Tam
EskidenYeniye
 

Diğerleri gibi Aksoy´a da örtbas

1990 yılında bir cinayete kurban giden Muammer Aksoy´un oğlu Numan Aksoy, cinayetin çelişkilerle dolu olduğunu, cinayet mahallindeki kovanların değiştirildiğini iddia etti. 1990 yılında Aksoy´la başlayan 4, 1993´te de Uğur Mumcu olmak üzere 5 laiklik suikasti işlenmişti.

Önceki haber title=Sonraki haber

31.01.2013 12:13 1990´lı yıllarda bir cinayete kurban giden Muammer Aksoy´un ölümüyle ilgili oğlu Numan Arın Aksoy önemli bir açıklama yaptı. Hatırlanacağı gibi yıllarca aydınlatılamayan bu kopya cinayetler, 2000 yılında başlayan Umut Operasyonu adı verilen bir dosya ile aynı torbaya doldurulup kapatılmıştı. Bugün gazetesine açıklamalar yapan Numan Arın Aksoy şüphelerini dile getirdi. Soruşturmada delillerin birbirini tutmadığını belirten Aksoy, olay yerinde bulunan boş kovanların ´Geco´ markasıyla kayda geçirildiğini ancak 1996´da savcılık emanetine HP marka olarak aktarıldığını söyledi. 10 sene sonra balistik inceleme yapılmasının da yanlışlığına dikkat çeken Aksoy, cinayetin arkasında daha büyük bir resim olduğunu ileri sürdü ve şöyle konuştu: Bir sürü cinayet bu kişilerin üzerine bina edilerek paket olarak bu iş kapatılıyor. Bu olayın başından beri 5 örgüt ismi verildi. Sonra bu isimler yok oldu. Bunun ardında planlı bir şey olduğunu düşünüyorum. Devlet bu cinayetleri çözemedi ve kendini akladı.

Cinayetin ardından CHP´nin eski milletvekilleri olan Muammer Aksoy´a sahip çıkmadığını da söyleyen Numan Arın Aksoy, ?CHP bugüne kadar Aksoy cinayetiyle ilgili mecliste bir grup kurup, üzerine eğilmedi diye konuştu.

LAİKLİK SUİKASTLERİ NEDİR?

1990 yılının başında Muammer Aksoy´la başlayıp birkaç aylık aralarla ardı ardına gelen 4 suikast ile 2 yıl sonra 1993 başında Uğur Mumcu´nun oluşturduğu 5 suikasti laiklik suikastleri olarak adlandırabiliriz. Bu isimlendirmenin bir nedeni var. Bu kişiler, atatürkçü laik kişilikleri ile ön plana çıkan gazeteci, aydın ve yazarlar olarak bilinir.

MUAMMER AKSOY (Hukukçu, Prof.Dr.): 31 Ocak 1990 tarihinde Ankara Bahçelievler´deki evinin önünde kurşunlanarak öldürüldü. Profesyonelce işlenen cinayette katiller bulunamadı. Hukukçu ve siyaset adamıdır. Atatürkçü Düşünce Derneği Kurucu Genel Başkanıdır. 1961 Anayasasını hazırlayan komisyonun sözcülüğünü yapmıştır. CHP parti meclisi üyeliği görevlerini yürütmüştür. 12 Mart 1971 Muhtırasından sonra tutuklandı, fakat yargılama sonucunda aklandı. 1977´de CHP İstanbul milletvekili olarak meclise girdi. Avrupa Konseyi Türkiye temsilciliği ve Türk Hukuk Kurumu başkanlığı görevlerini yürüttü. 12 Eylül 1980´den sonra Ankara Barosu başkanlığına seçildi. 1989´da Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Bahri Savcı, Münci Kapani ve Bahriye Üçok gibi aydınlarla birlikte Atatürkçü Düşünce Derneği´ni kurdu. Laik ve atatürkçü kişiliği ile ön plana çıkmaktadır.

ÇETİN EMEÇ (Gazeteci): 7 Mart 1990 tarihinde İstanbul Suadiye´de evinin önünde şoförü Sinan Ercan´la birlikte kurşunlanarak öldürüldü. Son derece profesyonelce işlenen cinayette katiller bulunamadı. Gazetecidir. Öldüğünde Hürriyet gazetesinde yönetim kurulu üyesi ve yazarıydı. Laik ve atatürkçü kişiliğini yazılarına yansıtmış olan bir gazeteciydi.

TURAN DURSUN (Gazeteci): 4 Eylül 1990 tarihinde İstanbul´da evinin önünde kurşunlanarak öldürüldü. Yazar, düşünür, eski imam ve müftüdür. 1987 yılında Doğu Perinçek´le tanışmış ve onun yardımıyla 2000´e Doğru adlı dergide Din Bilgisi adında bir sayfada yazmaya başlamıştır. Başka dergilerde de yazılar yazan Dursun´un bir çok eseri de yayınlanmıştır. Yazı ve eserlerinde İslamı açıkça eleştirdiğinden köktendinci kesim tarafından tehditler almıştır. Dört yıl sonra, ´İslami Hareket Örgütü´ isimli daha önce adı duyulmamış bir örgütün ortaya çıkarıldığı ve cinayetin çözüldüğü açıklandı. Ancak bu cinayet her nekadar islami kesime mal edilse ve katilleri yakalanmış gibi görünse de, cinayetin laiklik suikastleri serisi arasında gelmesi ve Dursun´un, atatürkçü ve laik kişiliği yönünden öldürülen diğer kişilerle aynı benzerlikleri taşıması nedeniyle suikast toplumda aynı zincirin bir halkası olarak görülmüş ve o cinayetlerle birlikte anılmıştır. Cinayeti işlediği iddia edilen örgüt ve delillerle ilgili kamuoyunda yoğun tartışmalar yaşanmış, şüpheler oluşmuştur.

BAHRİYE ÜÇOK (İlahiyatçı, Prof.Dr.): 4 Ekim 1990 tarihinde Ankara´da evine, gönderici kısmında ´İlmî Araştırmalar Vakfı´ isimli dini bir ismin yer aldığı bombalı bir paketin patlamasıyla ağır yaralanmış ve bir kaç saat sonra da hayatını kaybetmiştir. Türk tarihçi ve siyasetbilimcidir. Aynı zamanda da laik ve atatürkçü kişiliğiyle kamuoyunca yakından tanınan bayan bir ilahiyatçıdır. Katıldığı toplantılarda sık sık laiklik, kadın hakları ve irtica tehlikesi üzerinde durmuş, laikliğin savunucusu ilahiyatçı olarak tanınmıştır.

UĞUR MUMCU (Gazeteci): 24 Ocak 1993 tarihinde Ankara´da evinin önünde, arabasına konulan bombanın patlaması sonucu yaşamını yitirdi. Cumhuriyet gazetesi yazarı olup tam bir araştırmacı-gazeteci olarak bilinir. Sol görüşlü laik bir şahsiyet olarak tanınmıştır. Ölümü İran ya da Türkiye´deki islami kesime mal edilmiş olup cenazesinde bu kesimler aleyhinde sloganlar atılmıştır.

Çok sayıda kitabı yayınlanmıştır. Yolsuzluk ve terör konularındaki araştırmaları ile ön plana çıkmıştır. Ölümünden hemen önce üzerinde çalıştığı konu ise Kürtler, PKK ve MİT´le bağlantısı idi.

Mumcu, 7 Ocak 1993 tarihinde Mossad ve Barzani isimli bir yazı yazdı. Bu yazısında Barzani, CIA ve Mossad arasındaki bağlantılara değindi ve yazısını şöyle bitirdi: Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var CIA ve MOSSAD´ın Kürtler arasında? Yoksa CIA ve MOSSAD, anti-emperyalist savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değil mi?

8 Ocak 1993 tarihli Cumhuriyet Gazetesindeki Ültimatom başlıklı yazısında ise yakında yayınlayacağı kitabında istihbarat örgütleri ile Kürt milliyetçileri arasındaki bağlantıları açıklayacağını yazmıştı. Kardeşi İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ceyhan Mumcu, cinayetten önce Uğur Mumcu´nun İsrail elçisiyle görüşme yaptığını basına gönderdiği açıklamada yazmıştı. Gazetecilik hayatı başarılarla dolu olan Mumcu 24 Ocak 1993 tarihinde uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetmeden önce polis-mafya-siyaset ağının derin boyutlarını araştırmaktaydı. Öldürülme sebebi olarak Abdullah Öcalan´ın bir müddet MİT için çalıştığını araştırması iddia edilmektedir.

24 Ocak 1993´te Ankara´da Karlı Sokak´taki evinin önünde, arabasına konan C-4 tipi plastik bombanın patlaması sonucu son derece profesyonelce bir suikaste kurban giderek yaşamını yitirdi. Suikastçilere dair iz bulunamadığı söylenir. Suikastın hemen ardından olay yerinde inceleme yapan uzmanların hiçbir delil bulamadığı, patlamayla etrafa dağılan ve cımbızla toplanması gereken delillerin ise süpürgeyle süpürüldüğü iddia edilmektedir. Suikasti; İslami Hareket, İBDA-C, Hizbullah, PKK gibi örgütler üstlendi. Suikastin arkasında Mossad´ın ve kontrgerilla´nın olduğu da iddia edildi. Ergenekon Davası sanıklarından Ümit Oğuztan, iddianamede yer alan ifadesinde, Mumcu´nun seri numarası silinmiş ve şu an Irak Devlet Başkanı olan Kürdistan Demokratik Partisi lideri Celal Talabani´ye götürülen silahlarla ilgili araştırması nedeniyle öldürüldüğünü iddia etti. Suikastın failleri yakalanamadı.

GLADIO SKANDALI İŞ ÜZERİNDEKİ SUİKASTÇİLERE PATLADI

İşte yukarıda sıraladığımız bu beş suikast laiklik suikastleri olarak bilinir. Bu suikastler ile kamuoyunda laik-antilaik kutuplaşması oluşturulmaya çalışıldı. Bu şüpheyi doğrulayan en somut gelişme 4. suikastten 1 ay sonra İtalya´da patlayan Gladio skandalı oldu. Sadece Türkiye´yi değil Avrupa ülkelerini de sarsan Gladio skandalı, tüm Nato ülkelerinde siyasi cinayetler işleyen ve bunları solcular ve islamcıların üzerine atarak kaos çıkartan, halkı darbe ister hale getirerek hedef siyasi akımları askeri darbe ile boğmayı amaçlayan ´kontrgerilla´ adı verilen terör organizasyonlarının varlığını gösterdi. Bu skandalın patlaması ve Türkiye´ye yansıyan tartışmalar sonrası, peşpeşe gelmekte olan laiklik suikastleri uzun süre kesildi. Çok anlamlı bulunan bu durum laik kesim de dahil olmak üzere kamuoyunda cinayetlerin Kontrgerilla´nın işi olduğuna dair görüşe neden oldu. Suikastçiler iş üzerinde yakalanmıştı. 4. suikastte bomba Bahriye Üçok´a patlarken 1 ay sonra gelen skandal ise suikastçilere patlamış oldu.

Cinayetlerin ardında Kontrgerilla´nın olduğuna dair görüşü kuvvetlendiren diğer ayrıntı, cinayetlerin son derece profesyonelce işlenmiş olmasıdır. Geride ya iz bırakılmamış ya da o izler örtülmüştür.

Bir diğer dikkat çekici ayrıntı, bu cinayetlerle suçlanan İran´ın ya da Türkiye´deki müslüman kesimlerin bu cinayetleri işlemesi için mantıklı bir nedeninin olmamasıdır. İran´ın başka ülkelerde, o ülkelerin vatandaşlarına karşı bu tür suikastlerde bulunduğu görülmemiştir. İran´ın dünyada daha da yalnızlaşması sonucunu getirecek bu cinayetleri işlemesi hiçbir kimseye mantıklı gelmemiştir. Aksine İran´ın bu suikastlerle suçlanması için çok geçerli nedenler vardır ve bunlar o günlerde basında da dile getirilmiştir. Bu görüş sol kesimlerce dahi paylaşılmıştır. Buna göre İran´a bir saldırı hazırlığında olan ABD, yanına Türk devleti ile kamuoyunu da almak istemektedir. Bu cinayetlerle ulaşılan ikinci bir hedef de, Türkiye´de laik-antilaik çatışmasının körüklenmiş olmasıdır. Gladio skandalı ile de ortaya çıktığı gibi ABD öncülüğünde tüm Nato ülkelerinde oluşturulan profesyonel kontrgerilla örgütleri bu tür terör olaylarını tertiplemekte ve hedefindeki kesimleri suçlu göstermektedir.

BİLGE EMEÇ: DİNCİLERİ SUÇLAMAK İŞİMİZE GELDİ

Benzer şüpheyi Muammer Aksoy´un yakınlarının da taşıdığını bu haberin başında aktarmıştık. Bir diğer örnek olarak laiklik suikastlerinden birine kurban giden Hürriyet Gazetesi Yazarı Çetin Emeç´in eşi verilebilir. Bilge Emeç, 20 yıl sonra cinayetle ilgili tarihi açıklamalarda bulundu. Bunca zamandır gerçeklerle yüzleşmekten kaçtığını anlatan Emeç, Şimdiye kadar devleti suçlamadım. İran dedik, dinciler dedik. Kaç kere kayboldu ifadeler, kaç kere! Tetikçiyi yakaladılar güya. Zaten onun gerçek katil olduğuna da inanmıyorum. dedi.

MUMCU´DA ÇARPICI AYRINTILAR

Benzer şüpheyi Uğur Mumcu´nun eşi, abisi ve çocukları da taşımaktadır. Mumcu suikastinde bombayı getiren kişi olarak bir devlet görevlisinin (MİT elemanı) çıktığı dönemin İçişleri Bakanı İsmet Sezgin tarafından basına açıklanmıştır. Bu şok gelişmenin üstüne gidilmemiştir. Soruşturmayı yürüten Ankara DGM Savcısı Ülkü Coşkun´un Mumcu´nun eşine ´Üstüme gelmeyin devlet yapmıştır, siyasi iktidar isterse çözer´ dediği eşi Güldal Mumcu tarafından açıklanmıştır. Mumcu´nun ölümünden hemen önce PKK-MİT ilişkisini kanıtlayacak bir belgeye ulaşmak üzere olduğu kızı tarafından açıklanmıştır.

ÜÇOK´DA ÇARPICI AYRINTILAR

Bahriye Üçok cinayetinde bombalı paketi Üçok´a götüren kargocu eleman Gülay Calap´a (yada Çalap) söz konusu paketi MİT İstanbul Bölge Başkanı Teoman Koman´ın şoförü Kemal Tunçsel´in verdiği iddia edildi. Bu iddia bir telefon görüşmesine dayanıyor. O görüşmenin dökümü Ergenekon kapsamındaki odatv davasının delil klasörlerinde yer alıyor. Uğur Mumcu´nun ağabeyi Avukat Ceyhan Mumcu, yapılan telefon görüşmesini doğruladı. Bu iddia da karanlıkta kaldı. Bu iddiayla ilgili bir başka çarpıcı ayrıntı daha ortaya çıktı. Bombalı paketi Üçok´a teslim eden kargo görevlisi Gülay Calap PKK´nın paravan örgütlerinden Devrimci Halk Partisi (DHP) üyesi çıktı. DHP´nin kurucu lideri ise oldukça ilginç bir isimdi: Meral Kıdır. Eskişehirli bir subayın kızı olan Kıdır PKK´nın ilk kadrolarından. 1990´da Suriye´den Türkiye´ye gelerek Devrimci Halk Partisi´ni kuran Kıdır, Ergenekon dava dosyasında yer alan belgelere göre emekli Tuğgeneral Veli Küçük´le sık sık görüşüyordu.

1993 SUİKASTLERİNDE ORTAK NOKTA

Uğur Mumcu´nun katledildiği 1993 yılı içerisinde Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Jandarma Komutanı Eşref Bitlis ve diğer bazı sivil ve askeri yetkililer şüpheli şekilde peşpeşe hayatlarını kaybetti. Bingöl´de 33 er katliamı ile Sivas Madımak ve Erzincan Başbağlar katliamları meydana geldi. 1993 yılındaki tüm bu şüpheli ölüm ve katliamlar sonucu Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın PKK terörünü bitirme projesi rafa kaldırıldı. Ardından değişen yeni devlet yönetimi, şiddete ve hukuk dışılığa dayanan yeni bir terör politikası uygulamaya başladı. MGK´da alınan kararlarla ´kontrgerilla´ yöntemleri olarak bilinen faili meçhul cinayetler, köy yakmalar, adam kaçırma ve yargısız infazlar ile terör daha da arttı.

(Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(31 Ocak 2013, 12:13)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Laiklik cinayetleriyle ilgili sayfamız

Suikasti işkenceyle üstlendirdiler

Bahriye Üçok bombası MİT´ten

Emeç: Dincileri suçlamak işimize geldi

Uğur Mumcu cinayeti ile ilgili manşetlerimiz

PKK-Ergenekon ilişkisine şok delil

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

Ergenekon, Balyoz ve diğer iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5103    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
58.607.946