Tam
EskidenYeniye
 

Eroğlu: Faili meçhuller illa bulunacak değil

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer´in, hakkında soruşturma açılmasını istediği Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs´taki Ergenekon yapılanmasına inanmadığını söyledi. Eroğlu, Başbakanlığım süresinde Ergenekon´un varlığını sezinlemedim. diyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

Derviş Eroğlu: Faili meçhul her ülkede olur, illa bulunacak diye bir şey yok!!!

KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer´in, hakkında soruşturma açılmasını istediği Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs´taki Ergenekon yapılanmasına inanmadığını söyledi. Eroğlu, Başbakanlığım süresinde Ergenekon´un varlığını sezinlemedim. diyor.

İktidara gelirsem Ergenekon iddialarını araştırırım!!!

Ergenekon soruşturmasında gelinen noktayı Zaman´a değerlendiren Eroğlu, buna rağmen 19 Nisan´daki seçimlerde iktidara gelmeleri halinde rapordaki iddiaların üzerine gideceğini söyledi. Eroğlu, gerekirse Meclis´te genel soruşturma açacağını ifade etti. Başbakan olduğu dönemde Ergenekon´un varlığına ilişkin bir bilginin kendisine ulaşmadığını kaydeden UBP liderinin, faili meçhul cinayetlerle ilgili yaklaşımı ise hayli ilginç: Dünyanın her yerinde faili meçhuller vardır. İlla ki her olayın faili bulunacak diye bir şey yok. Eski KKTC Başbakanı Eroğlu, avukatı Aygün Doratlı aracılığıyla Soyer´e gönderdiği yazıda kullandığı ´Yabancı bir devlet olan TC´ ifadesinin hata olduğunu kabul etti.

Böyle başbakan adayı dünyada başka var mı acaba?

Birkaç faili meçhul dünyanın her yerinde olan şey. Her cinayetin faili bulunacak diye birşey yok.

Eski Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Mustafa Özbek´te ele geçirilen belgelerde, 1998 yılı seçimlerinde UBP ve lideri Derviş Eroğlu´nun desteklenmesi için 20 milyon Euro harcandığına dair bilgiler vardı. KKTC Başbakanı Soyer, belgenin eline ulaşmasının ardından başsavcılıktan olayın araştırılmasını talep etti. UBP ve Eroğlu, soruşturma talebine sert dille tepki gösterdi. Geçtiğimiz hafta yaşanan bu gelişmelerin ardından konuştuğumuz Derviş Eroğlu, Bu raporu kim yazdı onu bilmiyoruz. Ergenekon´la bağlantılı bir rapor mu, onu da bilmiyoruz. Raporda benim Ergenekon´la bağlantılarım olduğuna dair pek bir bilgi yok zaten. Bu gibi olayların Kıbrıs´ta olması da çok mantıklı gelmiyor. diyor. Kıbrıs´taki faili meçhul olayların abartılmamasını isteyen Eroğlu´nun bu konuya yaklaşımı dikkat çekici: Burası küçük bir ülkedir. Faili meçhul gibi olaylar pek fazla yoktur. Birkaç faili meçhul olmuştur ama bu, dünyanın her yerinde olmuştur. Her cinayetin faili bulunacak diye bir şey yoktur. Bulunması gerekir mi? Evet, gerekir. Başbakanlığı döneminde, 6 Mayıs 2001´de evi bombalanan Eroğlu, saldırıyla ilgili dönemin genel kuvvetler komutanı ile görüştüğünü, ´araştırıyoruz´ cevabını aldığını fakat hiçbir sonuç çıkmadığını dile getiriyor. Neden sonuç çıkmadığı sorusuna, Ne bileyim ben? Bilsem üzerine giderim zaten karşılığını veriyor.

Soruşturma talebine kaynak teşkil eden belgelerde Eroğlu´nun Ergenekon iddianamesinde adı Veli Küçük´le birlikte geçen Yalçın Tanfer´le ilişkisi olduğu belirtiliyor. Eroğlu, Tanfer´le görüşüp görüşmediğini hatırlamıyor. Ergenekon sanıklarından Sinan Aygün, Muzaffer Tekin, Semih Tufan Gülaltay, Mustafa Özbek gibi isimlere KKTC vatandaşlığı verdiğinin hatırlatılması üzerine şunları söylüyor: Sinan Aygün´e Kıbrıs davasına verdiği katkılardan dolayı vatandaşlık verdik. Fakat sonra iptal edildi. Başbakan olursam tekrar vatandaşlık vereceğimi söylediğim yönünde haberler yalandır. Muzaffer Tekin ve Gülaltay´ı tanımıyorum. Vatandaşlık verilip verilmediğini de bilmiyorum. Belgelerin ortaya çıkmasının ardından soruşturma için ismi geçen eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş´ın mağdur olduğu düşünülerek kendisinden özür dilenmişti. Olayda suçlanan tek isim olan Eroğlu, Denktaş gerçekten masum mu? sorusuna şöyle cevap veriyor: Bilemem. Herkes kendinin ne olduğunu bilir. Ben ne olduğumu biliyorum.

Türkiye´ye ´yabancı devlet´ dememiz hata

Eroğlu, Zaman´ın kamuoyuna duyurduğu ´Yabancı bir devlet olan TC´ ifadesinin bir hata olduğunu kabul ederken, suçu avukata atıyor: Türkiye bizim için anavatandır. Biz hep böyle zikrederiz. Yabancı devlet tabiri ise üçüncü ülkeler için kullanılır. Mesela İngiltere için. Eroğlu, avukatı Aygün Doratlı aracılığıyla Soyer´e gönderdiği yazıda, kendisinden özür dilenmemesi halinde dava açacağını belirtmişti. Bu yazıda, Ergenekon soruşturması için, Yabancı bir ülke olan TC´de Ergenekon soruşturması adı altında yapılmakta olan soruşturma tanımlaması yapılmıştı.

Baskı yüzünden seçimlerden çekildiğini doğruladı

Başbakan Soyer´in 2000 yılı cumhurbaşkanlığı seçimlerinden neden çekildiğini açıklasın. Korkmasın. çağrısını hatırlattığımız Eroğlu, bu seçimde kendisine ´çekil´ baskısının geldiğini kabul ediyor. Bu telkinlerin, dönemin TC hükümetinden geldiğini, bir bakanın Ada´ya gelip kendisiyle görüştüğünü anlatıyor. Buna rağmen aday olduğunu ve ikinci tura kaldığını aktaran Eroğlu, ikinci tur öncesinde telkinlerin arttığına işaret ediyor: Hem ülke için hem partimiz için iyi olmayacağı düşüncesiyle geri çekildik. Neden iyi olmayacaktı? sorusuna cevabı ise şöyle: Denktaş olduğu müddetçe Türkiye her seçimde ondan yana tavır koymuştur. Daha fazla ısrar etmekte anlam yoktur diyerek çekildik. Birinci turda zaten iyi de oy almıştık. Muhalefet desteklese kazanabilirdim de. Çekilmesinde asıl sebebin ne olduğu sorusuna, Çok soru soruyorsunuz. Bir gazeteci olarak tabii haklısınız. karşılığını veriyor, ama hükümet dışında herhangi bir yerden baskı gelmediğine de özellikle vurgu yapıyor. Eroğlu o dönemde söylediği, Peşimde 41 MİT ajanı var. sözünün ise espri olduğunu savunuyor.

´Ergenekon´un Kıbrıs uzantısı´ konulu manşetlerimiz

(14 Nisan 2009)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=589    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
64.655.942