Tam
EskidenYeniye
 

Tanıklar saygın olmazsa olmaz

Ergenekon davasında İlker Başbuğ´un lehine tanıklık etmek için gelen eski kuvvet komutanlarının tanıklığının mahkeme heyetince engellenmesi tartışmalara yol açtı. Sanık çevreleri, PKK yöneticisi terörist Şemdin Sakık tanıklık yapmış iken saygın komutanların yapamadığını, bunun da davanın ne kadar sakat olduğuna açık bir delil olduğunu savunuyorlar. Bu çevrelerin, tanıkların saygın olması gerektiğine dair görüşlerine AKP´li Hüseyin Çelik tepki gösterdi. Zaman yazarı Bülent Korucu da yazısında benzer gerekçelerle bu görüşe tepki gösteriyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

22.02.2013 10:36 AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Ergenekon terör örgütü davasına bakan mahkemeye yönelik baskıları eleştirdi. Dün parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Çelik, CHP´lilerin Silivri baskınını ´mahkemeyi etki altına alma girişimi´ olarak değerlendirdi. Çelik, ?Uzun tutukluluk sürelerinden şikayetçiyseniz eğer, o halde bırakın mahkemeler işini yapsın, hukuk kendi işini yapsın.? dedi.

Silivri´de yaşananları, ´mahkemeyi etki altına alma´ çalışmaları olarak niteleyen Çelik şunları söyledi: ?Malum, mahkemelerimizin özellikle dıştan gelen etki altında kalmadan hukukun temel prensiplerine, hakkaniyet ölçülerine göre karar vermeleri hepimizin arzusudur. Olması gerekendir. Ancak başta CHP milletvekilleri olmak üzere dışarıdan gelen bazı marjinal gruplar, adeta gövde zoruyla, gövdelerini ortaya koyarak, kargaşa yaratarak mahkemeyi etkilemeye çalıştılar. Mahkemeyi etki altına almaya çalıştılar. Bariyerlerden atlayan milletvekilleri oldu. Jandarmanın yakasına yapışan milletvekilleri oldu. Orada gereksiz yaralanmalar ve müdahaleler oldu. Mahkemenin içerisinde alkışlarla mahkemeyi çalıştırmamaya dönük gayretler oldu.? şeklinde konuştu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu´nun, oradaki kalabalığın mahkemeye sokulmamasını eleştirmesine ise ?CHP Genel Başkanı, sanki bu insanlar mahkemeye sokulmamış, mahkemeye girmesi gerekenler alınmamış gibi bir açıklamada bulundu. Mahkemeler yol geçen hanı değildir.? tepkisini gösterdi.

Çelik, eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve bazı kuvvet komutanlarının mahkemeye gelmesine rağmen tanıklıklarının kabul edilmemesi ile ilgili eleştirileri de yorumladı. Çelik, ?Efendim eski genelkurmay başkanları, kuvvet komutanları gitmişler, onların şahitliği kabul edilmemiş de filan eski teröristin şahitliği kabul edilmiş. Tanıklık müessesesi itibarla doğru orantılı bir şey değildir. Yani çok itibarlı insanlar her istedikleri mahkemeye gidip tanık olarak dinlenecekler diye bir kural dünyanın hiçbir hukuk sisteminde yoktur. Onun için kimsenin demagoji ve mügalata yapmaması gerekiyor.? ifadelerini kullandı.

ŞEMDİN SAKIK´TAN İYİ TANIK MI OLUR?

Tanıklara yönelik bir eleştiri de Zaman yazarı Bülent Korucu´dan geldi. ?Şemdin Sakık´tan iyi tanık mı olur?? başlıklı yazısında Korucu, tanıkların teröristlerden olamayacağı ititazlarının yanlışlığına ve baştan beri mahkemeyi tanımaz tavırlar gösteren Başbuğ´un tanık dinletme çabasındaki çelişkisine dikkat çekti. Korucu´nun yazısı şu şekilde:

?Ergenekon Davası sona yaklaştıkça Süleyman Demirel´in ´turpun büyüğü heybede´ sözünü doğrulayan şeyler yaşıyoruz. Soruşturmaların ilk gününden itibaren ´sulandırma´ ekibi olarak vazife yapanlar iyice pervasızlaştı. Çekingen tavırlarla hem nalına hem mıhına yapıyor gibi duranlar, takiyeden vazgeçti. Susurluk´ta olduğu gibi düşük rütbeli birkaç güvenlik bürokratı ve yeterli miktarda ´sağcı´ günah keçisi ilan edilse kıvam tutturulmuş olunacaktı. Türkiye´nin arınma sürecini destekleyen çevrelerin de ağzının tadı kaçıyor yer yer. Geldiğimiz noktada mahkemelerin bazı usul hatalarının katkısı olduğu muhakkak; ancak karşı tarafın psikolojik harp becerilerinin aslan payını teslim etmeliyiz. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ´un son hamlesi PH tarihine geçecek cinsten. Hükümeti zor durumda bırakmak için zaten gelmiş emekliliklerini istifa gibi sunan kuvvet komutanları ve aynı maksatla görevi bırakan genelkurmay başkanını tanık olarak mahkemeye getirdi. Mahkeme tanık dinleme aşamasını geçtiği ve davanın esasına katkı yapmayacaklarını öne sürerek talebi reddetti. Şimdi iki kanatlı bir kara propaganda ile mahkeme cendereye alınıyor. ´Terörist Şemdin Sakık, tanıklık yapabiliyorken eski genelkurmay başkanı nasıl olamazmış.´ Tanıklığı bir unvan filan biçiminde algılamamızı istiyorlar. Tanıkların cami dernekleri ya da konservatuarlardan seçileceğine dair kural var da haberimiz mi yok!

Cevap aradığınız soru ´PKK-derin devlet ilişkisi´ ise en iyi tanıklardan biri Sakık olur. 33 erin silahsız ve korumasız biçimde PKK´ya servis yapılırcasına gönderilmesinde bir katakulli görüyorsanız; soracağınız kişilerin başında Sakık gelir. Olayda araştırılacak bir şey görmüyorsanız zaten tartışma bitmiştir. Sakık, Başbuğ´la ilgili suçlamaların tanığı olsa bu karşılaştırmanın belki anlamı olabilirdi. Bu haliyle tam bir operasyon. Mahkeme yeni bir aşamaya geçmiş, dosya esas hakkındaki mütalaa vermesi için savcıya teslim edilmiş. Ceza yargılaması, hukuk davalarına göre daha esnektir; her aşamada tanık dinlenebilir. Fakat her aşamada inisiyatif mahkemededir. Hakkın kötüye kullanımını önlemek için ilk günden son ana kadar mahkemenin ret hakkı vardır. Çok uzadığı eleştirisine muhatap olan Ergenekon davasında sanıkların gösterdiği tanıkların sadece yüzde 10´u dinlendi. 130 kişiyi tanık yazdıran sanığın mahkemeyi kilitlemek istediğini anlamak için müneccim olmak gerekmiyor. Kanun mealen ?Mahkeme reddettiğinde, sanık veya katılan o kişileri (tanıkları) mahkemeye getirebilir. Bu kişiler duruşmada dinlenir.? diyor. Hukuk hiçbir zaman kötüye kullanıma cevaz vermez. Davanın yaklaşık 550 sanığı mahkemeye tanık getirse ´mahkeme bunları dinlemek zorunda denilebilir mi?´ Başbuğ´unkileri dinledik, seninkini dinlemeyeceğiz tavrı hakkaniyetli olur mu? Şu anda mahkemeye bildirilmiş yaklaşık 750 tanık var. Her gün 4-5´ini dinlese yargılama kafadan bir yıl uzayacak. Mahkemeyi tanımaz bir tavır içine girmiş, savunma yapmayı zül addetmiş bir sanığın birdenbire salona şahit getirmesi hayatın normal akışına uygun mudur?

İlker Başbuğ´un şahitlerinin önünde iki yol var. Gerçekten davayı etkileyecek şeyler söyleyeceklerse, avukatlar aracılığı ile yazılı ifadelerinin dosyaya girmesini sağlayabilirler. Şahitlerin hangi konuda ve nasıl bir tanıklık yapacaklarına dair ayrıntılı dilekçeler mahkemelerin kararını etkileyebiliyor. Soyut tanıklık taleplerini reddetmek kolayken ayrıntılı dilekçeler yapıcı etki bırakıyor. Daha etkilisi, hem de mahkeme heyetine iyi bir ders vermek üzere bildiklerini kamuoyu ile paylaşsınlar. Mesela şöyle diyebilirler: ?Eski Genelkurmay ikinci Başkanı Hasan Iğsız ve Adli Müşavir Hıfzı Çubuklu yalan söylüyor. İlker Paşa söz konusu emirleri vermedi; kendisine arz da yapılmadı.? İkna edici olursa kamu vicdanı Başbuğ´u aklar; mahkeme heyetini ise altından kalkamayacakları bir yükle baş başa bırakır. Sizce neden bu kolay yolu tercih etmezler?? (Bülent Korucu / Zaman)

(22 Şubat 2013, 10:36)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Ergenekon´da tanık talebine ret

Ergenekon ve benzer davaları tanıklara baskı, tehdit ve hakaret ile etkisizleştirme gayretleri

Ergenekon, Balyoz ve diğer davalardaki delil tartışmaları

Ergenekon, Balyoz ve diğer davaları engelleme girişimleri

Ergenekon, Balyoz ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5142    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kara Kuv.: 92 Müebbet Gerekçesi

09.06.2022 17:18 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 132 sanıklı davada 30 Aralık 2021'de verilen kararların gerekçesi açıklandı. 6 ..
Tamamı 9.6.2022

Fetö Üniversite Yapılanması davası

09.06.2022 14:46 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından açılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanmasına' ilişkin 12'si tutuklu 37 öğrencinin yargılandığı davanın görülmesine devam edil..
Tamamı 9.6.2022

Yargıtay İyidil'in Cezasını Az Buldu

08.06.2022 09:50 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski Korgeneral Metin İyidil ile eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit'e 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan verilen 12 yıl 6'şar ay hapis cezalarını, eksik ceza..
Tamamı 8.6.2022

Darbeci 2 Pilot Kayıplara Karıştı

10.06.2022 10:35 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat kararları istinaf mahkemesince bozulan sanık 6 eski pi..
Tamamı 10.6.2022

Kılıçdaroğlu'nun Danışmanına Hapis

10.06.2022 16:53 İstanbul'da, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından dosyası ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, 'FETÖ..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yöneticilerine 166 Yıl Hapis

10.06.2022 12:16 Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalar..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

10.06.2022 10:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 10.6.2022

Kriptolu Dinleme Cezaları Onandı

09.06.2022 14:34 Ankara'da, devlet büyüklerinin kriptolu telefonlarının usulsüz dinlenmesine ilişkin davada, kapatılan TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ile darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (F..
Tamamı 9.6.2022

Dink Davasında Hapisler Onandı

08.06.2022 16:54 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetö elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6's..
Tamamı 8.6.2022

İzmir: Darbeye 60 Onama 80 Bozma

04.06.2022 20:51 İzmir'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan ve 282 sanıklı dava, dosyaları ayrılarak 2018'de hüküm verilen 137 sanığın dosyası Yargıtay'da görüşüldü.

14 Nisan'daki gelişmeye dair edinilen ..

Tamamı 4.6.2022

Yakalanan İlk Darbecinin davası

09.06.2022 09:59 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 9.6.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

08.06.2022 16:40 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 8.6.2022

Nazilli Esnaf Yapılanması davası

08.06.2022 15:32 Aydın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Nazilli ilçesindeki esnaf yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 62 sanığın yargılanmasına devam edildi.

20 Mayıs'ta Aydın 3. Ağır..

Tamamı 8.6.2022

Ordu: Yeni Yapılanmaya 17 Hapis

08.06.2022 15:20 Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yeni il yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 41 sanıktan 17'sine, 1 yıl 13 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi.
<..

Tamamı 8.6.2022

Gülen'in İtirafları İndirim Gerekçesi

10.06.2022 11:09 Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı aldığı 3 yıl 4 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

1..

Tamamı 10.6.2022

Şike: Cezaya Onama Beraate Bozma

09.06.2022 16:51 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle örgüt mensubu 88 sanığın yargılandığı davada verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi'..
Tamamı 9.6.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.750.341