Tam
EskidenYeniye
 

28 Şubat yargılanıyor mu?

28 Şubat davasının ilk duruşmasından itibaren gözlenen bazı ayrıntılar, davanın adil şekilde yürütülmeyeceği şüpheleri doğurmuştu. Bu şüpheler sürüyor. Duruşmaları yöneten mahkeme başkanının tavırları dikkat çekmeye devam ediyor. Star´dan Elif Çakır duruşmaya bizzat katıldı. Duruşma ayrıntılarını aktaran Çakır şüphelerin doğru olduğunu gözlemledi.

Önceki haber title=Sonraki haber

30.09.2013 10:05 28 Şubat davasının ilk duruşmasından itibaren yaşananlar, davanın adil şekilde yürütülemeyeceği şüphelerine neden olmuştu. Şüpheler sürerken, mahkeme başkanına yönelik tepkiler de artıyor. Duruşma disiplinini bozan tavırlarına rağmen sanıklara hiç müdahale etmeyen, davayla ilgili sanıklara hiç soru yöneltmeyen, soru yöneltmek isteyen üye hakim ve savcılara ise sık sık müdahale eden, ´buranın amiri benim, benim dediğim olur´ gibi tek taraflı çarpık bir anlayış izlenimi vererek duruşmaları yöneten mahkeme başkanı Tayyar Köksal davanın gidişatı ile ilgili kamuoyunda şüpheler uyandırmış bulunuyor.

Kendisinin ihsası reyde bulunduğu, duruşmaları taraflı yönettiği kesin söylenemez elbette. Yöneltilen eleştirileri mahkemeyi etkilemek olarak görüp suç duyurularında bulunmaktan çekinmeyen Köksal´ın tavırları, kamuoyu vicdanında davanın adil şekilde sürdürülüp tamamlanacağına dair somut bir şüphe ortaya çıkarmış bulunuyor. Daha önce bu konuda dile getirilen iddialar üzerine Star´dan Elif Çakır duruşmaya bizzat katıldı. Duruşma ayrıntılarını aktaran Çakır iddiaların doğru olduğunu gözlemledi. Çakır´ın izlenimleri şu şekilde:

ELİF ÇAKIR 28 ŞUBAT DURUŞMASINI İZLEDİ, SALONDAKİ BAŞIBOŞLUĞU YAZDI

Perşembe günü kalktım Ankara´ya gittim. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi´nde görülmekte olan 28 Şubat Post-Modern davasını izlemek için. İki amacım vardı.

Birincisi ve en önemlisi olarak, bu tarihi davaya tanıklık etmek için, yargılama sürecini gözlemlemek için gittim. Bundan sonra da fırsat buldukça gideceğim. Ve orada olacağım.

Gitmemin ikinci nedeni ise, 28 Şubat davasının başladığı ilk günlerden itibaren, mahkeme heyetinin duruşma salonunda ciddiyeti sağlayamadığı, sanıkların duruşma disiplinini hiçe sayan davranışları ve adliye koridorlarındaki ´ya devran´ dönerse konuşmaları gerçek olabilir ve bu yüzden sanıklara ´aşırı´ müsamaha gösteriliyor olabilir miydi?

Aslında... Biraz da Kemal Gürüz´ün ´ben bu mahkeme salonunu çok sevdim´ dediği ´Duruşma Salonu´nu merak etmedim değil.

Bir´den ´herşey yolunda´ mesajı

Salona girdim. Edindiğim tüm izlenimleri aktarıyorum...

Salona girdiğimde dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Org. Çetin Doğan savunmasını yapıyordu.

Keyfi gayet yerindeydi. Boş bir yer buldum ve oturdum.

Baktım herkes bir şeylerle ilgileniyor. Kimi konuşuyor. Kimi selamlaşıyor. Çevik Bir sık sık arkaya dönüp ´her şey yolunda´ minvalli selam çakıyor. Sakız çiğneyeninden, bulmaca çözenine oldukça eğlenceli ve bir o kadar da rahat bir salon...

Sanıklar, yakınlarıyla mesajlaşıyor

SALON: Küçücük bir salon. Mağdurlar da yok denecek kadar az hele mağdur yakınları neredeyse yok. Çoğunluk cep telefonlarında tavla, okey oynuyor sanık yakınları, arada bir de sanıklarla mesajlaşıyorlar. Şaka değil. Bir fotoğraf makinem, bir de içeriden arkadaşım olsa ´Duruşma Salonu Hatırası´ pozlu bir fotoğraf bile çektirebilirdim.

Savunma yaptı demek doğru değil

ÇETİN DOĞAN: Salona girdiğimde savunmasını yapıyordu. Oldukça rahattı. Tıpkı eski kudretli günlerindeki gibiydi. Bir tek apoletli kıyafetler gitmiş yerine beyaz gömlekli, koyu renkli takım elbise ve şık kravat gelmişti. Hiç pişman görünmüyordu. Kudretli günlerinden kalma bir ihtişamla savunmasını yapıyordu Çetin Doğan. Savunma demek çok da doğru gibi gelmedi bana.

Bir, sürekli ´katkıda bulunuyor´!

ÇEVİK BİR: En kolay onu tanıdım şıp diye. Mahkemeyi kontrolü altına almış. Her şeye hakim, salona da sanıklara da... Resmen psikolojik harp yapıyor. Sıfır heyecan. Ve sanki mahkemenin nereye varacağından adı gibi emin. Bana öyle geldi. Çetin Doğan´ı da, Erol Özkasnak´ı da ´şunu bir açıkla, yanlış hatırlıyor olabilirsin öyle değil de şöyle olabilir mi acaba?? gibi sözlerle sürekli düzeltmeye mi çalıştı desem yoksa yönlendirmeye mi çalıştı desem bilemedim.

Sanıkların açıklamalarına ´katkıda bulunmak babından´ diyerek ayağa kalkıp canı istedikçe konuşuyor ve katkıda bulunuyor.

Her konuşmadan sonra salonu selamlamayı da unutmuyor, seçim propagandası yapan bir siyasetçi gibi.

ANKARA 13. CEZA´DA GÖRDÜKLERİM VİCDANIMI SIZLATTI

13. Ağır Ceza Mahkemesi Ankara´nın tek özel yetkili mahkemesi. Önümüzdeki günlerde bu mahkemenin adını da mahkeme başkanının adını daha sıklıkla duyacağız.

Türkiye´nin önemli davaları bu mahkemede görülecek.

Turgut Özal davası burada görülecek.

12 Eylül´ün sivil ayağı burada yargı önüne çıkacak.

Türkiye tarihinin en önemli davalarından birisi olan Kozmik Oda süreci yine bu salonda Sayın Tayyar Köksal´ın başkanlığında görülecek. Aldığım bilgilere göre iddianamesi bitmek üzere.

28 Şubat post-modern darbe davası sadece askerden ibaret değil. Darbenin elbette sivil ayağı da var bu mahkemede sivil ayağı yargı önüne çıkacak.

Ve Mehmet Ağar´ın yargılanacağı faili meçhuller davası. Türkiye açısından Kürt sorunu açısından önemli bir dava.

13. Ağır Ceza Mahkemesi de, mahkeme başkanı Sayın Tayyar Köksal da hepimiz için önemli.

Tarihi davalara başkanlık yapan ve yapacak olan mahkeme salonun da başkanının da bu bilinçte olması gerekiyor.

Hukukçu değilim. Ancak gördüklerim vicdanımı sızlattığını söylemeliyim. Bu davayı izlemeye devam edeceğim.

Gürüz´ün neden sevdiğini anladım

MAHKEME Başkanı Tayyar Köksal daha önce asliye mahkemelerinde görev yapmış. 13. Ağır Ceza Mahkemesi kendisinin ilk ´Ağır Ceza´ görevi. Tarihi bir davaya mahkeme başkanlığı yapıyor. Duruşmanın başladığı 2 Eylül tarihine kadar yıllık izin kullanmış. Ayağının tozuyla duruşma salonuna geçmiş.

Ancak... Sayın Köksal ve onun tolerans sınırlarını zorlayan tavrı 28 Şubat´ın ne olduğunu bilen birisi olarak açıkçası beni ciddi tereddütlere sevk etti.

Sayın Köksal ya iddianameyi okumadı çünkü davaya hakim değil. Hadi diyelim ki iddianameyi okumadı o yıllarda bu ülkede de mi yaşamıyordu. Neler yaşandığından bu kadar mı habersiz. Hakimliğini yaptığı bu tarihi davaya ilişkin bir tane sorusu olmaz mı?

Sanıklara gösterdiği toleransın birazını sanıklara soru sormak isteyen üye hakimlerine, iddianameyi hazırlayan savcılarına karşı gösteremez mi?

Sandalyesinde sallana sallana dinleyeceği bir dava değil 28 Şubat davası.

Kemal Gürüz´ün bu mahkemeyi neden sevdiğini çok iyi anlamış oldum.

MAĞDURLAR YOK!

MAĞDURLAR ve müşketiler salonda yok denecek kadar azlar. YAŞ´ta atılmış birkaç asker birkaç da başka mağdur. O kadar. İkna Odaları diyorduk, yoklar. YAŞ mağduru binlerce asker, yoklar. YÖK´ün mağdur ettiği akademisyenler, rektörler, hocalar, MEB´in mağdur ettiği başörtülüler, mağdur edilen bürokratlar, yaftalanan ve öldürülmeye çalışılan ´yeşil sermaye´ ve diğerleri hiçbirisi yok. Yargı mağdurları yoklar. Öğrenciler yoklar. İçler acısı bir durum vesselam.

--------------------------------------------------------------------

DAVA NEREYE GİDİYOR: İFADESİ ALINAN SERBEST BIRAKILDI

09.11.2013 09:04 28 Şubat davasında son olarak 16 kişinin tahliye edilmesiyle birlikte geriye sadece 5 tutuklu sanık kaldı. Refahyol Hükümeti´nin yıkılışına neden olan BÇG ve fişlemeler mahkemece kabul edilen iddianamenin omurgasını oluşturuyordu. 28 Şubat´ın sivil ayağına yönelik ikinci bir iddianame beklenirken, açılan birinci davada darbenin en önemli ayağını oluşturan askeri ayağın, bir bir tahliye olması davanın seyrini de tartışılır hale getirdi. Davayı yakından takip eden isimler yaşanan süreçle ilgili çok önemli tespitlerde bulununken, davanın kadük bir şekilde ilerlemesinin 5 temel nedene bağladı.

1- Müşteki avukatları konuya hakim değil

Davada, müşteki avukatlarının konuya hakim olmadıklarının duruşmalarda net bir şekilde ortaya çıktığı hukukçular tarafından belirtiliyor. Sadece savcılık iddianemesindeki iddiaları sanıklara sormakla yetine avukatların, basında çıkan itiraflara, iddialara, görüşlere ve çeşitli dökümanlara dahi hakim olmadıkları ifade ediliyor. Savcının iddiasından öte hususları gündeme getiremeyen müşteki avukatların, sanık avukatları karşısında yetersiz kaldığı belirtiliyor. Mağdur avukatlarının, duruşmaların ´davacılar´ lehine gelişmesine katkı sunmadığı, müşteki avukatlarının tersine, sanık avukatlarının dosyaya daha çok hakim oldukları ve birlikte hareket ettikleri görüşü hakim. Sanık avukatlarnın basınla bilgi paylaşarak adeta gündem belirlediği, müşteki avukatlarını ise, basit bir ceza davasını takip ediyormuşçasına hareket ettiği ifade ediliyor.

2- Bireysel mağduriyet var kurumsal yok

İki ay önce başlayan 103 sanıklı 28 Şubat davasının müşteki kısmında sadece bireysel başvurular yer alması eleştiri konusu. 28 Şubat mağduru kurum ve kuruluşların yanı sıra dönemin siyasi partileri RP ve DYP´nin kurumsal olarak davada temsil edilmemesi nin işin gidişatını sanıkların lehine çevirdiği ifade ediliyor. 12 Eylül davasında Başbakanlık, TBMM, MHP, CHP ve BBP gibi çok sayıda kurumsal kimliğe sahip yerlerden hukukçular ve avukatlar davayı takip ederken, bu durum 28 Şubat davasında bireysel müştekiler olarak kaldı. 28 Şubat mağduru müştekiler ve kamudan atılan başörtülülerin dışında davada ciddi şekilde bir mağdur kesim yer almadı.

3- Sanıklar mağdur, mağdurlar sanık gibi

Mahkeme salonunda, tam anlamıyla sanıklar lehine psikolojik bir ortamın hakim olduğu belirtiliyor. Sanıkların kendi aralarında ve avukatlarıyla çok rahat bir şekilde görüşebildiği, istedikleri zaman söz alıp, görüş beyan edebildikleri, böylelikle duruşmaların seyrini ve biçimini belirledikleri ifade ediliyor. Mağdur ve avukatlarının ise, daha ürkek görüntü çizdiği, mahkeme heyetinin tavrının da, sanık ve avukatlarının bu şekilde davranmalarının önünü açtığı belirtiliyor.

4- İzleyiciler psikolojik üstünlük sağlıyor

Duruşmalar sırasında mahkeme salonunu daha çok sanık yakınlarının doldurduğu ve psikolojik üstünlük sağladığı belirtiliyor. İzleyici bölümünde oturan sanık yakınlarının, savunmalar sırasında alkış ve tempo tutarak sanıkların motivasyonunu yükselttiği, mağdur ve müşteki avukatlarının morallerinin çökmesine neden oldukları ifade ediliyor.

5- Mahkeme heyeti pasif, avukatlar aktif

Savcı Mustafa Bilgili´nin hazırladığı iddianame ve öngörülen cezaların, başlangıçta, davanın sanıklar aleyhine oldukça çetin geçeceği izlenimi verdiği, ancak gelinen noktada tam tersi gelişmeler yaşandığı belirtiliyor. Savcının davaya bir darbe davası hassasiyetiyle yaklaşması ve hazırlanan iddianamenin de cunta yapılanması olan BÇG´yi konu almasına rağmen mahkeme heyetinin aynı görüşü paylaşmadığının tahliyelerle daha net ortaya konulduğu ifade ediliyor. Mahkeme heyetinin, sanıkları ifadelerini alır almaz bir bir serbest bırakmaya başlamasının, ´sorgulama yeter delil gerekmez´ anlayışının heyette hakim göründüğü şeklinde yorumlanıyor. Ağır cezaların istenildiği bir davada, kişilerin 6 ay gibi kısa bir süre içerde tutuklu kaldıktan sonra salıverilmesinin, davanın sonucu hakkında da ipucu verdiği görüşü kamuoyunda hakim olurken, ayrıca mahkeme heyetinin davanın seyri ile ilgili bir yol haritasının elinde bulunmadığının duruşmalardan anlaşıldığı belirtiliyor. Davaya genel olarak sanık ifadeleri ve avukatlarının savunmalarının şekil verdiği ve yönlendirdiği, mahkeme heyetinin de bugüne kadarki tavrıyla buna teşni olduğu ifade ediliyor.

Mahkeme darbe gibi görmüyor

Darbe mağdurları tahliyelere tepkili. Eski Bakan Güzel, mahkemenin 28 Şubat´ı darbe olarak görmediğini belirtti, emekli askeri hakim Tüysüzoğlu ise davanın bitirilmek istendiğini söyledi

Eski Bakan ve 28 Şubat Davasının mağdur-müşteki ismi Hasan Celal Güzel dava süreciyle ilgili şunları söyledi: ´İşlenen suçlar ve delilleri mahkemenin kabul ettiği iddianamede yer almış. Şimdi mahkemeye bakıyorsunuz. Anlaşılan mahkeme 28 Şubat´ı bir bir darbe olarak görmüyor. Buradan bu yorum çıkar. Ben illa da bunun bir darbe olduğunu söylemiyorum. Ama benim bundan 16 yıl önce ortaya çıkardığım belgeler bunun bir darbe olduğunun kanıtı gibi. 5 tutuklu sanıklı darbe yargılaması. 2003 ve sonraki yıllarda hayata geçirilmeye çalışılan darbe teşebbüsleri 28 Şubat´ın devamıdır. O zaman Balyoz davasının anlamı kalmayacaktır.´

Davanın müşteki-mağdurlarından Emekli Albay Tüysüzoğlu, Ergenekon ve Balyoz davalarını hatırlatarak şunları kaydetti:

DAVA BİTİRİLİYOR

´İstanbul´daki mahkemeler girişimini bile darbe suçu gibi değerlendirerek ceza verdiler. Burada ise bizatihi darbe yargılanıyor. Ama gariptir ki İstanbul´daki mahkemeler yargılamaların büyük çoğunluğunu tutuklu yaparken 28 Şubat davasına bakan mahkeme tahliye etti. Kafalarda ´acaba suç vasıflarını değiştirerek bu dava bitirilmek mi isteniyor´ şüphesi oluştu.´

İDDİANAME ÇOK ZAYIF

Eski Başbakanlardan Merhum Necmettin Erbakan´ın avukatı Mehmet Ener ise ´Bu iddianameye göre bu tahliyeler yadırganmamalı´ dedi. Henüz savunmalar bitmedi, tutukluluğu devam eden 5 sanık da tahliye edilebilir bu iddianameye göre´ şeklinde konuştu.

Diğer darbe davaları etkilenir

2010 yılında Anayasa değişikliği teklifi ve halk oylamasında bu teklifin kabulü ile darbe ve darbe süreçlerinin yargılanmasının önü açılmış, 12 Eylül, 28 Şubat gibi darbeler ile Balyoz, Ergenekon gibi darbe girişimlerinde bulunanlardan hukuk önünde hesap sorulmaya başlanmıştı. 28 Şubat davasında yaşanan özensizliğin, diğer darbe süreçleriyle ilgili yargılamaları da etkileyebileceği endişesi doğdu. (Yenişafak)

(30 Eylül 2013, 10:05), son güncel.: (09 Kasım 2013, 09:04)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

28 Şubat davası duruşmaları

Flaş!!! 28 Şubat davası açıldı

28 Şubat soruşturması manşetlerimiz

28 Şubat süreci manşetlerimiz

28 Şubat iddianamesinde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5607    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yöneticilerine 128 Yıl Hapis

24.03.2022 14:56 Adana, Ankara, Afyon, Gaziantep, İstanbul ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda 14 sanığa toplam 128 yıl ha..
Tamamı 24.3.2022

Karlov Suikastı: Cezalar Onandı

23.03.2022 10:41 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 28 sanıklı davada verilen ..
Tamamı 23.3.2022

MİT Tırları Kumpası: 3 Hapis

24.03.2022 12:56 Adana ve Hatay'da, MİT'e ait tırların Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca durdurulmasına ilişkin ana davadan dosyası ayrılan 7 sanığın Yargıtayda yargılandığı davada karar açıklandı. 9 Mart'ta ilk derece mahk..
Tamamı 24.3.2022

Fetö Casuslarına 165 Yıl Onandı

23.03.2022 10:51 Ankara'da, FETÖ/PDY üyelerinin yanı sıra PKK, DHKP-C ve MKP'li yaklaşık 10 bin terör şüphelisinin soruşturma ve yakalama bilgilerini rüşvetle sızdırdığı suçlamasıyla aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in avukatı Ad..
Tamamı 23.3.2022

Halkbank Kumpasçısı: Hapis Onandı

24.03.2022 15:40 Ankara'da, Bölge Adliye Mahkemesi, FETÖ üyeliğinden 12 yıl hapis cezasına çarptırılan eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın damadı Metin Can Yılmaz hakkındaki mahkumiyet kararını hukuka uygun buldu. 15 Şubat'ta Ankara 1..
Tamamı 24.3.2022

Islak İmza Kumpası davası

24.03.2022 14:30 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (Fetö) Adli Tıp yapılanması kapsamında 'ıslak imzalı belgede' dönemin askeri görevlilerine kumpas kurduğu iddiasıyla 18 sanığın tutuksuz yargılandığı davaya devam edildi. 9..
Tamamı 24.3.2022

Güncel Fetö Yapılanmasına Dava

24.03.2022 14:30 Ankara'da, FETÖ'nün güncel yapılanmasına yönelik 5 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, örgütün Karaman, Konya ve Ankara'da yeniden örgütlenmeye başladığı, evler açarak örgütsel toplantılar yaptığı, cezaevlerinden tah..
Tamamı 24.3.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 22.3.2022

Odatv Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, İstanbul'daki Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından Odatv soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde görev alan eski 33 hakim ve savcının, 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kıl..
Tamamı 22.3.2022

Yeğen Gülen'e İtiraf İndirimi

Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 7 Mart'ta Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada cumhur..
Tamamı 23.3.2022

YARSAV Başkanının Hapsi Onandı

23.03.2022 15:14 Ankara'da, KHK ile kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin (YARSAV) eski başkanı Murat Arslan'ın, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 10 yıl hapse mahkum edilmesi Yargıtay tarafından oybirliğiyle onandı. 9 M..
Tamamı 23.3.2022

Vodafone Arena: Müebbetler Bozuldu

24.03.2022 14:13 İstanbul'da, 15 Temmuz ihanet girişiminde TV yayınlarını kesmek için Vodafone Stadı'na inen helikopter pilotlarının aldığı ağırlaşmış müebbet hapis cezalarının Yargıtay'dan dönmesi üzerine yeniden yargılama yapılmasına..
Tamamı 24.3.2022

Zırhlı Tugay: Darbe Cezaları Değişti

24.03.2022 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda yaşananlara ilişkin 26 sanıklı davada haklarında verilen hükümler Yargıtay tarafından bozu..
Tamamı 24.3.2022

FETÖ Medya Yapılanması davası

23.03.2022 15:44 İstanbul'da, 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 8 Mart 2018 tarihinde karara bağlandıktan sonra 6 Mart 2020 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından aralarında Atilla Taş ile gazeteci Ahmet Memiş'in de bulund..
Tamamı 23.3.2022

Sakarya 19 Sanık: Kadın Yapılanması

24.03.2022 18:28 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ile üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Mart'ta Sakarya 2. Ağır Ceza ..
Tamamı 24.3.2022

Adil Öksüz'ün yakınlarına beraat

23.03.2022 12:54 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında firari olarak aranan Adil Öksüz'ün kayınvalidesinin kardeşi Naciye Alişan'ın ve eşi Alişan Alişan, yargılandıkları davada delil yetersizliğinden beraat etti. 17 Ma..
Tamamı 23.3.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.197.869