Tam
EskidenYeniye
 

Keçisi Yalman da günah kimin?

Balyoz davası sanıklarının hedefindeki isim olan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, mahalle baskısına isyan etti. Bir gazeteye açıklamalar yapan Yalman, sanık ve çevreleri tarafından kendisine yapılan baskıların haksız olduğunu vurguladı. Yalman´ın yakınmasını haklı çıkaran ama Balyoz sanıklarının nedense hiç üzerinde durmadığı çok ilginç bir neden var. Hatırlanacağı gibi Yalman´ın başlangıçta Balyoz darbe yapılanması içinde yer aldığı ancak sonradan vazgeçtiği, somut bulgularla ortaya çıkmıştı. Ergenekon sanığı Org. Hurşit Tolon´un Tümg. Erdal Şenel´le yaptığı konuşmada, ´Doğan´ın kendisine aşırı güven duyduğunu, bu nedenle plan hakkında çok konuştuğunu ve deşifre oldukları´ iddiasını içeren bir belge ise Zirve davasında ortaya çıkmıştı. Hilmi Özkök, Aytaç Yalman, Hurşit Tolon, Erdal Şenel, Çevik Bir ve Erol Özkasnak gibi generallerin konuşmalarında bu konunun dile getirildiği ve Doğan´a tepki gösterildiği ileri sürülüyordu. Yine bu iddiayı doğrular şekilde Doğan´ın kendine aşırı güveni, Balyoz davasında dinlenen saatlerce uzunluktaki ses kayıtlarında da açıkça görülüyordu. Doğan´ın 28 Şubat darbesi içinde de etkin şekilde yer aldığı ve o süreçte darbecilerin kendilerine olan aşırı güvenleri hatırlandığında Doğan´ın bu huyunu Balyoz sürecinde de devam ettirdiği ve bu yönünün Yalman´ı rahatsız edip taraf değiştirmesine neden olduğu anlaşılıyor. Diğer taraftan Hurşit Tolon ve diğer generalleri bile rahatsız eden Doğan´ın bu boşboğazlığının, Balyoz sanıklarının bugün başına gelenlerin asıl nedeni olmasına karşın nedense hiç eleştiri konusu olmaması, aksine sürekli Özkök ve Yalman´ın günah keçisi haline getirilmesi de dikkatleri çekiyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

04.11.2013 14:52 Balyoz davası sanıklarının hedefindeki isim olan dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, mahalle baskısına isyan etti. Bugün bir gazeteye açıklamalar yapan Yalman, sanık ve çevreleri tarafından kendisine yapılan baskıların haksız olduğunu vurguladı. Balyoz planından haberdar olmadığını açıklayan Yalman, davada tanık olmak için defalarca girişimde bulunduğunu, sanık avukatlarından Celal Ülgen´in buna şahit olduğunu belirtti. Yalman, ifade vermediği için davanın olumsuz sonuçlandığı ve sanıkların ağır hapis cezası almasına neden olduğu iddialarının haksızlık olduğunu belirtti. Yalman, davaya konu olan plan seminerinin emre aykırı şekilde gerçekleştirildiğini ve amacını da aştığını ifade etti. Yalman eleştirilerin artık son bulması gerektiğini de vurguladı.

-İşi bozan Doğan, fatura edilen Yalman-

Yalman´ın bu yakınmalarını haklı çıkaran ama Balyoz sanık ve çevrelerinin nedense hiç üzerinde durmadığı çok ilginç bir neden var. Hatırlanacağı gibi, 2010 yılında ortaya çıkan Balyoz darbe planına dair en dikkat çekici bilgilerden birisi, darbenin yapılacağı 2002-2003 döneminde Kara Kuvvetleri Komutanı olan Aytaç Yalman´ın başlangıçta cunta girşiminin yanında yer alırken daha sonra darbe karşıtı olan Hilmi Özkök´ün tarafında geçtiği, darbenin de bu noktada başarısızlığa uğradığı iddiasıdır. Bu iddiayı güçlendiren çok sayıda somut bilgi bulunuyor. Sadece üç tanesini burada aktarmakla yetinelim.

-´Geçen yıl ben ona karşı Çetin Doğan´la birlikte olsaydım, onu paramparça edeceklerdi´-

İlki, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek´in günlükleri.. Örnek´in günlüklerinde, Yalman´ın Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök´le arasında geçen bir konuşma yer alıyor: Özkök, Yalman´a, Cuma akşamı sizleri aradığımda (bütün kuvvet komutanlarını kastediyor) benden habersiz toplanmış durumda buldum, üzüldüm diye sitem edince, Yalman Özkök´e soruyor: Geçen yıl en fazla desteği size kim verdi. Özkök Tabii ki sen verdin ve sana müteşekkirim diyor. Yalman O halde nasıl olur da bizim hakkımızda böyle düşünebilirsiniz cümlesiyle tartışmayı sonlandırıyor. Daha sonra, Aytaç Yalman, Hilmi Özkök´le aralarında geçen bu konuşmaya bir açıklık getiriyor ve Özden Örnek´e diyor ki: Geçen yıl ben ona karşı Çetin Doğan´la birlikte olsaydım, onu paramparça edeceklerdi. Bu satırlardan, Aytaç Yalman´ın, Birinci Ordu´da hazırlıklar yapan Çetin Doğan´a katılmadığı ve Hilmi Özkök´ün yanında durduğu anlaşılıyor.

-´Yetim´in istirahati´ için göreve-

İkincisi, Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şubesinin zemin karoları altına gizlenmiş ve ihbar üzerine ele geçen çuvallarca belgelerdeki bilgiler.. Gölcük´te bulunan darbe planı slaytlarında Başbakan Tayyip Erdoğan, dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, TBMM ve kuvvet komutanlarına çeşitli kod isimler verildiği görüldü. Hilmi Özkök, mahkemede verdiği ifadesinde “Ayışığı ve Sarıkız darbe planları bana ilk olarak slayt şeklinde geldi” demişti. Özkök´ün söz ettiği darbe planlarında kendisine “Yetim” kod adı verilerek nasıl tasfiye edileceği “Yetim´in istirahate çekilmesi” başlığı altında anlatılıyor.

Özkök´ü istifaya zorlamak için yapılacaklar şöyle sıralanmış: “En büyüklerin (Kuvet Komutanları) yapacağı açıklamaların metinlerinin hazırlanması”, “safların belirginleşmesi. (+) ve (-) lerin tespiti. (+)´larla temas edilmesi, (-)´lerin sınıfta kalmalarının planlanması”, “Bazı (-) lere vaatlerde bulunulması”, “Bir ve İki´nin altında sağlam adamlar bulunması veya bunların oldu bittiyle hareketsiz bırakılması”, “Kaplan (KKK Aytaç Yalman) ile irtibat elemanı bulunması”, “En Büyükler´in arka arkaya sert açıklamalar yapması”, “Emekli´lerin bir alt Büyükler´in ve Sivil´lerin Gemi Aslanı ve Yetim´i hedef alan açıklamaları”, “Üst taban´ın Yetim´e açık ve imzalı mektup yazması”, “Taban´ın yoğun mektup, faks ve e-posta ile tepkisi”, “Kaplan´ın son anda işin içine çekilmesi”..

Gelebilecek tepkilerin de hesaplandığı planda, Hilmi Özkök´ün istifa ettirme planını öğrenip, darbeci ekibi dağıtmaya kalkışabileceği belirtiliyor. Bunlara önlem olarak “Hazırlıkların çok sınırlı grup ile yapılması, hücre şeklinde yapılanma” isteniyor. Özkök´ün adımlarını önlemek için ´Koro´ kod adı verilen medyanın kullanılması isteniyor. Darbeci ekip dağıtılsa bile Ayışığı´nı sürdürecek idhar (yedek) kadroların hazırlanması isteniyor.

13 numaralı “Direktif” başlıklı slaytta ´Yetim´in istirahati için geliştirilecek olaylar´ başlığı altında yapılacaklar sıralanıyor:

-Doğrudan girişim: 4 en Büyükün ziyareti
-Dolaylı girişim: Ana üstlerin topluca imzalı resimlerinin Yetim´e verilmesi
-Gri girişim: Tabanın yazılı ve imzalı resimlerinin 4 en büyük tarafından Yetim´e verilmesi.
-Siyah girişim: Taban´ın ve sivilin dışarıdan ´ya uyu, ya uyu´ baskısı.

21 nolu “Alternatif hal tarzı” başlıklı planda, Özkök ve Erdoğan´ı istifaya zorlanması planının başarılı olamaması durumunda yapılacaklar da belirlenmiş: “Kaplan (Aytaç Yalman) Gemi Aslan´ını ve Yetim´i hedef göstererek istirahate çekilmeye ikna edecek”, “Abide (Yaşa Büyükanıt) tasfiye edilecek”, “Ocak Başı´lar (Ordu Komutanları) düzenlenecek”, “Gemi Aslan´ı kontrol altına alınacak.”

-Tolon: Çetin Paşa´nın boşboğazlığı planı bozdu-

Üçüncüsü ise, bizzat Balyoz darbesinin lideri Çetin Doğan´ın düşük çenesi.. Aslında en kritik nokta da burası. Gerçekten de en kritik nokta tam olarak burası..

Şöyleki, Balyoz darbe planının ortaya çıkmasına, darbe lideri Org. Çetin Doğan´ın kendine aşırı güveni ve çenesini tutamaması neden oldu. Çeşitli dava ve soruşturmalarda ortaya çıkan bilgilere göre, Hilmi Özkök, Aytaç Yalman, Hurşit Tolon, Erdal Şenel, Çevik Bir ve Erol Özkasnak gibi generallerin konuşmalarında bu konu dile getiriliyor, Doğan´a tepki gösteriliyordu.

Örneğin, 2007´deki Zirve Yayınevi cinayetleri soruşturması kapsamında Prof. Dr. Salim Cöhce´nin evinde ve işyerinde yapılan aramalarda bulunan bir belge çok çarpıcıydı. “Sn. Tolon” adlı word dosyası, mahkeme kararıyla 4 Ocak 2005´te kapatılan cunta.org adlı internet sitesinde yer alan, 2 Nisan 2004 tarihinde oluşturulup yine o tarihte son kez kaydedilen bir yazıydı. Yazı, Hurşit Tolon´un, o yılın ağustos ayında emekliye sevk edilecek olan Genelkurmay Adlî Müşaviri Tümgeneral Erdal Şenel´e söylediklerine dairdi. Konuşmaya göre, Yalman Şenel´e şöyle demişti:

“Kuvvet komutanı Yalman Paşa istifa edip, yerine Çetin Paşa kuvvet komutanı olacaktı. Fakat, Çetin Paşa bu planı herkese anlattı. Genç subaylar arasında bile Yalman Paşa´nın istifa edeceği konuşuldu. Bu da büyük memnuniyet yarattı. Çünkü, Çetin Paşa´nın ne yapıp ne edip Özkök Paşa´yı istifa ettireceği ve onun yerine genelkurmay başkanı olacağı biliniyordu. Fakat, Çetin Paşa´nın boşboğazlığı istifa konusunun herkes tarafından duyulmasına neden oldu. Konu olduğu için Çetin Paşa ismi yıprandı. Yalman Paşa da göz göre göre istifa edemedi.”

-“Yalman Paşa 19 Mart 2003´te hepimizi sattı”-

Bu iddia, Ergenekon sanığı emekli tümgeneral Levent Ersöz´ün internete düşen ses kaydıyla da güçlendi. O kayıtta Ersöz şunları söylüyordu: “Paşa 19 Mart 2003´te hepimizi sattı. (...) Komutanları satan bir adamdır. Genelkurmay Başkanı´na satan kişidir yani. Çok kirli bir adamdır. 19 Mart 2003, bu tarih çok kritik bir tarihtir Türk Silahlı Kuvvetleri´nin. Gidip Hilmi Özkök´e komutanların hepsini gammazladı.”

Ancak aktardıklarımızdan açıkça görüldüğü gibi, cuntanın bir çuval incirini berbat eden şey Yalman değil Doğan´dır. Anlaşılıyor ki, Yalman´ı bu yola iten de Doğan´ın boşboğazlığıdır. Kendine aşırı güveni nedeniyle Özkök´e yönelik istifa baskısı ve ardından Yalman´ın Genelkurmay Başkanı olması, ardından da darbenin yapılması planını Doğan heryerde konuşmaya başladı.

Zaten Balyoz davasında dinlenilen ses kayıtları da incelendiğinde Doğan´ın bu kendisine olan aşırı güveni konuşmalarına yansımaktadır.

Burada şunlar da söylenebilir. Yargıtay, Balyoz davasını onama gerekçesinde Çetin Doğan´la ilgili ilginç bir noktaya dikkat çekti. Gerekçede, Çetin Doğan liderliğindeki Balyoz cuntasının, 28 Şubat sürecindeki kazanımların sürdürülmek istenmesi nedeniyle oluşturulduğu şeklinde bir ifade yer aldı. Yani 28 Şubat´ta hızını alamayan Doğan´ın bir başka darbe planı olan Balyoz´a kalkıştığı anlaşılıyor.

Çetin Doğan, halen görülmekte olan 28 Şubat darbe davasında da yargılanıyor. Davanın en önemli sanıklardan birisi. Yargıtay´ın gerekçedeki tespiti, 28 Şubat davasını yakından etkileyecek. Sanıkları ve Doğan´ı çok zor durumda bırakacak. 28 Şubat dönemi hatırlanırsa bir darbe adeta göstere göstere yapıldı. Halkın oylarıyla seçilmiş bir hükümete MGK toplantısında askerler tarafından yapacakları işler dikte edildi. Darbe yapılanması tamamdı. Öyle ki bunu göstermek üzere tanklar Sincan´da gövde gösterisi bile yaptı. Buna benzer bir çok cebri uygulamalar askerler tarafından baskı ile adım adım uygulatıldı. Refahyol hükümetinin bu baskı karşısında o dönemin şartları içinde yapacağı fazla bir şey yoktu gerçekçi bakıldığında.

Yani demek istediğimiz, 28 Şubat´ta cuntanın kendine güveni aşırı orandaydı. Basına demeç veren bazı komutanlar dönemin Başbakanı Erbakan´a ağır hakaret etmekten çekinmiyor, bazıları da gerekirse silah kullanacaklarını belirtmekten çekinmiyorlardı. O cunta yapılanmasının içerisinde yer alan Çetin Doğan´ın da bu aşırı güveni ilerleyen yıllarda da taşımaya devam ettiği anlaşılıyor. Kendi silah arkadaşları bile onun bu yönünü eleştiriyor. Şu halde eleştirilmesi gereken asıl kişi Aytaç Yalman mıdır yoksa Çetin Doğan mı?.. Kendilerini sattı diye Yalman´a kızmak yerine onu karar değişikliğine iten Doğan´a kızmak daha doğru olmaz mı?.. Belki darbeciliğin artık bitmesi gerektiğini düşündüğü için, belki bu boşboğaz komutanlarla planın başarısız kalacağını gördüğü için, belki de başka sebeplerle Yalman bu işten vazgeçmiş görünüyor.

-Diğer nedenler-

Darbenin başarısız olmasının tek nedeni olarak da Yalman´ın vazgeçmiş olmasını göstermek bir başka haksızlık ve Türkiye´deki değişimi okuyamamak demektir. Darbe girişimleri sadece Balyoz´da değil, sonraki planlarda da hep başarısız oldu. Öyle ki, darbe günlükleri sızdırıldı. Islak imzalı belgeler Genelkurmay karargahından çıkarılarak savcılara ulaştırıldı. Gölcük zemin karoları altına gizlenen en kozmik belgeler savcılara ihbar edildi. En kozmik yer olan Özel Harp Dairesi´ne (ÖHD) bile girildi. Bir iki değil, bir çok olay sayılabilir..

28 Şubat döneminde Marmaris Aksaz Deniz üssünde en üst düzey komutanlar arasındaki mezhep kavgasını da hatırlayalım. Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu´na Kıbrıs´taki askeri tatbikatta düzenlenen başarısız suikast girşimini hatırlayalım. Bu olaylar TSK içinde bir çekişme ve mücadelenin olduğunu gösteriyor. Son bir kaç senedir davaları açılan fuhuş ve şantaj yoluyla TSK´nın yıllar içinde nasıl casusların cirit attığı bir yer haline geldiğini hatırlayalım. Düşürün şu heronları çok PKK´lı vuruluyor ses kaydındaki ihaneti hatırlayalım. Bu kabul edilemez olayların TSK içinde rahatsızlık meydana getirdiği açıktır. Darbelerin artık sadece bazı afrika ülkelerinde kaldığını gören subayların yanında, TSK´nın bu şekilde çürütülmesinden rahatsız olan subayların varlığı da açıktır.

Bu yüzden Balyoz başarısız oldu diye sadece Aytaç Yalman´a yüklenmek haksızlık. O bir gerçeği görmüş ve vazgeçmiş. Gerçekçi olanını ve doğrusunu yapmış. Balyoz başarısızlığının asıl sorumlusu olarak en başta Çetin Doğan görünüyor. Hurşit Tolon ve diğer generalleri bile rahatsız eden Doğan´ın boşboğazlığının, Balyoz sanıklarının bugün başına gelenlerin asıl nedeni olmasına karşın nedense hiç eleştiri konusu olmaması, aksine sürekli Özkök ve Yalman´ın günah keçisi haline getirilmesi de dikkatleri çekiyor. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(04 Kasım 2013, 14:52)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

28 Şubat´ta 29. duruşma

Yalman mahalle baskısına öfkeli

Çetin Doğan, arkadaşlarını yaktı

Darbe planları Gölcük´ten çıktı

Hilmi Özkök´ün Ergenekon davasındaki ifadeleri

Yalman: Örnek, terbiye dışı

Tolon: Yalman hepimizi sattı

Yalman darbeyi itiraf etti

28 Şubat´a Balyoz etkisi

Balyoz 28 Şubat´ı etkileyecek

Flaş!!! Yargıtay Balyoz´u onadı

Yargıtay´dan Balyoz gibi gerekçe

Yargıtay Başsavcılığı: Balyoz onansın

Flaş!!! Balyoz davası bitti

Tutuklu askerlerden bildiri

Bir Balyoz da AYM´den

Balyoz temyiz duruşmaları manşetlerimiz

Balyoz Planı ve davasıyla ilgili manşetlerimiz

Balyoz ve diğer davalardaki delil tartışmaları

Özden´den şok itiraf: Notlar benim

Darbe Günlükleri ve Komutanlarla ilgili manşetlerimiz

Deniz Kuv. Komutanı Özden Örnek´in darbe günlükleri (tam metin)

Örnek´in yalanladığı ´Darbe Günlükleri´ni Gölcük doğruladı

Donanma´da zemine gizlenmiş 10 çuval belge manşetlerimiz

Flaş!!! Donanma´da arama: 10 çuval belge

Ergenekon, Balyoz ve benzer davaları engelleme girişimleri

Ergenekon, Balyoz ve bağlantılı iddianamelerde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5659    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kara Kuv.: 92 Müebbet Gerekçesi

09.06.2022 17:18 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 132 sanıklı davada 30 Aralık 2021'de verilen kararların gerekçesi açıklandı. 6 ..
Tamamı 9.6.2022

Fetö Üniversite Yapılanması davası

09.06.2022 14:46 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından açılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanmasına' ilişkin 12'si tutuklu 37 öğrencinin yargılandığı davanın görülmesine devam edil..
Tamamı 9.6.2022

Yargıtay İyidil'in Cezasını Az Buldu

08.06.2022 09:50 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski Korgeneral Metin İyidil ile eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit'e 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan verilen 12 yıl 6'şar ay hapis cezalarını, eksik ceza..
Tamamı 8.6.2022

Darbeci 2 Pilot Kayıplara Karıştı

10.06.2022 10:35 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat kararları istinaf mahkemesince bozulan sanık 6 eski pi..
Tamamı 10.6.2022

Kılıçdaroğlu'nun Danışmanına Hapis

10.06.2022 16:53 İstanbul'da, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından dosyası ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, 'FETÖ..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yöneticilerine 166 Yıl Hapis

10.06.2022 12:16 Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalar..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

10.06.2022 10:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 10.6.2022

Kriptolu Dinleme Cezaları Onandı

09.06.2022 14:34 Ankara'da, devlet büyüklerinin kriptolu telefonlarının usulsüz dinlenmesine ilişkin davada, kapatılan TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ile darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (F..
Tamamı 9.6.2022

Dink Davasında Hapisler Onandı

08.06.2022 16:54 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetö elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6's..
Tamamı 8.6.2022

İzmir: Darbeye 60 Onama 80 Bozma

04.06.2022 20:51 İzmir'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan ve 282 sanıklı dava, dosyaları ayrılarak 2018'de hüküm verilen 137 sanığın dosyası Yargıtay'da görüşüldü.

14 Nisan'daki gelişmeye dair edinilen ..

Tamamı 4.6.2022

Yakalanan İlk Darbecinin davası

09.06.2022 09:59 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 9.6.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

08.06.2022 16:40 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 8.6.2022

Nazilli Esnaf Yapılanması davası

08.06.2022 15:32 Aydın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Nazilli ilçesindeki esnaf yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 62 sanığın yargılanmasına devam edildi.

20 Mayıs'ta Aydın 3. Ağır..

Tamamı 8.6.2022

Ordu: Yeni Yapılanmaya 17 Hapis

08.06.2022 15:20 Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yeni il yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 41 sanıktan 17'sine, 1 yıl 13 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi.
<..

Tamamı 8.6.2022

Gülen'in İtirafları İndirim Gerekçesi

10.06.2022 11:09 Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı aldığı 3 yıl 4 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

1..

Tamamı 10.6.2022

Şike: Cezaya Onama Beraate Bozma

09.06.2022 16:51 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle örgüt mensubu 88 sanığın yargılandığı davada verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi'..
Tamamı 9.6.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.735.990