Tam
EskidenYeniye
 

28 Şubat´ta 41. duruşma

28 Şubat davasında dün 41. duruşma görüldü. Duruşmada, tutuksuz sanıklar Engin Alan, Ersin Yılmaz ve Mehmet Başpınar'ın savunmaları alındı. Mahkeme ayrıca, verdiği ara kararda, bazı gazete ve internet sitelerinde yargılama ve mahkemeye yönelik eleştirilere yer veren haber ve köşe yazıları ile ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulundu. Mahkeme, tutuklu 5 sanığın tahliye talebini de reddetti.

Önceki haber title=Sonraki haber

04.12.2013 12:26 28 Şubat darbe sürecine ilişkin 5'i tutuklu 103 sanığın 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni cebren devirmeye, düşürmeye iştirak' suçundan müebbet hapis cezası talebiyle Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın 41. duruşması dün görüldü.

Duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ve tarafların avukatları katılıyor. Dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, bu duruşmaya da katılmadı.

Duruşmanın başında üye Hakim Süleyman Köksaldı, sanıkların yoklamasını aldı. Duruşmada daha sonra sanıkların savunmasının alınmasına geçildi.

Duruşmada ilk olarak önceki duruşmada savunamsını yapan tutuksuz sanık eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz'ün avukatının savunması alındı.

SANIK ENGİN ALAN'IN SAVUNMASI

Gürüz'ün savunmasının bu şekilde tamamlanmasının ardından, tutuksuz sanık Engin Alan'ın savunamsına geçildi. Daha önce savunma yapan sanıkların, iddianamede geçen belgelerden bazılarının varlığı, gerçekliği, doğruluğuyla ilgili değerlendirmelerine katıldığını bildiren Alan, 4 Nisan 1997 tarihli "Çalışma Grubu Oluşturulması" konulu belgenin, Genelkurmay Harekat Başkanlığı koordinatörlüğünde çalışma grubu kurulmasını öngördüğünü hatırlattı.

Bu belgenin Genelkurmay "J Başkanlıkları", Adli Müşavirlik ve Genel Sekreterlik Basın Halkla İlişkiler Daire Başkanlığına gönderildiğini belirten Alan, bu belgenin ÖKK'ya dağıtımının olmadığını ve belgeyi hiç görmediğini anlattı.

Alan, 7 Nisan 1997'de Genelkurmay'da yapıldığı söylenen irtica konulu toplantı tutanağına iddianamede yer verildiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"İddianamede bu toplantıya katıldığım söyleniyor. Neye göre? Genelkurmay Başkanlığının gönderdiği isim listesine göre. Oysa gerçek bu değil. Genelkurmay, savcılığa gönderdiği kimlik bilgilerinin söz konusu toplantıya katılanların değil, o tarihlerde belirtilen makamlarda görev yapanlara ait olduğunu söylüyor. Ben de hafızamı ne kadar zorlasam da hatırlamıyorum. Ancak Genelkurmay Başkanlığı katılmamı emrettiyse, ben de bir asker olarak katılmışımdır.

-"Emre uyup katılmışımdır"-

Bu tarihte sınır ötesi harekata katılacak taburlar Etimesgut'tan Diyarbakır'a, oradan da karayoluyla görev yerlerine intikal ediyordu. Ben de bunları takip ediyordum. Ben, bu kadar işim arasında bu toplantıya da katılmışsam, emre uyup katılmışımdır."

Alan, iddianamede katılan kişilere ait olduğu iddia edilen konuşmalar bulunduğunu, oysa kendisine ait hiçbir konuşma olmadığını söyledi ve "Yani, katılmışsam da sadece izlemişim" dedi.

-"Ben bu yazıyı görmedim"-

Toplantıya katılanların hükümete karşı cebir, şiddet, tehdit içeren beyanlarda bulunduğunun kaydedildiğine işaret eden Alan, toplantıda konuşma yapmaması nedeniyle bu iddianın hukuken kendisine yöneltilemeyeceğini vurguladı.

Alan, 10 Nisan 1997 tarihli Batı Çalışma Grubu konulu belgenin dağıtımında da ÖKK'nın hariç tutulduğuna dikkati çekerek, "iddianamenin kendisi, belgenin ÖKK'ya gönderilmediğini söylemektedir. Ben de aynı şeyi söylüyorum. Bu belge ÖKK'ya gelmemiştir. Ben de bu yazıyı görmedim" dedi.

-Gürcüoğlu'nun görevlendirilmesi-

Bu belgenin eki olarak, BÇG kuruluş şeması bulunduğunu, bu şemada isminin geçmediğini anlatan Alan, sanıklardan, emrindeki emekli Albay Yavuz Gürcüoğlu'nun görevlendirilmesine ilişkin şunları söyledi:

"Görevlendirme yapıldığı tarihte, Mayıs 1997 başlarıydı, 14-15 Mayıs 1997'de başlatılacak sınır ötesi harekat nedeniyle Silopi'de bulunuyordum. Ankara'da Mustafa Çelik komutanlığa vekalet ediyordu. Mustafa Çelik, bir akşam üzeri telefonla beni arayarak, Genelkurmay'ın çalışma grubuna personel istediğini söyledi. Ben de isim belirtmeden uygun birini verin dedim. Kendisi de Yavuz Gürcüoğlu'nu görevlendirmiş. O da Ağustos 1997'de emekli oldu. Ondan sonra da ÖKK tarafından BÇG'de personel görevlendirilmedi."

-"Ben görev vermedim"-

Sanıklardan Abdullah Kılıçarslan ve Lokman Ekinci'ye BÇG ile ilgili hiçbir görev vermediğini anlatan Alan, Kılıçarslan ve Ekinci'de BÇG giriş kartı bulunmasına ilişkin şunları kaydetti:

"Bu sorunun tek bir cevabı vardır. Dönem, PKK'ya karşı yapılacak hudut ötesi harekatın hazırlık ve icra dönemidir. ÖKK'nın tamamına yakını bu harekata iştirak etmektedir. Sınır ötesi olduğu için harekatın yetki, takip ve kontrolü Genelkurmay'a aittir. Harekat, tek giriş olan İç Güvenlik Harekat Merkezi aracılığıyla takip edilmektedir. Raporlar merkeze gelir. ÖKK harekat subayları da kendi birliklerinin faaliyetlerini BÇG ile aynı merkeze gelen raporlardan takip ederler. Bu personelin buraya geliş gidiş nedeni de bundan ibarettir."

Alan, 10 Nisan 1997 tarihli belgede, Batı Çalışma Grubu Kriz Masası'ndan bahsedildiğine işaret ederek, isminin burada da olmadığını söyledi.

-"İddianame benim olmadığımı söylüyor"-

BÇG'ye sürekli giriş kartı verilenlerin listesi ve BÇG'ye ait olduğu ileri sürülen telefon rehberinde de isminin yer almadığına dikkati çeken Alan, "Sonuç olarak, neresinden bakarsanız bakın, iddianamenin kendisi, benim bu çalışma grubunun hiçbir yerinde olmadığımı söylüyor. Ben de bunu söylüyorum" dedi.

"Batı Çalışma Grubu Rapor Sistemi" konulu belgenin "gereği ve bilgi için gönderildiği" adresler içinde ÖKK'nın yer almadığını söyleyen Alan, ÖKK'dan da BCG'ye tek bir rapor veya evrak gönderilmediğini bildirdi.

-"Tanıklar var"-

Suçlama konusu tarihlerde Ankara'da bulunmadığını, PKK terör örgütüne karşı operasyonlar için Güneydoğu'da bulunduğunu anlatan Alan, buna, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel başta olmak üzere birçok kişinin tanık olduğunu ifade etti.

Alan, 27 Mayıs 1997 tarihli Batı Eylem Planı'nın ÖKK'ya dağıtılmadığını, kendisine de özel olarak gönderilmediğini söyledi ve plan yayımlandığı tarihte sınır ötesi Çekiç Harekatı için uzun süredir Kuzey Irak'ta bulunduğunu anlattı.

-"İlk defa savcılıkta gördüm"-

Alan, planı ilk defa savcılıkta gördüğünü ifade ederek, terörle mücadele için uzun süredir Güneydoğu ve Kuzey Irak'ta bulunduğu süre içinde hazırlanan, bilgisi, imzası ve parafı olmayan belge nedeniyle kendisine sorumluluk yüklenemeyeceğini dile getirdi.

ÖKK'nın her şeyden önce psikolojik harekat diye bir görevi bulunmadığını vurgulayan alan, TSK bünyesinde bu görevin Psikolojik Harekat Daire Başkanlığına ait olduğunu belirtti.

Emrinde, ÖKK tarafından planlanan ve uygulanan somut hiçbir psikolojik harekat faaliyetinin iddianamede yer almadığını, gerçeğin de böyle olduğunu anlatan Alan, irtica brifingine katıldığı iddiasının doğruluğunun da "sıfır" olduğunu söyledi.

Alan, "Aralarında bin kilometre bulunan iki ayrı yerde fiziken bulunabilir miyim? 10 Haziran 1997'de PKK ile mücadelede Kuzey Irak'tayım. Bu brifinge katılmamış olmakla birlikte, iddianameye göre bu brifingler basına, üniversitelere yargıya da verilmiş. Diğer kurumlar için suç teşkil etmiyorsa, emirle katılan Genelkurmay için neden suç oluyor?" diye sordu.

-"Yurt dışı Londra olur Paris olur..."-

Soruşturma aşamasında verdiği bir ifadede Kuzey Irak'ta bulunduğunu söylediğini, bunun tutanağa "yurt dışı" olarak geçtiğini bildiren Alan, "Yurt dışı Londra olur, Paris olur, New York olur, Roma olur. Ben belirtilen zaman diliminde, Silopi Şırnak'ta, ardından Kuzey Irak'ta görev yaptım" dedi.

İddianamede sanıkların hükümete karşı cebir, şiddet, tehdit içeren beyanlarda bulunduğunun öne sürüldüğünü, oysa kendisine böyle bir iddia yüklenmediğini anlattı.

Alan, 4 yıllık görevi süresince ÖKK'nın öncelikli görevinin PKK ile mücadele olduğunu bildirerek, "Bugün her ne kadar bölücü terör örgütüyle mücadele etmek hayırlara vesile olmasa da benim 4 yıllık görev süremin çoğu bölücü terör örgütüyle mücadelede geçmiştir" diye konuştu.

-Müşteki avukatlarının sorularını yanıtlamadı-

Müşteki avukatlardan Emrullah Beytar, Alan'a, "BÇG'ye personel görevlendirmesini şifahi emirle yaptığınızı söylediniz. Şifahi emirle görevlendirme yaptığınıza göre BÇG'nin mahiyetiyle ilgili bilginiz var mıydı?" diye sordu.

Alan, bu sorunun ardından, müştekilerin davaya müdahilliğine karar verene kadar sorularını yanıtlamayacağını bildirdi.

Cevaba karşın mahkemenin daha önce aldığı karar uyarınca müşteki avukatları Alan'a soru yöneltmeyi sürdürdüler.

-Sessiz kaldı-

Müşteki avukatlarından Muhammet Emin Özkan, "Suçlu olmadığınızın delili olarak beyan ettiğiniz Silopi ve Kuzey Irak'ta bulunmanız, kendi kararınızla mıdır, yoksa devrilen hükümetin emriyle midir? Kişi şehir dışında olsa bile yasa dışı teşkilatı yönetemez mi?" sorusunu yöneltti.

Soruya izleyicilerden yükselen tepki üzerine Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal, "Seyircileri uyarıyorum. Salonu boşaltmak zorunda kalacağım" dedi.

Sanık avukatlarından Ali Fahir Kayacan ise "ÖKK'nın, Türkiye sınırları içinde, Sivas'ta yapıldığı gibi insanları insanlık dışı biçimde, benzin dökerek yakması söz konusu olabilir mi?" diye sordu.

Alan, bu soruya, "Söz konusu bile olamaz" karşılığını verdi.

-"Bilmiyorum"-

Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin'in, ÖKK'nın, 1990'a kadar Özel Harp Dairesi adını taşıdığını belirterek, "ÖKK'nın, psikolojik harp faaliyeti görevi olmadığını söylediniz. Kamuoyuna daha önceden yansıdı. Sabri Yirmibeşoğlu (eski Özel Harp Dairesi Kurmay Başkanı), 6-7 Eylül olaylarının, Özel Harp Dairesi işi olduğunu söylüyor. Sizden önceki dönemde, Özel Harp Dairesinin psikolojik harekat görevi var mıydı?" sorusu üzerine Alan, "Bilmiyorum" dedi.

Avukat Yakup Akyüz de müvekkili Alan adına yaptığı savunmada, "Burada soruları dinledikten sonra, Türkiye'de ulaşılmak istenen barış ortamının nasıl gerçekleştirileceği konusunda kuvvetli şüphelere düştüm. Sanki TSK mensupları Türk ana babalarının çocukları değilmiş, Sibirya'dan gelmiş gibi sorulara muhatap olmasını üzüntüyle karşıladım. Bu salondaki ve Silivri'deki, Türkiye Cumhuriyeti'ni korumakla görevli insanlarla helalleşilmeden nasıl barış olacak" ifadelerini kullandı.

Müvekkilinin suçsuz olduğunu savunan Akyüz, beraat talebinde bulundu.

2004 MGK KARARLARI GEREKÇELİ BERAAT TALEPLİ DİLEKÇE

Öte yandan, duruşmada dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın avukatı Erol Aras, bir gazetede yayımlanan 14 Ağustos 2004 tarihli MGK kararlarına işaret ederek, "müvekkilinin beraatı ve davanın sona ermesi" talebini içeren dilekçe verdi.

Dilekçede, 2004'teki MGK toplantısı ile 28 Şubat 1997'deki MGK kararlarıyla birebir örtüşen bir durumun ortaya çıktığı ileri sürüldü.

Duruşmaya daha sonra öğle arası verildi.

SANIK ERSİN YILMAZ'IN SAVUNMASI

Duruşmada tutuksuz sanık emekli Tümgeneral Ersin Yılmaz da savunma yaptı. Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde, 1994-1997 yılları arasında lojistik daire başkanı olarak görev yaptığını belirten Yılmaz, görevlerinin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) askeri ihtiyaçlarının tespit edilmesi ve bu ihtiyaçların Milli Savunma Bakanlığı kanalıyla giderilmesi olduğunu kaydetti.

İddianamede, şahsına isnat edilen suçun unsurlarının oluşmadığını savunan Yılmaz, soruşturma aşamasında, Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin kendisine sorduğu 76 sorudan sadece 4'ünün göreviyle alakalı olduğunu söyledi.

İddianamede katıldığı iddia edilen, "irtica konusunda alınacak tedbirler" konulu, 7 Nisan 1997 tarihli toplantıda bulunmadığını ifade eden Yılmaz, toplantı belgesinin yazım formatının TSK'ya uygun olmadığını iddia etti.

Yılmaz, "TSK bünyesinde görev yaptığım 40 yılı aşkın dönemde, suç oluşturan hiçbir eylemde bulunmadım. Adli kontrol hükümlerimin kaldırılmasını ve beraatıma karar verilmesini istiyorum" dedi.

Lojistik Dairesinin, yurt içinde ve dışında yapılan bütün operasyonların lojistik desteğini yapmaktığını belirten Yılmaz, 1997'deki sınır ötesi harekatta da görev üstlendiklerini söyledi.

-Çapraz sorguda soruları yanıtlamadı-

Savunmasını tamamlamasının ardından Yılmaz'ın sorgusuna geçildi. Müşteki avukatı Emrullah Beytar'ın, "Sanıklardan Yavuz Gürcüoğlu, BÇG'de çalıştığını, taşralardan gelen bilgilerin tasnif edilerek lojistik birimlerine verildiğini söylemektedir. Bu konuda ne diyorsunuz?" sorusunu, Yılmaz, yanıtsız bıraktı.

Müşteki avukatı Hüsnü Tuna'nın, "28 Şubat darbesinin planının yapıldığı tarihte Gölcük Donanma Komutanlığında yapılan toplantıya Genelkurmay 'J' başkanlarının katıldığı görülüyor. Buna katıldınız mı?" sorusuna Yılmaz, "Konuyu bilmiyor, konuyu öğrensin öyle cevap vereyim" yanıtını verdi. Avukat Tuna da "Konuyu biliyorum, siz cevap vermek istemiyorsunuz" karşılığını verdi.

-"Zımni ikrar olarak değerlendiriyorum"-

Müşteki avukatı Müşir Deliduman'ın, "İllegal bir toplantının tutanak şeklinin yasalara uygun olması gerekir mi?" sorusuna Yılmaz, "Toplantıya katılmadım, benimle ilgisi yok" cevabını verdi.

Yılmaz'ın, diğer sorulara cevap vermesi üzerine avukat Deliduman, "Bunu zımni ikrar olarak değerlendiriyoruz" dedi.

Deliduman'ın bu sözüne bazı sanıklar ve yakınları tepki gösterdi.

Yılmaz'ın avukatı Emre Baykurt, müvekkilinin, Batı Çalışma Grubu (BÇG) toplantılarına katılması yönünde emir almadığını, 7 Nisan 1997 tarihli toplantıya katılmadığını savundu.

Baykurt, müvekkilin duruşmalardan vareste tutulmasını, adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını istedi.

SANIK MEHMET BAŞPINAR'IN SAVUNMASI

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde savunmasını yapan dönemin Savunma Planlama ve Kaynak Yönetim Planlama Daire Başkanı emekli Tümgeneral Mehmet Başpınar, 7 Nisan 1997'de Genelkurmay Karargahı'nda yapılan toplantıya katılmadığını belirtti.

-"BÇG'de brifing vermedim"-

Toplantı listesinde ismi bulunan bazı daire başkanlarının, o dönemde yurt dışında olduğunu ancak iddianamede toplantıya katılmış gibi gösterildiğini öne süren Başpınar, şöyle konuştu: "BÇG faaliyetleri kapsamında brifing verdiğim ifade edilmektedir ancak hiçbir şekilde brifing vermedim. Emrimde çalışan hiçbir personeli de BÇG'de brifing vermek için görevlendirmedim. Bana da böyle bir talep gelmedi. Brifing verme emri vermediğim gibi brifing de vermedim. Eğer ben bir brifing vermiş olsaydım, toplantıların en az birinde dairem ve ismim yer alırdı. Böylece iddianamenin kendisi de BÇG toplantılarına katılmadığımı teyit etmektedir. BÇG şemasında, üst kurulunda, dairem yok. BÇG'de görev alanların listesinde ismim, telefonum ve adresim yok."

Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir tarafından kendisine iki takdir belgesi verildiğini bildiren Başpınar, "Bunların hiçbirinde BÇG geçmemektedir. Hiçbir evrakta da ismim, parafım, imzam bulunmamaktadır. Aleyhimde kesin, somut, hiç delil yer almıyor. BÇG yapısında yer almadığım ortadır. Beraatimi talep ediyorum" dedi.

Başpınar'ın avukatı Erinç Sağkan da müvekkiline BÇG'de hiçbir görev verilmediğini savunarak beraatini istedi.

DURUŞMA SONA ERDİ

28 Şubat sürecinde, hükümeti devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın 41. duruşması akşam saatlerinde sona erdi. Duruşmada, dönemin Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı emekli Korgeneral Engin Alan, dönemin Genelkurmay Başkanlığı Lojistik Daire Başkanı emekli Tümgeneral Ersin Yılmaz ve dönemin Genelkurmay Başkanlığı Savunma Planlama ve Kaynak Yönetim Daire Başkanı emekli Tümgeneral Mehmet Başpınar’ın savunmaları alındı.

GAZETE VE İNTERNET SİTELERİNE SUÇ DUYURUSU

Mahkeme ayrıca, verdiği ara kararda, bazı gazete ve internet sitelerinde yargılama ve mahkemeye yönelik eleştirilere yer veren haber ve köşe yazıları ile ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulundu. Mahkeme, 28 Şubat davasına ilişkin Twitter'dan paylaşımlarda bulunan AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Zaman Gazetesi muhabiri Büşra Erdal, Yeni Akit muhabiri Erol Metin ve Star muhabiri Mustafa Türk ile haber yapan bazı gazeteler hakkında basın yoluyla hakaret etmek iddiasıyla gereğinin yapılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasına karar verdi.

Mahkeme, müşteki Tamer Tatar'ın soruşturma dosyasına delil olarak sunduğu CD'nin akıbetinin, Genelkurmay Başkanlığınca yürütülen soruşturmanın sonuçlanmasının ardından değerlendirilmesini de kararlaştırdı.

Öte yandan aylık tutukluluk değerlendirmesini yapan mahkeme, bu konudaki ara kararını da açıkladı. Sanıklar emekli Korgeneral ve MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan, emekli Tümgeneral Ersin Yılmaz ve Mehmet Başpınar'ın duruşmalardan vareste tutulmalarına karar veren mahkeme, sanıklar emekli Orgeneral Çevik Bir ve Çetin Doğan, emekli Tümgeneral Erol Özkasnak ve Kenan Deniz ile emekli Tuğgeneral İdris Koralp'in tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

2004 MGK KARARLARI ÜZERİNDEN TAHLİYE VE BERAAT İSTEDİLER

28 Şubat darbe davasının dünkü duruşmasında sanıklar, Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) ‘dini grupların takibini’ öngören 2004 tarihli kararlarını gündeme getirdi. Davanın bir numaralı sanığı, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Org. İsmail Hakkı Karadayı, MGK kararlarını gerekçe göstererek beraat talebinde bulundu. Karadayı’nın avukatlarının Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunduğu dilekçede dönemin baskılarının itirafı anlamına da gelen, “Eğitim kurumları, dernekler ve bazı gruplar askeri darbe oluşturmak gerekçesiyle değil, Anayasa’nın temel niteliği olan ‘laiklik’ ilkesini korumak için takip altındaydı.” ifadeleri kullanıldı. Dilekçede, MGK kararlarının hükümet tarafından yalanlanmadığını belirtilerek, “Fethullah Gülen grubunun Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu koordinesinde takip edilmesini içeren MGK kararı 28 Şubat 1997 tarihli MGK kararıyla birebir örtüşmektedir.” dedi. Dilekçede ayrıca, kararların uygulamaya konulduğunun açıkça anlaşıldığı belirtildi.

Sanıklarından emekli Org. Çetin Doğan ise avukatı aracılığıyla mahkemeye ilettiği dilekçesinde, 2004 tarihli MGK kararlarını gerekçe göstererek 28 Şubat davasından tahliyesini istedi. Ancak mahkeme heyeti, tahliye taleplerini kabul etmedi.

Duruşma, 04 Aralık 2013 (bugün) saat 10.00'a ertelendi.

(04 Aralık 2013, 12:26)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Darbe kaydına tekzip talebi

Darbe kaydına suç duyurusu

28 Şubat davasında mahkeme heyeti ile ilgili tartışmalar

28 Şubat´a Balyoz etkisi

28 Şubat davası duruşmaları

Flaş!!! 28 Şubat davası açıldı

28 Şubat soruşturması manşetlerimiz

28 Şubat süreci manşetlerimiz

28 Şubat iddianamesinde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5714    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yöneticilerine 128 Yıl Hapis

24.03.2022 14:56 Adana, Ankara, Afyon, Gaziantep, İstanbul ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda 14 sanığa toplam 128 yıl ha..
Tamamı 24.3.2022

Karlov Suikastı: Cezalar Onandı

23.03.2022 10:41 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 28 sanıklı davada verilen ..
Tamamı 23.3.2022

MİT Tırları Kumpası: 3 Hapis

24.03.2022 12:56 Adana ve Hatay'da, MİT'e ait tırların Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca durdurulmasına ilişkin ana davadan dosyası ayrılan 7 sanığın Yargıtayda yargılandığı davada karar açıklandı. 9 Mart'ta ilk derece mahk..
Tamamı 24.3.2022

Fetö Casuslarına 165 Yıl Onandı

23.03.2022 10:51 Ankara'da, FETÖ/PDY üyelerinin yanı sıra PKK, DHKP-C ve MKP'li yaklaşık 10 bin terör şüphelisinin soruşturma ve yakalama bilgilerini rüşvetle sızdırdığı suçlamasıyla aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in avukatı Ad..
Tamamı 23.3.2022

Halkbank Kumpasçısı: Hapis Onandı

24.03.2022 15:40 Ankara'da, Bölge Adliye Mahkemesi, FETÖ üyeliğinden 12 yıl hapis cezasına çarptırılan eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın damadı Metin Can Yılmaz hakkındaki mahkumiyet kararını hukuka uygun buldu. 15 Şubat'ta Ankara 1..
Tamamı 24.3.2022

Islak İmza Kumpası davası

24.03.2022 14:30 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (Fetö) Adli Tıp yapılanması kapsamında 'ıslak imzalı belgede' dönemin askeri görevlilerine kumpas kurduğu iddiasıyla 18 sanığın tutuksuz yargılandığı davaya devam edildi. 9..
Tamamı 24.3.2022

Güncel Fetö Yapılanmasına Dava

24.03.2022 14:30 Ankara'da, FETÖ'nün güncel yapılanmasına yönelik 5 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, örgütün Karaman, Konya ve Ankara'da yeniden örgütlenmeye başladığı, evler açarak örgütsel toplantılar yaptığı, cezaevlerinden tah..
Tamamı 24.3.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 22.3.2022

Odatv Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, İstanbul'daki Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından Odatv soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde görev alan eski 33 hakim ve savcının, 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kıl..
Tamamı 22.3.2022

Yeğen Gülen'e İtiraf İndirimi

Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 7 Mart'ta Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada cumhur..
Tamamı 23.3.2022

YARSAV Başkanının Hapsi Onandı

23.03.2022 15:14 Ankara'da, KHK ile kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin (YARSAV) eski başkanı Murat Arslan'ın, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 10 yıl hapse mahkum edilmesi Yargıtay tarafından oybirliğiyle onandı. 9 M..
Tamamı 23.3.2022

Vodafone Arena: Müebbetler Bozuldu

24.03.2022 14:13 İstanbul'da, 15 Temmuz ihanet girişiminde TV yayınlarını kesmek için Vodafone Stadı'na inen helikopter pilotlarının aldığı ağırlaşmış müebbet hapis cezalarının Yargıtay'dan dönmesi üzerine yeniden yargılama yapılmasına..
Tamamı 24.3.2022

Zırhlı Tugay: Darbe Cezaları Değişti

24.03.2022 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda yaşananlara ilişkin 26 sanıklı davada haklarında verilen hükümler Yargıtay tarafından bozu..
Tamamı 24.3.2022

FETÖ Medya Yapılanması davası

23.03.2022 15:44 İstanbul'da, 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 8 Mart 2018 tarihinde karara bağlandıktan sonra 6 Mart 2020 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından aralarında Atilla Taş ile gazeteci Ahmet Memiş'in de bulund..
Tamamı 23.3.2022

Sakarya 19 Sanık: Kadın Yapılanması

24.03.2022 18:28 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ile üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Mart'ta Sakarya 2. Ağır Ceza ..
Tamamı 24.3.2022

Adil Öksüz'ün yakınlarına beraat

23.03.2022 12:54 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında firari olarak aranan Adil Öksüz'ün kayınvalidesinin kardeşi Naciye Alişan'ın ve eşi Alişan Alişan, yargılandıkları davada delil yetersizliğinden beraat etti. 17 Ma..
Tamamı 23.3.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.203.976