen yıl olduğu gibi bu yılda yine bir imam hatipli üstlenecek.

-14 Nisan Halkın sesi olacak: Atatürkçü Düşünce Derneğinin öncülüğünde 300 kadar sivil toplum kuruluşunun katkısıyla düzenlenecek Cumhuriyet mitinginde hiçbir parti, sivil toplum örgütü ya da popüler kişinin öne çıkmamasına özen gösteriliyor.

-Misyonerlik: Dr. M. Galip Baysan´ın guvercinevi.net sitesinde yayınlanan Misyonerlik üzerine çalışması-Yüz binlerce İnsan Erdoğan´ı reddetti: Cumhuriyet mitingi dış basında geniş yer aldı. Yüzbinlerce laik Türk, İslam kökenli hükümeti protesto etti.-İşte askeri kızdıran görüntüler: Genelkurmayın tepkisini çeken olaylar 23 Nisan haftasında gerçekleşti. Çarşafa sokulup Türban takılan kız çocuklarına ilahiler okutulması medya ve kamuoyunun da tepkisine yol açmıştı. Denizli ve Urfa valilikleri olaylarla ilgili soruşturma başlattı.

-Bazı okullarda müfredat değil din ve siyaset öğretiliyor:-İrtica devletin içine sızıyor: Genelkurmay, ilgili makamlara uygun ortamlara bilgi verildiğine işaret etti.-Lisede İrtica propagandası: Kartal Süleyman Demirel Lisesi Müdürü, Öğrencilere dini içerikli broşür dağıttı.-Okula Dinci kuşatma: Öğrencilerin toplu halde Cuma namazına götürüldüğü ileri sürülen Fatih Sultan Mehmet İlköğretim okulundaki Kutlu Doğum etkinliğinden son anda vazgeçildiği öğrenildi.-Diğer bazı konu başlıkları: Alternatif etkinlik bu kez Hakkari de, Okulu cami sandılar, türbanlı öğrenciler ilahi okudu, Kutlu doğumdan genelge skandalı çıktı. Genelkurmayı kızdıran etkinlik İstanbul´da, Türban Köşk´e çıkmamalı. (Kemal Gümüş / Star)

(21 Aralık 2012), son güncel.: (23 Aralık 2012)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Andıç medyada uygulandı: İşte örnekler

Genelkurmay´ın provokasyon siteleri ya da ´internet andıcı´ konulu manşetlerimiz

Ergenekon, Balyoz ve benzer davaları engelleme girişimleri

Kontrgerilla Medyası

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5014    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
64.638.157