Tam
EskidenYeniye
 

28 Şubat´ta 65. duruşma

28 Şubat davasında 65. duruşma görülüyor. Duruşmada sanıkların savunmalarına devam ediliyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

04.02.2014 12:43 28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan yargılandıkları davanın 65. duruşması başladı. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar ve avukatları ile müşteki ve avukatları katılıyor.

Üye Hakim Süleyman Köksaldı, sanık yoklamalarını aldı.

SANIK CEMAL HAKAN PELİT'İN SAVUNMASI

Duruşmada, önce geçen celse savunmasını tamamlayan emekli istihbarat Albay Cemal Hakan Pelit'in avukatı Ümit Kara savunma yaptı.

Kara, müvekkili hakkındaki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Dava dosyasında bulunan CD'lerle ilgili TÜBİTAK tarafından hazırlanacak raporu kabul etmeyeceklerini, buna itiraz edeceklerini dile getiren Kara, "28 Şubat'a çok iyi bakılmalı, üniformalı siyasetçiler, siviller görülecektir. Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in dinlenmesini talep ediyoruz. O dönemin aydınlatılması için bu çok önemli. Mahkemenin vereceği karar, siyaset içinde bulunmayan sadece askerlerin değil, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin geleceğini etkileyecektir" diye konuştu.

SANIK ERDOĞAN ÖZNAL'IN SAVUNMASI

Duruşmada daha sonra 28 Şubat Davası'nın firari sanığı emekli Korgeneral Erdoğan Öznal'ın savunmasına geçildi.

Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal, Öznal'a 28 Şubat Davası iddianamesinin özetini okudu.

Öznal, 1997'de emekli olduktan sonra Genelkurmay Başkanlığı kontenjanından YÖK üyeliğine atandığını, YÖK'ün diğer üyeleri gibi aynı statüde çalıştığını, Genelkurmay Başkanlığı'nın bir elemanı olmadığını anlattı.

YÖK üyelerinin tek başına karar alma durumlarının ve imza yetkilerinin olmadığını belirten Öznal, YÖK'te meslek yüksek okullarıyla ilgili projelerde görev aldığını, mesleki eğitimin gelişimi için çalıştığını, hükümeti yıkmak gibi bir eylemin içinde bulunmadığını savundu.

Öznal, "BÇG temel belgeleri içinde YÖK ve Erdoğan Öznal ismi geçmemektedir. Belgelerin dağıtım listesinde de YÖK ve benim ismin bulunmamaktadır. (BÇG) Burada görev alan arkadaşlar beni tanıyorlar mı? Bana hiç telefon etmişler mi? Bir konferansa davet etmişler midir? Hayır. YÖK, BÇG'nin içinde yer almamıştır. Bilgi için hiç bir belgenin kopyası da gelmemiştir. YÖK'e verilmiş hiç bir görev yoktur. Başka bir kamu kuruluşu BÇG'nin gönderdiği belgelerin yüzde 60'ını uygulamıştır, ama onlara bu suçlama yöneltilmiyor. YÖK, BÇG ile zorla irtibatlandırılmaya çalışılıyor" diye konuştu.

İddianamede ismi geçen belgede tarih, imza bulunmadığını ve askeri yazışmalara göre hazırlanmadığını savunan Öznal, bu belgeyi düzenlediği iddia edilen İdris Koralp'in de belgeden haberinin olmadığını söylediğini kaydetti.

Öznal, şöyle devam etti: "BÇG'den elden hiçbir evrak almadım. Aldıysam bunun imzası, belgesi lazım. Hangi kurye bana evrak teslim etmiştir? Görev yaptığım 7 yıl boyunca hiç bir evrak almadım. BÇG'den de kimse bana telefon etmedi. Bu asılsızdır, doğru değildir. El-Ezher Üniversitesi ile ilgili çalışma da benim değildir, böyle bir şeyde hazırlamadım.

Benim 'siyasi İslamla mücadele' adı altında yaptığım analizin bir muhatabı yoktur. Bunu sadece Başkan Kemal Gürüz'e takdim etim. Bu hükümeti devirmek için mi yapılmıştır? Asla. Bunun basıldığı tarihte de hükümet yoktur. Olmayan bir hükümeti de yıkmaya nasıl teşebbüs edebilirim? Bu analiz, resmi bir belge değildir, YÖK ile ilgisi yoktur. Kemal Gürüz ile de irtibatlandırılamaz. Kemal Gürüz bir göz atarak kütüphanesine koymuştur. Kendisi, okuyan birisidir, bir bilim adamı olarak kütüphanesi geniştir."

Devlet bursu ile yurt dışında okuyan öğrencilerin Türkiye'ye geri çağrılması işleminin kendisi ve YÖK ile ilgisinin bulunmadığını savunan Öznal, bunun hükümetin kararı olduğunu öne sürdü.

Öznal, El- Ezher Üniversitesi diplomalarının denkliğinin kaldırılmasının da Kemal Gürüz döneminde değil, eski YÖK Başkanı Mehmet Sağlam döneminde olduğunu öne sürdü.

Savunmasının ardından Öznal'ın sorgusuna geçildi.

Öznal, Üye Hakim Süleyman Köksaldı'nın, "Çalışmanızla ilgili soracağım. Bu bir günde mi yapıldı? 54. hükümet döneminde mi yapmaya başladınız?" sorusuna "Arşivim zengindir. Bunları toparlamak, derlemek güç olmadı" şeklinde cevap verdi.

Öznal, Köksaldı'nın, "Rahbetli Erbakan'ın o dönemde 'Rektörler selam duracak' diye bir sözü vardı. Bu nasıl algılandı, ilişkiler soğuk muydu? Rektörlerin Anıtkabir yürüyüşü var, katıldınız mı? sorusuna "İlişkiler normaldi. Yürüyüşe katılmadım" diye cevap verdi.

Öznal, Üye Hakim Hakan Oruç'un, "Bazı akademik personel işten çıkarılmış veya idari ceza verilmiş. Siz hoşgörüden bahsettiniz. 1996 yılında bir şey yokken 97, 98 artmış, neden oldu?" sorusuna "Bu bahsettiğiniz çizelgeyi hatırlıyorum. Bu çok doğal bir şey. 28 Şubat dömemini hatırlayın, öğrenci olaylarını. Hangi suçlardan olduğunu hatırlamıyorum. Cezalar hakkında bir yorumda bulunamıyorum" diye yanıt verdi.

Müşteki avukatlarından Emrullah Beytar'ın, "BÇG ile ilginizin olmadığını söylediniz. Ancak bazı kurumlara BÇG evraklarının gittiğini belirttiniz. Bunu nereden biliyorsunuz? sorusuna Öznal, "İddianameden öğrendim. Genelkurmay'a telefon açıp soracak değilim" şeklinde yanıt verdi.

Duruşmaya ara verildi.

Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, sanıklardan emekli Korgeneral Erdoğan Öznal'ın sorgusuna devam edildi.

Müşteki avukatlarından Özgür Uslu'nun "Siyasi İslam'la ilgili kitapçıkta bazı beyanlarınız var. Bunlar bilimsel mi" sorusuna Öznal, "Bunlar benim şahsi fikirlerimdir. Ortada bir tehdit görüyorum ve bunu izah ettim. Bilimsel, bunlar davayla ilgisi olmayan konular" diye yanıt verdi.

Öznal, müşteki avukatlarından İbrahim Öztürk'ün, "YÖK'te görevli bir general olarak YÖK'ün, BÇG'nin bir bürosu gibi çalıştığı iddiası var, ne diyeceksiniz" sorusunu, "YÖK'ün, BÇG'nin amaçlarını yerine getirdiği bir iddia. Bunu savunmamda söyledim. BÇG belgelerinde YÖK, Erdoğan Öznal'ın ismi geçmiyor. Bunu defalarca söyledim" diye yanıtladı.

Öznal, Öztürk'ün "YÖK'teki başörtüsünü yasaklama brifingine katıldınız mı, sizin bunda rolünüz oldu mu" sorusuna "Çok uzun zaman geçti üzerinden, bunu hatırlamam mümkün değil" dedi.

Müşteki avukatlarından Namık Kemal Burhan'ın, "Aynı dönemde BÇG faaliyetlerini sizin kaleme aldığınız gibi bir algı oluştu, birbiriyle uyuşuyor" demesi üzerine Öznal, "Fikirlerin uyuşması. Aynı düşüncedeyiz, aynı paraleldeyiz, aynı kökten geliyoruz. Fikirlerin uyuşması normal" diye konuştu.

Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin'in, "YÖK başkanına gönderdiğiniz belgede Refah Partisinin hedef alındığı anlaşılıyor. Bir yıldırma, baskı söz konusu. Sizin düşüncenize göre bu bahsettiğiniz yöntemleri kimler kullanmalıdır, ya da kullandı" sorusuna Öznal, "Bu çalışma şahsi düşüncemi yansıtmaktadır. Bir kurumu muhatap almamaktadır. Bir anonimdir. Kimsenin temsilcisi değilim. Kim eline alırsa. Seçim diyorum, sandık diyorum. Ama demokrasi çerçevesinde" karşılığını verdi.

-"BÇG ile YÖK'ün hiçbir ilgisi bulunmamaktadır"-

Öznal'ın sorgusunun ardından savunma yapan avukatı Metin Şenay, müvekkilinin Genelkurmay Başkanlığı kontenjanından YÖK üyesi gösterildiğini, cumhurbaşkanınca atandığını ve meslek yüksek okullarıyla ilgili çalışmalar yaptığını söyledi.

"Batı Eylem Planı YÖK'e yayınlanmadı. BÇG rapor sistemi belgesinde, 29 Nisan tarihli belgede raporların düzenlenerek, kamu kurum ve kuruluşlardan alınan bilgilerin bildirilmesi istenmiş. Çevik Bir imzasıyla. Bu şekilde de YÖK ile irtibat kurulmuştur" diyen Şenay, şöyle konuştu:

"BÇG ile YÖK'ün hiç bir ilgisi bulunmamaktadır. YÖK'ten BÇG'ye hiçbir evrak gelmediği görülmüştür. Müvekkilim, YÖK başkanına sunduğu kitapçığı kendisi hazırlamıştır. Bu tarihte Refah-Yol hükümeti iktidarda değildi. Amaç devletin, önemli kurumların paylaştığı korku ve endişeleri paylaşarak dikkatleri bu konuya yoğunlaştırmaktır. Belge, açık kaynaklardan derlenen bilgilerle hazırlanmıştır. Hükümeti hedef alan hiç açıklama yoktur. Dağıtımı yapılmamıştır. Kitabın Kemal Gürüz'ün evinde ele geçirilmesiyle YÖK, BÇG ilişkisi kurulmuştur."

Şenay, müvekkilinin hazırladığı kitabın düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ve yayımlanmadığını belirterek Öznal'ın duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti.

-"Hükümeti yıkmak gibi bir eylemin içinde bulunmamıştır"-

Sanıklardan emekli Hakim Albay Orhan Nalcıoğlu'nun avukatı Aytekin Erol da savunmasında, müvekkilinin askeri yasalar çerçevesinde askeri müşavirliğe karşı sorumlu olduğunu, Genelkurmay Başkanlığındaki toplantılara katılmasının bir zorunluluk olduğunu bildirdi.

Erol, "Müvekkilimin müşavirliğe karşı sorumluluğu bulunmaktadır. Emirle birkaç kez çalışma grubunun toplantılarına katılmıştır. Hükümeti yıkmak gibi bir eylemin içinde bulunmamıştır. Yasaya aykırı yasa dışı bir uygulama yoktur. Eyleme, şiddete katılmamıştır. Hükümetin istifasında da cebir ve şiddete dayalı bir istifadan söz edilmemektedir. Müvekkilim hakkında beraat kararı verilmesini talep ederim" dedi.

DURUŞMA SONA ERDİ: DAVA 10 MART'A ERTELENDİ

Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal, Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin'den davayla ilgili mütalaasını sordu.

Savcı Çetin, yokluğunda tutuklama kararı bulunan Cevat Temel Özkaynak ile Sedat Arıtürk'ün tahliyesini isteyerek diğer tüm sanıkların adli kontrol şartlarının devamını talep etti.

Verilen aranın ardından kararı açıklayan mahkeme, yokluğunda tutuklama kararı verilen iki sanığın tutukluluk hallerinin devamı ile diğer tüm sanıkların adli kontrol şartlarının devamına karar verdi.

Mahkeme, duruşmayı 10 Mart Pazartesi 09.30'a erteledi.

------------------------------------------------------------------------------

DÜN GÖRÜLEN 64. DURUŞMADA YAŞANANLAR

SANIK ERGİN CELASİN'İN SAVUNMASI

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, geçen celse savunmasını tamamlayan eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Ergin Celasin'in sorgusuna devam edildi.

Müşteki avukatı Necip Kibar'ın, "Başörtüsü, sizin kanaatinize göre ne zaman sorun olarak ortaya çıktı?" sorusuna, Celasin, "Benim ismimin geçtiği yerlerde atılı suç olarak böyle birşey yok. Böyle bir soru olamaz" yanıtını verdi.

Kibar'ın, "Başörtülü öğretmen, memur ve öğrencilerin atılması bunun sorun olduğunu göstermiyor mu?" sorusu üzerine Celasin, "Bunu, Milli Eğitim Bakanlığı'na, İçişleri Bakanlığı'na sorun" dedi.

Müşteki avukatı İbrahim Öztürk'ün, "YÖK, 28 Şubat döneminde, başörtüsü konusunda verdiği brifingin emrini kimden aldı?" sorusunu, Celasin, "Her yerde brifing olabilir. Bu kanuni bir haktır, emir verilmedi" şeklinde yanıtladı.

Müşteki avukatı Namık Kemal Urhan'ın, "Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na gönderilmiş olan BÇG ile ilgili emir ve talimatlar konusunda ne diyorsunuz?", sorusuna Celasin, "Bunlar kişiye özel, gizli evraklar. Yüzlerce, binlerce evrak gelir, ilgili başkanlık gereğini yapar. Birçok şeyi kimse görmez. 16 yıl önce gelen bir evrakı nasıl hatırlayabilirim? Bu mümkün değil" yanıtını verdi.

Müşteki avukatı Emrullah Beytar'ın, "Siz 54. Hükümetin iş başında olduğu dönemde Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda kurmay başkanıydınız. Sayın Çetin Dizdar, 'BÇG toplantılarına Hava Kuvvetleri Komutanını temsilen katıldığını' söyledi. Sizin kurmay başkanı göreviniz ve sonrasında, BÇG'ye, Hava Kuvvetlerini temsilen katılan oldu mu?" sorusunu,Celasin, "Hayır böyle birşey olmadı. Benim bulunduğum dönemde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda BÇG'de görev yapan olmadı" diye yanıtladı.

Sanık emekli Korgeneral Vural Avar'ın, "BÇG'nin emir çıkaran bir yer olmadığı defalarca ifade edildi. 'BÇG emri' diye yazılı bir emir gördü mü?" sorusuna, Celasin, "Öyle birşey gördüğümü hatırlamıyorum" karşılığını verdi.

Avar'ın, "TSK'da başörtülü yakınları olanlar olmuş ve o döneme kadar hiçbir sorun yaşanmamıştır. Son dönemde başörtüsü ile türban birbiriyle eşleştirilmiştir. Bu yanlış. İrticayla mücadele eden makamların ele aldığı şey başörtüsü değil, türbandır. Çünkü türban belirli bir zümrenin adeta simgesi haline dönüştürülmüştür. ve bu simge diğer kurumlarda olduğu gibi TSK'da da tepkiyle karşılanmıştır. Çıkartılan emirlerde başörtülü kişilerin mi türbanlıların mı hedef alınması amaçlanmıştır?" sorusuna, Celasin, "Hatırlamıyorum" karşılığını verdi.

Avar'ın sorusuna, müşteki avukatlarının itiraz etmesi üzerine Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal, "Burada türbanla, başörtüsünün ayrımını tartışacak değiliz. Konumuz bu değil. Lütfen sessiz olalım" uyarısında bulundu.

Söz alan müşteki avukatı Necip Kibar, "Benim müvekkillerimin çoğu türbanından dolayı üniversitelerinden uzaklaştırıldı. Başörtülü olarak gösterilen husus, daha sonra türbana çevrildi. Başörtüsü serbest, türban yasaksa, siz bunu çizin başörtülü arkadaşlarımız okullarına devam etsin. Başörtüsü ile türbanı ayıran bir çalışmanız oldu mu?" sorusuna Celasin, "Bununla ilgim yok" yanıtını verdi.

-"Hükümeti devirme amacı yok"-

Celasin'in avukatı Ali Aydın Akpınar, 28 Şubat'ta darbe girişiminden bahsedilemeyeceğini, sanıkların, bir araya gelerek hükümeti devirme gibi bir amaçlarının olmadığını savundu.

Darbe suçunun, "cebir ve şiddet" gerektirdiğini ifade eden Akpınar, "Cebir ve şiddet kullanılarak hükümetin devrilmesi planları yapılmış olsa dahi icra hareketleri yoksa, bu suç kapsamında cezalandırılmadan söz edilemez. Darbe neden gerçekleştirilemedi bunu savcı net bir şekilde ortaya koymalı" dedi.

Akpınar, müvekkilinin duruşmalardan vareste tutulmasını ve beraatına karar verilmesini istedi.

Akpınar'ın savunmasını tamamlamasının ardından, hakkında verilen yokluğunda tutuklama kararı kaldırılan 28 Şubat Davası'nın firari sanığı emekli Korgeneral Erdoğan Öznal'ın kimlik tespiti yapıldı.

Öznal, iddianameyi okuduğunu belirterek, savunma yapmak için yarına kadar süre istedi.

Duruşmaya, saat 13.30'a kadar ara verildi.

SANIK CEMAL HAKAN PELİT'İN SAVUNMASI

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunma yapan emekli istihbarat Albay Cemal Hakan Pelit, 1992-1998 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanlığında Yıkıcı Faaliyetlere Karşı Koyma biriminde görevli olduğunu belirtti.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında çalışan askeri personelle ilgili bilgilerin kendilerinde toplandığını aktaran Pelit, yasa ve yönergelerle sınırı çizilen görev dışına çıkmadığını ifade etti.

Savcılık ifadesini yorgun ve uykusuz bir şekilde verdiğini savunan Pelit, yasak sorgu yöntemleriyle alınan ifadesinin iddianameye yanlış ve yanlı yansıtıldığını öne sürdü.

Savcılıkta, kendisine BÇG ile ilgili sorular sorulduğunu anlatan Pelit, savcının, kendisini, "ön kabullere dayalı sorularla" yönlendirmek istediğini iddia etti.

İddianamede, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla ordudan ihraç edildiğini öne süren Yusuf Kale'nin, soruşturma sırasında gönderdiği belgelerin yer aldığını anımsatan Pelit, yaptıkları inceleme sonucunda, Kale'nin YAŞ kararıyla ordudan atılmadığını, yaş haddinden emekli edildiğini tespit ettiklerini kaydetti.

Yusuf Kale'nin, "Bir subayın evine dini yayınlar konularak bunun aleyhte kullanıldığı" iddiasına değinen Pelit, söz konusu durumun gerçeklemesi durumunda, bunun YAŞ kararları sırasında ortaya çıkacağını söyledi.

Kale'nin iddianamedeki adresinin başka bir kişiye ait bir işyerine çıktığını ileri süren Pelit, davada, şaibeli kişilerin gönderdiği dilekçelerle birbirine benzeyen suç isnatlarıyla müşteki yaratılmaya çalışıldığını öne sürdü.

-"Sivillere herhangi bir işlem yapmadım"-

Emniyet, MİT ve Jandarma Genel Komutanlığının da arasında bulunduğu ilgili kamu kurumlarından personel hakkında bilgi alarak görevi gereği "sakıncalı-şüpheli personel formu" doldurduğunu anlatan Pelit, sadece Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeliyle ilgili işlemler yaptıklarını, sivil kişilerle alakalı herhangi bir işleminin söz konusu olmadığını bildirdi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığında BÇG oluşturulmadığını söyleyen Pelit, "Deniz Kuvvetleri Komutanlığında BÇG'nin bir şubesi ya da uzantısı yok. Benim de BÇG ile herhangi bir bağlantım yok. Deniz Kuvvetleri Komutanlığında böyle bir birim oluşturulması teknik olarak mümkün değil" diye konuştu.

Cemal Hakan Pelit, görevinin, ilgili birimlerden aldığı bilgiyi üstlerine iletmek olduğunu belirtti..

Pelit, beraatine karar verilmesini talep etti.

-"BÇG çalışmalarıyla ilgili bilgim yok"-

Savunmasını tamamlamasının ardından Pelit'in, sorgusuna geçildi.

Müşteki avukatı Necip Kibar'ın, "Sizin, '1995'teki seçimlerde Refah Partisi iktidar olmazsa bir sonraki seçimlerde tek başına iktidara gelir' şeklinde üstlerinize bir rapor sunduğunuz belirtiliyor. Böyle bir görüşünüz oldu mu" sorusuna, Pelit, "Bu o dönemde gazetelerde yer alan bir iddiaydı" yanıtını verdi.

"Genelkurmay Başkanlığına ne sıklıkta gittiniz? Girişte size bir kart verildi mi? Hangi birimlere gittiniz? İç Güvenlik Harekat Merkezi, Genelkurmay Başkanlığının neresinde? Burada BÇG'nin çalıştığı yerin karşısında bir basın odası var mı" sorularını Pelit, "Genelkurmay Başkanlığına 15 günde bir gidiyordum. Burada bize bir refakatçi ve kart veriyorlardı. Bu kartla sadece ilgili birimlere giriş yapabiliyorduk. Bir basın odası yoktu. BÇG'nin çalışmalarıyla ilgili bilgim yok" diye yanıtladı.

-"Bir kişinin raporuyla ordudan atılma mümkün değil"-

Pelit'in avukatı Ümit Kara da Deniz Kuvvetleri Komutanlığında ayrı bir BÇG'nin oluşturulmadığını savunarak "Müvekkilimin çalıştığı birim irtica tehdidi karşısında, ilk kez oluşturulmuş yeni bir birim değildi. Bu önceden beri yasa ve yönergelere bağlı çalışan bir birimdi" dedi.

Bir kişinin hazırladığı raporla ordudan atılmanın mümkün olmadığını savunan Kara, bir personelin YAŞ'a sevk edilmesi için en az 30-35 imzanın gerektiğini söyledi.

Duruşma, yarın (bugün-4 Şubat) saat 09.30'a ertelendi. Avukat Kara, o duruşmada savunmasını yapmaya devam edecek.

(04 Şubat 2014, 12:43)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Darbe kaydına tekzip talebi

Darbe kaydına suç duyurusu

28 Şubat davasında mahkeme heyeti ile ilgili tartışmalar

28 Şubat´a Balyoz etkisi

28 Şubat davası duruşmaları

Flaş!!! 28 Şubat davası açıldı

28 Şubat soruşturması manşetlerimiz

28 Şubat süreci manşetlerimiz

28 Şubat iddianamesinde arama yap

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5831    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Kara Kuv.: 92 Müebbet Gerekçesi

09.06.2022 17:18 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki (KKK) eylemlere ilişkin 132 sanıklı davada 30 Aralık 2021'de verilen kararların gerekçesi açıklandı. 6 ..
Tamamı 9.6.2022

Fetö Üniversite Yapılanması davası

09.06.2022 14:46 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından açılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanmasına' ilişkin 12'si tutuklu 37 öğrencinin yargılandığı davanın görülmesine devam edil..
Tamamı 9.6.2022

Yargıtay İyidil'in Cezasını Az Buldu

08.06.2022 09:50 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski Korgeneral Metin İyidil ile eski Tümgeneral Hamza Koçyiğit'e 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım' suçundan verilen 12 yıl 6'şar ay hapis cezalarını, eksik ceza..
Tamamı 8.6.2022

Darbeci 2 Pilot Kayıplara Karıştı

10.06.2022 10:35 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat kararları istinaf mahkemesince bozulan sanık 6 eski pi..
Tamamı 10.6.2022

Kılıçdaroğlu'nun Danışmanına Hapis

10.06.2022 16:53 İstanbul'da, FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki akademik yapılanmasına ilişkin davada, Yargıtayın bozma kararının ardından dosyası ayrılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eski başdanışmanı Fatih Gürsul, 'FETÖ..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yöneticilerine 166 Yıl Hapis

10.06.2022 12:16 Adana, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis ve Şanlıurfa'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin ayrı ayrı görülen davalara devam edildi. Sonuçlanan davalar..
Tamamı 10.6.2022

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

10.06.2022 10:15 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 10.6.2022

Kriptolu Dinleme Cezaları Onandı

09.06.2022 14:34 Ankara'da, devlet büyüklerinin kriptolu telefonlarının usulsüz dinlenmesine ilişkin davada, kapatılan TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen ile darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'nde bulunan Fetullahçı Terör Örgütü'nün (F..
Tamamı 9.6.2022

Dink Davasında Hapisler Onandı

08.06.2022 16:54 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetö elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin de aralarında bulunduğu 6's..
Tamamı 8.6.2022

İzmir: Darbeye 60 Onama 80 Bozma

04.06.2022 20:51 İzmir'de, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından açılan ve 282 sanıklı dava, dosyaları ayrılarak 2018'de hüküm verilen 137 sanığın dosyası Yargıtay'da görüşüldü.

14 Nisan'daki gelişmeye dair edinilen ..

Tamamı 4.6.2022

Yakalanan İlk Darbecinin davası

09.06.2022 09:59 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 9.6.2022

Balyoz Yargısı Yargılanıyor

08.06.2022 16:40 Ankara'da, Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında 'Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yok..
Tamamı 8.6.2022

Nazilli Esnaf Yapılanması davası

08.06.2022 15:32 Aydın'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Nazilli ilçesindeki esnaf yapılanmasına ilişkin soruşturma kapsamında 62 sanığın yargılanmasına devam edildi.

20 Mayıs'ta Aydın 3. Ağır..

Tamamı 8.6.2022

Ordu: Yeni Yapılanmaya 17 Hapis

08.06.2022 15:20 Ordu'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yeni il yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 41 sanıktan 17'sine, 1 yıl 13 ay ile 6 yıl 10 ay 15 gün arasında değişen hapis cezası verildi.
<..

Tamamı 8.6.2022

Gülen'in İtirafları İndirim Gerekçesi

10.06.2022 11:09 Ankara'da, MİT operasyonuyla Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen Selahaddin Gülen'in 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı aldığı 3 yıl 4 ay hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

1..

Tamamı 10.6.2022

Şike: Cezaya Onama Beraate Bozma

09.06.2022 16:51 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' soruşturmasında kumpas kurduğu gerekçesiyle örgüt mensubu 88 sanığın yargılandığı davada verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi'..
Tamamı 9.6.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
56.337.178