Tam
EskidenYeniye
 

Başbuğ´un yeni korkusu: Lice

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ 1993 yılındaki Lice olaylarıyla ilgili hakkında ileri sürülen iddiaları avukatı aracılığıyla yalanladı. Başbuğ´un üzerine de çatışmada kurşun yağdını ileri süren avukat İlkay Sezer, Aydın´a Lice´ye git emrini Başbuğ´un vermediğini de savundu. Ancak Başbuğ´un yalanlamalarının aksine Bahtiyar Aydın savcısı Lice´de gerçek bir çatışma yaşanmadığını, olayın mizansen olduğunu savunuyor. Aydın´ın eşi de Başbuğ´la görüştüğünü ve eşini Lice´ye bizzat Başbuğ´un yolcu ettiğini söylediğini ileri sürüyor. Başbuğ´u sıkıntıya sokacak bir başka bulgu da Ergenekon davasından geliyor.. Bahtiyar Aydın´ın da öldürüldüğü 1993 yılında TSK içinde Hurşit Tolon önderliğinde Tushad isimli çok gizli bir Ergenekon hücresi kurulduğu Malatya Zirve davasında ileri sürülmüştü. Genelkurmay´ın yalanladığı bu birimin varlığını gösteren belgeler Ergenekon davasında mahkemece Genelkurmay bilgisayarlarında yapılan ´internet andıcı´ incelemelerinde tespit edildi. İlker Başbuğ´un internet andıcı soruşturmasından Ergenekon davasına dahil olduğu ve müebbet hapis cezasına çarptırıldığı da hatırlandığında Başbuğ hakkındaki şüphenin sürdüğü ve giderek daha çok tartışılacağı anlaşılıyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

28.10.2013 11:49 Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın´ın şehit edilmesi olayında adı geçen dönemin Jandarma Asayiş Kolordu Komutan Yardımcısı İlker Başbuğ, avukatı aracılığıyla iddiaları yalanladı. Bölgede çatışma olmadığı bilgisinin doğru olmadığını belirten avukat İlkay Sezer, ?Helikopterden inen Korg. Hasan Kundakçı ve müvekkilim beraberinde bulunanlar ile ateş altında sıçrayarak en yakındaki mevzilere girmişlerdir.? ifadesini kullandı.

Aydın´ın şehit edilmesi olayıyla ilgili hazırlanan iddianame mahkeme tarafından zamanaşımına bir gün kala kabul edilmişti. O tarite bölgede çatışma olmadığı belirtilirken olayda Ergenekon davası sanığı eski Genelkurmay Başkanı ve dönemin Jandarma Asayiş Kolordu Komutan Yardımcısı İlker Başbuğ´un da adı geçmişti. Bunun üzerine Başbuğ´un avukatı İlkay Sezer yazılı açıklama yaptı.

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi´nin, Lice ilçesinde 22 Ekim 1993 günü meydana gelen olaylara ilişkin iddianameyi kabul ettiğini hatırlatan Sezer, Ağustos 1993 - Ağustos 1995 yılları arasında Jandarma Asayiş Kolordu Komutan yardımcılığı görevinde bulunan müvekkili Başbuğ´a yönelik kasıtlı ve ima dolu haberler yapıldığını belirtti. Söz konusu haberlerde müvekkili tarafından Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın´a ?Lice´ye git? emrinin verildiğinin iddia edildiğini kaydeden Sezer, ?Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı, Lice ilçesinin güneyinde bulunan Dibek-Yolçatı-Esenli bölgesine 22 Ekim 1993 günü operasyon icra edilmesine karar vermiştir. Operasyonun icra edileceği 22 Ekim 1993 günü sabahı Jandarma Bölge Komutanı Tuğg. Bahtiyar Aydın, İl Jandarma Alay Komutanı J.Alb. Eşref Hatipoğlu ve Bölge Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü J.Kur.Bnb. M. İhsan Batı´nın beraberinde emir astsubayı olduğu halde, 06.30-07.00 saatleri arasında, Diyarbakır´dan havayolu ile Lice İlçe Jandarma Birlik Komutanlığı ve Jandarma Komando Bölüğü´nün bulunduğu yere gittikleri ve orada taktik komuta yeri tesis ettikleri bilinmektedir.? dedi.

Müvekkili İlker Başbuğ´un Aydın´a ?Lice´ye git? şeklinde bir emir vermediği savunan Sezer, ?bu yöndeki haber ve yorumların yalan olduğunu ileri sürdü. Olaya ilişkin iddianamede Lice Emniyet Amirliği tarafından hazırlanmış olay tutanağı bulunduğunu ifade eden Sezer, tutanakta bölgenin yoğun ateş altında olduğunun anlatıldığını söyledi. Sezer, takviye ekiplerin de bölgeye geldiği yazılan tutanakta, komuta yerinde çatışmaları yöneten Aydın´ın saat 11.45 civarında başından yaralandığının anlatıldığını ifade etti. 22 Ekim 1993 günü Korgeneral Hasan Kundakçı ile Başbuğ´un Şenyayla bölgesinde devam eden büyük çaplı operasyonu yerinde görmek üzere o bölgeye gittiklerini belirten Sezer, ?Şenyayla bölgesinden Muş´a geldiklerinde, Tuğg. Bahtiyar Aydın´ın vurulduğunu öğrenmişler ve bunun üzerine birlikte aynı helikopter ile Lice´ye intikal etmişlerdir. Helikopter, yoğun ateş nedeniyle komando bölüğünün bulunduğu yere inememiştir. Bunun üzerine, helikopter ateş altında iç güvenlik taburunun bulunduğu bölgeye güçlükle inmiştir. Helikopterden inen Korg. Kundakçı ve müvekkilim beraberinde bulunanlar ile, ateş altında sıçrayarak en yakındaki mevzilere girmişlerdir.? ifadelerini kullandı.

Sezer bu yazılanların bile 22 Ekim 1993 günü Lice´de yaşanan olayların, haber ve yorumlarda iddia edildiği gibi bir kurgu olmasının yanlışlığını, inanılmazlığını ve akıl dışı olduğunu gösterdiğini savundu. Sezer açıklamasının sonunda, ?Bu vesileyle görevinin başında şehit olan ve müvekkilimizin kahraman silah arkadaşı Tuğg. Bahtiyar Aydın´ı rahmetle anar, bitmeyen acıları yeniden alevlenen değerli aile bireylerinin de acılarını yürekten paylaşırız.? ifadelerini kullandı.

YALANLADI ANCAK SOMUT ŞÜPHELER VAR

Başbuğ´un avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamalar bu şekilde.. Hakkındaki iddiaları yalanlayan Başbuğ´u açıklama yapmaya iten gelişme, geçtiğimiz günlerde sürpriz şekilde açılan Tuğgeneral Bahtiyar Aydın suikasti davasında savcının iddianamesindeki görüşlerinden hareketle basında dile getirilen bir iddia oldu.

Savcı, Lice olaylarının mizansen olduğunu, Lice´ye saldıranların PKK´lı olduklarını gösteren hiç bir kanıtın 20 yıldır ele geçirilemediğini, Aydın´ın uydurma bir ihbarla Lice´ye çekildiğini, askeri yetkililerin açıklamalarının aksine Aydın´ın jandarma garnizonu içindeki bir yerden keskin nişancı atışıyla vurulduğunu, yani Aydın´ın TSK içinden birileri tarafından vurulduğunu ve olayın suçunun PKK´ya atıldığını iddianamesinde ileri sürmüştü. İlerleyen günlerde bu iddialarla ilgili ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Buna göre; Aydın´a Lice´ye git emrini Başbuğ vermişti.

Bu ayrıntıdan hareketle yaptığımız bir haberde ise basında sadece biz bir iddiayı dile getirmiş, Başbuğ´un korkunç bir zan altında olduğunu ileri sürmüştük. Somut bulgulara dayandırdığımız iddiaya göre, Bahtiyar Aydın suikasti Ergenekon´la bağlantılıydı. Bu iddia çok sayıdaki somut bulguya dayanıyordu.

BAŞBUĞ.. ANDIÇ.. TUSHAD..

Malatya Zirve davasında 2012 yılında açıklanan ek iddianameye şok bir bilgi girdi. 1993 yılında TSK içinde Hurşit Tolon önderliğinde çok gizli bir Ergenekon hücresi kurulmuştu. Türkiye Ulusal Stratejiler ve Hareket Dairesi (TUSHAD) isimli bu yapılanma Genelkurmay´a bağlı Özel Harp Dairesi (ÖHD) elemanlarından meydana getirilmişti. Genelkurmay Tushad´ın varlığına dair bu iddiayı yalanladı. Ancak kısa süre sonra şok bir gelişme yaşandı. Yapılanmanın varlığını gösteren belgeler Ergenekon davasında mahkemece Genelkurmay bilgisayarlarında yapılan ´internet andıcı´ incelemelerinde tespit edildi. Ayrıca İlker Başbuğ´un internet andıcı soruşturmasından Ergenekon davasına dahil olduğu ve müebbet hapis cezasına çarptırıldığı da bu noktada hatırlanmalı.

1993´te kurulan bu yapılanmanın 1993 yılı boyunca meydana gelen ve ´komutan cinayetleri´ olarak da adlandırılan bir dizi cinayet, şüpheli ölüm ve kitlesel olaylar fırtınasını gerçekleştirdiği şüphesi var.

1993 yılı boyunca, Uğur Mumcu, Devlet Bakanı Adnan Kahveci, Jandarma Komutanı Eşref Bitlis, Cumhurbaşkanı Özal, Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, Binbaşı Cem Ersever gibi hepsi birbiriyle bağlantılı isimler hayatını kaybetti, Bingöl´de 33 asker katliamı ile Sivas ve Başbağlar katliamları yaşandı.

Bu fırtına dindiğinde ülke yönetimi ve terör politikası değişmişti. Günümüzde bir benzeri gerçekleştirilmeye çalışılan Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın terörü bitirmeye dönük barış projesi rafa kaldırıldı. Yerine faili meçhullere ve kontrgerilla yöntemlerine dayanan bir politikaya geçildi. Öyle ki, yargısız infaz emirlerinin MGK´ya kadar sunulan ölüm listelerine göre yerine getirilmesine başlandı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal´ın terör sorununu barış yoluyla çözmeye kalktığı biliniyor. Bunun için Devlet Bakanı Adnan Kahveci ve Jandarma Genel Komutanı hemşehrisi Eşref Bitlis´i görevlendirdiği biliniyor. Kahveci ve Bitlis´in beraber çalışma yaptıkları biliniyor. Bitlis´in terör sorununun çözümü yolundaki adımlardan biri olarak, acilen görevlerinden alınması gereken bazı askeri görevlilerin listesini Cumhurbaşkanı Turgut Özal´a sunduğu ileri sürülüyor. Bu isimlerden bazıları kamuoyuna yansıdı. Bu liste doğru ise, bir çoğunun Ergenekon ve Balyoz davasında yargılandıkları biliniyor. Terörle mücadelede demokrasi değil şiddet diyen bir kesimin yargısız infazlarla terörü daha da azdırdığı ve halkı terörün kucağına ittiği Bitlis tarafından Özal´a sunulan raporda dile getirildi. Bu kişiler tasfiye edilmek istenirken Özal ve ekibi tasfiye edildi.

Bu kontrgerilla yapılanmasının varlığını doğrulayan bir belge, Gölcük Donanma Komutanlığı istihbarat şubesinde zemin karoları altına gizlenmiş çuvallarca belgelerin arasından çıktı. Belgeye göre, bir yapılanmanın atamalarda devreye girdiği ve kritik konumlara kendi adamlarını getirdiği anlaşılıyor. O belgede adı geçen isimlerden bazıları da Ergenekon ve Balyoz sanığı idi.

Bu şüphe bir kaç yıldır dile getiriliyor. Ortaya çıkan her yeni bulgu, komplo teorisi ve inanılmaz gibi görünen bu korkunç şüpheyi güçlendiriyor. Somut bulgular çok fazla. Hangi birisini saymalı ki.. Örneğin Bahtiyar Aydın davası gibi 20 yıllık zaman aşımından kapanmak üzere iken son anda açılan Turgut Özal davasında da bu şüpheyi güçlendiren bulgular var. Savcı şüphesini iddianameye yansıttı. Her ne kadar Özal´ın ölümüyle ilgili ilk iddianamede tek sanık olarak Ergenekon hükümlüsü Tuğgeneral Levent Ersöz var görünse de soruşturmanın devam ettiği biliniyor. Yeni isimlerin sanık haline gelmesi bekleniyor. Yine 20 yıl sonra son anda açılan Musa Anter davasında da aynı şüpheler söz konusu. Tushad yapılanması, Zirve ve Özal davalarından sonra bu davanın iddianamesine de cinayetin şüphelisi olarak girdi.

1993 yılında meydana gelen şüpheli ölümler fırtınasına dair çeşitli illerde yürütülen soruşturmalarda savcılar delil paylaşma kararı aldı. Örneğin bu ölümler zincirinde yer alan ve dosyası intihar diye kapatılan Albay Kazım Çillioğlu´nun dosyası. Tunceli Jandarma Komutanı olarak bölgedeki ilk elden bilgileri doğrudan Jandarma Komutanı Eşref Bitlis´e ulaştıran Çillioğlu´nun intihar etmediği ortaya çıktı. Muhtemelen önce sorgulandığı, bu esnada dövülerek kaburgalarının kırıldığı ve ardından iki kurşunla infaz edildiği yıllar sonra yapılan otopsiyle tespit edildi.

Komutan cinayetlerinin ülke yönetimi ve terör politikasını değiştirmek amacıyla emir-komuta zincirinde planlanıp yürütülmüş bir kontrgerilla operasyonu olduğuna dair görüş ortaya çıkan her yeni bulguyla giderek güçleniyor. Son olarak İlker Başbuğ da sürpriz şekilde bu şüpheye katılmış oldu.

DİĞER BULGULAR

Yukarıda sayılanlar Başbuğ´un Tushad´la ve dolayısıyla Bahtiyar Aydın suikastiyle bağlantısına dair ileri sürülen bulgular. Ancak iki başka bulgu daha var ki Başbuğ´u zor duruma sokacak. Biri, Başbuğ´un Ben de kurşun altında kaldım açıklaması yapmasına ve Lice´de çatışma yaşandığını savunmasına karşın Bahtiyar Aydın davasının iddianamesini hazırlayan savcının çok net ifadelerle aksini savunması.. Savcı Lice saldırısının PKK tarafından yapılmadığını ve mizansen olduğunu, olaydan çatışma var görüntüsü oluşturan askerlerin sorumlu olduğunu savunuyor. Bu konuda Tuğgeneral Mehmet Altay Tokat´ın, 1987´de Hakkari´de Terör olaylarını basite almaya başlayan memur ve hakimlere mesaj vermek için kritik noktalara bomba attırdığını açıklamasını hatırlayalım. Ve yine 2005´te Şemdinli´de askerlerin bir kitabevine bomba attıklarını hatırlayalım. Bunlar kontrgerilla tarzı, yani düşman yaptı süsü verilen saldırılar konusunda somut örnekler..

Başbuğ´u sıkıntıya sokacak diğer bir bulgu ise Bahtiyar Aydın´ın eşinin basına yaptığı açıklama. Aydın´ın eşi, Lice konusunu bizzat İlker Başbuğ ile konuştuğunu, Başbuğ´un kendisine, Bahtiyar Aydın´ı bizzat kendim uğurladım Lice´ye. dediğini belirtiyor. Bu iddia da, Aydın´ın Lice´ye gitmesinde kendisinin rolü olduğu iddiasını yalanlayan Başbuğ´u zor durumda bırakacak. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(28 Ekim 2013, 11:49)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Başbuğ.. Lice.. Ergenekon..

Flaş!!! Bahtiyar Aydın davası açıldı

Bahtiyar Paşa´dan derin görev

TUĞGENERAL BAHTİYAR AYDIN SUİKASTİYLE İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

Bahtiyar Aydın suikastinde Balyoz izi

Tuğg. Aydın dosyası 17 yıl sonra açıldı

Tuğg. Aydın´ı Kanas´lı albay öldürdü

Komutanları JİTEM öldürttü

Albay: Bitlis´in ekibi öldürülecek

Fotoğraftaki 10 subaydan 7´si öldü

Kanlı ve Kara Yıl: 1993.. PKK´nın tasfiyesi durduruldu

PKK´nın bitirilememesi gücünden değil ihanetten

Ergenekon-PKK bağlantısıyla ilgili manşetlerimiz

TUSHAD ile ilgili manşetlerimiz

Ergenekon 1993´e uzandı: Tushad

Tanık: Özal´ı Tushad zehirledi

Özal ve komutan cinayetleri bağlantılı

Özal: Dertleri beni tasfiye etmek

Nasıl mı terörist olur? İşte böyle

Altı da üstü de şaşkın Devlet

Gül´den Ergenekon eleştirisi

Ergenekon: Sanıklara ceza yağdı

Ergenekon´da karar 5 Ağustos´ta

Flaş!!! Mütalaa: Ergenekon var

Ergenekon ve benzer davaları engelleme girişimleri

Ergenekon, Balyoz ve benzer davalarda delil tartışmaları

Ergenekon ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

Genelkurmay´ın provokasyon siteleri ya da ´internet andıcı´ konulu manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5648    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kara Kuv.: 92 Müebbet Gerekçesi

09.06.2022 17:18 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 132 sanıklı davada 30 Aralık 2021'de verilen kararların gerekçesi açıklandı. 6 ..
Tamamı 9.6.2022

Fetö Üniversite Yapılanması davası

09.06.2022 14:46 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından açılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanmasına' ilişkin 12'si tutuklu 37 öğrencinin yargılandığı davanın görülmesine devam edil..
Tamamı 9.6.2022

Yargıtay İyidil'in Cezasını Az Buldu

08.06.2022 09:50 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski Korgeneral Metin İyidil ile eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit'e 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan verilen 12 yıl 6'şar ay hapis cezalarını, eksik ceza..
Tamamı 8.6.2022

Darbeci 2 Pilot Kayıplara Karıştı

10.06.2022 10:35 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat kararları istinaf mahkemesince bozulan sanık 6 eski pi..
Tamamı 10.6.2022

Kılıçdaroğlu'nun Danışmanına Hapis

10.06.2022 16:53 İstanbul'da, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından dosyası ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, 'FETÖ..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yöneticilerine 166 Yıl Hapis

10.06.2022 12:16 Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalar..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

10.06.2022 10:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 10.6.2022

Kriptolu Dinleme Cezaları Onandı

09.06.2022 14:34 Ankara'da, devlet büyüklerinin kriptolu telefonlarının usulsüz dinlenmesine ilişkin davada, kapatılan TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ile darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (F..
Tamamı 9.6.2022

Dink Davasında Hapisler Onandı

08.06.2022 16:54 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetö elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6's..
Tamamı 8.6.2022

İzmir: Darbeye 60 Onama 80 Bozma

04.06.2022 20:51 İzmir'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan ve 282 sanıklı dava, dosyaları ayrılarak 2018'de hüküm verilen 137 sanığın dosyası Yargıtay'da görüşüldü.

14 Nisan'daki gelişmeye dair edinilen ..

Tamamı 4.6.2022

Yakalanan İlk Darbecinin davası

09.06.2022 09:59 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 9.6.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

08.06.2022 16:40 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 8.6.2022

Nazilli Esnaf Yapılanması davası

08.06.2022 15:32 Aydın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Nazilli ilçesindeki esnaf yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 62 sanığın yargılanmasına devam edildi.

20 Mayıs'ta Aydın 3. Ağır..

Tamamı 8.6.2022

Ordu: Yeni Yapılanmaya 17 Hapis

08.06.2022 15:20 Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yeni il yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 41 sanıktan 17'sine, 1 yıl 13 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi.
<..

Tamamı 8.6.2022

Gülen'in İtirafları İndirim Gerekçesi

10.06.2022 11:09 Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı aldığı 3 yıl 4 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

1..

Tamamı 10.6.2022

Şike: Cezaya Onama Beraate Bozma

09.06.2022 16:51 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle örgüt mensubu 88 sanığın yargılandığı davada verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi'..
Tamamı 9.6.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.735.812