Tam
EskidenYeniye
 

Paralel kurul direniyor

Yargı üyeleri hakkındaki şikayetleri incelemekle görevli HSYK 3. Dairesi'nin, paralel yapı mensuplarını korumak için önündeki birçok dosyayı 'rapor, izin ve şerh oyunuyla' kasıtlı şekilde beklettiği iddia ediliyor. En az bir kişi, karar toplantılarına katılmayıp süreci kilitliyor. Toplantıda karar yeter sayısının bilinçli olarak sağlanmadığını gösteren çarpıcı başka örnekler de yaşanmıştı. HSYK, paralel yapı için en kritik ve hayati önemdeki kurulu teşkil ediyor. Bu nedenle bu yapının direnişini gösteren en ilginç örnekler de bu kurulda yaşanıyor. HSYK üyesi Teoman Gökçe, son yaz kararnamesini ve hükümeti protesto ederek istifa etmişti. Ancak bir kaç gün sonra Gökçe'nin aslında sadece 1. Daire'den istifa ettiği, kurul üyeliğinin ise devam ettiği ileri sürüldü. Bu şaşırtıcı tevile tek neden olarak kritik karar sayısının paralel yapı lehine korunması çabası gösteriliyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

28.06.2014 12:01 Yargı üyeleri hakkındaki ihbar ve şikayetleri incelemek, görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini soruşturmakla görevli Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 3. Dairesi'nin, paralel yapı mensuplarına koruma hizmeti sağladığı iddia ediliyor. Kamuoyunun yakından takip ettiği soruşturmalarda görevli hakim ve savcılara ilişkin şikayetleri inceleyen 3. Daire, birçok ismin dosyasını 'sümenaltı' ediyor. Daire, paralelle hiçbir bağlantısı bulunmayan yargıçlarla ilgili şikayetleri ise hızla işleme koyuyor.

TEKNİK NAKAVT TAKTİĞİ: KARAR YETER SAYISI

Yenişafak'tan İlhan Toprak'ın haberine göre; HSYK 3. Dairesi, geciktirme için ilginç bir taktiğe başvuruyor. Buna göre, bir kısım hakim ve savcıya ilişkin dosyanın inceleneceği toplantılara üyelerden biri ya izin alıp gelmiyor ya da rapor alarak katılmıyor. 7 üyesi olan ve kanun gereği kararları salt çoğunlukla alması gereken Daire, karar yeter sayısı olan 4'ü bulamıyor. Böylelikle şikayetçi olunan yargıçların dosyaları 3'e 3 eşitlikte kalınca 'Karar yeter sayısı bulunamadığı için dosyanın görüşülmesi ileri bir tarihe bırakıldı' denilerek süreç yıllar boyu uzatılıyor.

4 YILDIR GÖRÜŞÜLEMİYOR

Eski Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı C.T. hakkında 2010 yılında bir şikayet dilekçesiyle HSYK'ya başvuruluyor. Başvuru, aradan 4 yıl geçmesine rağmen 'karar yeter sayısı bulunamadığı' gerekçesiyle sümenaltı ediliyor. Eski HSYK Başmüfettişi H.O. hakkında da 2011 yılındaki şikayet hâlâ neticelendirilemedi. H.O. hakkında 3 ayrı dosya bulunmasına rağmen hâlâ bu dosyalarla ilgili bir işlem yapılamadı.

Şerhle geçiştir

HSYK 3. Dairesi'nin bir diğer taktiği ise dosyaları görüşülen hakim ve savcıların kararlarına muhalefet şerhi yazmak suretiyle zaman kazanılması olarak ortaya çıkıyor. Buna göre, hakkındaki şikayet karara bağlanan hakim ve savcının dosyasına muhalefet şerhi yazmak için bazı üyelerin aylarca beklediği belirtiliyor. Kanunen bir zaman kısıtlaması da olmadığı için bu dosyaların işleme alınması geciktiriliyor. Bu taktik daha çok kararname dönemlerinde uygulanarak paralel hakim ve savcının dosyası sürüncemede bırakılıp atamasının yapılması sağlanıyor.

İki cümle yazamadı

HSYK 3. Dairesi üyelerinden birinin, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcısı Ö.Y. hakkında verilen karara muhalefet şerhi yazmak için dosyayı 4 haftadır beklettiği iddia ediliyor. Alınan bilgiye göre bu üye, paralel kalemşorların şikayetiyle birçok dinleme talep eden Savcı Ö.Y. ve dinleme kararlarında imzası olan Hakim Ö.S.'nin sergilediği usülsüzlüklerle ilgili Daire'nin verdiği karara ilişkin dosyayı 'muhalefet şerhi yazmayarak' sürüncemede bırakıyor. (Yenişafak)

BU İSİMLER KOLLANIYOR MU?

Konuyla ilgili bir başka haber ise Sabah gazetesinde yer aldı. Mehmet Ali Berber'in haberine göre; Paralel yapıya yakın savcı ve hâkimlere yönelik şikâyetler, HSYK 3. Daire'ye takılıyor. Başvurular "çoğunluk sağlanamaması", "izin ve raporlu üyeler" gibi gerekçelerle işleme alınmıyor.

Kamuoyunun yakından ilgilendiği dava ve soruşturmaları yürüten hakim ve savcılarla ilgili şikâyetlerin, HSYK 3.Daire'ye takıldığı ortaya çıktı. Daire özellikle paralel yapıya yakınlığı ile bilinen hâkim ve savcılar hakkındaki şikâyetleri işleme koymamak için adeta kalkan işlevi görüyor. Paralel hâkim ve savcılarla ilgili soruşturma açılması yönünde 2. Daire'ye hiçbir dosya intikal ettirilmedi. Zekeriya Öz, Cemil Tuğtekin, Mustafa Bilgili, Osman İlter Doğan ile Ömer Yılmaz gibi hâkim ve savcılar hakkındaki şikâyetler 3. Daire'deki engellere takılıyor.

KARAR YETER SAYISINA TAKILDI

HSYK 3. Daire'de, sözkonusu hâkim-savcılarla ilgili dosyalar geldiğinde bazı üyelerin izin alarak daire toplantılarının yapılmasını engellediği öğrenildi. 7 üyeli dairede "çoğunluk sağlanamaması", "izin ve raporlu üyeler", "karşı oy yazılarının yazılmaması" gibi gerekçelerle işlem yapılamıyor. İşte o dosyalardan bazıları:

SAVCI MUSTAFA BİLGİLİ: HSYK'ya gelen şikâyetler yürüttüğü bazı soruşturmalarda ilgisiz kişilerle ilgili inceleme ve dinleme kararı aldırttığı yönünde oldu. Bu konuda birçok başvuru geldi. Ancak hakkında işlem yapılamadı. Bu şikâyet de karar yeter sayısına takıldı.

SAVCI CEMİL TUĞTEKİN: Eski Ankara İl Emniyet Müdürü Orhan Özdemir başta olmak üzere bir çok kişi tarafından HSYK'ya şikâyet edildi. 2010'da yapılan şikâyet "karar yeter sayısı"na takıldı.

SAVCI OSMAN İLTER TURAN: Müfettiş olduğu dönemdeki işlemleri nedeniyle 2011'de HSYK'ya şikâyet edildi. Karar yeter sayısı sağlanamaması nedeniyle işlem yapılamadı.

HÂKİM ÖMER YILMAZ: Gazeteci Emre Uslu'nun şikâyeti vesilesiyle birçok ünlü gazeteci hakkında usulsüz dinleme kararı vermek iddiasıyla şikâyet edildi. İşlem yapılması yönünde karar çıktı. Ancak karara muhalif kalan üye Ahmet Kaya'nın "karşı oy" yazısını yazmaması nedeniyle işlem yapılamıyor.

SAVCI ÖZ'ÜN HESAPLARINA 'GÖREV ALANI' KORUMASI

SAVCI ZEKERİYA ÖZ: Ergenekon soruşturması kapsamındaki uygulamaları nedeniyle eleştirilen Öz, HSYK'ya birçok kez şikâyet edildi. Son olarak Twitter hesabından mesleği ile uyuşmayacak söz ve eylemleri nedeniyle hakkında işlem yapılması istendi. Ancak HSYK 3. Daire 19 Haziran'da yaptığı toplantıda "karar yeter sayısı sağlanamaması" nedeniyle hiçbir işlem yapmadı. Öz'le ilgili yapılan bir incelemede müfettişlerin, savcının hesaplarında 200 bin liralık gelir farkı saptaması üzerine Daire, Öz'ün açıklanamayan gelirleriyle ilgili yetkisizlik kararı verdi. Müfettişe "Görev alanında değil, Öz'ün hesaplarını inceleyemezsin" denildi. Zekeriya Öz, korunmaya çalışıldı. (Sabah)

HSYK PARALEL YAPI İÇİN EN HAYATİ KURUL

HSYK, paralel yapı için en kritik ve hayati önemdeki kurulu teşkil ediyor. Bu nedenle bu yapının direnişini gösteren en ilginç örneklerin de bu kurulda yaşandığı söylenebilir. Son örnekler şu şekilde aktarılabilir:

AYNI 8 İSİM 1 HAFTA ARAYLA İKİ KEZ HASTALANDI!

17 ve 25 Aralık savcılarının görevden alınması sonrası Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, teamüllere göre ayda iki defa çarşamba günleri yapılan HSYK Genel Kurulu’nu 10 Şubat 2014 Pazartesi günü için olağanüstü toplantıya çağırmıştı. Toplantıda seçim ayarlı 17 Aralık operasyonunun ardından yargıda yapılan tasfiyeler kapsamında HSYK Genel Sekreterliği ve Teftiş Kurulu’nda da kritik görev değişiklikleri yapılması bekleniyordu. Ancak Bakanlar Kurulu toplantısına bile girmeyerek HSYK toplantısına çok önem verdiği görülen Bozdağ’ın aksine başkanlık ettiği genel kurula bir çok üye katılmadı. Bozdağ’ın olağanüstü toplantıya çağırdığı HSYK Genel Kurulu iddiaya göre cemaate yakın üyeler tarafından 2. kez boykot edildi. Zira 1 hafta önce de aynı olay yaşanmıştı.

KRİTİK SAYI NASIL AYARLANDI ÖYLE?

8 üyenin katılmadığı toplantı yeterli çoğunluk sağlanamadığı için iptal edildi. Cemaatçi üyelerin HSYK'nın yapısında aleyhlerine bir değişikliği engellemek için toplantıya toplu olarak katılmadıkları ileri sürüldü. 22 üyesi olan HSYK Genel Kurulu'nun toplanabilmesi için çoğunluk sayısı olan 15 üyenin hazır bulunması gerekiyordu. Ancak 14 üye geldi ve toplantı başlayamadan dağıldı. Görüldüğü gibi ikinci kez öyle ilginç bir sayı ortaya çıktı ki, eğer 8 üye değil 7 üye toplantıya katılmamış olsa idi çoğunluk sağlanacağı için toplantı yapılabilecekti. Buradan hareketle, boykotun organize olarak düzenlendiği söylenebilir.

Bu isimler toplantıya gelmeme gerekçesi olarak aldıkları raporları gösterdiler. Kritik sayıyı oluşturan aynı şahıslar bir hafta arayla iki kez hastalanarak(!) toplantıya gelemediler. Toplantıyı kilitleyen bu isimlerin cemaate yakın isimler olduğu belirtiliyordu. İşte o isimler:

Ahmet Hamsici (HSYK Başkanvekili)
Nesibe Özer (üye)
Ahmet Berberoğlu (üye)
Hüseyin Sertel (üye)
Bülent Çiçekli (üye)
Resul Yıldırım (üye)
Teoman Gökçe (üye)
Ahmet Kaya (üye)

TEVİLİN NEDENİ O KRİTİK SAYI MI?

Son olay ise 11 Haziran'da yaşandı. HSYK'nın çok geniş kapsamlı yaz kararnamesini açıklaması beklenirken sürpriz bir istifa haberi geldi. Birinci Daire üyesi Teoman Gökçe, 17 Aralık operasyonu sonrası çıkarılan HSYK kararnamelerine tepki göstererek istifa etti. Yazılı bir açıklama da yapan Gökçe, hükümete yönelik geniş çaplı eleştiriler yöneltti. 17 Aralık soruşturmaları sonrası hükümetin HSYK'ya ve yargıya yönelik tasarruflarına tepki gösteren Gökçe, durumun düzeleceğine dair ümidini tamamen kaybettiği için istifa yolunu seçtiğini belirtti. İstifanın ardından yerine bir başka ismin atandığı da basına yansıdı.

Ancak birkaç gün sonra Gökçe'nin aslında sadece 1. Daire'den istifa ettiği, kurul üyeliğinin ise devam ettiği ileri sürüldü. Zehir zemberek istifa açıklaması yapması ve o açıklamada tüm ümidini kaybettiğini belirtmesine rağmen onun istifası paralel kesimde tevil edilmeye çalışıldı. Buna tek neden olarak ise kritik karar sayısının paralel yapı lehine korunması çabası gösteriliyor.

Gökçe, tüm ümidini kaybettiğini ve bu nedenle istifa ettiğini söyledi. Ama iddiaya göre; bağlı olduğu imam ya da abileri, onun bir kişilik oyunun ileride çok önemli olabileceği ve ümit kesilmemesi düşüncesinde. Çünkü HSYK'daki varlıkları paralel yapı için hayati önemde. Bu nedenle sonradan devreye girip tuhaf bir istifa tevili yoluna gittiler. Tıpkı canlı yayında apaçık beddua edip sonra da "o beddua değildi, başka bir şeydi" demelerinde olduğu gibi. "Su uyur paralel yapı uyumaz" demiş atalarımız. Kolay teslim olmayıp son ana kadar direneceklerini HSYK'daki ilginç örneklerden görüyoruz. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(28 Haziran 2014, 12:01)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=6062    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'ye 'La Casa de Papel' Darbesi

17.11.2021 10:44 Ankara'da, FETÖ soruşturması kapsamında Dışişleri Bakanlığında üst düzey görevli 53 örgüt mensubu ile bir 'mahrem imam', Dışişleri Bakanlığında aktif görev yaptığı anlaşılan bir Bylock kullanıcısından yola çıkılarak de..
Tamamı 15.11.2021

Şike Kumpası Yargısına dava

15.11.2021 15:27 İstanbul'da, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'futbolda şike' kumpasında yer aldıkları gerekçesiyle 38 eski savcı ve hakim hakkında iddianame hazırlandı. 5 Kasım'daki gelişmeye g..
Tamamı 15.11.2021

Gülen'in Casuslarına 56 Yıl Hapis

15.11.2021 12:12 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesi sona erdi. Altaylı'ya..
Tamamı 15.11.2021

ABD Görevlisinin Hapsi Onandı

17.11.2021 11:12 İstanbul'da, ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Nazmi Mete Cantürk'e 'FETÖ'ye yardım' suçundan verilen 5 yıl hapis cezası istinaf incelemesini tamamlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi tarafın..
Tamamı 17.11.2021

Balyoz kumpasında 'Taraf' davası

15.11.2021 13:46 İstanbul'da, yeniden görülen ve 7 sanık hariç beraat kararıyla sonuçlanan 'Balyoz Planı' davasında bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin haklarında dava açılan Taraf gazetesi yazarları Mehmet Baransu, Yasem..
Tamamı 17.11.2021

Fetö Yüksek Yargısı Yargılanıyor

17.11.2021 10:56 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 17.11.2021

Kuleli: Gülen ve Doktorları davası

15.11.2021 15:15 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) lideri Fetullah Gülen ile 11 askeri doktorun, Kuleli Askeri Lisesi'nde eğitim gören 33 öğrenci hakkında sahte sağlık kurulu raporları düzenleye..
Tamamı 15.11.2021

Zirve Katliamı: Fetö Kumpası davası

16.11.2021 12:18 Malatya'da, biri Alman 3 kişinin öldürüldüğü Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda yalan ifadeyle bazı kişilerin mağdur olmasına sebebiyet ..
Tamamı 16.11.2021

Darbede TRT İşgali davası

15.11.2021 15:23 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminde, Vodafone Park ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirilip, TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk bi..
Tamamı 15.11.2021

Ergenekon Yargısı Yargılanıyor

15.11.2021 12:53 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpas davalarından 'Ergenekon' davasına bakan 8 eski hakim ve savcının, 'suç uydurmak ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından Yargıtay'da yargılanmalarına devam edildi. 1..
Tamamı 15.11.2021

Donanma Darbe davası

16.11.2021 12:14 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 16.11.2021

Balıkesir: 17 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:22 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili açılan dava kapsamında 10'u tutuklu 17 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Kasım'da Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya, tutuklu..
Tamamı 15.11.2021

Balıkesir: 6 sanıklı Darbe davası

15.11.2021 13:16 Balıkesir'de, Edremit ilçesindeki 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığında FETÖ'nün darbe girişimi gecesi yaşananlarla ilgili 3'ü tutuklu 6 sanığın yargılanmasına devam edildi. 11 Ekim'de Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkeme..
Tamamı 15.11.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

15.11.2021 14:08 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 15.11.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

15.11.2021 14:01 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 26 Ekim'de İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde y..
Tamamı 15.11.2021

Fetö MASAK Yapılanmasına 3 Hapis

15.11.2021 12:41 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) yapılanması kapsamında 8 sanığın yargılandığı davada 7 sanık için karar çıktı. 4 Kasım'da Ankara 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görül..
Tamamı 15.11.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
52.968.238