Tam
EskidenYeniye
 

Derin PKK yüzeye çıktı

Terörü bitirmek için müzakereler yeniden başlarken derin PKK ve ona destek veren güçlerden süreci sabote etme amacı taşıdığı açık olan saldırılar peşpeşe geliyor. 1993 yılındaki Bingöl saldırısını hatırlatırcasına derin PKK birkaç gün önce 100 kişi ile Çukurca´da saldırdı. Dün de Fransa´da 1´i kurucusu olmak üzere 3 PKK yöneticisi suikastle öldürüldü. PKK´nın Avrupa sorumlusu Zübeyir Baydar dahi olayın süreci sabote etmeye çalışan derin güçlerin işi olduğu görüşünde. Zaman yazarları Mümtazer Türköne ile Hüseyin Gülerce, yazılarında barış sürecinin önemine, sabotaj gayretlerine ve Balyoz subaylarının hapse atılması sayesinde derin güçlerin yüzeye çıktığına dikkat çekiyorlar. Bir açıklama yapan PKK da, suikastlerin müzakere sürecini baltalamak isteyen Türk Gladiosu ve uluslararası güçlerin ortak işi olduğunu iddia etti.

Önceki haber title=Sonraki haber

11.01.2013 10:08 Mümtazer Türköne (Zaman): Silivri ve İmralı.. Çukurca saldırısının ardından, Paris´te üç tanınmış Kürt siyasetçiye yönelik suikast PKK´nın içindeki ?derin örgüt?ün panik halinde harekete geçtiğini gösteriyor. Demek ki İsrail ve İran, taşeronlarını sıkıştırıyor.

Şu iki olay bile Türkiye´nin doğru adımlar attığını göstermek için yeterli değil mi? Sürece muhalefet edenler, kimlerle aynı çuvala girdiklerini görmeli. İster istemez ?Bahoz´dan farkınız ne?? türünden sorulara muhatap olacaklar.

Sakin, soğukkanlı ve sabırlı olmalıyız. Mayınlarla, tuzaklarla dolu bir yolda ilerliyoruz. Balyoz davasının gerekçeli kararına, politika yapıcıların geçmişte ve bugün ne belalı bir zeminde ilerlediğini anlamak için müracaat edebiliriz. Gerekçeli karar metni sağlam bir hukuk metni; çok dikkatli ve özenli kaleme alınmış. Hukuk fakültelerinde ?olay incelemesi? olarak okutulmalı. Bu arada bizler de Türkiye´nin geçmişte ne badirelerden geçtiğini, ne ihanetlere maruz kaldığını ibretle hatırlamalıyız.

Bu ülke açıkça ihanete uğramış. PKK terörünü sona erdirmek için altın fırsatlarla dolu bir yılı, askerlerinin bir kısmı darbe hazırlıkları ile harcamış. PKK´nın değil, İstanbul´un üzerine nasıl ?çökecekleri?ni planlayan, tankları Kandil´e giden yollara değil İstanbul´un meydanlarına yerleştirmek için hazırlık yapan, PKK´lı teröristleri değil sıradan vatandaşları stadyumlara doldurup tutuklamaya niyetlenen hainlerden bahsediyoruz. İhanetin çapını kavrayabilmek için şöyle düşünün: Allah korusun bu darbe 2003 yılında gerçekleşseydi, Türkiye bugün ne durumda olurdu? En hafifinden tek parça halinde kalabilir miydi?

Tam yüz yıl önce bu günler, Balkan Savaşı´nda darmadağın olan ordumuzun Trakya´nın sert kışında aç-sefil perişan olduğu günler. Neden? Çünkü subaylarımız askerlikle değil siyasetle meşguldü. Bir subayın ak dediğine diğeri kara diyordu. Düşmana karşı ateş emri alan subayın, ?komutan öbür fırkadan? diyerek emri yerine getirmediği bir savaşı hangi ordu kazanabilir? Balyoz planını yapanları, Balkan savaşlarındaki zabitan kadrosundan farklı kılan tek özelliği var: Uygulamaya geçmemesi. Bugün her şey yoluna girmiş vaziyette. Darbeciler temizlendikten sonra askerimiz daha iyi savaşıyor. Bu sene Şemdinli´de güvenlik güçleri bir destan yazdı. Yargının tepesindeki isimlerden birinden dinledim. Generallerimiz dağda yatıp kalkıyormuş. Yüksek komuta kademesi büyük fedakârlıkla canını dişine takarak, elde silah savaşıyormuş. Pamukoğlu´nu kaynak gösterip, eskiden Güneydoğu´ya tayini çıkan generallerin emekliliğini istediğini hatırlayalım. Demek ki darbeciler, savaşmayı beceremeyen askerlerden çıkıyormuş.

İmralı ile yürütülen müzakerelere bir de bu gözle bakmak lâzım. İmralı´nın önünü Balyoz kararı açtı. Darbeciler Silivri´de olmasaydı İmralı´da müzakere yürütülebilir miydi? ?Derin Devlet? takatsiz, mecalsiz bırakılmasaydı, ?derin PKK? köşeye sıkışmış kedi gibi sağa sola saldırır mıydı? Devlet-i Âliyye derin aklının eseri olan kendi hükmünü yürütebiliyor; çünkü sırtındaki parazitlerden kurtuldu. PKK ise taşeronlaşmış haliyle kendi varlık amacına değil, başkalarına hizmet ediyor. Neden? Çünkü Kürtler henüz böyle bir hesaplaşma içine giremediler. Zaman lazım, fırsat lazım. Dışarı ile bağlantısı olmayan bir adamla müzakere yürütmek, Kürtler için de parazitlerden kurtulma fırsatı değil mi?

PKK Öcalan´ı dinler mi? Bu soru, ?darbe planı yapan subaylar hükümeti dinler mi?? tarzında anlamsız bir soru. Çünkü silahın sağladığı iktidardan kimse vazgeçmez. Önemli olan bu gücün zapt u rapt altına alınması. İktidar uğruna içinden çıkıp geldikleri topluma ihanet etmelerine engel olunması. Müzakerelerin geleceğini ne Öcalan, ne de PKK belirleyecek. Bu iş çözülecekse, açık müzakereleri takip eden halkın tavrı ve kararı sonucu belirleyecek. İmralı bugün Kürtlerin Balyoz´una karşı Silivri´ye yüklenen rolü üstleniyor. (Mümtazer Türköne / Zaman)

-Paris suikastı ve İmralı süreci-

Hüseyin Gülerce (Zaman): Paris´te PKK üst yöneticisi üç kadının öldürülmesi, Öcalan´la başlayan görüşmelerin işaret ettiği yeni ?barış süreci?nin zorluğunu bir daha hatırlatıyor. Avrupa´nın başkentinde, hem de üç kadının profesyonelce katledilmesi, uğraştığımız problemin uluslararası boyutunu işaret etmesi açısından da ayrıca anlamlıdır.

?Bir tane PKK yok? gerçeği yeni süreci çok zorlayacak. Tamam PKK, Kürt sorunu ile bağlantılıdır. Ama temelde Kürt sorunu, içerinin ve dışarının işbirliği ile Türkiye´nin geleceğini karartma, bu milletin önünün kesilmesi adına ayağımıza takılmış bir prangadır. Türkiye´nin, bölgesinde güçlenmesi istenmiyor. Türkiye´nin İslam coğrafyasında, Türk dünyasında parlayan bir yıldız olarak küresel bir aktör olması istenmiyor. Bu işin içerisinde Amerika´nın güçlü lobileri de, Avrupa´nın Hıristiyan Birliği olduğunda ısrarcı güç odakları da, İsrail, İran ve Suriye de var...

Tam da bu yüzden, İmralı´da Öcalan ile başlayan görüşmelerden hareketle, ?artık silahlar susacak? diye büyük umutlar yaymak, hayal kırıklığı doğurabilir. Çünkü zorlardan zor bir mesele ile karşı karşıyayız. Paris´teki cinayetler, akla gelmeyen provokasyonların da devreye gireceğini anlatıyor. Şunu da söyleyeyim; eğer Hakkâri´nin Çukurca ilçesindeki Karataş Jandarma Karakolu´na 7 Ocak´ta, saat 19.00 sularında sayıları yüz civarındaki teröristlerin saldırı hazırlığı önceden fark edilmeseydi, 14 terörist öldürülerek bu saldırı püskürtülmeseydi, yeni süreç, çoktan bitmiş olurdu. Zira bu provokasyonun sonucu, 1993´te 33 erin otobüslerden indirilip şehit edilmesinden daha ağır olurdu.

Çukurca ve Paris provokasyonlarına rağmen evet, yeni süreç kararlılıkla devam ettirilmelidir. Ancak provokasyonların vereceği zarar kadar bir tehlike de, sürecin aktörlerinin üslubudur. Üsluptan kastımız sadece laf değil. Duruş, tavır, beyan hepsi üsluba dâhil. Şimdi birileri çıkıp diyor ki, ?bizimle de konuşulsun, falanlar da konuşulsun, şöyle yapılsın, böyle edilsin...? Barış için mi uğraşacağız, rol kapmaya çalışanlar mı tatmin edilecek?

İkincisi, hükümetin tutumuyla hiç alakası olmayan kırık plakları kimse yeniden çalmaya kalkışmasın. Hükümet, Habur´dan da, Oslo sürecinden de farklı yeni bir zeminden, yeni bir hedeften söz ediyor. İşte Sayın Başbakan, önceki gün Nijer´de; ?bölücü terör örgütü kadroları, silahı bırakmak suretiyle Türkiye´yi terk etsin? dedi. Bundan daha net bir hedef olur mu? Buna karşılık BDP kalkıp, ?herkes elini tetikten çeksin? diye tutturuyor. Kırık plaklardan biri bu.

Şu anda şehit ailelerinin bir bölümü de dâhil, kamuoyunun büyük bir kesiminde yeni sürece destek var. İktidarıyla, muhalefetiyle herkes samimi ve sorumlu hareket edebilmelidir. Siyasi hesapları bir kenara koyarak bu yeni fırsatı değerlendirmemiz lazım. Provokasyonlara inat, Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi´nin işaret ettiği gibi, geleceğimiz adına, istikrar ve huzurumuz adına, kan kusup kızılcık şerbeti içtim deme tahammülü ile yapılması gerekeni yapmak lazım.

Ancak unutmamak gerekiyor, temelde eksiğimiz barış, uzlaşma ve hoşgörü kültürüne dönemeyişimizdir. Bu ülkede birbirimizin boğazına sarılmayı gerektiren makul bir sebep yok. Ama devleti yöneten vesayetçi zihniyet iki asırdır, ?ille de bizim dediğimiz olacak, herkes bize benzeyecek, ya sev, ya terk et? diyerek işlediği ötekileştirme zulmü ile ne müsamaha bıraktı bu topraklarda, ne hoşgörü, ne uzlaşma, ne muhabbet... Asıl, kaybettiklerimizi hatırlayarak, olumsuzlukları unutarak barış ve sulh çizgisine dönebilmeliyiz. (Hüseyin Gülerce / Zaman)

SAKİNE CANSIZ HEDEF OLACAK İLK KİŞİYDİ

Sevilay Yükselir´in A Haber´de hazırlayıp sunduğu canlı olarak yayınlanan Yüzde 100 Siyaset programında İmralı görüşmelerinin yol haritası ve gündemdeki konular masaya yatırıldı. Suikastler ilgili görüşlerini açıklayan KCK yönetim kurulu üyesi Zübeyir Aydar olay ile ilgili çapıcı açıklamalarda bulundu. Bu olayın meydana geliş biçimi ve zamanlaması da dikkat çekici olduğunu vurgulayan Aydar: Bugüne kadar böyle bir olay olmadı. Tam da İmralı´da müzakerelerin başladığı bu konuda tartışmaların yürüdüğü bir dönemde... ister istemez insanın aklına, bu sürece yönelik bir girişim olduğu gelir. Ve biz böyle yorumluyoruz. Bu süreci baltalamak isteyen birilerin işidir. Bu saldırıda devlet dışı güçlerin etkisi sözkonusudur. Paris´teki saldırıda ilk hedef Sakine Cansız´dı. Bunların hedef alınmasının başlıca sebebi ise; Sakine Cansız.. Sıradan bir kadın değildi, 40 yıldır PKK´daydı.Aslına bakarsanız bu suikastı iç infaz olarak değerlendiriyorum. (Star)

Oslo ve İmralı görüşmelerinde rol aldığı idda edilen Sakine Cansız´ın çözüm sürecini baltalamak için ´ses getireceği´ bilindiği için suikast yapılacaklar listesinin başında yer aldığı belirtiliyor. PKK´NIN kurucularından Sakine Cansız ile 2 kadının öldürülmesi, çözüm sürecine provokasyon olarak nitelendirildi. Amacın silah bırakma görüşmelerini sekteye uğratmak olduğu belirtildi.

Fransa çözer ama açıklar mı!

ÜMİT FIRAT (Kürt Yazar): Sakine Cansız, PKK´nın kurucusu. Diyarbakır cezaevine ilişkin çok şey anlatılır ama bir de Sakine anlatsaydı. İşkencelerin en ağırını o yaşamıştı orada. Örgüt emrinde öne çıkmayan ama sembol olduğu için de varlığını koruyan bir insandı. İsmi büyüktü. Onu öldürenler büyük ses getireceğinin farkında idi. Suikasta uğrayacak ilk isimlerden biriydi. Savaş cephesinde değildi. Fransız polisi bu işi çözer ama açıklar mı bakarız.

PKK´nın dışişleri bakanıydı

FEHİM IŞIK (Yazar): İlk duyduğumda da bu süreci baltalamak isteyenlerin girişimleridir diye düşündüm. 1993´ten başlayıp günümüze kadar gelen süreçte bu tür görüşmelere katılmış, rol almış, etkili olmuş biri. Büyük olasılıkla bugünkü durumda da aktif rol alan biriydi. PKK´nın Avrupa alanında çalışma yürüten bir insandı. PKK´nın dışişleri bakanı gibiydi. Sorun çözülürken bu tür provokasyonlar istenilen etkiyi yaratmadı. Bu mesajı alanlar direnerek süreci daha sağlıklı yürüteceklerdir diye düşünüyorum.

Hakkari gibi sürece yönelik

ENVER SEZGİN (Yazar): Suikastın kimler tarafından yapılığına yorum getirmek erken. İmralı ile yapılan görüşmelerle ilgili olduğunu düşünüyorum. Bir ucu oraya dayanıyor. PKK içindeki Cansız´ın bugünkü konumunu bilmiyorum, tartışmalarda hangi konumda onu da bilmiyorum. Derin görüş ayrılıkları olsa idi su yüzüne çıkardı. Yeni sürece bağlı olarak değerlendiriyorum. Örgüt içi infaz mıdır bu da masada duruyor. Kim tarafından yapılırsa yapılsın yeni süreçle ilgilidir.

AVNİ ÖZGÜREL (Gazeteci): Çok açık, doğrudan doğruya örgüt içinde Suriye kavgası. Suriyeli Fehman Hüseyin´in giriştiği bir iktidar mücadelesi. Almanya sorumluluğuna Sakine Cansız´ı tayin eden Murat Karayılan. Onun tayin ettiği kadının öldürülmüş olması ve bunun da daha evvelden Fehman´ın adamlarıyla kavgalı olması, ´Seni öldürenceğiz´ demeleri bakımından bu olayın arkasında böyle bir hesaplaşmanın olduğunu gösteriyor... İmralı sürecini baltalamaya yönelik bir hareket... Hakkari saldırısı da buna yönelikti.

Paris´te olursa her yerde olur

SEDAT YURTTAŞ (Eski DEP Milletvekili) : Herkesin işaret ettiği gibi bu sürecin provokasyonlara çok açık olduğu söyleniyordu. Doğrusu provokasyon Paris gibi bir yerde üç kadının cinayetiyle mi ortaya çıkacak diye de beklenmiyordu. Bu Paris´te yapılıyorsa, çok daha başka yerde sarsıcı gelişmeler beklemek lazım. (Star)

PKK: SÜRECİ BALTALAMAK İSTEYEN TÜRK GLADIOSU VE ULUSLARARASI GÜÇLERİN İŞİ

Terör örgütünün kurucularından Sakine Cansız ile Fidan Doğan ve Leyla Söylemez´in Paris´te öldürülmesini kınayan teör örgütü PKK, suikastın yeni çözüm sürecini baltalamaya yönelik olduğu savundu. Cinayetleri gerçekleştiren güçlerin amaçlarına ulaşamayacaklarını belirten PKK, olay tüm boyutlarıyla ortaya çıkartılıp failler bulununcaya kadar Fransa devletinin sorumluluk altında olacağını kaydetti. Örgüt, suikastin, uluslararası güçlerin ve Türk gladiyosunun ortaklaşa ve profesyonel bir tarzda planlayıp gerçekleştirdiği bir eylem olduğunu savundu. (Cihan/Star)

SAKİNE CANSIZ MİT´LE İKİ DEFA GÖRÜŞMÜŞ

12.01.2013 11:35 Paris´te öldürülen Sakine Cansız´ın Oslo görüşmelerine katıldığı ve MİT´le Köln´de iki kez buluştuğu iddia edildi. Paris´teki ´derin infaz´ın, İmralı ile başlatılan görüşmelere yönelik bir sabotaj olduğunu gösteren ayrıntılar ortaya çıktı. Öcalan´ın çözüm için mektup göndereceği isimler arasında adı geçen Sakine Cansız, Silvan saldırısıyla kesintiye uğrayan Oslo görüşmelerine katıldı. Yeni Şafak´ın haberine göre; Kasım ve aralıkta da ´Oslo-Habur´ sürecinin tekrar başlatılması için MİT görevlileriyle Köln´de biraraya geldi.

Paris´te infaz edilen PKK´lı Sakine Cansız´ın kesintiye uğrayan Oslo görüşmelerine katıldığı öğrenildi. Cansız´ın Oslo sürecinin yeniden başlatılması için Almanya´nın Köln kentinde Milli İstihbarat teşkilatı (MİT) görevlileriyle geçtiğimiz kasım ve aralık aylarında iki kez bir araya geldiği ortaya çıktı. Cansız´ın, İmralı´dan kendisine ulaşacak mektubu aldıktan sonra tüm Avrupa´daki PKK unsurlarını bilgilendirmekle görevli olduğu belirtildi. Oslo-Habur sürecini tekrar başlatmak için MİT Müsteşarı Hakan Fidan´ın daha önce Almanya´da tedavi gören Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani´yi ziyaret ettiği günlerde PKK kurucularından Sakine Cansız ile MİT görevlilerinin buluştuğu ifade edildi. Bu buluşmada Oslo-Habur sürecinin tekrar nasıl başlatılabileceğinin masaya yatırıldığı kaydedildi. Oslo görüşmelerine katılan bir PKK´lının da ölümle tehdit edildiği öğrenildi.

2012 yılının son aylarında Almanya´da bir araya gelen PKK´lı Sakine Cansız ile MİT mensupları öncelikli olarak bir buçuk yılın ardından tekrar başlayan İmralı görüşmeleri hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Habur olayı ve Silvan saldırısının ardından kesintiye uğrayan Oslo-Habur sürecinin tekrar başlatılmasına yönelik İmralı´nın görüşmelere tekrar açıldığının anlatıldığı toplantıda, sürece katkı verilmesi istenildi. İmralı´da 2013 Ocak´tan itibaren başlanacak görüşmelerin Kandil ve Avrupa ayağına dikkatleri çeken istihbarat elemanları, sürecin sağlıklı bir şekilde işlemesi için bilgi alışverişinin doğru yapılması ve her türlü provokasyona karşı dikkatli olunması gerektiği üzerinde duruldu.

PKK bünyesinde bulunan yaklaşık 1000 kadının durumu da masaya yatırıldı. Sakine Cansız´ın PKK´lı kadınların durumunu en iyi bilen isim olduğu ve silahların bırakılması sürecinde kadınların topluma kazandırılması konusunu çok önemsediği elde edilen bilgiler arasında yer aldı. Bugüne kadar birçok kadını örgüte kazandıran Sakine´nin bunların akıbeti konusunda endişe taşıdığı ve bunu görüşmede dile getirdiği kaydedildi.

Görüşmede öne çıkan unsurlardan biri de Cansız´ın, Öcalan´ın talimatıyla 1990´lardan itibaren gittiği Avrupa´da PKK´nın yapılanmasına yönelik çalışmaları oldu. Kandil-Şam-Beyrut hattında bulunan PKK kurucularından Cansız, gittiği Avrupa´da özellikle Hollanda-Belçika-Fransa ve Almanya´da PKK adına önemli yapılanmaların içinde oldu. PKK´nın ´Avrupa hafızası´ olan Cansız´ın örgütün Avrupa´da 1990-2010 yılları arasında kurulan 200´e yakın derneğin bizzat kurucuları arasında yer aldı. PKK´nın silahsızlandırılmasına ve toplumsal hayata kazandırılmasına yönelik yeni süreçte Kandil´deki 50 kadar yöneticinin Avrupa´ya geçişi ve silah bırakanların topluma kazandırılmasıyla ilgili süreci en iyi okuyabilecek isim olduğu için MİT, Cansız ile görüşmeyi tercih etti.

Paris´te infaz edilen Sakine Cansız ile ilgili önemli bir ayrıntı da kendisinin silahların bırakılmasına yönelik işletilen Oslo sürecinin bizzat içinde olmasıydı. Norveç´in başkenti Oslo´da gerçekleşen Hakan Fidan´ın da katıldığı MİT-PKK görüşmelerinde Sakine Cansız´ın iki defa yer aldığı öğrenildi. 1.Oslo ve 4.Oslo görüşmelerinde yer alan Cansız´ın, silahların bırakılması ve PKK´lıların sosyal hayata kazandırılmasından yana olduğu dile getirildi.

-Şahin kanat rahatsızdı-

Sakine Cansız´dan Kandil´deki barış sürecine ve silah bırakmaya karşı olan grubun rahatsızlık duyduğu öğrenildi. 2010 yılında Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin´in kanlı eylemlerinden duyduğu rahatsızlığı açık bir şekilde dile getiren Sakine Cansız´ın Almanya´da ayrıca örgüt üyesi Zübeyir Yılmaz tarafından Kandil´deki şahin kanadın isteği doğrultusunda tehdit edildiği ifade edildi. (Yenişafak)

(11 Ocak 2013), son güncel.: (12 Ocak 2013)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

Ergenekon, Balyoz ve diğer iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5060    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
58.607.391