Tam
EskidenYeniye
 

Savcı Öz, Bakırköy´e atandı

HSYK, Savcı Zekeriya Öz hakkında aldığı inceleme kararının ardından Öz'ün görev yerini değiştirdi. Zekeriya Öz, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinden Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine getirildi. Dolayısıyla Öz, 17 Aralık'ta başlattığı yolsuzluk soruşturmasından alınmış oldu. Çok gizli soruşturma bilgilerinin medyaya sızdırılması ve Dubai'de yüksek meblağlı bir tatil yaptığının ortaya çıkması nedeniyle hakkında inceleme kararı alınmıştı. Bu arada Dubai tatilini savunan Savcı Öz'e Akit gazetesinin hukukçu yazarı Ali Karahasanoğlu'ndan tepki geldi. Savcı Öz'ün iddiaları reddederken verdiği cevabı didik didik eden Karahasanoğlu, Öz'ün laf kalabalığı, laf cambazlığı yaptığını ilginç cümlelerle ortaya koydu. Öte yandan dün akşam saatlerinde AK Parti HSYK'yla ilgili değişiklik teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. 52 maddelik teklifin gerçekleşmesi halinde HSYK'nın yapısı önemli ölçüde değişecek. Kurulun yapılanmasında parlamentonun etkisi artacak.

Önceki haber title=Sonraki haber

08.01.2014 09:50 Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), dün İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz'ü, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine atadı. Öz hakkında, yolsuzluk ve rüşvet iddiaları üzerine başlatılan 17 Aralık operasyonu kapsamında ortaya atılan iddialar nedeniyle inceleme yapılması kararı alınmıştı.

HSYK 3. Dairesinin Öz hakkında aldığı inceleme kararının ardından HSYK 1. Dairesi, Öz'ün görev yerini değiştirdi. Zekeriya Öz, dün itibarıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğinden Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine getirildi. Dolayısıyla Öz, 17 Aralık'ta başlattığı yolsuzluk soruşturmasından alınmış oldu.

HSYK 3. Dairesi, Öz hakkında verdiği inceleme kararında, "İstanbul merkezli operasyonla ilgili soruşturmayı 6 ay önce bitirmesine rağmen işlem yapmadığı, soruşturmayla ilgili bilgileri UYAP sistemine girmediği, ülkenin en üst yöneticilerinden saklamayı başardığı çok gizli soruşturma bilgilerini medyaya sızdırdığı ve kamuoyunu yönlendirmeye çalıştığı, Dubai'de bir inşaat şirketinin davetlisi olarak tatil yaptığı" gibi kamuoyuna yansıyan iddiaları ele almıştı. Dubai masraflarını kendi cebinden ödediğini savunmasına karşın masrafların Ağaoğlu İnşaat tarafından ödendiği belgeleriyle ortaya çıkmıştı.

BÜYÜK RÜŞVET OPERASYONUNDAN İLİŞKİSİ KESİLDİ

Öz, hakkındaki inceleme gereği tedbiren bu göreve getirildi. Jet atama ile Savcı Öz’ün “Büyük rüşvet” operasyonuyla ilişkisi tamamen kesilmiş oldu. Mazeret kararnamesi üzerinde çalışan HSYK jet bir atama kararına imza attı.

HSYK YARIN SÜRPRİZ KARARLAR AÇIKLAYABİLİR

HSYK’nın mazeret kararnamesini yarın ilan etmesi bekleniyor. Kararnamede sürpriz kararların olabileceği de belirtildi. 25 Aralık soruşturmasını medyaya belge sızdırılması nedeniyle durduran Başsavcı Turan Çolakkadı ile Başsavcıvekili Oktay Erdoğan'la ilgili yer değişikliği kararının çıkıp çıkmayacağı da merak ediliyor.

Öte yandan Adalet Bakanlığı kaynaklarına göre Bakan Bozdağ’ın İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ve Savcı Öz’ün de aralarında bulunduğu 9 isme ilişkin inceleme iznini henüz vermediği belirlendi.

ÖZ, KENDİNİ LAF KALABALIĞI İLE SAVUNDU

Bu arada Savcı Öz'ün Dubai tatili için Akit'te gazetenin hukukçu yazarı Ali Karahasanoğlu'nun ilginç bir yazısı yayınlandı. Savcı Öz'ün iddiaları reddederken verdiği cevabı laf kalabalığı, laf cambazlığı olarak eleştiren Karahasanoğlu, "O iddialar ispatlandığında sadece istifa mı edeceksiniz?" başlıklı yazısında şunları söylüyor:

"“İddiaları ispatlarlarsa istifa ederim. İspatlamazlarsa, onlar istifa etsinler” demiş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Zekeriya Öz. Olay bu kadar basit mi?

Türkiye’nin milyarlarca dolarına mal olan, üç ayrı operasyonu, sırf sansasyon olsun diye birleştiren Başsavcıvekilimiz.. Bir tanıdığı için talepte bulunduğu Fatih Belediye Başkanı’nı, açtığı bir soruşturma kapsamında gözaltına aldıracak.. Sonrasında “Dubai tatili” ile gündeme gelecek. Tatilin parasının, soruşturduğu inşaat şirketi tarafından ödendiği ileri sürülecek.. Başsavcıvekilimiz, “O belgeler doğru değil.. İş adamı ile tanışıyorum ama.. Tatilin parasını ben ödedim” diyerek, iddiaların “tanışma” bölümünü kabul edip, “harcama” bölümünü reddedecek.. Kabul ettiği bölümde dahi, “3 günde, aylık maaşının iki misli harcama yaptığı”nı itiraf etmiş olacak.. Ne hikmetse, gözaltına aldırdığı isimlerle, bir şekilde bir “görüşmesi” olduğu ortaya çıkacak.. “İspatlarlarsa, istifa ederim” diyerek.. Konuyu kapatacak..

Bu kadar mı? İstifa ile biter mi bu iş? Türkiye’nin kaybettiği milyarlar ne olacak? Dolardaki artış sebebi ile Türkiye aleyhine emperyallerin kazandığı milyar dolarlar ne olacak?

İlginçtir, iddia ortaya çıktığında, hemen tekzip göndereceğini açıklamıştı, Başsavcıvekili.. Dün akşam itibari ile.. Meslekten ihracı gerektiren suçlamanın kendisine yapılmasının üzerinden iki gün geçmiş oldu.. Ortada tekzip yok..

Ama, eski Taraf muhabiri bir bayana, “yakın çevresine yaptığı açıklama” diyerek yaptırdığı bir haber var.. İlginç.. Taraf gazetesi.. ABD istihbaratı ile bağlantılı birilerinin, Türkiye’ye getirilip kurucu oldukları bir gazete.. AK Parti ile Cemaat arasında fitne kazanının kaynatan haberlere imza atan gazete.. İşte o gazetenin eski bir muhabiri.. Başsavcıvekili’nin tercih ettiği muhabir oluyor.. Ne diyelim, tesadüftür.. Gözaltına aldırdığı Fatih Belediye Başkanı’na gidip, “Şu arkadaşımın talebi var” demesi ve sonra onu gözaltına aldırmasındaki gibi bir tesadüf.. Gözaltına aldırdığı Ali Ağaoğlu ile, daha önce tanışıyor olmasındaki gibi tesadüf!..

Başsavcıvekilimiz, Ağaoğlu’nun gösterdiği faturalar için de demiş ki, “Bu faturalar nasıl düzenlenmiş bilmiyorum. Benim kaldığım tarih, uçak biletim belli.”

Tamam, faturalar da zaten, o belli olan tarihler arasında.. Bu konuda bir ihtilaf yok ki.. Aynı tarihleri gösteriyor, faturalar ile, sizin gidiş dönüş tarihleriniz.. Neye itiraz ediyorsunuz ki?

Şunu kabul ederim.. Ben aslında Dubai’ye hiç gitmediğim halde.. Birisi, benim adıma fatura düzenleyebilir.. Ödeme yapabilir.. Sonra da, “Bak, sen Dubai’de tatil yapmışsın. Şu kadar para harcamışsın” iftirasında bulunabilir.. Bunu kastediyorsa, Başsavcıvekilimiz! Başımız üstünde yeri var.. Kendisi, sorguladıklarına savunma imkanı vermiyor ama.. Biz, kendisinin cevap hakkını sonuna kadar kullandırırız.

Ama Başsavcıvekilimiz öyle demiyor.. “Orada bana ait olduğu belirtilen oteldeki yemek masrafını gösteren faturadaki bilgiler ve kredi kartı numarası da tarafıma ait değil” diyor.

Zaten fatura, senin kredi kartınla ödenmedi ki, Zekeriya Bey. Sorun da bu zaten.. Sen yemeği yedin, ödemeyi Ağaoğlu’nun temsilcisinin kredi kartı ile yaptırdın.. İddia bu zaten.. Bunun neyini anlamıyorsun? Ki, iki gün boyunca, kamuoyunu “tekzip” ile oyalıyorsun?

Çık söyle.. “Şu vasıta ile gittim. Şu otelde kaldım.. Parayı şu kartımla/nakit ödedim.. Dönüş biletimi şu kart/nakit ile ödedim. Ağaoğlu’nun Dubai temsilcisini tanımam.. Gösterilen faturalar sahtekarlık belgeleridir.. Suç delilleridir. Savcılığa suç duyurusunda bulunuyorum. Bir başsavcıvekiline yapılan bu iftirayı kınıyorum. Herkesi bana sahip çıkmaya davet ediyorum.”

Nokta..

Bunu söyleyemiyor Başsavcıvekili.. “Safari faturası ise benim Dubai’den ayrıldığım tarihe ait” diyor. Ne yani.. Dubai’den ayrıldığın gün, önce safari yapıp, sonra akşam üstü ayrılmış olamaz mısın?"

HSYK İÇİN YENİ TASARI HAZIR

Öte yandan dün konuyla bağlantılı önemli bir gelişme daha yaşandı. Dün akşam saatlerinde AK Parti HSYK'yla ilgili değişiklik teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

Teklifin yasalaşması halinde HSYK'da gerçekleşecek olan değişiklikler şöyle sıralanıyor:

HSYK'nın yapısını değiştirmeyi öngören teklif 52 maddelik bir teklif.

Teklife göre, HSYK Başkanı olarak Adalet Bakanı'nın yetkileri artırılırken, HSYK Genel Kurulu'nun yetkilerinde de bir bağlamda kısıtlamaya gidiliyor.

HSYK üyelerinin hangi dairede asıl ve tamamlayıcı üye olarak görev yapacağına başkan olarak Adalet Bakanı karar verecek.

Teftiş Kurulu'nun Genel Kurul'a değil, başkan olarak Adalet Bakanı'na bağlı olacak.

HSYK Genel Kurulu ise daha önce 15 üye ile toplanıyordu. Artık 17 üye ile toplanacak.

Adalet Bakanı, Teftiş Kurulu Başkanı, başkan yardımcıları, genel sekreteri ve yardımcılarnı Adalet Bakanı atayacak.
Yine bir dairede, genel ve olağan çalışmalar içerisinde artan işlerde de, hangi dairenin hangi görevini yapacağını Adalet Bakanı belirleyecek.

Bir bağlamda, daireler arasındaki görev ve iş dağılımının kararını Adalet Bakanı verecek. HSYK Başkanı sıfatıyla bunu yapacak.

Kurul üyeleri hakkında, suç soruşturmas, disiplin soruşturması ve kovuşturma işlemlerini de yürütecek ve gerekli kararların alınmasını da yine başkan belirleyecek.

Oldukça önemli madde de şu: Bu kanunun yürürlüğe girmesiyle mevcut HSYK üyelerinin dairelerdeki görevi de sona ermiş olacak. Yeni üyeleri de 10 gün içerisinde Adalet Bakanı tarafından görevlerine atanacak.

Bu teklif yürürlüğe girer girmez mevcut üyelerin üyelikleri devam edecek ancak, görev alanları değişecek. Ve 10 gün içerisinde Adalet Bakanı yeni bir atamayı gerçekleştirecek. Ve 10 gün içerisinde yeni üyeler görevlerine başlayacak.

"BİZ ONLARI VESAYETE KARŞILAR SANMIŞTIK"

AKP milletvekillerinin imzasıyla sunulan yasa teklifi ile Hakim ve Savcılar Kanunu, Adalet Akademisi Kanunu, Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş Görev ve Yetkileri Hakkında Kanun, HSYK Kanunu, Yargıtay Kanunu, Anayasa Mahkemesi Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'da çeşitli değişiklikler yapılıyor.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, TBMM Başkanlığı'na dün akşam saatlerinde sunulan HSYK'nın yapısını değiştirilmesini öngören düzenleme ile yargıda "normalleşmenin" yanı sıra "Değişiklikle yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığının temin edilmesi ile yargı aracılığıyla siyasi sonuç almak isteyen HSYK içindeki yapı ve grupların, yargıdaki paralel yapının engellenmesi amaçlanıyor" dedi.

Düzenlemede AKP'nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na sunduğu model çerçevesinde, HSYK'nın ikiye ayrılması, Hakimler Kurulu'nun 11, Savcılar Kurulu'nun 7 üyeden oluşması, güçler dengesinin gözetilmesi, Adalet Bakanlığı'nın savcı atamalarında görüş bildirmesi gibi hususlar bulunuyor.

"Yaptığımız anayasa değişikliği çerçevesinde HSYK'nın vesayetçi yapısını değiştirmek için bu düzenlemeyi yaptık. Biz HSYK'nın yapısını değiştirmek için ilk hareket ettiğimizde değişik gruplarla çalışma yaptık ve bunların vesayete karşı olduğunu düşünerek hareket ettik" diyen Şentop, şöyle devam etti:

"Ancak onlar vesayete değil vesayetçiye karşılarmış ve gelinen noktada bunu anladık. Son dönemde yargıda çıkan tablo net şekilde bunu ortaya koyuyor. Yargının, açılan soruşturmalarda siyasi sonuçlar almak için kullanıldığını gördük. Normal bir soruşturma olsa bundan siyasi bir sonuç elde edilmeye çalışılmasa bu konuda denecek bir şey yok ancak yapılan soruşturmalar örneğin herhangi bir şehirde herhangi bir sorunla ilgili yapıldığı gibi yapılmıyor. Savcılar düzenlemelere göre bilgi vermesi gereken makamlara bilgi vermiyor, soruşturma dosyasını şahsi eşyası gibi çantasında gezdiriyor. Sonra mevzuata aykırı hareket ettikleri için dosya ellerinden alınınca buna tepki gösteriyorlar."

17 Aralık'ta başlayan yolsuzluk soruşturmasının ardından operasyonu yürüten savcılara eleştiriler yönelten hükümet ile HSYK arasındaki ilişkiler gergin bir seyir takip etmiş, HSYK'nın 26 Aralık'ta yargı bağımsızlığına vurgu yaptığı bildiri Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından sert bir dille eleştirilmişti. Şentop, düzenleme ile HSYK'yı "tarafsız hareket edebilecek, daha iyi çalışabilecek, mümkün olduğunca çoğulcu kararların alınabildiği" bir yapıya kavuşturmayı amaçladıklarını bildirdi.

"Maalesef Türkiye 'de siyasetten tamamen yalıtılmış şekilde işleyen, siyasi amacı olmayan bir yargı yok. 'Türkiye'de yargı yok' diye bir hukukçunun yazdığı bir kitap bile var" diyen Şentop, şöyle devam etti:

"Yargı siyasi sonuçlara ulaşabilmek için bir araç olarak kullanılıyor. Bunları bir çok kanal üzerinde yapıyorlar, özel yetkili mahkemeler ya da yüksek mahkemeler aracılığıyla. Bağımsız yargıya bir müdahale etmek amacıyla düzenleme yapılmadı, bağımsız şekilde işleyecek bir mahkeme yapısının oluşturulması için böyle bir adım atıldı. Bir soruşturma ile ilgili adım uygun zaman beklenerek uygun savcı ve ortam bekleyerek adım atılması yargıyla ne kadar uygun olabilir?"

Türkiye'de paralel bir yargı bulunduğunu, bu tasarıyla bağımsız ve tarafsız çalışmayan yargının siyasi sonuç almaya çalışan yargının bu şekilde devam edemeyeceğinden hareketle yargıda normalleşme adına bir düzenleme yaptıklarını belirten Şentop, "Yurtdışından bakılınca yargıya müdahale var deniyor ancak bu bilgiler yanlış bilgilendirmeler sonucunda ortaya çıkan yanıltıcı bir tespit var" dedi.

Erdoğan, 29 Aralık'ta Manisa'da toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada Adalet Bakanlığı'nın HSYK'yı denetleme yetkisini kaldırmalarının yanlış olduğunu belirterek, "Orada yanlış yaptık. Kimsenin denetimsiz kalmaması gerekir. Bu ülkede başbakan denetlenecek, bakanlar denetlenecek, parlamento üyeleri denetlenecek bu beyler denetlenmeyecek, olmaz" ifadelerini kullanmıştı.

(08 Ocak 2014, 09:50)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5778    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.961.837