Tam
EskidenYeniye
 

Kripto dinlemeye 28 müebbet

Devletin zirvesini kripto telefonlardan dinleyen paralel örgüt üyelerine ilişkin hazırlanan fezlekede 28 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Casusluk kayıtları için TİB ile TÜBİTAK'ın işbirliği içinde çalıştığına dikkat çeken fezleke, çarpıcı ayrıntıları ortaya döktü.

Önceki haber title=Sonraki haber

21.03.2015 17:49 Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı, devletin zirvesinin kullandığı kriptolu telefonları dinlemesiyle ilgili soruşturmayı tamamladı. 'Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak', 'siyasal veya askeri casusluk', 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak' ve 'haberleşmenin gizliliğini ihlal' suçlarından aralarında TİB eski Başkanvekili Osman Nihat Şen ve TÜBİTAK eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz'ın da bulunduğu 28 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istenen 93 sayfalık fezlekede, kripto casusluğa ilişkin çarpıcı ayrıntılara yer verildi. Şen'in 'örgüt lideri' olarak gösterildiği fezlekede, IMEI numaralarının kriptolu telefonların yazılımını yapan Hasan Palaz ve ekibi tarafından TİB'e bildirildiği, dinlemelerin ise 'KUBİK' ve 'HİTAP' veritabanlarına kaydı yapılmadan gerçekleştiği kaydedildi. O dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu devletin zirvesinin kriptolu telefonlardan yaptığı konuşmaları montajlayarak yaymak amacıyla TİB ve TÜBİTAK bünyesinde örgüt kurulduğu belirtilen fezlekede, “Sanki devletin üst düzey yetkili ve görevlileri tarafından konuşma yapılmış gibi yeni bir konuşma türetilerek 17-25 Aralık 2013 tarihlerinde ve 2014 yılı mahalli idareler seçimlerinden önce internet, görsel ve yazılı basında kamuoyuna servis edildiği tespit edilmiştir” denildi.

DİNLEMEYE HAZIR ÜRETİM

Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcısı Ali Çalık'ın imzasını taşıyan fezlekede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Ali Babacan, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu devlet zirvesinin, 'kurulan suç örgütünce' dinlendiği anlatıldı. Yazılımları TÜBİTAK tarafından hazırlanan ve K-1 ile K-2 şeklinde iki model olarak üretilen kriptolu telefonlar, fezlekeye göre 'dinlemeye hazır' şekilde düzenlendi. Fezlekede, Hasan Palaz'ın da içinde bulunduğu 6 kişilik TÜBİTAK ekibinin, kripto telefonların IMEI numaralarını 'casusluk amacıyla' TİB'deki suç örgütü üyelerine bildirdiğine dikkat çekildi.

DEPODAN ÇIKARIP MONTAJLADILAR

Kripto telefonların hiçbir mahkeme kararı olmaksızın dinlendiğine işaret edilen fezlekede, gizli görüşmeleri IMEI numaraları üzerinden dinleyen TİB ekibinin, mevzuattaki aşamaları da takip etmedikleri ifade edildi. Buna göre casusluk kayıtları, 'hedef bilgisi', 'talep eden kurum bilgisi', 'takip periyodu' bilgilerinin girildiği sistem olan 'KUBİK' ile hedef bilgilerinin işletmeci sistemlerine tanımlanmasını sağlayan sistem olan 'HİTAP' veritabanlarına kayıt yapılmaksızın oluşturuldu. Kriptolu telefonlara ait ses kayıtlarını korsan şekilde depolayan örgütün bu kayıtları kullanarak yeni montaj kayıtlar oluşturduğu ve seçimler öncesi bunları 'yeni bir kayıtmış gibi' servis ettiği belirtildi.

AMAÇ: KAOS VE KARGAŞA

Montajlanarak sahte olarak üretilen ve kamuoyuna servis edilen ses kayıtları ile halk arasında kaosa sebebiyet vermek amacıyla devletin birliğini bozmaya çalışıldığı kaydedilen fezlekede, şu ifadelere yer verildi: “Bu suç örgütünün diğer amacının da devletin güvenliği ile iç ve dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek olduğu tespit edilmiştir. Yine siyasi, idari, adli ve iş adamı kimliği taşıyan kişilerin telefonla yaptıkları konuşmalardan elde edilecek bazı bilgileri gerektiğinde kullanabilmek için bu kişilerin de telefon konuşmalarının dinlenip kayda alındığı tespit edilmiştir.”

Devlet zirvesinin kullandığı 31 kriptolu telefonun bu yöntemlerle toplamda 363 kez dinlendiği tespit edilmişti.

Arşivi dışarı taşıdılar

Soruşturmanın şüphelilerinden TİB Koordinatör İletişim Uzmanı Hamza Demirezen'in, kendisine ait kullanıcı hesabıyla sisteme girerek 'bash-history' dosyalarını sildiği bilgisi de fezlekede yeraldı. Ancak bazı sunucularda tamamen silinen kayıtlardan bazıları kurtarıldı. Örgüt üyeleri, sözkonusu silme işlemini TİB arşivini dışarıda depoladıktan sonra gerçekleştirdi. Fezlekede bu olay şu ifadelerle anlatıldı: “TİB Başkanlığı'nda görevli olan suç örgütünün yönetici ve üyelerinin devletin üst düzey yetkili ve görevlilerinin konuşmalarından elde ettikleri ses kayıtlarını kendileri başka bir yerde depoladıktan sonra TİB veri tabanından silinmesi gerçekleştirildi, fakat Gölbaşı Başsavcılığı tarafından TİB'deki bilgisayarların veri tabanlarında yapılan incelemede silinmiş haldeki bir kısım dosya kurtarıldı.”

Zaman ayarlı dijital bomba

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda (TİB) depolanan ses ve log kayıtlarının silme işlemini Osman Nihat Şen, İlhan Elieyioğlu, Barış Yaslan, Adil Biçer ve Halil Biçer'in gerçekleştirdiği belirtilen fezleke, paralel örgütün dijital saatli bomba saldırısını da açığa çıkardı. 17 Aralık sonrası TİB'de görevden almalar başladığında Ali Osman Tekin'in (Veri İşlemleri Koordinatör İletişim Uzman Yardımcısı) sistemlerde kullanılan 'tib_utils.jar' program parçacığına 26 Nisan 2014 tarihinde gerçekleşmek üzere zaman ayarlı virüs yerleştirdiği belirtildi. Sisteme 26 Nisan'da aktive olmak üzere saatli bomba yerleştiren Tekin'in, bununla yazılım ve uygulamaların işlem göremez hale gelmesi, silinmesi, değiştirilmesi ya da bozulmasını amaçladığı kaydedildi. Diğer görevli Yunus Şahin (Veri İşlemleri Koordinatör İletişim Uzman Yardımcısı) ise TİB arşiv sunucusunda usülsüz birçok işlem yaptı.

Kasetler montajlandı amaç kaos çıkarmaktı

‘Askeri ve siyasi casusluk’ suçlamasının yer aldığı savcılık fezlekesinde sanıkların devletin zirvesini 363 kez dinlediği elde ettikleri kayıtları montajlayarak kamuoyuna sunduğu ve böylece kaos çıkarmayı hedefledikleri belirtildi.

Ankara Gölbaşı Cumhuriyet Savcısı Ali Çalık, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Milli Güvenlik Kurulu üyeleri ile eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a ait kriptolu ve normal telefonların dinlendiği iddialarına ilişkin başlattığı soruşturmasını tamamlayarak fezlekesini yazdı.

Savcılık fezlekesinde; paralel suç şebekesinin 30 Mart yerel seçimleri öncesinde kriptolu konuşmaları başka bir yerde depoladığı, bunları montajladığı ve ayrı bir konuşma oluşturduğu tespitinde bulunuldu. Fezlekede “Bu şekilde kamuoyuna servis edilen ve montajlanarak sahte olarak üretilen ses kayıtları ile halk arasında kaosa sebebiyet vermek suretiyle devletin birliği bozulmaya çalışıldı” denildi.

IMEI’leri 5 kişi biliyordu

Savcı Ali Çalık, iddianameyi ise Ankara Başsavcılığı’na gönderecek. Savcı Çalık, 28 şüpheli hakkında TCK’nın “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” başlıklı 302. maddesi, “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Kriptolu telefonların telefonlara ait IMEI numaralarının ise Böcek davası sanıkları arasında da yer alan dönemin TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve BİLGEM Başkanı Hasan Palaz ile birlikte 5 şüpheli tarafından bilindiği anlatılan fezlekede özetle şu tespitler yapıldı:

“Kriptolu telefonlarla yapılan konuşmaların İMEİ numaraları üzerinde 2013 yılı sonu 2014 yılı başına kadar TİB’deki ilgili dinleme merkezi tarafından KUBİK ve HİTAP veri tabanlarına kaydı yapılmadan dinleme ve kayda alma işlemi yapılmaya başlandı. Elde edilen ses kayıtlarının bilirkişi raporunda da açıklandığı üzere depolanmaya başlandığı. Depolanan bu ses kayıtları kesilip yapıştırılmak suretiyle montajlanarak ve böylece tamamen sahte bir konuşma üretilerek sanki devletin üst düzey yetkili ve görevlileri tarafından konuşma yapılmış gibi yeni bir konuşma türetilerek 17-25 Aralık 2013 tarihlerinde ve 2014 yılı mahalli idareler seçimlerinden internet, görsel ve yazılı basında kamuoyuna servis edildiği tespit edilmiştir. “

Amaç birliği bozmak

“Bu şekilde kamuoyuna servis edilen ve montajlanarak sahte olarak üretilen ses kayıtları ile halk arasında kaosa sebebiyet vermek suretiyle devletin birliği bozulmaya çalışıldı.”

Siyasi ve askeri casusluk

“Yine bizatihi devletin üst düzey görevlilerinin dinlenmek suretiyle niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri elde etmek amaçlandığından, bu suç örgütünün diğer amacının da devletin güvenliği ile iç ve dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin olduğu tespit edilmiştir.”

ÖRGÜT LİDERİ TİB BAŞKANVEKİLİ OSMAN NİHAT ŞEN

Fezlekede suç örgütünün liderinin TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen, yöneticilerinin ise şüpheliler İlhan Elieyioğlu, Adil Biçer, Barış Yaslan, Bülent Kocagürbüz, Ferhat Saraç ve Hasan Palaz olduğu belirtildi.

PENSİLVANYA ÇAYCISI

Operasyon kapsamında tutuklanan TİB Uzman Yardımcısı İsmail Bakar’ın devlet bursuyla eğitim için ABD’de 5 yıl kaldığı, ancak Fethullah Gülen’in özel hizmetinde bulunduğu ortaya çıkmıştı. TİB sistemine numara girişi yapma yetkisi ve şifresi bulunan İsmail Bakar’ın, bu ‘hizmeti’ nedeniyle kurumda ‘Pensilvanya çaycısı’ olarak tanındığı ileri sürülmüştü. Bakar’ın, Devletin zirvesindeki isimlerin kullandığı kriptolu telefonlarla yapılan konuşmaların yasadışı kayıtlarını sildiği ‘kullanıcı log kayıtları’ndan ortaya çıkarılmıştı.

‘Kes-Yapıştır’ tespit edilmişti

O dönem Başbakan olan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan’a ait olduğu ileri sürülen ses kayıtlarına ilişkin tartışmaya Amerikalı ses mühendisi Robin Lai analiz raporuyla son noktayı koymuştu. STAR gazetesinin ‘Kes-Yapıştır’ başlığıyla duyurduğu raporda; “Kaydedilen telefon görüşmesi, belli noktalarda değiştirilmiş ve montajlanmış. Ses kayıtları üzerinde oynama var. Bunu arka plan seslerinin uyuşmazlığından da anlayabiliyoruz” denilmişti.

363 kez dinlendi

Savcı soruşturma kapsamında 31 kriptolu telefonun 363 kez dinlendiğini tespit etti. Başbakanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 3 ayrı kriptolu telefonu 55, Başbakan Davutoğlu’nun 26, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’in 28, Başbakan Yardımcılarından Babacan’ın 31, Arınç’ın 5, İçişleri Bakanı Ala’nın 6, Enerji Bakanı Yıldız’ın 14 ve MİT Müsteşarı Fidan’ın ise 28 kez dinlendiği belirlenmişti.

KOZMİK KOPYALAMANIN ARDINDAN DA PALAZ ÇIKTI

Öte yandan TÜBİTAK'ta yuvalanan Paralel Yapı'nın, Kozmik Oda soruşturmasında 'devlet sırrı' niteliğindeki bilgileri kopyaladığı ve iz bırakmamak için kurumdaki bilgisayarın hafızasını sildiği de ortaya çıktı. TÜBİTAK, dijital verilerin kopyasının alınmasını da sağlayan tüm teknik donanımı incelemeye aldı. Araştırma sonrası Ergenekon, Balyoz gibi davalarda "yanlı rapor hazırladıkları" için kurumla ilişiği kesilen paralel bilirkişilerin oyunu ortaya çıktı. Söz konusu bilirkişilerin kozmik oda kopyalama işleminin de gerçekleştirildiği bilgisayara format attıkları yani hafıza kayıtlarını sildikleri tespit edildi. İlk belirlemelerde, devlet sırrı niteliğindeki hangi bilgilerin kimler tarafından kopyalandığı, kaç kopya üretildiği gibi stratejik kayıtların yok edildiği anlaşıldı. Söz konusu kayıt cihazının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde ofisine konan böceklerle ilgili davada sanık olan TÜBİTAK eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz'ın tüm davalarda tercih ettiği tespit edildi.

İŞTE MÜŞTEKİ-MAĞDURLAR

24.03.2015 14:19 Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığının devlet büyüklerinin kriptolu ve normal telefonlarının usulsüz dinlendiği iddialarına ilişkin, TİB ve TÜBİTAK görevlisi 28 kişi hakkında yürüttüğü soruşturmaya ilişkin fezleke Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

Fezlekede, "müştekiler" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin olarak gösterildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Ali Babacan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, eski bakanlar Erdoğan Bayraktar, Binali Yıldırım, Recep Akdağ, Zafer Çağlayan, Efkan Ala ve İdris Naim Şahin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da arasında bulunduğu bazı kişilerin "mağdur" olarak yer aldığı fezlekede, şüphelilere "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "yönetmek ve üye olmak", "haberleşmenin gizliliğini ihlal", "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" ile "siyasal ve askeri casusluk" suçlamaları yöneltildi.

Fezlekede, kriptolu telefonların yazılımını yapan ve IMEI numaralarını bilen şüphelilerin, "kamuoyunda 17-25 Aralık olayları olarak bilinen, 17-25 Aralık 2013'ten önce ve yine Mart 2014'te yapılan mahalli seçimler öncesinde, devletin güvenliği veya iç ve dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri temin ederek, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek maksadıyla devletin idari, askeri ve yargı teşkilatında görev yapan üst düzey yöneticilerin konuşmalarını hukuka aykırı olarak kayda alıp, daha sonra montajlamak suretiyle görsel ve internet medyasında yayımlamak için örgüt kurdukları" ifade edildi.

Hiyerarşik bir yapı içinde hareket

"Örgütün liderinin şüphelilerden eski TİB Başkan Vekili Osman Nihat Şen, yöneticilerinin ise İlhan Elieyioğlu, Adil Biçer, Barış Yaslan, Bülent Kocagürbüz, Ferhat Saraç ve Hasan Palaz olduğu" savunulan fezlekede, diğer şüphelilerin ise örgüt üyesi olduğu kaydedildi.
Fezlekede, "Böylece, bütün şüphelilerin hiyerarşik bir yapı içinde eylem ve fikir birliği halinde hareket etmeye karar vererek, terör örgütü kurdukları, söz konusu suçların hiyerarşik bir örgüt yapısı olmadan, bireysel olarak işlenmesinin mümkün olmayacağı anlaşılmıştır" denildi.
Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki örgütlerin silahlı olması zorunluluğunun aranmadığı ifade edilen fezlekede, Yargıtay 9. Ceza Dairesinin bir kararında, "Cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürmek, devlet otoritesini zaafa uğratmak veya yıkmak veya ele geçirmek amacıyla kurulmuş silahsız terör örgütü niteliğindeki Hizbut Tahrir örgütüne üye olmak suçundan" bir sanığın cezalandırılmasına karar verdiği nakledildi ve "Böylelikle, terör örgütünün silahsız da olabileceği anlaşılmaktadır. Bununla birlikte, telefonların dinlenilmesi, kayda alınması ve montajlanarak kullanılması baskı, korkutma, yıldırma, sindirme veya tehdit anlamına gelmektedir" değerlendirmesinde bulunuldu.

"Cebir" kavramının ise manevi cebri de kapsadığı kaydedilen fezlekede, devletin üst düzey yetkilileri ile hükümet üyelerini dinlemek suretiyle devletin güvenliği, iç ve dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerin elde edilmesi, açıklanması veya bu kayıtların montajlanarak kullanılması suretiyle hükümet üzerinde baskı kurarak, görevini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs edildiği için suçun yasal unsurlarının gerçekleştiği öne sürüldü.

TİB'DE PARALEL TEMİZLİK YAPILIYOR

Öte yandan 17-25 Aralık darbe girişimine kadar paralel örgütün dinleme üssü olarak kullandığı TİB’de paralel yapıya çalıştığı tespit edilen 45 uzman ve uzman yardımcısı görevden uzaklaştırıldı. Suçu tespit edilenler için de savcılık soruşturma başlattı.

Paralel yapı tarafından 'paralel karargah' olarak kullanılan ve artık kullanılamaz hale gelen Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) binasının yerine yeni bir bina yapılması için hazırlıklar devam ederken bir yandan da paralel personel temizliği yapılıyor. TİB'de paralel yapı elemanı olduğu tespit edilen 45 uzman ve uzman yardımcısının uzaklaştırıldığı öğrenildi. Uzman ve uzman yardımcıları, geçici görevle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Diyarbakır ve Erzurum Bölge Müdürlükleri'nde görevlendirildi.

ADETA PARALEL YAPININ ÇİFTLİĞİNE DÖNMÜŞTÜ

17-25 Aralık darbe girişiminden hemen sonra dinlemelere çeki düzen vermek için kurulan TİB'de inceleme yapan müfettişler paralel yapının kurumu ele geçirdiğini tespit etmiş, personelin yüzde 90'ının paralel yapıya yakın olduğunu belirlemişti. Her konuda Cemaate yakın şirketlerden yardım alındığı, TİB'in birkaç şirkete bağımlı kılındığı tespiti de o dönemde yapılan inceleme raporlarına yansımıştı. Darbe girişimin hemen ardından TİB'deki daire başkanları görevinden alınmış, haklarında soruşturma başlatılmıştı.

ALT KADROLARDA TEMİZLİK

17/25 Aralık darbe girişimine kadar paralel örgütün hakimiyetine giren kurumda üst düzey temizliğin ardından alt kadrolarda da paralel temizlik başlatıldı. Bu kapsamda bir yıllık çalışma sonucunda TİB'de paralel yapı elemanı olan 45 uzman ve uzman yardımcısı tespit edildi. Belirlenen 45 uzman ve uzman yardımcısının TİB'den uzaklaştırıldığı öğrenildi. Paralel uzman ve uzman yardımcıları, geçici görevle BTK Diyarbakır ve Erzurum Bölge Müdürlükleri'nde görevlendirildi.

PERSONELLE İLGİLİ ÇARPRAZ KONTROLLER YAPILIYOR

Paralel yapının merkez üs haline getirdiği TİB'deki 'paralel temizlik harekatı'nın devam edeceği öğrenildi. Halen TİB'de tespit edilemeyen paralel yapının üyelerine karşı önlemler alındı. Çapraz kontroller yapılarak tespit işlemleri hızlandırıldı. Öte yandan Gölbaşı savcılığı tarafından haklarında iddianame düzenlenen BTK ve TİB personeli hakkında ise idari soruşturma başlatıldı.

(21 Mart 2015, 17:49), son güncel.: (24 Mart 2015 14:19)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=6705    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö Yargısı AYM'de Yargılanıyor

23.02.2021 10:57 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler Savcılar ..
Tamamı 23.2.2021

Donanma Darbe davası

22.02.2021 14:07 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada, dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi. ..
Tamamı 22.2.2021

Şike Kumpası Davası Mütalaada

22.02.2021 13:24 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), 'Futbolda şike iddiasıyla yürüttüğü soruşturma'da kumpas kurduğu iddialarına ilişkin haklarında dava açılan 87 sanığın yargılandığı davada dosya, mütalaasını hazırlaması..
Tamamı 22.2.2021

Balıkesir: Gülen'in Polislerine dava

22.02.2021 12:10 Balıkesir'de, polis okulunda Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) 'emniyet mahrem yapılanması'na yönelik biri tutuklu 13 zanlı hakkında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. İddianamede, örgütün Balıkesir Poli..
Tamamı 22.2.2021

ÖSYM Başkanı Ali Demir davası

22.02.2021 12:04 Ankara'da, eski Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir'in 'Fetullah Gülen Terör Örgütü (FETÖ) üyeliği' ve 'zincirleme şekilde görevi kötüye' kullanma suçlamasıyla yargılandığı davaya devam edildi...
Tamamı 22.2.2021

Selam-Tevhid Kumpası davası

22.02.2021 11:59 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), 'Selam-Tevhid' soruşturmasında kurduğu kumpasta usulsüz dinleme kararları vermekle suçlanan 55 eski hakim ve savcının Yargıtayda yargılanmas..
Tamamı 22.2.2021

Karlov Suikastı davası

22.02.2021 11:56 Ankara'da, Rusya Federasyonu'nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un, o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in..
Tamamı 22.2.2021

Gülen'in Avrupa Casusları davası

22.02.2021 11:31 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) adına terör örgütleri Fetö/PKK/DHKP-C/MKP'ye yönelik soruşturma bilgilerinin rüşvetle Malatya Doğanşehir Adliyesindeki bilgisayarlardan UYAP'a girerek sızdırılmasına ilişkin ar..
Tamamı 22.2.2021

Fetö Casusu Altaylı'ya 42 Yıl Hapis

22.02.2021 11:09 Ankara'da, eski istihbaratçı Enver Altaylı'nın da aralarında bulunduğu 3 sanığın 'Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'örgüte yardım' ve 'siyasi ve askeri casusluk' suçlarından açılan davaya ..
Tamamı 22.2.2021

K.Maraş: Darbe'de 6 Beraate İtiraz

22.02.2021 14:00 Kahramanmaraş'ta, Cumhuriyet Başsavcılığı FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bu ilde yaşanan eylemlere yönelik davada haklarında beraat kararı verilen 18 sanıktan 6'sının cezalandırılmaları yönünde Gaziantep B..
Tamamı 22.2.2021

Adil Öksüz'ü Saklayanlar Yargılanıyor

22.02.2021 12:30 İstanbul'da, Fetullah Gülen Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin kilit isimlerinden örgütün 'hava kuvvetleri imamı' firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasının ardından İstanbul'da saklanmasına yard..
Tamamı 22.2.2021

Sızıntı Büyük: 233 Muvazzafa Gözaltı

03.02.2021 09:36 İzmir merkezli 60 il ve KKTC ile İstanbul merkezli 42 ilde Fetullah Gülen terör örgütünün (Fetö/PDY) TSK içindeki uzantılarına yönelik iki ayrı soruşturma kapsamında toplam 532 asker hakkında gözaltı kararı verildi. Bu..
Tamamı 3.2.2021

PKK/Fetö in Atatürk out: CHP şokta

03.02.2021 11:25 CHP'de sular durulmuyor. Son yıllarda Fetö ve PKK/HDP ile girilen ittifak, partiden Atatürk'ün giderek dışlanması gibi tavırlar CHP'de parçalanmalara yol açmaya başladı. 29 Ocak'ta yaşanan gelişmeye göre, CHP İzmir Mi..
Tamamı 3.2.2021

Habertürk-Fetö Bağlantısı Güçleniyor

02.02.2021 15:46 Habertürk ekranlarında yayınlanan 'Enine Boyuna' programında İsmail Saymaz'ın kendisi hakkında sarf ettiği ifadelere yanıt vermek için canlı yayına bağlanan gazeteci Hilal Kaplan, Habertürk'ü FETÖ ile ilişkilendirerek ..
Tamamı 2.2.2021

Rütbemi Gülen taktı elini öptüm

03.02.2021 14:05 Son haftalarda yurdun çeşitli illerinde Fetullah Gülen terör örgütüne (Fetö/PDY) gerçekleşen operasyonlarda çok sayıda gözaltı yaşandı. Yakalanan zanlılardan bir çoğu etkin pişmanlık kapsamında örgüt hakkında bildikler..
Tamamı 2.2.2021

Kavala'ya Şok: Beraatler Bozuldu

01.02.2021 13:29 İstanbul'da, Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı olaylarına ilişkin davada, Anadolu Kültür AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın da arasında bulunduğu 9 sanık hakkında verilen beraat kararlarını bo..
Tamamı 1.2.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
48.483.329