Tam
EskidenYeniye
 

Bırakın acımızı yaşayalım

Önceki gün Manisa Soma'da meydana gelen ve şu ana kadar 282 işçimizin hayatını kaybettiği maden faciasını toplumu kışkırtmak için kullanmaya çalışan odaklar faaliyete geçti. 77 milyon'un ortak acısını suistimal etmek için her yolu deneyen provokatörlerin, halkın acısını yaşamasına izin vermeyecekleri ve kitleleri yeni bir Gezi kalkışmasına yönlendirmeye çalışacakları görülüyor. Her acıyı fırsat bilen bu kesimlerin istismar edebilmek için faciaları adeta leş kargaları gibi özlemle beklediği, daha ilk andan itibaren kışkırtma faaliyetine geçtiği görülüyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

15.05.2014 11:06 Önceki gün Manisa'nın Soma ilçesindeki bir kömür maden ocağında meydana gelen kazada şu ana kadar 282 işçimiz hayatını kaybetti. Can kaybının daha da artabileceği belirtiliyor. Çünkü ocakta halen 100 civarında işçi mahsur kalmış durumda. Türk halkı onların sağ kurtarılması umudunu yitirmedi, dua etmekte. Meydana gelen kaza, Türkiye'nin yaşadığı en büyük felaketlerden biri oldu. Soma'da çok sayıda eve ateş düştü.

Şüphesiz bu kazada, engellenebilir olduğu halde engellenmemiş, ihmal edilerek gözden kaçırılmış ve alınmamış tedbirler olabilir. Kasıt olduğunu sanmıyoruz. Sabotaj ihtimalinin söz konusu olabileceğini dile getirenler de var. Bize göre; elde somut bir bulgu olmadan bunu dile getirmek fazla zorlama ve uçuk bir iddia olur.. Her neyse, umarız olay tam olarak soruşturulur. Varsa ihmal, suçlular ortaya çıkarılır ve gerekli cezalara çarptırılırlar. Bir de bu tür kazaların tekrar etmemesi için ne gerekiyorsa yapılır.

BİR MADEN MÜHENDİSİ GÖZÜYLE

Ama şuna da inanıyoruz ki, kazaların tamamen engellenmesi mümkün değildir. Ne kadar tedbir alınırsa alınsın öngörülemeyen durumlar ortaya çıkabilir. Bununla ilgili verilebilecek en çarpıcı örnek, hiç batmayacak diye yola çıkan Titanic gemisinin su altında görülmeyen bir buzdağı kütlesine çarpıp batmasıdır. Diğer bir çarpıcı örnek de, Japonya'da geçtiğimiz yıllarda meydana gelen bir depremde nükleer reaktörün hasar görmesi ve facia meydana gelmesidir. Japonların tüm dünyada en tedbirli ülke olduğu genel olarak kabul görür. Ancak öngörülemeyen durumlar da her zaman ortaya çıkabilir. Olaya gerçekçi bakmak gerekir. Bu sözlerimizi İTÜ mezunu bir maden mühendisi olarak da dile getiriyoruz. Soma'da yaşanan olayı bir maden mühendisi olarak da takdir edebiliyoruz. Ne kadar tedbir alınırsa alınsın öngörülemeyen durumlar her zaman vardır. Mühendisler 'ampirik formül', yani 'öngörülemeyen durumlar formülü' ifadesini iyi bilir. Her zaman için öngörülemeyen olasılıklar vardır. Dolayısıyla teorik olarak kaza her zaman olabilir. Bize düşen tüm olasılıkları dikkate alıp tedbirler geliştirmek, kaza olasılığını en aza indirmektir. Soma'da ihmal ya da kasıt var mıdır henüz bilmiyoruz. Süreci takip etmek gerekir. Hayatını kaybeden işçilerimiz için Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyor, Türkiye'nin başı sağolsun diyoruz.

NE ÖLÜYE NE DE DİRİYE SAYGILARI VAR!

Ancak malesef Soma olayında, bir başka yön daha fazla öne çıktı. Öyle ki, yas içindeki Türk halkı acısını dahi yaşayamıyor. Bir yas olayında acılı tarafın üzüntüsünü yaşamasına izin verilir. Bu genel kuraldır. Saygı gereğidir. O süre sonrasında ise gerekiyorsa hesaplar sorulur.

Ancak Soma faciasını toplumu kışkırtmak için kullanmaya çalışanlar ilk andan itibaren ortaya çıktı. 77 milyon'un ortak acısını suistimal etmek için her yolu deneyen provokatörlerin, halkın acısını yaşamasına izin vermedikleri ve kitleleri yeni bir Gezi kalkışmasına yönlendirmeye çalıştıkları görülüyor. Her acıyı fırsat bilen bu kesimlerin istismar edebilmek için faciaları adeta leş kargaları gibi özlemle beklediği, daha ilk andan itibaren kışkırtma faaliyetine geçtiği, asıl hedefin ise hükümeti karalamak olduğu görülüyor.

Tıpkı Gezi olaylarında olduğu gibi bir kesim medya ile özellikle sosyal medyada yalan ve kışkırtıcı haberler dolaştırılmaya başlandı. Yine Gezi olaylarında olduğu gibi yabancı medya da Soma'dan kışkırtıcı yayın yapmaya başladı.

Maden ocağında 15 yaşında işçi çalıştırıldığı haberi ortaya atılarak hükümet suçlandı. Haberin doğru olmadığı ve gencin 19 yaşında olduğu ortaya çıktı. Ancak bu kez de 'ne olmuş yaşı 19'sa, ne farkeder' denmeye başlandı.

1,5 ay önce Soma'daki yerel seçimleri AK Parti'nin farklı kazanmış olmasına rağmen Soma halkının olay yerine gelen Başbakanı protesto ettiği, hatta bir markete sığınmak zorunda bıraktığı iddia edildi. Bunların doğru olmadığı ortaya çıkınca da bu kez başka iddialar ortaya atılarak gerilim politikası sürdürülmeye çalışılıyor.

Gezi medyasının yayın organlarına bakıldığında sürekli tek yanlı kışkırtma haberlerin verildiği, bir gazetecide olması gereken tarafsızlığın ve iyi niyetin olmadığı görülüyor. Bu habercilik anlayışına tepki gösteren diğer gazeteci ve yazarlar ise, öfkenin de ötesinde bu yaklaşımdan iğrendiklerini belirtmeye başladılar. Onların deyimiyle, 'Ölü sayısını saklamak için cesetleri yakıyorlar' diye söylenti çıkartacak kadar gözü dönmüş yaratıklarla karşı karşıyayız.

'Bırakın şu istismarcılığı, acımızı yaşamamıza ve dua etmemize bir kaç gün izin verin bari, sonra ne yaparsanız yapın' tepkisi toplumda oluşmaya başladı.

Bu kışkırtıcıların yeni bir Gezi kalkışması başaramayacakları açık.. Bu kışkırtıcı odaklar artık toplumda endişe değil tiksinti uyandırıyor..

BU NASIL GAZETECİLİK?.. YA DA GAZETECİLİK Mİ?..

Soma olayında yapılan yalan haberlerden biri, madende 15 yaşında Kemal Yıldız adında bir çocuğun da çalıştırıldığı şeklindeydi. Ama bunun yalan olduğu kısa sürede ortaya çıktı. Ancak bu kez de Radikal gazetesi örneğinde olduğu gibi '15 değil 19 olsa ne fark eder' deyip pişkince kışkırtmaya devam ettiler. Bu Gezi medyasının tüm haberlerine bakıldığında amacın kışkırtma olduğu kolayca görülebiliyor. Olayı her açıdan istismar etmeye çalıştıkları görülebiliyor. Öyle ki, "Takdiri ilahi olmadığı çok açık" diyerek olayı hemen çözdüklerini(!) ve dini konularda bomboş olduklarını da ortaya koydular. Böyle boş olan kesimlerin, insanların acılarını yaşamasına ve dua etmesine izin vermesini ve saygı göstermesini beklemek de herhalde boş olsa gerek.O kadar pişkin ve ruhsuzlar ki, yalan olmasına rağmen sırf provokasyon olsun diye sosyal medyada bakın nasıl bir sahtekarlıkla bu yalan haber üzerinden kışkırtmaya devam ettiler. Afganistanlı bir çocuğun resmini verip kamuoyunu yanlış bilgilendirdiler ve bunu bile bile yaptılar. Ne de olsa en iyi bildikleri iş yalancılık ve kışkırtıcılık..BAŞBAKAN ERDOĞAN HAKKINDA AÇIK AÇIK YALAN YAZDILAR

Bu kesimlerin benzer bir diğer yalanı ise Başbakan Erdoğan'la ilgiliydi. Özellikle paralel örgütün medya organlarında köşe yazarlığı yapan bazı isimler Başbakan Erdoğan hakkında göz göre göre yalan içeren paylaşımlar yaptılar. Başbakan Erdoğan'ın 3 yıl önce Van'da bir markette çekilen fotoğrafını sosyal medyada paylaşan söz konusu şahıslar, fotoğrafın üzerine akıllara durgunluk veren yorumlar yazdı.TOPLUMA ACISINI YAŞAMASINA İZİN VERİN

Bu kışkırtıcıların yeni bir Gezi kalkışması başaramayacakları açık.. Bu kışkırtıcı odaklar artık toplumda endişe değil tiksinti uyandırıyor.. Toplumdan yansıyan tepkilere örnek olarak şunlar aktarılabilir:

'Bunların ne bu dünyada ne ahirette yerleri yok. Dün bunları taksim de gördüm çoğu türk değil yada müsluman değil. Yüzlerinden kan çekilmiş sanki'.. 'Kimisi ekmegini Helalinden Alin teriyle Kara Topraktan Dagdan taştan cikarir, Kimisi Karakteri geregi provakasyondan Kandan Krizden Kaostan beslenir. Yaziklar olsun Böyle zihniyeti tasiyan Millete musallat olan Draculalar'.. 'Arkadaşlar inanın şu vatan hainlerinin yaptıklarına bakınca birkaçını doğrayasım geliyor Ama sakin ve metin olmak gerekiyor. Onların efendilerinin isteği ortalığı karıştırmak zaten. Sabır sabır sabır'.. 'Pes insanda biraz vicdan olur ya bu kadar mi gaddarlasdiniz siz zaten boyle devam edin boyle yapmakla belanizi bulursunuz vicdansizlar'.. 'Böyle gazetecileri madenlerde çalıştırmak lazım'..

(Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

------------------------------------------------------------------------------

SOMA YALANLARI

21.05.2014 14:54 Milletin yasını dahi umursamayan provokatör yalan medyası Gezi'de olduğu gibi Soma'da da yalana sarıldı. Türkiye, Soma'dan gelen kara haberle sarsılınca provokatörler, hükümete saldırı için fırsat buldu. Twitter, Facebook, TV ve gazeteler Gezi'de olduğu gibi yine insan aklının almayacağı binbir yalanla doldu. Bunları ortaya atan ya da paylaşanlar arasında vekil ve gazeteciler bile vardı. Ne onlarca cenaze ne de gözü yaşlı aileler umurlarındaydı... Tek hedefleri vardı, acıyı sömürüp, halkı AK Parti'ye karşı kışkırtmak!

Tokat, BBC, market, Suriyeli...

İşte, o yalan furyasından bazıları:

"Hükümet ölüleri saklıyor. 15 yaşında çocuk madende öldü. Suriyeli işçilerin üzeri betonla örtüldü!"

Başbakan da hedefteydi. 'Markete girip protestoculardan kurtuldu' dediler. Görüntü 3 yıllık çıktı.

'Başbakan tokat attı' dediler. Tokat yediği öne sürülen kişi yalanladı.

"Patron AK Partili" iddiasına Erdoğan cevap verdi: İlk defa gördüm! BBC'nin "Dul madenci eşi" diye tanıttığı iki kadın, 1 Mayıs eylemcisi çıktı.
Milyonların ortak acısını suistimal etmek için her yolu deneyen provokatörlerin bu kez hedefinde Soma Şehitleri vardı.

Türkiye, Soma'da yaşanan maden kazasının acısını yaşarken, bir takım çevreler sosyal medya üzerinden bu acıdan faydalanmaktan ve siyasi malzeme olarak kullanmaktan geri durmadı.

İşte yaşananlardan küçük bir kesit:

-Facia haberi duyulur duyulmaz ölü sayısı konusunda spekülatif rakamlar zikredildi. Twitterdan pompalanan başlıklar ise söyledi: "Hükümet ölüleri saklıyor", "600 madenci kayıp!"

-Soma'da yaşanan facianın ardından binlerce provokatör bölgeye akın etti. AK Parti'nin Soma İlçe binasına saldıran, daha sonra içeri girip eşyaları tahrip edenler de suç listeleri kabarık örgüt üyeleri çıktı.

-Marjinal eylemcilerin provokasyonu "halk Erdoğan'ı yuhaladı" diyerek yutturdu.

-Madende 15 yaşında Kemal Yıldız adında bir çocuğun çalıştırıldığı iddiası ortaya atıldı. Ancak Yıldız 15 değil 19 yaşındaydı. Sosyal medyada yaydıkları fotoğraf ise bir Afgan çocuğa aitti.

-Erdoğan'ın Soma'ya geldiği sırada çok sayıda madenci yakınının polis tarafından dövüldüğü iddia edildi ama bu iddiayı doğrulayan kimse çıkmadı.

-Maden ocağının sahibi Alp Gürkan'ın AK Parti'li olduğu ve ihalelerin kendisine peşkeş çekildiği iddiaları ilk günden itibaren medyada yayıldı. Başbakan da Gürkan da, "İlk defa Soma'da görüştük" demelerine rağmen sosyal medya yalanları bir türlü bitmedi.

-Kan donduran bir iddia ise madende 100'den fazla Suriyelinin olduğuydu. Sosyal medyada pompalanan ifadeler aynen şöyleydi: "AFAD ekibi yabancı olanların cenazelerini dışarı çıkarmadı. Sonra da o galeriyi küllü su ile betonlaştırdılar. Cesetler iktidarın emri ile betona gömüldü."

-Faciadan sonra 3 gün yas ilan edildi, 19 Mayıs kutlamaları da iptal edildi. Bazı ulusalcı yazarlar bu yasağı "Soma faciası bahane, asıl dertleri 19 Mayıs kutlamaları" diye yorumladı.

-Maden ocağı kazasını bahane eden kalabalık bir gruplar ülkenin dört bir yanını savaş alanına çevirdi. Polise havai fişek ve taşlarla saldırdı. Bazı gösterilere CHP'li vekiller de destek verdi.

-"Soma'da Başbakan madenciye yumruk attı" başlıklarıyla duyurulan ve Taner Kurucan'ı mağdur olarak gösteren haberlerin ardından Kurucan 4 defa ifade değiştirdi. Dengesiz ve tutarsız sözleriyle dikkat çeken Taner Kurucan'ın yalanını market sahibi ve bölgedekiler deşifre etti.

-"Erdoğan Soma'da protestoculardan kaçıp markete sığındı" yalanıyla verilen fotoğrafın da 2011 yılına ait olduğu ortaya çıktı.

BBC YİNE PROVOKASYON PEŞİNDEYDİ...

Gezi'de 'müftü" Soma'da "madenci karısı"

Gezi olaylarında "Müftü karısıyım" diyerek başına bir örtü geçirip provokasyon yapan CHP'li Gül Taşlı Cenal vakasının aynısı Soma'da yaşandı.

BBC Türkçe muhabiri Rengin Arslan'ın görüntülediği iki kadın ölen madenci eşleri diye sunuldu. "Soma'daki mezarlıkta dua etmeye geldiler" diye lanse edildi, iki kadının AK Parti'nin 'işten çıkarma tehdidiyle' oy topladığı iddiaları gündeme getirildi.

Ancak videodaki kadınların, 1 Mayıs eylemlerinde çekilen fotoğrafları sosyal medyaya düştü. Aynı kadınlar, Gezi olaylarının hemen ardından türeyen Duran Adam eylemlerinde görüntülenmişti.

Hatta kadınlardan biri, Duran Adam eylemini başlatan kişi ile fotoğraf bile çektirmişti. (Türkiye)

(15 Mayıs 2014, 11:06), son güncel..: (21Mayıs 2014, 14:54)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

Paralel yapıyla ilgili manşetlerimiz

Paralel yapı-Medya uzantıları manşetlerimiz

Paralel yapı-Gezi olayları bağlantısı manşetlerimiz

Belgeleriyle Gezi´nin Ardındakiler

Taksim gezi olaylarıyla ilgili manşetlerimiz

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=5976    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'ye 'La Casa de Papel' Darbesi

17.11.2021 10:44 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığında üst düzey görevli 53 örgüt mensubu ile bir 'mahrem imam', Dışişleri Bakanlığında aktif görev yaptığı anlaşılan bir Bylock kullanıcısından yola çıkılarak de..
Tamamı 15.11.2021

Şike Kumpası Yargısına dava

15.11.2021 15:27 İstanbul'da, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' kumpasında yer aldıkları gerekçesiyle 38 eski savcı ve hakim hakkında iddianame hazırlandı. 5 Kasım'daki gelişmeye g..
Tamamı 15.11.2021

Gülen'in Casuslarına 56 Yıl Hapis

15.11.2021 12:12 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesi sona erdi. Altaylı'ya..
Tamamı 15.11.2021

ABD Görevlisinin Hapsi Onandı

17.11.2021 11:12 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan verilen 5 yıl hapis cezası istinaf incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafın..
Tamamı 17.11.2021

Balyoz kumpasında 'Taraf' davası

15.11.2021 13:46 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 17.11.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

17.11.2021 10:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 17.11.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.11.2021 15:15 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.11.2021

Zirve Katliamı: Fetö Kumpası davası

16.11.2021 12:18 Malatya'da, biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda yalan ifadeyle bazı kişilerin mağdur olmasına sebebiyet ..
Tamamı 16.11.2021

Darbede TRT İşgali davası

15.11.2021 15:23 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 15.11.2021

Ergenekon Yargısı Yargılanıyor

15.11.2021 12:53 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarından 'Ergenekon' davasına bakan 8 eski hakim ve savcının, 'suç uydurmak ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından Yargıtay'da yargılanmalarına devam edildi. 1..
Tamamı 15.11.2021

Donanma Darbe davası

16.11.2021 12:14 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 16.11.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:22 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili açılan dava kapsamında 10'u tutuklu 17 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Kasım'da Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu..
Tamamı 15.11.2021

Balıkesir: 6 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:16 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. 11 Ekim'de Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 15.11.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

15.11.2021 14:08 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 15.11.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

15.11.2021 14:01 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 26 Ekim'de İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde y..
Tamamı 15.11.2021

Fetö MASAK Yapılanmasına 3 Hapis

15.11.2021 12:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yapılanması kapsamında 8 sanığın yargılandığı davada 7 sanık için karar çıktı. 4 Kasım'da Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görül..
Tamamı 15.11.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
52.968.507