Tam
EskidenYeniye
 

28 Şubat´ta 60. duruşma

28 Şubat davasında 60. duruşma başladı. Duruşmada sanıkların savunmalarına devam ediliyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

21.01.2014 11:01 28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan yargılandıkları davanın 60. duruşması başladı. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar ve avukatları ile müşteki ve avukatları katılıyor.

Üye Hakim Süleyman Köksaldı, sanık yoklamalarını aldı.

SANIK MEHMET AYGÜNER'İN SAVUNMASI

Duruşmada önce, dün savunması tamamlanan sanıklardan emekli kıdemli Albay Mehmet Aygüner'in sorgusuna devam edildi.

Aygüner, müşteki avukatlarından Emrullah Beytar'ın "Kadir Sarmusak'ın ifadelerinin doğru olmadığını savundunuz, basın odasıyla ilgili. Bunda bir çelişki yok mu?" sorusuna, "Burada bahsedilen basın odası, girişteki odadır. Basın odası değil, televizyonların izlenmesidir. Bununla da BÇG ve basın odasının ilgisi yoktur" şeklinde cevap verdi.

Aygüner, Beytar'ın "Batı Eylem Planı ile ilgili 'bilgim yoktur' dediniz. 'Batı Harekat Konseptine de hakim değilim' diyorsunuz. Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz? sorusuna "Bununla ilgili olarak Sarmusak'ın sızdırdığı belgelerden bu anlaşılmaktadır. Bu basında yer aldığı için böyle bir cümle kurdum" şeklinde yanıt verdi.

Aygüner, müşteki avukatlarından Necip Kibar'ın "Sarmusak ile ilgili bir dava açılmıştı, beraat etti. Karar veren hakimlerden biri emekli edildi. Bunla ilgili bilginiz var mı? sorusu üzerine de "Mahkemede üye olan hakim arkadaşlarla ilgili işlemler benim görevde olmadığım dönemde yapılmıştır. Basından öğrendim" diye konuştu.

Sanıklardan Çetin Doğan'ın, Kadir Sarmusak'ın delil niteliği taşıyan sızdırdığı başka belge olup olmadığı sorusuna da Aygüner, "Benim bildiğim kadarıyla BÇG ile ilgili bir iki belge var. Bunun dışında hatırlamıyorum" dedi.

Aygüner, Beytar'ın, "Kadir Sarmusak tarafından sızdırılan iki belge olduğunu söylüyorsunuz. Ancak Deniz Kuvvetleri savcılığın mütalaasına baktığımızda sızdırılanın 40 sayfa olduğu ve bunun 2 sayfasının Cumhurbaşkanlığına ulaştırıldığı söyleniyor. Diğerlerinin de İçişleri Bakanlığında olduğu... Sızdırılan belgeler hakkında bilginizin olmaması normal mi? sorusuna, "Bir çelişki yok. Hanefi Avcı'nın evinden çıkan belgeleri iyi okursanız. Bilemiyorum" diye konuştu.

Aygüner'in avukatı Hikmet İşler de savunmasında, müvekkilinin 4 belgeyle ilgili suçlandığını, bunların gerçek dışı olduğunu, usul hukuk açısından belgelerin irdelenmesi gerektiğini söyledi.

İşler, "Ortada bir darbe planı yok. Sanıklar darbe yapma amacında değildir. Hükümete elle tutulur, gözle görülür fiziki bir baskı yapılmamıştır. Tankların Sincan'dan geçişi de cebir olarak değerlendirilemez. Bu görev olarak gerçekleştirilmiştir. Bununla ilgili olarak bakanlar istifa etmemiştir. Tankların geçişi 54. hükümete bir mesaj alarak algılanmamalıdır. 28 Şubat'ın bir darbe olmadığı bizzat Şevket Kazan tarafından da beyan edilmiştir. Hükümet istifaya zorlanmamıştır" diye konuştu.

SANIK ERKAN YAYKIR'IN SAVUNMASI

Duruşmada daha sonra sanıklardan emekli Albay Erkan Yaykır'ın savunmasına geçildi.

Yaykır, savunmasında, üzerine atılı suçu kabul etmeyerek, 1996'da Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarata Karşı Koyma Kısım Amiri olarak atandığını, 1997 Aralık ayında şube müdürü görevine getirildiğini ve1999 yılına kadar da bu görevi sürdürdüğünü anlattı.

Yaykır, şöyle konuştu:

"Göreve atandığımda Refah-Yol hükümeti istifa etmiş, irticayla mücadele bir devlet politikası olmuştu. Atılı suçla ilgili bir belge ve delil iddianamede yoktur. Mevcut olmayan bir hükümetin görevini engelleyecek gibi bir durumum yoktur. Zamanda geriye giderek suç işlemek mümkün değildir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığında, BÇG'ye bağlı bir grup kurulmamıştır, görev emri, şeması yoktur. BÇG'nin de bir üyesi olmam söz konusu değildir. 54. hükümeti istifaya zorlamam mümkün değildir. Hükümet tehdit durumunda Genelkurmay Başkanını görevden almamıştır. Elindeki yasal güçleri kullanmamıştır."

İddianamede 54. hükümetin aciz gösterildiğini, bunun ise yanlış olduğunu, iddianamenin batıl ve yok hükmünde olduğunu ileri süren Yaykır, "Dünyanın hiçbir yerinde istifasını sunan hükümet başkanı bahtiyar olduğunu söylemez ve ardından iktidara talip olduğunu belirtmez" dedi.

Yaykır, "İrtica, Milli Güvenlik Siyaset Belgesinde öncelikli devlet politikası olarak tanımlanmıştır. Emirler suç niteliğinde değerlendirilemez. İddianame, Adaleti Savunanlar Derneğinin gönderdiği dilekçelerle hazırlanmıştır. Somut hiçbir belge yoktur. Tamamen hayal ürünüdür. Tek bir yerden yönlendirilmiş, şablon dilekçelerle hazırlanmıştır. Bu kişilerin şikayetlerini özgür iradeyle yapmadıkları bellidir. Derneğin bu mağdur gösterme çabası yargılamayı etkilemeye yöneliktir" diye konuştu.

Duruşmaya ara verildi.

Davanın öğleden sonraki bölümünde sanık emekli Albay Erkan Yaykır, savunma yapmaya devam etti.

Yaykır, Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ilişiği kesilenlerin, "dini sebepleri" ön plana çıkararak, disiplinsizliklerini örtemeye çalıştığını iddia etti.

İddianamede, "delil" olarak yer alan belgeleri kabul etmediğini belirten Yaykır, savcıların, suç ve suç yaratmada keyfi davrandığını savundu. İddianameyi hazırlayan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'nin, suçlu yaratma çabasıyla hareket ettiğini ileri süren Yaykır, aleyhte delil üretmenin, TCK'da görevi kötüye kullanma suçunu oluşturduğunu belirterek, suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

-"İddianame Ankara Emniyeti'nde yazıldı"-

"Hiçbir kişi yada kurum, TSK'nın kendini koruma refleksini suç olarak gösterme hakkına sahip değildir" diyen Yaykır, iddianamenin, Ankara Emniyet Müdürlüğünce yazıldığı iddiasında bulundu.

Yaykır, savunmasına devam ettiği sırada Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal'dan, duruşmaya bir süre ara vermesi talebinde bulundu.

DURUŞMA SONA ERDİ

Savunmasını tamamlayan sanıkları duruşmalardan vareste tutan mahkeme, duruşmayı yarın, saat 09.30'a erteledi. Yaykır, savunmasına yarınki duruşmada devam edecek.

(21 Ocak 2014, 11:01)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Darbe kaydına tekzip talebi

Darbe kaydına suç duyurusu

28 Şubat davasında mahkeme heyeti ile ilgili tartışmalar

28 Şubat´a Balyoz etkisi

28 Şubat davası duruşmaları

Flaş!!! 28 Şubat davası açıldı

28 Şubat soruşturması manşetlerimiz

28 Şubat süreci manşetlerimiz

28 Şubat iddianamesinde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5806    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.955.947