Tam
EskidenYeniye
 

28 Şubat´ta 61. duruşma

28 Şubat davasında 61. duruşma başladı. Duruşmada sanıkların savunmalarına devam ediliyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

22.01.2014 10:36 28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan yargılandıkları davanın 60. duruşması başladı. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar ve avukatları ile müşteki ve avukatları katılıyor.

Üye Hakim Süleyman Köksaldı, sanık yoklamalarını aldı.

SANIK ERKAN YAYKIR'IN SAVUNMASI

Duruşmada sanık emekli Albay Erkan Yaykır, dün yarım kalan savunmasına devam etti. Yaykır, 28 Şubat döneminde irticanın bir tehdit olduğunu, bununla yapılan mücadelenin suç olarak görülemeyeceğini kaydetti.

Askeri işleyiş ve hiyerarşi göz önüne alınmadan hazırlanan iddianamenin, daha ilk baştan geçersiz hale geldiğini savunan Yaykır, iddianamede, kişilerin dini eğilimlerinin sorgulandığı, fişlendiği, aile yaşamlarına bakıldığı yönünde iddiaların bulunduğunu ancak bunların icra ve sonuç kabiliyeti olmayan haber ve emareler olduğunu ileri sürdü.

Bu haber ve emarelere bakılarak hazırlanan iddianamenin, dayanaksız ve bilimsellikten uzak olduğunu iddia eden Yaykır, "İddianamede, fişleme olarak gösterilen şeyler, haber ve bilgilerdir. Bunlar kıymetlendirilmemiştir. Bu emarelere bakılarak hiçbir hüküm kurulmamış ve karar verilmemiştir. Karar verilmesi de mümkün değildir" dedi.

Yaykır, şunları kaydetti: "Emniyet tarafından dava dosyasına dahil edilen her türlü belge ve delil, iddianame konusunda açık şüphe oluşmuştur. Bu şekilde yargılanmamız hukuken uygun değil. Hakkımızdaki deliller, imzasız bilgisayar çıktıları olup, hukuki bir delil niteliği taşımamaktadır. Ayrıca hukuka aykırı olarak elde edilmiştir. Beraatımı talep ediyorum."

-"Modüle edilmiş konuşmalar"-

Savunmasını tamamlamasının ardından Yaykır'ın sorgusuna geçildi.

Üye Hakim Hakan Oruç'un, "Bir şahısla, Abdullah Çatlı'dan da örnekler vererek yaptığınız bir konuşmanın ses kasetleri var. Konuşmaların bir subay ile sıradan bir vatandaş arasında yapıldığını düşündüğünde garip geldi. Bu konuşmaları yaptığın şahsı kullandınız mı?" sorusuna Yaygır, "Bu şahsı kullandık. İstihbaratta, şahsın kim olduğunu, bir örgüt tarafından kullanılıp kullanılmadığını, suça meyilli olup olmadığını sorarak başlarsınız. Bu görüşmelerin tamamı, bu şahsın bizimle ilgili ne kadar bilgiye vakıf olduğunu anlamak için modüle edilmiştir" yanıtını verdi.

Oruç'un, "Resmi bir kurumda böyle bir konuşma olabilir mi?" sorusunu üzerine Yaykır, "Olabilir, çünkü bu şahıs deniz kuvvetleriyle ilgili birçok konuya sahip. Biz onun mimiklerini, konuşma şeklini analiz ediyoruz. Verdiği cevaplar da önemli değil. Şahsın gerçekliğe ne kadar yakın olabileceğini tespit ediyoruz. Bu modüle edilmiş konuşmalar. Daha sonra bu şahsın yanlış anlamaması için bizim düşüncemizi söylüyoruz" dedi.

Hakim Oruç'un,"O dönemde istihbarata ait ses kasetleri nasıl saklanıyordu?" sorusuna, Yaykır, "Deprem olduğu için biz o dönemde Gölcük'te çadırdaydık. Yıkılmayan yerlerde çelik kasalarda saklıyorduk. Bunlar devletin arşivleridir" cevabını verdi.

-"BÇG'de çalışmadım"-

Hakan Oruç'un, "BÇG'nin taşra teşkilatında çalıştınız mı?" sorusuna, Yaykır, "Hayır çalışmadım, böyle bir yapı kurulsaydı, belgelerde olması gerekirdi. Ne Donanma Komutanlığında ne de Deniz Kuvvetleri Komutanlığında böyle bir yapı kurulmadı" yanıtını verdi.

Oruç'un, "İmha edilen bazı evraklarla ilgili bir beyanda bulundunuz. Bu belgeleri daha önce gördünüz mü?" sorusunu, Yaykır, "1998'dekileri gördüm. Onun dışındakileri görmedim" diye yanıtladı.

Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin'in, "Savunmanızın başında TSK'dan atılmalardan bahsettiniz ve bunlarla ilgili iddianamede, hiçbir bilgi ve belge olmadığından bahsettiniz. İddianamede, buna ilişkin belgeler bulunuyor. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?"sorusunu Yaykır, şöyle cevapladı:

"Bunlar belge değildir. Somut bir icraya yönelik belgeyle desteklenmedikçe hiçbir şey ifade etmez. Uydurma belgelerle birilerinin bir şey söylemesi somut gerçekleri ortaya çıkarmaz. Savcılığın görevi, bunu somut bir şekilde ortaya koymaktır. YAŞ kararlarıyla atılmalar bellidir, hangi sözler nedeniyle atılmaların ortaya konulduğunu siz savcı olarak ortaya koyarsınız o zaman anlarım."

-"BÇG'nin irade beyanı yok"-

Savcı Çetin'in, "Atılma prosedürü bellidir. BÇG'nin böyle bir iradeyi ortaya koyup koymadığını merak ediyorum" demesi üzerine Yaykır, "BÇG'nin bir irade beyanı yoktur. Sadece BÇG olarak söylemiyorum, karargahlarda kurulan hiçbir grubun irade beyanı yoktur. Bütün irade beyanlarını komutan yapar. YAŞ kararıyla atılanların neden atıldığı bellidir" cevabını verdi.

Kemal Çetin'in, "Anayasanın 14. maddesinde sayılan eylemler kapsamında YAŞ kararlarıyla atılmaların olduğunu belirttiniz. Bu kapsamda sayılan eylemler, yıkıcı, bölücü faaliyetler. İhraç kararlarının yanında herhangi bir adli soruşturma yapılmaması bir sorun teşkil etmiyor mu?" sorusuna Yaykır, "Bu beni ilgilendiren bir konu değildir" karşılığını verdi.

Savcı Çetin'in, "Evinizde çıkan belgeler var. BÇG olay bildirim raporu var. Sizin hazırladığınız belirtiliyor. Savunmanızda bunlardan bahsederken 1998 tarihlidir dediniz. 1996'dan itibaren İstihbarata Karşı Koyma görevi aldığınız değerlendirildiğinde, bu belgeler, raporlar hangi tarihten itibaren sizin tarafınızdan hazırlanmaya başlanmıştır ki kabul etmiyorsunuz?" sorusuna Yaykır, "Evimde bulunduğunu iddia ettiğiniz belge 11 Eylül 2011 tarihli Balyoz planına ilişkin bir belge. Bunu da Balyoz iddianamesi açıklandığında internetten indirdim. Bunun dışında belge yok" yanıtını verdi.

-"İddianamenizi doğru yazın"-

Savcı Çetin'in, "İddianamede yer alan belgeler var. Üstünde evinde bulunan belgeler yazıyor, atlanmış olabilir" demesi üzerine Yaykır, "Sayın savcım siz burada bulunan sanıkları müebbet hapisle yargılıyorsunuz. O zaman iddianamenizi doğru yazın, atlanmasın" cevabını verdi.

Savcı Çetin'in, "Emare ve haber olan bilgiler kullanılarak hiçbir personel hakkında işlem yapılmadığını belirttiniz. Personel, sizin haber, emare dediğiniz bilgilere dayanılarak ihraç edildi. Bu anlaşılıyor" demesi üzerine Yaykır, "Hayır anlaşılmıyor, siz öyle anlıyorsunuz. Bunlar MİT'te var. Bu şahısların tarikatlarla ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bize gelen bilgiler daha sonra devletin diğer kurumlarınca da teyit edilip böyle karar verilmiştir" dedi.

-"Özel hayatın ihlali değil"-

Çetin'in, "Şahsi dosyalarda sadece YAŞ kararları yok. Eklerinde kişilerin eşinin başörtülü olması gibi uyarılar da var" demesi üzerine Yaykır, "Bunlar yok, sizin seçtiğiniz cümleler. Örgütsel faaliyetleri ortaya koyan birçok cümle de var" karşılığını verdi.

Çetin'in "İnsanların evine teftiş için subay gönderilebilir mi?" sorusuna Yaykır, "Ben göndermedim, benle ilgili böyle bir husus yok. Ben özel hayatın ihlali olduğunu düşünmüyorum, devlet de düşünmüyor, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de düşünmüyor. Siz sayın savcı olarak düşünebilirsiniz" cevabını verdi.

Duruşmaya, bir süre ara verildi.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın öğleden sonraki bölümünde sanık emekli Albay Erkan Yaykır'ın sorgusuna devam edildi.

Müşteki avukatlarından Hüsnü Tuna'nın, "23-25 Ocak tarihinde Gölcük Donanma Komutanlığında yapılan toplantıya katıldınız mı, göreviniz var mıydı?" sorusuna Yaykır, "Ben hiç bir şekilde katılmadım. Ne de içeriğini bilirim" şeklinde yanıt verdi.

Yaykır, Tuna'nın, "Mart 1998 tarihli Gölcük'te kuran kursları ve kaçak kuran kursları raporunu ne amaçla hazırladınız?" sorusuna "Garnizon Komutanlığı adına hazırladım. Valiliğin verdiği bilgiler doğrultusunda" diye cevapladı.

Tuna'nın, "Gölcük'te çıkan belgelerle ilgili, bir binaya giren kadın ve erkeğin takip edilmesini, bir mahalledeki camiye gidenlerin izlenmesini ne amaçla yaptınız veya yaptırdınız?" sorusuna Yaykır, "Benimle ilgisi yoktur. Tarih doğru mu? O benim görev yapmadığım bir döneme aittir" dedi.

Yaykır, Tuna'nın, "Ömer Lütfi Topal'ın kimler tarafından öldürüldüğünü biliyor musunuz?" sorusu üzerine de "Böyle saçma sapan soruya cevap vermek zorunda değilim. Siz TSK'yı cinayet suçlusu olarak gösteremezsiniz" diye karşılık verdi.

-"Ali Kalkancı'da o yetenek yok"-

Yaykır, Tuna'nın, "Akın Birdal'ın suikaste uğramış olması andıcın uygulandığını göstermez mi? sorusuna "Hayır göstermez. Siz o dönemde bir subay olan birine bunları yönlendirmeniz doğru değil. Yanlış tespitlerle kamuoyunu yönlendirmeye çalışmayın" şeklinde cevap verdi.

Yaykır, Tuna'nın "Ali Kalkancı'nın psikolojik harekatçı olarak kullanmasına ne diyorsunuz?" sorusu üzerine ise "Yok ya, onda o yetenek yok" diye karşılık verdi.

Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal, zaman zaman müşteki avukatlarını davanın dışında soru sormamaları konusunda uyardı.

Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin'in, "Savunmanızda Yusuf Sezer adlı kişiyle görüşmenizi bu kişiyi tanımanız için yaptığınızı söylediniz. Bir vatandaş olarak görüştüğünüzü söylediniz, istihbarat amaçlı değil, doğru mu? Bu şahsı istihbarat elemanı olarak görevlendirdiniz mi? sorusu üzerine Yaykır, şöyle konuştu:

"Ben sizin istihbarat bilginizin olmadığını düşünüyorum. İstihbarat hakkında bilgisi olmaması kişiliyle ilgili değildir. İstihbarat personeli olarak görevlendirilmiş bir personel değildir. Bu tür konuşmalar istihbarat açısından kullanılan tekniklerdir. O personel, Yusuf Sezer, hiç bir şekilde yönetilmiş, yönlendirilmiş biri değildir. Sivil biridir."

Yaykır, Çetin'in, "İddianamedeki takdir ettiğiniz çalışmaları nelerdir?" sorusu üzerine "Bu kendi kendine yaptığı çalışmalardır. Benim yönlendirmem değildir. Kişisel çalışmaları nedeniyle takdir ettim. Aradan 16 yıl geçti, hatırlamıyorum. Belki iyi resim yapıyordu" diye yanıt verdi.

Yaykır, müşteki avukatlarından Emrullah Beytar'ın, "Gölcük'te görev yaptığınız birime BÇG'ye ait bir evrak geldi mi, gördünüz mü? sorusuna "Hayır gelmedi. Ne de duydum, ne de gördüm. Kimse de bir şey söylemedi" dedi.

Yaykır, Beytar'ın, "Yusuf Sezer ile ilgili sorular soruldu. İddianamede ismi çok ayrıntılı geçiyor. 28 Şubat sürecinde bazı sivil toplum kuruluşlarının başkanları, bazı vakıflar, birçok kez fişlenmiş. Bazıları kapatılıyor. Zehra Vakfı Başkanı bir cinayete kurban gitti, Agos gazetesi yazarı Dink var. Sizin, Yusuf Sezer ile görüşmeleriniz örtüşüyor. Bu karanlık cinayetlerle ilgili bilginiz oldu mu? sorusuna "Bunlarla bizim ne ilgimiz ne de bilgimiz vardır. Mahkeme kararıyla kapatılmış derneklerin hesabını bana da soramazsınız" şeklinde cevap verdi.

DURUŞMA SONA ERDİ

Mahkeme Başkanı Köksal, duruşmaya ara verdiğini açıkladı.

Yaykır, iddianameyi hazırlayan cumhuriyet savcıları hakkında suç duyurusunda bulunmak istediğini belirtti. Mahkeme gereği için suç duyurusu talebinin Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verdi.

Bu arada söz alan Savcı Çetin, iddia makamının mağdur edildiğini kaydederek, "Başkanım, siz böyle karar verdikçe herkes suç duyurusunda bulunacak. Burası şov yerine dönecek" dedi.

Salonda bulunan müşteki avukatları ile sanık avukatları arasında kısa süreli sözlü tartışma yaşandı.

Erkan Yaykır, Çevik Bir ile Vural Avar'ın duruşmalardan vareste tutulmalarına karar veren mahkeme, duruşmaya, 27 Ocak Pazartesi saat 09.30'a kadar ara verdi.

(22 Ocak 2014, 10:36)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Darbe kaydına tekzip talebi

Darbe kaydına suç duyurusu

28 Şubat davasında mahkeme heyeti ile ilgili tartışmalar

28 Şubat´a Balyoz etkisi

28 Şubat davası duruşmaları

Flaş!!! 28 Şubat davası açıldı

28 Şubat soruşturması manşetlerimiz

28 Şubat süreci manşetlerimiz

28 Şubat iddianamesinde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5809    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.962.044