Tam
EskidenYeniye
 

Yargıtay´dan Ergenekon´a delil şoku

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, mahkeme emriyle yapılan ancak kanunda belirtilen diğer arama şartları yerine getirilmeyen aramalarda elde edilen delilleri hukuka aykırı sayarak mahkumiyet kararını bozan Yargıtay 8. Ceza Dairesi´nin kararını kaldırdı. Kurul kararına gerekçe olarak; ´Sırf arama sırasında şekle ilişkin koşulun ihlal edilmesine dayanılarak arama ve aramada ele geçen deliller hukuka aykırı sayılamaz.´ dedi. Ergenekon operasyonları sırasında ele geçirilen bazı delillerin hukuka aykırı elde edildiği ve bu nedenle delil olarak kabul edilemeyeceği Ergenekon sanık ve avukatlarınca sürekli dile getirilmekteydi. Ergenekon çevrelerini şok eden Yargıtay Ceza Kurulu´nun bu kararına tek bir üye karşı çıktı: Ergenekon çevrelerine yakınlığıyla bilinen ve ses kayıtları internette yayınlanmış olan Hamdi Yaver Aktan..

Önceki haber title=Sonraki haber

27.12.2012 10:37 Yargıtay Ceza Genel Kurulu, kanundaki açık hükme aykırı olarak yapılan aramada bulunan silahı hukuka aykırı delil sayarak mahkumiyet kararını bozan Yargıtay 8. Ceza Dairesi´nin kararını kaldırdı.

Birecik´te ruhsatsız silah suçundan sanığın evinde, Sulh Ceza Mahkemesi´nin kararına dayanılarak arama yapıldı. Ancak Ceza Muhakemesi Kanunu´nun 119/4. maddesinde ?Cumhuriyet savcısı hazır olmaksızın konut, işyeri veya diğer kapalı yerlerde arama yapabilmek için o yer ihtiyar heyetinden veya komşulardan iki kişi bulundurulur? hükmüne aykırı olarak aramada savcı, iki ihtiyar heyeti üyesi veya iki komşu hazır bulunmadı. Buna rağmen evde bulunan kaleşnikofa el konuldu. Birecik Asliye Ceza Mahkemesi sanığa, ruhsatsız silah bulundurmak suçundan 5 yıl hapis ve adli para cezası verdi. Yargıtay 8. Ceza Dairesi, aramada hazır bulunması gerekenlere ilişkin kanun maddesine uyulmadığı için bu kararı bozdu. Kararda, usulsüz aramada bulunan kaleşnikof yüzünden ceza verilemeyeceği, sanığın suçu inkar etmesi nedeniyle de beraat verilmesi gerektiği belirtildi. Yargıtay Başsavcılığı bu karara itiraz etti.

?Hak ihlaline yol açmaz!?

İtirazı kabul eden Ceza Genel Kurulu, delilleri hukuka uygun saydı ve dosyayı yeniden Daire´ye gönderdi. Kararda, sanığın aramaya ilişkin şikayeti olmadığına vurgu yapılarak, şu görüşler savunuldu:

?İlliyet bağı, etkileme gücü ve hak ihlali kriterlerine yer vermeden yapılan bir değerlendirme, herhangi bir hakkın ihlal edilmediği, her türlü basit şekli aykırılıkların mutlak bozma sebebi sayılmasını gerektireceği için, ceza yargılamasında hakkaniyete aykırı sonuçların doğmasına, adalet ve eşitlik ilkelerinin zedelenmesine yol açabilecek son derece ağır sonuçları da birlikte getirecektir.

Sırf arama sırasında şekle ilişkin koşulun ihlal edilmesine dayanılarak arama ve aramada ele geçen deliller hukuka aykırı sayılamaz. Her şekle aykırılık aynı zamanda bir hak ihlaline de yol açmaz. Olayda savcı, iki ihtiyar heyeti üyesi veya iki komşu bulunmadan yapılan aramada, CMK´nın 119. maddesine şekli bir aykırılık söz konusu ise de herhangi bir hakkın ihlal edildiği söylenemeyecektir. Usulüne göre alınmış arama kararına istinaden, herhangi bir hak ihlaline neden olunmadan yapılan arama sonunda ele geçirilen delillerin, sadece arama sırasında bulunması gereken kişilerin orada bulundurulmaması suretiyle şekle aykırı hareket edildiğinden bahisle hukuka aykırı elde edilmiş delil sayılmaları ve mahkumiyet hükmüne dayanak teşkil edememeleri kabul edilemez.?

?Hukuk devleti?

Karara karşı çıkan tek Yargıtay üyesi olan Hamdi Yaver Aktan ise aramada savcının olmasının emredici bir kural olduğu, esnetilemeyeceği, yorumla değiştirilemeyeceğini belirtti. ?Aramada hak ihlali yapılmamıştır? yorumuna katılmayan Aktan, ?kanuna aykırı aramanın zaten sanığa tanınan hakkın ihlali olduğunu? belirtti. Hukukta, şekli ihlal ya da nispi ihlal/mutlak ihlal gibi bir ayrıma yer verilmemesi gerektiğini belirti:

?Unutulmamalıdır ki bir gün nispi ihlaller çoğalabilir ve bu halde de usul kuralları ve güvencelerine yer kalmaz. Hukuk devletinde her suç aydınlatılmalıdır. Ancak her suç hukuka uygun olarak elde edilmiş delillerle aydınlatılmalıdır. ´Delillere kıymayalım´ yorumuyla basit ihlal/mutlak ihlal, usule değil esasa bakılmalı biçimindeki yaklaşım hukuk devleti ilkesini de gereksiz kılan sonuca götürür.?

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Ergenekon sanıkları ve avukatlarını üzecek devrim gibi karar aldı. Kurul; silah temininden yargılanan sanıkların terör suçundan da yargılanması gerektiğine karar verdi.

Ergenekon Terör Örgütü soruşturmasına bakan ve TMK´nın 10. maddesi ile görevli Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş; Yargıtay Ceza Genel Kurulu´nun kararını örnek alarak, Danıştay saldırısında kullanılan ve kamuoyunda hayalet silah olarak bilinen Glock marka silahı Alparslan Arslan´a temin eden 4 tutuklu sanık hakkında ek iddianame hazırladı. İddianamede; sanıkların silahlı terör örgütlerine silah sağlama suçunu işledikleri bildirildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de, söz konusu iddianameyi Ergenekon davasıyla birleştirdi.

Yargıtay dün de benzer bir karar almıştı

Dün basına yansıyan haberlerde de Yargıtay Ceza Genel Kurulu´nun bir başka benzer karar verdiği ortaya çımıştı. Buna göre Yargıtay Ceza Genel Kurulu, terör suçlarını işleyenlere silah temin eden şahısların da terör suçuyla yargılanmasına karar vermişti. Bu durum, Danıştay saldrısında kullanılan glock marka tabancayı Alparslan Arslan´a satan şahısların da Ergenekon terör örgütü davasında yargılanmasının haklılığını ortaya koymuş oluyor. Arslan´a silahı temin eden 4 şahıs; Aykut Metin Şükre, Kenan Özay, Selçuk Özkan ve Erkan Ayyıldız hakkında Ergenekon savcısınca dava açılmış, bu dava Ergenekon davasıyla birleştirilmişti.

HAMDİ YAVER AKTAN´IN ERGENEKON DELİLLERİNE İTİRAZI ANLAMLI

Yargıtay 8. Ceza Dairesi üyesi Hamdi Yaver Aktan´ın adı Ergenekon soruşturması sürecinde çok sık gündeme geldi. Aktan´ın şok içerikli ses kayıtları internete düştü. Bu kayıtlarda Aktan, eski Başsavcı İlhan Cihaner ve diğer sanıklar hakkında açılan Erzincan Ergenekon davasının Erzurum mahkemesinden Yargıtay´a fotokopi evrak ile alınması skandalında başrolü oynadı. Çok ağır suçlamalarla yargılanan sanıklar, dava Yargıtay´a alındıktan sonra tahliye edildiler. Türkiye´nin gündemini sarsan ve uzun bir süreci kapsayan bu skandal gelişme üzerine, 12 Eylül darbecileri hakkında yıllar önce ilk iddianameyi hazırlayan ve bu nedenle de savcılıktan atılan Sacit Kayasu; ´Ergenekon´un Yargıtay´a da sıçramış olabileceğini´ açıkça dile getirdi. (1)

Kayasu´nun bu şok suçlamasını destekleyen bulgular çok fazla. Biz burada sadece Hamdi Yaver Aktan´la ilgili bazı bulguları aktarmakla yetinelim. İlk sıraya, son gelişme olması nedeniyle herhalde bu habere de konu olduğu gibi, Aktan´ın Ergenekon delillerini delil olmaktan çıkarma gayretini koymak gerekir.

Bir diğer önemli bulgu, Ergenekon iddianamelerinde de yer verildiği gibi onun ´Kent Otel Toplantıları´ adıyla bilinen ve Yargı üst düzey üyeleriyle bir çok Ergenekon sanıklarının buluştuğu toplantılara katılmasıydı. Aktan, Ergenekon sanıklarıyla kurduğu yakın ilişkiyle gündeme gelmişti. Ergenekon iddianamelerinde örgüt toplantıları olarak geçen Kent Otel seminerlerine düzenli olarak katıldığı belirtilen Aktan´ın çocuğunun sünnet düğününe gelen davetliler arasında, Suriye´de kaldığı dönemde MİT´in düzenlediği suikast operasyonunu terörist başı Abdullah Öcalan´a önceden haber vermekle suçlanan Ergenekon sanığı Yalçın Küçük de vardı. Düğüne çok sayıda Ergenekon sanık avukatı da katılmıştı. Aktan´ın ismi İşçi Partisi´nde yapılan aramalarda ele geçirilen CD´de de geçiyor. Ergenekon tutuklusu Hikmet Çiçek´ten çıkan CD´deki dokümanlarda Aktan için Teşekkür edelim. (TV için Danıştay´daki çabalarına) notu bulunuyor. Ergenekon davası temyiz için Yargıtay´a gittiğinde dosyaya bakacak üyeler arasında Yargıtay 8. Ceza Dairesi üyesi Hamdi Yaver Aktan da bulunuyor. Kent Otel´deki örgüt toplantılarının müdavimlerinden olan Aktan, Cumhuriyet gazetesine Ergenekon davası aleyhinde yazdığı makalelerle tanınıyor. (2)

Yine Ergenekon 3. İddianamesi´nin 44´üncü ek delil klasöründe yer alan telefon kayıtlarında, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nin davayı tamamlayıp hüküm vermesinden sonra Ergenekon dosyasının temyiz için Yargıtay 8. Dairesi´ne gönderilmesinin yargıdaki Kontrgerillacılar tarafından hedeflendiği yer alıyordu. Daha önce ´Telefon dinlemelerinin tek başına delil olamayacağı´ yönünde karar veren Yargıtay 8. Dairesi´nin üç üyesinin Kent Otel toplantılarına katıldığı belirtiliyor. Hurşit Tolon´un kardeşi Bülent Tolon ile tutuksuz sanık Erdal Şenel´in telefon konuşmalarında Kent Otel toplantıları ve oraya katılan Yargıtay 8. Daire üyelerinin ilerleyen süreçte muhtemel temyiz durumunda Ergenekon davasına bakacakları için bu isimlerin Kent Otel toplantılarına katılımlarının gizlenmesi gerektiği konuşuluyor. Tolon, tutuklanma gerekçeleri arasında yer alan Kent Otel toplantılarının gizli bir amacı olmayan, herkese açık, devletin ve sivil toplum örgütlerinin katıldığı toplantılar olduğunu göstermek için tutuksuz sanıklardan katılımcı listesini istiyor. Listeyi vermek istemeyen Ergenekon sanığı Erdal Şenel ise, telefonun dinlenebileceği uyarısına rağmen Hurşit Tolon´un kardeşi Bülent Tolon´un ısrarı üzerine ´Toplantıya katılanlar arasında 8. Daire üyeleri var. Bak bu adamların isimleri verilirse yarın bu davaya bakacaklar´ diyerek uyarıda bulunuyor. Kent Otel toplantılarının katılımcı listesinde, çok sayıda yüksek yargı mensubuyla birlikte, 8. Daire üyeleri de bulunuyordu. Engin Aydın´da bulunan listeye göre, toplantılarda yüksek yargıdan şu isimler bulunuyordu: Hamid Yaver Aktan (Yargıtay 8. Daire üyesi), Ali Erol Özgenç (Yargıtay 8. Daire üyesi), Hulusi Özek (Yargıtay 8. Daire üyesi), Akın Demir (Yargıtay 8. Hukuk üyesi) (3)

Ancak asıl bulgu, Hamdi Yaver Aktan´ın internete düşen ses kayıtları.. Bu arada hemen hatırlatalım. Ses kayıtlarının ilgili kişiye ait olup olmadığı, tıpkı parmak izi ya da ıslak imza gibi laboratuvarlarda kesin doğrulukla belirlenebiliyor ve bu laboratuvar raporları mahkemelerde delil olarak kabul ediliyor.

8. Ceza Dairesi Üyesi Hamdi Yaver Aktan´a ait olduğu iddia edilen kayıtta şu ifadeler yer alıyordu: Dosya birleştirildikten sonra önce tüm sanıklar tahliye edilecek. Sonra biraz uzatıp dosya kapatılacak. Burada süreci biraz uzatmamız gerekiyor. Göndermiyorum derse ne yapacaksınız? Fotokopi bile gönderse birleştirme kararı ver. Fotokopi bile olsa ben olsam birleştiririm, basarım tahliyeyi. (4)

Ses kaydına yansıyan bu plan harfi harfine uygulandı. Yargıtay, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner´in ´görevi ihmal´den yargılandığı davada, iki yüksek yargıca ait olduğu iddia edilen ses kaydındaki kurtarma planını doğrulayan bir karar aldı. Yargıtay 11. Ceza Dairesi´nde yapılan duruşmada Cihaner´in Erzurum´da ´Ergenekon terör örgütüne üye olmak´ suçlamasıyla yargılandığı dava dosyasının aslı yerine, CD üzerinden incelenmesine ve davaların birleştirilmesinin değerlendirilmesine hükmetti. Ardından da sanıklar tahliye edildi. (5)

AKTAN: ONAMA MI BOZMA MI SEN SEÇ!

Hamdi Yaver Aktan´ın internette yayınlanan diğer bir ses kaydı da şok içerikliydi. Ses kaydı, Yargıtay´da işlerin nasıl yürüdüğünü, duruma göre davaların nasıl hızlandırıldığını ya da yavaşlatıldığını, hatta onama ya da bozma kararının yandaş kişilerin tercihlerine bırakıldığını gösteriyordu. Bu habere de konu olan delillerin hukukiliğinin her şartta ve tam olarak sağlanmasında güya ısrar eden Aktan´ın ses kaydındaki ifadeleri ise onun hukukla arasının aslında iyi olmadığını çarpıcı şekilde gösteriyordu.

Ses kaydında konuşan Aktan, bir dosya ile ilgili olarak karşısındaki kişiye ?Onama mı istiyorsun, bozma mı?? diye soruyor, ardından da ?Yaz şuraya? diyor. Bu görüşmenin 2010 yılı Haziran ayında, Hamdi Yaver Aktan´ın odasında geçtiği belirtiliyor. Ses kaydındaki diğer kişinin kimliği ise bilinmiyor. Meçhul şahıs Aktan olduğu ileri sürülen kişiyi sözünde durmamakla, işi geciktirmekle suçluyor. Ve 8. Ceza Dairesi´nde temyiz incelemesinde bulunan dosyasının bozulması talebinde bulunuyor. (6)

AKTAN: YARGITAY BAŞSAVCISI YALÇINKAYA KAPATMA DAVASI İÇİN ÇOK KORKAK!

Hamdi Yaver Aktan´ın internette yayınlanan bir başka ses kaydını da hatırlatalım. AK Parti´ye kapatma davası 15 Mart 2008´de açıldı. İstihbarat birimleri, bu olaydan birkaç ay önce Cumhuriyet Gazetesi yazarı İlhan Selçuk´u Ergenekon soruştutması kapsamında teknik takibe almıştı. Gazeteciler arasında geçen konuşmalar, sonuçları hesaplanarak davanın açıldığını gösteriyordu. İlginç gelişme ise, Ergenekon davasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesinin, kapatma davasının Ergenekon örgütü tarafından açtırıldığı iddiaları üzerine gitmesi ve kapatma davasının iddianamesini hazırlayan 5 yargıtay savcının ifadesini almaya karar vermesi olmuştu. Sabah yazarı Nazlı Ilıcak, bu gelişmeyi şu satırlarla yorumluyordu:

Yargıtay 8. Ceza Dairesi üyesi Hamdi Yaver Aktan, Yargıtay Başkanlığı yarışı için 3 isim belirlemişti. (İnternete düşen ses kaydında) Kim kendilerine daha iyi hizmet ederse, onun destekleneceğini söylüyordu. Aktan´ın, Yargıtay 10. Hukuk Dairesi üyesi Fatih Arkan´la yaptığı konuşma: Kenarda yan çizerek, oturarak olmayacağını anlasınlar. Herkesin bir projesi var. Ersan´a da açık söyledim. Bunu yaparsanız geçersiniz. Kadir´e de söyledim; 3´ünüz varsınız. Abdurrahman Bey bir dava daha açabilir... Açılırsa seçimi olumsuz etkiliyor... O da müthiş korkak, hepimizi içeri atarlar... Neyi atıyorlar, Yargıtay Başsavcılığı´ndan içeri atarlarsa... Bu ülkede ihtilal olur. İçeriye girmekten çıkmaktan korkuyorsan, o zaman bir takım görevlere talip olma. Bırak başkası yapsın.

Bu konuşma, yargının hangi tertipler içinde bulunduğunu göstermiyor mu? Demek birinci davadan sonra Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya´ya bir dava daha sipariş edilmiş. (7)

(Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(1) kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1922

(2) kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1828

(3) kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=921

(4) kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1826

(5) kontrgerilla.com/mansetara_act.asp?aranacak=cihkurop

(6) kontrgerilla.com/mansetsec.asp?m_no=2784%202778%202771

(7) kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4849

(27 Aralık 2012, 10:37)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

ERGENEKON VE BALYOZ DAVALARINDA DELİL TARTIŞMALARI

Yargıtay: Silah temini terör suçu

Danıştay ve Ergenekon davalarının birleştirilmesi manşetlerimiz

Yargıtay´dan Erzurum Mahkemesi için suç duyurusu

Ses kaydı: Yargıtay´ın Cihaner planı

Yargıtay´dan kolaylık: Onama mı bozma mı, sen seç

Ergenekon soruşturma sürecinde gündeme gelen ses kayıtları

Profesör: Kayıt Tolon´un, ispat ederim

Hamdi Yaver Aktan´la ilgili manşetlerimiz

Cihaner´i Yargıtay´da kurtarma planı manşetlerimiz

Yargıda Kontrgerilla örgütlenmesi

Eski Savcı açık konuştu: Ergenekon Yargıtay´a da sıçradı mı?

Ergenekon soruşturmasını/davasını akamete uğratma girişimleri

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5025    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kayseri: Darbeye 14 Yıl Hapis

27.09.2020 13:36 Kayseri'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında sözde Yurtta Sulh Konseyince hazırlanan listede adı 'Kayseri sıkıyönetim komutanı' olarak geçen eski Kayseri Garnizon Komutanı..
Tamamı 27.9.2020

Dink Davasında Mütalaaya Geçildi

27.09.2020 11:16 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 76 sanığın yargılanmasına devam edildi. 16 Eylül'de, İstanbul 14'üncü Ağır Ce..
Tamamı 27.9.2020

Can Dündar Kaçak Sayılacak

27.09.2020 12:34 İstanbul'da, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin yargılanan firari sanık eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında, 15 gün içinde mahkemeye gelmemesi durumunda 'kaçak' sayılacağı ve mal varlı..
Tamamı 27.9.2020

FETÖ'ye operasyon üstüne operasyon

27.09.2020 14:57 FETÖ'nün TSK, mahrem imam, avukatlık ve diğer yapılanmalarına art arda operasyonlar gerçekleştirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün avukatlık yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmada 60 şüpheli hakkın..
Tamamı 27.9.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

27.09.2020 10:37 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılanmasına sanıkların esas hakkındaki müta..
Tamamı 27.9.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

27.09.2020 10:52 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğu..
Tamamı 27.9.2020

Kara Kuvvetleri Darbe davası

27.09.2020 10:26 Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 142 sanıklı davaya, eski Yarbay Sinan Şimşek'in esasa ilişkin savunmasıyla devam edildi. Ankara ..
Tamamı 27.9.2020

İzmir Darbe davası

27.09.2020 13:30 İzmir'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin 282 sanıklı davadan dosyaları ayrılan 4 sanığın yargılanmasına devam edildi. 7 Eylül'de İzmir 20. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu s..
Tamamı 27.9.2020

Darbeci Komutan Tarım davası

27.09.2020 12:56 Adana'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında eski Ankara İl Jandarma Komutanı kurmay albay Cengiz Tarım'ın 'anayasal düzeni ihlal etmek' ve 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından yargılandığı davaya devam edildi...
Tamamı 27.9.2020

Adana MİT Tırları davası

27.09.2020 10:03 Adana'da, Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulmasını organize ettikleri belirtilen FETÖ/PDY'nin 11 'sivil imamı' ile eski bir tuğgeneralin de aralarında bulunduğu 50 sanığın yargılanmasına devam edildi. 21.09.202..
Tamamı 27.9.2020

Adana 43 sanıklı FETÖ davası

27.09.2020 10:00 Adana'da, daha önce haklarında işlem yapılan FETÖ/PDY üyelerine ve ailelerine para aktarılmasını sağladıkları iddia edilen, aralarında örgütün 'Türkiye finans sorumlusu'nun da bulunduğu 9'u tutuklu 43 sanığın yargılanm..
Tamamı 27.9.2020

Sakarya 34 sanıklı Fetö davası

27.09.2020 12:24 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye ilişkin davada, kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi biri tutuklu, ikisi firari 34 sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Eylül'de Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesindek..
Tamamı 27.9.2020

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

27.09.2020 12:20 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yargılandığı davanın duruşması görüldü. 11 Eylül'de Sakarya 2. Ağır C..
Tamamı 27.9.2020

Sakarya 11 Sanık: Fetö Sağlıkçıları

27.09.2020 12:15 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, aralarında meslekten ihraç edilenlerin de bulunduğu 11 sağlık çalışanının yargılandığı davada mütalaa verildi. 10 Eylü..
Tamamı 27.9.2020

Kara Kuv.: Mahremlere 24 Hapis

05.09.2020 11:47 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki mahrem yapılanmasına ilişkin açılan davada mahkeme, 24 sanığın 1 yıl ile 15 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. 25 Ağ..
Tamamı 5.9.2020

ÖSYM Sınav Hırsızlığı'na 4 Hapis

05.09.2020 11:00 Ankara'da, ÖSYM tarafından hazırlanan sınav sorularının 'Sır Cihazı'na aktarılması sırasında ÖSYM'de çalışan FETÖ üyeleri tarafından kopyalanmasına ilişkin 4 sanık hakkında açılan davada karar açıklandı. 3 Eylül'de An..
Tamamı 5.9.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
45.707.275