Tam
EskidenYeniye
 

Aselsan´da rapor bekleniyor

Arabasında boynu ve bileği kesik halde bulunan Aselsan mühendisi Hüseyin Başbilen´in ölümüyle ilgili soruşturmada Başbakanlık Teftiş Kurulu raporu bekleniyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbakanlık´a bağlı müfettişlerin talimatıyla hazırladığı rapora göre soruşturmanın seyrini belirleyecek.

Önceki haber title=Sonraki haber

19.03.2013 10:26 Ankara Cumhuriyet Savcısı Murat Demir´in yürüttüğü mühendis Hüseyin Başbilen´in şüpheli ölümüne ilişkin soruşturmada sona gelindi. Zaman´dan İzzettin Çiçek´in haberine göre (1) Savcı Demir, ölüm üzerindeki şüpheleri gidermek adına son olarak Başbilen´in intihar mektubundaki imzayı bilirkişiye gönderdi. Mektuptaki imzanın Başbilen´e ait olduğu tespit edildi. Soruşturma kapsamında olay yeri fotoğrafları ile Başbilen´in otopsi verileri iki defa Adli Tıp Kurumu´na gönderilmiş, çok sayıda tanık ifadesine başvurulmuştu.

Savcılığın bu işlemleri dışında soruşturma ile ilgili diğer bir gelişme de Başbakanlığın devreye girmesi olmuştu. Hüseyin Başbilen´in babası Vehbi Başbilen´in başvurusu sonrasında Başbakanlık Teftiş Kurulu´nda uzman bir ekip, şüpheli ölümü incelemek üzere görevlendirilmişti. Başbakanlık müfettişlerinden oluşan ve ´gizli´ ibareli belgeler dahil olmak üzere her türlü belgeye ulaşma izni bulunan müfettişlerin, olaya ilişkin detaylı incelemesini tamamladığı öğrenildi. Müfettişlerin hazırladığı raporun, intiharlar üzerindeki şüpheleri tamamen kaldıracağı belirtildi.

Son incelemelerin ardından Başbilen´in ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmada savcılık nihai kararı almayacak. Cinayet bulgularını gösterecek delillere ulaşılamaması halinde dahi Savcılık soruşturmayı bir süre açık tutacak. Olayın cinayet olduğunu ortaya koyan delil bulunması halinde iddianame hazırlanabilecek. Bu arada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi´ne (AİHM) başvuran Hüseyin Başbilen´in ailesi, soruşturmanın son aşamasıyla ilgili AİHM´e bilgi verdi. (1)

KAYITLARA GÖRE İNTİHAR

Aselsan intiharları soruşturması mühendis Hüseyin Başbilen ağırlıklı yürüyor diyebiliriz. Basında ağırlıklı olarak bu ölüm olayıyla ilgili ayrıntılar yer alıyor. Ancak sadece Başbilen değil başka Aselsan ya da yan kuruluşu mühendisler de şüpheli şekilde ve birbirine yakın zamanda hayatlarını kaybetti.

Hüseyin Başbilen: ODTÜ mezunu Makine mühendisi.. 7 Ağustos 2006´da Ankara Pursaklar´da, otomobilinin içinde bileği ve boğazı kesilmiş halde bulundu. Halim Ünsem Ünal: ODTÜ mezunu Elektrik Elektronik mühendisi.. 16 Ocak 2007´de Ankara Eymür Gölü kenarında kafasına tek kurşun sıkılmış halde ölü bulundu. Evrim Yançeken: ODTÜ mezunu Elektrik mühendisi.. 26 Ocak 2007 tarihinde Ankara Batıkent´te altıncı kattaki evinden düşerek hayatını kaybetti. Üçü de ASELSAN´da çalışıyordu. Üçünün soruşturma dosyası da intihar ettiği belirtilerek kapatıldı.

Aselsan intiharları denilince nedense sadece yukarıda bahsi geçen üç mühendisinin adı geçiyor. Yani Hüseyin Başbilen, Halim Ünsem Ünal ve Evrim Yançeken. Hep bu üç mühendisin adı ön plana çıkıyor. Belki resmi soruşturma dosyası böyledir. Belki de basına eksik yansımaktadır isimler. Ama sonuçta başka şüpheli ölüm olayları da var aynı kapsamda dile getirilmesi gereken. Örneğin Aselsan´da yazılım mühendisi olarak görev yapan ODTÜ Elektrik Elektronik mezunu Zafer Oluk, 5 Mayıs 2008 günü askerlik görevini yaptığı İstanbul 1´inci Zırhlı Tugay Komutanlığı´nda nöbet esnasında ölü bulundu. Trafo bakımında elektrik çarpması sonucu hayatını kaybettiği açıklandı. Elektrik mühendisinin elektrik çarpması sonucu ölmesi kafaları karıştırdı. Bir diğer isim de, Aselsan´da bilgisayar mühendisi olarak görev yapan Hacettepe Üniversitesi mezunu Burhaneddin Volkan. 8 Ekim 2008 günü Ankara Kızılay´daki Bando Okullar Komutanlığı´ndaki birliğinde askerlik görevini asteğmen rütbesi ile yaparken nöbet esnasında ölü bulundu. Ölümü askeri yetkililerce intihar olarak açıklandı. Psikolojik sorunları olduğu ailesi tarafından da kabul edildi. Ancak ailesi çeşitli nedenlerle onun intihar etmediğine inanıyor.

Adeta bir intihar fırtınası gibi birkaç aylık aralarla peşpeşe gelen bu ölümlerin intihar olduğuna başta aileleri olmak üzere hiç kimse inanmadı. Olayların peşpeşe gelmesi, ailelerinin anlattıkları, intihar şekilleri -özellikle de Hüseyin Başbilen´inki- ve soruşturmada ortaya çıkan bazı şok bulgular bu kanıya neden oldu.

ÇOK KRİTİK PROJELERDE ÇALIŞIYORLARDI

Bu mühendisler çok kritik projeler üzerinde çalışıyorlardı. F-16 savaş uçaklarının dost/düşman tanıma (IFF) sistemlerini yoğun bir çalışma ile millileştirmeyi başardılar. ABD´nin tekelinde olan bu sistemde İsrail, ABD, İngiliz veya Yunan uçakları dost olarak görülüyordu. Türk uçakları istese de bu ülke uçaklarına ateş açamazdı. Çünkü sistem öyle tasarlanmıştı. Pilot istese de dost görünen hedefe füzeyi ateşleyemezdi. Kapalı kod sistemiyle üretim yapan Amerika, F-16´nın yazılımlara ulaşılmasına izin vermiyordu. Oysa yazılımı değiştirebildikleri için Türk uçaklarını kolayca düşman tanımına sokabilecek ABD, İsrail ve diğer ülke uçakları bizim uçaklarımıza ateş açabilirdi. Bu mühendislerin çalışmalarıyla artık hangi ülkelerin dost, hangilerinin düşman olacağına kendimiz karar verebiliyoruz.

Bu mühendislerin bundan daha büyük bir başarısı daha vardı. ABD´nin kendi ürettiği savaş araçlarını uydulardan gönderdiği elektronik sinyallerle istediği zaman devre dışı bırakabildiği sistemi bu mühendisler devre dışı bırakmayı başardılar. ABD, İsrail, İngiltere ve Yunanistan ya da diğer herhangi bir ülkeyle çıkabilecek bir savaşta Türk Ordusu´nun savaş başlamadan yenilgisi anlamına gelebilecek bu iki elektronik sistemin millileştirilmesinin ne kadar büyük öneminin olduğu açık. Uzmanlar, sadece bu iki başarılı çalışmanın dahi o mühendisleri hedef yapmış olabileceğinde hemfikir.

Bu mühendisler aynı zamanda şifreleme ve şifre çözme konusunda da uzmandılar. Bu yetenekleri askeri alanda çok geniş yelpazede şifreli haberleşme ve telsiz sistemleri üretmemizi mümkün kıldı. Artık askeri haberleşmelerimiz daha güvenli yapılabiliyor.

Mühendislerin bir diğer çalışma alanı ise gece görüş sistemleri idi. Kanas uzun menzilli tüfekler ile tanklara entegre edilebilen gece görüş cihazları, ordumuzun geceleri de etkili atış yapabilmesini mümkün hale getirdi. Mühendislerimizin bir diğer önemli başarıları da ilk prototipi geçtiğimiz haftalarda üretilip test edilmeye başlanan yerli tankımız Altay´ın elektronik ve mekanik sistemlerini geliştirmek oldu.

Gece görüş sistemini gören Özkök alnından öptü: Türkiye´nin sizin gibi evlatlara ihtiyacı var

Aselsan Mühendisi Hüseyin Başbilen´in Başbilen´in ölmeden bir buçuk yıl önce Genelkurmay Başkanı Özkök´e çıkarak kanas silahları üzerinde geliştirdiği gece görüş sistemine ilişkin sunum yaptığı belirlendi. Milli Savunma Bakanlığı yetkililerinin de bulunduğu sunumda Başbilen´in kanas silahları üzerinde uygulanan sistemin aynısını yerli tanklara da uygulanabileceğini söylediği kaydedildi. Özkök´ün bu fikir sebebiyle Başbilen´i tebrik ettiği ve ?Allah selamet versin evladım. Başarılarınızın devamını dilerim. Türkiye´nin senin ve sizin gibi evlatlara ihtiyacı var? dediği belirlendi.

İNTİHAR DİYEN DELİLLER

Adli Tıp üyelerinin çoğunluğuna göre olay intihar. Ölümünden bir kaç ay önce evlenen Başbilen´in eşi ile sorun yaşaması. Eşinin Psikolojk sorunları vardı, intihar etti açıklaması. İntihar mektubunda yer aldığı ileri sürülen ´Eşim artık istediği kadar rahat yaşayabilir´ cümlesi. Soruşturmaya bakan ilk savcının 99 bile değil, yüzde 100 intihar demesi. Araç kapılarının kilitli olması. Kan örneklerinin maktule ait olması.

CİNAYET DİYEN DELİLLER

Cep telefonu ölüm günü evinde kalmış. Bu telefondan şüpheli görüşmeler yapılmış. Psikolojik tedavi görmüyordu. Son senelerde sadece 9 grip ilacı kullanmış (SGK´nın savcılığa gönderdiği yazıya göre).

Boğaz ve bilek kesiklerinin aynı anda maktulce oluşturulamayacağına dair uzmanların görüşü. Cinayet diyen adli tıp üyelerinin çarpıcı gerekçeleri. Bileklerin kesilmesinin, erkeklerin tercih ettiği bir intihar metodu olmaması. Kanda uyuşturucu ve alkol bulunmaması. Savcılığın yaptırdığı incelemede bilirkişinin ölümün cinayet olduğu sonucuna varması ve olay anında araçta başkalarının da bulunduğunu gösteren bulgulara dikkat çekmesi. Başbilen´in ailesinin yaptırdığı bilirkişi incelemesi sonucunun da cinayet ağırlıklı olması. Olay yeri bulgularını resmi başvuru üzerine değerlendiren yabancı uzmanların da cinayet demesi. Olay yeri fotoğrafı ve diğer ayrıntılardaki bulgular. Örneğin boğazın falçata ile kestiği ileri sürülen Başbilen´in ellerinin temiz olup, kan izi bulunmaması. Etrafa kan sıçramamış olması. 1 damla kanın çantanın ön yüzünde değil arka yüzünde olması. Kesikler ve kan içindeki Hüseyin Başbilen´in, öndeki iki kapıyı açmak için çaba sarf etmesi. Yani intihar ettiği öne sürülen birisinin kurtulmak için çaba sarfetmesi. Arabanın arka koltuğunun önünde bulunan paspasta kan izlerine rastlanması. Cesedin ön koltukta bulunduğu gözetildiğinde kanın arka paspasa doğru sızarak ilerlemesi.

Jandarma astsubayının olay yerinde delil karartmaya yönelik çabaları. Olay yerinde ve jandarmada kaybolan dosya ve eşyalar. Jandarmanın var dediği intihar mektubunun bulunamaması. Başbilen´deki flash belleğin jandarmada kaybolması. Çantanın içindeki Milli Tank Projesi ile alakalı sunumun kayıp olması. Başbilen´in çantasındaki bilgisayarın kaybolması.

´Aselsan´da sorun çıkaranlar var, gereken yapılmalı´ şeklindeki Gölcük belgesi. Ergenekon, Balyoz ve casusluk çetesi iddianamelerinde de belirtildiği gibi, Aselsan ve diğer kritik kurumlardaki örgütsel yapılanmanın varlığı. Birinci Ergenekon iddianamesinin 1267. sayfasında yer verilen Ergenekon şüphelileri arasındaki bir telefon görüşmesinde bahsi geçen şok iddialar. Casusluk iddianamesinin 230. sayfasında, Havelsan, Aselsan ve diğer sanlarla aylık toplantı konusu, yavaşlatılacak projeler bize paslanacak, projelerden sonuç alınamıyorsa ve elimizde tutamadıklarımızı yapabiliyorsak imha edelim şeklinde kritik projelerin yavaşlatılmaya çalışıldığını düşündüren bilgilerin de yer aldığı Fuhuş ve Casusluk çetesinden ele geçen şok belgeler..

Mühendislerin intiharın günah olduğunu bilmeleri, ölümlerinin intihar olamayacağına dair ailelerinin anlattıkları. Ölümlerin kısa aralıklarla peşpeşe gerçekleşmesi. Savunma sanayiinde çok kritik projelerde çalışıyor olmaları.

Mühendislerin Aselsan´daki son günlerine dair savcılıkta olduğu iddia edilen çarpıcı bilgiler. Başbilen aile avukatının evine esrarengiz kişilerin girmesi, kasadaki paraya dokunmaması.

İşte yukarıda sıraladığımız bulgular cinayet olasılığını güçlendiriyor. Bu mühendislerin yer aldığı projeler son dönemde peşpeşe tamamlanıp hayata geçirildi. TSK artık daha güçlü. Ülkemiz daha güvenli. Hepimizi gururlandıran böyle gençlere Türkiye´nin ihtiyacı var. Birileri de varlıklarından rahatsız oluyor. Savaşlar sadece cephede olmuyor. Perde gerisinde gerçekleşen doğrudan ya da intihar süsü verilmiş suikastlerle ülkelerin yeteneklerini ortadan kaldırmak da bir savaş yöntemi. Bu cinayetlerle hedef ülkelerin o alanlardaki gelişmesine sekte vuruluyor, gecikmesi sağlanıyor. ABD ve İsrail bu yöntemi İran´lı nükleer bilim adamlarına karşı sık sık kullanıyor.

(Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(1) Zaman.com.tr/gundem_muhendisin-sir-olumunde-basbakanlik-raporu-bekleniyor_2066887.html

(19 Mart 2013, 10:26)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Aselsan intiharlarına Başbakanlık incelemesi

Aselsan´da son inceleme imzalara

Aselsan soruşturması, intiharlarda ´Casusluk´ çetesinin izleri ve Ergenekon şüphesi manşetlerimiz

Deniz Kuvvetlerinde şüpheli intihar olayları ve Ergenekon şüphesi

Aselsan belleği jandarmada kayboldu

Aselsan belleği jandarmada kayboldu

Adli Tıp: 10´a 3, Aselsan cinayet

Bilirkişi: Aselsan intihar değil cinayet

Yabancı uzmanlar: Aselsan cinayet

Aselsan: Mühendisler kritik görevdeydi

Ergenekon ses kaydı Aselsan´da

Yazılım devrede, İsrail düşman

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5182    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.956.241