Tam
EskidenYeniye
 

Bir komutan şoku daha

Poyrazköy davasının dünkü duruşmasında kritik gelişmeler yaşandı. Tanık olarak dinlenen eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Metin Ataç, sanık Tuğamiral Fatih Ilğar´ın sorusu üzerine kendi yönetimi altındaki karargahta illegal toplantılar yapıldığından haberinin olamayabileceğini söyledi. Ataç´ın davadaki iddiaları güçlendirir nitelikteki bu ifadesi duruşma salonunda bulunan sanık yakınlarının tepkisine yol açtı. Ataç´ın ifadesi, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman´ın Balyoz ve Ergenekon davalarındaki ifadeleri gibi sanıkları zor durumda bırakabilir.

Önceki haber title=Sonraki haber

06.09.2013 14:20 ´Poyrazköy cephaneliği´, ´Kafes eylem planı´, ´Amirallere suikast 1 ve 2´, ´Gölcük belgeleri´ ile ´ÇYDD/ÇEV´ konulu 6 dava dosyasının birleştiği 8´i tutuklu 85 sanıklı ´Poyrazköy´de ele geçirilen mühimmat´ davasında dün 29. duruşma görüldü.

TANIK DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANI METİN ATAÇ´IN İFADESİ

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülen duruşmada ilk olarak eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Muzaffer Metin Ataç dinlendi. Davanın tutuklu sanıklarından Koramiral Deniz Cora, Metin Ataç´a kendisine yönelik suikast planından haberdar olup olmadığını sordu. Söz konusu plandan haberdar olmadığını belirten Ataç, Cora ile uzun yıllar birlikte görev yaptığını ifade etti.

SANIK SORDU, CEVAP ŞOK ETTİ

Tuğamiral Fatih Ilğar ise Muzaffer Metin Ataç´a, “Karargah içinde sizden habersiz toplantı olur mu?” sorusunu yöneltti. Karargahta 800 kişi olduğunun altını çizen Ataç, “Normal şartlarda karargah içindeki faaliyetlerden haberdar olurum. İllegal bir şey oluyorsa bilemem bunu tabii. Bilemiyorum ki...” şeklinde konuştu. Ataç´ın bu beyanlarının ardından seyircilerden tepkiler yükseldi.

-'Aklını kaçırmadıysa'-

Tutuksuz sanık Teğmen Faruk Akın’ın, “Deniz Harp Okulu’ndan yeni mezun olmuş bir subay size karşı bir faaliyette bulunabilir mi?” sorusunu Ataç, “Deniz Harp Okulu’ndan mezun olmuş bir subayın asla ve asla böyle bir faaliyet içinde olmaması gerekir. İmkansız. Tabii aklını kaçırmadıysa. Asla ve asla inanmıyorum” diye cevapladı.

-İhbar mektubundan hem Ataç´ın hem Genelkurmay´ın haberi var-

Daha sonra söz alan Balyoz davasının tutuklu sanıklarından Albay Ali Türkşen, Poyrazköy´de mühimmatların bulunmasına sebep olan 21 Nisan tarihli ihbar mektubunun daha önceden Metin Ataç´a ulaşıp ulaşmadığını sordu. Söz konusu ihbar mektubunun 5 Şubat 2009 tarihinde kendisine ulaştığını anlatan Ataç, “Bana yüzlerce ihbar mektubu gelir. Mert Türker imzalı bir ihbar mektubu geldi. Genelkurmay Başkanlığı üzerinden geldi. Sadece bu değil, yüzlerce ihbar mektubu geliyor.” dedi.

-Sanık Öğütçü ihbarı gizlemiş-

Ataç´ın konuşması sırasında mikrofonu isteyen sanık emekli Koramiral Feyyaz Öğütçü, ihbar mektubunun kendisine getirildiğini aktararak, “Mektubu o dönem bana arz ettiler. Gizli tutulmasını söyledim. Koç Müzesi´ndeki denizaltında patlayıcı çıktıktan sonra mektubu tekrardan istedim. Raporla size gönderdim. Genelkurmay, dosyaya koyup rafa kaldırmış. Bakıp gereğini yapsaydı, bu tertiplerin hiçbiri yaşanmazdı.” diye konuştu. Ataç´a mektup geldiği dönemde Genelkurmay Başkanlığı görevini, halen Silivri´de tutuklu bulunan İlker Başbuğ yürütüyordu.

-'Aşıklar bile vardı'-

Üye Hakim Akif Hamzaçebi’nin, Poyrazköy’deki mühimmatları sorması üzerine Ataç, “Mühimmat bulunduktan sonra ‘acaba bizim mi’ diye merak ettim, sayım yaptırdım. ‘Bunlar bizim değil’ diye rapor edildi. Ama kime ait? Tüm sıkıntı burada zaten” dedi. Poyrazköy’deki alanın sivil olduğunu aktaran Ataç, “O mühimmat askeri alanda çıkarılsaydı, hepsine soruşturmayı ben açardım. Ama orası sivil bir arazi. Afedersiniz ama aşıklar bile vardı” dedi.

Ataç´ın ifadeleri sırasında seyirci ve sanıkların sık sık emekli komutana müdahale etmesi dikkat çekti. Metin Ataç´ın, “Karargahta sizden habersiz gizli toplantı olabilir mi?” sorusuna verdiği, “İllegal bir şey oluyorsa bilemem.” şeklindeki cevabı sanık yakınlarını rahatsız etti. İzleyici sıralarında oturanlar Ataç´a yönelik ağır sözler söyledi. Diğer yandan Ataç´a yöneltilen sorular sırasında tutuklu sanıkların sıkça araya girip tanığı yönlendirmeye çalıştıkları gözlendi.

-Yiğit: Hiçbir öğrenci suikasti düşünmez-

Duruşmada eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit de savunma tanığı olarak ifade verdi. Yiğit’e de sanıklar suikast iddialarını sordu. Yiğit ise, “Bütün personelim manipülatif dijital belgelerle suçlanıyordu. Ben hiçbir zaman hiçbirinden şüphe duymadım. Hepsine inancım tam ve halen de öyle” dedi. Yiğit, “Kafes eylem planını gördünüz mü?” sorusunu ise, “Gördüm. 15 dakika inceledim ve onlarca maddi hata gördüm. Bunun askeri bir personel tarafından hazırlanamayacağını anladım” diye yanıtladı.

-'Sizlerle gurur duydum'-

Kendisine suikast düzenleyeceği iddia edilen tutuksuz sanık Teğmen Faruk Akın’ın, “Yeni mezun olmuş bir Teğmenin suikast yapmak için yanınıza yaklaşması kolay mıdır?” sorusu üzerine Yiğit, “Hiçbir subayımın bana suikast için yaklaşmaz. Onlar bana en fazla sevgiyle bakarlar. Benim sizleri şahsen tanıdıktan sonra geleceğe olan güvenim arttı. Sizlerle gurur duydum. Gerek Albaylarım, gerek Teğmenlerimle ve diğer tüm subaylarımla ilgili böyle bir şüphe duymam. Aklımın ucundan bile geçmedi” diye konuştu.

-'İstifa ettim'-

Bir sanığın eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve beraberinde diğer kuvvet komutanlarıyla birlikte istifa eden dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Eşref Uğur Yiğit’e, “Neden emekli oldunuz” diye sorması üzerine Yiğit, “Bu soruya cevap vermek istemiyorum. Çünkü bu tek başıma aldığım bir karar değildi. Ancak personelinizin hakkını yasal çerçevede koruyamıyorsanız ben bu mesleği yapmam” dedi.

3 TAHLİYE

Duruşma sonunda mahkeme heyeti tutuklu sanıklardan 3'ünün tahliyesine karar verdi. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Koramiral Deniz Cora, Kurmay Albay Ümit Metin ve Binbaşı Kemalettin Yakar’ın, tutuklu kaldıkları süre ve isnat edilen suçların mahiyetini göz önüne alarak tahliyesine karar verdi. Ancak tahliye edilen üç sanık, ‘Balyoz’ davasından da tutuklu oldukları için cezaevinden çıkamayacak. Tahliyelerle birlikte davada tutuklu yargılanan sanık sayısı 5'e düştü. Mahkeme, sanıklar Levent Bektaş, Ercan Kireçtepe, Erme Onat, Eren Günay ve Hüseyin Hançer’i ise kuvvetli suç şüphesini gösteren olgular bulunması nedeniyle tutuklu kalmasını kararlaştırdı.

-İstifa eden Donanma Komutanı duruşmada-

Öte yandan bir önceki duruşmaya gelen eski Donanma Komutanı Nusret Güner, dünkü celseyi de izleyici sıralarından takip etti. İzmir Casusluk davasının mağdur ve müştekileri arasında bulunan Güner, çetenin kızıyla ilgili bilgi topladığının ortaya çıkması üzerine, kısa süre sonra istifa etmişti. Önceki duruşma sonrası basına ilginç açıklamalar yapan Güner, Deniz Kuvvetlerinin hedef seçildiğini ileri sürmüştü.

ATAÇ´IN İFADESİ HİLMİ ÖZKÖK´ÜN Kİ GİBİ SANIKLARI ZOR DURUMDA BIRAKABİLİR

Ataç´ın illegal çalışmalar olabileceğine dair ifadesi davadaki iddiaları güçlendirici nitelik taşıyor. Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök´ün benzer nitelikteki ifadeleri Balyoz ve Ergenekon davası kararlarında önemli rol oynamıştı. Poyrazköy davasında Deniz Kuvvetlerinin en üst komutanından gelen ve ihbar mektubundaki iddiaları güçlendiren nitelikteki ifade sanıkları zor durumda bırakacak gibi görünüyor. Hatırlanacağı gibi Deniz Kuvvetleri Komutanı Metin Ataç ile yardımcısı Eşref Uğur Yiğit´e sanıklar tarafından suikast düzenleneceği ihbarı, Poyrazköy davası kapsamında yargılanan iddialar arasında yer alıyor.

FEYYAZ ÖĞÜTÇÜ´DEN İKİ ÖRTBAS

Duruşmadaki bir başka önemli detay, Ataç´ın Poyrazköy kazılarında ele geçirilen mühimmatların bulunmasını sağlayan 21 Nisan 2009 tarihli ihbar mektubunun daha önce 5 Şubat 2009´da kendisine geldiğini teyit etmesi oldu. Bununla bağlantılı olarak bir başka önemli detay da, ihbar mektubunun dava sanıklarından Feyyaz Öğütçü´ye ulaştığının ancak onun işlem yapmadığının ortaya çıkması oldu.

Öğütçü´nün örtbas ettiği ileri sürülen bir başka olay daha dava kapsamında yargılanıyor. Öğütçü, Koç Müzesi´nde sivil vatandaşların ziyaretine açık olan Uluç Ali Reis Denizaltısı´nda bulunan patlayıcıları sivil yetkililere haber vermeden alıp imha ettirmişti. Olay ihbar üzerine ortaya çıkmış, Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz soruşturma başlatmıştı. Bu şekilde başlayan Kafes Eylem Planı soruşturması davaya dönüşmüş, daha sonra Poyrazköy davasıyla birleştirilmişti.

ATAÇ-ÖĞÜTÇÜ BENZERLİĞİ

Denizaltı´daki patlayıcıların imha emrini Öğütçü´nün değil Ataç´ın verdiği iddiası da var. Bunu dile getirenlere göre Öğütçü, bugün haksız yere bu konuyla ilgili suçlanırken, emri veren dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç her nedense soruşturma dışında tutuluyor ve bir nevi kurtarılıyor. Bu iddia, Ergenekon ve Balyoz davalarındaki bir başka benzerliği de çağrıştırıyor. Hatırlanacağı gibi, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman için de benzer nitelikte iddiaları ileri sürenler oldu. Sanıklar ve avukatları bu iki komutana büyük tepki gösterdi. İki komutan verdikleri ifadelerle o davaların sanıklarını adeta yaktılar. Dava kararlarında çok önemli bir rol oynadılar. Ataç için bu iddianın doğruluğu kabul edilirse, o durumda iş farklı bir noktaya gelecek, dava konusu yapılanmanın Ataç ve yardımcısı Yiğit´e suikast düzenleyeceği iddiası da güçlenmiş olacaktır. Yine hatırlanacağı gibi eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök´ün zehirlenme korkusu ile bir dönem sefertası içinde yemeklerini evinden karargaha götürdüğü ortaya çıkmıştı. Özkök bunun nedenini mide rahatsızlığına bağlamış olsa da bu açıklama zehirlenmeye çalışıldığı iddiasını ortadan kaldırmaya yetmemişti.

ÖĞÜTÇÜ BALYOZ´DAN HÜKÜM ALDI, KARARGAH EVLERİ´NDE ADI GEÇİYOR

Bu şekilde Poyrazköy davasının sanıkları arasına giren Koramiral Ali Feyyaz Öğütçü, Balyoz darbe planı davasında da yargılandı ve 18 yıl hapis cezası aldı. Öğütçü´nün adı, Savcı Zekeriya Öz tarafından Ergenekon kapsamında 2008´de başlatılan ve halen devam eden Karargah Evleri soruşturmasında da geçiyor.

BAŞBUĞ DA İHBAR MEKTUBUNDAN HABERDAR

Dünkü duruşmada ortaya çıkan bir başka önemli detay da, aynı ihbar mektubunun Genelkurmay´a da gitmiş olduğunun ortaya çıkması oldu. O dönem Genelkurmay Başkanlığı görevinde Ergenekon davasında müebbet hapis cezası almış olan İlker Başbuğ bulunuyordu. Başbuğ´a yöneltilen suçlamalardan biri Ergenekon soruşturmalarını engellemeye çalışmaktı.

Genelkurmay´a ve Deniz Kuvvetleri´ne iletilen ihbar mektubu için askeri yetkililerin hiç bir şey yapmadığı, ihbarların ancak sivil savcılara ulaştırılmasından sonra soruşturmaların başlatıldığı anlaşılıyor. Ergenekon soruşturması, Ergenekon firarisi Bedrettin Dalan´ın Poyrazköy´deki arazisine gömülü law roketatar ve diğer cephaneler, Denizaltıdaki patlayıcılar ve diğer bağlantılı konulardaki soruşturmalar, Balyoz soruşturması, Gölcük Donanma Komutanlığı zemin karoları altına saklanan çuvallarca belge ve diğer tüm soruşturmalar hep savcılara gelen ihbarlarla başladı. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(06 Eylül 2013, 14:20)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Poyrazköy: 6 davada ceza istemleri

Poyrazköy İddianamesinde ara

Poyrazköy manşetlerimiz

Amirallere suikast iddianamesinde ara

Amirallere suikast manşetlerimiz

Kafes iddianamesinde ara

afes Eylem Planı manşetlerimiz

Gölcük iddianamesinde ara

Gölcük Donanma´da ele geçen belgeler manşetlerimiz

ÇYDD iddianamesinde ara

ÇYDD davası duruşmaları

ÇYDD ve ÇEV konulu manşetlerimiz

Ergenekon, balyoz ve benzer davaları engelleme girişimleri

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde ara

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5556    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kara Kuv.: 92 Müebbet Gerekçesi

09.06.2022 17:18 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 132 sanıklı davada 30 Aralık 2021'de verilen kararların gerekçesi açıklandı. 6 ..
Tamamı 9.6.2022

Fetö Üniversite Yapılanması davası

09.06.2022 14:46 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından açılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanmasına' ilişkin 12'si tutuklu 37 öğrencinin yargılandığı davanın görülmesine devam edil..
Tamamı 9.6.2022

Yargıtay İyidil'in Cezasını Az Buldu

08.06.2022 09:50 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski Korgeneral Metin İyidil ile eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit'e 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan verilen 12 yıl 6'şar ay hapis cezalarını, eksik ceza..
Tamamı 8.6.2022

Darbeci 2 Pilot Kayıplara Karıştı

10.06.2022 10:35 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat kararları istinaf mahkemesince bozulan sanık 6 eski pi..
Tamamı 10.6.2022

Kılıçdaroğlu'nun Danışmanına Hapis

10.06.2022 16:53 İstanbul'da, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından dosyası ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, 'FETÖ..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yöneticilerine 166 Yıl Hapis

10.06.2022 12:16 Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalar..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

10.06.2022 10:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 10.6.2022

Kriptolu Dinleme Cezaları Onandı

09.06.2022 14:34 Ankara'da, devlet büyüklerinin kriptolu telefonlarının usulsüz dinlenmesine ilişkin davada, kapatılan TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ile darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (F..
Tamamı 9.6.2022

Dink Davasında Hapisler Onandı

08.06.2022 16:54 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetö elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6's..
Tamamı 8.6.2022

İzmir: Darbeye 60 Onama 80 Bozma

04.06.2022 20:51 İzmir'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan ve 282 sanıklı dava, dosyaları ayrılarak 2018'de hüküm verilen 137 sanığın dosyası Yargıtay'da görüşüldü.

14 Nisan'daki gelişmeye dair edinilen ..

Tamamı 4.6.2022

Yakalanan İlk Darbecinin davası

09.06.2022 09:59 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 9.6.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

08.06.2022 16:40 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 8.6.2022

Nazilli Esnaf Yapılanması davası

08.06.2022 15:32 Aydın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Nazilli ilçesindeki esnaf yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 62 sanığın yargılanmasına devam edildi.

20 Mayıs'ta Aydın 3. Ağır..

Tamamı 8.6.2022

Ordu: Yeni Yapılanmaya 17 Hapis

08.06.2022 15:20 Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yeni il yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 41 sanıktan 17'sine, 1 yıl 13 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi.
<..

Tamamı 8.6.2022

Gülen'in İtirafları İndirim Gerekçesi

10.06.2022 11:09 Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı aldığı 3 yıl 4 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

1..

Tamamı 10.6.2022

Şike: Cezaya Onama Beraate Bozma

09.06.2022 16:51 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle örgüt mensubu 88 sanığın yargılandığı davada verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi'..
Tamamı 9.6.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.721.273