Tam
EskidenYeniye
 

28 Şubat mahkemede sürüyor

28 Şubat davasını yakından takip eden müşteki avukatlardan eski AK Parti milletvekili Hüsnü Tuna, sanıkların duruşmaları psikolojik harple yönlendirdiğini söyledi. Tuna, 'Müştekileri, vekillerini sindirme eylemi içerisindeler. Hatta hakimleri bile' dedi.

Önceki haber title=Sonraki haber

05.12.2013 10:31 28 Şubat davasıyla ilgili Yeni Şafak Gazetesi'ne değerlendirmelerde bulunan 23. Dönem Ak Parti Milletvekili ve müşteki avukatlarından Hüsnü Tuna, hazırlanan iddianamenin sivil, medya ayağının eksik olduğunu belirtti. Tuna, 'İddianame askeri yapı üzerinden yola çıkarak bir dönemde gerçekleşen darbeyi ihtiva edecek şekilde hazırlanmaya çalışılmış. Ama darbeyi gerçekleştiren tüm unsurlar ihtiva etmediği için tabii ki eksik kalmış' dedi.

SIRA SİVİLLERE GELMELİ

İddianamede 28 Şubat'ın sivil ve medya ayağının olmadığını belirten Tuna, 'Sivil kanattan sadece YÖK eski başkanı Kemal Gürüz var. Burada gazeteciler, iş adamları, medya mensupları, film yapımcıları, darbeye destek veren bürokratlar, belki siyasiler olması gerekir. İddianame ayrılmış durumda. Özellikle basın medya ayağı, sivil toplum, iş çevreleriyle ilgili suçluların soruşturmasıyla ilgili çalışmaları devam ediyor diye biliyorum. Bizlerde müşteki vekilleri olarak suç duyurusunda bulunduk. İlave basınla ilgili Uğur Dündar, Tuncay Özkan, Sisi lakaplı Seyhan Soylu, Sabah Grubunun o günkü sahibi ve yöneticileri, Doğan Grubu yöneticileriyle ilgili darbeye destek veren kişiler hakkında. Mesela İzzet Baysal gibi bir isim geçiyor dosyalarda. Direk mektupla, siz tek çaresizsiniz diyor. Bunlarla ilgili davalar açılmadan 28 Şubat Darbe davası tam manasıyla görülmüş olmaz' ifadelerini kullandı.

MAĞDURLAR DAVAYA SAHİP ÇIKMALI

Müştekilerin 28 Şubat davasına gerçek anlamda sahip çıkmadıklarını da belirten Hüsnü Tuna, 'Türkiye'nin büyük bir bölümünün haklarını arama geleneği yok maalesef. Olsa bile zayıf. Birde telafisine yönelik bir takım çalışmalar yapıldığında tamamen vazgeçiyorlar. Türkiye'de bir daha darbeye teşebbüs edilmemesinin temini açısından sırf insanların geleceklerini garantiye almak ve böyle yasa dışı yollara teşebbüs edilmesini önlemek açısından bu davalara müdahil olmalılar' dedi.

SAVUNMA DEĞİL SİNDİRME ÇABASI

Mahkemede psikolojik bir harp yürütüldüğünü belirten Tuna, 'Sanık yakınları, sanıklar müşteki tarafa müşteki vekillerini bir alaya alma onları sindirme yıldırma baskı altında tutma eylemi içerisindeler. Hatta hakimleri bile. Sanıkların savunmaları emredici, buyurucu ve karşıdaki muhatabı baskı altına alıcı bir üslupta. Hakimlerde nihayetinde insan, korkabilirler tabii. Ama onlar içinde yol var. Ben bu davaya bakamam deyip çekilmeli. Ama acaba çekilmesine razı olacaklar mı? Belki de bu davayı bitireceksin diye baskı var. Nitekim o yönde gidiyor. Sanık vekilleri sanık yakınları mahkemeden çok memnun olduklarını belirtiyorlar. Bu tahliyelerle ilgili hususları övüyorlar. Mahkemenin tavırlarını övüyorlar ve mahkemenin böylece devam etmesini arzu ediyorlar. Bu da gösteriyor ki bu davanın mağdurları bir an önce gelip bu dosyaya müşteki olmalılar. Müdahil talebinde bulunmalılar üzerlerine düşen hak arama sorumluluğunu yerine getirmeliler' dedi.

Mahkemenin tutumunu yanlı buluyoruz

Mahkemenin tutumunu da değerlendiren müşteki avukatlardan Hüsnü Tuna, 'Bu konuda fazla konuşmak istemiyorum ama biz mahkemenin tutumunu yanlı görüyoruz. Ve bu gördüğümüz için reddi hakim talebinde bulunduk. Reddi hakim talebimiz sırf müşteki olmamız müdahil olma talebimiz kabul edilmediğinden statümüz olmadığı gerekçesiyle reddedildi. Bizim müşteki statüsünde kalmamız müdahil olamamamızın müsebbibi mahkemedir. Karar vermediği için, karar vermediği bir konuda bize bu statüyü elde etmediniz diye reddi hakim talebimimizi reddetmesi bile taraflı davrandığının işaretidir. Biz taraflı davrandığı kanaatindeyiz' dedi.

TAHLİYELER ANORMAL

Tahliyeler anormal bir durum olarak değerlendiren Tuna, 'Özel bir suç. Darbe suçu ve ceza hukuku literatüründe nitelikli bir suç. Bir defa bu suçla itham edilen her sanığın kaçma şüphesi vardır. Delilleri ortadan kaldırma şüphesi vardır. Her türlü ağır şartlara sahiptir. Onun için bunları tahliye etmek bile başlı başına davranıldığının işaretidir. Elbette ki tutukluluk bir tedbirdir. Ama bu bir darbe davasıdır. Darbe davası sıradan bir çek senet davası, gayrimenkul davası, kavga davası gibi değerlendirilemez. Öyle olmadığına göre özel nitelikli davada tutukluluk ya da tahliyeler özel niteliğine göre karar verilir. Burada bu darbe davasının niteliği dikkate alınmıyor. Zaten bu mahkemenin kafasında da şekillenmiş durumda. Tarafsız olunmadığına dair kanıyı güçlendirmektedir' şeklinde konuştu.

Bu yargılama Türkiye için yeni bir şans

Türkiye'nin bundan sonra ki dönemlerde darbelerle karşılaşmaması açısından bu dava gerçekten Türk milletine bir şans sunduğunu vurgulayan Tuna sözlerine şöyle devam etti. ' Bu dava hak ettiği gibi sonuçlanırsa bundan sonra insanları bir daha böyle sureti hak görüntüsüyle insanlara zülm etme onların başına balyoz indirme onların hayatlarını altüst etmek gibi eylemlere uygulamalara tevessül edemezler diye düşünüyorum' dedi.

TAHLİYE OLAN SANIK DURUŞMAYA GELMİYOR

Tuna, 'Dava hak ettiği şekilde sonuçlanmazsa bunlar Nasrettin Hoca'nın, Timur bir fil daha gönder hesabıyla ha bunlar bir darbe daha istiyor demek suretiyle bundan sonraki hayallerini artık hangi yıl gerçekleştirmeye yönelik düşünceleri olmaları muhtemeldir.' Tutuksuz yargılananların duruşmalara gelmeyeceğini söyleyen Tuna, 'Bir numaralı sanığı tahliye ettiğiniz zaman gelmez. Diğerleri de gelmiyor şu an. Psikolojileri bozuluyor o yüzden gelmek istemiyorlar' şeklinde konuştu.

Davanın sanıkları 3 maymunu oynuyor

Savunmalarda sanıkların genel itibariyle 3 maymunu oynadıklarını belirten Tuna, 'Görmedim. Bilmiyorum. Duymadım. Tam bu klişe niteleme bunlar için uygun çünkü birkaç tanesi hariç katılmadım etmedim imzam yok demek suretiyle suçlamayı reddediyor. Sanıklar elbette ki suçlamayı kabul etmek zorunda değil. Ama burada yasa dışı oluşmuş bir BÇG grubu var. BÇG gurubunun eylemleri var. Bunun için yazılı belge olması gerekmez' dedi.

İMZALI BELGENİN ANLAMI YOK

'Binlerce memur atıldı. Onlarca firma boykot ettirildi ve iflas ettirildi. Binlerce öğrenci okullarından edildi. Binlerce belki milyonlara varan imam hatip öğrencilerinin üniversite hayatı söndürüldü' diyen Tuna, 'Tüm bunları göz önüne aldığınızda imzalı belge olmuş olmamış bir anlam ifade etmiyor. Hakim beyin bir tanesi de söyledi. Burada evrak sahteciliği yargılanmıyor. Zaten yasa dışı bir oluşumun belgesi olmaz.

MÜŞTEKİLER DELİLDİR

Genelkurmay'dan belge gelmiyor. Gelmez tabii ki çünkü bu yasa dışı bir kuruluştu. Yasa dışı kuruluşun da eylemlerinde belgesi olmaz zaten. Kaldı ki imha da ettiler. Nitekim bir kısım belgenin 2010-2011 yıllarında imha edildiğine ilişkin yazılar geldi. Onun için darbe suçluları mevcut delileri ortadan kaldırdılar. Ama toplum üzerindeki delilleri ortadan kaldırmaya imkanları yok.

Bu kadar müşteki varsa bunlar toplumun üzerindeki etkileri ortaya koyan delillerdir' dedi. (Yenişafak)

(05 Aralık 2013, 10:31)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

28 Şubat davasında mahkeme heyeti ile ilgili tartışmalar

28 Şubat davası duruşmaları

Darbe kaydına tekzip talebi

Darbe kaydına suç duyurusu

28 Şubat´a Balyoz etkisi

Flaş!!! 28 Şubat davası açıldı

28 Şubat soruşturması manşetlerimiz

28 Şubat süreci manşetlerimiz

28 Şubat iddianamesinde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5717    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yöneticilerine 128 Yıl Hapis

24.03.2022 14:56 Adana, Ankara, Afyon, Gaziantep, İstanbul ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalarda 14 sanığa toplam 128 yıl ha..
Tamamı 24.3.2022

Karlov Suikastı: Cezalar Onandı

23.03.2022 10:41 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, 19 Aralık 2016'da suikast sonucu öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu 28 sanıklı davada verilen ..
Tamamı 23.3.2022

MİT Tırları Kumpası: 3 Hapis

24.03.2022 12:56 Adana ve Hatay'da, MİT'e ait tırların Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca durdurulmasına ilişkin ana davadan dosyası ayrılan 7 sanığın Yargıtayda yargılandığı davada karar açıklandı. 9 Mart'ta ilk derece mahk..
Tamamı 24.3.2022

Fetö Casuslarına 165 Yıl Onandı

23.03.2022 10:51 Ankara'da, FETÖ/PDY üyelerinin yanı sıra PKK, DHKP-C ve MKP'li yaklaşık 10 bin terör şüphelisinin soruşturma ve yakalama bilgilerini rüşvetle sızdırdığı suçlamasıyla aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in avukatı Ad..
Tamamı 23.3.2022

Halkbank Kumpasçısı: Hapis Onandı

24.03.2022 15:40 Ankara'da, Bölge Adliye Mahkemesi, FETÖ üyeliğinden 12 yıl hapis cezasına çarptırılan eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın damadı Metin Can Yılmaz hakkındaki mahkumiyet kararını hukuka uygun buldu. 15 Şubat'ta Ankara 1..
Tamamı 24.3.2022

Islak İmza Kumpası davası

24.03.2022 14:30 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (Fetö) Adli Tıp yapılanması kapsamında 'ıslak imzalı belgede' dönemin askeri görevlilerine kumpas kurduğu iddiasıyla 18 sanığın tutuksuz yargılandığı davaya devam edildi. 9..
Tamamı 24.3.2022

Güncel Fetö Yapılanmasına Dava

24.03.2022 14:30 Ankara'da, FETÖ'nün güncel yapılanmasına yönelik 5 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, örgütün Karaman, Konya ve Ankara'da yeniden örgütlenmeye başladığı, evler açarak örgütsel toplantılar yaptığı, cezaevlerinden tah..
Tamamı 24.3.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 22.3.2022

Odatv Yargısı Yargılanıyor

22.03.2022 14:55 Ankara'da, İstanbul'daki Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından Odatv soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde görev alan eski 33 hakim ve savcının, 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kıl..
Tamamı 22.3.2022

Yeğen Gülen'e İtiraf İndirimi

Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı davaya devam edildi. 7 Mart'ta Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada cumhur..
Tamamı 23.3.2022

YARSAV Başkanının Hapsi Onandı

23.03.2022 15:14 Ankara'da, KHK ile kapatılan Yargıçlar ve Savcılar Birliğinin (YARSAV) eski başkanı Murat Arslan'ın, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 10 yıl hapse mahkum edilmesi Yargıtay tarafından oybirliğiyle onandı. 9 M..
Tamamı 23.3.2022

Vodafone Arena: Müebbetler Bozuldu

24.03.2022 14:13 İstanbul'da, 15 Temmuz ihanet girişiminde TV yayınlarını kesmek için Vodafone Stadı'na inen helikopter pilotlarının aldığı ağırlaşmış müebbet hapis cezalarının Yargıtay'dan dönmesi üzerine yeniden yargılama yapılmasına..
Tamamı 24.3.2022

Zırhlı Tugay: Darbe Cezaları Değişti

24.03.2022 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Maltepe'deki 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda yaşananlara ilişkin 26 sanıklı davada haklarında verilen hükümler Yargıtay tarafından bozu..
Tamamı 24.3.2022

FETÖ Medya Yapılanması davası

23.03.2022 15:44 İstanbul'da, 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 8 Mart 2018 tarihinde karara bağlandıktan sonra 6 Mart 2020 tarihinde Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından aralarında Atilla Taş ile gazeteci Ahmet Memiş'in de bulund..
Tamamı 23.3.2022

Sakarya 19 Sanık: Kadın Yapılanması

24.03.2022 18:28 Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ile üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanmasına devam edildi. 22 Mart'ta Sakarya 2. Ağır Ceza ..
Tamamı 24.3.2022

Adil Öksüz'ün yakınlarına beraat

23.03.2022 12:54 Sakarya'da, FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında firari olarak aranan Adil Öksüz'ün kayınvalidesinin kardeşi Naciye Alişan'ın ve eşi Alişan Alişan, yargılandıkları davada delil yetersizliğinden beraat etti. 17 Ma..
Tamamı 23.3.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
55.199.293