Tam
EskidenYeniye
 

Gülen'in böcekleri müebbetlik

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde ofisine dinleme cihazı yerleştirildiği iddiasıyla açılan soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. 13 polis hakkında 'örgütlü casusluk' suçlamasıyla müebbet hapis cezası istendi. Şüpheli isimlerin 'yakalanması'nın da istendiği iddianamede, şüpheli polislerin Gülen cemaatiyle bağlantılı oldukları iddialarına yer verilmesi de dikkati çekti. Savcılığın bu değerlendirmesini haklı çıkarırcasına paralel medyada iddianameye tepki gösterildi, o polisler için cevşenler okunduğu belirtildi.

Önceki haber title=Sonraki haber

03.11.2014 20:42 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde ofisine dinleme cihazı yerleştirildiği iddiasıyla açılan soruşturma tamamlanarak iddianame hazırlandı. Ankara Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu Savcısı Durak Çetin'in, aralarında Erdoğan’ın koruma Müdürü Mehmet Yüksel, Zeki Bulut ve eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz’ın da bulunduğu 13 kişi hakkında iddianame hazırladığı belirtildi.
 
İddianamede, şüpheli isimler için “yakalama” istendi. Şüpheliler hakkında 'örgütlü casusluk' suçlamasıyla müebbet hapis cezası istendi. İddianamenin Başsavcı Vekili Hüseyin Şahin’e onaylaması için geçen hafta sunulduğu ve henüz mahkemeye gönderilmediği belirtildi.

Gizli tanık 'Hançer'

İddianamede MİT raporu, Başbakanlık Teftiş Kurulu raporu, gazete haberleri, ortam dinleme cihazı olarak tabir edilen “böcek” satışı yapan firma yetkilisi olduğu ifade edilen “Hançer” kod adlı gizli tanık beyanları ve HTS kayıtları delil olarak gösterildi. İddianamede şöyle denildiği öne sürüldü:

Cemaat iddiası

"Şüpheliler Ali Özdoğan, Serhat Demir, Ahmet Türer, Sedat Zavar, Enes Çiğci, İlker Usta, Hasan Palaz, Zeki Bulut ve evrakı ayrılan Orhan Şengül’ün, Başbakanlığın çalışma ofislerinde bulunan dinleme cihazları nedeniyle yazılı ve görsel basında Fethullah Gülen cemaatine mensup olduklarının yazıldığı, söylendiği, ancak şüpheliler Ali Özdoğan, Ahmet Türer, Sedat Zavar, Enes Çiğci, İlker Usta, Hasan Palaz, Zeki Bulut’un savunmalarında, Fethullah Gülen cemaatine mensup olmadıklarını söyledikleri..."

İddianamede şu bilgiler yer aldı: "28 Aralık 2011'de sabah saatlerinde Başbakanlık Keçiören Subayevleri’ndeki ikametin altında bulunan ofislerinde Başbakanlık Başmüşaviri Mustafa Varank’ın ve konutta görevli polislerin eşliğinde tarama yapılırken sinyal yayan bir dinleme cihazı bulundu. Öğleden sonra AK Parti Genel Merkezi'nde 5 kişilik MİT ekibiyle arama tarama yapıldı. 29 Aralık 2011 günü öğleden önce 5 kişilik MİT ekibiyle yine yanlarında Varank varken Başbakanlık Merkez binada ve öğleden sonra Başbakanlık resmi konutunda arama tarama yapıldı. Priz içerisinde sinyal yaymayan dinleme cihazı bulundu."

MİT teslim almış

Keçiören'deki ofiste böceğin dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kullanılan masanın sağ tarafındaki "Far" marka 6 girişli çoklu prizde bulunduğu belirtildi. Anılan masanın sağ tarafında kriptolu telefon da dahil olmak üzere toplam 4 adet telefonun bulunduğu belirtilen iddianamede "Telsiz vericinin tespiti sonrasında, mevcut durumun sadece Mustafa Varank ile paylaşılarak herhangi olumsuz bir durum yokmuş gibi teknik arama faaliyetine devam edildiği, söz konusu çoklu priz incelenmek üzere MİT'e bağlı ekip tarafından teslim alındığı" belirtildi.

İddianamede ayrıca 29 Aralık 2011'de Başbakanlık Çankaya Resmi Konuttaki makam odasında gerçekleştirilen teknik arama faaliyeti neticesinde yine çoklu priz içinde böcek bulunduğu anlatıldı.

Palaz'ın imzası yok

Savcı Çetin, daha önce “Başbakanlık ofisinde bulunan böcekle ilgili hazırlanan raporda tahrifat yapmam istendi” açıklaması yapan Hasan Palaz ile ilgili ise, hazırlanan raporda imzası olmadığını belirtti. TÜBİTAK raporundan 2 yıl sonra alınan Tevfik Diker imzalı rapor, Palaz aleyhine delil olarak kullandı.

İddianamede kimler var?

-Eski Tübitak Başkan Yardımcısı Hasan Palaz.

-Eski Başbakanlık Koruma Daire Başkanı Mehmet Yüksel. Şu anda Polis Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda görev yapıyor.

-Başbakan Erdoğan'ın eski koruma müdürü Zeki Bulut. Polis Teftiş Kurulu Başkanlığı'nda çalışıyor.

-İstihbarat Dairesi Başkanlığında çalışan Ali Özdoğan, şu an itibarıyla A. Gaffar Okkan PMYO'da görev yapıyor.

-Eski Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığı personeli Serhat Demir, Emniyet'ten istifa etti. Yurt dışında olan Demir, gözaltına alınamadı.

-İstihbarat Dairesi Başkanlığında çalışan Sedat Zavar, şu an itibarıyla Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapıyor.

-Başbakanlık Koruma Daire Başkanlığında çalışan Ahmet Türer'in meslekten ilişiği kesildi.

-Komiser Enes Çiğci. İstihbarat Dairesi Başkanlığı'nda çalışan Çiğci, Ankara Gölbaşı ilçesinde görevine devam ediyor.

-Başpolis Memuru İbrahim Sarı, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'nde görev yapıyor.

-Polis memuru Hurşit Gölbaşı, Başbakanlık Koruma Güvenlik Teknik Şube Müdürlüğü'nde çalışıyor.

-Polis memuru Harun Yavuz, KOM Daire Başkanlığı'nda çalışırken, Hakkari İl Emniyet Müdürlüğü'ne nakledildi.

-Polis memur Seyit Saydam, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürlüğü'nde görev yapıyor.

-Polis memuru İlker Usta, İstihbarat Dairesi Başkanlığı'ndan, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü'ne tayin edildi.

PARALEL MEDYA DAVAYA ÖFKELİ

Öte yandan Gülen cemaatine mensup paralel medyada iddianameye tepki gösterildi. Örneğin paralel medyanın merkez yayın organı olarak nitelendirilen Zaman gazetesi, olayı, "'Kupür' davası başladı: Polislerin 36 sayfalık iddianamesinde 30 hata yapılmış" başlığıyla verdi. Haberde şu satırlar yer aldı:

"İzmir'de terör ve yolsuzluğu soruşturan emniyet mensuplarına yönelik operasyon sonucunda açılan dava başladı. Tutuksuz yargılanan polislerin avukatı Ali Aksoy, 36 sayfalık iddianameyi hazırlayan savcının, kopyala yapıştır sistemiyle isimleri eklediği için en az 30 tane bariz hata yaptığını söyledi.

Hükümete yakın bir gazetenin kupürü ihbar kabul edilerek 19 Ağustos 2014 tarihinde yapılan operasyonla 32 emniyet mensubu gözaltına alınmış, daha sonra tamamı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Bugün İzmir Adliyesi 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayan yargılamadan önce basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Av. Aksoy, "İddianame, aslında 36 sayfalık bir iddianame. Bunun 20'ye yakını, kişilerin kimlik ve adres bilgilerinden ibaret. İddianame zaten bir garabetti, bilmiyorum bakma şansınız oldu mu? İddianamede müvekkillerin isimleri yanlış yazılmıştır. Başka isim yazılmıştır. Halbuki şu andaki yargılama yaptıkları noktada burası aslında kendilerinin, yani kişilerin isimlerindeki, mesleklerindeki yanlışlarından dolayı yargılama yapan savcı, iddianame hazırlayan savcı, en az hata yaptığı sayfada müvekkillerin isimlerinde iki defa hata yapmış. Yani kopyala yapıştır yapmış, 36 sayfalık bir şeyde, zaten bunun 20'ye yakın sayfası kişilerin isimleri ve adresleri olduğu halde 30'un üzerinde hatası var. İsim hatası var, yani böyle çok bariz hatalar var. Bugün duruşmamız başlıyor. İnşallah güzel bir hukuk neticesi alırız diye düşünüyorum." dedi...

Polislere destek vermek için adliyeye gelen İzmirli esnaflardan Necati Yörüdü ise, "Davanın devam ettiğini duyduk. İzmir esnafı olarak buraya geldik, destek vermeye. Masum olduklarını biliyoruz ve desteklemeye geldik." dedi. Esnaf Emin Izgın da, "Mağdur olduklarını düşündüğümüz için desteklemeye geldik. Onlara şu an bir zulüm yapıldığını düşünüyoruz. Zulümle âbad olanın, sonu berbat olur. Bunların elbet günyüzüne çıkacağına, mahkemenin gerekli kararı verip onları serbest bırakacağına eminiz. Onların mağduriyetlerinin giderilmesi için dua ediyoruz. Arka tarafta arkadaşlarımız Cevşen'ler okuyup dua ediyorlar. İnşallah dualarımız yerine ulaşacak. Haklı haksız, suçlu suçsuz günyüzüne çıkacak." dedi. (Cihan)"


Yine Zaman gazetesinin bir başka haberi de "Kupür davası başlıyor dosya, avukatlardan gizleniyor" başlığını taşıyor. Haber şu şekilde:

"İzmir’de 19 Ağustos 2014’te hükümete yakın bir gazetenin kupürü ihbar kabul edilerek emniyet mensuplarına yapılan operasyonla ilgili yargılama bugün başlıyor; ancak avukatlara hâlâ dava dosyasının tamamı verilmedi. Polis avukatlarından İsmail Hakkı Küçük, “Hayali savunma yapmak zorunda bırakılıyoruz.” dedi.

İzmir merkezli 13 ilde, önleme dinlemesi yapan polislere yönelik yapılan operasyonda 32 kişi gözaltına alınmıştı. Sevk edildikleri sulh ceza hakimliği tarafından, aralarında eski Batman İl Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan ve eski Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı’nın da bulunduğu 11 polis tutuklanırken 21 polis tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Operasyondan kısa bir süre sonra savcı Okan Bato, jet hızıyla iddianame hazırlayarak Okan, Karakayalı, Memduh Tosun, Taner Aydın, Tarkan Kolik ve Haldun Çabuk hakkında, iddianamede isimleri yer alan 31 mağdur ve müşteki için her suçlamadan 31’er kez ayrı ayrı, toplam 310 yıldan 961’er yıla kadar hapis, diğer 26 sanık için 10 ile 713’er yıl arasında değişen hapis cezaları istemişti. İddianamenin İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmesinin ardından yapılan tutukluluğa itiraz sonucu, yaklaşık 40 gün cezaevinde kalan 11 polisin tamamı tahliye edildi. Tahliye kararını veren İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi, dokuz sayfalık gerekçeli kararında, tutuklamalara gerekçe olan suçlamalarla ilgili değil somut delil, olgu dahi bulunmadığına dikkat çekmiş, örgüt suçlamasını ‘hukuki garabet’ olarak değerlendirmişti.

ÖRGÜT SUÇLAMASI ‘HUKUKİ GARABET’

İddianameyi kabul eden İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tamamı tutuksuz 32 polis, bugün hâkim karşısına çıkacak ancak sanık ve sanık avukatlarına dava dosyasının tamamı verilmedi. Avukat İsmail Hakkı Küçük, “Müşteki ve mağdur ifadelerinin üçte biri yok. Şikâyetçi olabileceği düşüncesiyle ifadesi alınan ancak şikâyetçi olmayarak sanık lehine verilen ifadeler ortada yok. TİB kayıtları verildi; ancak okunma ihtimali sıfır. Okuyup inceleyebilmemiz için mahkemedeki evrak asıllarının fotokopilerinin verilmesi gerekiyor.” dedi. Başlayacak davada sanıklara örgüt suçlaması yönetildiğini, örgüt davalarında müştekilerin mahkemede ifade vermesinin kanunen gerekli olduğunu da hatırlatan Avukat Küçük, “Örgüt davası olmasına rağmen müştekilerin ifadeleri, bulundukları yerlerde alınıyor.” diye konuştu. Savcılığın ardından mahkemeden de dava dosyasının tamamını alamadıklarını belirten Küçük, “Hayali savunma yapmak zorunda bırakılıyoruz.” diye konuştu."


Bu şekilde aktarılan iki haberden de görüldüğü gibi, iddianamede savcının şüphelilerin cemaatle bağlantısına dikkat çekmesini adeta haklı gösterircesine paralel medyada şüphelilere sahip çıkılıyor. Ne Balyoz ne Ergenekon ne de bağlantılı davalarda gösterilmeyen bir yaklaşımın, tıpkı cemaat yapılanmasının yakın dönemde ilk kez gündeme geldiği 7 Şubat 2012 krizinde olduğu gibi, tıpkı 17 Aralık sonrasındaki cemaat ve paralel yapı konulu dava ve soruşturmalarda olduğu gibi bu böcek iddianamesi konusunda da sergilendiği görülüyor. Bu yaklaşımın adeta aradaki bağlantının zımni bir itirafı niteliği taşıdığı hukukçularca dile getiriliyor.

CEVŞENLER OKUNUYOR

İddianamenin yerden yere vurulduğu paralel medyanın yukarıdaki gibi haber ve değerlendirmeleri, o şüpheli polislerin cemaat mensubu olduğu iddialarını güçlendiriyor. Hatta öyle ki, Zaman gazetesinin yukarıda alıntılanan haberinde iddianamede yer alan polisler için "CEVŞENLERİN OKUNDUĞU" belirtiliyor. Şu satırlar okuyuculara aktarılarak o polislerin cemaat mensubu olduğu adeta haykırılıyor:

"Polislere destek vermek için adliyeye gelen İzmirli esnaflardan Necati Yörüdü ise, "Davanın devam ettiğini duyduk. İzmir esnafı olarak buraya geldik, destek vermeye. Masum olduklarını biliyoruz ve desteklemeye geldik." dedi. Esnaf Emin Izgın da, "Mağdur olduklarını düşündüğümüz için desteklemeye geldik. Onlara şu an bir zulüm yapıldığını düşünüyoruz. Zulümle âbad olanın, sonu berbat olur. Bunların elbet günyüzüne çıkacağına, mahkemenin gerekli kararı verip onları serbest bırakacağına eminiz. Onların mağduriyetlerinin giderilmesi için dua ediyoruz. Arka tarafta arkadaşlarımız Cevşen'ler okuyup dua ediyorlar. İnşallah dualarımız yerine ulaşacak. Haklı haksız, suçlu suçsuz günyüzüne çıkacak." dedi. (Cihan)"

Cemaatin, 17 Aralık sonrası paralel yapıya karşı başlatılan mücadele kapsamında polis ve yargıya yönelik soruşturma, dava, görevden alma ve benzeri tasarruflara hedef olan tüm isimlere sahip çıkması yaklaşımının en çarpıcısı ise 17 Aralık sonrası geniş çaplı görevden almalar üzerine Fetullah Gülen'in şok bir beddua videosu yayınlayarak ve ayrıca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mektup yazarak polis görev değişikliklerini eleştirmesi ve engellenmesini istemesi olmuştu. Gülen'in bu iki hamlesi kamuoyunda şok etkisi yapmış, onun paralel yapının lideri olduğuna dair deliller arasında gösterilerek hakkında suç duyuruları yapılmasına neden olmuştu. Bu suç duyurularının İstanbul Cumhuriyet başsavcılığında halen süren bir soruşturmaya dönüştüğü geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. Cemaatten ayrılan yazar Hüseyin Gülerce de bu soruşturma kapsamında bir kaç gün önce tanık sıfatıyla savcılığa ifade vermişti. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

(03 Kasım 2014, 20:42)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=6401    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

MİT Kumpasında İtiraflar

04.01.2020 14:14 Şırnak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimi faaliyetleriyle ilgili Adana'da görülen davada yargılanan eski üsteğmen Musa Köse'nin, Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde 1 Ocak 2014..
Tamamı 4.1.2020

Akıncı Üssü Darbe davası

04.01.2020 10:59 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlerle ilgili 475 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. 23.12.2019 GÜNKÜ DURUŞMAD..
Tamamı 4.1.2020

Muhafız Alayı Darbe davası

04.01.2020 11:06 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulun..
Tamamı 4.1.2020

Jandarma Darbe davası

04.01.2020 10:49 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı'ndaki eylemlere ilişkin 243 sanıklı davanın görülmesine devam edildi. 30 Aralık'ta Ankara..
Tamamı 4.1.2020

İzmir 145 sanıklı Darbe davası

04.01.2020 13:47 İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin Fetullah Gülen'in de aralarında olduğu 280 sanıklı ana darbe davasında dosyaları ayrılan 3'ü tutuklu 145 sanığın yargılanmasına devam edildi. 3 Oca..
Tamamı 4.1.2020

Kosova'da Paketlenen Sanığa Hapis

04.01.2020 14:56 İstanbul'da, FETÖ'nün yurtdışı yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında Kosova'dan Türkiye'ye getirilen sanık Kahraman Demirez, 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezası..
Tamamı 4.1.2020

Ahmet Altan'ın Hapsi Onandı

04.01.2020 14:56 İstinaf Mahkemesi, bir internet sitesinde yazdığı yazıda, 'Terör örgütü propagandası' yaptığı ve 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' ettiği gerekçesi ile toplam 5 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan hakkındaki ceza..
Tamamı 4.1.2020

Malatya 5 sanıklı Darbe davası

04.01.2020 15:31 Malatya'da, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Malatya'daki 2. Ordu Komutanlığı ve 7. Ana Jet Üssü'ndeki eylemlere ilişkin görülen davada beraat ve mahkumiyet kararları bozulan, aralarında dönemin 2...
Tamamı 4.1.2020

Hakkari 5 sanıklı Darbe davası

04.01.2020 14:52 Hakkari'de, Yüksekova ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine destek verdikleri iddiasıyla haklarında dava açılan, aralarında dönemin 3. Yüksekova Piyade Tümen Komutanı eski tümgeneral Halil İbra..
Tamamı 4.1.2020

Adana 4 sanıklı Darbe davası

04.01.2020 14:14 Şırnak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimi faaliyetleriyle ilgili Adana'da görülen davada hapis cezasına çarptırılan 4 sanığın, istinaf mahkemesinin 'hükmün yeniden ince..
Tamamı 4.1.2020

Şike Davası Usulden Bozuldu

04.01.2020 12:49 Yargıtay 5'inci Ceza Dairesi, İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin 'futbolda şike' davasına dair kararlarını 'usul eksikliği' nedeniyle bozdu. Buna göre, Fenerbahçe Kulübü eski Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarınd..
Tamamı 4.1.2020

Adana 17 sanık: Fetö Astsubayları

04.01.2020 10:33 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada, örgütün 'mahrem imamları'yla ankesörlü telefonlardan periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri iddiasıyla yargılana..
Tamamı 4.1.2020

Baklavacı Güllü Fetö davası

04.01.2020 15:23 İstanbul'da, FETÖ'nün iş dünyası yapılanmasına ilişkin 86 sanıklı TUSKON davasında dosyası ayrılan baklavacı iş adamı Faruk Güllü'nün yargılanmasına devam edildi. 30 Aralık'ta İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki du..
Tamamı 4.1.2020

Hablemitoğlu Zanlısı Yakalandı

22.12.2019 10:12 FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ve Alman Vakıfları davalarının raporlarını hazırlayan, 18 Aralık 2002'de faili meçhul silahlı bir saldırıda hayatını kaybeden Necip Hablemitoğlu'nun katil zanlısı Nuri Gökhan Bozkır'ın (45) ..
Tamamı 22.12.2019

CHP'ye iki şok: Başkan tutuklandı

22.12.2019 09:50 İzmir'de, Urla İlçesi Belediye Başkanı İbrahim Burak Oğuz, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) üye olduğu iddiasıyla tutuklandı. 16 Aralık'taki gelişmeye göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ soruşturma..
Tamamı 22.12.2019

25 Aralık: Müebbetler Onandı

21.12.2019 17:25 İstanbul'da, İstinaf Mahkemesi, FETÖ/PDY tarafından yapılan ve takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yaparak darbeye teşebbüs ettikleri gerekçesi ile eski emniyet müdürleri Yakup Saygılı, Kaz..
Tamamı 21.12.2019

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
40.579.137