Tam
EskidenYeniye
 

Paralel ihanet mektupları

Fethullah Gülen'in 'Onursal Başkanı' olduğu ABD'deki Peace Islands Institute'ün Küresel İşler Merkezi Direktörü Mehmet Kılıç imzasıyla gönderilen mektuplar ortaya çıktı. Türkiye aleyhine tam bir 'ispiyon' niteliğindeki mektuplarda; Başbakan Erdoğan'ın Gülen'i karalayarak dikkatleri başka yönlere çekmeye ve yolsuzlukları örtbas etmeye çalıştığı ileri sürülüyor, Erdoğan'ın yolsuzluklara bizzat karıştığı ve şüpheli olduğu ima ediliyor. BM'ye üye tüm ülkelerin büyükelçiliklerine gönderilen mektuplarda cemaatin siyasete karışmadığı da iddia ediliyor. Mektuplar, akıllara Azetbaycan'daki cemaat yetkilisinin Gülen'e yazdığı mektubu hatırlattı. Azerbaycan örgütlenmesinde yaşanan zorluklara dikkat çekilen mektupta, cemaatin yabancı ülkelerdeki nüfuzu kullanılarak Azerbaycan üzerinde baskı kurulması istenmekteydi. Azerbaycan'ı karıştıran bu mektuptan kısa süre sonra önemli gelişmeler peşpeşe geldi. Cemaat faaliyetleri durduruldu. PII'nın bu mektuplarına benzer hatta çok daha somut başka bulgular da mevcut. Şaşırtıcı şekilde hepsi birbiriyle örtüşen bu bulgular cemaat yöneticilerinin daha önce gündeme gelen bir tercihi yaptıklarını gösteriyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

10.04.2014 10:53 Star gazetesi, ABD’deki Gülen grubu örgütlerinin Washington ve New York’taki yabancı elçiliklere gönderdiği Türkiye’yi karalayan ‘ihanet mektupları’na ulaştı. İddialara ve iftiralara dayanan ispiyon mektupları, Fethullah Gülen’in ‘Onursal Başkanı’ olduğu ABD’deki Peace Islands Institute tarafından, BM üyesi ülkelerin büyükelçilerine gönderildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sözkonusu mektubun varlığını geçen hafta BM’de düzenlediği basın toplantısında açıklamıştı. Gülen grubunun ABD’deki örgütlerinden biri olan PII Küresel İşler Merkezi Direktörü Mehmet Kılıç imzasıyla gönderilen ve ‘ispiyon’ niteliği taşıyan mektuplar, ispatlanmamış iddialara ve iftiralara dayanıyor.

‘Tek parti demokrasi yıllarıydı’

Mektuplarda “90 yaşındaki Türkiye demokrasisi büyük bir krizle yüzleşiyor” denilerek, özellikle Bediüzzaman Said Nursi’ye ve kitaplarına yönelik hapis, yasaklama yılları olarak bilinen ‘tek parti’ dönemi de bu ‘demokrasi yılları’ içinde sayılması dikkat çekti.

Referansları Wall Street Journal

Başbakan’ın Fethullah Gülen’i ‘dikkatleri başka yöne çekmek için’ karalamaya çalıştığı öne sürülen mektuplar “Türkiye’deki muazzam büyüklükteki bir yolsuzluk soruşturması dünya çapında manşetlere çıktı” diye başlıyor ve New York Times, Wall Street Journal gibi ABD gazetelerinde yer alan Türkiye aleyhtarı haberler referans gösteriliyor.

Dört gözle görüşmeyi bekliyoruz

İhanet mektubu, “Uygun olduğunuzda sizinle görüşmeyi dört gözle bekliyoruz” diye bitiyor. Mektupların 3 sayfalık ‘sıkça sorulan sorular’ ekinde ise Türkiye ile ilgili inanılmaz suçlamalara yer veriliyor. Mektupta, gerçeklere aykırı olarak, görev yerleri değiştirilen emniyet mensupları ile savcıların, Temyiz Mahkemesine başvurduğu ve bu başvuruda haklı bulundukları iddiası da bulunuyor. Ayrıca, Gülen Cemaati’nin siyasi hiçbir eyleminin bulunmadığı iddia ediliyor.

Karanlık bir Türkiye tasviri

Söz konusu eklerde 17 Aralık operasyonu esnasında Türkiye’de de sosyal medya hesapları üzerinden yayılan montaj kasetlerden alıntılar yapıldı. Söz konusu operasyonunun sadece yolsuzluk amaçlı yapıldığı yalanının yazıldığı mektupta hükümetin tepkilerine de yer verildi. Basına da yansıyan görüşlerin ilgili bölümlerinin alınmasıyla verilen görüşlerde hükümetin büyük bir baskı havası oluşturduğu iddia ediliyor.

Hükümetle güç mücadelesi!

İhanet mektubu bu süreçte Türkiye’de medyaya erişimin ciddi biçimde engellendiği, emniyet, yargı ve STK’lara üst düzeyde baskı uygulandığı savunulurken hedefe Fethullah Gülen grubunun konulduğu öne sürüldü. Hükümetin bu eylemlerinin STK ve Gülen gurubunun haklarına bir ‘tecavüz’ olduğu ileri sürülen mektupta ilgili bölümün başlığının “Sayın Gülen ile Sayın Erdoğan arasında siyasi bir güç mücadelesine mi tanık oluyoruz?” olması ise oldukça dikkat çekiciydi.

Gülen tarafsız kalmış

Mektupta, Gülen örgütünün siyaset üstü bir yapı olduğu savunularak “Biz demokrasiyi ve sosyal adaleti savunan bir sivil toplumuz” denildi. Mektupta ayrıca Fethullah Gülen’in bütün bu olup bitenler karşısında sessizliğini koruduğu iddia edildi.

BAŞBAKANA DA ‘ŞÜPHELİ’ DİYOR

Sizin de farkettiğiniz gibi, Türkiye’deki muazzam büyüklükteki bir yolsuzluk soruşturması dünya çapında manşetleri oluşturdu ve aynı zamanda, New York Times, Wall Street Journal, Washington Post ve daha birçok ABD yayınlarında yer aldı. Şu ana dek, skandallar 3 Bakan’ın istifasına ve 5 milletvekilinin de AK Parti’den istifasına sebebiyet verdi. Birçok bürokrat ve diğer sektörlerden kişiler, AK Parti’nin ve onun liderliğinin, sözkonusu soruşturmaya müdahale etme, yargıya, savcılara, polise ve basına gözdağı verme çabalarını protesto etti.

Türkiye her zaman için, Ortadoğu’da, anayasal demokrasi modeli olarak değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, 90 yaşındaki bu demokrasi, şimdi büyük bir krizle yüzleşiyor. Başbakan’ın kendisinin ve üç bakan oğlunun müdahil olduğu dört ayrı yolsuzluk soruşturması, Türkiye’nin demokratik kurumlarını önemli ölçüde zayıflatan, hukukun üstünlüğünün, insan haklarının, basın özgürlüğünün ve ifade özgürlüğünün çöküşüne neden olan, muazzam bir hükümet tepkisini harekete geçirdi.

Dikkatleri, skandallardan başka bir yöne çekmek girişimi ile, AK Parti üyeleri ve liderliği Peace Islands Institute (Barış Adaları Kuruluşları) Onursal Başkanı Sayın Fethullah Gülen’i karalamaya çabalamaktadır. Bu şekilde, bazı kaygılara yanıt vermek ve ortaya çıkabilecek sorulara yanıt verebilmek umuduyla, gelişmelerle ilgili size kısa bir özet sunmayı arzu ediyoruz.

Zamanınızın ne kadar değerli ve kısıtlı olduğunu tamamen takdir ederek, Türkiye’deki son gelişmeleri özetlediğimiz, kaygılara ve belki de bazı sorularınıza yanıt verdiğimiz bir yazılı özetin, ofisiniz için çok yararlı olacağına inanıyoruz.

Gösterdiğiniz nezaket için şimdiden teşekkür ediyor ve uygun olduğunuzda sizinle görüşmeyi dört gözle bekliyoruz.

Saygılarımla,

Mehmet Kılıç,

Center for Global Affairs, Müdürü

ALLIANCE FOR SHARED VALUES, ABD’DEKİ GÜLEN ÖRGÜTLERİNİN ÇATISI

Peace Islands Institute’ün üyesi olduğu Alliance for Shared Values, ABD’deki Gülen örgütlerinin çatı örgütü niteliğinde. ASV’nin diğer üyeleri de Rumi Forum, Pacifica Institute, Dialogue Institue, Atlantic Institute, Dialogue Institute of the Southwest, Istanbul Center, Niagara Forum gibi diğer cemaat örgütleri. Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun ‘ispiyon mektubu’nu gündeme getirmesinin ardından bu örgütler yerine, Gülen Grubu’nun ABD’deki bir başka ağı olan Turkic American Alliance’dan cevap gelmişti. (Star)

PARALEL ÖRGÜTÜN ANAVATANI NERESİ?

Mektuplar, akıllara Azetbaycan'daki cemaat yetkilisinin Gülen'e yazdığı mektubu hatırlattı. (1)Azerbaycan örgütlenmesinde yaşanan zorluklara dikkat çekilen mektupta, cemaatin yabancı ülkelerdeki nüfuzu kullanılarak Azerbaycan üzerinde baskı kurulması istenmekteydi.

Azerbaycan kamuoyunu şok eden bu mektubun Azeri basınında yayınlanmasından kısa süre sonra önemli gelişmeler peşpeşe geldi. (2)

Önce Azerbaycan'daki cemaat okulları kamuya devredildi. Ardından bir cumhurbaşkanlığı yetkilisi, cemaati devletin yönetim sistemine etki olanaklarının elde edilmesi yönünde aktif faaliyet göstermekle suçladı. Ardından cemaatin en üst yetkilisi olan bir bürokrat, bizzat cumhurbaşkanı Aliyev tarafından devlet görevinden alındı.

Cemaatin çalışmaları Rusya ve Özbekistan'da ABD istihbarat teşkilatıyla bağlantısı şüphesiyle yasaklandı. Özbekistan, Gülen cemaatinin okullarında çalışan Amerikalı öğretmenlerin CIA ajanı olduğunu ve diplomat pasaportuyla ülkeye girdiklerini ortaya çıkardı. 5'i ABD'li 3'ü Türk 8 öğretmen tutuklandı.

Almanya paralel yapı tartışmaları üzerine cemaatin faaliyetlerinin yakından takip edilmesine karar verdi. (3)

Liderleri Fethullah Gülen, yıllardır ABD'de yaşıyor. ABD mahkemelerinin Gülen için Amerikan menfaatlerine çalışan kişi hükmüne vararak sürekli oturum izni verdiği ortaya çıktı. Bu kararın alınmasından hemen önce ABD istihbarat teşkilatı CIA mensubu iki yetkilinin devreye girip mahkemeyle görüştüğü de ortaya çıkan bir başka detay oldu. (4)

Yine cemaatin ABD'de inanılmaz sayıda senatör ve bürokrata rüşvet olarak da nitelendirilen bağışlar yaptığı ortaya çıktı. (5)

Türkiye'de geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan bir ses kaydında şok ifadeler yer alıyordu. (6) ABD ve İsrail'in Başbakan Erdoğan'ın devrilmesi yönünde çalışmaları için kendilerine baskı yaptığı, aksi halde 159 ülkedeki cemaat faaliyetlerinin son bulması için devreye gireceklerini ifade ettikleri, bu noktada güçlü olan ABD'nin tercih edilmesi gerektiği, gerekirse Türkiye'nin feda edilebileceği gibi ifadeler ses kaydında yer alıyordu.

Paralel yapının Türkiye'deki son eylemleri, Suriye'ye yardım götüren TIR'ların ispiyonlanması, sınırlarımıza aşan bir Suriye savaş uçağının düşürülmesine tepki gösterilmesi ve Suriye konusunda Türk devlet yetkililerinin yaptığı gizli resmi toplantının internete sızdırılması oldu. Tüm kamuoyunu sarsan ve her kesim tarafından vatana ihanet olarak değerlendirilen bu girişimlerden özellikle sonuncusu ihaneti şüphe olmaktan çıkarıp somut hale getirdi.

İnsani Yardım Vakfı İHH'nın terörist bir örgüt olarak gösterilme çabası.. Mavi Marmara gemisine yönelik İsrail baskınında 9 Türk vatandaşının öldürülmesine dair şok yaklaşım.. Gezi olaylarında Türk devletini ve Başbakanını dış dünyaya ispiyonlama ve kötüleme çabası.. 7 Şubat MİT krizi ile öncesi ve sonrasında Türk istihbarat teşkilatı MİT'e karşı defalarca gösterilen hasmane yaklaşım..

Başkalarının da eklenebileceği tüm bu bulgular (7) şaşırtıcı şekilde birbiriyle örtüşüyor. Bu durum ise, cemaat yöneticilerinin ses kaydında bahsettikleri o tercihi yaptıklarını, anavatan olarak Türkiye'yi değil liderlerinin yaşadığı bir başka ülkeyi seçtiklerini gösteriyor. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(1) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5879
(2) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5909
(3) Cnnturk.com/haber/dunya/almanyadan-gulen-cemaatine-darbe
(4) ABD Mahkeme Kararı: "Fethullah Gülen v. Michael Chertoff, Secretary, U.S. Dept. of Homeland Security, et al," Case 2:07-cv-02148-SD, U.S. District Court for the Eastern District of Pennsylvania
(5) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5880
(6) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5851
(7) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=5909

------------------------------------------------------------------------------

CEMAAT MEDYASI ÖNCE İSPAT ET DEDİ, SONRA DA NE VAR BUNDA DEDİ!

10.04.2014 16:10 İlk kez Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından gündeme getirilen, yurt dışındaki Gülen okullarının Türkiye'yi şikayet eden mektuplarıyla ilgili, paralel medyada çarpıcı bir çelişki yaşanıyor. Davutoğlu'nun, "Kendi vatanlarını dışarıda bulundukları ülkelere şikayet eden metuplar yazıyorlar" sözlerine tepki gösteren Zaman ve Bugün gazeteleri, verdikleri haberlerde de, 'Ya ispat et, ya da özür dile' başlığını kullanmışlardı. Cemaatin gazeteleri, bu tarz yazılmış bir mektubun olmadığını öne sürmüşlerdi.

Ancak STAR Gazetesi söz konusu ihanet mektuplarını yayınlayınca ilginç bir habere imza attılar. Cemaatin yayın organı Zaman'ın web sitesi başta olmak üzere paralel medya, mektupları bu kez inkar edemedi. Paralel medya, sadece, 'Bu mektuplarda yazanlar yalan mı?' diyerek kendini savunmaya çaıştı. Zaman'ın haberinde, mektupların varlığı kabul edilerek, "Türkiye'de son aylarda yaşananları özetleyen bir içeriğe sahip olduğu ortaya çıktı" denildi. Zaman haberinde şu ifadeler yer aldı: "Yabancı elçilikleri Türkiye'deki gelişmelerden haberdar etmek amacıyla yazıldığı anlaşılan mektupta “Türkiye'de ne oldu?” ve “Hükümet yaşananlar karşısında ne yaptı?” şeklinde iki maddelik durum tespiti yapılıyor."

Paralel medyanın önce inkar edip, belge ortayı çıkınca yorum yapmaya kalkışması, 'Bunlarda yalan var, iftira var, şantaj var, her yol mübah' iddiasını da akıllara getirdi. (Star)

------------------------------------------------------------------------------

DAVUTOĞLU'NDAN MEKTUPLARA SERT TEPKİ

11.04.2014 10:39 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bakanlıktaki dinleme olayıyla ilgili olarak, “Kim Türkiye’nin itibarıyla oynamaya kalkarsa hak ettiği cevabı alır” dedi. Davutoğlu, Türkiye’yi ispiyonlayan ihanet mektupları için de “O mektuplar otantiktir. ‘Doksan yıllık Türk demokrasisi tehdit altında demek’ ne demektir? Eğer Türk okulları üzerinden başka faaliyetler kamufle edilmeye çalışılırsa o zaman Türkiye’nin çıkarı ve itibarını korumak bizim görevimizdir” diye konuştu. Davutoğlu, Japonya’ya gitmeden önce Dışişleri Bakanlığı’ndaki dinleme olayının çok ağır bir suç olduğunu ve faillerin bulunması için yoğun çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti. Benzer olayların yaşanmaması için güvenlik birimleriyle gerekli çalışmaların yürütüldüğünü belirten Davutoğlu, şu an başka bir dinleme olayına ilişkin elinde bilgi bulunmadığını söyledi. Bazı çevrelerin seçimlere üç gün kala bu dinlemeler üzerinden manipülasyon yapmaya kalktığını dile getiren Davutoğlu, ABD’deki yabancı ülke temsilcilerine dağıtılan ve Türkiye’nin şikayet edildiği mektuplara konusunda ise şunları söyledi:

Ülkenin çıkarını koruruz

“O mektuplar otantiktir. Sürekli bu konunun gündemde tutulması ise art niyetlidir. ‘Doksan yıllık Türk demokrasisi tehdit altında demek’ ne demektir? Bu okullara geçmişte ne kadar destek verdiğimizi cümle alem bilir. Eğer bu okullar üzerinden başka faaliyetler kamufle edilmeye çalışılırsa Türkiye elbette kendi çıkarlarını koruma noktasında kararlıdır. Sanki Türkiye’nin işi gücü yok, Filistin’i bıraktık, Kıbrıs’ı bıraktık, Suriye’yi bıraktık, işimiz gücümüz bu okullarmış gibi bu konuyu gündemde tutmanın anlamı yok. Bu, basın etiği açısından da sosyal huzur açısından da doğru değil.” Davutoğlu, yurtdışındaki Türk okullarının kapatılması ve Türkçe olimpiyatlarına katılınmaması yönünde bakanlık personeline bir talimat verilip verilmediğinin sorulması üzerine ise şunları kaydetti: “Anlaşılan bazı gazeteciler verdiğimiz talimatları bizden çok biliyor. Bu kadar gayri ciddi gazetecilik olmaz. Bu okullara geçmişte ne kadar destek verdiğimizi cümle alem bilir. Eğer bu okullar üzerinden başka faaliyetler kamufle edilmeye çalışılırsa o zaman Türkiye’nin çıkarı ve itibarını korumak bizim görevimizdir.”

Davutoğlu, İsrail’le devam eden müzakere sürecinde ciddi aşama kaydedildiğini belirterek “Olumlu gelişmeler var” dedi. Davutoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefonla görüşerek 1915 olaylarının soykırım olarak tanınmasına ilişkin tasarıyı görüştü ve duyulan rahatsızlığı aktardı.

DİĞER TEPKİLER

Paralel yapının Türkiye’yi karalama mektuplarına tepki yağdı. İhanet mektubu için “İç siyasetteki küçücük kazanç uğruna, dış politikadaki büyük bir zararı göze alıyorlar” yorumu yapıldı.

Mektuplar ahlaksızlık

-Yavuz Dede (İnsan Hak ve Hürriyetleri, İnsani Yardım Vakfı İHH Genel Başkan Yardımcısı): Böyle bir mektup nasıl gönderilebiliyor, aklım almıyor. Gerçekten de büyük üzüntü duydum ülkem adına. Türkiye’yi yurtdışında şikayet etmenin manasını anlayabilmiş değilim. Bu tam anlamıyla bir ahlaksızlık diyorum. Türkiye’nin içindeki sorunları dış dünyaya olduğundan daha farklı yansıtmak ile ne amaçlanıyor, bu soruya yanıt verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu tür söylemler bizi iyi yerlere götürmeyecektir, bunu da açıkça görüyorum. Mektuba tepki verilmesi gerektiği fikrindeyim.

Ayıp tarihe not edilecek

-TESEV Başkanı Can Paker: Gülen Cemaati’nin yazdığı bir mektupla dünyanın Türkiye’ye bakışı değişmez. Bu Türkiye’de bugüne kadar vesayeti yöneten kurumlardan yana olunduğunun, milletin iradesinden yana olunmadığının da göstergesidir. Dünya ülkeleri de ‘Ya böyle mektup varmış’ diyerek Türkiye’ye yan gözle bakmazlar ama yine de bu girişimde bulunulması tarihe not edilir. Dünya Erdoğan’ın güçlü liderliği karşısında pek direnemediği için bu tür girişimlere de kulak asmaz diye düşünüyorum.

Kendi bacaklarına sıkıyorlar

-Rıfat Sait (Dışişleri Komisyonu Üyesi): İç siyasetteki küçücük bir kazanç uğruna, dış politikadaki büyük bir zararı göze alıyorlar. Bu tüm devlete yapılan bir saldırı. Bunlar, Türkiye devleti ile AK Parti’yi aynı görüyor. Sırf hükümete, AK Parti’ye zarar vermek uğruna bütün bir Türkiye’yi yakıyorlar. AK Parti’ye zarar verdiklerini düşünüp, aslında Türkiye’ye zarar veriyorlar. Kendi bacaklarına sıkıyorlar, kendi ülkelerine zarar veriyorlar. Cemaat Allah rızası için faaliyet gösterdiğini söylüyordu. Şimdi bunları Allah rızası için mi yapıyorlar? Onlar bir cemaat de değil aslında, kendi menfaatleri çerçevesinde hareket eden, dini istismar eden bir grup. Türkiye’yi aslında düşündükleri dahi yok, Pensilvanya’yı düşünüyorlar. Bunlar o yüzden çok tehlikeliler. Bu zamana kadar hiçbir grup, dışarıda bu denli Türkiye’yi rencide edici faaliyet göstermedi.

Bunlar karalama kampanyası

-İsmail Safi (Dışişleri Komisyonu Üyesi): Zaten bizimle ilgili algı maalesef, bu zamana kadar zaten olumsuz olmuş. Bu algıyı değiştirmek için Dışişleri Bakanlığımız, işadamlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, Türkiye’yi doğru anlatmak için çaba sarfediyor. Tam belli bir noktaya gelmişken, bu algı değişikliğini, bu güne kadar uğraştığımız şeyi, bir anda, gerekçesi ne olursa olsun, ama mektuba da baktığımda, gerçekten kayda değer hiçbir mesnet olmadan, hükümetimizi, Başbakanımızı hedef alır nitelikte, iddialarda bulunmuşlar. Üstelik maalesef, çok sorumsuz bir şekilde, kendi amaçları doğrultusunda bir karalama kampanyası yürütüyorlar. Bunun, ülkemize, milletimize verdikleri zararı hiç hesap etmiyorlar. Onlara sorsanız, Türkiye’nin çıkarlarını orada temsil etmek diyorlar, ama Türkiye’nin maalesef, çıkarlarına çok büyük zarar veriyorlar bu şekilde mektuplarla.

Kimi memnun etmek için yapılıyor

-Hüseyin Çelik (AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü): Türk okulları, Türk hükümeti ve AK Parti aleyhtarının üssü haline getirirse orada bir problem var demektir. Kendi ülkesini bir diktatörlük, başbakanı diktatör olarak takdim eden, hükümeti El Kaide ile koyun koyuna gösteren, hükümetini İrancı diye nitelendiren bir anlayış, bu okulları da kendi emellerine alet ederse bu okullarla ilgili beslenen sempatinin antipatiye dönüşmesinden kimsenin şikayeti olmaz. Selam diye bir terör örgütü icat edeceksiniz, bazı AK Partilileri bununla ilişkilendireceksiniz. Bu faaliyetle kime selam veriliyor, kimi memnun etmek için bu yapılıyor? Allah’ın rızası başkasının rızasına dönüştüğü zaman karşı tarafın oturup bunu seyretmesini bekleyemezsiniz. Bunlar bir ideolojik merkez haline getirilirse, muhalif olduğunuz insanların sizinle muafık olmasını bekleyemezsiniz. (Star)

(10 Nisan 2014, 10:53), son güncel.: (11 Nisan 2014, 10:39)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5930    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'ye 'La Casa de Papel' Darbesi

17.11.2021 10:44 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığında üst düzey görevli 53 örgüt mensubu ile bir 'mahrem imam', Dışişleri Bakanlığında aktif görev yaptığı anlaşılan bir Bylock kullanıcısından yola çıkılarak de..
Tamamı 15.11.2021

Şike Kumpası Yargısına dava

15.11.2021 15:27 İstanbul'da, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' kumpasında yer aldıkları gerekçesiyle 38 eski savcı ve hakim hakkında iddianame hazırlandı. 5 Kasım'daki gelişmeye g..
Tamamı 15.11.2021

Gülen'in Casuslarına 56 Yıl Hapis

15.11.2021 12:12 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesi sona erdi. Altaylı'ya..
Tamamı 15.11.2021

ABD Görevlisinin Hapsi Onandı

17.11.2021 11:12 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan verilen 5 yıl hapis cezası istinaf incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafın..
Tamamı 17.11.2021

Balyoz kumpasında 'Taraf' davası

15.11.2021 13:46 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 17.11.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

17.11.2021 10:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 17.11.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.11.2021 15:15 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.11.2021

Zirve Katliamı: Fetö Kumpası davası

16.11.2021 12:18 Malatya'da, biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda yalan ifadeyle bazı kişilerin mağdur olmasına sebebiyet ..
Tamamı 16.11.2021

Darbede TRT İşgali davası

15.11.2021 15:23 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 15.11.2021

Ergenekon Yargısı Yargılanıyor

15.11.2021 12:53 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarından 'Ergenekon' davasına bakan 8 eski hakim ve savcının, 'suç uydurmak ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından Yargıtay'da yargılanmalarına devam edildi. 1..
Tamamı 15.11.2021

Donanma Darbe davası

16.11.2021 12:14 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 16.11.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:22 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili açılan dava kapsamında 10'u tutuklu 17 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Kasım'da Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu..
Tamamı 15.11.2021

Balıkesir: 6 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:16 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. 11 Ekim'de Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 15.11.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

15.11.2021 14:08 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 15.11.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

15.11.2021 14:01 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 26 Ekim'de İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde y..
Tamamı 15.11.2021

Fetö MASAK Yapılanmasına 3 Hapis

15.11.2021 12:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yapılanması kapsamında 8 sanığın yargılandığı davada 7 sanık için karar çıktı. 4 Kasım'da Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görül..
Tamamı 15.11.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
52.968.583