Tam
EskidenYeniye
 

28 Şubat: Reddi hakime ret

28 Şubat davasında 33. duruşması görülüyor. Duruşmanın başlangıcında müşteki avukatları tarafından yapılan reddi hakim talebi mahkemece reddedildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

18.11.2013 11:19 28 Şubat darbe sürecine ilişkin 5'i tutuklu 103 sanığın 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni cebren devirmeye, düşürmeye iştirak' suçundan müebbet hapis cezası talebiyle Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın 33. duruşması başladı.

Duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ve tarafların avukatları katılıyor. Dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, bu duruşmaya da katılmadı. Duruşmayı, sanık yakınlarının yanı sıra 28 Şubat mağduru başörtülü öğretmenler de izliyor.

Duruşmada, sanıklar ve avukatları, savunmalarını yapmaya devam edecek.

REDDİ HAKİM TALEBİ REDDEDİLDİ

Bir haftalık aranın ardından devam eden duruşmaya reddi hâkim talebi ile başlandı. Sanıkların yoklamasının tamamlanmasının ardından müşteki Avukatı Cüneyt Toraman söz alarak, 7 müvekkili adına hazırladığı dilekçeyi okumak istediğini belirtti.

Toraman, "Yargılanın başladığın günden itibaren mahkemenin tutumunun adil yargılama ilkeleri ile bağdaşmamakta. Mahkemenizin yargılama için gereken donanıma sahip değilsiniz, dosya hakkında bilgiye sahip değilsiniz. Dosyaya vakıf değilsiniz" demesi üzerine Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal, uyarıda bulunarak, reddi hakim talebinde bulunulacaksa dilekçenin yazılı olarak verilmesini istedi. Toraman ise ilk defa söz aldığını ve sözünün kesildiğini, "donanımınız yok" ifadesi ile hakaret kastının olmadığını yanlış anlamalardan dolayı özür dilediğini belirterek, dilekçeyi okumak istediğini belirtti. Mahkeme Başkanı ise kaydı kapattığını belirterek, "Duruşma idare etmek benim görevim. Söz vermiyorum" dedi. Müşteki avukatları ise davanın başından bu yana sanıklar tarafından muhatap alınmamalarının bile hakimin ret gerekçesi olduğunu savundu. Mahkeme Başkanı, Toraman'a "Yazılı olarak, reddi hakim talebini sunabilirsiniz" dedi.

Müdahil avukatın dilekçeyi okumak için ısrar etmesi üzerine söz alan Mahkeme Üyesi Hakan Oruç ise "Mahkemenin hakları var, ben size bu konuda donanımsızsın dediğim zaman hakaret teşkil eder sözünüzün başına bu şekilde başlarsanız olmaz. Bu hakaret olur" dedi. Bu sırada müdahil avukatlar, haklarını kullandıklarını belirterek, mahkemenin tarafını açıkça belirlediğini iddia etmesi üzerine salonda tepkiler yükseldi.

Müdahil Avukatların sözlerine sanıklar da tepki gösterince avukatlar bu kez psikolojik olarak baskı altında olduklarını iddia ettiler. Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal, yasalarda hakimin reddi talebinde bulunabileceklerin belirlendiğini ifade ederek, "katılmasına karar verilmeyen müşteki ya da katılma talebinde bulanan vekillerinin hakimin reddi isteminde bulunamayacaklarından müştekiler vekili Hüsnü Tuna ve Cüneyt Toraman'ın reddi hakim taleplerinin reddine' karar verildiğini açıkladı.

Kimsenin savunma hakkını kısıtlamayacaklarını söyleyen Başkan Köksal, "Yargılamanın uzamamasına özen gösteriyoruz, tekrar edilmiş konuları tekrarlamayalım. Bu konuda gereken özeni gösterirseniz daha hızlı ilerler" uyarısında da bulundu.

SANIK İLHAN KILIÇ'IN SAVUNMASI

Duruşmada sanık savunmalarının alınmasına devam edildi. Eski Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterlerinden sanık İlhan Kılıç, MGK kararlarının tavsiye niteliğinde olduğunu, bu tavsiyelerin hükümetler tarafından uygulananacağını veya reddedileceğini söyledi. Görevi süresince dört başbakanla çalıştığını anlatan Kılıç, bütün olayların hükümet programına göre yapıldığını, hükümet programında olmayan hiç bir şeyin gerçekleşemeyeceğini ifade etti.

"Cebindeki 10 lirayı kaybeden 28 Şubattan bildi, öyle olmadı" diyen Kılıç, 28 Şubat'taki MGK kararlarıyla sadece tavsiyede bulunulduğunu yineledi. Kılıç, MGK'da o yılın Şubat ayı hariç tüm toplantılarda öncelikli konunun terör olduğunu, yalnızca o yıl Şubat ayında dini konuların öne çıktığını anlattı.

Dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın, karargahta kötü muameleye uğradığı yönünde bazı gazetelerde haberlerin yer aldığını söyleyen Kılıç, iddiaları yalandı. Kılıç, "Başbakan geldiğinde merasimle karşılanırdı. Namaz kılmak isterse arabasında seccadesi vardı, yer gösterilir kılardı" dedi.

Mart ayında MGK'da 28 Şubat'ı hiç tartışmadıklarını, MGK gündeminin ancak 1 ay sürdüğünü söyleyen Kılıç, şöyle devam etti: "Hükümeti çalışamaz duruma getirmekle suçlanıyoruz. Hükümet mesela bütçe çıkarmazsa çalışmaz. Hükümeti kim çalıştırmadı ben onu anlamıyorum. Mesela PKK'nın Karadeniz'e açılımını o hükümet önlemiştir. Cari açık, ekonomik verilere bakalım, TSK'nın personel, silah durumuna bakalım. Çalıştırmadık da bu iyilikleri kim yaptı? Sayın Erbakan'ın çok güzel lafları var mesela. Atılı suçu asla kabul etmiyorum. Hükümeti çalıştırmamak da nedir, ne çalıştırmaması, kardeş kardeşe gerçekten çalıştık."

Emekli Orgeneral Kılıç, hakkındaki iddiaları reddederek, beraatına karar verilmesini istedi.

Savunmasını tamamlayan Kılıç, çapraz sorgusunda, "Batı Harekat Konsepti" adlı belgeyi görmediğini söyledi. 28 Şubat kararlarının önceden hazırlanmadığını, yalnızca genel konuları içeren 24 maddelik taslak metnin bulunduğunu belirten Kılıç, "24 maddelik böyle bir şey olduğunu biliyorum. Hükümetten bir şahıs verdi diyemem. Askeri cenahtan. Metnin hepsi takır takır hazır değildi. Bu konuya da değinelim, şu konuya da değinelim gibi mesela, Atatürk'e karşı yapılanlara değinelim gibi" dedi.

"Genelkurmay İstihbarat Dairesi Başkanlığı İrticai Faaliyetler başlıklı bir metinde adınız var ve metin (Sayın konutanım)" diye başlıyor. Sunumu siz mi yaptınız?" sorusuna Kılıç, "MGK ön toplantısı yapılır Genelkurmayda, ben ancak o toplantıya girebiliyorum. Yoksa MGK toplantısında sunum yapamam" diye konuştu.

"28 Şubat kararlarıyla ilgili (imza krizi oldu, Başbakan imzalamadı) denildi. Bundan sonra neler oldu? Ne yaptınız? İmza konusunda baskı oldu mu?" sorusuna karşılık, İlhan Kılıç, şunları söyledi: "28 Şubat gecesi toplantı yarıma kadar sürdü. Kurşun kalemle hazırlıyorsunuz, bunları daktilo edecek adam var. Çok geç oldu, Cumhurbaşkanı ne kadar süreceğini sordu. Tüm cümleler hazırdı, temize geçilecekti, 'sen bunları toparla yarın imzalat' dedi. Ertesi gün öğlene kadar metni bitirdik. Bakanlara ve komutanlara imzalattık. Başbakan yoktu, Meclis'e gitmişti. Cumhurbaşkanına gittim, 'Başbakana imzalattıktan sonra mı geleyim' dedim. İmza attı. Başbakan, 'ertesi gün saat 14.00'te gelsin' dedi. Gittim, Tansu hanım Meclis'te olduğunu söyledi. Ama resmi elbiseliydim. Resmi elbiseliyken girmem çünkü. 'Ver sen bana' dedi. Dosyayı bıraktım, ertesi gün telefon etti, 'Gel Başbakan imzaladı' dedi."

Kılıç, "Fevzi Türkeri tarafından MGK’da yapılan irticayla ilgili sunum dosyada yoktu. Bu sunum nerede? Bu sunumun dosyaya konulması gerekiyor mu?” sorusuna ise, “Sunumların hepsinin dosyaya konulması gerekiyor.” cevabını verdi.

Savcı Kemal Çetin'in Alevilerle ilgili temaslara yönelik sorusu üzerine "PKK'nın Karadeniz'e geçmesi için oralarda toplanmalar oluyordu, yöre halkında dağdakilere erzak getirmelerine yönelik baskılar vardı. Başbakan da bölgedeki Alevi dedeleri ile temasa geçilerek, dağdakilere yiyecek verilmemesi istendi. Böylece PKK Karadeniz'e çıkamadı.

Duruşma, verilen öğle arasının ardından devam edecek.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın öğleden sonraki oturumu, eski Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri emekli Orgeneral İlhan Kılıç'ın çapraz sorgusuyla başladı.

Sanık Şükrü Sarıışık'ın avukatı Ali Fahir Kayacan, "MGK toplantısında alınan kararların, merhum Başbakan Necmettin Erbakan'a, Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller tarafından imzalattırıldığını söylediniz. Ben mi öyle anladım?" sorusuna Kılıç, "Evet ama imzalatıldı tabiriyle değil, onun vasıtasıyla imzalandı" dedi.

Kılıç, müşteki avukatlarından Hüsnü Tuna'nın, "MGK'da sıkıyönetim uygulanmasına ilişkin tavsiye kararı alındı mı? İrticai faaliyetler iç tehdit olarak mı algılandı? İbadetin Türkçe yapılmasıyla ilgili tavsiye kararı alındı mı?" sorularına, "MGK Genel Sekreteriyim. Benim uğraş alanım dışında faaliyetler bunlar. Cevap veremem" yanıtını verdi.

Kılıç, müşteki avukatlarından ?Emrullah Beytar'ın, MGK kararlarına ilişkin taslak metni kimin hazırladığını sorması üzerine, "Yanlış yoldasınız. MGK'da konuşulur, konuşulur. Burada mahkemede başkan nasıl 'yaz kızım' diyorsa orada da Cumhurbaşkanı herkesi dinler, bana 'yaz' der. Herkes görüşünü söyler. Hepsi kurulun mahsulü" diye konuştu.

İlhan Kılıç, bir başka soru üzerine de "Kendi dönemimde darbenin 'd'sini bile duymadım" ifadesini kullandı.

Şevket Kazan'ın avukatı Yılmaz Bölükbaşı'nın, "MGK toplantıları öncesindeki ön toplantılara neden katıldınız" sorusu üzerine Kılıç, "Dersine çalışıp da toplantıya gitmek kabahatse bu kabahattir. Benden evvelkiler de senelerce böyle yapmışlar. Genelkurmay'da ön toplantı yapılır" yanıtını verdi.

-"Başbakana dikte olarak değerlendirmediniz mi"-

Müşteki avukatı İsmail Aydos'un, "MGK kararlarını Başbakandan önce Cumhurbaşkanına imzlattınız. Bunu Başbakana dikte olarak değerlendirmediniz mi?" sorusuna "Hayır" karşılığını verdi.

Avukat Aydos, Necmettin Erbakan ile özellikle son günlerini birlikte geçirdiklerini belirterek "28 Şubat kararlarının zorla imzalatıldığını kendisinden kaç defa duymuşumdur" dedi. Kılıç, bunun üzerine, "Asla. Erbakan'ı ben de çok iyi tanırım. Zorla imzalamaz, neden imzalasın koca profesör?" diye konuştu.

Kılıç, avukat Aydos'un, "Erbakan hocamın ağzından dinledim, 'Biz bunu daha sonra öğrendik, bu 18 madde ABD'de hazırlanmış' dedi. Siz bu 18 maddenin altında imzası bulunan bir kişi olarak böyle bir şey hissettiniz mi?" sorusuna da "Hayır" yanıtını verdi.

İlhan Kılıç, "Üç Erbakan vardır: dini lider, parti başkanı ve başbakan. Ben, dini lider veya parti başkanı Erbakan ile çalışmadım. Ben, devlet adamı Erbakan ile çalıştım. Çok esaslı bir devlet adamı idi" ifadesini kullandı.

Sanık Erol Özkasnak, 25 Eylül 2013 tarihli bir gazetede, "Çevik Bir ve Erol Özkasnak, MGK Toplumla İlişkiler Başkanlığına 300 personel yerleştirdi. Bu personel fişleme yaptı, dönemin gazete manşetlerini artırdı" şeklinde haberin yer aldığını belirterek, bu konunun İlhan Kılıç'a sorulmasını istedi.

Kılıç, böyle bir şeyin imkansız olduğunu ifade ederek "İmtihandan geçmeden, kadro olmadan oraya adam alınmaz. Personel almaya falan karışamazlar. Bizde her şeyi başbakan imzalar, yurt dışında yapacağımız işi bile başbakan imzalar" bilgisini verdi.

-Sanık avukatının savunması-

İlhan Kılıç'ın avukatı Yakup Arslantaş da müvekkilinin yargılanması için öncelikle Başbakanlıktan izin alınması gerektiğini savunarak, bu iznin alınmasını istedi.

Hükümetin cebren ıskatı gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen Arslantaş, olsa bile müvekkilinin bu suçu işlediğine dair somut delil bulunmadığını savundu.

İrticanın bir iç tehdit olduğunun MGK ve hükümet tarafından kabul edildiğini ve mücadele edildiğini anlatan Arslantaş, bu mücadelenin daha sonraki hükümetler döneminde de sürdürüldüğünü öne sürdü.

-Ara kararlar-

Mahkeme, ara kararında, cumhuriyet savcılığına gönderilen, 27 Mayıs 1997 tarihli "Batı Eylem Planı" adlı belgenin aslı olup olmadığını, belgenin arşiv kayıtlarında bulunup bulunmadığını, sonradan bulunmuşsa ne gibi işlem yapıldığının Genelkurmay Başkanlığından sorulmasını kararlaştırdı.

Etimesgut Zırhlı Birlikler Eğitim ve Tümen Komutanlığından, 4 Şubat 1997'de Sincan'da tank yürütülmesinin, o gün ani olarak verilen emir gereği mi, yoksa planlı tatbikat mı olduğunun sorulmasını kararlaştıran mahkeme, tanklar daha önceden alınan karara göre yürütülmüşse söz konusu tankların ve görevli personelin sayısının bildirilmesini istedi. Mahkemeye ayrıca, “Tatbikat plan ile güzergâhını, tatbikata katılan personel sayısını ve eğer tank taşıyıcı ile taşıma imkanı varsa niye taşınmadığını” sordu.

Müşteki avukatları Hüsnü Tuna ve Cüneyt Toraman tarafından imzalanan reddihakim talebine yönelik dilekçedeki bazı ifadelerin kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret suçunu oluşturup oluşturmadığı konusunda savcılığa ihbarda bulunacak olan mahkeme, firari sanık Sedat Arıtürk hakkındaki yakalama kararını kaldırdı ancak Arıtürk'e yurtdışına çıkış yasağı getirdi.

Duruşmaya yarın saat 10.00'da devam edilecek

-------------------------------------------------------------------------------

SANIK ÖZKILIÇ'IN SES KAYDINA SUÇ DUYURUSU

Bu arada sivil toplum kuruluşlarından Adalet Platformu, geçtiğimiz yıl Genelkurmay karargahında yapılan çok gizli bir darbe toplantısına ait ses kaydıyla ilgili suç duyurusu yaptı. Sitemizdeki bir haberin delil olarak gösterildiği suç duyurusundaki ses kaydının 28 Şubat davasında yargılanan EDOK Komutanı Korg. Tevfik Özkılıç'a ait olduğu ileri sürülüyor. Suç duyurusunda, 28 Şubat davasına ve Özkılıç'ın o davada gündeme gelen bir başka ses kaydına da atıf yapılıyor. Özkılıç o ses kaydıyla ilgili savcı ve mahkemenin sorularını yanıtlamamıştı. Suç duyurusunda; Özkılıç’a ait olsun ya da olmasın halen bir darbe hazırlığı yürütülmekte olduğuna dair bu şüphenin yürütülecek bir soruşturma ile aydınlatılması, 28 Şubat davasının genişletilerek derinleştirilmesi, şüphelilerin itiraflarından dolayı ilgililer hakkında kovuşturma başlatılarak gerekli cezalara çarptırılmaları talep ediliyor.

-------------------------------------------------------------------------------

ADALET PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Kalabalık bir üye grubuyla davanın bugünkü duruşmasına da katılan Adalet Platformu üyeleri, 28 Şubat davasıyla ilgili bir basın açıklaması da yaptı. 28 Şubat davasının görüldüğü Ankara Adliyesi önünde toplanan Adalet Platformu ve 28 Şubat Öğretmenleri Platformu üyelerinin basın açıklaması şu şekilde:

"28 ŞUBAT DAVASINDA ADALET İSTİYORUZ

Sayın basın mensupları, Sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcileri,

Bugün burada 28 Şubatta darbeye maruz kalan, mesleklerinden çıkarılan, özlük hakları elinden alınan, toplumda statü kaybı yaşatılan ekonomik zarar gören öğretmenler olarak, tüm bunların müsebbibi olan sanıkların yargılandığı davayı izlemek ve bu süreci gözlemlemek için gelmiş bulunuyoruz.

Davanın bugüne kadarki seyrinde, sanıkların hiç suçları yokmuş gibi mahkeme ciddiyetini hiçe sayan ve adeta yaşadığımız acılarla alay eden bir tavır sergilendi. Bu tabloyu yıllardır hayatı darmadağınık edilmiş insanlar olarak kabullenmemiz mümkün değildir.

Bizler 28 Şubatta İslami kimliğimizden vazgeçmediğimiz için cezalandırıldık. Bu ülkede yüz binlerin üzerinde kadın başörtülerinden dolayı mağdur edildi. Bir kısmımız okullarına alınmadı, bir kısmımız işlerinden atıldı ve bu toplumda yaşayan dindar insanlar açık hedef gösterildi. Bir çok insan fişlendi, takip edildi, gözaltına alındı.

Kısacası 28Şubatta Müslümanca yaşamak bir cezalandırılma gerekçesiydi. Bugün ise bu sürecin bir darbe olduğu bilinmekte ve bu sürecin müsebbipleri yargılanmaktadır.

O günlerde yaşanan sıkıntı ve acıların izleri silinebilmiş değildir. Bu nedenle, davanın yüz binlerce kurbanı olduğu gerçeği göz ardı edilmeden ciddiyet ve hassasiyet gösterilerek devam etmesini istiyoruz. Aksi tutum ve tavırları da uğradığımız haksızlığı hiçe saymak olarak görüyoruz.

Bu gün buradayız. Çünkü biz sanıkların işlediği suçun canlı şahitleriyiz. Buradayız çünkü bu suçu işleyenlerin, bu suça sessiz kalanların gözlerinin içine bakmak istiyoruz. Onlara ‘ biz sizin kurban ettiğiniz hayatlarız’ demek istiyoruz. Talebimiz adaletin tecelli etmesidir

Bizler göstermelik bir yargılama değil, gerçek anlamda adalet ve bizden alınan hakların iade edilmesi için mücadele ediyoruz. 28 Şubatta uygulanan post modern darbe sebebiyle yargılanan ordu mensubu sanıklar kadar gazeteci, öğretim görevlisi, yargı mensupları da o dönem uygulanan zulümlere ortak olmuşlardır. Oysa şimdi bu militarist zihniyetler bugün koltuklarını korumakta ve darbeyle hiçbir bağı olmamış gibi davranmaktadırlar.

Sayın basın mensupları sizlerin aracılığı ile de duyurmak isteriz ki bizler bu davanın genişletilmesini ve bahsettiğimiz darbe ortamına destek veren ve uygulayanların da yargılanmalarını istiyoruz.

28 Şubat cuntası MGK kararlarıyla dindar insanlar hedef gösterilip suçlu ilan edilirken üniversitelerde kurulan ikna odalarında başörtülüler psikolojik baskıya uğruyor, mahkemelerde siyasi ve ideolojik kararlarla cezalar veriliyor ve daha nice acı hikayeler yaşanıyordu. Gazete ve televizyonlarda gerçek dışı bilgilerle dindar insanlar taciz ediliyordu.

Dolayısıyla bizler adaletin gerçek anlamda tecellisi için bu kişilerin de bu davada yargılanmalarını istiyoruz. 28 Şubat öğretmenleri platformu olarak bizler bu geçmiş zamanın manevi açıdan telafisinin mümkün olmadığını biliyoruz ve iadei itibar istiyoruz.

28 Şubat davasında adalet istiyoruz.

28 Şubat Öğretmenleri Platformu"

-------------------------------------------------------------------------------

ÇİLLER: ERBAKAN İMZALADI, KOMUTANLARI EMEKLİ EDELİM TEKLİFİNİ KABUL ETMEDİ

19.11.2013 15:39 Eski Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Tansu Çiller, 28 Şubat Davasına ilişkin olarak, dönemin MGK Genel Sekreteri Emekli Orgeneral İlhan Kılıç'ın iddialarına yanıt verdi. Çiller adına Avukatı Seçil Genca Oral, yazılı açıklama yaptı. Oral, Kılıç'ın "28 Şubat kararlarının dönemin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan'a dönemin Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Tansu Çiller tarafından imzalatıldığına" ilişkin beyanları üzerine açıklama yaptıklarını belirtti.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına, MGK toplantısının ertesinde dönemin Başbakanı Erbakan ile Başbakan Yardımcısı Çiller arasındaki değerlendirmenin sunumunun yapıldığını anımsatan Oral, Çiller'in sunumunu şöyle özetledi:

"Dönemin Başbakan'ı Sayın Erbakan ile görüştüm ve Milli Güvenlik Kurulu kararlarının tavsiye niteliğinde olduğunu, bu kararların, Bakanlar Kurulunda ve Meclis'te görüşülerek şayet uygun bulunursa uygun bulunacak olanların uygulamaya konulabileceğini (Ki bu kararlar, hükümetimiz tarafından uygulamaya konulmamıştır) ancak asıl tercihimin ve doğru olanın, bu kararlar görüşülmeksizin Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarını emekliye sevk etmemiz gerektiğini söyledim.

Rahmetli Başbakan, 'Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının emekli edilmesine ilişkin kararnameyi Cumhurbaşkanı imzalamaz ve yıpranırız' demesi üzerine 'O zaman biz de erken seçime gideriz' demiştim. Sayın Başbakan bu teklifi, "Meclis'ten erken seçim kararı çıkaramayız, çıkarsak bile bizi seçime sokmazlar, partilerimiz hakkında kapatma davası açarlar (nitekim 22 Mayıs 1997 tarihinde Refah Partisi hakkında kapatma davası açılmıştır) ve toplumdaki gerilim artar" gerekçesi ile kabul etmedi."

Oral, Çiller'in bu değerlendirmelerinin ardından Erbakan'ın kararları imzaladığını kaydetti. (Star)

(18 Kasım 2013, 11:19), son güncel.: (19 Kasım 2013, 15:39)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Darbe kaydına suç duyurusu

28 Şubat davasında mahkeme heyeti ile ilgili tartışmalar

28 Şubat´a Balyoz etkisi

28 Şubat davası duruşmaları

Flaş!!! 28 Şubat davası açıldı

28 Şubat soruşturması manşetlerimiz

28 Şubat süreci manşetlerimiz

28 Şubat iddianamesinde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5690    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yöneticilerine 128 Yıl Hapis

24.03.2022 14:56 Adana, Ankara, Afyon, Gaziantep, İstanbul ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda 14 sanığa toplam 128 yıl ha..
Tamamı 24.3.2022

Karlov Suikastı: Cezalar Onandı

23.03.2022 10:41 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 28 sanıklı davada verilen ..
Tamamı 23.3.2022

MİT Tırları Kumpası: 3 Hapis

24.03.2022 12:56 Adana ve Hatay'da, MİT'e ait tırların Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca durdurulmasına ilişkin ana davadan dosyası ayrılan 7 sanığın Yargıtayda yargılandığı davada karar açıklandı. 9 Mart'ta ilk derece mahk..
Tamamı 24.3.2022

Fetö Casuslarına 165 Yıl Onandı

23.03.2022 10:51 Ankara'da, FETÖ/PDY üyelerinin yanı sıra PKK, DHKP-C ve MKP'li yaklaşık 10 bin terör şüphelisinin soruşturma ve yakalama bilgilerini rüşvetle sızdırdığı suçlamasıyla aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in avukatı Ad..
Tamamı 23.3.2022

Halkbank Kumpasçısı: Hapis Onandı

24.03.2022 15:40 Ankara'da, Bölge Adliye Mahkemesi, FETÖ üyeliğinden 12 yıl hapis cezasına çarptırılan eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın damadı Metin Can Yılmaz hakkındaki mahkumiyet kararını hukuka uygun buldu. 15 Şubat'ta Ankara 1..
Tamamı 24.3.2022

Islak İmza Kumpası davası

24.03.2022 14:30 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (Fetö) Adli Tıp yapılanması kapsamında 'ıslak imzalı belgede' dönemin askeri görevlilerine kumpas kurduğu iddiasıyla 18 sanığın tutuksuz yargılandığı davaya devam edildi. 9..
Tamamı 24.3.2022

Güncel Fetö Yapılanmasına Dava

24.03.2022 14:30 Ankara'da, FETÖ'nün güncel yapılanmasına yönelik 5 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, örgütün Karaman, Konya ve Ankara'da yeniden örgütlenmeye başladığı, evler açarak örgütsel toplantılar yaptığı, cezaevlerinden tah..
Tamamı 24.3.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 22.3.2022

Odatv Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, İstanbul'daki Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından Odatv soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde görev alan eski 33 hakim ve savcının, 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kıl..
Tamamı 22.3.2022

Yeğen Gülen'e İtiraf İndirimi

Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 7 Mart'ta Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada cumhur..
Tamamı 23.3.2022

YARSAV Başkanının Hapsi Onandı

23.03.2022 15:14 Ankara'da, KHK ile kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin (YARSAV) eski başkanı Murat Arslan'ın, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 10 yıl hapse mahkum edilmesi Yargıtay tarafından oybirliğiyle onandı. 9 M..
Tamamı 23.3.2022

Vodafone Arena: Müebbetler Bozuldu

24.03.2022 14:13 İstanbul'da, 15 Temmuz ihanet girişiminde TV yayınlarını kesmek için Vodafone Stadı'na inen helikopter pilotlarının aldığı ağırlaşmış müebbet hapis cezalarının Yargıtay'dan dönmesi üzerine yeniden yargılama yapılmasına..
Tamamı 24.3.2022

Zırhlı Tugay: Darbe Cezaları Değişti

24.03.2022 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda yaşananlara ilişkin 26 sanıklı davada haklarında verilen hükümler Yargıtay tarafından bozu..
Tamamı 24.3.2022

FETÖ Medya Yapılanması davası

23.03.2022 15:44 İstanbul'da, 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 8 Mart 2018 tarihinde karara bağlandıktan sonra 6 Mart 2020 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından aralarında Atilla Taş ile gazeteci Ahmet Memiş'in de bulund..
Tamamı 23.3.2022

Sakarya 19 Sanık: Kadın Yapılanması

24.03.2022 18:28 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ile üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Mart'ta Sakarya 2. Ağır Ceza ..
Tamamı 24.3.2022

Adil Öksüz'ün yakınlarına beraat

23.03.2022 12:54 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında firari olarak aranan Adil Öksüz'ün kayınvalidesinin kardeşi Naciye Alişan'ın ve eşi Alişan Alişan, yargılandıkları davada delil yetersizliğinden beraat etti. 17 Ma..
Tamamı 23.3.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.198.179