Tam
EskidenYeniye
 

28 Şubat´ta 45. duruşma

28 Şubat davasında 45. duruşma başladı. Duruşmada, tutuksuz sanıkların savunmalarının alınmasına devam ediliyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

09.12.2013 13:36 28 Şubat darbe sürecine ilişkin 5'i tutuklu 103 sanığın 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni cebren devirmeye, düşürmeye iştirak' suçundan müebbet hapis cezası talebiyle Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın 45. duruşması başladı.

Duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ve tarafların avukatları katılıyor. Dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, bu duruşmaya da katılmadı.

Duruşmanın başında üye Hakim Süleyman Köksaldı, sanıkların yoklamasını aldı. Duruşmada daha sonra sanıkların savunmasının alınmasına geçildi.

SANIK METİN YAŞAR YÜKSELEN'İN SAVUNMASI

Duruşmada önce, dönemin Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı İstihbarat Yönetim Plan ve Koordine Dairesi Başkanı emekli Tuğgeneral Metin Yaşar Yükselen'in avukatı Aykanat Kaçmaz, önceki celse yarım kalan savunmasına devam etti.

Kaçmaz, savcılığın soruşturma yaparken taraflı olduğunu iddia ederek, "1997 Şubat'ından çok önce, devletin istihbarat kurumlarınca düzenlenmiş istihbarat raporlarını getirtiniz. Getirirseniz, buradaki tespitlerin iddia makamının önümüze koyduğu Genelkurmay belgelerinden çok daha vahim, çok daha ayrıntılı olduğunu göreceksiniz" diye konuştu.

SANIK AHMET ZİYA ÖZTOPRAK'IN SAVUNMASI

Sanıklardan dönemin Genelkurmay Bilgi Sistemleri Daire başkanı emekli Albay Ahmet Ziya Öztoprak da 1996-1999 arasında Genelkurmay Bilgi Sistemleri Daire Başkanlığı yaptığını bildirerek, bin 309 sayfalık iddianamede yalnızca 7 Nisan 1997 tarihli "İrtica Konusunda Alınacak Tedbirler" konulu belgeyle adının "ilişkilendirildiğini" ifade etti. "Adım geçmemekte, ilişkilendirilmektedir" diyen Öztoprak, ancak bu toplantıya katılmadığını öne sürdü.

Öztoprak, "Doğal olarak toplantı tutanağında da herhangi bir açıklamam, adım, imzam yer almamaktadır. Albay rütbesinde biri olarak general-amiral toplantısına katılmam için o dönemki komutanım Hayri Bülent Alpkaya tarafından görevlendirilmem gerekir. Sayın Alpkaya, toplantıya katılmam için emir verip vermediği sorulduğunda 'Hiçbir daire başkanımı BÇG'de görevlendirmedim' diyerek, şahsına emir vermediğini teyit etmiştir" diye konuştu.

"Varsayımla toplantıya katıldığının ileri sürüldüğünü" söyleyen Öztoprak, şunları kaydetti: "Toplantıya katılmadığımı ispatlamaya çalışıyorum. Toplantıda olmadığımı ispat etmek için general, amiral ve subaylarla yüzleştirilmek istiyorum. Toplantıda beni gören var mıdır? Hiçkimsenin beni gördüğünü söyleyemeyeceğinden eminim. Ben buradayım, Cengiz Koşal da burada. Toplantıya kim katılmışsa, hangi kişi katılmışsa beni yüzleştirin."

SANIK AHMET ZİYA EFEER'İN SAVUNMASI

Duruşmada daha sonra tutuksuz sanık emekli Korgeneral Ahmet Ziya Efeer'in savunmasına geçildi. Efeer, üç toplantıya katıldığı iddiasını da reddetti.

Emekli Korgeneral Ahmet Atalay Efeer ise savunmasında, 1996'da tuğgeneral rütbesiyle Genelkurmay Harekat Başkanlığına bağlı Komuta Kontrol Dairesi Başkanlığı yaptığını bildirdi.

Savcılık sorgusunda, "Sizinle ilgili bilgi belge yok, ancak o tarihte daire başkanı olduğunuz için sizi çağırdık" denildiğini savunan Efeer, iddianamede BÇG'ye ilişkin 4 ve 7 Nisan 1997 ile 2 Temmuz 1997'deki toplantılara katıldığının öne sürüldüğünü söyledi.

Buna karşın 4 Nisan 1997'de dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Slovenya ziyaretine eşlik ettiğini bildiren Efeer, 7 Nisan 1997'deki toplantıya ilişkin savunmasını ise şöyle yaptı:

"İddia makamı, toplantıya çağrılan herkesin toplantıya katıldığı varsayımıyla hareket ediyor. Bu toplantıya davet emrini almadım. 6-10 Nisan 1997 arasında Türkiye'ye ziyarette bulunan Polonya Genelkurmay Başkanı ve eşine, şeref mihmandarı olarak görevlendirildim. Ankara, İzmir ve İstanbul ziyaretlerine eşimle birlikte refakat ettim. Polonya Genelkurmay Başkanına mihmandarlığım, 6 Nisan'da Ankara'da karşılamayla başlayarak, 10 Nisan'da İstanbul'dan uğurlamaya kadar devam etti. Bu nedenle 7 Nisan 1997'deki toplantıya katılmış olmam mümkün değildir."

Efeer, 30 Haziran-4 Temmuz 1997 arasında ise Almanya'da generallere yönelik özel kursa katıldığını bildirerek, 2 Temmuz 1997'deki toplantıya katılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Efeer, "Her üç toplantıya da yurtdışı ve yurtiçi görevlerim nedeniyle katılmam mümkün değildir. BÇG'nin hiçbir faaliyetinde bulunmadığım gibi BÇG'nin hiçbir yazısı da bana ve daireme gönderilmemiştir. İddia edilen dönemde, öncesinde veya sonrasında darbe faaliyetine katılmadım, buna ilişkin görgü veya duyum tanığı olmadım" dedi.

Duruşmaya daha sonra öğle arası verildi.

SANIK YÜCEL ÖZSIR'IN SAVUNMASI

Duruşmada tutuksuz sanık emekli Tümgeneral Yücel Özsır da savunma yaptı. Özsır, 1995-1997 yılları arasında, tümgeneral rütbesiyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı görevini yürüttüğünü belirten Özsır, 7 Nisan 1997 tarihli "İrtica Konusunda Alınacak Tedbirler" başlıklı belge gerekçe gösterilerek tutuklandığını iddia etti.

Mahkeme dosyasında bulunan 7 Nisan 1997 tarihli belgenin gerçek olmadığını, bu nedenle de delil niteliği taşımadığını savunun Özsır, şunları ifade etti: "Bana ve aile efradıma, yakınlarıma, silah arkadaşlarıma böyle bir acı ve ızdırabı çektirenlere hakkımı helal etmiyorum ve Allah'a havale ediyorum. Bu toplantıya katıldığım için tutuklanmam Anayasaya ve yasalara aykırıdır. İddianamede, sanıkların lehine olan delillere yer verilmemiştir. Suç isnatlarının benimle alakası yoktur ve suçun şahsiliği prensibi açıkça gözardı edilmiştir."

Özsır, 18 Aralık 1995 tarihli, "iç tehdit ve yıkıcı-bölücü faaliyetlere karşı koyma" konulu emrin, belli bir grubu hedef almadığını, 600 bin kişinin üzerinde bir topluluğa, 'isteyen istediğini yapsın' demenin kaos yaratacağını söyledi. Özsır, "Askerlik mesleğinin toleransa tahammülü yoktur. En ufak disiplin zafiyeti personel, malzeme ve teçhizat kaybına yol açar" dedi.

-"Sicil amirleri yüksek vermiş"-

Savunmasını tamamlamasının ardından Özsır'ın, sorgusuna geçildi.

Üye Hakim Hakan Oruç'un, "1990'lı yılların başında uygulanan 'Bulut' isimli projeyle, askeri personelin takibe alındığı, sorgulandığı ve yalan makinesine bağlandığı yönünde bilgiler var. Projenin 1992'de sonlandırıldığı belirtiliyor. Hava kuvvetlerinde 1995'ten sonra bu projeler uygulandı mı?" sorusuna, Özsır, "1989-1991'de Eskişehir'de görevliydim ve böyle bir proje uygulandığını biliyordum. Ancak bu proje sonradan iptal edildi ve uygulanmadı" yanıtını verdi.

Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin'in, "Atılmayı hak eden personel için yeterli delillerin sicil amirleri tarafından oluşturulması isteniyor. Atılacak kadar suç işlemişse, neden delil oluşturulmasına ihtiyaç duyuluyor?" sorusu üzerine Özsır, şunları söyledi: "700 bine yakın orduda, 40 bin civarında sicil amiri var. MİT ve emniyet raporlarıyla, sakıncalı sınıfına alınan personelin sicil amirleri tarafından personele çok yüksek siciller verildiği görüldü. Yani personelin durumuyla, sicili arasında uyumsuzluk var. Bu, bununla alakalı verilmiş bir emir."

-"Tehlikeli yayınlar var"-

Kemal Çetin'in, "Personelin bir ideolojiye sahip olmasından aşırı derecede korkuluyor. Dini yaşamını ön plana çıkarmış kişilerin kaynanasına, annesine, herşeyine dikkat ediliyor. Personelin bir ideolojiye sahip olması suç işlemediği halde tehlikeli görülüyor? Çağdaş diye değerlendirilen personelin de farklı bir ideolojiye sahip olduğu değerlendirilemez mi?" sorusuna, Özsır, "Sadece irticayla ilgili değil,1970 ile 1973 yılları arasında 300'e yakın komünizmi benimsemiş kişi ordudan atıldı" karşılığını verdi.

Savcı Çetin'in, "Personelin okuduğu yayınlardan dahi korkulmuş, içeri sokulmamış. Oysa piyasada serbestçe alıp satılan yayınlar. Ben çok aşırıya kaçıldığını düşünüyorum" demesi üzerine Özsır, "Biz, 'şu kitabı okumayacaksınız' diyemeyiz. Tehlikeli yayınlar var, bu yayınların etkisinde kalan personel var. Bazı yayınlarda, bazı şeylerde ifrada kaçılmış mıdır, bunun değerlendirmesini yapacak değilim" dedi.

Çetin'in "Personelin, yıkıcı, bölücü, irticai faaliyetlerde bulunduğu yönünde Yüksek Askeri Şura kararları var. Bunlar için suç duyurusu gerekmez mi?" sorusuna, Özsır, "Hakkında adli soruşturma yapılanlar da var. Siz sadece terör ve irticaya bakıyorsunuz. Kumar ve içkiye düşkünlük yüzünden de TSK'dan uzaklaştırdığımız var. Bir personelin dosyasının, Yüksek Askeri Şura'ya (YAŞ) gidene kadar 9 ayrı kademede incelemesi yapılıyor. Ama hangi suç adli soruşturmaya tabidir, değildir, onun cevabını veremeyeceğim" yanıtını verdi.

-"BÇG'den haberim var"-

Müşteki avukatı Emrullah Beytar'ın, "Genelkurmay Başkanlığı'nda Batı Çalışma Grubu (BÇG) yapısının bulunduğundan haberiniz var mı?" sorusuna, Özsır, "Var" yanıtını verdi.

Beytar'ın, "BÇG rapor sistemine benzer bilgi toplamalar sizin istihbarat dairesinde de yapıldı mı?" sorusuna, Özsır, "Yapılmadı, bizim ne personelimiz ne de durumumuz müsait değil. Biz, hedef ülkelerdeki istihbarat faaliyetlerine önem veririz. Hava Kuvvetleri içerisinde böyle bir teşkilatlanmanın içine girmedik" cevabını verdi.

-Ergenekon davasındaki belgeyi kabul etti-

Müşteki avukatı Reşat Petek, "28 şubat darbesiyle ergenekon terör örgütü davasında ortak bazı belgelerin olduğu ifade ediliyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın, 18 Aralık 1995 tarihli, gizli antetli, sizin tarafınızdan imzalanan, el yazılı bir belgesinden bahsediliyor, bunu kabul ediyor musunuz?" sorusuna, Özsır, "İmza benim imzama benziyor, kabul ediyorum" karşılığını verdi.

-"Savcı beyin takdiri"-

Petek'in, "Ergenekon soruşturmasında Atatürkçü Düşünce Derneği'nde yasalara uygun arama yapılıyor ve oradaki belgelerle bu el yazısı belgenin aynı olduğu belirtiliyor. Ergenekon silahlı terör örgütü davasında sizin imzanızın olduğu belgenin, 28 Şubat belgeleriyle örtüşmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Özsır, "Savcı beyin takdiri" dedi.

Sanık emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın, "İstihbarat faaliyetlerine ilişkin bazı belgeleri hatırlatıp, BÇG yapılanmasına" ilişkin bir soru sorması üzerine Özsır, "Ben 16-17 sene önceki yazıların hiçbirini hatırlamıyorum. BÇG'nin illegal olduğunu düşünmüyorum, emir verilseydi onun içine de girer çalışırdım" cevabını verdi.

Özsır'ın avukatı Şükrü Gün de "müvekkilinin BÇG toplantılarına katılmadığını, BÇG'nin yakınında, uzağında, sağında, solunda yer almadığını" savunarak, beraatını istedi.

Mahkeme, sanıklardan emekli Korgeneraller Çetin Saner ve Ahmet Atalay Efeer ile emekli Albay Ahmet Ziya Öztoprak ve Yücel Özsır'ın duruşmalardan vareste tutulmalarına karar vererek, duruşmayı yarın saat 10.00'a erteledi.

(09 Aralık 2013, 13:36)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Darbe kaydına tekzip talebi

Darbe kaydına suç duyurusu

28 Şubat davasında mahkeme heyeti ile ilgili tartışmalar

28 Şubat´a Balyoz etkisi

28 Şubat davası duruşmaları

Flaş!!! 28 Şubat davası açıldı

28 Şubat soruşturması manşetlerimiz

28 Şubat süreci manşetlerimiz

28 Şubat iddianamesinde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5724    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.381.492