Tam
EskidenYeniye
 

Keçisi Yalman da günah kimin?

Balyoz davası sanıklarının hedefindeki isim olan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, mahalle baskısına isyan etti. Bir gazeteye açıklamalar yapan Yalman, sanık ve çevreleri tarafından kendisine yapılan baskıların haksız olduğunu vurguladı. Yalman´ın yakınmasını haklı çıkaran ama Balyoz sanıklarının nedense hiç üzerinde durmadığı çok ilginç bir neden var. Hatırlanacağı gibi Yalman´ın başlangıçta Balyoz darbe yapılanması içinde yer aldığı ancak sonradan vazgeçtiği, somut bulgularla ortaya çıkmıştı. Ergenekon sanığı Org. Hurşit Tolon´un Tümg. Erdal Şenel´le yaptığı konuşmada, ´Doğan´ın kendisine aşırı güven duyduğunu, bu nedenle plan hakkında çok konuştuğunu ve deşifre oldukları´ iddiasını içeren bir belge ise Zirve davasında ortaya çıkmıştı. Hilmi Özkök, Aytaç Yalman, Hurşit Tolon, Erdal Şenel, Çevik Bir ve Erol Özkasnak gibi generallerin konuşmalarında bu konunun dile getirildiği ve Doğan´a tepki gösterildiği ileri sürülüyordu. Yine bu iddiayı doğrular şekilde Doğan´ın kendine aşırı güveni, Balyoz davasında dinlenen saatlerce uzunluktaki ses kayıtlarında da açıkça görülüyordu. Doğan´ın 28 Şubat darbesi içinde de etkin şekilde yer aldığı ve o süreçte darbecilerin kendilerine olan aşırı güvenleri hatırlandığında Doğan´ın bu huyunu Balyoz sürecinde de devam ettirdiği ve bu yönünün Yalman´ı rahatsız edip taraf değiştirmesine neden olduğu anlaşılıyor. Diğer taraftan Hurşit Tolon ve diğer generalleri bile rahatsız eden Doğan´ın bu boşboğazlığının, Balyoz sanıklarının bugün başına gelenlerin asıl nedeni olmasına karşın nedense hiç eleştiri konusu olmaması, aksine sürekli Özkök ve Yalman´ın günah keçisi haline getirilmesi de dikkatleri çekiyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

04.11.2013 14:52 Balyoz davası sanıklarının hedefindeki isim olan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, mahalle baskısına isyan etti. Bugün bir gazeteye açıklamalar yapan Yalman, sanık ve çevreleri tarafından kendisine yapılan baskıların haksız olduğunu vurguladı. Balyoz planından haberdar olmadığını açıklayan Yalman, davada tanık olmak için defalarca girişimde bulunduğunu, sanık avukatlarından Celal Ülgen´in buna şahit olduğunu belirtti. Yalman, ifade vermediği için davanın olumsuz sonuçlandığı ve sanıkların ağır hapis cezası almasına neden olduğu iddialarının haksızlık olduğunu belirtti. Yalman, davaya konu olan plan seminerinin emre aykırı şekilde gerçekleştirildiğini ve amacını da aştığını ifade etti. Yalman eleştirilerin artık son bulması gerektiğini de vurguladı.

-İşi bozan Doğan, fatura edilen Yalman-

Yalman´ın bu yakınmalarını haklı çıkaran ama Balyoz sanık ve çevrelerinin nedense hiç üzerinde durmadığı çok ilginç bir neden var. Hatırlanacağı gibi, 2010 yılında ortaya çıkan Balyoz darbe planına dair en dikkat çekici bilgilerden birisi, darbenin yapılacağı 2002-2003 döneminde Kara Kuvvetleri Komutanı olan Aytaç Yalman´ın başlangıçta cunta girşiminin yanında yer alırken daha sonra darbe karşıtı olan Hilmi Özkök´ün tarafında geçtiği, darbenin de bu noktada başarısızlığa uğradığı iddiasıdır. Bu iddiayı güçlendiren çok sayıda somut bilgi bulunuyor. Sadece üç tanesini burada aktarmakla yetinelim.

-´Geçen yıl ben ona karşı Çetin Doğan´la birlikte olsaydım, onu paramparça edeceklerdi´-

İlki, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek´in günlükleri.. Örnek´in günlüklerinde, Yalman´ın Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök´le arasında geçen bir konuşma yer alıyor: Özkök, Yalman´a, Cuma akşamı sizleri aradığımda (bütün kuvvet komutanlarını kastediyor) benden habersiz toplanmış durumda buldum, üzüldüm diye sitem edince, Yalman Özkök´e soruyor: Geçen yıl en fazla desteği size kim verdi. Özkök Tabii ki sen verdin ve sana müteşekkirim diyor. Yalman O halde nasıl olur da bizim hakkımızda böyle düşünebilirsiniz cümlesiyle tartışmayı sonlandırıyor. Daha sonra, Aytaç Yalman, Hilmi Özkök´le aralarında geçen bu konuşmaya bir açıklık getiriyor ve Özden Örnek´e diyor ki: Geçen yıl ben ona karşı Çetin Doğan´la birlikte olsaydım, onu paramparça edeceklerdi. Bu satırlardan, Aytaç Yalman´ın, Birinci Ordu´da hazırlıklar yapan Çetin Doğan´a katılmadığı ve Hilmi Özkök´ün yanında durduğu anlaşılıyor.

-´Yetim´in istirahati´ için göreve-

İkincisi, Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şubesinin zemin karoları altına gizlenmiş ve ihbar üzerine ele geçen çuvallarca belgelerdeki bilgiler.. Gölcük´te bulunan darbe planı slaytlarında Başbakan Tayyip Erdoğan, dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, TBMM ve kuvvet komutanlarına çeşitli kod isimler verildiği görüldü. Hilmi Özkök, mahkemede verdiği ifadesinde “Ayışığı ve Sarıkız darbe planları bana ilk olarak slayt şeklinde geldi” demişti. Özkök´ün söz ettiği darbe planlarında kendisine “Yetim” kod adı verilerek nasıl tasfiye edileceği “Yetim´in istirahate çekilmesi” başlığı altında anlatılıyor.

Özkök´ü istifaya zorlamak için yapılacaklar şöyle sıralanmış: “En büyüklerin (Kuvet Komutanları) yapacağı açıklamaların metinlerinin hazırlanması”, “safların belirginleşmesi. (+) ve (-) lerin tespiti. (+)´larla temas edilmesi, (-)´lerin sınıfta kalmalarının planlanması”, “Bazı (-) lere vaatlerde bulunulması”, “Bir ve İki´nin altında sağlam adamlar bulunması veya bunların oldu bittiyle hareketsiz bırakılması”, “Kaplan (KKK Aytaç Yalman) ile irtibat elemanı bulunması”, “En Büyükler´in arka arkaya sert açıklamalar yapması”, “Emekli´lerin bir alt Büyükler´in ve Sivil´lerin Gemi Aslanı ve Yetim´i hedef alan açıklamaları”, “Üst taban´ın Yetim´e açık ve imzalı mektup yazması”, “Taban´ın yoğun mektup, faks ve e-posta ile tepkisi”, “Kaplan´ın son anda işin içine çekilmesi”..

Gelebilecek tepkilerin de hesaplandığı planda, Hilmi Özkök´ün istifa ettirme planını öğrenip, darbeci ekibi dağıtmaya kalkışabileceği belirtiliyor. Bunlara önlem olarak “Hazırlıkların çok sınırlı grup ile yapılması, hücre şeklinde yapılanma” isteniyor. Özkök´ün adımlarını önlemek için ´Koro´ kod adı verilen medyanın kullanılması isteniyor. Darbeci ekip dağıtılsa bile Ayışığı´nı sürdürecek idhar (yedek) kadroların hazırlanması isteniyor.

13 numaralı “Direktif” başlıklı slaytta ´Yetim´in istirahati için geliştirilecek olaylar´ başlığı altında yapılacaklar sıralanıyor:

-Doğrudan girişim: 4 en Büyükün ziyareti
-Dolaylı girişim: Ana üstlerin topluca imzalı resimlerinin Yetim´e verilmesi
-Gri girişim: Tabanın yazılı ve imzalı resimlerinin 4 en büyük tarafından Yetim´e verilmesi.
-Siyah girişim: Taban´ın ve sivilin dışarıdan ´ya uyu, ya uyu´ baskısı.

21 nolu “Alternatif hal tarzı” başlıklı planda, Özkök ve Erdoğan´ı istifaya zorlanması planının başarılı olamaması durumunda yapılacaklar da belirlenmiş: “Kaplan (Aytaç Yalman) Gemi Aslan´ını ve Yetim´i hedef göstererek istirahate çekilmeye ikna edecek”, “Abide (Yaşa Büyükanıt) tasfiye edilecek”, “Ocak Başı´lar (Ordu Komutanları) düzenlenecek”, “Gemi Aslan´ı kontrol altına alınacak.”

-Tolon: Çetin Paşa´nın boşboğazlığı planı bozdu-

Üçüncüsü ise, bizzat Balyoz darbesinin lideri Çetin Doğan´ın düşük çenesi.. Aslında en kritik nokta da burası. Gerçekten de en kritik nokta tam olarak burası..

Şöyleki, Balyoz darbe planının ortaya çıkmasına, darbe lideri Org. Çetin Doğan´ın kendine aşırı güveni ve çenesini tutamaması neden oldu. Çeşitli dava ve soruşturmalarda ortaya çıkan bilgilere göre, Hilmi Özkök, Aytaç Yalman, Hurşit Tolon, Erdal Şenel, Çevik Bir ve Erol Özkasnak gibi generallerin konuşmalarında bu konu dile getiriliyor, Doğan´a tepki gösteriliyordu.

Örneğin, 2007´deki Zirve Yayınevi cinayetleri soruşturması kapsamında Prof. Dr. Salim Cöhce´nin evinde ve işyerinde yapılan aramalarda bulunan bir belge çok çarpıcıydı. “Sn. Tolon” adlı word dosyası, mahkeme kararıyla 4 Ocak 2005´te kapatılan cunta.org adlı internet sitesinde yer alan, 2 Nisan 2004 tarihinde oluşturulup yine o tarihte son kez kaydedilen bir yazıydı. Yazı, Hurşit Tolon´un, o yılın ağustos ayında emekliye sevk edilecek olan Genelkurmay Adlî Müşaviri Tümgeneral Erdal Şenel´e söylediklerine dairdi. Konuşmaya göre, Yalman Şenel´e şöyle demişti:

“Kuvvet komutanı Yalman Paşa istifa edip, yerine Çetin Paşa kuvvet komutanı olacaktı. Fakat, Çetin Paşa bu planı herkese anlattı. Genç subaylar arasında bile Yalman Paşa´nın istifa edeceği konuşuldu. Bu da büyük memnuniyet yarattı. Çünkü, Çetin Paşa´nın ne yapıp ne edip Özkök Paşa´yı istifa ettireceği ve onun yerine genelkurmay başkanı olacağı biliniyordu. Fakat, Çetin Paşa´nın boşboğazlığı istifa konusunun herkes tarafından duyulmasına neden oldu. Konu olduğu için Çetin Paşa ismi yıprandı. Yalman Paşa da göz göre göre istifa edemedi.”

-“Yalman Paşa 19 Mart 2003´te hepimizi sattı”-

Bu iddia, Ergenekon sanığı emekli tümgeneral Levent Ersöz´ün internete düşen ses kaydıyla da güçlendi. O kayıtta Ersöz şunları söylüyordu: “Paşa 19 Mart 2003´te hepimizi sattı. (...) Komutanları satan bir adamdır. Genelkurmay Başkanı´na satan kişidir yani. Çok kirli bir adamdır. 19 Mart 2003, bu tarih çok kritik bir tarihtir Türk Silahlı Kuvvetleri´nin. Gidip Hilmi Özkök´e komutanların hepsini gammazladı.”

Ancak aktardıklarımızdan açıkça görüldüğü gibi, cuntanın bir çuval incirini berbat eden şey Yalman değil Doğan´dır. Anlaşılıyor ki, Yalman´ı bu yola iten de Doğan´ın boşboğazlığıdır. Kendine aşırı güveni nedeniyle Özkök´e yönelik istifa baskısı ve ardından Yalman´ın Genelkurmay Başkanı olması, ardından da darbenin yapılması planını Doğan heryerde konuşmaya başladı.

Zaten Balyoz davasında dinlenilen ses kayıtları da incelendiğinde Doğan´ın bu kendisine olan aşırı güveni konuşmalarına yansımaktadır.

Burada şunlar da söylenebilir. Yargıtay, Balyoz davasını onama gerekçesinde Çetin Doğan´la ilgili ilginç bir noktaya dikkat çekti. Gerekçede, Çetin Doğan liderliğindeki Balyoz cuntasının, 28 Şubat sürecindeki kazanımların sürdürülmek istenmesi nedeniyle oluşturulduğu şeklinde bir ifade yer aldı. Yani 28 Şubat´ta hızını alamayan Doğan´ın bir başka darbe planı olan Balyoz´a kalkıştığı anlaşılıyor.

Çetin Doğan, halen görülmekte olan 28 Şubat darbe davasında da yargılanıyor. Davanın en önemli sanıklardan birisi. Yargıtay´ın gerekçedeki tespiti, 28 Şubat davasını yakından etkileyecek. Sanıkları ve Doğan´ı çok zor durumda bırakacak. 28 Şubat dönemi hatırlanırsa bir darbe adeta göstere göstere yapıldı. Halkın oylarıyla seçilmiş bir hükümete MGK toplantısında askerler tarafından yapacakları işler dikte edildi. Darbe yapılanması tamamdı. Öyle ki bunu göstermek üzere tanklar Sincan´da gövde gösterisi bile yaptı. Buna benzer bir çok cebri uygulamalar askerler tarafından baskı ile adım adım uygulatıldı. Refahyol hükümetinin bu baskı karşısında o dönemin şartları içinde yapacağı fazla bir şey yoktu gerçekçi bakıldığında.

Yani demek istediğimiz, 28 Şubat´ta cuntanın kendine güveni aşırı orandaydı. Basına demeç veren bazı komutanlar dönemin Başbakanı Erbakan´a ağır hakaret etmekten çekinmiyor, bazıları da gerekirse silah kullanacaklarını belirtmekten çekinmiyorlardı. O cunta yapılanmasının içerisinde yer alan Çetin Doğan´ın da bu aşırı güveni ilerleyen yıllarda da taşımaya devam ettiği anlaşılıyor. Kendi silah arkadaşları bile onun bu yönünü eleştiriyor. Şu halde eleştirilmesi gereken asıl kişi Aytaç Yalman mıdır yoksa Çetin Doğan mı?.. Kendilerini sattı diye Yalman´a kızmak yerine onu karar değişikliğine iten Doğan´a kızmak daha doğru olmaz mı?.. Belki darbeciliğin artık bitmesi gerektiğini düşündüğü için, belki bu boşboğaz komutanlarla planın başarısız kalacağını gördüğü için, belki de başka sebeplerle Yalman bu işten vazgeçmiş görünüyor.

-Diğer nedenler-

Darbenin başarısız olmasının tek nedeni olarak da Yalman´ın vazgeçmiş olmasını göstermek bir başka haksızlık ve Türkiye´deki değişimi okuyamamak demektir. Darbe girişimleri sadece Balyoz´da değil, sonraki planlarda da hep başarısız oldu. Öyle ki, darbe günlükleri sızdırıldı. Islak imzalı belgeler Genelkurmay karargahından çıkarılarak savcılara ulaştırıldı. Gölcük zemin karoları altına gizlenen en kozmik belgeler savcılara ihbar edildi. En kozmik yer olan Özel Harp Dairesi´ne (ÖHD) bile girildi. Bir iki değil, bir çok olay sayılabilir..

28 Şubat döneminde Marmaris Aksaz Deniz üssünde en üst düzey komutanlar arasındaki mezhep kavgasını da hatırlayalım. Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu´na Kıbrıs´taki askeri tatbikatta düzenlenen başarısız suikast girşimini hatırlayalım. Bu olaylar TSK içinde bir çekişme ve mücadelenin olduğunu gösteriyor. Son bir kaç senedir davaları açılan fuhuş ve şantaj yoluyla TSK´nın yıllar içinde nasıl casusların cirit attığı bir yer haline geldiğini hatırlayalım. Düşürün şu heronları çok PKK´lı vuruluyor ses kaydındaki ihaneti hatırlayalım. Bu kabul edilemez olayların TSK içinde rahatsızlık meydana getirdiği açıktır. Darbelerin artık sadece bazı afrika ülkelerinde kaldığını gören subayların yanında, TSK´nın bu şekilde çürütülmesinden rahatsız olan subayların varlığı da açıktır.

Bu yüzden Balyoz başarısız oldu diye sadece Aytaç Yalman´a yüklenmek haksızlık. O bir gerçeği görmüş ve vazgeçmiş. Gerçekçi olanını ve doğrusunu yapmış. Balyoz başarısızlığının asıl sorumlusu olarak en başta Çetin Doğan görünüyor. Hurşit Tolon ve diğer generalleri bile rahatsız eden Doğan´ın boşboğazlığının, Balyoz sanıklarının bugün başına gelenlerin asıl nedeni olmasına karşın nedense hiç eleştiri konusu olmaması, aksine sürekli Özkök ve Yalman´ın günah keçisi haline getirilmesi de dikkatleri çekiyor. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(04 Kasım 2013, 14:52)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

28 Şubat´ta 29. duruşma

Yalman mahalle baskısına öfkeli

Çetin Doğan, arkadaşlarını yaktı

Darbe planları Gölcük´ten çıktı

Hilmi Özkök´ün Ergenekon davasındaki ifadeleri

Yalman: Örnek, terbiye dışı

Tolon: Yalman hepimizi sattı

Yalman darbeyi itiraf etti

28 Şubat´a Balyoz etkisi

Balyoz 28 Şubat´ı etkileyecek

Flaş!!! Yargıtay Balyoz´u onadı

Yargıtay´dan Balyoz gibi gerekçe

Yargıtay Başsavcılığı: Balyoz onansın

Flaş!!! Balyoz davası bitti

Tutuklu askerlerden bildiri

Bir Balyoz da AYM´den

Balyoz temyiz duruşmaları manşetlerimiz

Balyoz Planı ve davasıyla ilgili manşetlerimiz

Balyoz ve diğer davalardaki delil tartışmaları

Özden´den şok itiraf: Notlar benim

Darbe Günlükleri ve Komutanlarla ilgili manşetlerimiz

Deniz Kuv. Komutanı Özden Örnek´in darbe günlükleri (tam metin)

Örnek´in yalanladığı ´Darbe Günlükleri´ni Gölcük doğruladı

Donanma´da zemine gizlenmiş 10 çuval belge manşetlerimiz

Flaş!!! Donanma´da arama: 10 çuval belge

Ergenekon, Balyoz ve benzer davaları engelleme girişimleri

Ergenekon, Balyoz ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5659    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
62.739.954