Tam
EskidenYeniye
 

2. sehven davasında beraat

Ergenekon davasından sonra Askeri Casusluk olarak bilinen davada da yargı konusu olan 'sehven' olayı beraatle sonuçlandı. 15 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılan emekli Albay İbrahim Sezer'in telefon dökümlerine 'Fuhuş çetesinin lideri' olduğu öne sürülen bir kadının görüşmelerini ekleyen iki polis kasıt unsuru oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti.

Önceki haber title=Sonraki haber

13.09.2014 13:55 Ergenekon davasından sonra bu kez Askeri Casusluk olarak bilinen davada da “sehven” beraatı. Ergenekon davasında 16.5 yıl hapis cezasına çarptırılan Teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin telefonuna görüşmediği halde görüşüyormuş gibi Hizbut Tahrir örgütünden bazı kişilerin log kayıtları eklenmeye çalışılmıştı. Daha sonra ‘sehven-yanlışlıkla’ yükleme yaptıklarını söyleyen polisler yargılanmış ancak beraat etmişti.

Benzer bir olay bu kez “Askeri Casusluk” davasında yaşandı. 15 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılan emekli Albay İbrahim Sezer’in telefon dökümlerine “Fuhuş çetesinin lideri” olduğu öne sürülen bir kadının görüşmelerini ekleyen iki polis de beraat etti. Cezası Yargıtay tarafından onanan ve hakkında yakalama kararı bulunan Sezer’in telefon dökümlerine Rus ajanı ve kadın satıcısı olduğu öne sürülen Vika’nın ismini ve “Ben ondan sonra Vika’nın yanına uğrarım” ifadesini ‘sehven’ yerleştirdikleri iddia edilen polis memurları hakkındaki dava sonuçlandı.

Resmi belgede sahtecilik iddiasıyla 3 yıldan 8 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan polisler dünkü duruşmaya katılmadı.

Cizre’de görevli Gülal talimatla verdiği ifadesinde, “Çözümlemeyi Sezai Akgün yaptı. Emniyet’te tanzim ettiğimiz tutanaklarda çift imza usulü bulunmaktadır. Bir evrakı düzenleyenin amiri de o evrakta yer alır. Grup amiri olarak iletişim tespit tutanağında yer aldım. Orada iş yükünden kaynaklı ihmal yaşanmış. Art niyetli olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Ağrı’da görevli Sezai Akgün de talimatla verdiği ifadede şunları söyledi: “Müştekiyi tanımıyorum. Emniyet aşamasında ifadesinde bu husus fark edilmiştir ve şerh düşülüp kayıt altına alınmıştır. Olayın dinleme ve teknik takip kısmında yer almadım. Sadece bize verilen tapeleri metin haline getirdim.”

Duruşma sonunda sanık polisler Haşim Gülal ve Sezai Akgün'ün beraatına karar verildi. İstanbul 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi gerekçesinde, Gülal ve Akgün’ün suç işleme kastıyla hareket ettikleri hususunda delil ve belge bulunmadığını, kast unsurunun olmadığını belirtti.

DETAYLAR

Ergenekon davasında 16.5 yıl hapis cezasına çarptırılan Teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin telefonuna 'sehven' yükleme yapan polislerin beraatinden sonra, “Askeri Casusluk" davasında 15 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırılan emekli Albay İbrahim Sezer'in telefonu tapelerine “Fuhuş çetesinin lideri" olduğu öne sürülen bir kadının görüşmelerini ekleyen iki polis beraat etti. Mahkeme, polisler Haşim Gülal ve Sezai Akgün'ün kasıtlı hareket etmediklerini belirterek beraatlerine karar verdi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasında, “Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan polis memurları Haşim Gülal ile Sezai Akgün katılmadı. Sanıkların ifadeleri talimat yoluyla alındı. Cizre Ağır Ceza Mahkemesi tarafından talimat yoluyla ifadesi alınan polis Haşim Gülal, olay tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Teknik Takip İzleme Büro Amirliği'nde Grup Amiri olarak görev yaptığını belirtti.

Gülal, iddianameye konu olan İbrahim Sezer ile Saffet Kaplan arasındaki görüşmesinin tespitinde dinleyen veya çözümleyen olarak yer almadığını kaydederek, "Çözümlemeye diğer sanık Sezai Akgün yapmıştır. Bir evrakı kim düzenlerse düzenlesin, düzenleyenin amiri de o evrakta yer alır, ben de grup amiri olarak iletişim tespit tutanağında yer aldım" dedi.

'DİNLEME SIRASINDA HATA FARK EDİLDİ'

Soruşturma dosyasında İbrahim Sezer'in içerisinde yer aldığı 2 - 3 bin tape olduğunu aktaran Gülal, "Şüphelilerin tamamına yönelik çözümlemelerde yer almam ve bunları tek tek kontrol etmem mümkün değildir" dedi. Sezer'in ifadesinin 28 Ekim 2010 sabaha karşı alındığı anlatan Gülal, "Burada ifadeyi alan görevli arkadaşlar itiraz üzerine iddianameye konu görüşmenin orjinal sesini müştekinin de huzurunda dinlemişler, hatayı fark etmişler. İfadeyi alan arkadaşlar bu hatayı fark edince bizim birbirimizi haberdar edip uyarmaları gerekirdi. Orada da iş yükünden kaynaklı ihmal yaşanmış. Art niyetli olduğunu düşünmüyorum" diye konuştu.

Hatalı çözümlemeye savcılık aşamasındaki ve hakim sorgusunda değinilmediğini kaydeden Gülal, "Kaldı ki bu hatalı çözümleme şahsın tutuklanma sebebi değildir. Bu tamamen bir hatadır, kasıtlı bir eylem yoktur. Bu hata da Sezai Akgün isimli mesai arkadaşımızın dikkatsizliğinden kaynaklanmıştır" dedi.

AVUKAT: BU İLK DEĞİL

Ağrı Ağır Ceza Mahkemesi tarafından talimatla ifadesi alınan sanık polis Sezai Akgün de, Sezer'in bu eylemden dolayı herhangi bir şekilde yargılanmadığını belirterek, "Emniyet aşamasında verdiği ifadesinde bu husus fark edilmiştir ve ifadesine şerh düşülüp kayıt altına alınmıştır" dedi. Sezer'in avukatı Faruk Emre Akın, bu hatanın sadece Sezer'e yapılmadığını, Ergenekon'da yargılanan Kemal Kerinçsiz ve Teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin de telefonlarına sehven yükleme yapıldığını kaydederek, "Bu paralel yapının operasyonuyla yapılan işlemdir" dedi.

BERAAT ETTİLER

Mahkeme heyeti de, sanıkların suç işleme kastıyla hareket ettikleri hususunda delil ve belge bulunmadığı, kast unsurunun olmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi.

ASKERİ CASUSLUK DAVASININ FİRARİ HÜKÜMLÜSÜ

Emekli Albay İbrahim Sezer, yargılandığı “Askeri Casusluk" davasından 15 yıl 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz yargılanan Sezer hakkında bu cezası nedeni ile yakalama kararı çıkarılmıştı.

KONUŞMASINDA OLMAYAN DÖKÜMLER TAPELERİNE EKLENMİŞTİ

“Askeri Casusluk" operasyonu kapsamında soruşturulan emekli Albay İbrahim Sezer'in telefon tapelerine, “Fuhuş çetesinin lider" olduğu öne sürülen bir kadın ile yaptığı görüşme eklenmişti. Emniyetteki sorgulama aşamasında bu olayın ortaya çıkması üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından polis memurları Haşim Gülal ve Sezai Akgün hakkında “Kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği" suçundan iddianame düzenlendi. Emniyet tarafından hazırlanan telefon konuşmalarının dökümlerinde, İbrahim Sezer'in 14 Temmuz 2010 tarihli bir telefon konuşmasında, 'Rus ajanı olduğu gerekçesiyle sınır dışı edildiği öğrenilen "Vika" kod adlı Leyla Tanrıverdiyeva isimli kadından bahsettiği dökümler yer almıştı. Sezer'e emniyet sorgusunda söz konusu döküme ilişkin sorular yöneltilince Sezer, dökümlerdeki görüşmeyi kabul etmedi. Söz konusu görüşmeyi inceleyen savcılık, Sezer'in görüşmesinde olmayan konuşmaların dökümlere eklendiği tespit etmişti.

(13 Eylül 2014, 13:55)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=6279    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yargısı AYM'de Yargılanıyor

23.02.2021 10:57 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 23.2.2021

Donanma Darbe davası

22.02.2021 14:07 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada, dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 22.2.2021

Şike Kumpası Davası Mütalaada

22.02.2021 13:24 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 'Futbolda şike iddiasıyla yürüttüğü soruşturma'da kumpas kurduğu iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 87 sanığın yargılandığı davada dosya, mütalaasını hazırlaması..
Tamamı 22.2.2021

Balıkesir: Gülen'in Polislerine dava

22.02.2021 12:10 Balıkesir'de, polis okulunda Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'emniyet mahrem yapılanması'na yönelik biri tutuklu 13 zanlı hakkında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. İddianamede, örgütün Balıkesir Poli..
Tamamı 22.2.2021

ÖSYM Başkanı Ali Demir davası

22.02.2021 12:04 Ankara'da, eski Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir'in 'Fetullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği' ve 'zincirleme şekilde görevi kötüye' kullanma suçlamasıyla yargılandığı davaya devam edildi...
Tamamı 22.2.2021

Selam-Tevhid Kumpası davası

22.02.2021 11:59 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kurduğu kumpasta usulsüz dinleme kararları vermekle suçlanan 55 eski hakim ve savcının Yargıtayda yargılanmas..
Tamamı 22.2.2021

Karlov Suikastı davası

22.02.2021 11:56 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in..
Tamamı 22.2.2021

Gülen'in Avrupa Casusları davası

22.02.2021 11:31 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına terör örgütleri Fetö/PKK/DHKP-C/MKP'ye yönelik soruşturma bilgilerinin rüşvetle Malatya Doğanşehir Adliyesindeki bilgisayarlardan UYAP'a girerek sızdırılmasına ilişkin ar..
Tamamı 22.2.2021

Fetö Casusu Altaylı'ya 42 Yıl Hapis

22.02.2021 11:09 Ankara'da, eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın da aralarında bulunduğu 3 sanığın 'Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'örgüte yardım' ve 'siyasi ve askeri casusluk' suçlarından açılan davaya ..
Tamamı 22.2.2021

K.Maraş: Darbe'de 6 Beraate İtiraz

22.02.2021 14:00 Kahramanmaraş'ta, Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bu ilde yaşanan eylemlere yönelik davada haklarında beraat kararı verilen 18 sanıktan 6'sının cezalandırılmaları yönünde Gaziantep B..
Tamamı 22.2.2021

Adil Öksüz'ü Saklayanlar Yargılanıyor

22.02.2021 12:30 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin kilit isimlerinden örgütün 'hava kuvvetleri imamı' firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasının ardından İstanbul'da saklanmasına yard..
Tamamı 22.2.2021

Sızıntı Büyük: 233 Muvazzafa Gözaltı

03.02.2021 09:36 İzmir merkezli 60 il ve KKTC ile İstanbul merkezli 42 ilde Fetullah Gülen terör örgütünün (Fetö/PDY) TSK içindeki uzantılarına yönelik iki ayrı soruşturma kapsamında toplam 532 asker hakkında gözaltı kararı verildi. Bu..
Tamamı 3.2.2021

PKK/Fetö in Atatürk out: CHP şokta

03.02.2021 11:25 CHP'de sular durulmuyor. Son yıllarda Fetö ve PKK/HDP ile girilen ittifak, partiden Atatürk'ün giderek dışlanması gibi tavırlar CHP'de parçalanmalara yol açmaya başladı. 29 Ocak'ta yaşanan gelişmeye göre, CHP İzmir Mi..
Tamamı 3.2.2021

Habertürk-Fetö Bağlantısı Güçleniyor

02.02.2021 15:46 Habertürk ekranlarında yayınlanan 'Enine Boyuna' programında İsmail Saymaz'ın kendisi hakkında sarf ettiği ifadelere yanıt vermek için canlı yayına bağlanan gazeteci Hilal Kaplan, Habertürk'ü FETÖ ile ilişkilendirerek ..
Tamamı 2.2.2021

Rütbemi Gülen taktı elini öptüm

03.02.2021 14:05 Son haftalarda yurdun çeşitli illerinde Fetullah Gülen terör örgütüne (Fetö/PDY) gerçekleşen operasyonlarda çok sayıda gözaltı yaşandı. Yakalanan zanlılardan bir çoğu etkin pişmanlık kapsamında örgüt hakkında bildikler..
Tamamı 2.2.2021

Kavala'ya Şok: Beraatler Bozuldu

01.02.2021 13:29 İstanbul'da, Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı olaylarına ilişkin davada, Anadolu Kültür AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın da arasında bulunduğu 9 sanık hakkında verilen beraat kararlarını bo..
Tamamı 1.2.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
48.418.428