Tam
EskidenYeniye
 

Cemaat kıblesini şaşırdı!

Zaman gazetesi, Peygamber Efendimiz'i aşağılayan karikatürleri yayımlayan Cumhuriyet gazetesine polis baskını yapılmasını eleştirdi. 'Hiçbir yargı kararı olmaksızın, gazeteye polis kuşatması, gazete sayfalarının savcılığa gönderilmesi ve dağıtım araçlarının alıkonulması kanunsuzdur ve açıkça bir sansür girişimidir' diyen Zaman, 'Her türlü baskıya rağmen Zaman olarak tavrımız çok açık: Tereddütsüz bir şekilde ifade özgürlüğünün yanındayız' dedi.. Cemaat medyasından karikatür krizi konusunda son zamanlarda peşpeşe şaşırtıcı yaklaşımlar geliyor. Liderleri Fetullah Gülen'e hakaret edilmesine asla tahammül etmeyen bu kesimlerin Peygamber Efendimiz'e hakarete ise hoşgörülü bir yaklaşım göstermeleri kamuoyunda büyük tepkiye yol açıyor. Sadece karikatür krizi konusunda değil başka konularda da cemaatin son dönemde islami açıdan asla kabul edilemeyecek sapkınlık yaşamakta olduğuna dair peşpeşe örnekler gözlenmeye başladı. Hz. Peygamber Efendimiz'i STV dizisinde kamyonete bindirmek, bayanların şarkı söyleyip dans ettiği olimpiyat gösterilerini izlemeye geldiğini ileri sürmek, hükümetle mücadele için twit atılmasını tavsiye ettiğini iddia etmek, 'Cebrail bile parti kursa oy vermem' demek gibi daha önce gerçekleşmiş dini sapkınlık örneklerinin sonuncusunu, Gülen'in hiç hata yapmayacağını iddia etmek oluşturmuştu.

Önceki haber title=Sonraki haber

17.01.2015 18:18 Zaman gazetesi, Mizah dergisi Charlie Hebdo'nun Peygamber Efendimiz'i (SAV) aşağılayan karikatürlerinin de yer aldığı yeni sayısından 4 sayfalık bir seçki yayımlayan Cumhuriyet gazetesine polis baskınını eleştirdi.

Zaman, bir bildiri yayımlayarak, "Hiçbir yargı kararı olmaksızın, gazeteye polis kuşatması, gazete sayfalarının savcılığa gönderilmesi ve dağıtım araçlarının alıkonulması kanunsuzdur ve açıkça bir sansür girişimidir" diye belirtti.

"İfade özgürlüğü; dinî inançları tahkir ve kutsala hakaret hakkı tanımaz" denilen açıklamada, "Ancak, dine hakaret ederek ifade özgürlüğü sınırını ihlal edenlere şiddet yoluyla karşılık verilmesini kesinlikle reddediyoruz. Hakarete karşı teröre başvuranlar, kutsala hizmet etmiş veya Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (sas) adını yüceltmiş olmuyorlar" ifadeleri yer aldı.

GAZETELER POLİS TARAFINDAN KONTROL EDİLEMEZ

Zaman'dan yapılan açıklama şöyle idi:

"İfade özgürlüğü demokrasilerin vazgeçilmez şartıdır. Medya, bu özgürlüğü toplum adına ve halk yararına kullanır. Bunu yaparken sorumlu yayıncılık adına hukuku, evrensel değerleri ve bütün dünyada geçerli medya etik kurallarını ölçü alır. Demokrasilerde, gazeteler yayımlanmadan, polis tarafından kontrol edilemez. Bu, basın kanunu ile güvence altına alınmıştır.

Paris'te geçen hafta silahlı saldırıya uğrayan mizah dergisi Charlie Hebdo'nun özel sayısından bir seçki hazırlayan Cumhuriyet Gazetesi'nin dağıtımı, önceki gece engellenmeye çalışılmıştır. Hiçbir yargı kararı olmaksızın, gazeteye polis kuşatması, gazete sayfalarının savcılığa gönderilmesi ve dağıtım araçlarının alıkonulması kanunsuzdur ve açıkça bir sansür girişimidir. Her ne sebeple olursa olsun, hukuku çiğneyerek yapılan bu işlem asla kabul edilemez. Demokratik dünyada hoşunuza gitmeyen ve karşı olduğunuz fikirlerle mücadelenin tek meşru yolu, yine fikir ve hukuk yoluyla medeni tepki vermektir.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN YANINDAYIZ

Zaman Gazetesi; fikir, ifade ve medya özgürlüğünü savunurken, kutsala saygıyı en önemli evrensel değer olarak kabul eder. İfade özgürlüğü; dinî inançları tahkir ve kutsala hakaret hakkı tanımaz. AİHM'nin bugüne kadar verdiği pek çok karar, evrensel hukukun da bu yaklaşımı benimsediğini göstermektedir.

Her türlü baskıya rağmen Zaman olarak tavrımız çok açık: Tereddütsüz bir şekilde ifade özgürlüğünün yanındayız. Dine hakaret ederek ifade özgürlüğü sınırını ihlal edenlere şiddet yoluyla karşılık verilmesini kesinlikle reddediyoruz. Hakarete karşı teröre başvuranlar, kutsala hizmet etmiş veya Peygamberimiz Hz. Muhammed'in (sas) adını yüceltmiş olmuyorlar. Aksine insanî değerleri savunan İslam dininin özünü teşkil eden barış, adalet, hoşgörü gibi değerlere darbe vuruyorlar.

Özellikle toplumsal fay hatlarıyla oynandığı, sinir uçlarının sürekli tahrik edildiği şu süreçte, siyasetten medyaya herkesin infial uyandırabilecek davranışlardan uzak durması hayati önem taşımaktadır. Dünyanın ve ülkemizin en acil ihtiyacı, akıl ve sağduyudur. Herkesin bu sorumluluk duygusuyla hareket etmesi gerekir."


CEMAAT: HEPİMİZ CHARLIE'YİZ!

Türkiye'de çok zor durumda olan cemaatin kendi ülke yöneticilerinden hatta Peygamberinden (SAV) esirgediği hoşgörüyü Batılılara göstermesi Türkiye kamuoyunda şok edici etki yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Zaman yöneticilerinin gözaltına alınacağını öğrendiklerini iddia ederek Çağlayan Adliyesi önünde tepki gösterisi düzenleyen cemaat mensuplarının halkın kendilerini yalnız bıraktığını yaptıkları basın açıklamasında belirtmeleri dikkat çekmişti. Cemaatin bu şok edici sapkınlığı islami kesimde de sarsıntıya yol açtı. Herkes neler oluyor böyle? diye birbirine soruyor. Bir cemaat bu kadar mı sapkınlaşır?.. Hz. Ömer'e bile "sapıtırsan seni kılıçlarımızla doğrulturuz" denildiği bilinirken cemaatin Gülen'i ve diğer yöneticilerini hatasız kabul etmesi cemaatin kıblesinin iyice şaştığını gösteriyor.

Cemaatin bu sapkınlığına şaşıran ve tepki gösteren isimlerden biri yakın zamanda cemaatten ayrılan gazeteci yazar Ahmet Taşgetiren oldu. Paralel yapının Erdoğan nefretini Türkiye nefretine dönüştürdüğünü, dini ve milli her olayda Tayyip Erdoğan'ın durduğu yerin tam karşısında durmaya çalıştığını belirten Ahmet Taşgetiren, mevzunun gelip Hz. Peygamber'e (SAV) dayandığında bile paralel yapının Erdoğan nefretini seçtiğini, dolayısıyla yine yanlış safta yer aldığını söyledi. Taşgetiren, paralel yapının bu noktada ciddi bir özeleştiri yapması gerektiğini, çünkü artık tabanın bu başkalaşmayı, savrulmayı sahiplenemeyeceğini ifade etti. Taşgetiren'in 'Cemaati içeriden öldürmek' başlıklı yazısından önemli bölümler şu şekilde idi:

CHARLİE OLUP, HAZRETİ PEYGAMBER'E (SAV) SÖVENLERİN YANINDA OLDULAR

"Cemaat demek, islami hassasiyet ekseninde oluşan bir yapı demekti. Böyle bir yapının hizmet üretebilmesi için, sistemden alan kazanmak, bunun için de çetin siyasi mücadeleler içinden geçmek gerekti. Bunu Türkiye'deki her islami hizmet yapısı bilirdi, söz konusu Cemaatin kendisi de bilirdi. Bunun için, eşlere baş açtırmak, gerektiğinde alkol kullanmak, eşin dansa kaldırılmasına razı olmak gibi Müslümanlık çerçevesini zorlayan ne çetin bedeller ödenmişti.

Şimdi kalkıp, yanı başınızda aynı mücadelelerin içinden geçmiş yapılarla savaşa tutuşuyordunuz, bunun basiretle ilgisi olabilir miydi? Bir kere, karşı safa geçtiğinizde nerelere savrulacağınızı tahmin etmek ise neredeyse imkansızdı. Adeta tarihinizi tersinden yazmaya başlamış olmaktaydınız. Bu ülkede ve dünyada, İslam'ın ayağa kalkma mücadelesini gözleyen ve her ayağa kalkış denemesinde başına vurmaya hazır odaklarla el ele tutuştunuz.

Şu Charlie Hebdo hadisesinde aldığınız tavra bakınca insan "Allah Allaaah" demekten kendini alamıyor, bu ne savruluş Ya Rabbim! "Charlie değilim" diyemediniz, "Ben Charlie'yim" diyenlerin sözümona özgürlük mücadelesine yan çıktınız. Sizin basın özgürlüğü mücadeleniz ne zamandan beri Hazreti Peygamber'e hakaret edenlerin sövme özgürlüğü ile iç içe geçiyor Allah aşkına? Sorayım: Hocanıza sövülmüş olsaydı yine de sövme özgürlüğünden yana mı olurdunuz? Tayyip'e vurma adına şeytanla işbirliği yapar mısınız, diye sormaktan kendimi alamıyorum? Hikmet Çetinkaya ki, yıllar yılı Hocanıza demediğini bırakmamış bir insandır, bugün onun Peygamberimize hakaret karikatürünü yayınlamasının arkasında duruyorsunuz.

Cumhuriyet'le, Sözcü ile yan yana bir camia medyası. En ağır hakaretleri yapabilme yarışında Camia aktörleri... Dünyaya Türkiye kötülemesi taşıyan bir Camia misyonu. Evet, CHP ile, yer yer BDP ile el ele oldunuz, Amerika ile, Avrupa ile, İsrail ile el ele oldunuz, daha gideceğiniz epeyce yol var. Bir kere ana limandan, yani milletin ana mecrasından koptunuz, arkanıza taktığınız samimi insanlar adına üzülüyorum.

Bir Tayyip Erdoğan'ın sırtını dayadığı dünyaya bakın, bir de sizin. Ömrü billah CHP'ye oy vermeyecek olan insanlara CHP'ye oy attırdınız. Yüreği Gazze için yanacak olanların yüreğine İsrail'e sempati kurdu düşürdünüz. Evet, bir yerlerde Cemaatin ölümüne karar verildi ise onun mezar kazıcıları bizzat Cemaatin bünyesinde bulundu. Ben islami birikim adına hayıflanıyorum, bizim bünyemizden koptu bir uzuv. Hala İslam'ın insan kaynağı çürüyor bu zeminde. Yazık, binlerce kere yazık."

"CAMİA BÜNYESİ BU KOPUŞU KALDIRAMAZ"

Taşgetiren, katıldığı bir TV programında da yine konuyla ilgili görüşlerini aktardı. Taşgetiren şunları söyledi:

"Bir ön safta görünen yapı var. O görünen yapıyla taban arasında çok ciddi bir duygu kopuşu olduğu kanaatindeyim. Camia tabanının, önde görünenlerin tavrını tasvip ettiğini sanmıyorum. Ama bir tavır da koyamıyor olabilirler. O bağlılık efsunu henüz ortadan kalkmamış görünüyor. Mesela seçimlerde CHP'ye oy verdirmek. Bu Camia bünyesinin kaldıramayacağı bir şey. Müthiş bir kırılma. Belki de, babalarla oğullar arasında bir kopuş meydana gelmişti.

"EN AZINDAN SUSSALARDI, SUSAMADILAR"

Charlie Hebdo'nun durduğu yer belli. Camia nerede duracak? Kırılma tam da Hz. Peygamber'le (S.A.V) ilgili konuda yaşanıyor. Ne diyecekler? "Ben Charlie'yim kategorisine katılacaklar mı? Yoksa en azından susacaklar mı? Susmadılar malesef. Ekrem Dumanlı, Hidayet Karaca meselesinden beri bir kampanya yürütüyorlardı. O kampanyayı Avrupa'ya taşıdılar. AP'nin Türkiye aleyhine aldığı kararda da onların lobi çalışmalarının önemli etkisinin olduğunu düşünüyorum.

"CHARLIE HEBDO'YU DA SAHİPLENİVERDİLER"

Oradan yürüye yürüye geldiler Charlie Hebdo'ya. Onu da sahipleniverdiler. Bazı aktörleri var camianın. Gerçekten onların twitlerine baktığınızda, Tayyip Erdoğan nefretinden öte, Türkiye nefretinin ortaya çıktığını görüyorsunuz. Peygamberimiz (S.A.V) söz konusu olduğunda bile, "ya oturup düşünelim, farklı bir tavır ortaya koyalım, farklılaşalım" gibi bir çaba sergilenmemesini gerçekten çok dramatik olarak görüyorum.

Zannediyorum ki, şu hadiseden sonra oturup, eğer içlerinde halen bir şey kaldıysa, "ne yaptık biz" demeleri lazım. Yarın Peygamberimizle karşı karşıya geldiklerinde, orada ne yapacaklarını düşünerek bir değerlendirme yapmalarını beklerim. Müthiş bir başkalaşma yaşanıyor.

Tayyip Erdoğan çok daha geniş bir yelpazeden oy alıyor ama, dindar bir toplum kesiminin siyasi bir temsilcisi gibi. Ahmet Davutoğlu da öyle. Buna karşı savaş açtığınızda önce bu toplum kesiminden kopuyorsunuz. O zaman nerede duracaksınız? Önce Kılıçdaroğlu'yla bütünleşiyorsunuz. Oradan gidip Cumhuriyet Gazetesi'yle bütünleşiyorsunuz. Oradan gidip Sözcü'yle bütünleşiyorsunuz.

Bu mudur? Bu, Camia'yı müthiş bir başkalaşmaya sürüklüyor. Oturup bir özeleştiri yaparlar mı? Özellikle bu hadiseden sonra."

SÜRÜKLENDİĞİN(İZ) YER İYİ BİR YER DEĞİL

Cemaatin sapkınlığına bir tepki de Star yazarı Ahmet Kekeç'ten geldi. Kekeç'in yazısından bazı bölümler şu şekilde idi:

"İhsan Yılmaz, Türkiye'nin İslamcılaştırılmadığını da bilir. Çocukların İmam Hatip'e yönlendirilmediğini de bilir. Hele, İran tipi "otoriter uygulamalara" gidilmediğini herkesten iyi bilir. Fakat bu bilgiler onu yalan söylemekten alıkoymaz. Alıkoymuyor... Şimdi de, Peygamberimiz hakkında iğrenç karikatürler yayınlayan Charlie Hebdo dergisinin Türkiye'de neşrini savunuyor... Yanlarındaymış! Sürekli nefret suçu işleyen bir dergi bu... Müslümanlar hakkında olmadık karikatürler yayınlayan bir dergi. Peygamberimizi türlü kılıklarda resmeden ve İslam dünyasının "kutsal" bildiği değerlerle (bu değerler arasında Hazreti Meryem ve Hazreti İsa da var) alay eden bir dergi. Dahası, alt göndermeleriyle sürekli faşizmi yücelten bir dergi...

İhsan Yılmaz, bu derginin Türkiye'de neşredilmiş olmasından rahatsız değil. Ve yüksek dayanışma duygularıyla, "naşir" Cumhuriyet gazetesine sesleniyor: "Yanınızdayım..."

İhsan Yılmaz'a şunları söylemek isterim.

Erdoğan nefretiyle sürüklendiğin(iz) yer, iyi bir yer değil muhterem. İslam dünyasıyla aynı hassasiyeti paylaşmayabilirsin (nitekim cemaatiniz paylaşmıyor), bir "demokrat" olarak faşizmi yücelten karikatürlerden rahatsız olmayabilirsin, Peygamber Efendimize reva görülenleri (o aşağılık karikatürleri) "ikincil" mesele sayıp üzerinde durmayabilirsin.

Fakat aşağılanan din (senin ifadenle) yalnızca AKP'lilerin dini değil. İncitilen Peygamber (o sevgililer sevgilisi), yalnızca AKP'lilerin Peygamberi değil. Bu kadar mı düşürecektiniz kendinizi? Değerlerinize bu kadar mı yabancılaşacaktınız? Hanenize ve dininize yapılan saldırılara karşı bu kadar mı vurdumduymaz olacaktınız?"

CEMAATİN CHARLIE HEBDO SEVGİSİ

Star Gazetesi Yazarı Ahmet Taşgetiren'in 'cemaati içeriden öldürmek' başlıklı yazısından hareketle cemaatin Charlie Hebdo'ya bakış açısını TV24'te Günün Manşeti'nde değerlendiren gazeteciler Murat Çiçek ve Melih Altınok da gelişmelere tepki gösterdiler.

Murat Çiçek: Durdukları yere bir baksalar. O ana mecradan ayrıldıktan sonra nerelere savrulduklarını bir görseler anlayacaklar ama çok zor.

Melih Altınok: Seyirciler bize Zaman Gazetesi'nin 2 yıl önceki bir haberini göndermişler. Charlie Hebdo o zaman da yine hakaret eden bir karikatür çizmiş ve Zaman 'Fransa dergisi yine tahrik peşinde' diye haber yapmış. 2 yıl önce mi gerçektiniz siz yoksa şimdi mi? Şimdi Hz. Muhammed'i aşağılayan karikatürlere destek oluyorsunuz. Açıkça destek oluyorsunuz hiç lafı dolandırmıyorum! Bir tek paylaşmadığınız kaldı o fotoğrafları.

Melih Altınok: 'Biz de marjinal adamlarız. Biz hep oradaydık. Charlie Hebdo'nun düşüncelerini destekliyoruz' diyebilirsiniz ama Ahmet Taşgetiren cemaati çok iyi tanıyan bir isim ve burada hayal kırıklığını ifade ediyor. 'Gayretullah'a dokunur' muhabbeti yapanlar acaba bunu nasıl değerlendiriyorlar? Tamam 'Her yol mübah' demişsiniz, adeta ruhsat almışsınız hedefe yürürken her türlü işi yapabilmek için.. Peki bu da mı ruhsata dahil? Ben bunu bir din değil, (siyasi bir gruplar artık çünkü) ilkesellik tartışması olarak açıyorum. Artık açıkça siyasetin içerisindesiniz. Cemaatin tabanındaki insanlar (Biz ısrarla ayırma taraftarıyız) artık bunları görmeli!

Melih Altınok: Bu adamlar Türkiye'yi karıştırıp dünyayı kötülemek için her türlü malzemeyi kullanırlar. Yarın birgün sizi, o cemaatin tabanındaki iyi niyetli insanları da kullanırlar. Bunun için söylüyoruz.. Bu kadar kullandırmayın, alet ettirmeyin kendinizi. İnançlarınızı sömürüyorlar.

GÜLEN'E HAKARETE TEPKİ, HZ. PEYGAMBER'E HAKARETE HOŞGÖRÜ!

Gülen cemaatinin karikatür krizinde gösterdiği skandal yaklaşıma dair gelen tepkilerden sadece bir kaç tanesi bu şekilde idi..

Cemaat medyasından karikatür krizi konusunda son zamanlarda peşpeşe şaşırtıcı yaklaşımlar geliyor. Liderleri Fetullah Gülen'e hakaret edilmesine asla tahammül etmeyen bu kesimlerin Peygamber Efendimiz'e hakarete ise hoşgörülü bir yaklaşım gösterdikleri görülüyor ve bu durum kamuoyunda büyük tepkiye yol açıyor. Aslında sadece karikatür krizi konusunda değil başka konularda da cemaat son dönemde islami açıdan asla kabul edilemeyecek bir sapkınlık yaşamakta.. Buna dair peşpeşe örnekler gözlenmeye başladı. Hz. Peygamber Efendimiz'i STV dizisinde kamyonete bindirmek.. Bayanların şarkı söyleyip dans ettiği olimpiyat gösterilerini izlemeye geldiğini ileri sürmek.. Hükümetle mücadele için twit atılmasını tavsiye ettiğini iddia etmek.. 'Cebrail bile parti kursa oy vermem' demek.. "Peygamberin bile kıblesi şaştı oğlum!!! Kudüs'tü Kabe oldu. Bu alemde değişmeyen tek şey yalakalık, güce tapmak" demek, "Evlerine ateşler düşsün.." şeklinde duyulmasa ve görülmese inanılması belki mümkün olmayacak kadar abartılı şekilde beddua etmek..

İşte bu şekilde daha önce gerçekleşmiş dini sapkınlık örneklerinin sonuncusunu ise Gülen'in hiç hata yapmayacağını iddia etmek oluşturmuştu. Liderleri Gülen'in aşağılanmasına tepki gösterip, Hz. Peygamberin (SAV) aşağılanmasına hoşgörü ve fikir özgürlüğü diyerek rıza göstermeleri, cemaatin kıblesinin iyice şaştığı şeklinde değerlendiriliyor. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

Hoca uçmasa mürit uçurur!

(17 Ocak 2015, 17:03)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=6578    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.963.219