Tam
EskidenYeniye
 

Çatışmalar tüm Mısır´a yayıldı

Mısır´da Mursi´nin askeri darbe ile devrilmesinin ardından başlayan çatışmalar giderek yayılıyor. İhvan Teşkilatı´nın ev hapsinde tutulduğuna inandıkları Muhammed Mursi´nin salıverilmesi için orduya verdiği 2 saatlik sürenin dolması ile Mısır karıştı. Cuma namazı öncesi toplanan Mursi taraftarları kentin birçok bölgesinde eylem yaptı. Ülke genelinde çatışmalar başladı. Ordu ve polis hızla bütün bölgelere yayılmaya çalışıyor. İhvan Teşkilatı üyeleri, orduya verdiği 2 saatlik sürenin dolmasının ardından Tahrir Meydanı ve Devlet Televizyonu´na yürümek istedi. 6 Ekim Köprüsü´nde karşı karşıya gelen Mursi taraftarları ile polis arasında sert çatışmalar yaşanıyor. Silah ve molotofların da kullanıldığı çatışmalarda çok sayıda yaralı olduğu bilgisi geliyor. Ülke genelindeki çatışmalarda ölü sayısının 17´ye yükseldiği bildirirken yaralı sayısının da 500 civarında olduğu belirtiliyor. Yabancı kaynaklardan alınan bilgiye göre Mursi´nin 2 saat sonra serbest bırakılacağı belirtiliyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

05.07.2013 23:17 Mısır´da Mursi´nin askeri darbe ile devrilmesinin ardından başlayan çatışmalar giderek yayılıyor. Haber yayına girildiğinde ajanslardan gelen son bilgi ölü sayısının 17, yaralı sayısının ise 500 civarında olduğu idi.

Mısır Sağlık Bakanlığı sözcüsü Halid El Hatib, ülke genelinde Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarları, karşıt gruplar ve güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmaların bilançosu ile ilgili bilgi verdi. El Hatib, ülke genelindeki olaylarda şimdiye kadar resmi rakamın 10 ölü, 210 yaralı şeklinde olduğunu söyledi. Ancak haber yayına girildiğinde ajanslardan gelen son bilgi ölü sayısının 17, yaralı sayısının ise 500 civarında olduğu idi. Mısırlı yetkili, 4 kişinin Mursi taraftarlarının Cumhuriyet Muhafızları binası önünde askerlerin ateş açması sonucu öldüğünü kaydetti. Bu arada Mısır´ın İskenderiye şehrinde devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarları ile karşıt gruplar arasında yaşanan çatışmalarda resmi olmayan rakamlara göre 307 kişinin yaralandığı ifade ediliyor. Çatışmaların devam ettiği kaydediliyor. Mursi taraftarları ile karşıt göstericiler arasında Tahrir meydanın yakınındaki 6 Ekim köprüsünde çatışma yaşanıyor. Göstericiler birbirine taş ve havai fişek atıyor. Çatışmalarda silahların da kullanıldığı gelen bilgiler arasında.

2 saatlik sürenin ardından çatışma çıktı

İhvan Teşkilatı´nın ev hapsinde tutulduğuna inandıkları Muhammed Mursi´nin salıverilmesi için orduya verdiği 2 saatlik sürenin dolması ile Mısır karıştı. Ülke genelinde çatışmalar artarken, 6 Ekim Köprüsü´nde karşı karşıya gelen gruplar birbirlerine havai fişek yağdırdı. Cuma namazı öncesi toplanan Mursi taraftarları kentin birçok bölgesinde eylem yaptı. Mursi´nin görevine dönmesini isteyen İhvan Teşkilatı üyeleri, orduya verdiği 2 saatlik sürenin dolmasının ardından Tahrir Meydanı ve Devlet Televizyonu´na yürümek istedi. 6 Ekim Köprüsü´nde karşı karşıya gelen Mursi taraftarları ile polis arasında sert çatışmalar yaşanıyor. Silah ve molotofların da kullanıldığı çatışmalarda çok sayıda yaralı olduğu bilgisi geliyor. Çatışmalarda hayatını kaybedenlerin de olduğu belirtilirken, ordu ve polis hızla bütün bölgelere yayılmaya çalışıyor.

Müslüman Kardeşler´in liderleri serbest bırakıldı

Mısır´da Özgürlük ve Adalet Partisi Başkanı Muhammed Saad El Katatni ile Müslüman Kardeşler Lideri Yardımcısı Muhammed Raşad Beyomi´nin serbest bırakıldığı bildirildi. Mısır´da önceki gün yaşanan askeri darbe sonrası El Katatni ve Beyomi göstericileri öldürme suçlamasıyla tutuklanmıştı. El Katatni ve Beyomi´nin delil yetersizliğinden serbest bırakıldığı kaydedildi.

Mursi taraftarları ve karşıt göstericiler köprüde çatışıyor

Mısır´ın başkenti Kahire´de devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarları ile karşıt göstericiler arasında Tahrir meydanın yakınındaki 6 Ekim köprüsünde çatışma yaşanıyor. Göstericiler bir birine taş ve havai fişek atıyor. Çatışmalarda silahların da kullanıldığı gelen bilgiler arasında.

Mısır´da Mursi taraftarları devlet televizyonuna yürüyor

Mısır´ın başkenti Kahire´de devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi taraftarları, devlet televizyonu binasını yanında toplanıyor. Göstericilerin buraya doğru yürüyüşe devam ediyor.

Meydanlardan kalmaya devam edeceğiz

Mısır´da Müslüman Kardeşler´in lideri Muhammed Bedii, başkent Kahire´de devrim karşıtı gösteri yapılan alana geldi. Bedii, göstericilere yönelik yaptığı konuşmada, Seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi´yi desteklemek ve korumak için meydanlarda kalmaya devam edeceğiz. ifadelerini kullandı. Daha önce güvenlik güçleri tarafından tutuklandığı yönünde haberler çıkan Müslüman Kardeşler´in lideri Bedii, Kahire´nin Nasr bölgesinde gösteri yapılan Raba El Adaviye meydanına geldi. Göstericilere seslenen Bedii, meydanda toplanan yüz binlerce göstericinin bütün Mısır´ı temsil ettiğini söyledi. Güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmadığını ifade eden Bedii, ayrıca polisten kaçmadığını da vurguladı. Müslüman Kardeşler´in lideri, bu kalabalığın İslam´ı desteklemek için toplandığını söyledi. Mursi´ye de destek çıkan Bedii, Muhammed Mursi benim cumhurbaşkanım, sizin cumhurbaşkanınız ve bütün Mısır´ın cumhurbaşkanıdır. dedi. Mursi´yi desteklemeye devam edeceklerini belirten Muhammed Bedii, Seçilen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi´yi desteklemek ve korumak için meydanlarda kalmaya devam edeceğiz. ifadelerini kullandı. Bedii konuşmasında gazetecilere de seslenerek, dürüst olmalarını, olayları tarafsız yansıtmalarını istedi. Müslüman Kardeşler´in lideri orduya ise Mısır halkına geri dön. Sen bizdensin biz de sizden. Onun için mermilerini bize karşı kullanma. çağrısı yaptı.

Mısır´ın geçici lideri, parlamentoyu feshetti

Mısır devlet televizyonu, Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur´un parlamentonun üst kanadını feshettiğini duyurdu. Mansur´un ayrıca istihbarat kurumuna yeni başkan atadığını belirtildi.

Helikopterler Kahire´de alçak uçuş yapıyor

El Cezire televizyonu, 2 askerin helikopterin Mısır´ın başkenti Kahire´de alçaktan uçuş yaptığını duyurdu.

Helikopterler Sina´da bomba yağdırdı

Sina´da ise iki güvenlik görevlisinin öldürülmesinin ardından, Mısır ordusuna ait helikopterlerin El-Ariş Havaalanı´na yakın bölgeleri bombaladığı bildiriliyor. (AA)

ÖLÜ SAYISI 30´A ULAŞTI--------------------------------------------------------------

06.07.2013 10:56 Mısır´da askeri darbeyle görevden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi´nin destekçileri ile karşıtları arasında dünden beri süren çatışmalarda en az 30 kişi hayatını kaybetti.

İskenderiye´deki şiddet olaylarında 12 kişinin öldüğü, 200 kişinin yaralandığı bildirildi. Başkent Kahire´de de en az 5 kişi yaşamını yitirdi. El Ariş´in Kuzey Sinai kasabasındaki olaylarda 5 polis memurunun ve 2 göstericinin öldürüldüğü kaydedildi. Ülkenin değişik bölgelerinde 6 kişinin daha hayatını kaybettiği öğrenildi.

(05 Temmuz 2013), son güncel.: (06 Temmuz 2013)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Mısır´da askeri darbe ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili manşetlerimiz

Mısır´da askeri darbe oldu

Mısır´da direniş yayılıyor

Düşünen adam da olacak mı?

Mısır Alman vakıflarını yargılıyor

Mısır ve Türkiye için tarihi gün: 11022011

Taksim Tahrir olmaz

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5446    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'ye 'La Casa de Papel' Darbesi

17.11.2021 10:44 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığında üst düzey görevli 53 örgüt mensubu ile bir 'mahrem imam', Dışişleri Bakanlığında aktif görev yaptığı anlaşılan bir Bylock kullanıcısından yola çıkılarak de..
Tamamı 15.11.2021

Şike Kumpası Yargısına dava

15.11.2021 15:27 İstanbul'da, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' kumpasında yer aldıkları gerekçesiyle 38 eski savcı ve hakim hakkında iddianame hazırlandı. 5 Kasım'daki gelişmeye g..
Tamamı 15.11.2021

Gülen'in Casuslarına 56 Yıl Hapis

15.11.2021 12:12 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesi sona erdi. Altaylı'ya..
Tamamı 15.11.2021

ABD Görevlisinin Hapsi Onandı

17.11.2021 11:12 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan verilen 5 yıl hapis cezası istinaf incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafın..
Tamamı 17.11.2021

Balyoz kumpasında 'Taraf' davası

15.11.2021 13:46 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 17.11.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

17.11.2021 10:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 17.11.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.11.2021 15:15 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.11.2021

Zirve Katliamı: Fetö Kumpası davası

16.11.2021 12:18 Malatya'da, biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda yalan ifadeyle bazı kişilerin mağdur olmasına sebebiyet ..
Tamamı 16.11.2021

Darbede TRT İşgali davası

15.11.2021 15:23 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 15.11.2021

Ergenekon Yargısı Yargılanıyor

15.11.2021 12:53 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarından 'Ergenekon' davasına bakan 8 eski hakim ve savcının, 'suç uydurmak ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından Yargıtay'da yargılanmalarına devam edildi. 1..
Tamamı 15.11.2021

Donanma Darbe davası

16.11.2021 12:14 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 16.11.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:22 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili açılan dava kapsamında 10'u tutuklu 17 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Kasım'da Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu..
Tamamı 15.11.2021

Balıkesir: 6 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:16 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. 11 Ekim'de Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 15.11.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

15.11.2021 14:08 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 15.11.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

15.11.2021 14:01 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 26 Ekim'de İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde y..
Tamamı 15.11.2021

Fetö MASAK Yapılanmasına 3 Hapis

15.11.2021 12:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yapılanması kapsamında 8 sanığın yargılandığı davada 7 sanık için karar çıktı. 4 Kasım'da Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görül..
Tamamı 15.11.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.018.455