Tam
EskidenYeniye
 

28 Şubat´ta 57. duruşma

28 Şubat davasında 57. duruşma görülüyor. Duruşmada tutuksuz sanıkların savunmalarına devam ediliyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

14.01.2014 13:02 28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan yargılandıkları davanın 57. duruşması görülüyor. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar ve avukatları ile müşteki ve avukatları katılıyor.

SANIK MEHMET ALİ YILDIRIM'IN SAVUNMASI

Duruşmada sanıkların savunmalarına devam ediliyor. Tutuksuz sanık emekli Tuğgeneral Mehmet Ali Yıldırım savunma yapmak için kürsüye geldi. Muvazzaf olarak girdiği cezaevinden emekli bir subay olarak tahliye edildiğini belirten Yıldırım, cezaevinde 13 ayının çalındığını söyledi. "Adalet topaldır, ağır ağır yürür, fakat gideceği yere ulaşır" diyen Yıldırım, hiçbir zaman hukuk dışına çıkmadığını kaydetti.

Genelkurmay Karargahı'nda çalıştığı 1996-1998 yılları arasında, yıllık izinleri hariç 16 ay boyunca Ankara'da hiç bulunmadığını ifade eden Yıldırım, daha sonra, Genelkurmay Lojistik Başkanlığı Lojistik Dairesi'nde görev yaptığını belirtti.

Yurt dışında görevlerde bulunduğunu, bölücü terör örgütü PKK'ya yapılan operasyonlara katıldığını anlatan Yıldırım, çalışmalarıyla ilgili çok sayıda takdir belgesi aldığını söyledi.

İddianamede delil olarak bulunan, BÇG isim listelerinin gerçek olmadığını savunan Yıldırım, imzasız belgelerin, doğru olup olmadığının teyit edilmediğini öne sürdü.

-"Bana da görev verilseydi kurmay binbaşı olarak bunu tartışmam söz konusu olamazdı"-

BÇG giriş listesi ve telefon rehberinde isminin yer alması nedeniyle, söz konusu suçlamaya maruz kaldığını ileri süren Yıldırım, "Telefon rehberinde rütbem yanlış yazılmıştır. Ben rehberin hazırlandığı dönemde Şırnak Silopi'de görevliydim. Rehberde ismimin neden BÇG plan subayı olarak geçtiğini anlamıyorum" dedi.

BÇG'nin kuruluş ve faaliyetlerini, savcılıkta kendisine gösterilen belgelerden ve sonrasında yaptığı araştırmalardan öğrendiğini ifade eden Yıldırım, "MGK kararları doğrultusunda, Genelkurmay Karargahı'nda kurulan BÇG'nin, yasal olarak faaliyetler yaptığını değerlendirmekteyim. Eğer bana da o tarihlerde görev verilseydi, benim kurmay binbaşı olarak bu görevi tartışmam söz konusu olamazdı" dedi.

BÇG'de çalışanlara verilen takdirler listesinde de isminin bulunmadığını savunan Yıldırım, bu haksız dava nedeniyle çok sevdiği üniformasını cezaevinde çıkarmak zorunda kaldığını savundu.

-"Suçlamaları kabul etmiyorum"-

"28 Şubat'ın gerçek mağdurları, benim gibi en az bir yıl isimsiz imzasız belgelerle tutuklu kalmış, hak kayıplarına uğramış, hayatlarını kaybetmiş sanıklardır" iddiasında bulunan Yıldırım, BÇG'nin kuruluşunun ve faaliyetlerinin yasal olduğunu düşündüğünü ancak çalışmalarına katılmadığını, herhangi bir faaliyetinde bulunmadığını, amirlerinden BÇG ile ilgili emir almadığını söyledi.

Suçlamaları kabul etmeyen Yıldırım, beraatini istedi.

Bu arada, Yıldırım savunmasını yaparken, Balyoz Davası kapsamında hükmen tutuklu bulunan 28 Şubat davası sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan, duruşma salonuna getirildi.

-"Tam tersine darbeyi önlemiştir"-

Emekli Tümgeneral Erol Özkasnak ve Yıldırım'ın avukatı Ömer Çelikkesen, iki müvekkilinin de savunmasını yapacağını söyledi. 28 Şubat Davası'nın "siyasi intikam davası" olduğunu ileri süren Çelikkesen, iddianameyi eleştirdi.

28 Şubat döneminin komuta yönetiminin darbeyle suçlanmasının, akıl ve mantıkla izah edilemeyeceğini savunan Çelikkesen, "Şartlar uygun olduğu halde TSK darbeyi aklından bile geçirmemiş tam tersine önlemiştir" dedi.

Müvekkillerinin, BÇG'de yer almadığını, emir komuta zinciri işleyişi içerisinde hareket ettiğini öne süren Çelikkesen, hükümeti düşürme gibi bir amaçlarının olmadığını ifade etti.

Çelikkesen, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in "tanık" olarak dinlenmesi talebinde bulundu.

Duruşmaya ara verildi.

SANIK METİN KEŞAP'IN SAVUNMASI

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın öğlen sonraki oturumunda savunmasını yapan Tuğgeneral Metin Keşap, 2012'de bazı internet sitelerinden, BÇG'ye girmeye yetkili personel listesinde isminin geçtiğini öğrenmesinden kısa süre sonra tutuklandığını belirtti.

Bu liste dışında hiçbir yerde isminin geçmediğini, listenin de imzasız ve hukuksuz olduğunu ileri süren Keşap, BÇG'de çalışması için sözlü ya da yazılı emir almadığını söyledi.

Keşap, "BÇG'ye katılmam ve toplantılarında bulunmam söz konusu değil. Plan subayı, Genelkurmay'da en alttadır. Bu yönde hiçbir emir verilmedi. Hakkımda kuvvetli suç delili yok. Kısacası BÇG'de hiç çalışmadım. 36 yıldır üniforma taşıyorum ve kritik görevlerde bulundum. Ama şimdiki kadar hiç zorlanmadım" diye konuştu.

Keşap'ın avukatı Müşteba Aydın da müvekkiline BÇG'de görev verilmediğini ifade etti.

"BÇG'ye girmeye yetkili personel listesi belgesinin, gerçek olmadığını" ileri süren Aydın, "Bu, 45 personelin isminin yer aldığı imzasız bir evraktır. Belgenin daireden çıkış ve giriş kaydı yok. Askeri kurallara göre hazırlanmamış, ayrıca rütbelerde yanlışlık ve çelişki var. BÇG'de çalışan 17 kişidir. Listedeyse 45 kişinin ismi var. Bu bile listenin doğru olmadığını açıklıyor" diye konuştu.

SANIK MUSTAFA İHSAN TAVAZAR'IN SAVUNMASI

Sanık Mustafa İhsan Tavazar da Haziran 1996'da Genelkurmay Genel Sekreterliği Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığında plan subayı olarak göreve başladığını bildirdi.

Genelkurmay Karargahı'nda, BÇG'nin faaliyet yürüttüğü alana giriş yetkisi verilen personele ait listede isminin bulunması dolayısıyla suçlandığını anlatan Tavazar, BÇG'de görev yaptığı iddiasının tek dayanağının bir word belgesi olduğunu, burada isminin yer almasının nedenini ise bilemediğini kaydetti.

Karargahta bulunduğu sürede Genelkurmay Başkanlığındaki birçok şubeye koordine amaçlı gidip geldiğini anlatan Tavazar, İç Güvenlik Harekat Dairesine de aynı amaçla birkaç kez gittiğini ancak burada BÇG'ye gitmediğini ifade etti.

BÇG giriş kartı verilecek personel listesi belgesinin gerçekliğinin tartışmalı olduğunu belirten Tavazar, kendisine BÇG'ye girmesi için bir kart verilmediğini bildirdi.

-"BÇG'de görev yapmadığım ortada"-

İç Güvenlik Harekat Dairesinin bulunduğu katta kontrol yapılmadığını, buraya girmek için özel izin gerekmediğini ifade eden Tavazar, "Bu demektir ki karargah giriş kartı olan herkes buraya girip çıkabilirdi" dedi.

"BÇG'de görev yapmadığım ortada" ifadesini kullanan Tavazar, bunun, sanıklardan İdris Koralp ve Hüsnü Dağ'ın savunmalarıyla da doğrulandığını kaydetti.

Tavazar, "Daire Başkanım Hüsnü Dağ da BÇG ile ilgili bana hiçbir görev vermediğini ifade etmiştir" dedi.

Sanığın avukatlarından Levent Özçelik de o dönemde kurmay yüzbaşı rütbesinde bulunan müvekkilinin, BÇG'de faaliyet yürütmediğini, BÇG'nin kuruluşu ve faaliyetlerine ilişkin hiçbir belgede isminin geçmediğini kaydetti.

Avukat Namık Öztürk ise müvekkilinin müebbet hapis cezasıyla suçlandığını ancak kendisine icrai bir eylem atfedilmediğini, sadece bir belgede isminin geçtiğinin söylendiğini kaydetti.

DURUŞMA SONA ERDİ

Duruşma, sanıklar Mehmet Ali Yıldırım, Metin Keşap ve Mustafa İhsan Tavazar'a ilişkin vareste kararı verilerek, yarın saat 09.30'a ertelendi.

(14 Ocak 2014, 13:02)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Darbe kaydına tekzip talebi

Darbe kaydına suç duyurusu

28 Şubat davasında mahkeme heyeti ile ilgili tartışmalar

28 Şubat´a Balyoz etkisi

28 Şubat davası duruşmaları

Flaş!!! 28 Şubat davası açıldı

28 Şubat soruşturması manşetlerimiz

28 Şubat süreci manşetlerimiz

28 Şubat iddianamesinde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5792    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'ye 'La Casa de Papel' Darbesi

17.11.2021 10:44 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığında üst düzey görevli 53 örgüt mensubu ile bir 'mahrem imam', Dışişleri Bakanlığında aktif görev yaptığı anlaşılan bir Bylock kullanıcısından yola çıkılarak de..
Tamamı 15.11.2021

Şike Kumpası Yargısına dava

15.11.2021 15:27 İstanbul'da, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' kumpasında yer aldıkları gerekçesiyle 38 eski savcı ve hakim hakkında iddianame hazırlandı. 5 Kasım'daki gelişmeye g..
Tamamı 15.11.2021

Gülen'in Casuslarına 56 Yıl Hapis

15.11.2021 12:12 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesi sona erdi. Altaylı'ya..
Tamamı 15.11.2021

ABD Görevlisinin Hapsi Onandı

17.11.2021 11:12 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan verilen 5 yıl hapis cezası istinaf incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafın..
Tamamı 17.11.2021

Balyoz kumpasında 'Taraf' davası

15.11.2021 13:46 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 17.11.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

17.11.2021 10:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 17.11.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.11.2021 15:15 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.11.2021

Zirve Katliamı: Fetö Kumpası davası

16.11.2021 12:18 Malatya'da, biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda yalan ifadeyle bazı kişilerin mağdur olmasına sebebiyet ..
Tamamı 16.11.2021

Darbede TRT İşgali davası

15.11.2021 15:23 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 15.11.2021

Ergenekon Yargısı Yargılanıyor

15.11.2021 12:53 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarından 'Ergenekon' davasına bakan 8 eski hakim ve savcının, 'suç uydurmak ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından Yargıtay'da yargılanmalarına devam edildi. 1..
Tamamı 15.11.2021

Donanma Darbe davası

16.11.2021 12:14 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 16.11.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:22 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili açılan dava kapsamında 10'u tutuklu 17 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Kasım'da Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu..
Tamamı 15.11.2021

Balıkesir: 6 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:16 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. 11 Ekim'de Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 15.11.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

15.11.2021 14:08 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 15.11.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

15.11.2021 14:01 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 26 Ekim'de İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde y..
Tamamı 15.11.2021

Fetö MASAK Yapılanmasına 3 Hapis

15.11.2021 12:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yapılanması kapsamında 8 sanığın yargılandığı davada 7 sanık için karar çıktı. 4 Kasım'da Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görül..
Tamamı 15.11.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.041.279