Tam
EskidenYeniye
 

Anter davası başladı

21 yıl önce yazar Musa Anter´in öldürülmesi, Orhan Miroğlu´nun yaralanması olayıyla ilgili açılan dava bugün Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülmeye başladı. Anter´i öldüren silahı ateşleyen sanık Hamit Yıldırım, ´araç ve personel eksikliği´ gerekçesiyle tutuklu bulunduğu Adana Cezaevi´nden duruşmaya getirilemedi. Yıldırım telekonferans sistemiyle duruşmaya katıldı. Duruşmada iddianame okundu.

Önceki haber title=Sonraki haber

31.07.2013 12:45 21 yıl önce yazar Musa Anter´in öldürülmesi, Orhan Miroğlu´nun yaralanması konusunda açılan dava Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülmeye başladı. Taraflar ve izleyiciler saat 09.30´da duruşma salonuna alındı. Anter´i öldüren silahı ateşleyen sanık Hamit Yıldırım, tutuklu bulunduğu Adana Cezaevi´nden duruşmaya getirilmedi. Gerekçe olarak da ´araç ve personel eksikliği´ gösterildi. Hamit Yıldırım´ın telekonferans sistemiyle duruşmaya katılımı sağlandı. Hamit Yıldırım´ın bulunmadığı duruşmada aşireti ve avukatları hazır bulunuyor. Emekli Jandarma Albay Savaş Gevrekçi sanık sandalyesindeki yerini aldı.

Saldırıda hayatını kaybeden Musa Anter´in oğlu Dicle Anter ile yaralı kurtulan müşteki Orhan Miroğlu ve avukatları duruşma salonundaki yerlerini aldılar. Tüm tanıkların da hazır edildiği duruşmada Orhan Miroğlu´nun avukatları, sanık Hamit Yıldırım´ın salonda bulunmadığını belirterek duruşmanın ertelenmesini istedi, ancak mahkeme bu talebi reddetti.

Ardından saat 11.30´da iddianamenin okunmasına geçildi. iddianamede JİTEM cinayetleri bölümü okundu. Daha sonra Vedat Aydın ve Musa Anter´in öldürülmeleriyle ilgili bölüm okundu. İddianamede, cinayetin PKK´ya yıkılmak istendiği bölüm okundu. O bölümde ´Anter´in MİT irtibatlı olduğu için öldürüldüğü yönünde kanaat yayılmaya çalışıldığı´ belirtiliyor. İddianamedki, otel görevlisi tanıkların, Hamit Yıldırım´ı hem sesinden hem de eşgalinden teşhis ettiklerine dair bölüm okundu. İddiannamede, Sabah Gazetesi Özel İstihbarat Müdürü Abdurrahman Şimşek´in davanın firari sanığı Abdülkadir Aygan ile yaptığı röportaj ile ilgili bölüm okundu. Hamit Yıldırım´ın 1990´larda JİTEM´in Genel Merkezi´ne gittiğiyle ilgili bölüm okundu. Yaptığı haberle davanın açılmasına önayak olan Abdurrahman Şimşek´in dosyadaki ifadesinin iddiannamede yer verilen bölümleri okundu. Gizli tanık Ahmet´in iddiannamede yer alan ifadesi okundu. Saat 11.35´te 25 sayfalık iddiannamenin okunması tamamlandı.

Ardından Mahkeme Başkanı Necati Türkmen, duruşmaya öğle arası verdi.

SANIK HAMİT YILDIRIM´IN SAVUNMASI

Saat 13.20´de tekrar başlayan duruşmada sanık Hamit Yıldırım telekonferans sistemi üzerinden savunmasını yapmaya başladı. Sözlerine suçlamaları kabul etmediğini belirterek başlayan Yıldırım, olaylara karışmadığını, kendisine iftira atıldığını söyledi. Yıldırım, Yalandır, ben Anter´i ve Miroğlu´nu niye vurayım. Benim aşiretimden herkes beni bilir. Aygan´ın yalan yanlış beyanları ile tutuklandım. Ben şehit ailesiyim. dedi.

SANIK SAVAŞ GEVREKÇİ´NİN SAVUNMASI

Sanık Hamit Yıldırım´ın 5 dakika süren savunmasının ardından salonda bulunan diğer sanık Savaş Gevrekçi´nin savunmasına geçildi. Gevrekçi, 11 sayfalık yazılı savunmasını okumaya başladı.

Gevrekçi savunmasında şunları söyledi: İki kez beyin ameliyatı geçirdim, bazı olayları hatırlamakta güçlük çekiyorum. Ben 1991-1993 döneminde Jandarma Binbaşı olarak Jandarma İstihbarat TİM Komutanlığı´na atandım. Jandarma İstihbarat Diyarbakır Şehitlik semtindeydi. İtirafçı sivil memurlar ve biz oradaydık. Ben Diyarbakır´dan ayrıldıktan sonra Saraykapı´ya taşındığını duydum. Aygan´ın söyledikleri benden sonraki dönemdir.

Gevrekçi: Aygan´ın Anter cinayetiyle ilgili beyanlarında çelişkiler mevcuttur. Jandarma İstihbarat Anter cinayetinin işlendiği dönemde Şehitlik değil, Saraykapı´daydı.

Gevrekçi: İstihbarat Grup Komutanı Cahit Aydın´ın görevini vekaleten yürüttüğüm doğru değildir. Vekalet yetkisi o tarihte Nurettin Ata´da idi. İtirafçı sivillerle görüşmezdim, onlarla görürdüm. Ama grup komutanı olunca tanıdım.

Gevrekçi: Anter cinayeti için Aygan´a talimat verdiğim doğru değildir. Çünkü ben 1993´ten sonra itirafçıları tanıdım, öncesinde tanımıyordum. Bu dönemden sonra İstihbarat Grup Komutanlığı´na bir dönem vekalet ettim.

Gevrekçi´ye savcı tarafından Cemil Işık kod Hogir ile ilgili bir soru soruldu. Gevrekçi bu soruyu, Kendisini ne tanırım ne de duydum. Gelip gelmediğini ve Hogir´in yanında Şırnak´lı Hamit diye birini görmedim sözleriyle yanıtladı. Gevrekçi, tutuklu sanık Hamit Yıldırım´ı da tanımadığını söyledi.

Gevrekçi, duruşmaya telekonferans yöntemiyle katılan Hamit Yıldırım için, Onu ilk kez telekonferansta gördüm dedi. Yıldırım da, Ben de sizi yanıtını verdi. Bu diyalog üzerine Mahkeme Başkanı Necati Türkmen, Hamit Yıldırım´a, Hamit sana söz verilmedikçe konuşma uyarısında bulundu.

Gevrekçi: Anter olayını bilmiyorum. Cenazesine gittim, çünkü görev alanımda öldürülmüştü. İstihbarat toplamak için gittim. Aygan´ın Jandarma İstihbarat´taki olaylardan ötürü bana kızdığını ve bu yüzden Anter cinayetine adımı karıştırdığını düşünüyorum.

Gevrekçi: Ali Ozansoy´a telsiz başında dur talimatı verdiğim de doğru değildir. Ozansoy´un, yanlızca itirafçıların girdiği telsiz odasına girmesi mümkün değildir.

Gevrekçi: Sonuç olarak isnat edilen suçlamaları reddediyorum ve beraatimi talep ediyorum.

Gevrekçi´nin avukatı söz aldı ve müvekkilinin değil, Cahit Aydın´ın itirafçı memurlarla çalıştığını iddia ederek, Bunların hepsi Aygan´ın senaryosu, müvekkilim masumdur dedi. Anter´in 20 öldürülmesinin üzerinden 20 yıldan fazla bir süre geçtiğini öne süren Gevrekçi´nin Avukatı, dosyanın zamanaşımı yönünden incelenmesini istedi.

Mahkeme Başkanı Necati Türkmen, Siz bölgede istihbaratçısınız ama, Musa Anter´in adını öldürülmeden önce hiç mi duymadınız diye sordu. Gevrekçi, bu soruya, Hiç cevabını verdi.

-Mahkeme Başkanının ısrarı sanık Gevrekçi´nin çelişkisini ortaya çıkardı-

Başkan Türkmen bu kez, O kadar faili meçhul varken her şey mesai ile mi oluyordu. Her şey kuralla mı oluyordu diye sordu. Gevrekçi bu soruya da, Evet, mesai dışında iş olmazdı, gelmezlerdi yanıtını verdi. Başkan Türkmen´in sorularla sıkıştırması üzerine Gevrekçi, Çağırsam mesaiye gelirlerdi yanıtını vererek kendisiyle çelişti.

Sanık Savaş Gevrekçi, Başkan Türkmen´in ısrarlı soruları üzerine şunları söyledi: İtirafçılar iç çamaşırlarını karargahta dışarı asarlardı. Ben de buna kızardım. Aygan buna kızdığı için beni hedef seçti.

Gevrekçi: Yeşil´i tanımıyorum, Cem Ersever´i Harp Okulu´ndan tanırım. Aygan ve Adil Timurtaş´ı tanıyordum, bunlarla çalıştım.

MAĞDUR ORHAN MİROĞLU´NUN KONUŞMASI

Duruşmada daha sonra saldırıda yaralanan mağdur Orhan Miroğlu´na söz verildi. Miroğlu şunları söyledi: Dosyayı istedim, mağdur olarak. Suç duyurusu da yaptım. Ondan bir şey çıkmadı. Ama Aygan´ın 2004´teki itirafından sonra olayın çözülmesiyle ilgili bir umut belirdi. Aygan, sorulan sorulara cevap vermiştir. Emir nereden çıktı dediğimde Aygan, Diyarbakır´da üretilen bir fikir değildi. Ersever Ankara´dan gelince bu cinayet planı ortaya çıktı yanıtını verdi. Aygan´ın ifadeleri önemlidir Sanık avukatları bu itirafları önemsizleştirmeye çalışırsa davaya katkı sağlamaz.

Orhan Miroğlu: Abdülkadir Aygan´ın duruşmada Hamit Yıldırım gibi telekonferansla söz sahibi olma hakkı olmalı. Benim için bu dava kollektif suçlar kapsamında görülmesi gereken bir davadır. Yeşil´in yaşayıp yaşamadığı bilinmiyor. MİT´te kim bu işle ilgileniyorsa Yeşil´in ifadesi buraya gönderiliyor. ifadeler hep farklı farklı oluyor.

Orhan Miroğlu: Anter cinayeti dahil tüm JİTEM davalarında yoğun bir bilgi kirliliği vardır. Mehmet Eymür´e ben daha önce sordum; Musa Anter cinayetiyle ilgili kendisinde bilgi olup olmadığını. MİT´te bilgi olduğunu bana söyledi. Gevrekçi´nin inkarı bana hiç insani gelmiyor. Çok sayıda insan ölmüş. Şimdi bunu nasıl mesai gerekçesiyle açıklayabiliyor, olayı getirip buraya bağlıyor?

Sözlerine devam eden Miroğlu, cinayet gecesini ayrıntılarıyla anlatmaya başladı. Anter´in Diyarbakır Belediyesi tarafından düzenlenen kültür şenliklerine katılmak üzere 15 Eylül 1992´de İstanbul´dan geldiğini belirten Miroğlu o gün yaşananları şöyle aktardı: “Anter´in kaldığı Büyük Otel´e gittim. Oraya Anter´in bir misafiri geldi. Kendisini Dıjwar olarak tanıtmıştı. Birlikte ticari taksiye binip görüşmenin yapılacağı yere gidecektik. Anter ile gelen kişi taksinin arka koltuğuna oturdu. Ben bu sırada ´Nereye gideceğiz?´ diye sordum. O kişi ´Silvan yolundaki peşmerge konutlarına´ dedi. O bölgeye gittik. Aracı durdurduk. Rampa olan yoldan yukarıya doğru yürümeye başladık. Anter görüşeceği kişileri göremeyince sinirlendi. Bana ´Biz dönelim.´ dedi. Sonra yine devam ettik. Bizi otelden alan şahıs önümüzde yürüyordu. Aniden geriye dönerek ikimize ateş etmeye başladı. Yüzüstü düştüm. Kalkıp kaçmak isterken yanıma geldi bir el de sırtıma ateş etti. Musa Anter ağabey de benim gibi yüzüstü düşmüştü. O sırada bir komiser geldi, beni hastaneye yetiştirdi. Gerisini hatırlamıyorum.”

Dijvar kod Hamit Yıldırım, Anter´in zaten sorgulanıp öldürüleceğini bildiği için biz şüphelenince o anda karar verdi ve bizi vurdu. diyen Miroğlu´nun yutkunduğu ve gözlerinin yaşardığı görüldü. Mahkeme Başkanı Necati Türkmen, Siz biraz dinlenin ben anlattıklarınızı yazdırayım diyerek Miroğlu´nun biraz rahatlamasını sağladı.

Miroğlu daha sonra, gittikleri yerde taksiden indikten sonra Anter´e neden buraya geldiklerini sorduğunu vurguladı. “Musa ağabey, bana ´Çok samimi bir itirafçı grup gelmiş, PKK ile barışmak istiyorlar.´ dedi. Bana bunu önceden söyleseydi oraya gitmemize engel olurdum. Çünkü tuzak kurulmuştu.” bilgisini verdi. Miroğlu, Anter´in öldürülmeden önceki son yazılarında ise OHAL valiliğinin uygulamalarını sert dille eleştirdiğini hatırlattı.

Orhan Miroğlu: Mahkeme kayıtlarında Yıldırım ile otelde görüştüğüm yazıyor ama görüşmedik, sadece bizi alıp gitti. Anter beni onunla tanıştırma gereği bile duymadı. Sadece Yıldırım, bir tek Silvan yolu yerine Ergani yoluna girdiğinde konuştu. Anter´de, Sen madem Diyarbakırlısın, niye buraları bilmiyorsun dedi.

Orhan Miroğlu: Aygan, Anter´i ve beni vuran kişinin Şırnak´ın Kumçatı Köyü´nde koruculuk yaptığını anlattı. Aygan´ın itiraflarından sonra basın toplantısı yaptım. O´nun anlatımları ile benimkiler örtüşüyordu. ´Bu kişiyi tanımıyorum ama benim yaşadıklarımla çok büyük oranda örtüşüyor. İnanabilirsiniz´ dedim.

Orhan Miroğlu: Ergenekon süreci başladı. 2009´da Ömer komiserle görüştük Ankara´da. Yıldırım´ın yeni çekilmiş fotoğraflarını gösterdi. Ben, ´Aradan 20 yıl geçmiş, bu kişi şimdi 40 yaşında. Bir şey söyleyemem´ dedim. Bir şey çıkmadı. Cinayetten sonra fotoları yok mu oradan bakalım, teşhis edelim dediler.

Orhan Miroğlu: 2012 yılında gazeteciler Abdurrahman Şimşek ve Ferhat Ünlü bana Hamit Yıldırım´ın 1991´de çekilmiş fotosunu gösterdiler. Ben de, ´Anter´i ve beni vuran kişiye çok benziyor´ dedim. Davacılardan şikayetçiyim.

DURUŞMADA ANTER´İN OĞULLARI DA KONUŞTU

Orhan Miroğlu´nun ardından söz alan Musa Anter´in oğlu Dicle Anter konuştu. Buradaki sanıkların yanı sıra daha üst yetkili kişilerin de yargılanması hukuk açısından daha sağlıklı olur. diyen Dicle Anter, Gevrekçi, ´Anter´in cenazesine katıldım´ diyor. Kimse bilmiyordu cenazede, nasıl öğrenmiş, babamın öldürüldüğünü nasıl öğrenmiş. Davacılardan şikayetçiyim. diye sözlerini tamamladı.

Dicle Anter´in ardından söz alan Musa Anter´in diğer çocukları Rahşan Anter ile Anter Anter de davaya müdahil olmak istediklerini söylediler.

Duruşmada daha sonra sanık avukatları tutuklu sanık Hamit Yıldırım´ın duruşmaya getirilmemesini yargılamayı negatif olarak etkilemeye yönelik olduğunu düşündüklerini söylediler. Avukatlar, Şu anda sesi ve görüntüsüyle teşhisi tam yapılamayacak şekilde televizyondaki bir insanla konuşuyoruz, teşhis bu şekilde mümkün değil dediler. Avukatlar, Adalet Bakanlığı bu davanın önemini bildiği halde sanığı neden getirmedi. Bu teknolojiyi kullanan devletin ödenek veye personel yetersizliği nedeniyle sanığı getirmemesi soru işaretlerine yol açıyor dediler.

-Gevrekçi: JİTEM resmiyette yoktu-

Duruşmada daha sonra müşteki ve mağdur avukatları salonda hazır bulunan tek sanık Albay Savaş Gevrekçi´ye sorular sormaya başladılar. Gevrekçi, JİTEM´i biliyor musunuz? sorusunu, Jandarma İstihbarat vardı, ´niye herkes JİTEM diyor´ diyorduk. Memurlar da öyle diyordu. Ama resmiyette JİTEM diye bir birim yoktu. diye cevap verdi.

-Gevrekçi´yi sıkıştıran sorular-

Müdahil avukatları, Gevrekçi´nin, ´Aygan komutanlarla görüşmezdi´ yönündeki ifadesi üzerine, Siz görüşmezdi diyorsunuz ama onun general Necati Özgen´le çekilmiş fotoğrafları var sorusunu sordular. Bu soruya önce yanıt veremeyen Gevrekçi, daha sonra, Aygan, Özgen´in yanına tercüman olarak gitmiştir yanıtını verdi.

-Miroğlu: Ben ölümden döndüm ne rolü avukat bey-

Duruşmada daha sonra Hamit Yıldırım´ın avukatı Orhan Miroğlu´na sorular yöneltti. Yıldırım´ın avukatı Miroğlu´na, Diyarbakır, Mardin, Şırnak Kürtçesi´ni ayırt edecek kadar biliyor musunuz diye sordu. Miroğlu bu soruya ´evet´ yanıtını verdi.

Hamit Yıldırım´ın avukatı, olayda yaralı kurtulan Orhan Miroğlu´na cinayetteki rolüne dair bir soru yöneltti. Soruya sinirlenen Miroğlu, Ne rolü, ben ölümden dönmüşüm, siz rol diyorsunuz avukat bey sözleriyle tepki gösterdi.

-Taksici tanık olarak dinlendi-

Duruşmada daha sonra, saldırının yaşandığı gece Orhan Miroğlu, Musa Anter ve Hamit Yıldırım´ın bindiği taksinin şoförü Mehmet Sinanoğlutanık olarak dinlendi. Tanık Sinanoğlu Hamit Yıldırım´ı kastederek, Eşgalini tam olarak göremedim. Gece idi çünkü. Şivesi düzgün değildi. Diyarbakır´lı değildi yani. Zaten Kürtçe konuşuyorlardı. dedi.

-Tanık Emrah: Tehdit altındayım-

Duruşmada ifade veren bir başka Tanık ´Emrah´ ise İfade vermek istemiyorum. Önceki ifademden dolayı baskılar var, o yüzden ifade vermek istemiyorum. Arif Doğan ve Veli Küçük´ü tanıyordum. Tehdit altındayım. JİTEM infaz emrini vermiş. Yeşil ve Aygan var. Koruma olursa konuşurum. dedi.

-Davanın açılmasını sağlayan Sabah muhabiri tanık olarak dinlendi-

Duruşmada daha sonra yaptığı flaş haberle davanın 21 yıl sonra açılmasını sağlayan Sabah gazetesi muhabiri Abdurrahman Şimşek´in tanık olarak dinlenmesine geçildi. 29 Haziran 2012 tarihinde Abdurrahman Şimşek imzasıyla yayınlanan İşte o tetikçi! başlığını taşıyan manşet haberde, SABAH, yakın tarihin en karanlık cinayetlerinden olan Kürt yazar Musa Anter suikastı tetikçisi Hamit Yıldırım´ı, kanlı saldırıdan 20 yıl sonra Şırnak´ta bulup görüntüledi. Savcılık da ortaya çıkan bilgi ve belgelerden hareketle düğmeye bastı. Böylece, 3 ay içinde dolacak zaman aşımı süresi de 10 yıl daha uzadı. deniliyordu. (http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/06/29/iste-tetikci)

Abdurrahman Şimşek duruşmada verdiği ifadesinde, Savcıya verdiğim ifadeyi tekrarlıyorum. Basın Kanunu 12. Maddesi gereğince haber kaynaklarımızı açıklayamayız. Devletin kuruluşlarında olan haber kaynağı bize ulaştı. Duyumu verdi bize. Haber kaynaklarının güvenliği için savcılık ifadem dışında ayrıntılı bilgi vermek istemiyorum. Aygan ile röportaj yaptım, Aygan bu şahsı teşhis etti ben de gazeteci olarak haberini yaptım.

DURUŞMA SONA ERDİ

Şimşek´in ifade vermesinin ardından duruşma diğer tanıkların dinlenmesi için yarına ertelendi.

DAVANIN DETAYLARI --------------------------------------------------------------------------------------------------

Davada 4 sanık yargılanıyor. 20 Eylül 1992 yılında Diyarbakır´ın Seyrantepe semtinde yazar Musa Anter´in öldürülmesi, yazar Orhan Miroğlu´nun da yaralanması olayıyla ilgili geçen yıl Şırnak´ın Kumçatı beldesinde yakalanarak sevk edildiği mahkemece tutuklanan Hamit Yıldırım, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ile hakkında başka bir davadan dolayı yakalama kararı bulunan Aziz Turan (Abdulkadir Aygan) ve Savaş Gevrekçi davada sanık olarak yer alıyor.

İddianamede, sanıklar hakkında, 765 Sayılı TCK´nın 450/4. Maddesi´nde yer alan Taammüden adam öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 149/1. Maddesi´ndeki Halkı isyana teşvik ve birbiri aleyhine silahlandırarak mukateleye (öldürme, vuruşma) teşvik etmek ile Adam yaralamak suçlarından da 20 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

-JİTEM davası ile birleştirilmesi talep ediliyor-

Şüphelilerden Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ve Aziz Turan´ın Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen JİTEM Davasında da sanık olarak yargılandıklarının hatırlatıldığı iddianameyi hazırlayan savcılık, söz konusu iddianamenin JİTEM davası ile birleştirilmesini de talep etmişti.

-JİTEM davası-

Anter davası Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemsi´nde görülmeye başlandı. JİTEM davası ise Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülmekte. JİTEM´i konu edinen bu davada, Diyarbakır, Mardin, Batman ve Şırnak´ta, birden fazla adam öldürme, kundaklama ve bombalama eylemi gerçekleştirdikleri iddiasıyla yargılanan ve aralarında Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ve itirafçı Abdülkadir Aygan´ın da bulunduğu JİTEM tetikçisi 16 sanık hakkında, Cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak ve Birden fazla kişiyi öldürmek suçlarından 15 yıl hapis ile ağırlaştırılmış müebbet cezaları verilmesi isteniyor.

(31 Temmuz 2013, 12:45)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Anter iddianamesi kabul edildi

Ergenekon, Anter iddianamesinde

Anter için 21 yıl sonra iddianame

Flaş!!! Anter´in katili yakalandı

Musa Anter cinayetiyle ilgili manşetlerimiz

Musa Anter ile ilgili tüm manşetlerimiz

Ergenekon ve bağlantılı diğer iddianamelerde arama yap

JİTEM´in varlığını ispatlayan resmi belgeler

JİTEM´le ilgili tüm manşetlerimiz

JİTEM tartışmalarını maaş bordrosuyla bitiren Abdulkadir Aygan hakkında geniş bilgi

Diyarbakır´daki JİTEM davaları birleştirildi

JİTEM davası özel yetkili mahkemeye devredildi

JİTEM cinayetlerine mahkeme bulunabildi

JİTEM´ci Babat´ın itirafları mahkemede

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5496    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Suikast Timine Yağma Cezası Yağdı

17.06.2021 22:57 Muğla'da, 15 Temmuz darbe girişiminde Marmaris'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kaldığı otele gelerek Cumhurbaşkanını derdest etme girişiminde bulunan 37 eski askerin 'Nitelikli yağma' suçundan yargılandıkları ..
Tamamı 17.6.2021

Kimse Yok mu: 25 Hapis

17.06.2021 17:13 İstanbul'da, yardım adı altında para toplayıp Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kasasına para aktaran 'Kimse Yok Mu' Derneği yönetici ve çalışanlarının yargılandığı 38 sanıklı davada 25 sanık 10 yıla kadar değişen ora..
Tamamı 17.6.2021

Tuskon Davasında 17 Hapis

17.06.2021 16:58 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay'ın da aralarında bu..
Tamamı 17.6.2021

Tuzla Piyade Okulu: Darbeye 8 Hapis

17.06.2021 15:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Tuzla Piyade Okulu'ndaki eylemlere ilişkin dava Yargıtay'ın 22 sanık hakkında verdiği bozma kararının ardından 8 sanık yönünden tekrar görüldü. ..
Tamamı 17.6.2021

Balyoz Kumpasına Hapis Talebi

17.06.2021 13:38 İstanbul'da, 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz planı' davasının sanıklarına kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin tutuklu sanık Mehmet Baransu dahil 5 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 2 Haziran'd..
Tamamı 17.6.2021

Fetö'nün Adliye Yapılanmasına dava

16.06.2021 15:40 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca, FETÖ'nün adliye ve cezaevi yapılanmasına ilişkin aralarında örgütün mahrem imamlarının da bulunduğu 71 sanık hakkında 'silahlı terör örgütü kurma v..
Tamamı 16.6.2021

Fetö Hayalet Yapılanmasına dava

16.06.2021 15:23 Ankara'da, FETÖ'nün Gaybubet evlerine yönelik düzenlenen operasyonda aralarında eski Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Desteklere İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başmüfettişi Yasin T. ile 8 şüpheli hakkında i..
Tamamı 16.6.2021

Dink Davasında Firari Sanık Kararı

17.06.2021 16:50 İstanbul'da, Hrant Dink cinayeti davasında dosyaları ayrılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve eski savcı Zekeriya Öz ile bazı gazetecilerin de aralarında bulunduğu firari 13 sanık hakkında savcı, kaçak sayılma ve malları..
Tamamı 17.6.2021

Adil Öksüz'ü Saklayanlar Yargılanıyor

17.06.2021 15:20 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) sözde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasının en üst düzey sorumlusu olduğu iddia edilen firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasının ardından İstanbul'da saklanm..
Tamamı 17.6.2021

Kars 16 Sanıklı Darbe davası

17.06.2021 18:11 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen 16 sanığın yargılanmasına devam edildi. 28 Mayıs'ta Kars 2. Ağır ..
Tamamı 17.6.2021

Fetö Kapatamadı: Geziciler Endişeli

19.05.2021 14:58 İstanbul'da, Gezi Parkı Davası'nın firari sanıkları Can Dündar, Mehmet Ali Alabora ve Ayşe Pınar Alabora'nın da aralarında bulunduğu 7 sanığın ayrılan dosyaları, Osman Kavala'nın da içinde bulunduğu ana dava dosyasıyla..
Tamamı 20.5.2021

Fetö'ye 459 muvazzaf gözaltısı şoku

21.05.2021 15:14 İzmir ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıklarınca yürütülen ortak soruşturma kapsamında FETÖ'nün örgütsel iletişim modeline uygun aranma kaydı suretiyle terör örgütüne özgü örgütsel iletişim ağına dahil oldukları tespit ..
Tamamı 21.5.2021

Tahşiye Kumpası: Cezalar Onandı

21.05.2021 10:02 İstanbul'da, FETÖ'nün "Tahşiyeciler grubuna" kumpas kurduğu gerekçesiyle görülen davada, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'ya Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliğinden, 18 sanığa da terör örg..
Tamamı 21.5.2021

Karlov'a Suikast Emri Gülen'den

19.05.2021 15:01 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 28 sanıklı davada, gerekçe..
Tamamı 19.5.2021

Gezi Parkı Davası Yeniden Başladı

21.05.2021 15:58 İstanbul'da, Gezi Parkı davasında verilen beraat kararlarının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yeniden görülmesine başlandı. 21 Mayıs'ta İstanbul 30'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada tutuksuz sanıklar ..
Tamamı 21.5.2021

Fetö Yöneticilerine 130 Yıl Hapis

21.05.2021 12:19 Adana, Antalya, Edirne, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Konya ve Zonguldak'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda çoğu yö..
Tamamı 21.5.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
50.684.841