Tam
EskidenYeniye
 

Özal suikastçisine para Horzum´dan

Başbakan Turgut Özal´a 1988´de parti kongresinde düzenlenen suikast girişimiyle ilgili çarpıcı bir bilgi ortaya çıktı. TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu Üyesi Fikri Sağlar, Özal´a suikast girişiminde bulunan tetikçi Kartal Demirağ´a para ulaştıran kişiyi açıkladı: Kemal Horzum..

Önceki haber title=Sonraki haber

01.01.2013 13:48 TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu Üyesi Fikri Sağlar, Anadolu Bankası´nın dolandırılmasıyla ilgili kurulan Horzum Araştırma Komisyonu´nun, Turgut Özal´ın suikastına kadar ulaştığını söyledi. Kemal Horzum´un Kartal Demirağ´a para gönderdiğinin tespit edildiğini dile getiren Sağlar, Demirağ´ın nerelerde eğitim aldığını o zaman gayet iyi gördüklerini ifade etti. (Hatırlanacağı gibi, Demirağ´ın Denizli ili Dazkırı ilçesinin kontrgerilla teşkilatına mensup olduğu ve bu teşkilatta özel komando eğitimi aldığı ortaya çıkmıştı.) Sağlar, Özal´ın ölümünden daha ziyade suikastın araştırılması gerektiğini vurguladı.

Cihan Haber Ajansı muhabirine konuşan CHP Parti Meclisi Üyesi Fikri Sağlar, Türkiye´de asıl önemli olanın devlet sırrı, kapsamı ve kavramı olduğunu ifade etti. Türkiye´de şimdiye kadar bütün olayların arkasında bir derin egemenlik mülkiyetinin kendisinde olduğunu gören devletin sivil bürokrat yapısı olduğuna dikkat çeken Sağlar, şöyle devam etti: Derin devlet dediğimiz bu ilişki ağı, ´halkın seçmiş olduğu siyasilerin beceremeyeceği veya devletin âli menfaatlerini yeterince koruyamayacağı, kendi kurmuş oldukları statünün devam etmesi adına onların işine mutlaka karışılması gerekeceği´ anlayışı yerleşmiş. Bu anlayış, zaman zaman hukuk tanımaz, devletin hukukun evrensel üstünlüklerine ya da evrensel kurallarına, devletin hukukun üstünlüğüne inanmayan yapılar. Susurluk´ta gördüğümüz gibi Kürt sorununu çözmek üzere yargısız infazların yapıldığı, devletin resmi organları içerisinde gayri resmi kurumlar oluşturarak onların üzerinden ya da yapmak istediklerinin üzerine gidildiği bir dönem yaşanıyor. JİTEM ve benzeri yapılar bunların bilinen örneklerinden bir tanesi. Bunları zaman zaman meşru organların dışında gayri meşru güçler de kullanıyor. Mafya, çete oluşturuyorlar. O nedenle Susurluk´ta en önemli nokta, Türkiye tarihi açısından devletin çete kurduğu ve çetenin de yakalanarak hüküm giydiğini açıkça gördük. Mahkeme kararıyla bunu gördük. Bence en önemli noktalardan bir tanesi. Ama bu büyük baskının toplumsal demokratikleşme ve hukukun üstünlüğüne inanan yapının yıkılmış olduğu bir sonuçtur. Bunun altını çizmek isterim.

DEVLET SIRRI KAPSAMI ÇOK İYİ KULLANILIYOR

Araştırma komisyonlarına iç tüzük anlamında ticari ve devlet sırlarının verilmesinin söz konusu olmadığını hatırlatan Sağlar, araştırma komisyonlarının yaptırımının da bulunmadığını ifade etti. Meclis´te kurulmuş olan Darbeleri Araştırma Komisyonu da aynı, devletin bu dirence ya da bu oluşumu, tırnak içerisinde devlet sırrı kapsamı arkasında saklı olan noktasını çok iyi kullanıyor, bilgi vermiyor. diyen Sağlar, MİT bugün gazetelerde görüyorsunuz; 1996-1997 yılında Susurluk Komisyonu´nun ortaya çıkardığı, komisyon raporuna da yazdığı bayat bilgileri yeniymiş gibi topluma aktarmaya çalışıyor ve MİT bir şey yapmış görüntüsü içerisinde sunmaya çalışıyor. MİT´in Hizbullah ile ilgili gönderdiği bilgi ne kadar yeterli, ne kadar doğruyu anlatıyor, ne kadar yanlış istihbarat vererek insanları farklı yönlere yönlendiriyor; o da ayrı bir mesele. MİT, başbakana bağlı olan bir kuruluş, ama başbakan MİT´in başkanını yargıdan kaçırmaya çalışıyor. Dolayısıyla zaten devletin kurumları arasında hukuka uyup uymama noktasında çelişkiler var. Bu çelişkiler daha sonra çatışmayı oluşturuyor. Çatışmaların sonrasında ortaya çıkan bilgilerin doğruluğu ya da kirliliği insanların kafasında kuşku yaratıyor. O nedenledir ki bir yere varamıyorsunuz. Çünkü hangi bilgi doğru, hangi bilgi kirli, hangisinden yönleniyorsunuz, hangisinden doğruya varıyorsunuz, gerçek adaletin oluşması doğrultusunda kararlar verebiliyorsunuz; bunu göremiyorsunuz. sözlerini kaydetti.

ÖZAL SUİKASTİ BAŞLI BAŞINA ARAŞTIRILMALI

1998 yılında Turgut Özal ile Eşref Bitlis´in öldürülmeleriyle ilgili Meclis Araştırma Önergesi verdiğini hatırlatan Sağlar, bunların hepsinde kuşkular olduğunu ifade etti. Özal´ın ölmesinden daha önemlisi öldürülme teşebbüsü olduğuna dikkat çeken Sağlar, şunları söyledi: Asıl araştırılması gereken bir kontrgerilla, bir ülkenin başbakanına, Türkiye Cumhuriyeti´nin tarihi içerisinde ender rastlanan başbakanlara yapılan suikaste muhatap olmuş olan Özal´ın bu suikastı başlı başına araştırılması gerekendir; ölümünün sorgulanmasından daha önce. Ama nedense ölümü üzerinde daha çok duruluyor. Adli Tıp Kurumu´nun verdiği raporla insanların kafası daha çok karışıyor. Kimilerine göre böyle bir şey yoktur deniyor, kimilerine göre saklanıyor deniyor; aile böyle iddia ediyor. Ama ölümünden daha ziyade suikastının araştırılması gerektiğine inanıyorum. Bu suikastın araştırılmasıyla ilgili ben, Bülent Şemiler ve Kemal Horzum Araştırma Komisyonu sırasında bu çalışmayı iki yıl boyunca yaptım. Ulaştığımız yer çok ciddi yerdir. Kartal Demirağ´ın nerelerde eğitim aldıklarını o zaman gayet iyi görmüştük. Asıl üzerine gidilmesi gereken mesele odur. Anadolu Bankası´nın dolandırılması dolayısıyla komisyon kuruldu. Fakat burdan Turgut Özal´ın suikastına kadar ulaşıldı. Çünkü Kemal Horzum´un, Kartal Demirağ´a para gönderdiği tespit edildi. Özal´ın oluşturduğu araştırma komisyonu; devlette, Başbakanlıkta oluşturulan bir komisyon tarafından tespit edildi. Dolayısıyla komisyon o tarafa doğru çalışmalarını sürdürdü. (Cihan / Rotahaber)

(01 Ocak 2013, 13:48)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

TURGUT ÖZAL´IN ŞÜPHELİ ÖLÜMÜ MANŞETLERİMİZ

Özal suikastinde çember daralıyor

Özal: Dertleri beni tasfiye etmek

Özal´ın zehirlendiği iddiası ve adli tıp incelemesi manşetlerimiz

Tanık: Özal´ı Tushad zehirledi

Ergenekon 1993´e uzandı: Tushad

Özal ve komutan cinayetleri bağlantılı

DDK: Özal´ın mezarı açılmalı

DDK raporunun tam metni

DDK´nın Özal´ın vefatına dair raporun orjinalini Cumhurbaşkanlığı sitesinden indirmek için tıklayın

DDK´nın Özal´ın vefatına dair raporun orjinalini sitemizden indirmek için tıklayın

DDK Özal´ın ölümüne yoğunlaştı

Özal suikasti muhteşem bir Özel Harp işiydi, amacına da ulaştı

Korkut Özal: Kardeşimi Ergenekoncular öldürdü

Kaynak: Özal´ın o dönem ölmesi birilerince uygundu

Ergenekon, Balyoz ve diğer iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5040    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Tuskon Fetö İşadamları davası

05.09.2020 12:00 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay'ın da aralarında bulund..
Tamamı 5.9.2020

Darbede Alçak Uçuş'a Müebbet

15.08.2020 11:26 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde Balıkesir 9'uncu Ana Jet Üs Komutanlığından havalanan F-16 ile İstanbul üzerinde alçak uçuş yapan eski pilot üsteğmen Aykut Yüce'ye müebbet hapis cezası veri..
Tamamı 15.8.2020

Darbenin Kıbrıs Ayağına 9 Hapis

15.08.2020 11:01 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kıbrıs'ta konuşlu Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Kolordu Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 2'si tutuklu 10 sanıklı davada karar ..
Tamamı 15.8.2020

Fetö Kriptolarına Beşinci Darbe

15.08.2020 11:49 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), mensuplarını Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) yerleştirmek için kullandığı 'avantajlı aday numarası' şifresinin çözülmesi, kripto FETÖ üyelerini deşifresinde önemli rol oyna..
Tamamı 15.8.2020

Akın Öztürk'ün Emir Subayına Hapis

15.08.2020 11:38 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin kilit isimlerinden eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'ün emir Astsubayı da Fetö'cü çıktı. Yargılandığı davada Mehmet Serdar Özdemirci, 'Fetö si..
Tamamı 15.8.2020

CHP'li Oğuz'a Hapis Gerekçesi

15.08.2020 11:30 İzmir'de, FETÖ üye olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve görevden uzaklaştırılan eski Urla Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz'a verilen 6 yıl 3 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı. 6 Ağustos'taki gelişm..
Tamamı 15.8.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

15.08.2020 11:10 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılandığı davaya esasa ilişkin savunmalarla devam ..
Tamamı 15.8.2020

Pişman Darbeciye Af Skandalı

25.07.2020 13:36 Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaramış skandal açıklamalarda bulundu. Yaramış, 'Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş nedamet duyan kişilere de sahip çıkmamız, onları bu toplumun içine dahil etmemiz, kaza..
Tamamı 25.7.2020

Fetöcü Yavere Müebbet Hapis

25.07.2020 12:48 Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, Yargıtay 16...
Tamamı 25.7.2020

İzmir Casusluk Kumpasına 61 Hapis

25.07.2020 12:19 İzmir'de "askeri casusluk soruşturması"ndaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki üyeleri hakkında açılan ve 96 sanığın yargıl..
Tamamı 25.7.2020

GDO Kumpası: Baransu'ya Hapis

25.07.2020 12:26 Mersin'de, kamuoyunda Gülen örgütünün hükümete yönelik ilk yolsuzluk ve darbe kumpası olarak da nitelenen GDO kumpasını konu alan ve Mersin'de paralel örgüte yönelik açılmış en kapsamlı ilk dava sona erdi. 19 Temmuz'd..
Tamamı 25.7.2020

Fetö İmamlarına 43 Yıl Hapis

25.07.2020 13:09 Adana, Diyarbakır, İstanbul ve Kayseri'de görülen Fetö davalarında 5 sanığa 7 ile 13 yıl arası hapis cezaları verildi. O davalarda yaşanan gelişmeler illere göre şu şekilde gerçekleşti: Diyarbakır: Bölge İmamına 13..
Tamamı 25.7.2020

Darbede AK Parti İşgaline 10 Hapis

25.07.2020 12:03 İstanbul'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında AK Parti İstanbul İl Başkanlığının işgal girişimine ilişkin davada, yerel mahkemenin sanıklardan 10'u hakkında verdiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının Yargıtay tar..
Tamamı 25.7.2020

Dündar'ın Villası davasında 2 Hapis

25.07.2020 11:54 İstanbul'da, MİT tırlarına ait görüntüleri yayınlaması karşılığında yurtdışına firar etme hazırlığı nedeniyle varlıklarını elden çıkarmaya çalışan Can Dündar'ın villasını fahiş fiyatla satın aldıkları öne sürülen, MİT ..
Tamamı 25.7.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

25.07.2020 11:37 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılandığı davanın görülmesine sanıkların esas hakkındaki savunmalarıyl..
Tamamı 25.7.2020

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

25.07.2020 11:16 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 4 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 16 T..
Tamamı 25.7.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
45.636.815