Tam
EskidenYeniye
 

Gezi´nin ana iddianamesi tamam

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı olaylarına ilişkin iddianamesini tamamladı. İddianamede 7'si yabancı uyruklu 255 kişi şüpheli olarak yer alıyor.Gezi Parkı İddianamesi'nde savcılık, şüphelilerin 'toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmenin' yanısıra 'ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar veme' ve 'özel kıyafetleri usulsüz kullanma' ve diğer bazı suçları işlediği iddia ediliyor. İddianamede Gezi Parkı olaylarıyla ilgili olarak bugüne kadar 40 ayrı iddianame ile 308 şüpheli hakkında kamu davası açıldığı, 36 ayrı soruşturmaya da devam edildiği belirtiliyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

10.12.2013 10:42 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı olaylarına ilişkin iddianamesini tamamladı. İddianamede 7'si yabancı uyruklu 255 kişi şüpheli olarak yer alıyor.Gezi Parkı İddianamesi'nde savcılık, şüphelilerin 'toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etmenin' yanısıra 'ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme' ve 'özel kıyafetleri usulsüz kullanma' suçlarını da işlediğini iddia ediyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, 7’si yabancı uyruklu 255 şüpheli hakkında “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkındaki Kanun’a muhalefet, ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar vermek, kamu görevlilerine görevi yaptırmamak için direnme, kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret, kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi, özel kıyafetleri usulsüz kullanma ve kamu malına zarar verme” suçlarından iddianame hazırlandığı belirtildi.

Bu suçlardan biri veya bir kaçı isnat edilmiş şüpheliler hakkında hazırlanan iddianamenin 55. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildiği ifade edildi. Soruşturma kapsamında 10 şüpheli hakkında ise geçerli delil bulunmadığı ve fiilin suç teşkil etmediği gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi.

Yapılan açıklamada, “249 kişinin şikayeti ve mağduriyeti çerçevesinde ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkındaki Kanun’a muhalefet, kamu görevlilerine görevi yaptırmamak direnme, mala zarar verme, yağma hırsızlık, hakaret, kamu görevlilerine kasten yaralama, ulaşım araçlarının çalışmasının engellenmesi, kaçırılması ve alıkonulması, konut ve işyeri dokunulmazlığını bozmak’ suçlarını işledikleri iddiasıyla sayıları ve kimlikleri tam olarak belirlenemeyen kişiler hakkında soruşturmaya devam edilmekte olup, bunların tespiti için kolluk birimlerine talimat verilmiştir” denildi.

İddianamedeki şüphelilerin arasında Bezmi Alem Valide Sultan Camii'ne girenlerin de yer aldığı belirtildi.

40 AYRI İDDİANAME, 308 ŞÜPHELİ HAKKINDA KAMU DAVASI

Gezi Parkı olaylarıyla ilgili olarak bugüne kadar 40 ayrı iddianame ile 308 şüpheli hakkında kamu davası açıldığı, 36 ayrı soruşturmaya da devam edildiği belirtilerek, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terörle Mücadele Kanunu Soruşturma Bürosu’nda suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme, silahlı terör örgütüne üye olma, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs, 2911 sayılı yasaya muhalefet suçlarından dolayı 6 ayrı soruşturmaya devam edilmektedir. Bu soruşturmalar kısmen daha önce başlatılmış olup, Gezi Parkı olaylarıyla beraber başka yer ve zamanlardaki fiilleri de kapsamaktadır” ifadelerine yer verildi. (DHA, İHA)

------------------------------------------------------------------------------

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

24.12.2013 19:47 255 sanıklı "Gezi parkı olayları" iddianamesi mahkemece kabul edildi. Savcılık, 255 şüphelinin 1 ile 11 buçuk yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmasını istedi.

Gezi iddianamesinde sanıkların işlediği iddia edilen suçlar şöyle;

"Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet",
"Görevi yaptırmamak için direnme",
"Kamu görevini usulsüz üstlenme ve kamu malına zarar verme",
"Özel kıyafetleri usulsüz kullanma",
"Suçluyu kayırma",
"İbadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verme" ve "hırsızlık"

Gezi Parkı olayları davası İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek. İlk duruşma Mayıs ayında art arda 5 gün yapılacak. Gezi eylemleri iddianamesinde Savcılık, Bezmi Alem Valide Sultan Cami'nde alkollü içki içildiğine yönelik bir tespitte bulunulmadığını bildirdi. (DHA)

İDDİANAMENİN DETAYLARI

25.12.2013 20:37 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Taksim'deki Gezi Parkı olaylarına ilişkin hazırlanan ve İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, 7'si yabancı uyruklu 255 şüphelinin, 8 ay ila 14 yıl 4 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmaları talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Taksim'deki Gezi Parkı odaklı gelişmelere ilişkin yürütülen bir soruşturma daha tamamlandı ve 7'si yabancı 255 şüpheliye ilişkin hazırlanan iddianame, gönderildiği İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

-"Düzeni bozucu nitelikteki eylemlere dönüştü"-

İddianamede, başlangıcında "Taksim Yayalaştırma Projesi" kapsamındaki yol açma çalışmaları sırasında Taksim Gezi Parkı'ndaki bazı ağaçların sökülmesi nedeniyle, "Taksim Dayanışma Platformu" adlı oluşum ile birlikte bazı sivil toplum kuruluşlarıyla yasa dışı örgütler tarafından eylemler düzenlenmeye başlandığı belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

"Ancak bu eylemlerin ilerleyen süreçte hukuki hak arama yolları dışına çıkarak yasa ve hukuk dışı nitelik kazanmaya, Gezi Parkı'nı işgal, kolluk görevlilerine direnme ve saldırı, çok sayıda kişinin yaralanması, kamu ve özel mallara zarar verme niteliği almaya, toplum huzurunu ve barışını olumsuz yönde etkilemeye başladığı, nitekim kanun dışı gösteri ve eylemler niteliğine dönüşen söz konusu eylemler sırasında kolluk görevlileri tarafından kanun dışı gösteri ve eylemlere katılanlara, herkesin duyabileceği şekilde eylemlerin kanunsuz olduğu, dağılmaları gerektiği, aksi taktirde zor kullanılacağı' yönünde çok sayıda uyarılar yapıldığı ve dağılmaları için makul bir süre beklendiği, ancak eylemci grupların yapılan bu uyarılara uymayarak, taş, sopa, torpil, havai fişek, sapan, bilye, molotof ve ses bombası gibi araçlarla kolluk görevlilerine saldırdığı, çok sayıda kamu ve özel bina ile araca zarar verdikleri, böylece demokratik hak arama talebi görünümünde başlayan söz konusu eylemlerin, toplum huzurunu, kamu barışını ve düzeni bozucu nitelikte eylemlere dönüştüğü ve bu eylemlerin 27 Mayıs günü başlayarak ilerleyen günlerde ve suç tarihlerinde devamlılık arz ettiği anlaşılmıştır."

İddianamede, şüphelilerin eylem halindeyken, bir kısmının eylem hazırlığı için önceden temin edilmiş birden fazla denizaltı gözlüğü, gaz maskesi, sprey boya, bez maske, joker maske, atkı, havlu, gaz etkisini azaltma amaçlı solüsyon, bariyer oluşturmak için eldiven, emniyet şapkası ve torpillerle birlikte yakalandıkları aktarılırken, şüpheliler ve katıldıkları suçlar tek tek sıralandı.

Taksim Meydanı yayalaştırma projesi kapsamında, bir grubun 28 Mayıs 2013'de eylem yaparak inşaat çalışmalarını engelledikleri ve polislerin bu duruma müdahale ettiği bilgisi verilen iddianamede, projeyle ilgili Taksim ve Şişli'deki Halaskargazi Caddesi civarında 31 Mayıs ve 1 Haziran tarihlerinde de devam eden eylemlere ilişkin yapılan müdahalelerde bazı şüphelilerin gözaltına alındığı dile getirildi.

-"Başbakanlık çalışma ofisine doğru yürüyüşe geçtiler"-

Gezi Parkı olaylarının devamı sürecinde, 3 Haziran 2013'de, Beşiktaş Gümüşsuyu Caddesi, Maçka Parkı ve Dolmabahçe civarında kanun dışı gösteri yapan grupların kaldırım taşları ve demir yığınlarıyla barikat kurarak yolu trafiğe kapattıkları ve "hükümet istifa" gibi çeşitli sloganlar atarak Dolmabahçe'de bulunan Başbakanlık çalışma ofisine doğru yürüyüşe geçtikleri belirtilen iddianamede, polislerce uyarı yapılan eylemcilerin, polislere soda şişesi ve kaldırım taşlarıyla saldırarak yürüyüşlerine devam ettikleri, polislere doğru yüzden fazla ses bombası, onlarca havai fişek, taş, sapan ve bilyelerle saldırmalarının devam etmesi üzerine yapılan müdahale sonucunda 76 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi.

İddianamede, 5 Haziran 2013'de de yazılı ve görsel yayın organlarında yer alan, "Beşiktaş'taki Başbakanlık çalışma ofisine yönelik işgal eylemleri olacağı" yönünde bilgiler üzerine polisler tarafından gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı aktarılarak, aynı gün saat 24.45 sıralarında dağıtılmalarının ardından tekrar toplanan eylemci grubun Başbakanlık çalışma ofisine doğru yürüyüşe geçtiği ve polise taş, maytap, havai fişek ve bira şişeleri atarak saldırdıkları ve polisler tarafından bu eylemcilerin dağıltıldığı, 60 şüphelinin de İstanbul Teknik Üniversitesi bahçesinde yakalandıkları ifade edildi.

-"Camiye zarar verdikleri anlaşılmıştır"-

Taksim, Beşiktaş ve Şişli civarlarındaki 1, 3, 6, 11, 15 ve 16 Haziran tarihlerindeki eylemlere ve yakalanan şüphelilere de yer verilen iddianamede, bazı eylemcilerin 1 Haziran 2013'de Beşiktaş'taki Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camisi'ne girmelerine ilişkin, şu ifadeler kullanıldı:

"Gezi Parkı olaylarının devamı olarak, eylemci gruplardan bir kısmının, polisin yaptığı müdahale sırasında kaçarak Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan Camisi'ne girmek istedikleri ve cami müezzini Fuat Yıldırım'ın kapıyı kilitlemesi üzerine, içeri giremeyen eylemci grubun küfürler ederek cami kapısını tekmeledikleri, kapı kilitlerini kırdıkları, müezzin Yıldırım ve güvenlik görevlisinin kırılan kapının arkasına kalaslar koyarak eylemcilerin içeri girmelerini engelledikleri, devamında 1 Haziran 2013 günü tekrar cami önünde toplanan eylemci grubun, cami kapısının açık olmasından yararlanarak camiye girip çıktıkları, aynı gün saat 22.30 sıralarında üzerlerinde sağlık ekibi kıyafetleri bulunan 10-15 kişilik bir grubun, yanlarında yaralı 3-4 kişi ile birlikte cami içerisine girdikleri ve cami içerisine revir kurarak temin ettikleri ilaçlarla kanun dışı toplantı ve gösteri yürüyüşü yaparken yaralanan eylemcilere sağlık yardımı yaptıkları, bu arada sosyal medya üzerinden söz konusu caminin revir olarak kullanıldığı bilgisi yayıldığından, kolluk görevlilerinin müdahalesi nedeniyle yaralanan eylemcilerin camiye getirilmeye başlandıkları, cami müezzininin çabaları ile sadece yaralı şahısların camiye alınacakları anons edilmesine rağmen, eylemcilerin camiye girmeye devam ettikleri, bu olayların 2 Haziran 2013 günü, sabah saat 05.00'e kadar devam ettiği, saat 17.00 sıralarında ise cami önünde eylemci grupların yeniden toplanmaya başladığı ve sonrasında saat 22.30 sıralarında yaklaşık bin kişilik grubun cami etrafındaki kaldırım taşlarını barikat kurmak için söktükleri ve götürdükleri, kapıyı zorlayarak meslek formaları bulunan şüphelilerin cami içerisini, yaralıların yaralarının ağırlığına göre 3 kısma ayırdıkları, şüphelilerin cami içerisindeki ayakkabılıkları ters çevirerek tezgah gibi kullanmaya başladıkları, bu arada motosikletli kişiler tarafından camiye sürekli tıbbi malzeme akışının sağlandığı, tüm şüphelilerin cami içerisinde yiyecek ve içecekler tükettiği, cami içerisine tıbbi atıkları ile yiyecek ve içecek artıklarıyla kirlettikleri, ayrıca cami içerisine zarar verdikleri, camiye giren eylemcilerin camiye ait güvenlik kameralarıyla minber kısmındaki, üzerinde Arapça yazılar bulunan perdelerden bir kısmını çaldıkları, bu eylemlerin 3 Haziran günü sabah saat 04.00'e kadar devam ettiği anlaşılmıştır."

-"İçi boş bira kutusu"-

Olaylardan sonra görevliler tarafından cami içerisinde inceleme yapıldığı belirtilen iddianamede, "Cami içindeki kadınlara ayrılmış kısmın pencere önünde, içi boş ve ezilmiş bir bira kutusu ile müezzin bölümünde boş sigara kutusu, yerlerde söndürülmüş halde sigara izmaritleri bulunduğu anlaşılmıştır" denildi.

Olay yeri inceleme raporundaki tespitlere göre meydana gelen olaylar nedeniyle caminin bahçe kısmının aydınlatılmasında kullanılan spot lambalarından 2 tanesinin kırık olduğu, güvenlik kameralarının sökülerek çalındığı, demir kapının kilit kısmının kırıldığı, kapı arkasındaki demir sürgülerin kırıldığı, müftülük kapısıyla bağlantılı olan ahşap kapının kırıldığı, zemin katta namaz kılınan bölümdeki ahşap paravana, kırılarak zarar verildiği, minber kısmındaki Arapça yazıların bulunduğu perdelerden bir kısmının çalındığı, minber yanında bulunan kalorifer tesisatının ahşap dış koruma kısımlarına kırılarak zarar verildiğinin anlaşıldığı da ifade edildi.

-Elinde içecek kutusuyla görüntülenen şüpheli-

İddianamede, soruşturma sırasında elde edilen video ve resimler üzerinden yapılan çalışmalarda, üzerinde sağlık görevlilerinin kullandığı beyaz renkli giysiler bulunan Sercan Y. ile "Ben doktorum, adli tıp uzmanıyım" şeklinde konuşma kayıtları bulunan Erenç Yasemin D'nin, camiye getirilen yaralılara tıbbi müdahale yaparken tespit edildikleri belirtilirken, şunlar ifade edildi:

"Şüpheli Emre Ö'nün, cami içerisinde iken elindeki bir içecek kutusu ile cep telefonu ile konuşurken görüntülendiği, şüpheli Deniz Heybet Y'nin, kişisel Facebook sayfasında yer alan, 'Sevgili arkadaşlar, Beşiktaş'ta ve Dolmabahçe'de çok yoğun saldırı var. Oraya ulaşamadığımızdan dolayı reviri Dolmabahçe Camisi'nin içine kurduk. Malzemeye ihtiyaçları var. Özellikle ilk yardım, Ventolin ve Talcid. Yiyecek ve içecek bir şeyler getirseniz süper olur' şeklindeki yazısından tespit edildiği anlaşılmıştır.

Yine şüpheli Emre Ö'nün, cami içerisinde iken elindeki bir içecek kutusu ile ve cep telefonuyla konuşurken çekilmiş görüntüsü incelemeye alındığında, radyo tv ve fotofilm şube müdürlüğü tarafından yapılan görüntü tespiti ve iyileştirme çalışmasına rağmen, görüntü kaydının kayıt çözünürlüğünün düşük olması nedeniyle söz konusu içecek kutusunun niteliği tam olarak belirlenememiştir."

-Şüphelilerin camide ayakkabı ile gezinmeleri-

Bu eyleme ilişkin tüm şüphelilerin, ilgili dini inanışı benimseyen toplum kesimlerini tahkir etmek kastı ile ibadethane olan ve herkes için geçerli belirli giriş kuralları bulunan Dolmabahçe Bezmialem Valide Sultan camisine ayakkabılarıyla girdikleri ve ayakkabılarıyla gezinmeye devam ettikleri öne sürülen iddianemede, "Keza cami içerisini de revire çevirerek kullanılan tıbbi malzemeler ve tüketilen gıda maddelerinin atıklarını, içilen sigara izmaritlerini yerlere atarak ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar verdikleri anlaşılmıştır" denildi.

İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'nda ihtisas süresini tamamlayan ve kadro ilişiği kesilen şüpheli Erenç Yasemin D. ile İstanbul Tıp Fakültesi öğrencisi olan şüpheli Sercan Y'nin, kanun dışı gösterilere katıldıklarının tespit edilememesine rağmen, yaralanan eylemcilere tıbbi yardımda bulundukları ve şüphelileri kanuni takip yapacak mercilere bildirmedikleri ifade edilen iddianamede, bu kişilerin şüphelileri kayırdıklarının tespit edildiği de vurgulandı.

-Suçlar ve istenen cezalar-

İddianamede, toplam 220 şüphelinin, "Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" suçundan 6 ay ila 3 yıl ve "görevi yaptırmamak için direnme" suçundan da 8 ay ila 4 yıl olmak üzere toplam 1 yıl 2 ay ile 7 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Benzer suçlardan 8 kişinin 2 yıl ila 12 yıl, 2 kişinin 3 yıl ila 14 yıl 4 ay, 3 kişinin 1 yıl 6 ay ila 9 yıl, 1 kişinin 1 yıl 8 ay ila 10 yıl, 11 kişinin 2 yıl ila 12 yıl, 1 kişinin 3 yıl ila 14 yıl 4 ay, 4 kişinin 1 yıl ila 6 yıl ve 1 kişinin de 6 yıl 21 yıl 4 ay hapisle cezalandırılması talep edilen iddianamede, 2 kişinin "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" ile "ibadethaneyi kirletmek" suçlarından 1 yıl 4 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılması istendi.

İddianamede, şüpheliler Sercan Y. ve Erenç Yasemin Dokudan'ın da, "ibadethaneyi kirletmek" ve "suçluyu kayırmak" suçlarından toplam 1 yıl ila 6 yıl 4 ay arasında değişen hapis cezasına çarptırılmasına karar verilmesi talep edildi.

(10 Aralık 2013, 10:42), son güncel.: (25 Aralık 2013, 20:37)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Gezi´nin ana iddianamesi tamam

Yabancı vakıflara suç duyurusu

TAKSİM GEZİ OLAYLARIYLA İLGİLİ MANŞETLERİMİZ

Belgeleriyle Gezi´nin Ardındakiler

Çapulcu da denmesin, darbe de

Cemaat hala Gezi´de mi?

Cemaat de Gezi´de mi?

Dersane tartışmalarıyla ilgili manşetlerimiz

CHP: Cemaat okulları araştırılsın

97 STK´dan cemaate tepki

Dersaneler=Cemaat mi?

Erdoğan: Darbe hükümeti değiliz

Cemaat-MİT çatışması mı yaşanıyor?

Hükümet sivil darbeyi engelledi

Erdoğan: Fidan´ı yedirmem

MİT müsteşarı Fidan hedefte

Odatv-Aydınlık-İsrail´in hedefi: Fidan

´Mesaja mesaj´ ses kaydı

MİT görevlilerinin ifadeye çağrılması krizi manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5725    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin ?şok mangası? yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında ?işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
59.050.678