Tam
EskidenYeniye
 

Mısır´da durum ağırlaşıyor

Ordunun yönetime el koyduğu Mısır´da 3 Temmuz´dan bugüne darbeye karşı sadece gösteri yapmakta olan 5 bine yakın kişi güvenlik güçlerince öldürüldü. 1o binden fazla kişi yaralandı. Şaşırtıcı şekilde Batı sessiz kaldı. Haklarını arayanlar terörist muamelesi görürken binlerce insan terör suçunun en kabası devlet terörü ile öldürülüyor. Batı ve arap ülkelerinin göstermelik cılız tepkileri olsa da görünmeyen destek ise belgeleriyle, gönderilen milyarlarca dolar yardımla ya da diplomatik açıklamalarla kanıtlanıyor. Mısır bir iç savaşın eşiğinde gibi görünüyor. Darbeye karşı direnişin sürüp sürmeyeceği, sürecekse pasif olarak mı devam edeceği tartışılıyor. Bu arada Mısır olayları ile Gezi parkı olayları arasında giderek daha fazla karşılaştırma yapılıyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

20.08.2013 17:53 Mısır´daki durum giderek ağırlaşıyor. Askeri darbe yönetime el koydu. Şaşırtıcı şekilde Batı sessiz kaldı. Darbeciler, darbeye sadece gösteri yaparak direnen 5 bin civarında insanı öldürdü. Bir insanlık suçu yaşanıyor. Bosna iç savaşının başlangıcında uygulanan, keskin nişancıların rasgele ateş ederek sivilleri öldürmesi eylemi, Adeviye meydanında toplanan darbe protestocularına karşı uygulandı. Katliamı yapanlar; polis ve askerler idi. Bir de ´Baltacı´ adı verilen suç grupları.. Polis ve askerin yanında göstericilere saldıran bu saldırganlar yüzlerce kişiyi öldürdü, evleri yaktı. Katliam sonrasında camiye sığınan masum insanları kuşatan bu suç grupları camiden çıkan kadınları dahi sopalarla dövmekten geri durmadı. Bu şekilde, bir rejim demokratik iradesini talep eden halka en iğrenç şekliyle katliam yağdırdı.

Üstelik tüm dünyanın gözü önünde.. Darbe daha önce hiç olmayan şekilde canlı yayında dünyaya duyuruldu. Katliamlar canlı yayında dünyada izlendi. Şaşırtıcı şekilde, bu vahşet Batı tarafından sessizlikle karşılandı. Ve aslında desteklendi. Darbeye darbe diyemediler. Türkiye´de Gezi olaylarında göstericilere müdahale edilmesine, siyasetçisiyle medyasıyla, vakıf ve sivil toplum kuruluşlarıyla açık tepki gösteren ABD ve Avrupa ülkeleri, Gezi olaylarıyla kıyaslanmayacak şiddetteki müdahale ve katliamlara sessiz kaldı. Darbecilerin en büyük moral kaynağı ABD ve Avrupa´nın kendilerinden yana tavır alması oldu.

Bunun nedeni aslında açık. Mısır halkının karşısında general Sisi değil ABD var. İsrail ve Avrupa ülkeleri var. Demokrasiden korkan Arap diktatörleri var. Ortadoğu´da yıllardır kendi lehlerine oluşmuş olan dengeyi, statükoyu korumak isteyenler var.

Bunlar kanıtlarıyla ortaya çıktı. Mısır´da 1 yıldan fazla iktidarda kalan Cumhurbaşkanı Mursi´nin devrilmesi noktasına 1 yıllık bir hazırlık sürecinde gelindiğine dair deliller ortaya çıktı. ABD Berkeley Üniversitesi öğrencileri, bilgi edinme kanununa dayanarak resmi belgelere ulaştılar ve Mursi´ye karşı çalışma yapması için sivil toplum kuruluşlarına finansal yardım yapıldığını kanıtladılar.

Bu konudaki başka bir delil de yabancı vakıflar davası sürecinde ortaya çıktı. Mısır´da Mübarek´in 2011´de devrilmesinden sonraki yeni süreçte yabancı vakıflara baskınlar yapıldı. ABD, Alman ve İngiliz vakıflarının 43 yöneticisi gözaltına alındı. Bu vakıfların yasak olmasına rağmen Mısır´da siyasi faaliyetlerde bulunduğu kanıtlandı. Dava sonuçlandığında ABD ve Avrupalı 43 sanık hapis cezası aldı. ABD Ulaştırma Bakanının oğlu da bu sanıklardan biri idi. Davanın bu şekilde sonuçlanması ABD ve Mısır arasında diplomatik kriz çıkardı. Dava Avrupa ülkelerinde de tepkilere yol açtı. Ve davanın sonuçlanmasından sadece 1 ay sonra Mursi askeri darbe ile devrildi.

Benzer bir durum bizim ülkemizde de söz konusu oldu. Mısır ile Taksim Gezi olayları arasında çeşitli açılardan bağlantılar var. Örneğin Taksim Gezi olaylarında yabancı vakıfların gösterilere verdiği destek çeşitli bulgularla ortaya çıktı. En somut olanı Hatay´da yaşandı. Gezi Parkı eylemcilerine para dağıtılarak provokasyon yapıldığı ihbarı üzerine Hatay´da ´casus evlerine´ ikiz baskın düzenlendi. Eski Bakan Zekeriya Temizel´in kızı Selin Temizel´in de aralarında bulunduğu Alman Arche Nova ve İngiliz MapAction vakfı üyesi 8 kişi gözaltına alındı. 6 yabancı, ajanlık suçlamasıyla sınır dışı edildi. Konuyla ilgili bir başka gelişme, Alman vakıflarının Gezi olaylarına aktif desteğinin Başbakan Erdoğan´a sunulan Gezi raporunda yer aldığının ileri sürülmesi oldu. Halen çeşitli illerde yürütülmekte olan çok sayıdaki Gezi soruşturmaları kapsamına bu iddialar da dahil oldu.

Konuyla bağlantılı olarak soruşturma kapsamına dahil olan bir başka bulgu da, yabancı politikacı, gazeteci ve diğer meslek sahibi kişilerin Gezi olaylarında protesto gösterilerine aktif şekilde katılması oldu.

Yine konuyla bağlantılı olarak burada aktarılabilecek bir başka bulgu ise daha önce ortaya çıkmıştı. Ergenekon sanıklarının Alman derin devletiyle bağlantılarına dair bulgular ile çeşitli Alman vakıflarından Ergenekon sanıklarına çeşitli miktarlarda paralar gönderildiğini ispatlayan belgeler Ergenekon davasına yansıdı. Ergenekon´un en önemli sanıklarından Bedrettin Dalan´a Alman istihbaratı tarafından Sinan Akkuş adına verilen sahte pasaport basına yansıdı. Almanya, Dalan ve çok sayıdaki diğer terör davaları sanıklarını Türkiye´ye iade etmeyi reddediyor.

Bu bulgular, Mısır ve Türkiye´ye yönelik hareketlenmenin ardından Batı´nın olduğunu gösteriyor. Gezi olaylarında göstericilerin yanında yer alan batılıların Mısır´da niçin yer almadığını gösteriyor. İkisi birbiri ile gayet uyumlu aslında bu tavırların. Gezi olaylarında hükümeti devirmek amacıyla kalabalıkları organize etmede rol alan, Hatay´da ortaya çıktığı gibi göstericilere para dağıtan, hatta hızını alamayıp tomaların önüne geçen ve polisi kışkırtıcı hareketler yapan yabancı bayan aktivist gibi çatışmada aktif rol alan batılılar, Mısır´da Mursi´yi devirmek için de benzer faaliyetler yürüttüler. Asker, polis ve baltacılara para desteği sağlandı. Mübarek´in devrildiği Tahrir meydanında bu kez Mursi´yi devirmek için farklı kalabalıklar toplandı. Mursi´ye sahip çıkan kalabalıklar ise Adeviye meydanında toplanmak zorunda kaldı. Batı´dan geldiği anlaşılan paralar, Mursi´ye karşı askeri darbeyi destekleyen Tahrir´deki kalabalıklara çantalar içinde dağıtıldı. Helikopterlerden kalabalıklara dağıtılan ´şu kadar bardak kazandınız, gidin şu yerlerden teslim alın´ gibi alışveriş kuponları ise, kendi halkına saldırmaları için kalabalıkların satın alınma iğrençliğinin simgesi oldu. Darbenin hemen ardından Arabistan´ın 5 milyar dolar yardım göndermesi, Mısır´ın Sisi üzerinden dış istila altında olduğunun diğer belgesi oldu.

2011´de Tahrir´de Mübarek´e karşı ayaklanan kalabalıklar, Türkiye´deki demokrasiyi örnek aldıklarını açıklamışlardı. Türkiye ile Mursi´nin arası çok iyi oldu. Ancak Başbakan Erdoğan´ın Ortadoğu´da aktif rol alma çabası, ´one minute´ ile İsrail´e ve dolayısıyla onu destekleyen Batı´ya kafa tutması, İspanya ve Brezilya ile birlikte diplomatik girişimlerde bulunarak Batı´ya alternatif politikalar oluşturmaya çabalaması anlaşılıyor ki Batı´yı acilen harekete geçirdi.

Simgesel önemi çok büyük olan One Minute olayı.. Erdoğan´ın kararlı tutumunu sürdürmesi.. Bu tavrını her alanda politikalarına yansıtması.. Ekonomik açıdan ABD ve Batı´nın ekonomik krizlerle sarsılmasına karşın Türkiye´nin büyümeyi sürdürmesi.. Askeri alanda Batı´ya olan bağımlılığının giderek azalması ve kendi ihtiyaçlarını gideren teknolojik bir ivme yakalanması.. AK Parti´nin 4´üncü ve belki bir çok dönem daha iktidarda kalacağının anlaşılması.. Arap baharı ile yıllardır Batı kontrolünde olan arap ülkelerine ve özellikle de İsrail´e komşu olan Mısır´a demokrasinin gelmesi.. Türkiye´nin artan sempatisi ve bu ülkelere model olmaya başlaması..

İşte tüm bu gelişmeler üzerine kontrolü kaybetmemek için Batı´nın harekete geçtiği söylenebilir.

Bu arada konuyla bağlantılı başka gelişmeler de yaşandı. Örneğin; diplomasi alanında Türkiye ile ortak girişimlerde bulunup Ortadoğu´da inisiyatif alan Brezilya, Türkiye ile aynı dönemde Gezi olaylarına benzer olayları yaşadı. Ülke çok zor günler geçirdi.

Bir başka ülke İspanya, geçtiğimiz günlerde aldığı kararla, Türkiye ile birlikte yürütmekte olduğu ´Medeniyetler İttifakı´ girişiminden çekilme kararı aldı. Dolayısıyla ittifak çökmüş oldu. Simgesel anlamı çok büyük olan bu ittifakın çökmesi ile medeniyetler barışı kavramının Batı´da bir karşılığının olmadığı görüldü.

Mısır´daki durum giderek ağırlaşıyor. Her yönüyle bir insanlık suçu yaşanıyor. Batı yönetimleri bu suça iştirak ediyor. Arap diktatörleri bu suça iştirak ediyor. Gezi olaylarında insanlık suçu yaşandığını iddia edip, Başbakan Erdoğan´ın Strasbourg´taki Uluslararası Mahkemede yargılanacağı tehdidinde bulunabilen batılı sanatçı ve aydınlar Mısır´daki insanlık suçuna ise sessizler.. Eğer bir gün Mısır´daki katliamlar mahkemelerde yargılanacak olursa Batılı yöneticiler ile bu sanatçı ve aydınların da yargılanacak suçlular arasına girmesi gerekecek.

Mısır´daki durum giderek ağırlaşıyor. Batı, hayvanlar için seferber olurken insanlar için olmuyor. Müslümanlar onlara göre hayvanlar kadar değer taşımıyor. Anlaşılan demokrasi sadece Batı ve onların izin verdiği halklar için. Yıllar önce ABD´de zencilere layık görülen ikinci sınıf insan muamelesi şimdi müslümanlara layık görülüyor. Kızılderililere layık görülen muamele layık görülüyor. Onlara göre, en iyi müslüman ölü müslüman.. İnanması zor şekilde, gerçeği tersyüz etme gayreti var. Halk sandıkta onları seçerse ´demokrasi işte bu´, ama seçmezse, ´herşey sandıktan ibaret değil´ diyorlar.

Birleşmiş Milletler´in kuruluş gayesi ayaklar altında. Kore´de BM için savaşmışız, abd askerlerini kurtarmışız. Bununla övünen madalyalarını göğsünde taşıyan insanlarımız var. Acaba tersi durum olsa, bizim yardımımıza gelirler mi?.. NATO yardım isterse hemen koşmaya hazırız da, ya tersi olur biz işgale uğrarsak acaba gelirler mi?..

Mısır olayları sadece Batı´nın demokrasi çarpıklığını değil, onları medeniyetin beşiği gösteren içimizdeki uzantılarını da deşifre ediyor. Yakın zamana kadar, Obama´nın İslam dünyasında nasıl abartıldığını hatırlayalım. Yüzüğünden hareketle İslam´a ne kadar saygılı olduğu, onun aslında gizli müslüman olduğu gibi şehir efsaneleri içimizdeki batı hayranlarınca seslendirildi.

Mısır´daki durum giderek ağırlaşıyor. Mısır, İhvanı Müslimin´in doğduğu ülke. Hasan El Benna ve Seyyid Kutub gibi efsane isimlerin ülkesi. Yani acıya alışkınlar. Bu da geçer. Ancak Mısır´da darbeye karşı direnişin pasif şekilde devam edip etmeyeceği şu anki asıl tartışma konusu görünüyor. Bunun değişmesi gerektiği dillendiriliyor. Aynı durumun bizim ülkemizde olduğunu varsayalım. Balyozcular ya da Ergenekon ya da diğer cunta yapılanmaları başarılı oldu ve bir askeri darbe ile yönetimi ele geçirdiler. Bu durumda her türlü direniş geçerli değil midir? Elbette öyledir. Kurtuluş savaşında kuvayi milliye nasıl direndiyse şimdi de aynı durum söz konusudur. Direniş hakkı, 1776 Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi ile 1789 Fransız İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesi´ne, Fransız, Amerikan ve diğer Avrupa anayasalarına dahi girmiştir. Alman Anayasası´nın 20. maddesi şöyle der: ´Bu anayasa düzenini ortadan kaldırmak isteyen herkese karşı, başka bir çözüm bulunmaması halinde, bütün Almanlar direniş hakkını bir hak ve ödev olarak niteler.? Bağımsız ve demokratik seçimler imkanı olmadığı taktirde, ya da seçimlerle kurulan iktidar halkın iradesi yok sayılarak yasal olmayan yol ve kurumlarca devrildiği taktirde anayasal suç ortaya çıkar ve direnme hakkı doğar.

Mısır´da halkın seçtiği iktidar, yasal olmayan şekilde askeri darbe ile devrilmiştir. Bir dahaki seçimler beklenmemiştir. Bununla da kalınmamış direnenlere ateş edilerek toplu öldürmeler gerçekleştirilmiştir. Nereden bakılırsa bakılsın bir insanlık suçu söz konusudur. Bu açıdan darbe karşıtlarının direnişi meşrudur. Direnmeleri sonucu kan akmasından sorumlu gösterilmeleri tamamen bir çarpıtmadır. Direnmeyin aksi halde öleceksiniz demek, bir savaşta düşman ordusunun, karşımızdan çekilin aksi halde öleceksiniz demesinden farksızdır.

Mısır´da direnişin bitip bitmeyeceği, sürecekse de şekil değiştirip değiştirmeyeceği yeni tartışma konusu. Görünüşe göre direniş sürecek. Şu ana kadar yaşananlar, pasif direnişin fazla etkili olmayacağını düşündürüyor. Bir görüşe göre, eğer darbeciler birkaç generalle sınırlı olsaydı, pasif direniş Batı´nın doğrudan ya da dolaylı müdahalesiyle başarıya ulaşabilirdi. Ancak generalleri oraya getiren de zaten Batı´nın kendisi. Mısır halkının karşısında ABD, İsrail, Batı devletleri ve Arap diktatörleri var. Hiç birisi darbeye darbe demiyor. Haklarını arayanlar terörist muamelesi görüyor. Binlerce insan terör suçunun en kabası devlet terörü ile öldürülüyor ama onlara sessiz kalınıyor. Göstermelik cılız tepkiler olsa da görünmeyen asıl desteğin varlığı belgeleriyle kanıtlanıyor ya da gönderilen milyarlarca dolarlık parasal yardımla.

Dış görünüşe göre Mısır´da kaybedenler şimdilik Müslümanlar.. Ama bu aldatıcı.. Unutulmasın ki Mısır, Hasan El Benna´ların ve Seyyid Kutub´ların ülkesi.. Böyle şeylere alışkınlar.. Dünyanın en büyük firavunları da orada yaşadı. Allah dilediğinde ise Musa´lar ortaya çıktı. Sonucu Allah belirledi. Peygamberimizi Taif´te kıstırdılar. Herşey bitti denirken Allah korudu. Hicrete çıkarken evinde kıstırdılar. Herşey bitti denirken Allah korudu. Yolda mağarada kıstırdılar. Herşey bitti denirken Allah korudu. Tek ümmeti olmadan göçen peygamberler oldu. Ama onlar Allah katında başarısız değillerdi. Yaşam aslında çok kısa bir süreçtir. Kimisine hiç bitmeyecek gibi gelir. Öyle ya da böyle sona erecektir. Önemli olan nasıl geçtiğidir. Herşey Allah´ın dilemesine bağlı. Mücadele sürmeli. Gevşemek ve üzülmek olmamalı. Metin olunmalı. Yıkılmamalı. Ne Batı´ya ne Doğu´ya, hiç kimseye değil, sadece Allah´a dayanmalı. ´Allah bize yeter, o ne güzel vekildir. Hasbünallahü ve ni´mel vekîl!´ Güç ve kuvvet sahibi de yalnızca O´dur. Sonucu O takdir edecektir.

(Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(20 Ağustos 2013, 17:53)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Mısır´da gözaltındakilere katliam

Mısır´da katliam: 213 şehit

Mısır´da katliam: Yüzlerce şehit

Mısır´da 2. katliam: 200 ölü

Mısır´da kanlı sabah: 51 ölü

Mısır´da askeri darbe ve sonrasındaki gelişmelerle ilgili manşetlerimiz

Mısır´da askeri darbe oldu

Mısır´da direniş yayılıyor

Katliamın sorumlusu ABD

Mısır´da ABD rolü belgelendi

ABD´den direnişe gözdağı

Mısır, 12 Eylül´e özenmiş

Türkiye Mısır´a soruşturma açtı

Mısır Alman vakıflarını yargılıyor

O vakıflar iş üstünde yakalandı

Cemaat iddialarına cevap

Taksim gezi olaylarıyla ilgili manşetlerimiz

Belgeleriyle Gezi´nin Ardındakiler

Taksim Tahrir olmaz

Mısır ve Türkiye için tarihi gün: 11022011

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5536    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
64.638.389