Tam
EskidenYeniye
 

28 Şubat´ta 60. duruşma

28 Şubat davasında 60. duruşma başladı. Duruşmada sanıkların savunmalarına devam ediliyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

21.01.2014 11:01 28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan yargılandıkları davanın 60. duruşması başladı. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar ve avukatları ile müşteki ve avukatları katılıyor.

Üye Hakim Süleyman Köksaldı, sanık yoklamalarını aldı.

SANIK MEHMET AYGÜNER'İN SAVUNMASI

Duruşmada önce, dün savunması tamamlanan sanıklardan emekli kıdemli Albay Mehmet Aygüner'in sorgusuna devam edildi.

Aygüner, müşteki avukatlarından Emrullah Beytar'ın "Kadir Sarmusak'ın ifadelerinin doğru olmadığını savundunuz, basın odasıyla ilgili. Bunda bir çelişki yok mu?" sorusuna, "Burada bahsedilen basın odası, girişteki odadır. Basın odası değil, televizyonların izlenmesidir. Bununla da BÇG ve basın odasının ilgisi yoktur" şeklinde cevap verdi.

Aygüner, Beytar'ın "Batı Eylem Planı ile ilgili 'bilgim yoktur' dediniz. 'Batı Harekat Konseptine de hakim değilim' diyorsunuz. Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz? sorusuna "Bununla ilgili olarak Sarmusak'ın sızdırdığı belgelerden bu anlaşılmaktadır. Bu basında yer aldığı için böyle bir cümle kurdum" şeklinde yanıt verdi.

Aygüner, müşteki avukatlarından Necip Kibar'ın "Sarmusak ile ilgili bir dava açılmıştı, beraat etti. Karar veren hakimlerden biri emekli edildi. Bunla ilgili bilginiz var mı? sorusu üzerine de "Mahkemede üye olan hakim arkadaşlarla ilgili işlemler benim görevde olmadığım dönemde yapılmıştır. Basından öğrendim" diye konuştu.

Sanıklardan Çetin Doğan'ın, Kadir Sarmusak'ın delil niteliği taşıyan sızdırdığı başka belge olup olmadığı sorusuna da Aygüner, "Benim bildiğim kadarıyla BÇG ile ilgili bir iki belge var. Bunun dışında hatırlamıyorum" dedi.

Aygüner, Beytar'ın, "Kadir Sarmusak tarafından sızdırılan iki belge olduğunu söylüyorsunuz. Ancak Deniz Kuvvetleri savcılığın mütalaasına baktığımızda sızdırılanın 40 sayfa olduğu ve bunun 2 sayfasının Cumhurbaşkanlığına ulaştırıldığı söyleniyor. Diğerlerinin de İçişleri Bakanlığında olduğu... Sızdırılan belgeler hakkında bilginizin olmaması normal mi? sorusuna, "Bir çelişki yok. Hanefi Avcı'nın evinden çıkan belgeleri iyi okursanız. Bilemiyorum" diye konuştu.

Aygüner'in avukatı Hikmet İşler de savunmasında, müvekkilinin 4 belgeyle ilgili suçlandığını, bunların gerçek dışı olduğunu, usul hukuk açısından belgelerin irdelenmesi gerektiğini söyledi.

İşler, "Ortada bir darbe planı yok. Sanıklar darbe yapma amacında değildir. Hükümete elle tutulur, gözle görülür fiziki bir baskı yapılmamıştır. Tankların Sincan'dan geçişi de cebir olarak değerlendirilemez. Bu görev olarak gerçekleştirilmiştir. Bununla ilgili olarak bakanlar istifa etmemiştir. Tankların geçişi 54. hükümete bir mesaj alarak algılanmamalıdır. 28 Şubat'ın bir darbe olmadığı bizzat Şevket Kazan tarafından da beyan edilmiştir. Hükümet istifaya zorlanmamıştır" diye konuştu.

SANIK ERKAN YAYKIR'IN SAVUNMASI

Duruşmada daha sonra sanıklardan emekli Albay Erkan Yaykır'ın savunmasına geçildi.

Yaykır, savunmasında, üzerine atılı suçu kabul etmeyerek, 1996'da Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarata Karşı Koyma Kısım Amiri olarak atandığını, 1997 Aralık ayında şube müdürü görevine getirildiğini ve1999 yılına kadar da bu görevi sürdürdüğünü anlattı.

Yaykır, şöyle konuştu:

"Göreve atandığımda Refah-Yol hükümeti istifa etmiş, irticayla mücadele bir devlet politikası olmuştu. Atılı suçla ilgili bir belge ve delil iddianamede yoktur. Mevcut olmayan bir hükümetin görevini engelleyecek gibi bir durumum yoktur. Zamanda geriye giderek suç işlemek mümkün değildir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığında, BÇG'ye bağlı bir grup kurulmamıştır, görev emri, şeması yoktur. BÇG'nin de bir üyesi olmam söz konusu değildir. 54. hükümeti istifaya zorlamam mümkün değildir. Hükümet tehdit durumunda Genelkurmay Başkanını görevden almamıştır. Elindeki yasal güçleri kullanmamıştır."

İddianamede 54. hükümetin aciz gösterildiğini, bunun ise yanlış olduğunu, iddianamenin batıl ve yok hükmünde olduğunu ileri süren Yaykır, "Dünyanın hiçbir yerinde istifasını sunan hükümet başkanı bahtiyar olduğunu söylemez ve ardından iktidara talip olduğunu belirtmez" dedi.

Yaykır, "İrtica, Milli Güvenlik Siyaset Belgesinde öncelikli devlet politikası olarak tanımlanmıştır. Emirler suç niteliğinde değerlendirilemez. İddianame, Adaleti Savunanlar Derneğinin gönderdiği dilekçelerle hazırlanmıştır. Somut hiçbir belge yoktur. Tamamen hayal ürünüdür. Tek bir yerden yönlendirilmiş, şablon dilekçelerle hazırlanmıştır. Bu kişilerin şikayetlerini özgür iradeyle yapmadıkları bellidir. Derneğin bu mağdur gösterme çabası yargılamayı etkilemeye yöneliktir" diye konuştu.

Duruşmaya ara verildi.

Davanın öğleden sonraki bölümünde sanık emekli Albay Erkan Yaykır, savunma yapmaya devam etti.

Yaykır, Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ilişiği kesilenlerin, "dini sebepleri" ön plana çıkararak, disiplinsizliklerini örtemeye çalıştığını iddia etti.

İddianamede, "delil" olarak yer alan belgeleri kabul etmediğini belirten Yaykır, savcıların, suç ve suç yaratmada keyfi davrandığını savundu. İddianameyi hazırlayan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin, suçlu yaratma çabasıyla hareket ettiğini ileri süren Yaykır, aleyhte delil üretmenin, TCK'da görevi kötüye kullanma suçunu oluşturduğunu belirterek, suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

-"İddianame Ankara Emniyeti'nde yazıldı"-

"Hiçbir kişi yada kurum, TSK'nın kendini koruma refleksini suç olarak gösterme hakkına sahip değildir" diyen Yaykır, iddianamenin, Ankara Emniyet Müdürlüğünce yazıldığı iddiasında bulundu.

Yaykır, savunmasına devam ettiği sırada Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal'dan, duruşmaya bir süre ara vermesi talebinde bulundu.

DURUŞMA SONA ERDİ

Savunmasını tamamlayan sanıkları duruşmalardan vareste tutan mahkeme, duruşmayı yarın, saat 09.30'a erteledi. Yaykır, savunmasına yarınki duruşmada devam edecek.

(21 Ocak 2014, 11:01)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Darbe kaydına tekzip talebi

Darbe kaydına suç duyurusu

28 Şubat davasında mahkeme heyeti ile ilgili tartışmalar

28 Şubat´a Balyoz etkisi

28 Şubat davası duruşmaları

Flaş!!! 28 Şubat davası açıldı

28 Şubat soruşturması manşetlerimiz

28 Şubat süreci manşetlerimiz

28 Şubat iddianamesinde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5806    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'ye 'La Casa de Papel' Darbesi

17.11.2021 10:44 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığında üst düzey görevli 53 örgüt mensubu ile bir 'mahrem imam', Dışişleri Bakanlığında aktif görev yaptığı anlaşılan bir Bylock kullanıcısından yola çıkılarak de..
Tamamı 15.11.2021

Şike Kumpası Yargısına dava

15.11.2021 15:27 İstanbul'da, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' kumpasında yer aldıkları gerekçesiyle 38 eski savcı ve hakim hakkında iddianame hazırlandı. 5 Kasım'daki gelişmeye g..
Tamamı 15.11.2021

Gülen'in Casuslarına 56 Yıl Hapis

15.11.2021 12:12 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesi sona erdi. Altaylı'ya..
Tamamı 15.11.2021

ABD Görevlisinin Hapsi Onandı

17.11.2021 11:12 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan verilen 5 yıl hapis cezası istinaf incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafın..
Tamamı 17.11.2021

Balyoz kumpasında 'Taraf' davası

15.11.2021 13:46 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 17.11.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

17.11.2021 10:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 17.11.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.11.2021 15:15 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.11.2021

Zirve Katliamı: Fetö Kumpası davası

16.11.2021 12:18 Malatya'da, biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda yalan ifadeyle bazı kişilerin mağdur olmasına sebebiyet ..
Tamamı 16.11.2021

Darbede TRT İşgali davası

15.11.2021 15:23 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 15.11.2021

Ergenekon Yargısı Yargılanıyor

15.11.2021 12:53 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarından 'Ergenekon' davasına bakan 8 eski hakim ve savcının, 'suç uydurmak ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından Yargıtay'da yargılanmalarına devam edildi. 1..
Tamamı 15.11.2021

Donanma Darbe davası

16.11.2021 12:14 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 16.11.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:22 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili açılan dava kapsamında 10'u tutuklu 17 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Kasım'da Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu..
Tamamı 15.11.2021

Balıkesir: 6 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:16 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. 11 Ekim'de Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 15.11.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

15.11.2021 14:08 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 15.11.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

15.11.2021 14:01 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 26 Ekim'de İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde y..
Tamamı 15.11.2021

Fetö MASAK Yapılanmasına 3 Hapis

15.11.2021 12:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yapılanması kapsamında 8 sanığın yargılandığı davada 7 sanık için karar çıktı. 4 Kasım'da Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görül..
Tamamı 15.11.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
53.040.255