Tam
EskidenYeniye
 

Mahkemeden e-sansür

Mahkeme, görülmemiş bir sansüre imza atarak, TİB'deki casusluk iddialarını konu alan haberlerin internet sitelerinden kaldırılmasına karar verdi. Yargıtay'ın aksi yöndeki içtihatlarını yok sayan karar kesinleşirse internet gazeteciliğine ağır darbe vurulacak. Öte yandan bir başka mahkeme, benzer durumda aksi yönde karar verdi.

Önceki haber title=Sonraki haber

05.05.2014 10:52 Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi, görülmemiş bir sansür kararına imza atarak, TİB'deki casusluk iddialarını konu alan haberlerin internet sitelerinden kaldırılmasına karar verdi. Skandalı kapsayan dönemde TİB'in başkanvekili olan Osman Nihat Şen hakkında bu eylemlerden sorumlu olduğuna dair bir mahkeme kararının bulunmaması, karara gerekçe yapıldı. Yargıtay'ın aksi yönde içtihatlarını yok sayan kararın kesinleşmesi halinde internet gazeteciliğine ağır bir darbe vurulacak.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndaki (TİB) dinleme skandalını önce Sabah ve Takvim gazeteleri gündeme getirdi. Bu iki gazetenin 'TİB'in kuruluşunda Emniyet İstihbarat Dairesi'ne yasal fiber optik hatlara paralel gizli bir hat daha çekilerek hedefteki kişiler hukuka aykırı dinlendi' şeklindeki 1 Ocak 2014 tarihli haberinin ardından TİB'de inceleme başlatıldı. İncelemenin sonuçları, mart ayının ilk haftasında belirginleşti.

Başbakanlık Teftiş Kurulu (BTK) müfettişlerinin elde ettikleri bilgi, belge ve tanık beyanlarının ortaya çıkardığı sonuç, yenilir yutulur cinsten değildi. Pek çok gazete ve televizyonun yanısıra gazetelerin internet siteleri de müfettişlerin yürüttükleri incelemeye dayalı pek çok haber yayınladı. Her bir yayın organı farklı boyutlara dikkat çekse de, ortak noktalar şu şekilde belirdi:

'TİB'de yapılan incelemelerde 2012 yılına kadar yapılan tüm dinlemelerin dijital kayıtlarının kopyalarının alındığı ve arşivden silindiği ortaya çıktı. Kurumun tüm elektronik donanım ve yazılımları 'paralel' şirketlerden alınmış; yetmemiş, o şirketlerin personeli 'TİB giriş kartı' verilerek kurumda görevlendirilmiş. İnternet uydularıyla yabancı ülkelere devlet sırları servis edilmiş.'

5. SULH CEZA ERİŞİMİ ENGELLEDİ

TİB'deki skandal diğer gazeteler gibi Yeni Şafak'ta da yer buldu. 'TİB Çiftliği' başlığıyla Abdülkadir Selvi imzasıyla 5 Mart'ta yayınlanan haber, yukarıda kısaca özetlenen içeriği taşıyor. Çünkü diğer gazeteler gibi Yeni Şafak'ın haberi de Başbakanlık müfettişlerinin inceleme raporlarına dayanıyor. Haberde adı hiçbir yerde geçmemesine rağmen, incelemeye alınan dönemde TİB Başkanvekili olan Osman Nihat Şen, bu haberde kişilik haklarının ihlal edildiğini ileri sürerek gazetedeki haber için Ankara 15. Sulh Ceza Mahkemesi'nden tekzip kararı aldı. Gazete karara itiraz etti, sonucu bekleniyor. Aynı kişi, Yeni Şafak'ın internet sitesindeki habere erişimin engellenmesi için de Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi'nden karar çıkarttı. 5. Sulh Ceza, Yeni Şafak'la birlikte 8 gazete, 2 internet sitesi ve 1 de TV internet sitesindeki toplam 23 haber için 'erişimin engellenmesi'ne karar verdi.

RAPORA DAYANAN HABERE KÖKSALDI 'KİŞİSEL' DEDİ

Haberlerde, 'Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun incelemesi sonucu...' şeklinde bir dil kullanılmasına rağmen, 5. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Süleyman Köksaldı, kararında, 'İçeriği yayınlayan ya da yazanların kişisel görüşlerini yansıtmakta olan bu beyan ve ifadeler haber verme sınırlarını aşmakta, hakaret ve suçlama boyutuna ulaşmaktadır' dedi.

Hakim Köksaldı, kararında, Yargıtay'ın pek çok kararını yok sayarak, basın mahkemeleri tarihine mutlak bir sansür olarak geçecek olan bir gerekçe de yazdı. 'Haber verme hakkını' mahkeme kararına bağlayan Köksaldı, 'Talep edenin müvekkili aleyhinde isnat edilen suçlamalarla ilgili herhangi bir yargı kararı yayın içeriğine konulmuş değildir' ifadelerini kullandı.

Hakimin zihin yapısı: Karar yoksa haber de yok

5. Sulh Ceza Mahkemesi'nin TİB'deki 'paralel' dinleme faaliyetlerine ilişkin verdiği sansür kararı, bugüne kadar istikrar kazanmış işleyişi ters yüz eden bir hükmü yansıtması bakımından dikkat çekici. Zira, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ve vatandaşlarının geleceğini tehlikeye sokabilecek ve casusluk olarak nitelenen böyle bir eylem ve planın 'haber değeri' taşıdığı tartışma götürmüyor. Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun raporunda yeralan bilgilere göre bina edilmiş bu haberlerin 'gerçekliğinde' de şüphe yok. Rapordaki tespitler sonucu dönemin yetkilileri ve bazı çalışanları suçlanabilir, haklarında dava da açılabilir.

Nitekim Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı, TİB'de olup bitenlerle ilgili soruşturma başlattı. Ancak 'gazeteci'nin, bu kişiler hakkında çıkacak mahkeme kararlarını bekleme gibi bir zorunluluğu bulunmuyor. Bir gazetecinin, haberini yazması için yalnızca 'o rapor'a ulaşması yeterli.

Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi ise verdiği sansür kararıyla bu işleyişten 'gerçekten habersiz' ya da 'habersiz gibi' davrandığını ortaya koyuyor.

GAZETECİYE 'EKSEN DEĞİŞTİR' BASKISI

Gelinen noktada, artık gelecek nesillere 'hafıza aktaran' bir konuma gelmiş olan internet gazeteciliği ile ilgili karar mevkiinde olan mahkeme, devletin bir kurumunun raporunu esas alan haberleri, 'kişisel görüşler' olarak değerlendirip başlı başına bir skandala imza attı. Hakim Süleyman Köksaldı bununla da kalmadı; 'Mahkeme kararı olmadan haber yapamazsınız' diyerek, gazeteciyi eksen değiştirmeye zorlamış oldu. Skandal karar, Hakim Köksaldı'nın zihnindeki 'gazetecilik' anlayışının, bundan böyle bütün haberlerin yayınlanmadan önce bir mahkeme kararına bağlı hale gelmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Uzmanlar, toplumu ilgilendiren çok önemli haberlere ilişkin internet sansüründe ısrarlı olunması halinde, Türkiye'de dijital arşivin sonunun gelebileceğine dikkat çekiyor.

Yargıtay'ı hiçe saydı

Türkiye'de belki de dijital haber arşivinin sonunu getirebilecek skandal bir yoruma imza atan Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi, Yargıtay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin içtihatlarını görmezden geldi. Bu içtihatlarda 'Gazetecinin 'gerçeği' somut gerçeklik değil, 'görünür gerçekliktir'. O da, yayının yapıldığı andaki olayın beliriş biçimidir' deniliyor. Bu ise şu anlamı taşıyor: 'Gazetecinin rapora bir şekilde ulaşılması, haber yapmak için yeterlidir. Rapordaki bilgiler 'görünür gerçekliği' ifade eder. Gazeteci için 'gerçek' budur. Yargılama sonucu ortaya çıkacak gerçeklik ise 'somut gerçeklik' olup, gazeteci bu gerçeğin peşinde koşmaz. Zira somut gerçeğin ortaya çıkması zaman alır. Gazeteci, bu zamanı beklemek zorunda kalırsa görevini yapamaz.'

Başka hakimden 'ders' gibi yorum

Ankara 5. Sulh Ceza Mahkemesi'nin toplam 23 haber için verdiği sansür kararı Yeni Şafak, Sabah, Takvim, Star, Akşam, Habertürk, Yeni Asır, Yeni Akit gazeteleriyle, Sontv ve Habervaktim internet sitelerinin yanısıra Kanal A televizyonunun yetkililerine ulaştı. Mahkeme, cumhuriyet tarihinin en büyük casusluk skandalı olarak nitelenebilecek TİB'deki olup bitenleri yayınlayan internet sitelerine, 'Bu haberleri silin, gelecek nesiller bu haberleri görmesin' diye talimat verirken, Ankara'da başka bir hakim, tüm meslektaşları için ders niteliğinde bir karara imza attı. Yeni Şafak'ın internet sitesinde halen yayınlanmakta olan çeşitli tarihlere ait 55 haberin kaldırılması için mahkemeye baş vuran OYAK, mahkemeden tarihi bir cevap aldı. Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi İsmail Kara, 'Bu haberlerin güncelliğini yitirdiği ileri sürülmüşse de talebin kabulü halinde bir şekilde ülkenin fotoğrafını gelecek kuşaklara aktaran bu arşiv sistemlerinin aşınmasına neden olacağından yerinde bulunmayan talebin reddine' karar verdi. Arşivden kaldırılması istenen ancak mahkemenin reddettiği haberlerin büyük bir kısmını, OYAK Güvenlik şirketinin karıştığı 'dinleme' ve 'izleme' iddiaları oluşturuyor. (Yenişafak)

TİB'deki casusluğa soruşturma haberini okumak için tıklayın

KONTRGERİLLA.COM

OYAK Güvenlik firması hukuk temsilcileri, kendileriyle ilgili çok sayıdaki haberi kaldırmamız için 'kontrgerilla.com' olarak bize de defalarca ihtarda bulundu. Ancak bir mahkeme kararına dayanmayan bu talepleri kabul edemeyeceğimizi kendilerine nazikçe bildirdik.

Yukarıdaki paragrafta yer alan, sansür talebine ret kararı veren hakimin gerekçesine ek olarak şu da söylenebilir: Eğer bir haberin güncelliğini yitirdiği gerekçesiyle kaldırılması gerekiyorsa, o halde kütüphanelerde muhafaza edilip okuyuculara sunulan gazetelerin geçmiş nüshalarının da yok edilmesi gerekecektir. Ancak e-sansürü savunanlar nedense bunu savunamayacaktır. Oysa aynı mantık söz konusudur. Şu halde; o nasıl bir arşiv ise ve yok edilmesi son derece çirkin bir düşünce ise aynı şey internet medyası için de söylenebilir. Güncelliğini yitirdi diye bir haberin kaldırılması, kabul edilemez, sakat ve yanlış bir bakış açısıdır. Tartışılması bile abestir. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(05 Mayıs 2014, 10:52)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5964    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'ye 'La Casa de Papel' Darbesi

17.11.2021 10:44 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığında üst düzey görevli 53 örgüt mensubu ile bir 'mahrem imam', Dışişleri Bakanlığında aktif görev yaptığı anlaşılan bir Bylock kullanıcısından yola çıkılarak de..
Tamamı 15.11.2021

Şike Kumpası Yargısına dava

15.11.2021 15:27 İstanbul'da, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' kumpasında yer aldıkları gerekçesiyle 38 eski savcı ve hakim hakkında iddianame hazırlandı. 5 Kasım'daki gelişmeye g..
Tamamı 15.11.2021

Gülen'in Casuslarına 56 Yıl Hapis

15.11.2021 12:12 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesi sona erdi. Altaylı'ya..
Tamamı 15.11.2021

ABD Görevlisinin Hapsi Onandı

17.11.2021 11:12 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan verilen 5 yıl hapis cezası istinaf incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafın..
Tamamı 17.11.2021

Balyoz kumpasında 'Taraf' davası

15.11.2021 13:46 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 17.11.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

17.11.2021 10:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 17.11.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.11.2021 15:15 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.11.2021

Zirve Katliamı: Fetö Kumpası davası

16.11.2021 12:18 Malatya'da, biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda yalan ifadeyle bazı kişilerin mağdur olmasına sebebiyet ..
Tamamı 16.11.2021

Darbede TRT İşgali davası

15.11.2021 15:23 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 15.11.2021

Ergenekon Yargısı Yargılanıyor

15.11.2021 12:53 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarından 'Ergenekon' davasına bakan 8 eski hakim ve savcının, 'suç uydurmak ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından Yargıtay'da yargılanmalarına devam edildi. 1..
Tamamı 15.11.2021

Donanma Darbe davası

16.11.2021 12:14 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 16.11.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:22 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili açılan dava kapsamında 10'u tutuklu 17 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Kasım'da Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu..
Tamamı 15.11.2021

Balıkesir: 6 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:16 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. 11 Ekim'de Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 15.11.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

15.11.2021 14:08 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 15.11.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

15.11.2021 14:01 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 26 Ekim'de İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde y..
Tamamı 15.11.2021

Fetö MASAK Yapılanmasına 3 Hapis

15.11.2021 12:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yapılanması kapsamında 8 sanığın yargılandığı davada 7 sanık için karar çıktı. 4 Kasım'da Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görül..
Tamamı 15.11.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
52.968.225