Tam
EskidenYeniye
 

Bu da İbadet Eylem Planı

Ergenekon´la birleştirilen Andıç davası kapsamında Genelkurmay´ın mahkemeye gönderdiği harddisklerden çıkan bir belge, Ergenekon´un TSK´nın din düşmanı olmadığını göstermek için ´İbadet Eylem Planı´ yaptığını ortaya çıkardı. Namaz, hacc, kurban gibi ibadetlerin subaylarca yapılmasını ve kamuoyunun duyması için haberleştirilmesini isteyen planda amacın gösteriş olduğunu kanıtlayan iki kritik ayrıntı dikkat çekiyor. İlki, ibadetlerin dozajının iyi ayarlanması gerektiği, aksi halde kamuoyunda TSK´nın imajının zarar görebileceği uyarısı. Diğeri ise TSK´nın üst düzey yöneticilerinin ibadet uygulamasına katılmamasının istenmesi.

Önceki haber title=Sonraki haber

04.03.2013 10:03 Genelkurmay´ın Ergenekon Mahkemesi´ne gönderdiği belgelerde, TSK´nın din düşmanı olmadığı yönünde propaganda planları yapıldığı bilgisi yer alıyor. Taraf´ın haberine göre; belgede, üst düzey bazı yetkililerin camiye, hacca gitmeleri ve kurban kesmeleri gibi planlar yapmaları gerektiği anlatılırken, bu uygulamanın çok kritik olduğu ve TSK´ya zarar verebilecek niteliğe ulaşabileceği belirtiliyor.

27 Nisan e-muhtırasının ardından hazırlandığı anlaşılan belgede, ?İcra edilecek faaliyetler? başlığı altında, yapılması planlanan çalışmalar şöyle sıralanıyor: ?TSK personelinin, kalabalık bir kitle olarak cenaze namazına iştirak etmesi, bir kısmının vakit namazlarına da katılması?, ?Üst düzey emekli personelin camiye gittiğine dair haber yapılması?, ?Mezuniyet töreninde bir teğmenin başörtülü annesinin görüntülerinin TV´de verilmesi?, ?Televizyonda yayınlanmak üzere, ´Erlere kışlada din dersi veriliyor´ konulu bir film hazırlanması?, ?Uğurlama töreninde kurban kesilmesi ve bu uygulamanın TSK´da her fırsatta icra edildiğine dair medyada haber yapılması?, ?Seçilmiş emekli personelin hacca gittiğine dair haber yapılması.? Belgede bu çalışmaların yapılmasının yanı sıra, dikkat edilecek hususlar da belirtiliyor: ?Uygulamanın domino etkisi yaratabilecek niteliklere haiz olması nedeniyle, üst düzey yöneticiler bu uygulamanın içerisinde olmamalıdır. Uygulamada, gri ve kara tarzlar da kullanılabilmelidir. Rütbeli personelin bir kısmının öğle namazına katılması uygun olmayabilir. Bu durum, ´dincilere taviz veriliyor´ gibi algılanabilir.? (1)

KURAN MÜNAFIKLARI AĞIR ŞEKİLDE ELEŞTİRİYOR

Namaz, hacc, kurban gibi ibadetlerin subaylarca yapılmasını ve kamuoyunun duyması için haberleştirilmesini isteyen plan ´Münafıklık Eylem Planı´ olarak da adlandırılabilir. Samimi olarak ibadetlerini yapan TSK subayları ya da diğer kişiler bu yazının konusu dışındadır. Ancak eylem planında amacın gösteriş olduğunu kanıtlayan iki kritik ayrıntı dikkat çekiyor. İlki, ibadetlerin dozajının iyi ayarlanması gerektiği, aksi halde kamuoyunda TSK´nın imajının zarar görebileceği uyarısı. Diğeri ise TSK´nın üst düzey yöneticilerinin ibadet uygulamasına katılmamasının istenmesi.

Bilindiği gibi, Allah rızası için değil gösteriş amaçlı ibadet yapanlar Kuran´da münafık olarak nitelendiriliyor ve ağır şekilde eleştiriliyor. Çok sayıdaki ayetten bir kaç tanesi şu şekildedir: (2)

?Onlar, namaza kalktıkları zaman üşenerek kalkarlar, insanlara gösteriş yaparlar. Allah´ı da çok az hatıra getirip anarlar.? (4/Nisâ, 142)

?Münafıklar, Allah´ı aldatmaya yeltenirler, ama asıl Allah onları aldatır. Namaz kılarken isteksiz ve ciddiyetsiz biçimde ayakta dikilirler. Amaçları insanlara gösteriş yapmaktır, Allah´ın adını pek az anarlar.? (11/Nisa, 142)

?İki taraf arasında yalpalarlar. hem haktan görünürler hemde batıldan görünürler. Ne bu tarafa ve ne de o tarafa yar olurlar. Allah´ın şaşırttığı kimseye sen çıkış yolu bulamazsın.? (12/Nisa, 143)

?Onlar mü´minlerle karşılaştıkları zaman ´(biz de) iman ettik´ derler. (Kendilerini saptıran) şeytanları ile başbaşa kaldıklarında ise: ´biz sizinle beraberiz, biz onlarla sadece alay ediyoruz´ derler.? (2/Bakara, 14)

?Onlara ´insanların (müslümanların) inandığı gibi inanın´ denilince, ´biz de o beyinsizlerin inandığı gibi mi inanacağız?´ derler. Dikkat et ki (asıl) beyinsizler hiç şüphesiz kendileridir. Fakat bilmezler.? (2/Bakara, 13)

?Doğrusu münâfıklar, cehennem ateşinin en aşağı tabakasındadırlar. Onlar için hiçbir yardımcı bulamazsın.? (4/Nisâ, 45)

ANDIÇ GENERALİNDEN BAŞÖRTÜ OPERASYONU

Bu habere konu olan internet andıcı, Ergenekon Terör Örgütü´nün hükümeti devirme amaçlı çalışmalarına Genelkurmay bünyesinde çok sayıda kara propaganda siteleri kurulmasını ve buralarda hükümeti karalayan haberler yapılması talimatlarını içeriyordu. Nitekim bu sitelerden alınan bazı uydurma haberler AK Parti Kapatma davasında Yargıtay savcılığı tarafından kullanıldı. Andıcın dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ´un liderliğinde üst düzey generaller tarafından hazırlandığı ortaya çıktı. Andıç davası ilk açıldığında sanık olmayan Başbuğ, astlarının ifadelerinde, andıca en üst onay makamı olarak onay verdiğini ihbar etmeleri üzerine tutuklanarak davada sanık haline geldi. Andıç´ın Ergenekon Terör Örgütü´nün direktifiyle hazırlandığına dair deliller üzerine dava Ergenekon davasıyla birleştirildi. Başbakan Erdoğan, Başbuğ´un tutuklanmasına ve Başbuğ ile davadaki sanık generallere terörist denilmesine son dönemde sık sık tepki gösteriyor.

Andıç´ın hazırlanmasında rol alanlardan birinin de Korgeneral Mehmet Eröz olduğu ortaya çıktı. İlerleyen süreçte Andıç davasının 2 nolu tutuklu sanığı oldu. Eröz, hazırlanmasında görev aldığı Andıç belgesi sürecinde Genelkurmay Harekat Başkanı idi. Andıç kapsamındaki ´Münafıklık Eylem Planı´nda onun da rolü vardı. Eröz o dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın askeri danışmanlığını da yapıyordu. Eröz, ilerleyen süreçte, 2010 Ağustos´undaki YAŞ toplantılarında Adana´daki 6. Kolordu Komutanlığı görevine atandı. Göreve geçince, 9 ay önce kaldırılmasına TSK adına imza attığı Emasya protokolünü, yani askerlere sıkıyönetim adı altında yönetime el koyma yetkisini veren protokolü Adana bölgesinde tekrar yürürlüğe sokmaya çalıştığı ortaya çıkmıştı.

BAŞÖRTÜLÜLERİ GÖRÜNCE ARKA KAPIDAN SIVIŞTILAR

O günlerde Eröz´ün bu haberle de bağlantısı olan çok ilginç bir icraatı daha oldu. Adana´daki 29 Ekim 2010 resepsiyonunda, 6. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Mehmet Eröz, türbanlı konukları görünce resepsiyonu arka kapıdan terk etti. Eröz´ün ardından diğer subaylar da arka çıkışı kullanarak resepsiyondan ayrıldı. Askerin tepkisinin salondaki türbanlı davetlilere yönelik olduğu anlaşıldı. Resepsiyonun ev sahibi Adana Valisi İlhan Atış ve eşi davetlileri tek tek karşıladı. Türbanlı davetlilerin de bulunduğu resepsiyonun ilerleyen saatlerinde salondaki askerler birden dışarıya çıkmaya başladı. 6. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Mehmet Eröz, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta ve diğer askerler resepsiyonun düzenlendiği oteli arka kapıdan terk etti. (3)

SIVIŞMA REZALETİNİN ALTINDAN TSK GENELGESİ ÇIKMIŞTI

Bu rezaletin bir kaç subayın o anki kişisel tercihinden kaynaklanmadığı, sıvışma harekatının TSK genelgesiyle düzenlendiği ise ilerleyen günlerde ortaya çıkmıştı. Yurt çapındaki tüm birliklere gönderildiği öğrenilen genelgede, resepsiyonlara başörtülü davetlilerin katılması durumunda yapılacaklar adım adım sıralanıyordu: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonunda önce davetliler arasında başörtülü var mı yok mu istihbaratı yapılacak, yoksa davete katılınacak. Resepsiyon esnasında tesettürlü bayanlar görüldüğü takdirde süratle ve fark ettirmeden resepsiyon terk edilecektir. (4)

TSK´NIN İMAJINA BÜYÜK DARBE VURDU

Genelgede ´başörtülüleri görünce fark ettirmeden terk et´ ibaresi yer almasına rağmen toplu terk eylemi hemen farkedildi. Görsel ve yazılı medyada günlerce haber oldu. TSK´nın imajı cuntacı subaylar nedeniyle kamuoyunda zedelendi. Olay basında, Askerlerin cumhurun resepsiyonundan başörtülüleri protesto ederek ayrılmaları kamuoyundan büyük tepki gördü. Asli görevleri haricinde hemen her konuyla ilgilenen cuntacı generallerin cumhurun elini sıkmamak için günlerce kroki çizmeye ve genelge hazırlamaya vakit harcaması izah edilemiyor. Vatandaşlar, siyasete meraklı subayların tek tek ya da topluca istifa ederek İP ya da CHP´ye katılabileceklerini, böylece görüşlerini ve uyarılarını doğru yöntemle halka aktarabileceklerini, halkın da ikna olması durumunda onlara oy verebileceğini, halkı aşağılayan eski baskıcı yöntemlerin değişen dünyada artık ters etki yaptığını belirtiyorlar. şeklinde yer aldı. (5)

Skandallar, sıvışma rezaleti ya da Münafık Eylem Planı ile sınırlı değil. Sayılamayacak kadar çok olmaları kimin ayıbıdır acaba? 28 Şubat sürecinde yaşanan subayların evine girerek dini sembol aranması, parmaktaki yüzüğün hangi ele takıldığına dikkat edilmesi, Her ne kadar bugün türban takmıyorsa da şahsın eşinin ilerleyen günlerde takabileceği değerlendirilmektedir şeklindeki yaklaşımlar, oğlunun askeri garnizondaki düğün törenine alınmayan asker annelerinin tel örtülerde ağlamak zorunda bırakılması gibi iğrenç ve inanması güç skandallar bu ülkede yaşandı. İlginçtir ki bu skandalları yaşatanlar ile Düşürün şu heronları çok PKK´lı vuruluyor! (6) şeklindeki telefon görüşmesiyle de simgeleşen TSK içindeki ihanet odakları aynı.. Bunlar somut delil ve bulgularla ortaya çıktı. (7) Bu odaklar şu an mahkemelerde yargılanmakta.

Bu ihanet odaklarının TSK´da nasıl cirit attığı Askeri Casusluk ve Şantaj davalarında çarpıcı şekilde ortaya çıktı. Bu odakların ihanetleri sayılamayacak kadar çoğaldı. Bunları sitemizde dikkatle takip ediyoruz. Balyoz davasının 3. İddianamesi´nin ek delil klasörlerinde yer alan ve Gölcük Donanma Komutanlığı´nın gizli bölmelerinde ele geçirilen bazı belgelerdeki örgüt talimatlarını diğer bir örnek olarak vermekle yetinelim:

TİHA (Türk İnsansız Hava Aracı) konusu çok yıprandı. Bu ve diğer Güneydoğu ilintili projelerin gecikmesi konusunda makul ve inandırıcı argümanlar hazırlayalım. Şimdilik devam etmeli. Bitirilmesi istenmiyor.. Örgütteki işçi arkadaşlar dikkat çekmeden Tolon´a geçmiş olsun ziyaretinde bulunabilir.. HAVELSAN, ASELSAN´da yavaşlatılacak projeler bize paslanacak.. Projelerden sonuç alınamıyorsa ve elimizde tutamadıklarımızı yapabiliyorsak imha etmeliyiz.. (8)

TSK´nın son dönemde bu odaklardan arınmasıyla bu skandallardan da arınmaya çalıştığı, halkının ordusu olmaya doğru gittiği, gayret ettiği gözleniyor. Bu olumlu durumun sürmesi kamuoyunun beklentisi. Atatürk´ün yasakladığı mason tarikatlarına mensup subayların cenaze törenlerine en üst düzeyde katılan TSK yöneticilerinin (9) kanaat önderi olsun ya da olmasın, kamuoyunda sevilen önemli dini kişilerin cenaze törenlerine de katılması beklenmektedir. Bu habere de konu olan ve geçmişte hazırlanmış Münafık Eylem Planlarında ön görüldüğü gibi sadece alt düzey subaylarla ve gösteriş amacıyla değil üst düzeylerin de katılımıyla ve Allah rızası amacıyla ibadetlerin yapılması beklenmektedir. Sadece cenaze namazlarında değil vakit namazlarına da katılınması beklenmektedir. Münafık Eylem Planı´nın ortaya çıkışının kamuoyunun subayların hareketlerine daha çok dikkat etmesi sonucunu getireceği unutulmamalıdır. Tekrar etmek gerekirse, samimi olarak ibadetlerini yapan TSK subayları ya da diğer kişiler bu yazının konusu dışındadır.

(Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(1) Taraf.com.tr/haber/tsk-nin-namaz-eylem-plani.htm

(2) islam-tr.net/kur-ani-kerim/24604-kur-an-i-kerim-e-gore-munafiklarin-ozellikleri.html

(3) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2450

(4) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2453

(5) Kontrgerilla.com/mansetsec.asp?m_no=2453 2450

(6) Kontrgerilla.com/mansetsec.asp?m_no=2035 2004

(7) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=3706

(7) Kontrgerilla.com/mansetara_act.asp?aranacak=heroniha

(7) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5003

(7) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=2013

(8) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=4016

(9) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=1224

(9) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5117

(04 Mart 2013, 10:03)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Başörtüsü var mı bak, yoksa katıl, gelirse hemen sıvış

TSK, mason generalin cenazesinde

Üsteğmen: PKK vuruluyor, düşürün Heronu

Genelkurmay´ın provokasyon siteleri ya da ´internet andıcı´ konulu manşetlerimiz

Ergenekon, Balyoz ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5153    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.381.145