Tam
EskidenYeniye
 

Cemaat iddialarına cevap

Fethullah Gülen cemaati, son dönemde haklarında sık sık gündeme gelen iddialara Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı aracılığıyla cevap verdi. 11 iddiaya 11 cevabın verildiği açıklamada iddialar yalanlandı. Açıklamada; Gezi parkı eylemlerine çeşitli şekillerde destek verdikleri, Mısır´daki darbeye karşı çıkmadıkları, İktidara alternatif arayanların Fethullah Gülen ile görüştüğü, Bürokrasi üzerinden vesayet kurmaya ve iktidara ortak olmaya çalıştıkları, Kürt sorununun çözümü sürecine karşı oldukları, 7 Şubat 2012´de meydana gelen MİT krizinde Başbakan´ı düşürmeyi hedefledikleri, seçimlerde AK Parti dışındaki bazı parti ve kişiler ile ittifak yapacakları, Başbakan´ın odasına dinleme cihazını koydukları ve Fethullah Gülen´in neden Türkiye´ye dönmediği gibi iddia ve sorular cevaplandı.

Önceki haber title=Sonraki haber

14.08.2013 10:45 Fethullah Gülen cemaati, son dönemde haklarında sık sık gündeme gelen iddialara Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı aracılığıyla cevap verdi. Fethullah Gülen´in onursal başkanlığını yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, başta sosyal medyada olmak üzere, cemaate yönelik iddialara cevap verdi. ´Hizmet, bürokrasi üzerinden vesayet kurmak istiyor´, ´Gezi parkı eylemlerinin arkasında onlar var´, ´7 Şubat´ta Başbakan´ı tutuklayacaklardı´ gibi iddialar, vakfın yayımladığı bildiride tek tek cevaplandı. Vakıf, kamuoyunu Gezi olaylarıyla ilgili Fethullah Gülen Hocaefendi´nin yaptığı açıklamaları hatırlamaya davet etti. Gülen´in, bazı art niyetli çevrelerin eylemleri istismar ettiğine dair ifadelerine dikkat çekti. Açıklamada, Hizmet Hareketi´nin faaliyet gösterdiği 150 kadar ülkede hem yöneticilerden hem de halktan çok olumlu tepkiler aldığına işaret edildi. Hareketin bugüne kadar hukuka, demokrasiye ve insan haklarına zıt hiçbir tavrın içerisinde olmadığı belirtildi. İnsanın bulunduğu her yerde hata yapılmasının tabii olduğu da vurgulanarak şu ifadeler kullanıldı: “Hareket, hatalarının tespit edilmesine ve yapıcı eleştirilere sonuna kadar açık olmakla kalmaz, bunları dile getirenlere samimiyetle teşekkür eder. Ancak, karalama kampanyalarına sessiz kalınması mümkün değildir.”

11 İDDİAYA 11 CEVAP

Her bir iddianın başlık yapılarak cevabının dile getirildiği açıklamada özetle şu bilgilere yer verildi:

1. “Gezi parkı eylemlerinin arkasında Hizmet Hareketi vardı”

Gerek Fethullah Gülen Hocaefendi´nin açıklamaları, gerekse Hizmet Hareketi´nin tavrı dikkate alındığında bu iddianın asılsız olduğu görülecek. Hizmet Hareketi, insanların şiddete başvurmayan protesto hakkına demokrasiye saygının gereği karşı değildir. Ancak, kendisine gönül vermiş olanların bu tür protestolara katılmalarını istismara açık olması sebebiyle teşvik etmez. Protestoların çevreci duyarlılıkla ve barışçıl olduğu ilk günlerde, Hükümete yakın çevrelerden insanların da katıldığı bu protestoya, Hizmet´e sempati duyan bazı kimselerin olumlu bakmış olmaları, Hizmet Hareketi´nin komplo içinde olduğu anlamına gelmez. Nitekim eylemcilere çapulcu denmemesi gerektiğini belirttiği konuşmasında Onursal Başkanımız Sayın Fethullah Gülen, masum taleplerle başlayan eylemin art niyetli çevreler tarafından istismar edildiğinin ve bazı uluslararası medyanın da olumsuz algılanacak tavır içine girdiğinin altını çizdi.

Gezi eylemlerinin en başındaki çevre duyarlılığına hak veren açıklamalar olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül´ün “sandık her şey değildir”, Başbakan Vekili Bülent Arınç´ın “özür dileriz”, Kültür Bakanı Ömer Çelik´in “mesaj alındı”, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı´nın “bütün muhalefeti birleştirdik”, AB Bakanı Egemen Bağış´ın “Gezi Parkı eylemleri çoğulculuğun ve demokrasinin bir yansıması” ve son olarak AK Parti Milletvekili İdris Bal´ın raporundaki ´Hükümetin Gezi olayında stratejik hata yaptığı´ tespiti Hizmet´in yaklaşımından farklı değil. Başbakan Erdoğan da, olaylar hâlâ devam ediyorken tepki olarak düzenlediği Kazlıçeşme mitinginin hemen arkasından Türkçe Olimpiyatları´nın kapanış törenine gelmiş ve Hizmet Hareketi´ni övmüştür. Pozisyonu itibarı ile her türlü istihbarata sahip olan Sayın Başbakan, ´Gezi komplosu´nun arkasında Hizmet Hareketi´nin olduğunu düşünseydi bu övgüleri hiç şüphesiz yapmazdı.

2. “Gezi Eylemcilerini Hizmet´e yakın savcı ve hâkimler tutuklamayıp salıvermiştir”

Bütün savcı ve hâkimler kamu görevlisi olup HSYK´nın yetkilendirme ve denetimine tabidir. Şayet yapılan görevin ifası konusunda yanlışlıklar varsa sorumluluk Adalet Bakanlığı ve HSYK´ya aittir. Son dönemde medyada yer alan bazı haber ve yazılar sayesinde Hizmet´e yakın olduğu iddia edilen yargı mensuplarının zaten tasfiye edildiği de kamuoyunun bilgisi dâhilindedir. Üstelik uzun zamandır tutuklu yargılamaları problem olarak gören çevrelerin, şimdi “yargı neden tutuklamıyor” diye şikâyetçi olmaları büyük bir tutarsızlıktır. Ergenekon davalarını gayrimeşru hale getirmek için vesayetçi çevrelerin dillerine doladığı “Cemaatçi yargı” ithamının şimdi başka çevreler tarafından gündeme getirilmesi ve bunların tepki görmemesi düşündürücüdür.

3. “Hizmetle bağlantılı polisler, eylemcilerin çadırlarını yakarak ve sert müdahale ederek eylemlerin büyümesini sağladı”

Kolluk güçleri kamu görevlisi olup İçişleri Bakanlığı´nın yetkilendirme ve denetimine tabidir. Hükümetin emrindeki kolluk kuvvetlerinin yaptıklarının sorumluluğunu bir sivil toplum hareketine mal etmek mantık dışıdır. Nitekim olayların ilk başladığı andan itibaren bütün müdahale talimatlarının Hükümetten geldiği ve çadırları belediye zabıtasının yaktığı daha sonra ortaya çıkmıştır. Sayın Başbakan da, emniyet güçlerine talimatları kendisinin verdiğini ifade etmiş, emniyet güçlerine destek çıkan açıklamalar yapmış ve nihayet onları olaylardaki performanslarından dolayı ödüllendirmiştir.

Açıklamada, “Darbe tehdidi konusunu gündemde tuttuğu için eleştirilen Hizmet Hareketi´nin darbelere sıcak bakması asla mümkün değildir.” denildi.

4. “Cemaat Mısır´daki darbeye karşı çıkmıyor”

Türkiye´deki her darbeden mağdur olmuş bir hareketin darbelere karşı olmaması düşünülemez. Bu yaklaşım ile Hizmet Hareketi´nin kamuoyu nezdindeki itibarının yıpratılmaya çalışıldığı açıktır. Darbe tehdidi konusunu gündemde tuttuğu için eleştirilen Hareket´in darbelere sıcak bakması asla mümkün değildir. Fethullah Gülen Hocaefendi, Mısır´daki olaylar üzerine açıkça “Demokrasi bir kere daha darbe yedi” demiştir. Hocaefendi, iktidara gelmesinin üzerinden bir yıl bile geçmeden, “hata yaptı” denilerek Mısır Cumhurbaşkanı Mursi´nin, Türkiye´deki 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül darbelerinin benzeri bir darbe ile görevinden uzaklaştırılmasının tarihe kara bir leke olarak geçeceğini vurgulamıştır. Hizmet Hareketi´ne yakın olan medya organlarının hiçbirinin editoryal çizgisinde darbeye sıcak bakan bir üslup olmadığı gibi, bu organların tüm yayınları net bir şekilde darbe karşıtı olmuştur. Bazı Batılı siyasi çevrelerin Mısır´daki darbe karşısındaki ilkesiz tutumunu da en net şekilde bu medya organları eleştirmiştir.

5. “İktidara alternatif arayanlar gidip Gülen ile görüşüyor”

Toplumun her kesiminden insanın saygı duyduğu bir sivil kanaat önderinin insanlar tarafından ziyaret edilmesinin alternatif bir iktidar arayışı olarak sunulması ve böyle bir algı oluşturma çabasına girilmesi hem yanlış hem yanıltıcıdır. Toplumun her kesimiyle diyaloğa açık olmuş ve kapısını herkese açık tutmuş olan Sayın Gülen´in, görüşmek isteyen insanlara sağlığı elverdiği sürece “hayır” demesi misyonuna ve inandığı değerlere terstir. Hükümetin birçok üyesi de defalarca kendisi ile görüşmüştür. Yakın geçmişe kadar Hocaefendi´nin Türkiye´de yaşamasını bile hazmedemeyenler bulunmaktaydı. Görünen o ki, şimdi bunlara gurbette ziyaretçilerini hazmedemeyenler de eklenmiş. Bu saygısız tavır bir tür tecrit çabası olarak algılanmaktadır.

6. “Hizmet, bürokrasi üzerinden vesayet kurmak ve iktidara ortak olmak istiyor”

Demokratik bir sivil toplum hareketini, böyle suçlamak abesle iştigaldir. Demokrasilerde, seçimle gelen yönetimler yine ancak seçimle gider. Vatandaşların ve sivil toplum aktörlerinin eleştirilerde ve tavsiyelerde bulunmaları, yönetime karışmak olarak görülemez. Seçilmiş iktidarların her an denetim ve gözetimi, katılımcı demokrasinin en tabii gereğidir. Toplum, bu hak ve sorumluluğu sivil toplum örgütleri, muhalefet partileri ve özgür ve eleştirel medya aracılığıyla yerine getirir. Tavsiye veya eleştiride bulunan sivil toplum oluşumlarını, iktidar peşindelermiş gibi sunarak, onlara “siyasete karışma”, “öyleyse parti kur”, ya da “seçimleri bekle” demek demokratik sistemin ruhuyla bağdaşmaz.

Hizmet Hareketi´nin ideallerini farklı düzeylerde benimseyen, çok sayıda insanın olması doğaldır. Demokratik bir ülkede yasal ve meşru vatandaşlık haklarını kullanarak bürokrasiye girmiş Hizmet gönüllülerinin olması da doğaldır. Hangi görüşten ve yaşam tarzından olursa olsun vatandaşların kanunlar çerçevesinde kendi devletinde görev almasının “devleti ele geçirme, sızma, vesayet kurma veya paralel iktidar oluşturma” şeklinde sunulması iyi niyetle açıklanamaz. Benzer ifadeler eski Türkiye´ye ait bakışı hatırlatmaktadır. Elbette ki, bürokratlar yöneticilerinin ve amirlerinin (hukuka uygun) emirlerine itaat etmek ve sadece onlardan emir almak durumundadır. Hukuka aykırı şekilde davrandığı ve yöneticilerinin emirlerine uymadığı ileri sürülen bürokratlar varsa, bunlar deliller ışığında yine hukuka uygun şekilde soruşturulmalıdır. Ancak, geçmişten bugüne olageldiği gibi, “vesayet oluşturma” ve “iktidara ortak olma” iftiralarıyla, bürokratik katmanlarda belli toplumsal kesimlerin tasfiye edilmesi amacı varsa, bu hukuk ve demokrasiye aykırıdır. Halkın seçtiği iktidarların idari tasarruflarına tabii ki saygılı olunmalıdır; ancak yaygın iddialara göre, insanların Hizmet Hareketi´ne nispet edilerek anayasal bir suç olan fişlenmesi ve sonra da tasfiye edilmesi demokratik değildir.

7. “Hizmet, Kürt sorununun çözümü sürecine karşı”

Çözüm süreci ile ilgili olarak açık ve net bir şekilde, “Sulh hayırdır, hayır sulhtadır” diyen onursal başkanımız Gülen´in fikir ve tavsiyeleriyle ilham verdiği Hizmet Hareketi, çözüm sürecini en başından beri desteklemiştir. Sayın Gülen´in, çözüm sürecinin çok öncesinden ve çözüm süreci başladıktan sonra yaptığı açıklamalar nettir ve hükümetin Kürt sorununun çözümü konusunda takip ettiği çizginin ilerisindedir. Bunu çeşitli sohbetlerinde ve en son Erbil´de yayımlanan Rudaw gazetesine verdiği röportajda da ortaya koymuştur. Anadilde eğitim konusunun bir insan hakkı olduğunu ve siyasi pazarlık konusu yapılamayacağını ifade etmiştir.

Öte yandan, süreçle ilgili her türlü samimi tavsiye ve ikazlar da asla çözüm karşıtlığı olarak görülemez/gösterilemez. Bilakis, bunlar sürecin daha sağlıklı bir şekilde işlemesi için yapılan katkılar olarak değerlendirilmelidir. Vakfımız, Kürt sorunu ile ilgili bugüne kadar Diyarbakır ve Erbil şehirleri de dâhil olmak üzere pek çok toplantı yapmıştır. Hizmet gönüllülerinin açmış olduğu okullar, Irak Kürdistan´ında zaten 20 yıldır Kürtçe eğitim yapmaktadır. Türkiye´nin ilk yasal özel Kürtçe televizyonu da yine Hizmet Hareketi´ne gönül vermiş müteşebbisler tarafından açılmıştır. Buna rağmen, hükümetin net bir şekilde arkasında durduğu KCK davalarının faturasını Hareket´e mal etmek ve topluma yanlış algılar pompalamak haksızlıktır.

8. “Hizmet 7 Şubat´ta Başbakan´ı tutuklayacaktı”

Bu, akl-ı selim hiçbir vicdanın asla kabul edemeyeceği büyük bir iftiradır. Hiçbir hukuki dayanağı olmayan, mantık kurgusu zayıf ve tutarsız; uygulanabilirliği ise hukuk sistemimiz gereği sıfır olan bu saçma senaryo, “çamur at, izi kalır” mantığıyla art niyetli çevreler tarafından ısrarla tekrar edilmektedir. Bu iftirayı atanlar, Başbakan´ı tutuklamakla Hizmet Hareketi´nin ne elde edeceğini ve sadece 9 ay öncesindeki seçimlerde yeni anayasa için cansiperane çalışırlarken neden bir anda komplocu oldukları sorusuna bugüne kadar makul, mantıklı ve ikna edici bir cevap verememişlerdir. Kendisine yakın medya ve sivil toplum örgütleriyle ülkedeki demokratikleşme çabasını ve derin yapıların ortaya çıkarılmasını destekleyen, Ergenekon soruşturmasına da bu yüzden destek olan Hizmet Hareketi´ne yakın bazı medya organlarının, KCK bağlantılı MİT soruşturmasını da bu süreçlerle bağlantılı görerek, olumlu bakması, Başbakan´a karşı bir komplonun içinde olunduğu iddiasını asla doğrulamaz. Herhangi bir savcı bir yana, Yargıtay başsavcısının bile Başbakan´a ve bakanlara dava açma yetkisi yoktur. Hal böyleyken, “Başbakan tutuklanacaktı” iddiası saçma bir iftiradan öte değer taşımamaktadır. Hizmet Hareketi´ne gönül verenler, AK Parti´deki hukukçu vekillerin ve yöneticilerin bu art niyetli iftiraların devam etmesine neden göz yumduklarını bir türlü anlayamamakta ve gönül kırgınlığı yaşamaktadır.

9. “Hizmet, seçimlerde bazı parti ve kişiler ile ittifak yapacak”

Hizmet Hareketi, bugüne kadar hiçbir parti ile ittifak yapmadığı gibi bundan sonra da hiçbir parti ya da kişi ile ittifak yapmayacaktır. Herhangi bir parti ile ittifak yapmak, Hizmet Hareketi´nin, parti siyasetinin üzerinde olması ve gönüllüleri arasında her siyasi görüşten bireyler olması gerçeklerine terstir. Hareket, demokrasi, çoğulculuk, insan hakları, inanç özgürlüğü, adalet gibi temel ilkelerine uygun politikaları ve uygulamaları hangi parti tarafından yapılırsa yapılsın, destekler. Tersi durumlarda, siyasetteki uygulamaları eleştirmekten ya da tavsiyede bulunmaktan çekinmez. Bu, ülke menfaatlerini gözeten partiler üstü bir yaklaşımdır.

10. “Başbakan´ın odasına böceği Hizmet´e yakın çevreler koydu”

Bu, Hükümet tarafından inanıldığına da hiç ihtimal vermediğimiz bir iddiadır. Kurumlar arası mücadelenin bir kurbanı haline getirilmek istendiği aşikar olan Hizmet Hareketi´nin “Başbakan´ı dinlemek” gibi açık bir iftirayla yıpratılmaya çalışılması asla kabul edilemez. Konusu bariz suç teşkil eden böyle bir iddianın gereğinin yapılmamış ve hâlâ yargı yoluyla aydınlatılmamış olması ise düşündürücüdür. Bu tür beyan ve yazıları kınıyoruz. Sorumluların bulunup ortaya çıkarılması yerine ortalıkta bazı tezviratların dolaşması ve ithamların yapılması başka karanlık amaçların güdüldüğünü akla getirmektedir. Konunun aydınlatılması, tertipçilerinin bulunup hak ettiği cezanın verilmesi hükümetin ve yargının sorumluluğundadır.

11. “Fethullah Gülen neden Türkiye´ye dönmüyor? ABD´de olduğu için ABD etkisinde”

Bu, Sayın Gülen´e yapılan çok açık bir hakaret ve iftiradır. Zaten, bu iftirayı dile getirenlerin çoğu, aynı şeyleri Hocaefendi Türkiye´de yaşıyor iken de, çok eski yıllarda da dile getiriyorlardı. Bunlar, aynı zamanda ABD´nin dünyanın her yerine hâkim olduğunu da dile getirmektedirler. Sayın Gülen onların anlayışına göre, Türkiye´ye dönse de bu etkiden nasıl kurtulmuş olacaktır? Aynı zihniyet, ABD´ye adım atmamış kişilere de aynı yaftaları ellerinde hiçbir delil olmadan takmaktadır. İlk kurulduğu zamanlarda AK Parti´ye bile ABD projesi diyenler olmuştur. Sayın Gülen´in, defalarca açıklamaları olmuş ve Türkiye´ye dönüşünün, ´demokratik kazanımları tersine çevirmek için bazı çevreler tarafından kullanılacağı endişesini taşıdığını´ dile getirmiş, dolayısıyla ´Çok arzu etmekle birlikte endişelerim izale oluncaya kadar dönmeyi düşünmüyorum´ demiştir. Türkiye´deki hızlı gündemlerle ve kendisine yönelecek medya ilgisi ve saldırıları konusunda açık bir şekilde: “Türkiye´ye ne zaman gelirsem geleyim o gün fırtınayı koparanlar, hortumları meydana getirenler, isnatlarda bulunanlar, idam fermanı kesenler yine aynı şeyleri yapacaklar. Bu yaştan sonra da her zaman aynı şeyleri duyarak yaşamanın zor olacağını düşündüm” demiştir. Gülen, bir başka ülkede de yaşasa, bugünkü tezviratların belki 10 katının başka açıdan yapılacağını tahmin etmek zor değildir. Bu iddiaları gündeme getiren ve yazan kişilerin Hizmet Hareketi´ne karşı ´bir savcı 3 polisle hizmeti terör örgütü ve çete kapsamına sokarız, bitiririz´ gibi karanlık niyetleri ifade ediyor olmaları, buna ilave olarak dershanelerin kapatılma düşüncesini ´Cemaata had bildirme´ olarak gündeme getirmeleri ve Hizmet´e gönül verdiğini düşündükleri kişilerin bürokrasiden tasfiye edildiğini ifade etmeleri ne acıdır ki derin devlet refleksi ve post modern darbe dönemi planlarını hatırlatmaktadır. Milletimizin fedakârlığı ile açılmış ve büyük hizmetlere vesile olmuş bu kurumların had bildirmek için kapatılması iddiası hiçbir vicdan sahibinin kabul edebileceği bir durum değildir. (Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı - gyv.org.tr)

(14 Temmuz 2013, 10:45)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Altı da üstü de şaşkın Devlet

Cemaat hala Gezi´de mi?

Cemaat de Gezi´de mi?

Cemaat de Gezi´de mi?

Cemaat-MİT çatışması mı yaşanıyor?

Hükümet sivil darbeyi engelledi

MİT görevlilerinin ifadeye çağrılması krizi manşetlerimiz

Taksim gezi olaylarıyla ilgili manşetlerimiz

Belgeleriyle Gezi´nin Ardındakiler

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5524    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Damat Darbeyi Biliyormuş

05.10.2021 11:16 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 1..
Tamamı 5.10.2021

Asker-Polis Mahremlere 143 Gözaltı

07.10.2021 07:51 Ankara merkezli 43 ilde, FETÖ/PDY silahlı terör örgütü mensuplarının deşifresine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet bünyesindeki toplam 117 'mahrem imam' ile 'gaybubet evi' isim..
Tamamı 7.10.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

06.10.2021 10:42 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 6.10.2021

Darbede TRT İşgali davası

07.10.2021 11:26 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 7.10.2021

Baykal Kaset Kumpası davası

05.10.2021 13:46 Ankara'da, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile bazı eski MHP'li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin internette yayınlanmasıyla ilgili Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de aral..
Tamamı 5.10.2021

Büyük Bölge Sorumlusu Yakalandı

06.10.2021 13:14 Afyon'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FÖTÖ) soruşturması kapsamında hakkında 8 yıl 9 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan sözde Büyük Bölge Talebe Mesulü olan Bylock kullanıcısı Nizamettin Yıldız polisin düzenlediği operas..
Tamamı 6.10.2021

Tahşiyecilere Kumpas'ta 2. dava

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Tahşiyeciler grubuna" kumpas kurduğu gerekçesiyle FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve eski emniyet müdürleri ile Zaman..
Tamamı 5.10.2021

Dink'te Firari Sanıklar Yargılanıyor

05.10.2021 14:21 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davada dosyası ayrılan FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 13 firari sanığın yargılanmasına devam edildi. 29 Eylü..
Tamamı 5.10.2021

Can Dündar-MİT Tırları davası

07.10.2021 11:48 İstanbul'da, MİT tırlarının durdurulmasına ilişkin davada bir müşteki yönünden dosyası ayrılan firari sanık Can Dündar'ın yargılanmasına devam edildi. Duruşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatının davaya k..
Tamamı 7.10.2021

AK Partili Başkana Kumpas İtirafı

07.10.2021 12:15 Zonguldak'ta, Fetö'nün yargı ve emniyet içinde etkin olduğu dönemde, 2009 yılında gerçekleştirilen Çelik-2 operasyonu kapsamında yapılan operasyona dahil edilen dönemin AK Partili Belediye Başkanı Murat Sesli hakkındak..
Tamamı 7.10.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

07.10.2021 11:44 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 7.10.2021

Dicle'de Fetöcü Rektöre Hapis

05.10.2021 14:08 Diyarbakır'da, Dicle Üniversitesi'nin eski rektörü Ayşegül Jale Saraç ve yardımcısı Aytekin Sır, yargılandıkları Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Diyarbakır'daki akademik yapılanmasına ilişkin dava sona erdi. 23 Eyl..
Tamamı 5.10.2021

Akıncı Üssü: Darbe Zararı davası

05.10.2021 14:02 Ankara'da, Milli Savunma Bakanlığı'nın, 15 Temmuz darbe girişiminde darbecilerin Akıncı Üssü'ne verdiği zararın tazmini için aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 500 sanık hakkında açtığı davada keşif..
Tamamı 5.10.2021

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

05.10.2021 12:59 Ankara'da, İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından "Balyoz" soruşturması ve davasında görev alan 50 eski hakim ve savcı hakkında, "devletin güvenliğine ve siyasal ..
Tamamı 5.10.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

06.10.2021 10:06 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin davada, kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 6.10.2021

Sakarya 11 Sanık: Yasadışı Dinleme

06.10.2021 09:59 Sakarya'da, eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 3'ü firari, 10'u eski emniyet mensubu 11 sanığın yasadışı gizli dinleme ve diğer bazı suçlamalarla yargılandığı davanın..
Tamamı 6.10.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
52.403.076