Tam
EskidenYeniye
 

Ses kaydı delil oldu

Geçen yıl TCK´da yapılan değişiklikle gizlice ses kaydı almaya hapis cezası verilmesine karşın, bir davada önce savcılık, ardından da mahkeme ilk kez bir suçu kanıtlayan gizli ses kayıtlarını delil olarak kabul etti. Karar emsal teşkil edecek. Ses kayıtlarının internette peşpeşe yayınlanması üzerine hükümet 2012 Haziran ayında yasa değişikliği yaparak ses kayıtlarının alınmasına ve yayınlanmasına hapis cezası getirmişti. Ses kayıtlarının haberleştirilmesinin yasaklanması kamuoyundan tepki görmüştü. Çünkü yayınlanan ses kayıtlarında suç teşkil eden darbe girişimlerine ait konuşmalar yer alıyordu.

Önceki haber title=Sonraki haber

19.10.2013 19:43 Türk Ceza Kanunu´nun 133. maddesinin birinci fıkrasında geçtiğimiz yıl yapılan değişiklikten bu yana gizli ses kaydı, bir savcılık ve mahkeme tarafından ilk kez delil olarak kabul edildi. Mahkeme de, iddianameyi kabul ederek iddianamenin dayandığı delili kabul etti. Söz konusu değişiklikten sonra hapis cezası gerektiren gizli ses kaydı, böylelikle sonraki davalara emsal teşkil edecek şekilde delil statüsünde değerlendirilmiş oldu. İlginç karar, İstanbul Barosu´na kayıtlı avukat M.S.K.´nin, iddiaya göre müvekkili olmadığı halde bir şahsın vekâletini üstlenmeye çalışması ve bu şahsın yakınından savcıya vermek üzere rüşvet istemesi üzerine açılan davada verildi.

´RÜŞVET İSTEDİ´ İDDİASI

Edinilen bilgiye göre olay şöyle gelişti: İsrail Alkan adlı vatandaş, bir gün telefonda kendisini avukat M.S.K., olarak tanıtan kişi tarafından arandı. M.S.K., telefonda adli bir olay sebebiyle bir süre önce tutuklanan amcasının oğlu Şerafettin Alkan´ın dosyasını incelediğini, onu tahliye ettirebileceğini söyledi. Fakat tahliye için 50 bin TL gerektiğini, bunun 10 bin TL´sini kendisinin alacağını, 40 bin TL´sini ise savcıya vereceğini söyledi. Bir gün sonra Alkan´ın yanına kadar gelen M.S.K., teklifini 40 bin TL´ye indirdi.

KONUŞMAYI KAYDA ALDI

Avukata dosyaya nasıl ulaştığını ve neden kendilerinden izin almadığını soran İsrail Alkan, durumdan şüphelendi ve avukatla olan konuşmalarını kaydetti. Sonra da ses kayıtlarıyla savcılığa gidip suç duyurusunda bulundu. M.S.K. iddiaları reddetti ancak soruşturmayı yürüten savcı Yaşar Peçen izinsiz yapılan ses kaydını delil olarak kabul edip dava açtı. Savcı Peçen hazırladığı iddianamede izinsiz ses kaydının konusu itibariyle suç içerdiğini, bu sebeple ´delil´ kabul ettiğini belirtti. İddianamede, Kaydın konusu suç teşkil ettiğinden izinsiz kayda alsa dahi delil kıymeti vardır denildi. Avukat M.S.K. ağır ceza mahkemesinde kamu görevlileri ile ilişkisi olduğundan bahisle bir işin gördürüleceği vaadiyle dolandırıcılık suçu kapsamında 2 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. SABAH´ın telefonla ulaştığı avukat M.S.K. ise konu hakkında konuşmak istemedi.

2012 TARİHLİ YASAYLA NE DEĞİŞTİ?

Temmuz 2012´de yapılan yasa değişikliğiyle iki kişi arasındaki telefon görüşmelerinin gizlice kayda alınmasına verilen 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasının sınırı 2 yıldan 5 yıla kadar hapis olarak belirlenmişti. Türk Ceza Kanunu´nun 133. maddesinin birinci fıkrasında şu ifadeler yer alıyor: (1) Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, (Değişik ibare: 02/07/2012- 6352 S.K./80.md.) iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (Sabah)

SES KAYITLARI YASAKLANMIŞTI

Ses kayıtlarının internette peşpeşe yayınlanması üzerine hükümet 2012 Haziran ayında yasa değişikliği yaparak seslerin gizlice kaydedilmesine ve bu kayıtların alıntı olarak bile olsa yayınlanmasına hapis cezası getirmişti. Ses kayıtlarının haberleştirilmesinin bu şekilde yasaklanması kamuoyundan büyük tepki gördü. Çünkü yayınlanan ses kayıtlarında suç teşkil eden darbe girişimlerine ait konuşmalar yer alıyordu. Suç içeren bir çok karanlık girişim bu haberler sayesinde açığa çıkarıldı. O ses kayıtları, kamuoyuna yönelik tehditlerin deşifre edilmesinde çok önemli rol oynadılar.

İşte yapılan o yasa değişikliği, ses kayıtlarını ayrımcı bir bakış açısıyla delil olmaktan çıkarma noktasına getirmiş oldu. Oysa temel olarak, gizli yollarla elde edilen diğer delillerden farkı yoktu. Örneğin ıslak imzalı komplo planının Genelkurmay karargahından gizlice çıkarılarak savcılara gönderilmesinde olduğu gibi.. Ya da bir bavul Balyoz darbe planı belgesinin ve ses kaydının savcılığa teslim edilmesinde olduğu gibi.. Ya da gönderici ismi belirtilmeyen gizli mektuplarla suçu kanıtlayan bilgilerin verilmesinde olduğu gibi.. Gizlice kaydedilmiş ses kayıtları da bunlar gibi suçu ihbar eden yollardan birisi. Suçun kanıtlanması için belgesel öneme sahip. Ve belki başka delillerin olmadığı durumlarda suçu kanıtlamada eşsiz bir öneme sahip.

Islak imza ve parmak izi olayında olduğu gibi ses kayıtlarının isnat edilen kişiye ait olup olmadığı laboratuvarlarda kesinlik derecesinde belirlenebiliyor. Bu nedenle mahkemelerde delil olarak kabul edilmekteler. İlginçtir, Haziran 2012´de yasa değişikliği ile gizli kayıtlara yasak getirildi ama kısa süre sonra Aralık 2012´de Ergenekon davasında 17 kişiye ait 19 adet gizli ses kaydı mahkemece delil olarak dikkate alındı. Olması gereken de zaten buydu. Bir suçu kanıtladığı taktirde ses kayıtlarının delil değeri yok sayılmamalıdır.

Delilleri delil olmaktan çıkaracak çarpık yollara girilmesi, hukukta tam bir kaos meydana getirecektir. Davalar çökecektir. Çünkü kanıtların hepsi birbirine bir zincirin halkaları gibi bağlıdır. Delil bütünlüğü söz konusudur. Bir delil temelden reddedilir ve şüphe ortaya konulursa bu şüphe bütün deliller için de geçerli olacaktır.

Islak imzaların makinalarla atılmış olabileceği, parmak izlerinin farklı yollarla ve gelişen dijital teknolojiyle olay yerine bırakılmış olabileceği, ya da son olarak Balyoz temyizinde gündeme geldiği gibi dijital delillerin kolayca bozulma ihtimalinden dolayı güvenilir olmayacağı, ya da Odatv davasında gündeme geldiği gibi suç içeren belgelerin uzaktan virüslerle yüklenmiş olabileceği, ya da Ergenekon davası sanığı Avukat Serdar Öztürk´ün savunmasında, ıslak imzalı belge ve diğer kritik suç içeren belgelerin ofisine yoldan geçen sabıkalı birisi tarafından konulmuş olabileceği ve o kişiyi tespit etmenin polisin görevi olduğu, o kişinin bulunmaması durumunda ise kendisine yönelik komplonun ispatlanmış olacağını demesinde olduğu gibi insan aklıyla alay eden itirazlar ileri sürülebilir. Elde edilen delillerin delil olarak kabul edilmemesi talepleri ileri sürülebilir. Bu taleplerin kabul edilmesi ise hukukta tam bir kaos demektir. Bu itirazların ne Türkiye´de, ne AİHM´de ne de başka bir hukuk merciinde kabul edilmesi mümkün değildir. Aksi bir kabul tüm dünya davalarının çökmesi anlamına gelecektir. Eğer bu yol açık bırakılırsa, Bu ıslak imza makinayla atılmıştır. Kabul etmiyorum. Ayrıca atanı da bulun. Bulmak devletin görevidir. Adımı lekeleyenleri bulun. Yoksa devlet suçludur. Tazminat da istiyorum. gibi abuk subuk durumlar ortaya çıkabilir.

Dünyada hiç bir ülkede yaşanmayan böyle tartışmalar malesef Ergenekon, Balyoz ve Odatv gibi davalar sürecinde ülkemizde yaşandı. Bunun bir çok örneği var. Sitemizin Canlı yayınlar > Delil tartışmaları bölümünde bazılarını görebilirsiniz.

Ses kayıtlarının haberleştirilmesi geçtiğimiz yıl tuhaf bir girişimle yasaklandı. Bunun temel bir yanlışlık olduğu bu haber konusu olayda olduğu gibi mahkemenin gizli kaydedilmiş ses kaydını delil olarak kabul etmesinden anlaşılıyor. Ses kayıtlarına yönelik yasal değişikliğe rağmen Ergenekon davasında mahkemenin 19 adet ses kaydını delil olarak kabul etmesi yasa değişikliğindeki yanlışlığı gösteren bir başka örnek. Başkasına yönelik bir suçu gizlice işleyenleri deşifre eden her delilin değerli olduğu açık. Özel hayatın gizliliği elbette tartışılmaz. Bunu ihlal edenler cezalandırılsın. Bu cezalandırmanın haklılığı tartışılamaz. Ancak bunun sınırı ne olmalıdır. Başkasına yönelik bir suç söz konusu ise bu özel hayat olarak mı kabul edilmelidir. Bir suçu gizlice kayda alanlar ile onu haber yapanlar özel hayata dair herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan hapisle cezalandırılmaya mı çalışılmalıdır? (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

DİĞER ÖRNEK YARGITAY'DAN: GİZLİ KAYIT DELİL OLDU

Gizli ses kayıtlarının delil olabileceğine dair diğer bir karar Yargıtay'dan çıkmıştı. Habertürk'ün 27 Ocak 2013 tarihli haberine göre; Yargıtay, haberleşmenin gizliliğinin ihlali suçuna ilişkin emsal bir karara imza attı. 12. Ceza Dairesi, ev telefonundan yapılan ve mahkemeye delil olarak sunulan gizli ses kaydı ile ilgili “haberleşmenin gizliliğinin ihlali suçu işlenmemiştir” hükmüne vardı.

Karara ilişkin süreç bir vatandaşın ev telefonunda komşusunun hakaret içerikli ifadelerini kaydederek mahkemeye delil olarak sunması ile başladı. Mahkeme kaydı delil olarak kabul ederken davalı, kaydın mahkeme izni olmadan kaydedildiğini belirterek suç duyurusunda bulundu. “Haberleşmenin gizliliğinin ihlali” suçunun işlendiğini iddia eden vatandaş beraat kararı üzerine temyize gitti ancak Yargıtay 12. Ceza Dairesi de “kaydın suç işleme kastı olmadan yapıldığını ” belirterek kararı onadı.

Yasanın ilgili 132. Maddesi ’nin 3. fıkrası; “Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır” diyor.

(19 Ekim 2013, 19:43)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Balyoz ve diğer davalardaki delil tartışmaları

Flaş!!! Yargıtay Balyoz´u onadı

Yargıtay´dan Balyoz gibi gerekçe

Flaş!!! Balyoz davası bitti

Flaş!!! İşte Balyoz gerekçesi

Yargıtay Başsavcılığı: Balyoz onansın

BM´nin balyoz raporu çöktü

Çetin Doğan´a AİHM balyozu

AİHM: Tutuklama ve deliller doğru

Sanıklara bir darbe de AİHM´den

AİHM: Tutuklama ve deliller doğru

AİHM: Ergenekon, terör örgütü

Gelin-damat çürük, deliller balyoz gibi

Sağlam deliller, çürük gelin-damadı sarstı

Gelin-Damat:Doğan,demokrasi kahramanı

Gelin damattan etik dışı hareketler

Gelin-Damat´tan manipülasyon

Gelin-damat çürük çıktı: İşte kozmik CD´ler

Gelin-damat Gölcük belgelerine ne diyecek?

İmza makinesi, buzdolap, CD ve bellek

Askeri savcıların ses kaydı Balyoz delili

Askeri savcıların ses kaydı Balyoz delili

İşte ´Balyoz, darbe´ diyen rapor

O bilirkişi Balyoz´da tanık olsun

Askeri ´bilmezkişiler´ itinayla seçilir

Askeri bilmezkişilere gerekçe şoku

´Yakalanırsak Harp Oyunu deriz´

Balyoz ortaya çıkarsa B planı: Şifre

Balyoz ve Gölcük´ü sulandırma çabası

Kontrgerilla medyası da Gölcük için ´yerim dar´ diyor

Gölcük´e belge gizleyenleri okurlarından gizleyenler

Islak imzanın gerçekliği ve imza makinesi tartışmalarını içeren manşetlerimiz

Kafası karışanlar, kafa karıştıranlar

ŞOK ses kaydı: Koşaner´den itiraflar

Profesör: Kayıt Tolon´un, ispat ederim

Ergenekon davasını engelleme girişimleri

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5635    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.922.155