Tam
EskidenYeniye
 

Flaş!!! 28 Şubat davası açıldı

28 Şubat iddianamesi, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 103 asker hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor. 1309 sayfalık iddianamede 1 numara Karadayı, 2 numara Çevik Bir, 3 numara Çetin Doğan. 4 numara da Erol Özkasnak.

Önceki haber title=Sonraki haber

06.06.2013 14:11 28 Şubat soruşturmasında önemli gelişme.. 28 Şubat İddianamesi kabul edildi. Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ve Yardımcısı Orgeneral Çevik Bir´in ilk iki sırada yer aldığı 103 asker hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle açılan 28 Şubat davası, 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Sanıklar Başbakan Necmettin Erbakan ve yardımcısı Tansu Çiller yönetimindeki dönemin hükümetini baskı uygulayarak devirmekle suçlanıyor.

İDDİANAMENİN AYRINTILARI

-1 numara Karadayı, 2 numara Çevik Bir, 3 numara Çetin Doğan. 4 numara da Erol Özkasnak.

-İddianame 6 klasörden oluşuyor ve 1309 sayfa.

-Suç tarihi yeri 54. Hükümetin kurulduğu 8 Temmuz 1996 tarihi ve sonrası olarak ifade ediliyor. Batı Çalışma Grubu´nun oluşumuna ilişkin detaylı bir inceleme yapılmış.

-İddianamede BÇG´nin Çevik Bir başkanlığında olduğu iddia ediliyor. Şema verilmiş ve BÇG 4 alana ayrıldı ve başkanı Çetin Doğan olarak belirtildi.

-İlk klasörde fişleme iddialarına da yer verildi. Psikolojik harekat planları da düzenlenmiş olduğu öne sürülüyor. Plana ?Yavuz psikolojik harekat planı? adı veriliyor.

-2. klasörde lojmanlardaki faaliyetler olarak istihbarat başkanlığının yoğun bir çalışma yaptığı ve sıkıyönetim planı oluşturulduğu belirtildi.

Savcı Mustafa Bilgili iddiananameyi tamamen resmi kurumlardan gelen belgeler doğrultusunda hazırlandı. İddianamede gizli tanık yok.

ÇEVİK BİR: İLACIN DOZU ARTIRILIR

İddianamede Çevik Bir´in ABD ziyaretinde İsrailli yetkililerle görüştüğü belirtiliyor. İsrailli yetkililer Bir´e Türkiye´nin dış politikasındaki değişim iyi değil diyor. Bir de onlara Atatürk´ün çizdiği politika belli. Kimse değiştiremez. Gerekirse ilacın dozu artırılır ifadesi yer alıyor.

ÇEVİK BİR´İN CD´LERİ

Çevik Bir´in evinde bulunan CD´ler yer alan dökümlerde Bir, Subay ve astsusayların eşlerinin kafasında türban olması propaganda olması anlamına gelir diyor. Necmettin Erbakan, Fethullah Gülen, Şevki Yılmaz Müslüm Gündüz, Mahmut Ünlü´ye ait ses ve görantü kayıtları yine o CD´lerin içinde döküman olarak yer alıyor.

KILIÇDAROĞLU İDDİANAMEDE

Kılıçdaroğlu da iddianameye girdi. Ortaya çıkarılan belgelere göre 28 Şubat döneminde dönemin SSK Genel Müdürü Kılıçdaroğlu, kuruma mezhepçi ve bölücü personel almakla suçlanıyor.

BÇG ŞEMASI

Batı çalışma Grubu´nun şeması iddianamede yer alıyor. Çevik Bir başkanlığında olduğu belirtilen BÇG´de koordinator olarak Çetin Doğan ve Kenan Deniz olduğu belirtiliyor. Grup ayrıca 4 ayrı dala ayrılmış olarak gösteriliyor.

Çetin Doğan´ın iddianamede yer alan ifadesinde 10 Nisan 1997 tarihli belgeyi kendisinin hazırladığı J başkanları ile koordine edip görüş alarak Çevik Bir´e sunduğunu silsile gereği Genelkurmay başkanına arzedildiğini ve BÇG şemasını hazırlayıp imzaladığı belirtiliyor.

İRTİCA BRİFİNGLERİ

Yargıya verilen irtica brifinglerinde Cumhuriyet rejimini yıkmak Türkiye cumhuriyeti tarihinin hiçbir döneminde görülmeyen irticai tehdit altında sonu belli olmayan karanlık bir yola doğru hızla yol aldığı belirtiliyor.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENİYOR

Bir yıldır sürdürülen 28 Şubat soruşturmasında yargılama resmen başlıyor. Savcı Mustafa Bilgili´nin yazımını tamamladığı bin 300 sayfalık iddianamede bütün şüpheliler ?darbeye teşebbüs? suçundan hazırlanan ve ?ağırlaştırılmış müebbet? isteniyor.

1 NUMARA KARADAYI

Bir numaralı şüpheli dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Org. İsmail Hakkı Karadayı. Şüpheliler arasında ikinci sırada dönemin Genelkurmay 2´nci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, üçüncü sırada ise dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak var.

KIVRIKOĞLU HAKKINDA TAKİPSİZLİK KARARI

Soruşturmada, 28 Şubat dönemi için ?Bin yıl sürecek? diyen G.Kurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile Milli Güvenlik Konseyi kararlarında imzası olan ancak hayatta olmayan dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Güven Erkaya ve soruşturma kapsamında tutuklanıp Sincan Cezaevi´ne gönderilen fakat rahatsızlandıktan sonra hayatını kaybeden emekli Albay Mehmet Haşimoğlu´nun da aralarında olduğu 9 şüpheli hakkında ise ek takipsizlik kararları verilmişti.

1´İNCİ ORDU KOMUTANI ATAMAN DA ŞÜPHELİ

28 ŞUBAT iddianamesinin en sürpriz ismi, halen 1´nci Ordu Komutanı olan Org. Yalçın Ataman. 28 Şubat sürecinde G.Kurmay Muhabere ve Bilgi Sistemleri Destek Komutanı olan Ataman, şüpheli sıfatıyla ifade vermiş, suçlamayı reddetmişti. İstanbul´daki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında CHP İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı´nın, ?Sizin korumanız gereken Cumhuriyet´e biz sahip çıkıyoruz? diye hitap ettiği 1´nci Ordu Komutanı Org. Ataman için iddianamede Anayasayı ihlal ve darbe yapmak suçundan ağırlaştırılmış müebbet istendi.

GEZİ TAVA-TENCERE EYLEMLERİNİN BİR BENZERİ 28 ŞUBAT´TA YAŞANDI

1997 yılındaki 28 Şubat post modern darbe sürecinde sadece askeri hareketlenmeler yaşanmadı. Bugünlerde Taksim Gezi olayları kapsamında eylemciler tarafından başlatılan tencere-tavaya vurarak hükümet ve seçmenleri üzerinde baskı kurma eyleminin bir benzeri o süreçte yaşandı. Hükümeti devirmek isteyen ve askerlere destek veren halk kesimleri ışıkları akşam 21.00´de kapa-aç eylemi yapmıştı. Bu eylem, Sincan´da tankların şehir ortasından yürütülmesi ile birlikte 28 Şubat darbe sürecinin simgelerinden biri haline gelmişti.

Mahkemenin bugünlerdeki Taksim olaylarından etkilenerek iddianameyi reddedebileceğini iddia edenler de olmuştu. 28 Şubat iddianamesinin kabul edilmesi bir anlamda 28 Şubat darbe sürecin tekrar yaşatmak isteyen Gezi eylemcilerine bir cevap niteliği de taşıyor.

GEZİ SORUŞTURMASINDA GÖZALTINA ALINANLARA ŞOK SUÇLAMA

Öte yandan Taksim Gezi olaylarıyla ilgili yurdun çeşitli illerinde gözaltına alınanlara savcılık sorgusu esnasında hükümeti yıkma suçlaması yöneltildiği öğrenildi. Soruşturmanın, Türk Ceza Kanunu´nda Hükümete karşı suç başlığı altında düzenlenen 312. maddesine göre yürütüldüğü ortaya çıktı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi´nde Gezi potestoları nedeniyle gözaltına alınan 600´ü aşkın kişiden 76´sının Türk Ceza Kanunu´nun (TCK) 312´nci maddesindeki ´Hükümete karşı darbe´ suçundan da sorgulandıkları ortaya çıktı.

Gözaltındaki diğer kişilerin sorgusu ise 2911 sayılı toplantı ve gösteri yüyüşleri kanununa muhalefet suçu kapsamında yapıldığı belirtildi. Darbe suçundan sorgulanan kişilere ´Talimatı kimden aldıkları, eylemi neden yaptıkları´ gibi sorular yöneltildi. 76 şüpheliden bazılarının sorgularının ardından özel yetkili savcılığa tutuklama talebiyle sevkedilebilecekleri öğrenildi.

TCK´nun 312. maddesine göre; Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs eden kimseye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilir.

İDDİANAMEDEN AYRINTILAR GELMEYE DEVAM EDİYOR

06.06.2013 21:38 28 Şubat iddianamesinde, Refah Partisi´ nin 1994´teki yerel seçim başarısının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri ( TSK ) içinde bir grubun askeri müdahale için harekete geçtiği, partinin bir yıl sonraki genel seçimlerde de en fazla oyu alması ve hükümette yer alması üzerine, askeri müdahale düşüncesine sahip bu yapılanmanın parti ve halk üzerinde psikolojik harekat yürüttüğü ifade edildi.

TMK´nın 10. maddesiyle görevli Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinin 28 Şubat iddianamesi üzerindeki değerlendirme süresi sona erdi. Ancak mahkemenin, iddianamenin kabul kararını yarın yazacağı kaydedildi. TMK´nın 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili´nin hazırladığı bin 309 sayfalık iddianamenin iki cilt haline getirildiği, bunların cezaevindeki sanıklara tebliğ edileceği bildirildi.

İddianamede dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, tutuklu MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan ve eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz´ün yanı sıra şu isimler sanık olarak yer aldı:

Çetin Doğan, Erol Özkasnak, Muhittin Erdal Şenel, Kenan Demir, İlhan Kılıç, Yıldırım Türker, Çetin Saner, Kamuran Orhon, Vural Avar, Hayri Bülent Akkaya, Hikmet Köksal, Ahmet Çörekçi, Teoman Koman, İdris Koralp, Fevzi Türkeri, Çetin Dizdar, Hakkı Kılınç, Mustafa Bıyık, İbrahim Selman Yazıcı, Abdurrahman Yavuz Gürcüoğlu, Serdar Çelebi, Mustafa Babacan, Orhan Nalcıoğlu, İsrafil Aydın, Cevat Temel Özkaynak, Eser Şahan, Sedat Arıtürk, Erdoğan Öznal, Ayhan Cansevgisi, Orhan Yöney, Ersin Yılmaz, Köksal Karabay, Doğan Temel, Mehmet Başpınar, Fuat Büyükcivelek, Hüsnü Dağ, Oğuz Kalelioğlu, Metin Yavuz Yalçın, Mustafa Özbey, İsmail Ruhsar Sümer, Şevket Turan, Metin Yaşar Yükselen, Ahmet Ziya Öztoprak, Şükrü Sarıışık, Aslan Güner, Ahmet Atalay Efeer, Refik Zeytinci, Yücel Özsır, Cengiz Koşan, Kurtuluş Öğün, Altaç Atılan, Aydan Erol, Mustafa Hakan Bural, Yahya Kemal Yakışkan, Adem Demir, Mehmet Şinasi Çalış, Ertuğrulgazi Özkürkçü, Yahya Cem Özarslan, Ziya Batur, Bahattin Çelik, Yüksel Sönmez, Salih Eryiğit, Ruşen Bozkurt, Mehmet Faruk Alpaydın, Osman Bülbül, Ümit Şahintürk, Ahmet Dağcı, Veli Seyit, Seyfullah Sönmez, Ünal Akbulut, Aydın Karaşahin, Hamza Özaltun, Sezai Kürşat Ökte, Cengiz Çetinkaya, Ahmet Aka, Alican Türk, Osman Atilla Kurtay, Tevfik Özkılıç, Mustafa Kemal Savcı, Berkay Turgut, Arslan Daştan, İsmail Hakkı Önder, Ahmet Nazmi Solmaz, Necdet Batıran, Mehmet Ali Yıldırım, Metin Keşap, Celalettin Bacanlı, Mustafa Köseoğlu, Mehmet Cumhur Yatıkkaya, Mustafa İhsan Tavazar, Abdullah Kılıçarslan, Lokman Ekinci, Erkan Yaykır, Mehmet Aygüner, Erdal Ceylanoğlu, Ergin Celasin, İzzettin İyigün, Cemal Hakan Pelit ve İzzettin Gürdal.

İddianamede, Refah Partisi´nin 1994 yerel seçimlerindeki başarısının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde bir grubun askeri müdahale için harekete geçtiği ifade edilerek, bu nedenle ilk olarak askeri darbeye karşı çıkabilecek personelin ordudan ilişiğinin kesilmesini sağlamak amacıyla faaliyette bulunulduğu anlatıldı.

Refah Partisinin bir yıl sonraki genel seçimlerde en fazla oyu alması ve koalisyon hükümetinde büyük ortak olması üzerine, askeri müdahale düşüncesine sahip bu yapılanmanın parti ve halk üzerinde psikolojik harekat yürüttüğü kaydedilen iddianamede, Batı Çalışma Grubu (BÇG) adıyla faaliyet yürüten yapılanmanın, 28 Şubat kararlarının alınmasını sağladığına yer verildi.

ASKER SİYASET İLİŞKİSİ

İddianamenin değerlendirme ve sonuç bölümünde, modern devlette asker-siyaset ilişkisi üzerinde duruldu. Asker kişilerin, mesleki görevlerinin gereği olarak devlete yönelik tehlikenin sürekli olduğunu düşündükleri ve tehlikenin aciliyetini vurgulama gereği duydukları ifade edilen bölümde, ancak bu görüşlerde öznel bir yargının mevcut olduğu kaydedildi ve Bu nedenle çoğu zaman tehdit olmasa dahi devletin güvenliğine yönelik tehditler olduğuna inanırlar denildi.

Bölümün devamında şu değerlendirmelerde bulunuldu:

Askeri düşünce astlık-üstlük ilişkisi nedeniyle sınırlıdır. Siyasi düşüncenin ise sınırları belirlenmemiştir ve daha katılımcı düşüncelerle sağlanmıştır. Çağdaş demokrasilerde bir subayın siyasi yargısı, devlet adamlarının siyasi yargılarına oranla daha tercih edilir değildir. Devlet adamının yüksek düzeyde siyasi erdem sahibi olduğu bir gerçek olarak kabul edilmelidir. Asker devlet adamına fikrini beyan ettikten sonra geri çekilmeli ve karar verilen işte elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmalıdır.

Asker kişilerin yasama ve yürütmeye karşı görevleri genel hatlarıyla şu şekildedir: Askerler temsili görevleri kapsamında, askeri güvenliğin sağlanması açısından gerekli görülen hususlar hakkında devlet yetkililerine bilgi verirler. Ayrıca danışmanlık görevleri kapsamında devletin hem ulusal hem de uluslararası alandaki askeri hareketlerini incelenip, olumlu ve olumsuz yönlerinin tespitiyle rapor edilerek, devlet görevlilerine sunulması gerekmektedir. Ancak bu görevlerini yerine getirirken yetki alanlarındaki sınırlar içinde kalıp, kendi askeri kanaatlerinin tam aksi yönünde olsa dahi devletin askeri güvenliğini ilgilendiren yönde alınan kararları uygularlar. Kısacası siyasi ve sosyal alanda seçilmiş kişilerce belirlenen hedefin, en iyi şekilde gerçekleşmesi için mücadele ederler ve askeri imkanlarını da bu belirlenen amaçlara ulaşılmasını sağlamak için tahsis ederler.

Yasalara uygun olmadığını düşündüğü emirde ise adli makamların o konudaki yargısını elde etme imkanı varsa bu yolu seçebilir. Ancak sonrasında belirlenen yargıyı kabul etmek zorundadır. Şayet devleti yöneten hükümet usulünce yönetime gelmişse, hükümetçe verilen emirler, açıklanan bu istisnalar dışında, görüşüne tamamen aykırı da olsa yerine getirilmelidir.

TANSU ÇİLLER, MERVE KAVAKÇI VE REŞAT PETEK 27 EYLÜL´DE İFADE VERECEK

15.07.2013 15:58 Eski Başbakanlardan Tansu Çiller, başörtüsü kriziyle gündeme gelen eski milletvekili Merve Kavakçı ve eski Başsavcı Reşat Petek, 28 Şubat Davası kapsamında ´müşteki´ sıfatıyla İstanbul Çağlayan Adliyesi´nde 27 Eylül´de ifade verecek. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 28 Şubat soruşturması kapsamında 103 kişi hakkında dava açıldı. Davaya bakan Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın müştekileri arasında bulunan Tansu Çiller´in dinlenilmesine karar verdi. Mahkeme, Çiller´in ´müşteki´ sıfatıyla dinlenilmesi için İstanbul´a talimat yazdı. İkametgah adresi İstanbul olan Çiller´in beyanlarını Çağlayan Adliyesi´ndeki İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi alacak. Mahkeme ifade alma işlemi için 27 Eylül 2013 tarihini belirledi. Çiller´e mahkeme günü hazır olması için tebligat gönderilirken mahkemenin aynı duruşmada Merve Kavakçı ile Reşat Petek´i de dinleyeceği öğrenildi.

(06 Haziran 2013), son güncel.: (15 Temmuz 2013)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

28 Şubat soruşturması manşetlerimiz

28 Şubat süreci manşetlerimiz

TGB: Gücümüz az, asker gelsin

TAKSİM GEZİ OLAYLARIYLA İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5362    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kara Kuv.: 92 Müebbet Gerekçesi

09.06.2022 17:18 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 132 sanıklı davada 30 Aralık 2021'de verilen kararların gerekçesi açıklandı. 6 ..
Tamamı 9.6.2022

Fetö Üniversite Yapılanması davası

09.06.2022 14:46 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından açılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanmasına' ilişkin 12'si tutuklu 37 öğrencinin yargılandığı davanın görülmesine devam edil..
Tamamı 9.6.2022

Yargıtay İyidil'in Cezasını Az Buldu

08.06.2022 09:50 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski Korgeneral Metin İyidil ile eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit'e 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan verilen 12 yıl 6'şar ay hapis cezalarını, eksik ceza..
Tamamı 8.6.2022

Darbeci 2 Pilot Kayıplara Karıştı

10.06.2022 10:35 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat kararları istinaf mahkemesince bozulan sanık 6 eski pi..
Tamamı 10.6.2022

Kılıçdaroğlu'nun Danışmanına Hapis

10.06.2022 16:53 İstanbul'da, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından dosyası ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, 'FETÖ..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yöneticilerine 166 Yıl Hapis

10.06.2022 12:16 Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalar..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

10.06.2022 10:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 10.6.2022

Kriptolu Dinleme Cezaları Onandı

09.06.2022 14:34 Ankara'da, devlet büyüklerinin kriptolu telefonlarının usulsüz dinlenmesine ilişkin davada, kapatılan TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ile darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (F..
Tamamı 9.6.2022

Dink Davasında Hapisler Onandı

08.06.2022 16:54 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetö elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6's..
Tamamı 8.6.2022

İzmir: Darbeye 60 Onama 80 Bozma

04.06.2022 20:51 İzmir'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan ve 282 sanıklı dava, dosyaları ayrılarak 2018'de hüküm verilen 137 sanığın dosyası Yargıtay'da görüşüldü.

14 Nisan'daki gelişmeye dair edinilen ..

Tamamı 4.6.2022

Yakalanan İlk Darbecinin davası

09.06.2022 09:59 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 9.6.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

08.06.2022 16:40 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 8.6.2022

Nazilli Esnaf Yapılanması davası

08.06.2022 15:32 Aydın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Nazilli ilçesindeki esnaf yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 62 sanığın yargılanmasına devam edildi.

20 Mayıs'ta Aydın 3. Ağır..

Tamamı 8.6.2022

Ordu: Yeni Yapılanmaya 17 Hapis

08.06.2022 15:20 Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yeni il yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 41 sanıktan 17'sine, 1 yıl 13 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi.
<..

Tamamı 8.6.2022

Gülen'in İtirafları İndirim Gerekçesi

10.06.2022 11:09 Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı aldığı 3 yıl 4 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

1..

Tamamı 10.6.2022

Şike: Cezaya Onama Beraate Bozma

09.06.2022 16:51 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle örgüt mensubu 88 sanığın yargılandığı davada verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi'..
Tamamı 9.6.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
56.478.164