Tam
EskidenYeniye
 

28 Şubat´ta 3. duruşma

28 Şubat davasında 3. duruşma görülüyor. Dün başlayan iddianamenin okunması işlemine devam ediliyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

04.09.2013 12:20 28 Şubat darbe sürecine ilişkin 36´sı tutuklu 103 sanığın ´Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti´ni cebren devirmeye, düşürmeye iştirak´ suçundan müebbet hapis cezası talebiyle yargılandığı davanın 3. duruşması Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde başladı. Duruşmaya tutuklu ve tutuksuz yargılanan sanıklar, avukatları ile aileler katıldı.

Duruşmada dün başlayan iddianamenin okunması işlemine 67. sayfadan itibaren devam ediliyor. TRT spikerleri dönüşümlü olarak iddianameyi okuyor.

Duruşmada bazı tutuklu sanıkların rahat oturmaları için sandalyelerine jandarma tarafından yaptırılan özel sarı minderler dağıtıldı. Salonda güvenlik önlemi alan jandarmaların oturmasına da izin verildi.

12:43 ÖĞLE ARASI

Davanın üçüncü duruşmasında öğlen arası verildi. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen davada, sanık yakınlarından biri fotoğraf çekmek istedi. Bu durumu farkeden görevliler, şahsı uyardı. Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal ise fotoğraf çekmeye çalışan kişinin salon dışına çıkartılmasını ve hakkında işlem yapılması talimatını verdi.

-166 sayfa okundu-

TRT spikerleri Şener Mete ile Fulin Arıkan´ın okuduğu 1309 sayfalık iddianamede, duruşma sonunda 166. sayfanın okunması tamamlandı.

Öte yandan 28 Şubat davasına müdahil olmak için Ankara Adliyesi´ne gelen Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve dernek üyeleri, duruşmayı bir süre izledi. Yaklaşık 20 kişilik bir grup ile duruşma salonuna gelen Gündoğdu, davaya müdahil olmak için dilekçe verdi.

-Çevik Bir´den avukata tehdit iddiası-

Duruşmaya ´tehdit iddiası´ damgasını vurdu. Avukat Mustafa Polat, tutuklu sanıklardan Çevik Bir tarafından tehdit edildiğini söyleyerek, suç duyurusunda bulundu.

28 Şubat davasının 2. duruşmasında rahatsızlanan eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Teoman Koman, mahkeme tarafından ´sağlık sorunları´ nedeniyle tahliye edilmişti. Duruşmada bu tahliye kararına itiraz eden müşteki avukatı Mustafa Polat, davanın iki numaralı sanığı dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir tarafından tehdit edildi. Avukat şikayetçi olunca, durum duruşma tutanaklarına geçirildi.

-Başkan tutanağa yazdırmadı-

Teoman Koman´ın tahliye kararına müşteki Avni Öztürk´ün avukatı Mustafa Polat itiraz etti. Buna bazı sanıklar ve izleyicilerden tepki geldi. Bunun üzerine Çevik Bir, emekli Orgeneral Koman´ın tahliye edilmesine itiraz eden avukat Mustafa Polat ile tartıştı. Bir, Polat´a, ?Neden itiraz ettin? Akşam eve rahat gidebilecek misin?? diye çıkıştı. Polat ise Bir´in bu çıkışını tehdit olarak değerlendirerek zabıtlara geçirilmesini istedi. Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal, ?Ben tehdit algılamadım? diye bu sözleri zabıtlara geçirttirmedi. Avukat şikayetçi olunca, durum duruşma tutanaklarına geçirildi. Mahkeme heyeti, Avukat Polat´ın Çevik Bir hakkındaki şikâyet dilekçesini Cumhuriyet Başsavcılığı´na gönderdi.

-Tutukluluklar incelenecek-

Sanıkların tutukluluk incelemesi Perşembe günü mahkeme tarafından yapılacak. Tutuklu sanıkların avukatları tahliye taleplerini celse arasında mahkemeye verdikleri dilekçelerle bildirdi. Tutuklu kaldıkları süre ve delil durumlarına göre mahkeme 36 tutuklu sanık için bugün yeniden bir karar verecek. Müştekiler, yeni tahliyeler beklediklerini söyledi.

MAHKEMEYE CİDDİYET TEPKİSİ

05.09.2013 10:23 Üç gündür devam eden davada yaşananlar müştekilerin tepkisi çekti. Sanıkların oturması için minder dağıtıldı. Bazı sanıkların duruşma sürerken kuruyemiş yemeleri dikkat çekti. 28 Şubat davasında 3. oturum yapıldı. İlk günden itibaren duruşma salonunda yaşananlar ve buna karşı mahkeme heyetinin tutumu tepki çekmeye başladı. Davada son olarak sanıklara oturmaları için minder dağıtılması dikket çekerken, mahkeme heyetine ve dava işleyişine tepki gösteren müştekilerden Şeref Malkoç mahkemenin tiyatro olmadığını söyledi. BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır, mahkemede ciddiyet olmadığını ifade ederken, duruşma salonunun teknik ve fiziki özellikleri de rahatsızlık yaratıyor.

-Salonda düzen sağlanamadı-

Postmodern darbenin yargılandığı Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde yaşananlar ciddiyet tartışması başlattı. İlk gün daha iddianamenin okunmasına geçilmeden, kimlik tespiti bitirilmeden sanık avukatlarının talepte bulunmaya başamaları, sanıkların duruşma sürerken aralarda dolaşması, duruşmayı mahkeme heyeti yerine sanık avukatlarının yönlendirmesi, sanıklar ve sanık avukatlarının heyete karşı tutumları dikkat çekici bulunuyor. Müştekiler ve davayı izleyen gazeteciler duruşmada ciddiyet olmadığını ifade ederken, duruşma salonundaki dağınıklık dün de devam etti.

-Sanıklara minder dağıtıldı-

Duruşmanın başlangıcında jandarma görevlileri tarafından sanıklara sandalyelerine koymaları için minder dağıtılması dikkat çekti. Önceki günkü duruşmada sanıkların sürekli ayağa kalkarak salonda dolaşmalarının dikkat çekmesi üzerine Jandarma´nın, tahta sandalyelerden rahatsız olan sanıkların ayağa kalkmalarını önlemek için böyle bir tedbir aldığı öğrenildi. CMK´ya göre duruyma salonuna yiyecek sokulması yasak olmasına rağmen dün davanın sanıklarından bir emekli generalin iddianamenin okunması devam ederken, çubuk kraker ve çerez-badem yediği görüldü.

-Burası tiyatro salonu değil-

28 Şubat davasının müştekilerinden Şeref Malkoç, salondaki ses düzeninde sıkıntı olduğunu, mahkemede de ciddiyet olmadığını söyledi. Malkoç, ?CHP´li Kamer Genç duruşma devam ederken salona girdi. Sanık yakınları Kamer Genç´i alkışladı. Hakimin, mahkeme heyetinin bu duruma müdahale etmesi lazım. Burası tiyatro salonu değil mahkeme salonu. Eğer böyle başlarsa, bu tür şeylerin önü açılırsa arkası gelmez? ifadesini kullandı.

-Duruşmalar bu şekilde devam edemez-

Davanın müştekilerinden BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır da mahkemede ciddiyet olmadığını söyledi. Çayır, ?Mahkeme heyeti inisiyatifi ilk başta avukatlara bırakmak zorunda kaldı. Mahkeme heyeti bir radikal karar alamazsa davayı sürdürebileceğine inanmıyorum? dedi. Avukatların elbette talepleri olabileceğini belirten Çayır ?Avukatların itirazını anlıyorum fakat avukatlar söze başlayınca hakim sözü kesmiyor. Dur demiyor. Herhangi bir yol haritası yok. Bu yüzden benim bu davanın sağlık bir şekilde işleyeceğine dair inancım azaldı. Dava bu şekilde devam edemez? dedi.

-Heyet ne yapacağını bilmiyor-

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya´nın yargılandığı 12 Eylül darbesi davasında da müdahil olduklarını hatırlatan BBP´li Remzi Çayır ?O duruşmada gerçekten bir ciddiyet var. Mahkeme Başkanının ne yapmak istediği belli. Bu davada ise düzenli bir yargılamadan söz etmek mümkün değil. Benim gördüğüm bu dava bu şekilde sürdürülemez. Mahkeme heyeti ne yapacağını bilmiyor. Avukatlar çıkıyor gündem dışı söz alıyor. Mahkeme başkanının bu duruma izin vermemesi gerekir. Dava heyetinde bulunan hakim davaya müdahale ediyor. Tuhaf bir durum var. Üye gelip onun yerine geçiyor. Sanki mahkeme başkanı oymuş gibi. İşleyiş sağlıklı değil? diye konuştu. (Star)

(04 Eylül 2013), son güncel.: (05 Eylül 2013)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

28 Şubat davası duruşmaları

Flaş!!! 28 Şubat davası açıldı

28 Şubat soruşturması manşetlerimiz

28 Şubat süreci manşetlerimiz

28 Şubat iddianamesinde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5550    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yöneticilerine 128 Yıl Hapis

24.03.2022 14:56 Adana, Ankara, Afyon, Gaziantep, İstanbul ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda 14 sanığa toplam 128 yıl ha..
Tamamı 24.3.2022

Karlov Suikastı: Cezalar Onandı

23.03.2022 10:41 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 28 sanıklı davada verilen ..
Tamamı 23.3.2022

MİT Tırları Kumpası: 3 Hapis

24.03.2022 12:56 Adana ve Hatay'da, MİT'e ait tırların Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca durdurulmasına ilişkin ana davadan dosyası ayrılan 7 sanığın Yargıtayda yargılandığı davada karar açıklandı. 9 Mart'ta ilk derece mahk..
Tamamı 24.3.2022

Fetö Casuslarına 165 Yıl Onandı

23.03.2022 10:51 Ankara'da, FETÖ/PDY üyelerinin yanı sıra PKK, DHKP-C ve MKP'li yaklaşık 10 bin terör şüphelisinin soruşturma ve yakalama bilgilerini rüşvetle sızdırdığı suçlamasıyla aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in avukatı Ad..
Tamamı 23.3.2022

Halkbank Kumpasçısı: Hapis Onandı

24.03.2022 15:40 Ankara'da, Bölge Adliye Mahkemesi, FETÖ üyeliğinden 12 yıl hapis cezasına çarptırılan eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın damadı Metin Can Yılmaz hakkındaki mahkumiyet kararını hukuka uygun buldu. 15 Şubat'ta Ankara 1..
Tamamı 24.3.2022

Islak İmza Kumpası davası

24.03.2022 14:30 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (Fetö) Adli Tıp yapılanması kapsamında 'ıslak imzalı belgede' dönemin askeri görevlilerine kumpas kurduğu iddiasıyla 18 sanığın tutuksuz yargılandığı davaya devam edildi. 9..
Tamamı 24.3.2022

Güncel Fetö Yapılanmasına Dava

24.03.2022 14:30 Ankara'da, FETÖ'nün güncel yapılanmasına yönelik 5 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, örgütün Karaman, Konya ve Ankara'da yeniden örgütlenmeye başladığı, evler açarak örgütsel toplantılar yaptığı, cezaevlerinden tah..
Tamamı 24.3.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 22.3.2022

Odatv Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, İstanbul'daki Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından Odatv soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde görev alan eski 33 hakim ve savcının, 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kıl..
Tamamı 22.3.2022

Yeğen Gülen'e İtiraf İndirimi

Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 7 Mart'ta Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada cumhur..
Tamamı 23.3.2022

YARSAV Başkanının Hapsi Onandı

23.03.2022 15:14 Ankara'da, KHK ile kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin (YARSAV) eski başkanı Murat Arslan'ın, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 10 yıl hapse mahkum edilmesi Yargıtay tarafından oybirliğiyle onandı. 9 M..
Tamamı 23.3.2022

Vodafone Arena: Müebbetler Bozuldu

24.03.2022 14:13 İstanbul'da, 15 Temmuz ihanet girişiminde TV yayınlarını kesmek için Vodafone Stadı'na inen helikopter pilotlarının aldığı ağırlaşmış müebbet hapis cezalarının Yargıtay'dan dönmesi üzerine yeniden yargılama yapılmasına..
Tamamı 24.3.2022

Zırhlı Tugay: Darbe Cezaları Değişti

24.03.2022 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda yaşananlara ilişkin 26 sanıklı davada haklarında verilen hükümler Yargıtay tarafından bozu..
Tamamı 24.3.2022

FETÖ Medya Yapılanması davası

23.03.2022 15:44 İstanbul'da, 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 8 Mart 2018 tarihinde karara bağlandıktan sonra 6 Mart 2020 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından aralarında Atilla Taş ile gazeteci Ahmet Memiş'in de bulund..
Tamamı 23.3.2022

Sakarya 19 Sanık: Kadın Yapılanması

24.03.2022 18:28 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ile üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Mart'ta Sakarya 2. Ağır Ceza ..
Tamamı 24.3.2022

Adil Öksüz'ün yakınlarına beraat

23.03.2022 12:54 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında firari olarak aranan Adil Öksüz'ün kayınvalidesinin kardeşi Naciye Alişan'ın ve eşi Alişan Alişan, yargılandıkları davada delil yetersizliğinden beraat etti. 17 Ma..
Tamamı 23.3.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.204.532