Tam
EskidenYeniye
 

Yeni operasyon: 2 tutuklama

Geçtiğimiz günlerde İzmir merkezli 13 ilde paralel yapı iddialarına yönelik düzenlenen yasa dışı dinleme operasyonunda, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 14 polisten 12'si tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, 2 emniyet mensubu tutuklandı. Yasadışı dinleme yaptıkları iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında 27 Ocak'ta İzmir merkezli 11 ilde operasyonlar yapılmış, aralarında birinci sınıf emniyet müdürünün de bulunduğu 26 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar arasında geçen Ağustos ayında aynı suçlamalarla gözaltına alınan ve haklarında dava açılan polis ile müdürleri de bulunuyor. Şüphelilerin, İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi'nde görev yaptıkları dönemde kamu görevlileri, gazeteci ve işadamlarını savcılığa bildirdikleri sahte isimlerle dinledikleri ileri sürüldü.

Önceki haber title=Sonraki haber

01.02.2015 15:20 İzmir merkezli 13 ilde paralel yapı iddialarına yönelik düzenlenen yasa dışı dinleme operasyonunda, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 14 polisten 12'si serbest bırakılırken, 2 emniyet mensubu tutuklandı.

2 kişi tutuklandı

İzmir merkezli 13 ilde başlatılan yasa dışı dinleme operasyonunda, savcılık tarafından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen 14 polisten 12'si serbest bırakılırken, emniyet müdürleri Taner Aydın ve Memduh Tosun'un tutuklanmasına karar verildi.

Yaklaşık 50 saat süren adliye sürecinde, 12 isim ise serbest kaldı. Bu kişiler açılacak davada tutuksuz yargılanacak. 12 kişinin isimleri şu şekilde: Burak Kemal Yılmaz, Kürşat Şenol Yılmaz, Talha Ülkümen, Şeyfullah Özdemir, Mustafa Edip Çakmak, Mikail Yüce, Tarkan Kolik, İbrahim Şimşek, İbrahim Öztürk, Ramazan Özdemir, Haldun Çabuk, Selçuk Küçükarslan serbest kaldı.

UYAP ARIZALANDI, İFADELER SİLİNDİ

İZMİR Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nde görev yaptıkları dönemde, kamu görevlilerinden, işadamlarına, gazetecilerden, askerlere kadar birçok kişiyi, sahte isimlerle dinledikleri gerekçesiyle gözaltına alınıp adliyeye sevkedilen polisler için, 46 saat sonra karar çıktı. Savcılığın 10 polisi serbest bırakması ardından mahkemeye sevk edilen 14 polisten, 2’si tutuklandı. 12 polis ise bu sabah tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. UYAP sistemindeki arıza nedeniyle 40 sayfalık ifadenin kaybolduğu, yorgunluktan dolayı tekrar etmek istemeyen polis ve avukatlarının, bu duruma itiraz etmemesi üzerine Hakim Dilek Çeliktaş’ın da kararını açıkladığı belirtildi.

HSYK müfettişleri, İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde 2009 ile 2013 yılları arasında alınan yaklaşık 170 bin dinleme kararlarından bir bölümünü incelediklerinde, usulsüzlükler tespit etti, yapılan soruşturma tamamlanınca da operasyona başlandı. Aralarında işadamlarından, ordu komutanlığı yapmış orgeneral rütbeli emekli askerlere, kamu görevlilerinden gazetecilere kadar 92 kişiyi, usulsüz yöntemlerde, farklı meslek kolları ve isimlerle dinlendiği ortaya çıkan 26 kişi için gözaltı kararı çıkartıldı. Gözaltına alınan 24 polis, perşembe saat 09.00’da adliyeye sevk edildi.

POLİSLERDEN 10’U SAVCILIK TARAFINDAN 12’Sİ MAHKEMECE SERBEST KALDI

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Okan Bato başkanlığındaki 4 savcının ifade aldığı polislerden Başkomiser Hüseyin Gürtekin, Komiser Ramazan Mert, Komiser Remzi Fatih Burcu, polis memurları Ahmet Yıldırım, Hamza Doğan, Ahmet Akpınar, Hasan Say, İsmail Şahin, Muhammet Kılıç ve Erdoğan Atalay serbest bırakıldı. Ardından, avukatların reddi hakim kararında bulundukları hakim Dilek Çeliktaş’ın bu talebi kabul etmemesi üzerine mahkeme süreci başladı.

Polislerin adliyede bulundukları 46 saat sonrasında karar çıktı. Polislerden 4’üncü sınıf emniyet müdürleri Memduh Tosun ile Taner Aydın, tutuklandı. 3’üncü sınıf emniyet müdürü İbrahim Şimşek, emniyet amirleri Tarkan Kolik, Haldun Çabuk, komiserler Kürşat Şenol Yılmaz, Talha Ülkümen, Mustafa Edip Çakmak, komiser yardımcıları Burak Cemal Yılmaz, Seyfullah Özdemir, Selçuk Küçükaslan ile polis memurları Mikail Yüce, İbrahim Öztürk ve Ramazan Özdemir ise, tutuksuz yargılanmak üzere bu sabah saat 07.00’de serbest bırakıldı.

UYAP SİSTEMİ ARIZALANDI

Bu arada son üç polisin ifade işlemleri sürdüğü sırada UYAP sistemindeki arızadan dolayı 40 sayfalık ifadelerinin silindiği ifade edildi. Silinen ifadeleri geri getirmek için yaklaşık 6 saat süren çabalar sonuçsuz kalınca Hakim Dilek Çeliktaş’ın polis ve avukatlara tekrar ifade verebileceklerini aktardı. Ancak yorgunluktan dolayı bu isteği polis ve avukatlar kabul etmedi. Bunun üzerine de hakimin kararını açıkladığı bildirildi.

AVUKATLAR AÇIKLAMA YAPTI

Mahkemenin tamamlanmasının ardından ilk olarak dışarıya avukatlar Mehmet Şener Özterzi, Ali Aksoy ile İsmail Hakkı Küçük, çıktı. Davadaki hukuki eksiklikleri anlatan avukatlardan Mehmet Şener Özterzi, "Bu dünya tarihinde bir ilk, ifadeler olmadan, karar verildi" dedi. Özterzi ayrıca, soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunan birinci sınıf emniyet müdürü Hasan Ali Okan ile emniyet müdür yardımcısı Ramazan Karakayalı’nın sağlık raporlarının bulunduğunu bunun için teslim olmadıklarını, önümüzdeki günlerde savcılığa geleceklerini açıkladı.

"MÜDÜRLERİMİN YANINDA OLMAK İSTERDİM"

Tutuklanan iki polisin Kırıklar F tipi Cezaevi’ne götürülmesi ardından, serbest kalan 12 poliste adliyeden ayrıldı. Bu polislerden açıklama yapan Komiser Talha Ülkümen, "Suçlanan tüm arkadaşlara, görev yapmadıkları tarihlerdeki belgeler soruldu. Şu anda burada dışarda olmaktansa Kırıklar Cezaevi’nde müdürlerimle birlikte olmayı tercih ederdim. Şimdi adalet tecelli etmiyor ama Allahın adaleti yakında bu konuyla ilgili tecelli edecektir" dedi.

Emniyet Amiri Haldun Çabuk da, "Ben yıllarda terörle mücadele ettim. Beni, eşimin ve çocuğumun yanında arabada, terörist gibi gözaltına aldılar. Benim telefonum açık, adresim belli. Söyleselerdi, kendim gelip teslim olurdum. Bize bunları yapanlar, vatanı için çalışan polislerle değil, teröristlerle mücadele etsinler" diye konuştu.

11 POLİS İFADE VERMEDİ, KONUŞANLAR DA 'HATIRLAMADI'!

İzmir'de, İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yaptıkları dönemde, 92 kişiyi, sahte isimlerle dinledikleri gerekçesiyle gözaltında olan 20 polis, ifade işlemlerin tamamlanmasıyla, adliyeye sevk edilmişti. Polislerden, 11'nin ifade vermeyi reddettiği, 9 polisin ise, kendilerine yönelik suçlamaları kabul etmeyip, “dinlemeleri hatırlamadıklarını" söyledikleri öğrenildi.

HSYK müfettişleri, İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde 2009 ile 2013 yılları arasında alınan yaklaşık 170 bin dinleme kararlarından bir bölümünü incelediklerinde, usulsüzlükler tespit edince yapılan soruşturma tamamlanınca da operasyona başlandı. Aralarında işadamlarından, ordu komutanlığı yapmış orgeneral rütbeli askerlere, kamu görevlilerinden gazetecilere kadar 92 kişiyi, usulsüz yöntemlerde, farklı meslek kolları ve isimlerle dinlendiği ortaya çıkan, 26 kişi için gözaltı kararı çıkartıldı. Bunlardan aralarında şube müdürü Taner Aydın'ın da bulunduğu, 20 kişi 13 ilde gözaltına alındı.

İFADE VERMEYİ REDDETTİLER

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde tutulan 20 polisten, 11'inin, ifade vermeyi reddettikleri öğrenildi. Haklarındaki suçlamalara cevap veren 9 polis ise, yasadışı bir oluşum içerisine girmediklerini anlattı. Kendilerine sorulan ve yasadışı olduğu bildirilen dinlemeler sorulduğunda ise, “dinlemeleri hatırlamadıklarını" söyledikleri açıklandı. Polislere avukatlarının gözetiminde, dinlenen kişileri, “Neden ve kimin talimatıyla dinledikleri", “dinlemeleri neden sahte isimlerle yaptıkları ve görüşme kayıtlarını ne yaptıkları" yönünde sorular yöneltildi.

5 POLİS ARANIYORDU

Gözaltındaki 20 polisin adliyeye sevkedilmesinin ardından, ismi gözaltı listesinde bulunan bir polis daha Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gidip teslim oldu. Ancak halen aralarında soruşturmanın bir numarası da olan Birinci Sınıf Emniyet Müdürü hasan Ali Okan ile emniyet müdür yardımcısı Ramazan Karakayalı'nın da olduğu 5 kişinin ise yakalama çalışmalarının devam ettiği açıklanmıştı. Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan'ın İzmir'deki davanın yanı sıra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün makam odasına dinleme cihazı yerleştirilmesi ve Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı olduğu dönemlerdeki dinleme kararlarıyla ilgili de yargılandığı öğrenildi.

13 İLDE YASADIŞI DİNLEME OPERASYONU YAPILMIŞTI

27 Ocak tarihinde İzmir merkezli 13 ilde yasa dışı dinleme iddiasıyla operasyon başlatılmıştı. Aralarında birinci sınıf emniyet müdürünün de bulunduğu 26 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. İzmir Valiliği, operasyonla ilgili açıklamasında ''13 ilde eşzamanlı başlatılan operasyonda 16 şüpheli yakalanmış, geri kalan şüphelilerin yakalanması için çalışmalar devam ediyor'' demişti.

İZMİR'de İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yaptıkları dönemde, kamu görevlilerinden, işadamlarına, gazetecilerden, askerlere kadar birçok kişiyi, sahte isimlerle dinledikleri ileri sürülen 26 kişi için gözaltı kararı çıktı. Aralarında birinci sınıf Emniyet müdürü Hasan Ali Okan ve müdür yardımcısı Ramazan Karakayalı'nın da bulunduğu bu kişilerden, 19'unun geçen operasyonda da gözaltına alındıkları, 7 ismin ise, yeni belirlendiği öğrenildi. Geçmişe dönük dinleme kararları üzerinde bir yıldır araştırma yapan HSYK müfettişlerinin, usulsüzlükleri tespit ettikten sonra savcılığa bildirince operasyonun başladığı ortaya çıktı.

Geçen Ağustos ayında, İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yaptıkları dönemde, sahte isimlerle usulsüz dinlemeler yaptıkları tespit edilen 32 kişi gözaltına alındı. Aralarında birinci sınıf Emniyet Müdürü Hasan Ali Okan ve müdür yardımcısı Ramazan Karakayalı'nın da bulunduğu, 11 kişi tutuklandı. 32 kişi hakkında da, 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, 30 yıldın 961 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuklular daha sonra serbest kalırken davanın ilk duruşması da yapıldı.

HSYK MÜFETTİŞLERİ BİR YIL İNCELEDİ

Bu operasyon yapıldığı sırada HSYK'nın görevlendirdiği müfettişlerin de, geçmişe yönelik dinleme kararları üzerindeki araştırmalarının devam ettiği öğrenildi. Yaklaşık bir yıl süren incelemelerini Aralık ayında tamamlayan müfettişler, kamu görevlilerinden, işadamlarına, gazetecilerden, askerlere kadar 100 kişinin, sahte isimlerle dinlendiğini saptadı.

Yeni bilgiler ilk soruşturmayı yürüten örgütlü suçlara bakan cumhuriyet savcısı Okan Bato'ya ulaştırıldı. Bu bilgiler ışığında da soruşturmasını genişleten Bato, yasadışı dinlendikleri saptanan kişilerin ifadelerini aldıktan sonra da ikinci dalga operasyon için talimat verdi.

İZMİR VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA: ŞÜPHELİLER YAKALANDI

Operasyonla ilgili İzmir Valiliği de internet sitesinden bir açıklama yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde Müfettişlerce yapılan denetimlerde, 2009-2013 yılları arasında gerçeğe aykırı belgeler düzenlenerek başka isim ve İMEİ numaraları üzerinden alınan mahkeme kararları ile çoğunluğu Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu, Üniversite Rektörleri, Akademisyen, Türkiye Futbol Federasyonu eski başkanı, üst düzey emniyet mensupları ve gazeteci (92) şahsın dinlendiği anlaşılmıştır.

Usulsüz olduğu tespit edilen dinlemelere ilişkin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, Yönetmek, Kurulan Örgüte Üye Olmak, Suç Örgütü Faaliyetleri Kapsamında Kamu Görevlilerinin Resmi Belgede Sahteciliği, İftira, Suç Uydurmak, Özel Hayatın Gizliliğini İhlal, Kişisel Verilerin Hukuka Aykırı Olarak Kaydedilmesi, Verileri Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirmek” suçlarından başlatılan soruşturma kapsamında olayın şüphelileri olduğu tespit edilen, dönemin İstihbarat Şube Müdürlüğü çalışanı (17) rütbeli ve (9) polis memuru olmak üzere toplam (26) şahıs hakkında yakalama müzekkeresi çıkartılmıştır.

27.01.2015 günü saat:06.00 sıralarında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce İlimiz merkezli (13) ilde (Adıyaman, Ankara, Denizli, Erzurum, Hakkari, İstanbul, Kırklareli, Malatya, Muş, Trabzon, Şırnak, Yalova) eş zamanlı başlatılan operasyonda (6) şüpheli ilimizde, (10) şüpheli diğer illerde olmak üzere toplam (16) şüpheli yakalanmış, geri kalan (10) şüphelinin yakalanması için çalışmalar devam etmekte olup, tahkikat İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce yürütülmektedir.''

26 KİŞİYE GÖZALTI KARARI

Yasadışı dinleme yaptıkları gerekçesiyle, 26 emniyet görevlisi hakkında gözaltı kararı çıktı. 13 ilde sabaha karşı eş zamanlı yapılan operasyonda, 16 kişi gözaltına alındı. Ancak Birinci sınıf Emniyet müdürü Hasan Ali Okan, Müdür Yardımcısı Ramazan Karakayalı ile emniyet müdürleri Taner Aydın, İbrahim Şimşek'in de aralarında bulunduğu 10 kişi ise adreslerinde bulunamadı.

Gözaltına alınan kişiler, Konak Çankaya'daki Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Diğer kişilerin de halen arandıkları açıklandı. Zanlıların, yasadışı örgüt kurmak, örgüte üye olmak, örgüt adına görev yapmak, evrakta sahtecilik, özel hayatın gizliliği, kişisel verileri usulsüz olarak kaydetmek ve saklamak suçlamasıyla gözaltına alındıkları öğrenildi.

13 İLDE OPERASYON

İzmir'in yanı sıra Ankara, Adıyaman, Malatya, Trabzon, Hakkari, Şırnak, Muş, Denizli ve Erzurum'un da bulunduğu 13 ilde düzenlenen operasyonlarda şu anda haklarında arama kararı bulunan 26 kişiden 16'sı gözaltına alındı. Zanlılar, İzmir Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü önünde önlem alındı.

BAŞSAVCILIK'TAN AÇIKLAMA:

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı açıklamasında, İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğünde suç tarihinde görevli olan bir kısım personel tarafından aralarında kamu kurumlarında görevli olan bazı memurların, üniversite üst düzey yöneticilerinin ve üst düzey askeri personelinde bulunduğu toplam 92 kişinin farklı isim ile meslek grupları adı altında ve asılsız suç isnatlarıyla 2009-2013 yılları arası yasaya aykırı usulsüz dinlendiklerinin, denetimlerde tespit edilip Cumhuriyet Başsavcılığına bildirildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca başlatılan soruşturma kapsamında toplanan delillere göre haklarında yeterli şüpheye ulaşılan, aralarında rütbelilerin de bulunduğu ve bir kısmı değişik illerde görev yapmakta olan 26 emniyet personeline yönelik olarak 27 Ocak itibari ile gözaltına alınma talimatı verilmiş olup, konuya ilişkin soruşturma devam etmektedir."

AVUKAT AÇIKLAMA YAPTI: DERSLERİNE BU KEZ DAHA İYİ ÇALIŞMIŞLAR

Gözaltına alınan polislerin Avukatı İsmail Hakkı Küçük ise, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün önüne gelip basın açıklaması yaptı. Küçük, “Şehir dışında gözaltına alınıp buraya getirilenler var. Avukatları dosyaları inceletmeyecekler, gizlilik kararı var. Daha kapsamlı, derslerine bu kez daha iyi çalışmışlar. Müştekilerin ifadeleri de toparlanmış. Yine bir algı operasyonu malumunuz. Hükümetinin yine gözden kaçırmak istediği örtmek istediği yine pis işleri var. Bu kez göreceğiz ne gibi suçlamalar, uyduruk hikayeler var. Bunların hepsi memur, çağırsalar gelirlerdi. Maksat tantana olsun" dedi.

AVUKAT AKSOY: EMNİYET DİŞLERİ SÖKÜLMÜŞ HALE GETİRİLDİ

İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nde görev yaptıkları dönemde, birçok kişiyi, sahte isimlerle dinledikleri ileri sürülen 26 polis için gözaltı kararı çıkması ardından avukat ile aileler, Emniyet Müdürlüğü önüne geldi.

Sanık polislerin avukatlarından Ali Aksoy, şöyle dedi: "Emniyet iyice dişleri sökülmüş bir hale getirildi. Emniyet bitirilmiştir. Ne acıdır ki bunu da yapanlar, emniyetin kendi personeli tarafından kullanılmaktadır. Siz daha yürümekte olan, henüz daha birinci duruşması bile bitirilmeyen bir dosyanın sanıklarını veya şüphelilerini, eğer varsa bir suç isnadı, aynı dosyada ek iddianame ile kanunla halletmek gerekirken, yeniden bu insanları, sabahın 06.00’sında operasyonla evlerinden almak, sadece İçişleri Bakanlığı’nın, terör örgütleriyle yapmış olduğu pazarlığın ortaya yansımasının, perdelenmesidir. Şu an ortada kötü bir tiyatro var. Yani ortada bir şüpheli veya suç yok. Bu kötü tiyatronun kötü senaryosu var. Bizim müvekkillerimiz açısından, suç izah edemiyoruz. Ne yazık ki, kötü biri tiyatronun şahitleri olarak buradayız. Gizlilik falan o işin hikayesi, insanlar bir kez çalmaya başladıkları zaman her şeyi çalmaya başlarlar. Şimdi de hukuku çalmaya başladılar. Bu dosyayı hazırlayanların diplomasının olup olmadığının sorulmasını istemiştim. Şimdi o cümlemi onla çarparak devam ediyorum. Bu operasyonu hazırlayanların hukuk bilmediklerini söylüyorum. Yürütülen bir soruşturma varsa ancak buna ek iddianame hazırlayabilirsiniz. Bize böyle kumpaslar kurmaya gerek yok."

Avukat Ali Aksoy, operasyonların hırsızlıkları örtmek için yapıldığını iddia etti, müvekkillerin bulunduğu Terörle Mücadele Şubesi’nin ise, Terörle Müzakere Şubesi’ne döndüğünü öne sürdü.

İLK OPERASYONDA 32 KİŞİ VARDI

İzmir'de geçen yıl 19 Ağustos'ta, yasa dışı dinlemelerle ilgili olarak yapılan operasyonda, 32 emniyet mensubu gözaltına alınmıştı. Haklarında dava açılıp yargılanmalarına başlanan 32 polisin, suç tarihinde İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yaptıkları, kamu kurumlarında görevli bazı memurları farklı isim ile meslek grupları adı altında ve asılsız suç isnatları ile 2010-2011-2012 ve 2013 yılları arasında, yasaya aykırı olarak usulsüz dinlendikleri ileri sürülmüştü. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Okan Bato'nun, 30 ile 961 yıl arasında hapis cezalarına çarptırılmalarını istediği sanıkların İzmir 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaları sürüyor.

Tutuksuz 32 sanık polis, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, suç uydurmak, iftira, resmi görev ve yetkinin kötüye kullanılması yoluyla gerçeğe aykırı belgeler düzenleyip mahkemelerin dinleme kararları vermesini sağlayacak şekilde kamu görevlilerinin resmi belgede sahteciliği, elde edilen ilgili ilgisiz ya da özel yaşama ilişkin verileri suç örgütünün çıkar ve amaçlarına hizmet etme odaklı olarak arşivleme ve kullanma yoluyla hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek" ile suçlanıyor.

(01 Şubat 2015, 15:20)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=6611    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.480.412