Tam
EskidenYeniye
 

Ses kaydı delil oldu

Geçen yıl TCK´da yapılan değişiklikle gizlice ses kaydı almaya hapis cezası verilmesine karşın, bir davada önce savcılık, ardından da mahkeme ilk kez bir suçu kanıtlayan gizli ses kayıtlarını delil olarak kabul etti. Karar emsal teşkil edecek. Ses kayıtlarının internette peşpeşe yayınlanması üzerine hükümet 2012 Haziran ayında yasa değişikliği yaparak ses kayıtlarının alınmasına ve yayınlanmasına hapis cezası getirmişti. Ses kayıtlarının haberleştirilmesinin yasaklanması kamuoyundan tepki görmüştü. Çünkü yayınlanan ses kayıtlarında suç teşkil eden darbe girişimlerine ait konuşmalar yer alıyordu.

Önceki haber title=Sonraki haber

19.10.2013 19:43 Türk Ceza Kanunu´nun 133. maddesinin birinci fıkrasında geçtiğimiz yıl yapılan değişiklikten bu yana gizli ses kaydı, bir savcılık ve mahkeme tarafından ilk kez delil olarak kabul edildi. Mahkeme de, iddianameyi kabul ederek iddianamenin dayandığı delili kabul etti. Söz konusu değişiklikten sonra hapis cezası gerektiren gizli ses kaydı, böylelikle sonraki davalara emsal teşkil edecek şekilde delil statüsünde değerlendirilmiş oldu. İlginç karar, İstanbul Barosu´na kayıtlı avukat M.S.K.´nin, iddiaya göre müvekkili olmadığı halde bir şahsın vekâletini üstlenmeye çalışması ve bu şahsın yakınından savcıya vermek üzere rüşvet istemesi üzerine açılan davada verildi.

´RÜŞVET İSTEDİ´ İDDİASI

Edinilen bilgiye göre olay şöyle gelişti: İsrail Alkan adlı vatandaş, bir gün telefonda kendisini avukat M.S.K., olarak tanıtan kişi tarafından arandı. M.S.K., telefonda adli bir olay sebebiyle bir süre önce tutuklanan amcasının oğlu Şerafettin Alkan´ın dosyasını incelediğini, onu tahliye ettirebileceğini söyledi. Fakat tahliye için 50 bin TL gerektiğini, bunun 10 bin TL´sini kendisinin alacağını, 40 bin TL´sini ise savcıya vereceğini söyledi. Bir gün sonra Alkan´ın yanına kadar gelen M.S.K., teklifini 40 bin TL´ye indirdi.

KONUŞMAYI KAYDA ALDI

Avukata dosyaya nasıl ulaştığını ve neden kendilerinden izin almadığını soran İsrail Alkan, durumdan şüphelendi ve avukatla olan konuşmalarını kaydetti. Sonra da ses kayıtlarıyla savcılığa gidip suç duyurusunda bulundu. M.S.K. iddiaları reddetti ancak soruşturmayı yürüten savcı Yaşar Peçen izinsiz yapılan ses kaydını delil olarak kabul edip dava açtı. Savcı Peçen hazırladığı iddianamede izinsiz ses kaydının konusu itibariyle suç içerdiğini, bu sebeple ´delil´ kabul ettiğini belirtti. İddianamede, Kaydın konusu suç teşkil ettiğinden izinsiz kayda alsa dahi delil kıymeti vardır denildi. Avukat M.S.K. ağır ceza mahkemesinde kamu görevlileri ile ilişkisi olduğundan bahisle bir işin gördürüleceği vaadiyle dolandırıcılık suçu kapsamında 2 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. SABAH´ın telefonla ulaştığı avukat M.S.K. ise konu hakkında konuşmak istemedi.

2012 TARİHLİ YASAYLA NE DEĞİŞTİ?

Temmuz 2012´de yapılan yasa değişikliğiyle iki kişi arasındaki telefon görüşmelerinin gizlice kayda alınmasına verilen 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasının sınırı 2 yıldan 5 yıla kadar hapis olarak belirlenmişti. Türk Ceza Kanunu´nun 133. maddesinin birinci fıkrasında şu ifadeler yer alıyor: (1) Kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları, taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın bir aletle dinleyen veya bunları bir ses alma cihazı ile kaydeden kişi, (Değişik ibare: 02/07/2012- 6352 S.K./80.md.) iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (Sabah)

SES KAYITLARI YASAKLANMIŞTI

Ses kayıtlarının internette peşpeşe yayınlanması üzerine hükümet 2012 Haziran ayında yasa değişikliği yaparak seslerin gizlice kaydedilmesine ve bu kayıtların alıntı olarak bile olsa yayınlanmasına hapis cezası getirmişti. Ses kayıtlarının haberleştirilmesinin bu şekilde yasaklanması kamuoyundan büyük tepki gördü. Çünkü yayınlanan ses kayıtlarında suç teşkil eden darbe girişimlerine ait konuşmalar yer alıyordu. Suç içeren bir çok karanlık girişim bu haberler sayesinde açığa çıkarıldı. O ses kayıtları, kamuoyuna yönelik tehditlerin deşifre edilmesinde çok önemli rol oynadılar.

İşte yapılan o yasa değişikliği, ses kayıtlarını ayrımcı bir bakış açısıyla delil olmaktan çıkarma noktasına getirmiş oldu. Oysa temel olarak, gizli yollarla elde edilen diğer delillerden farkı yoktu. Örneğin ıslak imzalı komplo planının Genelkurmay karargahından gizlice çıkarılarak savcılara gönderilmesinde olduğu gibi.. Ya da bir bavul Balyoz darbe planı belgesinin ve ses kaydının savcılığa teslim edilmesinde olduğu gibi.. Ya da gönderici ismi belirtilmeyen gizli mektuplarla suçu kanıtlayan bilgilerin verilmesinde olduğu gibi.. Gizlice kaydedilmiş ses kayıtları da bunlar gibi suçu ihbar eden yollardan birisi. Suçun kanıtlanması için belgesel öneme sahip. Ve belki başka delillerin olmadığı durumlarda suçu kanıtlamada eşsiz bir öneme sahip.

Islak imza ve parmak izi olayında olduğu gibi ses kayıtlarının isnat edilen kişiye ait olup olmadığı laboratuvarlarda kesinlik derecesinde belirlenebiliyor. Bu nedenle mahkemelerde delil olarak kabul edilmekteler. İlginçtir, Haziran 2012´de yasa değişikliği ile gizli kayıtlara yasak getirildi ama kısa süre sonra Aralık 2012´de Ergenekon davasında 17 kişiye ait 19 adet gizli ses kaydı mahkemece delil olarak dikkate alındı. Olması gereken de zaten buydu. Bir suçu kanıtladığı taktirde ses kayıtlarının delil değeri yok sayılmamalıdır.

Delilleri delil olmaktan çıkaracak çarpık yollara girilmesi, hukukta tam bir kaos meydana getirecektir. Davalar çökecektir. Çünkü kanıtların hepsi birbirine bir zincirin halkaları gibi bağlıdır. Delil bütünlüğü söz konusudur. Bir delil temelden reddedilir ve şüphe ortaya konulursa bu şüphe bütün deliller için de geçerli olacaktır.

Islak imzaların makinalarla atılmış olabileceği, parmak izlerinin farklı yollarla ve gelişen dijital teknolojiyle olay yerine bırakılmış olabileceği, ya da son olarak Balyoz temyizinde gündeme geldiği gibi dijital delillerin kolayca bozulma ihtimalinden dolayı güvenilir olmayacağı, ya da Odatv davasında gündeme geldiği gibi suç içeren belgelerin uzaktan virüslerle yüklenmiş olabileceği, ya da Ergenekon davası sanığı Avukat Serdar Öztürk´ün savunmasında, ıslak imzalı belge ve diğer kritik suç içeren belgelerin ofisine yoldan geçen sabıkalı birisi tarafından konulmuş olabileceği ve o kişiyi tespit etmenin polisin görevi olduğu, o kişinin bulunmaması durumunda ise kendisine yönelik komplonun ispatlanmış olacağını demesinde olduğu gibi insan aklıyla alay eden itirazlar ileri sürülebilir. Elde edilen delillerin delil olarak kabul edilmemesi talepleri ileri sürülebilir. Bu taleplerin kabul edilmesi ise hukukta tam bir kaos demektir. Bu itirazların ne Türkiye´de, ne AİHM´de ne de başka bir hukuk merciinde kabul edilmesi mümkün değildir. Aksi bir kabul tüm dünya davalarının çökmesi anlamına gelecektir. Eğer bu yol açık bırakılırsa, Bu ıslak imza makinayla atılmıştır. Kabul etmiyorum. Ayrıca atanı da bulun. Bulmak devletin görevidir. Adımı lekeleyenleri bulun. Yoksa devlet suçludur. Tazminat da istiyorum. gibi abuk subuk durumlar ortaya çıkabilir.

Dünyada hiç bir ülkede yaşanmayan böyle tartışmalar malesef Ergenekon, Balyoz ve Odatv gibi davalar sürecinde ülkemizde yaşandı. Bunun bir çok örneği var. Sitemizin Canlı yayınlar > Delil tartışmaları bölümünde bazılarını görebilirsiniz.

Ses kayıtlarının haberleştirilmesi geçtiğimiz yıl tuhaf bir girişimle yasaklandı. Bunun temel bir yanlışlık olduğu bu haber konusu olayda olduğu gibi mahkemenin gizli kaydedilmiş ses kaydını delil olarak kabul etmesinden anlaşılıyor. Ses kayıtlarına yönelik yasal değişikliğe rağmen Ergenekon davasında mahkemenin 19 adet ses kaydını delil olarak kabul etmesi yasa değişikliğindeki yanlışlığı gösteren bir başka örnek. Başkasına yönelik bir suçu gizlice işleyenleri deşifre eden her delilin değerli olduğu açık. Özel hayatın gizliliği elbette tartışılmaz. Bunu ihlal edenler cezalandırılsın. Bu cezalandırmanın haklılığı tartışılamaz. Ancak bunun sınırı ne olmalıdır. Başkasına yönelik bir suç söz konusu ise bu özel hayat olarak mı kabul edilmelidir. Bir suçu gizlice kayda alanlar ile onu haber yapanlar özel hayata dair herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan hapisle cezalandırılmaya mı çalışılmalıdır? (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

DİĞER ÖRNEK YARGITAY'DAN: GİZLİ KAYIT DELİL OLDU

Gizli ses kayıtlarının delil olabileceğine dair diğer bir karar Yargıtay'dan çıkmıştı. Habertürk'ün 27 Ocak 2013 tarihli haberine göre; Yargıtay, haberleşmenin gizliliğinin ihlali suçuna ilişkin emsal bir karara imza attı. 12. Ceza Dairesi, ev telefonundan yapılan ve mahkemeye delil olarak sunulan gizli ses kaydı ile ilgili “haberleşmenin gizliliğinin ihlali suçu işlenmemiştir” hükmüne vardı.

Karara ilişkin süreç bir vatandaşın ev telefonunda komşusunun hakaret içerikli ifadelerini kaydederek mahkemeye delil olarak sunması ile başladı. Mahkeme kaydı delil olarak kabul ederken davalı, kaydın mahkeme izni olmadan kaydedildiğini belirterek suç duyurusunda bulundu. “Haberleşmenin gizliliğinin ihlali” suçunun işlendiğini iddia eden vatandaş beraat kararı üzerine temyize gitti ancak Yargıtay 12. Ceza Dairesi de “kaydın suç işleme kastı olmadan yapıldığını ” belirterek kararı onadı.

Yasanın ilgili 132. Maddesi ’nin 3. fıkrası; “Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır” diyor.

(19 Ekim 2013, 19:43)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Balyoz ve diğer davalardaki delil tartışmaları

Flaş!!! Yargıtay Balyoz´u onadı

Yargıtay´dan Balyoz gibi gerekçe

Flaş!!! Balyoz davası bitti

Flaş!!! İşte Balyoz gerekçesi

Yargıtay Başsavcılığı: Balyoz onansın

BM´nin balyoz raporu çöktü

Çetin Doğan´a AİHM balyozu

AİHM: Tutuklama ve deliller doğru

Sanıklara bir darbe de AİHM´den

AİHM: Tutuklama ve deliller doğru

AİHM: Ergenekon, terör örgütü

Gelin-damat çürük, deliller balyoz gibi

Sağlam deliller, çürük gelin-damadı sarstı

Gelin-Damat:Doğan,demokrasi kahramanı

Gelin damattan etik dışı hareketler

Gelin-Damat´tan manipülasyon

Gelin-damat çürük çıktı: İşte kozmik CD´ler

Gelin-damat Gölcük belgelerine ne diyecek?

İmza makinesi, buzdolap, CD ve bellek

Askeri savcıların ses kaydı Balyoz delili

Askeri savcıların ses kaydı Balyoz delili

İşte ´Balyoz, darbe´ diyen rapor

O bilirkişi Balyoz´da tanık olsun

Askeri ´bilmezkişiler´ itinayla seçilir

Askeri bilmezkişilere gerekçe şoku

´Yakalanırsak Harp Oyunu deriz´

Balyoz ortaya çıkarsa B planı: Şifre

Balyoz ve Gölcük´ü sulandırma çabası

Kontrgerilla medyası da Gölcük için ´yerim dar´ diyor

Gölcük´e belge gizleyenleri okurlarından gizleyenler

Islak imzanın gerçekliği ve imza makinesi tartışmalarını içeren manşetlerimiz

Kafası karışanlar, kafa karıştıranlar

ŞOK ses kaydı: Koşaner´den itiraflar

Profesör: Kayıt Tolon´un, ispat ederim

Ergenekon davasını engelleme girişimleri

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5635    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Amiralin Alıkonulmasına Müebbet

21.12.2021 08:47 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Deniz Harp Okulu Komutanı olan Tümamiral Mesut Özel'in, emrindeki askerler tarafından kelepçelenip cezaevine kapatılmasına ilişkin 9 sa..
Tamamı 21.12.2021

Fetö Casuslarına 165 Yıl Gerekçesi

20.12.2021 15:05 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına Fetö/PKK/DHKP-C/MKP terör örgütlerine yönelik soruşturma bilgilerinin bazı Avrupa ülkelerinin Ankara büyükelçiliklerine ait talepler doğrultusunda rüşvetle Malatya Doğanş..
Tamamı 20.12.2021

ATO Fetö Yapılanmasına dava

20.12.2021 14:39 Ankara'da, Fetullah Gülen terör örgütünün Ankara Ticaret Odası'ndaki (ATO) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 12 kişi hakkında “örgüte üye olma ve yardım etme” suçlarından dava açıldı. 1..
Tamamı 20.12.2021

Fetö Yöneticilerine 28 Yıl Hapis

23.12.2021 09:06 Ankara'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda biri mahrem sorumlu ve nöbetçi imam, diğeri sahte kimlikçi olarak yönetic..
Tamamı 23.12.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

21.12.2021 12:36 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 21.12.2021

Darbede TRT İşgali davası

21.12.2021 12:12 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 21.12.2021

Yeğen Gülen 212 İsmi Deşifre Etti

22.12.2021 10:01 Ankara'da, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonu ile yurt dışında yakalandıktan sonra tutuklanan, FETÖ/PDY elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Selahaddin Gülen'in yargılanmasına devam edildi. 18 Kasım'da Ankara..
Tamamı 22.12.2021

Zirve Kumpası: Sahte İhbarlar Davası

21.12.2021 12:17 Malatya'da, 18 Nisan 2007 tarihinde meydana gelen ve biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında FETÖ'nün talimatıyla, kendilerinden olmayan askerleri engellemek ve örgüt ..
Tamamı 21.12.2021

Şemdinli Savcısına Yine 10 Yıl Hapis

21.12.2021 08:36 2005'te Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki olaylara yönelik soruşturmasıyla adı duyulan eski savcı Ferhat Sarıkaya, Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen davada FETÖ ü..
Tamamı 21.12.2021

Selam Kumpası: Hapis Gerekçesi

20.12.2021 14:49 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurmasıyla ilgili, binlerce kişi hakkında usulsüz dinleme kararı vermekle suçlanan 55 eski hakim ve sa..
Tamamı 20.12.2021

Kapıyı Mahrem İmam Değil Polis Açtı

23.12.2021 13:15 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında firari jandarma 'mahrem imamı' Mehmet Sağlam'ın evinde arama yapıldığı sırada ikametgaha gelen iki kişinin, ihraç edilmiş eski binbaşılar olduğu ortaya çıktı. 19 Kasım'daki geli..
Tamamı 23.12.2021

Akıncı Üssü Dosyası İstinafta

23.12.2021 10:58 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde komuta merkezi olan Akıncı Üssü davasında yer alan klasörler, kanun yolu incelemesi için Ankara Bölge Adliye Mahkemesine (BAM) gönderildi. ..
Tamamı 23.12.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:30 Balıkesir'de, FETÖ'nün darbe girişimi gecesi Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında bazı subayların katıldığı toplantının yanı sıra tankların ve araçların revirin önüne dizilmesine ilişkin açılan davada 10'u tutu..
Tamamı 21.12.2021

Balıkesir: 7 sanıklı Darbe davası

21.12.2021 08:25 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. 15 Kasım'da Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkem..
Tamamı 21.12.2021

Ankara 7 sanıklı Darbe davası

20.12.2021 12:34 Ankara'da, FETÖ/PDY'nin, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı olan, darbeciler tarafından hazırlanan sözde görevlendirme listesinde TRT Genel Müdürlüğü'ne atandığı belirtilen es..
Tamamı 20.12.2021

Sakarya 34 sanık: Altın Lale Derneği

21.12.2021 12:26 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye ilişkin kapatılan Altın Lale Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi 2'si firari 34 sanığın tutuksuz yargılanmasına devam edildi. 17 Aralık'ta Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruş..
Tamamı 21.12.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.648.503