Tam
EskidenYeniye
 

Bir tevil de paralel kuruldan

HSYK'nın dün açıklanan 2224 kişilik atama kararnamesi ve hemen öncesinde kurul üyesi Teoman Gökçe'nin hükümeti protesto eden açıklama yaparak istifa etmesi, HSYK'da paralel yapılanma olduğu iddialarını bir kez daha tartışmaya açtı. Cemaat tabanlı paralel yapılanmaya dahil olduğu ileri sürülen kurul üyelerinin isimleri daha önce kurulda yaşanan bir kriz nedeniyle gündeme gelmişti. Gökçe, o isimlerden biriydi. O kriz ve isimler bir kez daha gündemde.. Gündemde olan bir başka detay daha var. O da Gökçe'nin 1. Daire'den istifa ettiği ancak HSYK üyeliğinin devam ettiği şeklinde. Oysa Gökçe, tüm ümidini kaybettiğini, bu nedenle istifa ettiğini açıklamıştı. Beddua olayındaki tevili hatırlatan bu durum için paralel yapının kritik bir gerekçesi olduğu ileri sürülüyor..

Önceki haber title=Sonraki haber

13.06.2014 15:54 HSYK'nın 2014 yaz kararnamesi dün sabah erken saatlerde kamuoyuna açıklandı. Irak'taki konsolosluk baskını nedeniyle gölgede kalan kararname ile 2224 hakim ve savcının görev yeri değişti. Bazı isimler ile değişen görev yerleri dikkat çekti.

Adana'da MİT TIR'larının durdurulması talimatını veren 3 savcı başka illere atandı.

Paralel yapının işi olarak görülen bu TIR durdurma olayını ve yine paralel yapının işi olarak görülen yasadışı dinleme olaylarını soruşturan bir başsavcıvekili ise İstanbul'a atandı. Adana'da şu ana kadar iki dava açan ve paralel yapının belalısı olarak nitelendirilen Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne getirildi. Bu atama ile daha geniş bir çalışma alanına kavuşan Doğan'ın paralel yapıya karşı giderek yoğunlaşması beklenen yeni soruşturmalara imza atmasının beklendiği söylenebilir.

17 ve 25 Aralık darbe girişimlerine imza atan savcılar Zekeriya Öz ve Muammer Akkaş daha önce atandıkları yerlerde kaldı.

Paralel yapının bir başka belalısı olan ve 17 Aralık'a 'darbe girişimi' diyen savcı Mehmet Demir'in görev yeri değişmedi. Kararname öncesindeki beklenti, paralel yapının onu başka bir ile sürgün için atayabileceği şeklindeydi. Ancak yerinde kaldı. Bu önemli görülüyor. Çünkü halen görev yaptığı Edirne'ye geçici görevle gelmişti. Son duruma göre, Demir geçici görevini tamamlayınca İstanbul'daki eski yerine dönebilecek.

Kararnamede, Adalet Bakanlığı Bürokratlarına yönelik tasarruflar da dikkat çekiyor. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanları, Başsavcılar, Başmüfettişler ile Adalet Komisyonu başkanları, Türkiye'nin değişik yerlerinde düz hakim ve savcı olarak görevlendirildi.

Kararname ile 204 hakim ve savcının yetkileri alınarak ünvansız olarak adliyelere görevlendirildi. başsavcı, başsavcı vekili, ağır ceza mahkemesi başkanı ve asliye ceza mahkemesi duruşma savcıları, ünvanları alınarak düz savcı ve hakim olarak görevlendirildi.

Tenzili rütbeye uğrayan bu makamdaki isimlerin, paralel yapının adliyelerdeki hakimiyetini sağladığı iddia ediliyor.

PARALEL MEDYA KARARNAMEYE TEPKİLİ

Kararnameyle gelen atamalara değişik bir açıdan bakılabilir. Paralel medya olarak nitelendirilen yayın organlarına bakıldığında atamaların tasfiye olarak değerlendirildiği ve tepki gösterildiği gözleniyor.

Öte yandan kararname daha kamuoyuna açıklanmadan sürpriz bir gelişme yaşandı. Atama kararnamelerinin görüşüldüğü HSYK 1. Daire'de üyelerden Teoman Gökçe istifa etti. Bir yazılı basın açıklaması yapan Gökçe, hükümete tepki gösterdi. 2014 yılı yaz kararnamesine tepki olarak istifa ettiğini ifade eden Gökçe, "Türk yargı tarihine 'kıyım kararnamesi' olarak geçecek 2014 yılı yaz kararnamesiyle 16 Ocak'tan daha hukuksuz ve daha ilkesiz atamalar gerçekleştirilmiştir" dedi. Bu şekilde Gökçe, sadece son kararnameye değil 17 Aralık operasyonu sonrası çıkarılan diğer HSYK kararnamelerine de tepki göstermiş oldu. Açıklamasında Gökçe'nin; durumun düzeleceğine dair ümidini tamamen kaybettiği için istifa yolunu seçtiğini belirtmesi de oldukça dikkat çekiciydi.

İşte bu şekilde son kararname ile yapılan geniş çaplı atamalar ve hemen öncesinde gelen Gökçe'nin istifası, HSYK'da Fetullah Gülen liderliğindeki paralel yapılanmanın etkin olduğu şüphesini bir kez daha tartışmaya açtı. Son gelişmeler bu şüpheyi güçlendirdi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Türkiye'deki tüm hakim ve savcılardan sorumlu olan kurul.. İddialara göre, 2010 yılında yapılan anayasa değişiklikleri referandumu sürecinde çok sinsi hareket eden paralel yapılanma, HSYK'daki ve yüksek yargıdaki kritik kadroları elde etmeyi başardı. Bu konumlara ulaştıktan sonra -zamanlamaya da dikkat edildiğinde- yapılanmanın önce 2012'de MİT krizi, ardından 2013'te 17 Aralık krizleriyle hükümete doğrudan saldırıya geçtiği söylenebilir.

17 Aralık soruşturması üzerine Başbakan Erdoğan'ın hemen karşı atağa geçmesinin, 'inlerine gireceğiz' diyerek yapılanmaya karşı çok açık, sert ve kararlı bir tavır almasının paralel hesapları alt üst ettiği söylenebilir.

Kronolojik olarak bakıldığında son bir kaç yılda yaşanan konuyla ilgili tüm gelişmelerin iddialarla örtüştüğü söylenebilir. Ayrıca daha önemlisi, 17 Aralık sonrası paralel yapıya karşı başlatılan yasal mücadele sürecinde ortaya çıkan somut deliller var. Şu ana kadar Adana'da iki dava açıldı. Çeşitli illerde çok sayıda başka soruşturmanın yürütüldüğü de biliniyor. İddia olunan paralel yapılanmanın lideri Fetullah Gülen'in ses kayıtları ile Gülen kaynaklı diğer delillerin ise paralel yapıyı en tepeden vuracak delilleri teşkil ettiği söylenebilir.

İşte tüm bu gerilimin merkezinde yer alan HSYK gerçekten de çok kritik bir öneme sahip. Türkiye'deki tüm hakim ve savcılardan sorumlu olan bir kurul.. Sadece adliyeler gibi alt yargıya değil Danıştay ve Yargıtay gibi üst yargıya da şekil veriyor.

HSYK'DAN KORSAN BİLDİRİ

Hatırlanacağı gibi, 17 Aralık'tan 1 hafta sonra hükümete yönelik ikinci sivil darbe girişimi 25 Aralık soruşturması ile geldi. Yerel seçimlere çok kısa süre kala gelen bu soruşturmalar öylesine büyük etki yaptı ki, bazı kesimlerde, "Tamam, AK Parti'nin işi bu kez bitti, onu kimse kurtaramaz" denmeye başlandı.

Ancak Başbakan Erdoğan çok sert açıklamalar yaparak mücadele edeceklerini belirtti. İçişleri Bakanlığı'na bağlı polis teşkilatında çok sayıda görev değişiklikleri yaşandı. İlerleyen günlerde Adalet Bakanı'nın başkanlık ettiği HSYK'nın devreye girmesi ile savcılar soruşturmalardan alındı. Yerlerine yeni savcılar görevlendirildi.

25 Aralık soruşturması kapsamında gözaltı dalgası başlatmak isterken görevden alınan savcı Muammer Akkaş, İstanbul Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaparak durumu protesto etti. Onun bu protestosuna bir destek, HSYK'dan geldi. Korsan olduğu daha sonra açığa çıkan bir açıklama ile bazı HSYK üyeleri, görevden almaları eleştirdi. HSYK'nın bu tepkisine Danıştay da katıldı.

Ancak bu kurumların tepkisi skandal olmaktan öteye geçemedi. Çünkü yeni atanan savcılar, eskilerin şok eden hukuksuz uygulamalarını kısa sürede ortaya çıkardılar. Örneğin Başbakan Erdoğan'dan diğer devlet yöneticilerine ve muhalefet partileri mensuplarına, hatta toplumca tanınmış manken ve sanatçılara kadar kamuoyunda şaşkınlığa yol açan binlerce isim, terör örgütü üyeliği şüphesiyle bir kaç yıldır gizli dinlemeye alınmıştı. Örneğin, 25 Aralık soruşturması kapsamında Savcı Muammer Akkaş çok sayıda kişinin gözaltına alınmasını polisten istemiş, ancak hiçbir hukuki gerekçe göstermemişti. Yeni savcılar, Akkaş'ın 25 çuvallık delil torbasını hiç açmadığını, böylece gözaltıları keyfi olarak yaptırmaya çalıştığını ortaya koydu. Adana'da MİT tırlarının durdurulması, hakim ve savcıların dahi terör şüphesiyle dinlenmesi ve diğer bazı olaylar ardı ardına yaşanan diğer skandallar oldu. Bu süreçte ortaya çıkan somut deliller, paralel yapılanmanın bir komplo iddiası olmaktan öte somut bir şüphe olduğunu ortaya koydu.

Anlaşılıyor ki, paralel yapı 2010'daki referandumu bulunmaz bir fırsat bildi. Referandumda evet oyu verilmesi için cemaat mensuplarının nasıl gayret gösterdiğinin, ev ev dolaşıp oy istediğinin o kesim tarafından dile getirildiğini hatırlayalım. Bu gayretin özel bir nedeni olduğu son olaylarla daha iyi anlaşılıyor. Referandumda istediğine kavuşan yapılanma hızla kurulda ve yargıda kadrolaştı.

İddialara göre o tarihten sonra paralel yapı adına faaliyet gösteren yargıçlar, paralel yapının etkin çoğunluğu elde ettiği HSYK'daki paralel üyeler tarafından en kritik noktalara atanmaya, paralel yapıdan olmayanların sicil notları ise basit gerekçelerle düşürülmeye ve pasif görevlere getirilmeye başlandı.

Yüksek yargı kaynaklarından gelen bilgilere göre, HSYK'da paralel yapı hala etkin.

İŞTE O İSİMLER

Kurul üyelerinden cemaat tabanlı paralel yapılanmaya dahil olduğu ileri sürülen üyelerin isimleri daha önce kurulda yaşanan bir kriz nedeniyle gündeme gelmişti.

Yukarıda da belirtildiği gibi 17 ve 25 Aralık savcılarının görevden alınması sonrası Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, teamüllere göre ayda iki defa çarşamba günleri yapılan HSYK Genel Kurulu’nu 10 Şubat 2014 Pazartesi günü için olağanüstü toplantıya çağırmıştı. Toplantıda seçim ayarlı 17 Aralık operasyonunun ardından yargıda yapılan tasfiyeler kapsamında HSYK Genel Sekreterliği ve Teftiş Kurulu’nda da kritik görev değişiklikleri yapılması bekleniyordu. Ancak Bakanlar Kurulu toplantısına bile girmeyerek HSYK toplantısına çok önem verdiği görülen Bozdağ’ın aksine başkanlık ettiği genel kurula bir çok üye katılmadı. Bozdağ’ın olağanüstü toplantıya çağırdığı HSYK Genel Kurulu iddiaya göre cemaate yakın üyeler tarafından 2. kez boykot edildi. Zira 1 hafta önce de aynı olay yaşanmıştı.

KRİTİK SAYI NASIL AYARLANDI ÖYLE?

8 üyenin katılmadığı toplantı yeterli çoğunluk sağlanamadığı için iptal edildi. Cemaatçi üyelerin HSYK'nın yapısında aleyhlerine bir değişikliği engellemek için toplantıya toplu olarak katılmadıkları ileri sürüldü. 22 üyesi olan HSYK Genel Kurulu'nun toplanabilmesi için çoğunluk sayısı olan 15 üyenin hazır bulunması gerekiyordu. Ancak 14 üye geldi ve toplantı başlayamadan dağıldı. Görüldüğü gibi ikinci kez öyle ilginç bir sayı ortaya çıktı ki, eğer 8 üye değil 7 üye toplantıya katılmamış olsa idi çoğunluk sağlanacağı için toplantı yapılabilecekti. Buradan hareketle, boykotun organize olarak düzenlendiği söylenebilir.

Bu isimler toplantıya gelmeme gerekçesi olarak aldıkları raporları gösterdiler. Kritik sayıyı oluşturan aynı şahıslar bir hafta arayla iki kez hastalanarak(!) toplantıya gelemediler. Toplantıyı kilitleyen bu isimlerin cemaate yakın isimler olduğu belirtiliyordu. İşte o isimler:

Ahmet Hamsici (HSYK Başkanvekili)
Nesibe Özer (üye)
Ahmet Berberoğlu (üye)
Hüseyin Sertel (üye)
Bülent Çiçekli (üye)
Resul Yıldırım (üye)
Teoman Gökçe (üye)
Ahmet Kaya (üye)

TEVİLİN NEDENİ O KRİTİK SAYI MI?

Bu arada dünden bugüne ilginç bir iddia gündeme geldi. Buna göre; Teoman Gökçe, aslında sadece görev yaptığı 1. Daire'den istifa etmiş. HSYK Genel Kurulu üyeliği ise devam ediyormuş..

Gökçe'nin istifa ettiği gün yaptığı geniş kapsamlı açıklaması okunduğunda (1) buna dair hiç bir ifadenin yer almadığı görülebilir. Kaldı ki hukuken böyle tuhaf bir istifa mekanizmasının olamayacağı ise hukukçular tarafından dile getirildi.

Örneğin Yeni Akit gazetesinin aynı zamanda avukatı da olan hukukçu yazarı Avukat Ali İhsan Karahasanoğlu dünkü yazısında istifa eden eski HSYK üyesi Teoman Gökçe'yi adeta yerden yere vurmuştu. Karahasanoğlu, Yeni Akit'te bugün yayınlanan yazısında Gökçe'yi eleştirmeye devam etti. Karahasanoğlu, ayrıca Gökçe'nin 1. Daire'den istifa ettiği ama HSYK üyeliğinin devam ettiği söylentilerine de tepki gösterdi ve böyle bir şeyin hukuken mümkün olmadığını belirtti. (2)

Karahasanoğlu, yazısında istifa tevili için paralelcilerin gerekçesini de gösterdi. Bu, yukarıda açıklamaya çalıştığımız toplantı yeter sayısının sağlanmasıyla da doğrudan alakalı bir gerekçe. Karahasanoğlu, tevilin gerekçesini, paralelcilerin kritik bir anda Gökçe'nin muhalefet oyuna duyabilecekleri ihtiyaç olarak gösterdi. Katılıyoruz, bize göre de paralel yapı 'kıvırma/tevil' yoluna bu nedenle gidiyor.

Açıklamasında (1) Gökçe, tüm ümidini kaybettiğini ve bu nedenle istifa ettiğini söylüyor. Ama anlaşılan bağlı olduğu imam ya da abileri, onun bir kişilik oyunun ileride çok önemli olabileceği ve ümit kesilmemesi düşüncesinde. Bu nedenle sonradan devreye girip tuhaf bir istifa tevili yoluna gidiyorlar. Tıpkı canlı yayında apaçık beddua edip sonra da "o beddua değildi, başka bir şeydi" demelerinde olduğu gibi. Alıştık artık paralel tevillere.. Yaşadıkça bakalım daha neler göreceğiz. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

Paralel yapının HSYK uzantıları manşetlerimiz

(1) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6021
(2) Kontrgerilla.com/mansetgoster.asp?haber_no=6026

(13 Haziran 2014, 15:54)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=6027    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'ye 'La Casa de Papel' Darbesi

17.11.2021 10:44 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığında üst düzey görevli 53 örgüt mensubu ile bir 'mahrem imam', Dışişleri Bakanlığında aktif görev yaptığı anlaşılan bir Bylock kullanıcısından yola çıkılarak de..
Tamamı 15.11.2021

Şike Kumpası Yargısına dava

15.11.2021 15:27 İstanbul'da, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' kumpasında yer aldıkları gerekçesiyle 38 eski savcı ve hakim hakkında iddianame hazırlandı. 5 Kasım'daki gelişmeye g..
Tamamı 15.11.2021

Gülen'in Casuslarına 56 Yıl Hapis

15.11.2021 12:12 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesi sona erdi. Altaylı'ya..
Tamamı 15.11.2021

ABD Görevlisinin Hapsi Onandı

17.11.2021 11:12 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan verilen 5 yıl hapis cezası istinaf incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafın..
Tamamı 17.11.2021

Balyoz kumpasında 'Taraf' davası

15.11.2021 13:46 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 17.11.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

17.11.2021 10:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 17.11.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.11.2021 15:15 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.11.2021

Zirve Katliamı: Fetö Kumpası davası

16.11.2021 12:18 Malatya'da, biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda yalan ifadeyle bazı kişilerin mağdur olmasına sebebiyet ..
Tamamı 16.11.2021

Darbede TRT İşgali davası

15.11.2021 15:23 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 15.11.2021

Ergenekon Yargısı Yargılanıyor

15.11.2021 12:53 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarından 'Ergenekon' davasına bakan 8 eski hakim ve savcının, 'suç uydurmak ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından Yargıtay'da yargılanmalarına devam edildi. 1..
Tamamı 15.11.2021

Donanma Darbe davası

16.11.2021 12:14 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 16.11.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:22 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili açılan dava kapsamında 10'u tutuklu 17 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Kasım'da Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu..
Tamamı 15.11.2021

Balıkesir: 6 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:16 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. 11 Ekim'de Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 15.11.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

15.11.2021 14:08 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 15.11.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

15.11.2021 14:01 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 26 Ekim'de İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde y..
Tamamı 15.11.2021

Fetö MASAK Yapılanmasına 3 Hapis

15.11.2021 12:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yapılanması kapsamında 8 sanığın yargılandığı davada 7 sanık için karar çıktı. 4 Kasım'da Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görül..
Tamamı 15.11.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
52.968.360