Tam
EskidenYeniye
 

Böcek davasında 3. duruşma

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde çalışma ofisine 'böcek' tabir edilen dinleme cihazı konulmasıyla ilgili 13 kişinin yargılandığı davanın üçüncü duruşması, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı. Tanıkların dinlendiği duruşma sonunda mahkeme çok sayıda yeni tanığın dinlenmesine karar verdi.

Önceki haber title=Sonraki haber

07.03.2015 19:30 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine "böcek" tabir edilen dinleme cihazı konulmasıyla ilgili 13 kişinin yargılandığı davanın üçüncü celsesi, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesinde yapıldı.

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklardan eski Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanı Mehmet Yüksel, eski Başbakanlık Koruma Dairesi Şube Müdürü Zeki Bulut, suç tarihinde Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığı Güvenlik Sistemleri Büro Amirliğinde polis memuru olan Seyit Saydam, o tarihlerde Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığı Güvenlik Sistemleri Büro Amirliğinde Komiser Yardımcısı olan İbrahim Sarı, eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz'ın da aralarında bulunduğu 6 sanık ile avukatları katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve Başbakanlığın avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Tanık Fatih Göçmen, Başbakanlık Subayevleri Konutu'nda 2010-2014 Temmuz ayına kadar ofis koruma görevlisi olarak çalıştığını, böcek araması için yapılan arama ve tarama faaliyetlerine katılmadığını, ofise bilgilerinin dışında kimsenin giriş ve çıkış yapamayacağını anlattı.

Göçmen, "Hatırlayamadığım bir tarihte Başbakanlık'tan görevliler geldi. Biz, böyle durumlarda müdürümüze bilgi veririz. Zeki Bulut'a bilgi verdim. Benim bildiğim tek arama hadisesi budur. Biz ofiste çalıştığımız için bir hiyerarşi yok. Biz, Ela Hanıma, özel kalem müdürümüze veya Zeki müdürümüze bilgi veririz. Oradaki komiser veya başkomiser bize karışmaz" diye konuştu.

Sanık avukatlarının, "Dışarıdan gelen birinin yalnız kalması, durması mümkün mü?" soruna Göçmen, "Hayır, kimse refakatsiz giremez" dedi.

Tanık Ömer Aras ise BOTAŞ personeli olduğunu, Başbakanlık Resmi Konut'ta teknisyen olarak görevlendirildiğini, hala bu görevinin sürdüğünü söyledi. 29 Aralık 2011'deki arama tarama faaliyetlerine tanık olduğunu belirten Aras, gelen kişileri tanımadığını, ofiste arama tarama yapıp bir şey bulmadan gittiklerini duyduğunu söyledi.

Sanık avukatlarının, "Mustafa Varank aramalarda var mıydı?" ve "Refakatsiz girme imkanı var mı?" sorularına Aras, "Hayır, refakatsiz kimse giremez. MİT'çilerin yaptığı aramada bana Mustafa Varank'ın da olduğunu söylediler. İkinci aramanın tarihini net olarak hatırlamıyorum. Mustafa Varank ve MİT'çilerin geldiğini bana teknisyen Mevlüt Albay söyledi. İkinci aramanın tarihini net olarak hatırlamıyorum" yanıtını verdi.

Aras, 'böcek' aramasının akşam saatlerinde personel çıktıktan sonra yapıldığı, arama tarama için gelen ekibi tanımadığını, akşamları nöbetçi kaldığında, personel olmaması durumunda arama yapan ekibe refakat ettiğini belirtti.

Sanık avukatlarının, "Arama tarama yapan ekip, odada yalnız kalıyor muydu?" sorusuna Aras, "İçeride de duruyoruz, dışarıda da duruyoruz. Bir şey istediklerinde getiriyorduk" şeklinde cevap verdi.

"MİT'TEN GELEN EKİP TEKNİK ARAMA YAPTI"

Tanık Ferhat Yüksel, Keçiören'deki ikamette büro amiri olarak 2007-2012 yıllarında görev yaptığını belirtti.

Aramaların Güvenlik Sistemi Büro Amirliğinden gelen görevliler ve kendi ekiplerinden bir kişinin nezaretinde belli dönemlerde yapıldığını ifade eden Yüksel, "Lüzum görüldüğünde, işlerin yoğunluğuna göre yapılırdı. MİT'ten önceki aramalarda polisin yaptığı aramalara arkadaşlarımız refakat ediyordu. MİT'in diğer aramalarından sonra bir rütbeli personelin bulunması talimatı verildi. Bundan sonraki aramalarda bir rütbeli personel hazır oldu. Benim herhangi bir aramaya nezaret etmem söz konusu olmadı" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ali Özkaya'nın, "Aramalara, Koruma Daire Başkanlığı dışında başka diğer birimlerden ya da MİT'ten gelen oluyor muydu? "ve "Geleceklerine dair bir bilginiz oluyor muydu?" sorusuna Yüksel, "Olmuyordu, Serhat Demir tarafından arama yapılacağına dair bilgi verilir ve uygun olup olmadığı soruluyordu. Ona göre biz davet ediyorduk. Gelen ekip aynı büronun elamanı olduğu için dışarıdan gelen oluyor muydu? Onu bilmiyorum" yanıtını verdi.

"Böcek" bulunduktan sonra bazı aramalara katıldığını belirten Yüksel, "Refakatçi polis haricinde kimse odaya giremiyor, sadece Başbakanlık Danışmanı Mustafa Varank istisnadır o her zaman girebilir" dedi.

Sanık avukatlarınca, Mustafa Varank'ın MİT görevlilerinin yaptığı arama tarama faaliyetlerinde üst aramasının yapılıp yapılmadığının sorulması üzerine Yüksel, "Başbakan konutta olsun olmasın gelen hiçbir görevliyi aramıyorduk" dedi.

"Emniyetin yaptığı aramalar neden tutanağa geçmiyordu?" sorusuna Yüksel, "Başbakanlık Koruma Dairesi bir bütündür. Aramaları yapanlar Başbakanlık Koruma Amirliğine bağlı arkadaşlar olduğu için biz tutanak tutmuyorduk. Onların tutup tutmadığını bilmiyorum. Tutanak tutulduğuna tanık olmadım" cevabını verdi.

"MEHMET VE ZEKİ MÜDÜRÜME KIRGINIM"

Tanık Yusuf Ekiz ise Keçiören'deki konutta ikametgah güvenlik grup amiri olduğunu, çevre ve dış güvenliği sağladıklarını belirtti. Aramalarla ilgili görevi olmadığını söyleyen Ekiz, "Mustafa Varank'la MİT görevlilerinin geldiği aramada refakatçi almadıklarını gündüz çalışan arkadaşlarım söyledi" dedi. Başbakanlık Resmi Konutu'nda teknisyen olarak çalışan tanıklardan Mevlüt Albay da konutta yapılan aramalarda bulunmadığını ifade ederek şunları kaydetti:

"En son tarihini hatırlamadığım daha sonra öğrendiğim MİT'ten gelen ekip cihazlarla teknik arama yaptı. Aramanın sonuna doğru Başbakanın makamındaki sehpanın altındaki grup prizde bir şey tespit edildi. O sıra o ekibin yanındaydım. O arkadaşlar bizi dışarı çıkarttılar. Kapıları kapatıp çalışmalar yaptılar. Prizin söküldüğünü gördüm ve konut müdürümüze söyledim. Orası benim görev alanım olduğu için başka priz getirip koydum. Daha sonra Mustafa Varank'a haber verdiler o geldiğinde de bizi dışarı çıkarttı bende konut müdürümüz Cevdet Yıldırım'a söyledim. Cevdet bey geldi ama içeri girmedi. Neden içeri girmediğini bilmiyorum."

Tanık Erdinç Gürkan, olay tarihinde Yakın Koruma Şube Müdürü olduğunu, 2012'de ayrılarak Polis Akademisine öğretmen olarak atandığını söyledi.

Gürkan, şunları belirtti:

"Ben Amerika Birleşik Devletlerine yüksek lisans yapmaya gittim. Geldiğimde Serhat Demir orada çalışıyordu. Göreve başladığımda sıkıntılı bir dönem olmuştu. Mehmet başkanla konuşurken odaya Serhat geldi ve arama taramalarla ilgili kayıtların düzenli tutulmadığı söyledi. Söz konusu böcek olayını Cumhurbaşkanımızın televizyonda söylemesine rağmen bilgim olmadı. Memurlar arasında değişik söylentiler oluyordu. Ben, Mehmet ve Zeki müdürümden bilgi vermelerini bekledim. Hala bilgi vermediler. Bu konuda kendilerine kırgınım. Serhat Demir, cihazların nitelik ve nicelik yönünden yetersiz olduğunu belirtti. Bende Serhat'tan detaylı bir çalışma yapmasını istedim. Çalışmanın ardından Mehmet Yüksel'in odasında sunum yaptık ve raporları Yüksel'e teslim ettik. Kendisi de bu konuyu o zaman Müsteşar olan Efgan Ala ve Mücahit Aslan'la görüşeceğini söyledi."

Mahkeme duruşmaya ara verdi. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, tanık olarak dinlenen eski Başbakanlık Çankaya Resmi Konut Müdürü Cevdet Yıldırım, resmi görevliler, genel müdür ve milletvekillerinin üst araması yapılmadan Konut'a alındığını, misafirlerin yanına da refakatçi verildiğini söyledi.

Arama tarama faaliyetlerinin de Başbakan Erdoğan'ın, programları başlamadan kısa süre önce yapıldığını belirten Yıldırım, "Sayın Başbakan'ın gelmesinden birkaç saat önce güvenlik birim amiri beni arar ve konutta arama yapmak için müsait olup olmadığını sorar ve ona göre çalışma yapılır. Ben nizamiyeye haber veririm, teknisyen arkadaş refakat eder ve konutta arama yaparlar. Arama sırasında teknisyenin dışarı çıkması olağan değildir. Böceğin bulunduğu tarihte tutanak tutulmazdı ama daha sonra tutulmaya başlandı" diye konuştu.

Aramalarda kendisinin bizzat katılmasının mümkün olmadığı bildiren Yıldırım, şunları kaydetti:

"Beni Mustafa Varank aradı, isimleri verdi ve 'Arkadaşlarım gelecek, toplantı yapılacak' dedi. Misafirler geldi, daha sonra da Mustafa Varank geldi. Binaya geçtik ve Mustafa Varank bana ilk defa orada arama yapılacağını söyledi. Arama için Mevlüt Albay'ı görevlendirdim. Ben Mustafa Varank ile koridorda sohbet ederken arkadaşlar arama yapıyordu, kapı açıktı. Uzun bir arama tarama sonrasında makamın solunda bulunan uzatma kablosunu nereden aldığımız soruldu. Kapı açıktı, cihaz bulunduktan sonra bana ve çevredekilere 'Bizi biraz yalnız bırakın' dediler. Bunun üzerine koridora çıktık, Mevlüt arama sırasında içerideydi ancak zaman zaman dışarı da çıktığı oldu. Ama böcek bulunur bulunmaz, uzatma kablosunun nereden alındığını sordular. Normalde ben arama tarama çalışmalarına katılmam ama Başdanışman orada olduğu için oradaydım. Arama sırasında Ömer Aras da vardı ama aramada uzun süre içeride kalan Mevlüt'tü."

Sanık avukatlarının, "Ziyaretçilerin yanına refakatçi verildiği söyleniyor. Ama MİT görevlilerine neden verilmedi" sorusuna Yıldırım, "Bu isimler Başbakanlık Başdanışmanı tarafından verildi, bilinen kişi olduğu için. O gün de Başbakan, Konut'ta yoktu. Buna gerek duymadım, verilen isimlerin MİT görevlisi olduğunu bilmiyordum" şeklinde cevap verdi.

Bu sırada söz alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avukatı Ali Özkaya ise "Tanığa illa böceği, Mustafa Varank koydurdu dedirtmek istiyorlar" dedi.

"Yan taraftan ses alıyoruz, burada ne var"

Tanık Tülay Yongacı ise olay tarihinde Keçiören'deki konutta santral görevlisi olduğunu söyledi. Konutta görevli polislerin sıkça arama tarama çalışması yaptıklarını ifade eden Yongacı, "28 Kasım'da MİT tarafından yapılan aramada 1 No'lu dairede nöbetçiydim. Kapı çaldı, Mustafa Varank ve daha önce görmediğim kişiler içeri girdiler. Ellerinde valiz içerisinde cihazlar vardı, Başbakanımızın odasına girdiler. Benim görevim onları izlemek ve nezaret etmek değil zaten işlerim de yoğundu" dedi.

Arama yapan görevlilerin bir ara kendisine "Yan taraftan ses alıyoruz, burada ne var" diye sorduğunu belirten Yongacı, "Orada vestiyer vardı. Yan tarafın kapısını açmamı istediler, açtım o sırada telefon çaldı ve yerime geçtim. 3 Şubat 2012'de Mehmet Yüksel beni makamına çağırdı, 'Seninle bazı arkadaşlar konuşacak, bu arkadaşlar MİT görevlileri' dedi. MİT görevlileriyle 4 Şubat 2012’de Ankara'daki bir alışveriş merkezinde görüştük" ifadelerine yer verdi.

Alışveriş merkezinde görüştüğü MİT görevlilerinin, kendisine görevini sorduklarını bildiren Yongacı, şöyle konuştu:

"Böcek olayından ziyade çalışma sistemimizin seyrini anlatmamı istediler. Böceğin bulunduğu ofisin anahtarların kimlerde bulunduğunu, arama tarama çalışmalarına kimlerin geldiğini, Ankara Emniyeti'nden birilerinin gelip gelmediğini sordular. Daha sonra başka bir gün beni yine aynı yere çağırdılar ve bazı resimler gösterdiler sadece Sedat Zavar'ı teşhis ettim ancak birkaç kişiyi tanımama rağmen isimlerini bilmediğimi söyledim. 25 Kasım'daki aramada ben çalışmıyordum. Arama tarama belirli zamanlarda yapılmıyordu. Bunlar kayıt altına alınmıyordu. Bu olaydan sonra tutanak tutulmaya başlandı."

Mahkeme ara kararında, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, İbrahim Hakkı Yurtsever, Mehmet Kaya, Sakin Ünlü, Abdulkerim Taş, Ahmet Hakan Aydınlı ve Burhan Öksüzler'in tanık olarak dinlenmesine karar verdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından alındığı iddia edilen böceklerle ilgili ödemelerin dekontlarının ilgili bankadan istenmesini kararlaştıran mahkeme, Loke 2 ve Loke 3 cihazının alınmasına ilişkin fatura örnekleri ile cihazların, incelenmek üzere mahkemeye gönderilmesine hükmetti.

TÜBİTAK tahlil raporlarının ilgili kurumdan istenmesini talep eden mahkeme, gizli tanık 'Hançer 2014'ün dinlenip dinlenmemesine tüm tanıklar dinlendikten, Başbakanlık makamında keşif yapılıp yapılmamasına ise tüm deliller toplandıktan sonra heyetçe karar verilmesini uygun görerek, duruşmayı erteledi.

İddianame

İddianamede, Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde Resmi Konutu'nun 24 Kasım 2011- 29 Aralık 2011, Keçiören'deki ikametgahındaki çalışma ofisinin ise 25 Kasım 2011- 29 Aralık 2011 tarihleri arasında dinlendiği belirtiliyor ve dinleme cihazlarının, 2011'de Başbakanlığın onayı ile MİT ekibinin Erdoğan'ın Keçiören'deki ikametgahı, AK Parti Genel Merkezi, Başbakanlık Merkez Bina ve Başbakanlık Resmi Konut'taki çalışma ofislerinde, gizli dinleme ve gözetleme sistemlerine karşı teknik arama çalışmaları sırasında, çoklu prizler içine yerleştirilmiş olarak bulunduğu kaydediliyor.

Sanıklardan 6'sı "Başbakan'ı siyasi casusluk amacıyla dinlemek, kamu görevlisinin özel hayatın gizliliğini ihlal, kişiler arasındaki konuşmaları kaydetmek" suçları yöneltiliyor ve 21'er yıldan 36 yıl 6'şar aya kadar mahkumiyetleri isteniyor.

Sanıklardan 7'sinin ise aynı suçların işlenmesine yardım ettikleri savunuluyor.

FLAŞ!!! BÖCEK SANIĞINA SAHTE KİMLİK DAVASI

Öte yandan duruşmada önemli bir gelişme yaşandı. Duruşmada, haklarında çeşitli suçlardan soruşturmalar sürdürülen sanıklarla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gönderilen yazılar da okundu. Bu yazılara göre “Böcek” davası sanıkları arasında yer alan Ahmet Türer hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2014/150418 numaralı soruşturma sayısı ile Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2014/1673 esas numarasıyla bir dava açıldığı ortaya çıktı. Bu davada Türer hakkında, 7 yıla kadar hapis talep ediliyor.

Olayın detaylarına göre; 'Böcek' soruşturması sürecinde üzeri aranan Türer'den sahte kimlik çıktığı, Bulgaristan makamlarınca başka bir isim adına düzenlenen kimliğe Türer'in kendi resmini yapıştırıp onaylattığı tespit edildi. Bu olay, ikisi Romanya'dan Bulgaristan'a geçmek isterken yakalanan Böcek davası sanıklarına Türer'in de katılmak istediğini düşündürdü. Bu olayın ayrıca şüphelilerin suçluluğuna ve Böcek iddialarının doğruluğuna büyük bir delil teşkil ettiği de hukukçularca belirtiliyor.

(07 Mart 2015, 19:30)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=6662    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
64.532.515