Tam
EskidenYeniye
 

Tüm operasyonlarda o çilingir var

Emniyet Genel Müdürlüğü eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'un paralel yapıyı deşifre eden kitabında ilginç bilgiler yer alıyor. Buna göre; Ankara'daki çilingir Hasan Usta ve kalfası paralel yapının yasadışı gizli dinleme operasyonlarda sürekli rol almış. Bütün dinlemelerde evlere, işyerlerine, yani Baykal'ın ve MHP'lilerin izlenmesinden, 'AK Parti'yi ve Gülen Cemaati'ni Bitirme Planı'na hatta Askeri Casusluk davasına kadar onlarca operasyonda Hasan Usta ve kalfası paralel yapı polisleri tarafından kullanılmış. Sabah yazarı Mahmut Övür yazısında Sabri Uzun'un kitabındaki bu ve diğer bilgileri ele alıyor.

Önceki haber title=Sonraki haber

16.01.2015 22:19 Emniyet Genel Müdürlüğü eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun'un paralel yapıyı deşifre eden kitabında ilginç bilgiler yer alıyor. Buna göre; Ankara'daki çilingir Hasan Usta ve kalfası paralel yapının yasadışı gizli dinleme operasyonlarda sürekli rol almış. Bütün dinlemelerde evlere, işyerlerine, yani Baykal'ın ve MHP'lilerin izlenmesinden, 'AK Parti'yi ve Gülen Cemaati'ni Bitirme Planı'na hatta Askeri Casusluk davasına kadar onlarca operasyonda Hasan Usta ve kalfası paralel yapı polisleri tarafındna kullanılmış. Sabah yazarı Mahmut Övür yazısında Sabri Uzun'un kitabındaki bu ve diğer bilgileri ele alıyor. Övür'ün yazısı şu şekilde:Paralel'in çilingiri Hasan Usta ve kalfası

"Gülen Cemaati'nin devlet içinde nasıl bir paralel yapı kurduğunu öğrendikçe daha çok şaşıracağız. Sadece emniyet ve yargıda değil devletin her biriminde nasıl etkili bir konuma geldiklerini her geçen gün daha net öğreniyoruz.

Bu başarıdaki ustalığı da şu ana kadar çıkan bilgilere göre "dinleme"ye borçlular. Devlet olmanın yolu nasıl güçlü bir istihbarat örgütüne sahip olmaktan geçiyorsa cemaat de aynı yolu izlemiş. Daha ortaya çıktığı zamanlarda bile sadece rakiplerini değil, kendi içindekileri de dinleyerek korkulan yapı olduğunu herkese hissettirmiş. Halen de sosyal medya üzerinden yaydığı bilgilerle bu özelliğini koruyor.

Cemaatin bu özelliğine ilk dikkat çeken devlet görevlisi, Türkiye'de dinleme meselesini en iyi bilen eski emniyet müdürlerinden Hanefi Avcı'ydı. Avcı, yazdığı kitapla bu gerçeği dile getirdi ama ne yazık ki 12 Eylül 2010 referandumuna giden süreçte söylediği için de etkili olamadı.

Şimdi benzer iddiaları bir başka istihbaratçı, Emniyet Genel Müdürlüğü eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun dile getiriyor. Uzun, hem yaşadığı hem tanık olduğu hem de duyduğu çok sayıda olayı yeni piyasaya çıkan İN kitabında anlatıyor. Daha çok da önemli dava ve dinleme skandalları üzerinden "paralel yapı"nın devleti, nasıl bir ahtapot gibi kuşatmasına yer veriyor. Zaman zaman da gerilere gidiyor.

Yani "Paralel Yapı", sadece son on yılın hikayesi değil. Bir bakıyorsunuz 90'lardaki Türkbank skandalında, bir bakıyorsunuz 2002 yılında öldürülen yazar Necip Hablemitoğlu cinayetinde karşımıza çıkıyor. Bunlar öyle sıradan iddialar da değil. Tabii bunları söyleyen de sıradan biri değil,

Bu yüzden kitapta yer alan çok sayıda iddia ciddi tartışma yaratacak ve ister istemez yargının konusu olacak. Çünkü sadece Başbakana suikasttan, TSK'ya ve siyasilere kurulan tuzaktan söz edilmiyor bazı cinayet iddialarına da yer veriliyor. Kitabı okurken, insan ürperiyor.

Bunların birçoğu medyada yer aldı. Ben kitapta sık sık adı geçen iki isme dikkat çekmek istiyorum.

İlki 2001 yılında ilk kez Ergenekon terör örgütü şemasını Sabri Uzun'a getiren polis şefi. Uzun, o ismi R.G. rumuzuyla veriyor.

Bir süre önce bu köşede CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen eski Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven'den söz ettim. Polis teşkilatını bilen veya cemaate yakın kiminle konuşsanız bu ismin önemini biliyor. Hatta kamuoyunda son dönemde adı geçen "imam"lardan bile "daha önemli" olduğundan söz ediliyor. Merak ediyorum hakkında bu kadar iddia olan biriyle ilgili bir işlem yapıldı mı? Ya da en azından Diyarbakır'da neler yaptığı araştırılmadı mı?

İkinci önemli isim Ankara'daki çilingir Hasan Usta ve kalfası... Uzun'a göre bütün dinlemelerde evlere, işyerlerine, yani Baykal'ın ve MHP'lilerin izlenmesinden, "AK Parti'yi ve Gülen Cemaati'ni Bitirme Planı"na hatta Askeri Casusluk davasına kadar onlarca operasyonda Hasan Usta ve kalfasının kullanıldığını iddia ediyor. .

Kitapta çilingirle açılan bir ev sahne var ki, Hollywood filmlerini aratmıyor. İşadamı Süleyman B'nin evine dinleme cihazı yerleştirmek için görev alan 20-25 polis, ev sahibinin eve erken dönmesiyle işi yarım bırakmak zorunda kalıyorlar ama yüz yüze gelmekten de kurtulamıyorlar. Hatta bir polis yakalanıp karakola teslim ediliyor ama üstü örtülüyor.

Bu da ne kadar pervasız bir yapıyla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. İN'de yargının ve medyanın araştırması gereken çok bilgi var."

Paralel Yapı, Dink ve Hablemitoğlu cinayetleri

"İsimsiz bir ihbar mektubu veya ne idüğü belirsiz bir gizli tanık değil, adı sanı belli bir emniyet müdürü konuşuyor. Hem de istihbarat kökenli bir emniyet müdürü. Yaşadığı ve tanık olduğu olayları biraz da kendi yorumunu katarak anlatıyor olabilir ama yazdığı İN kitabı, "Paralel Yapı" dediğimiz örgütün ne hedeflediğini gösterdiği gibi ne yapılması gerektiğine de ışık tutuyor.

Neler olacağını göreceğiz. Çünkü söyledikleri sıradan şeyler değil. Bugüne kadar bu yapıyla ilgili çok şey yazılıp söylendi ama ilk kez eski Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, ürkütücü bir iddiada bulunuyor ve "paralel yapı"yla faili meçhul cinayetlerin ilişkisini kuruyor. İki önemli örnek veriyor.

Uzun'un bu konudaki ilk iddiası yazar Necip Hablemitoğlu'yla ilgili. Uzun, Nazlı Ilıcak'ın cemaati, ABD'nin kuruluşunda rol oynayan püriten Protestan hareketine benzeten yaklaşımını ele alıp şöyle diyor: "Nazlı Ilıcak'ın 'Hizmet, hoşgörü, diyalog, üstün ahlak' gibi insani ve İslami değerleri Fethullah Gülen Cemaati'yle ilişkilendirip, özdeşleştirmesini 2005 öncesine kadar 'kabul edilebilir' görebiliriz. Çünkü o tarihe kadar Cemaat'in kirli çamaşırları henüz ortaya çıkmamıştı."

Peki, Uzun bu tespitiyle ne demek istiyor?

Üstü kapalı da olsa şöyle diyor:

"Protestanların ABD'yi, piyasaya kaset servis ederek, kamu görevlilerine kadın temin ederek, haklarında kitap yazan gazetecileri öldürerek kurduğunu düşünmüyorum."

Uzun'un ne düşündüğünü ve bu düşüncesini neye dayandırdığını sanıyorum Hablemitoğlu cinayeti soruşturmasını geçen yıl yeniden başlatan Savcı Hakan Yüksel de soracak.

Gelelim ikinci önemli iddiaya... Bu iddia Türkiye'yi sarsan Hrant Dink suikastıyla ilgili.

Bu konuda çok sayıda soru işareti olduğu, paralel yapı polislerinin ve müfettişlerinin bu cinayetin açığa çıkmasını engellemek için ellerinden geleni yaptığı az çok biliniyor. Uzun, bu süreci belge göstererek bilgi vererek anlatıyor. Şu bilgi bile başlı başına çok şey anlatıyor: "Dink cinayetiyle ilgili komployu ortaya koyan ikinci ifadem kayıptı."

Peki, kayıp ifadeler, silinen bilgisayar hafızaları, yönlendirilen müfettişlerle ne hedeflenmişti?

Uzun, lafı dolandırmadan söylüyor: "Kanımca, Dink cinayeti çok önceden planlandı ve bu cinayet sırasında A. İlhan Güler'in İstanbul İstihbarat Şubesi'nin başında bulunması istenmiyordu. Yapılacak 'Büyük Operasyon'un A.İlhan Güler'den gizlenmesi gerekiyordu."

Öyle de oldu. Güler, İstanbul'dan gitti, Ergenekon Operasyonu başlatıldı ve emniyetteki kadrolaşma istenen noktaya getirildi. Bu sürece ilişkin onlarca soru hâlâ cevapsız. Uzun'un ilk sorusu bile işin daha başından planlandığını gösteriyor: "17 Şubat 2006 tarihli 'Dink öldürülecek' yazan haber raporu İstihbarat Daire Başkanı olan benden ve yardımcılarım Necmettin Emre ile Vedat Yavuz'dan neden gizlendi?"

Aslında sadece Dink cinayeti değil, 2007'den sonra yürütülen bütün soruşturmalar rotasından bilinçli biçimde çıkartıldı. Ne kaos ortamı yaratanlar gerçek anlamda yargılandı ne de darbeciler. Paralel yapı bu yöntemle, rakiplerini elimine ederken, onları hükümete düşman ediyor, hükümeti de onlarla korkutuyordu. Bu iki kesim üzerinde de müthiş bir "güç" demekti. Böyle olduğu için 17-25 Aralık darbesiyle hükümeti devirmeye kalktılar." (Mahmut Övür / Sabah)

DEVLETİN HAFIZASINI YOK ETTİLER

Sabri Uzun, "İn" isimli kitabına koymadığı bazı bilgileri SABAH'a anlattı. Uzun, Paralel çetenin polis imamı Kozanlı Ömer'in ABD'ye girişinde el konulan laptopundaki bilgilerin bir CD'ye yüklenerek FBI aracılığıyla Türkiye'ye gönderildiği ancak kaybolduğunu söyledi. İşte Uzun'un çarpıcı açıklamaları:

ARŞİVLERİ ÇOK SAĞLAM: Örgütün arşivi çok sağlam. Bunu Yaşar Büyükanıt olayında gördüm. 1985'te Kuleli Askeri lisesinde 80 cemaatçiyi kovduğu için tam 26 yıl sonra intikam aldılar.

HABLEMİTOĞLU CİNAYETİ: TİB'de sadece ses kayıtları yok. Fatura kayıtları ve HTS trafiği dediğimiz haberleşme trafiğini gösteren kayıtlar da var. Kendi örgütlerinin de çözülmesini sağlayacak HTS kayıtlarını kaybettiler. Yine kayıp olan baz istasyonu yani yer bilgileri var. Hablemitoğlu cinayetinin baz istasyonu kayıtları kayıp. Oysa bu olayın çözülmesi için bu kayıtların kullanılabilmesi lazım. Kurtuluş otoparkındaki bomba yüklü aracı oraya götüren kişinin cep telefonu kayıtları da kayıp. HTS kayıtları devletin hafızası. Arşivdeki evraktan daha kıymetli. Bunlar devletin hafızanı kaybettiler. MİT'teki hafıza bunun yüzde 10'u kadar.

BAYKAL'IN KASEDİ: Deniz Baykal bu olayın mağduru. Böyle bir örgüt karşısında bütün siyasi partiler bir araya gelip mücadele kurumu oluşturmalı.

YILDIZ'IN KIZINI DİNLEDİLER: HDP'li Bengi Yıldız'ın 14 yaşındaki kızını dinlemişler. Özel hayatına ait bilgileri temin edip bunu yayınlamak suretiyle BDP'ye vurmak istediler.

BENİ DE KANDIRDILAR: İstihbarat dairesi başkanıyken Polis Akademisi'nde ilk 20'ye giren öğrencileri alıyordum. Akademideki cemaatin ağabeyleri ilk 20'ye girmiş öğrencilerin "Ayakkabını boyamadın, yatağını düzelmedin" diyerek puanlarını kırıp ilk 20'nin dışına itmişler. Ben kimi aldıysam cemaatçi almış oldum. Bunu yıllar sonra anladım. (Sabah)

'OdaTV davasında tutuklanmayacağımı üç ay önce öğrendim'

Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun yeni kitabı 'İn'de 'cemaat'i yazdı. Radikal'e konuşan Uzun, "OdaTV davasında tutuklanmayacağımı davadan üç ay önce bana söylediler" dedi.

Eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’dan sonra eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun da ‘cemaat’i yazdı. Uzun, ‘ Kırmızı Kedi’ yayınlarından çıkacak ‘İn’ adlı kitabında, OdaTV davasında tutuklanmak üzereyken son anda bundan vazgeçildiğini ve bu bilginin kendisine dava açılmadan üç ay önce bir emniyet görevlisi tarafından bildirildiğini dile getiriyor. Radikal'e konuşan Sabri Uzun kendi telefonunun, intihar ettiği iddia edilen eski Emniyet Özel Harekat Dairesi Başkanı Behçet Oktay’la aynı gün dinlemeye alındığını belirterek, “ O beni başka bir yere götürüyor” dedi.

'SON ANDA VAZGEÇTİLER'

Memuriyet hayatı boyunca yaşadıklarının tümünü not aldığını ve notları ve elindeki dokümanları da kitaplaştırmaya karar verdiğini söyleyen eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, “2007’den sonra bu cemaat entrikasını ve düzenbazlığını, benim yaşadım olaylarla ters düşen boyutlarını da not alıyordum. Bir kültür ve hafıza bilgi oluşsun istedim. Bu tür entrikalar bir daha yaşanmasın diye düşüncelerimi yazdım” diye konuştu. OdaTV soruşturması kapsamında tutuklanacakken son anda bundan vazgeçildiğini ileri süren Uzun, bu bilginin de dava açılmadan üç ay önce bir emniyet görevlisi tarafından kendisine ulaştırıldığını ifade ederek, şunları anlattı: “Kitabın içerisinde, beni neden tutuklanmadığım da var. Savcı iddianameyi açıklamadan üç ay önce o iddianamede adımın geçmeyeceğini öğrenmiştim. ‘Sanık, tanık veya müşteki her ad olursa olsun, senin adın geçmeyecek’ diye bana haber gönderdiler. Emniyet içerisinden geldi bu bilgi. Ben ‘cemaat’ demiyorum. Bana ‘cemaat’ adına değil, şahıs olarak haber gönderdi. Kitabımda, haber gönderenin ön ismini yazdım. Ben o dosyaya girseydim çok memnun olurdum. Beni beş defa Ergenekon, Balyoz ve OdaTV davalarında tanık gösterdiler. Beşinden de çağırmadılar. Beş ayrı mahkemenin de üzerinde ‘Bu adamı çağırmayın’ diyen bir otorite olması lazım. (Cezaevine girmek için) Benim 2011’den beri valizim hazır, hala daha duruyor.” (Radikal)

(16 Ocak 2015, 22:19)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=6542    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Adil Öksüz'ü Saklayanlar Yargılanıyor

12.01.2021 10:18 İstanbul ve Sakarya'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin kilit isimlerinden FETÖ'nün 'hava kuvvetleri imamı' firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasının ardından saklanmasına yard..
Tamamı 12.1.2021

Kavala-Barkey Darbe davası

11.01.2021 13:21 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde yönetici olarak rol aldıkları iddia edilen firari sanık eski CIA Danışmanı Henri Jak Barkey ile 'Anayasa'yı ihlal' ve 'siyasi veya askeri casu..
Tamamı 11.1.2021

Fetö Üniversite Yapılanmasına dava

11.01.2021 15:03 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından başlatılan 'güncel üniversite öğrenci yapılanması' soruşturması kapsamında, aralarında öğrenci yapılanması sorumlularının da bul..
Tamamı 11.1.2021

Fetö Yüksek Yargısı AYM'de

12.01.2021 09:11 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği suçundan hapis cezası alan eski Yargıtay üyeleri Necati Meran, Mehmet Ali Demirezici ve Esabil Saylak ile irari sanık Kenan Karabeyeser'in, 'görevi kötüye kullanma' suç..
Tamamı 12.1.2021

Hrant Dink davası

11.01.2021 15:33 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin d..
Tamamı 11.1.2021

Muhafız Alayı Darbe davası

11.01.2021 13:04 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında eski alay komutanları Muhsin Kutsi Barış ve Muhammet Tanju Poshor'un da bulunduğ..
Tamamı 11.1.2021

Karlov Suikastı davası

11.01.2021 12:45 Ankara'da, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un suikast sonucu öldürülmesine ilişkin aralarında FETÖ/PDY elebaşı firari Fetullah Gülen'in de bulunduğu 7'si tutuklu 28 sanığının yargılanmasına devam edildi. 7 ..
Tamamı 11.1.2021

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

11.01.2021 11:44 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 2..
Tamamı 11.1.2021

Askeri Öğrenci Sorumlusuna Hapis

12.01.2021 15:27 Gaziantep'te, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik davada, örgütün askeri öğrencilerden sorumlu 'doktor' konumundaki sanığa 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 29 Aralık'ta Gaziantep 7..
Tamamı 12.1.2021

Böcek Davasında Cezalar Düştü

12.01.2021 09:32 Ankara'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı sırasında çalışma ofislerine 'böcek' olarak adlandırılan dinleme cihazlarının konulmasına ilişkin 14 sanıklı davada verilen kararların Yargıtay tarafından 5..
Tamamı 12.1.2021

Adana: 22 Sanıklı Fetö davası

11.01.2021 10:35 Adana'da, daha önce işlem yapılan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerine ve ailelerine finansal destekte bulundukları iddiasıyla haklarında 25'er yıla kadar hapis istemiyle dava açılan 8'i tutuklu 22 sanığın yargılan..
Tamamı 11.1.2021

Adana: Fetö Öğretmenlerine Dava

11.01.2021 10:31 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan eğitim kurumlarında öğretmen ve idareci olarak çalışan tutuksuz 10 sanık hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyl..
Tamamı 11.1.2021

Atabeyler Kumpası: Yüzbaşıya Beraat

12.01.2021 13:29 Ankara'da, 2006'da FETÖ'nün kumpas davalarından olan 'Atabeyler Grubu' davasının sanığı eski Yüzbaşı Murat Eren, 'devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama' suçundan b..
Tamamı 12.1.2021

Akıncı Üssü: 291 Müebbet

17.12.2020 11:12 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin, örgütün "sivil imamlar"ı ile Ankara'ya bomba yağdıran pilotların da yargıland..
Tamamı 17.12.2020

Selam-Tevhid Kumpası: 29 Müebbet

17.12.2020 12:01 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasına yönelik firari sanıklar Fetullah Gülen ile eski emniyet müdürlerinin de yer aldığı ..
Tamamı 17.12.2020

Dink: Akyürek ve Yılmazer'e Müebbet

17.12.2020 11:40 İstanbul'da, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, gazeteciler, jandarma ve eski emniyet görevlilerinin d..
Tamamı 17.12.2020

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
47.668.134