Tam
EskidenYeniye
 

Böcek davasında 5. duruşma

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde makam ve çalışma ofisine dinleme cihazı yerleştirilerek dinlenilmesi davasına devam edildi. Mahkeme firari iken Romanya'da yakalanan ve Türkiye'ye iade edilen polis memurları sanıklardan Sedat Zavar ve İlker Usta'nın tahliye taleplerini reddetti.

Önceki haber title=Sonraki haber

05.05.2015 18:17 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine "böcek" olarak adlandırılan dinleme cihazı konulmasıyla ilgili 13 kişinin yargılandığı davanın 5. duruşması yapıldı.

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Sedat Zavar ve İlker Usta, bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları, müşteki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatları ile müşteki Başbakanlığın avukatı katıldı.

SANIK SEDAT ZAVAR'IN SAVUNMASI

Duruşmada ilk önce Romanya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilen eski emniyet mensupları Zavar ve Usta savunma yaptı.

Zavar, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdür Yardımcılığından 2012'de Erzurum İstihbarat Şube Müdür Yardımcılığına atandığını söyledi.

Mülkiye müfettişine verdiği ifadeyi tekrarladığını anlatan Zavar, "Orada en açık şekilde ifade verdik. İfademin sonrasında bu konudan kimseye bahsetmememiz için tembihlendik. Böyle bir aşamaya geleceğini bilseydim, müfettişe daha hazırlıklı giderdim" diye konuştu.

Dinleme cihazı koyduğu suçlamasını "kesinlikle" reddeden Zavar, Teknik Şube Müdürlüğünün yönetmeliğine göre, devlet yöneticilerinin kullandığı mekanlardaki arama-taramalara katılabileceğini savundu.

Zavar, "İkametgahta bir, ofiste de bir ya da iki kere arama yapmış olabilirim. Arama taramaya görevli bürodaki çalışanlar ve en yüksek rütbeli kim varsa, o gider. Kendimi bildim bileli, hiçbir yere, hiçbir kimse yalnız giremez. Bu, mümkün değil çünkü çok problem olmuştur. Başbakanlıktakiler ve konutta çalışanlar da arama taramada bize iştirak etmişlerdir" ifadesini kullandı.

İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Büro eski müdür yardımcısı olan Zavar, hiçbir zaman kredi kartıyla dinleme cihazı alınmadığını, kendisinin de kredi kartı kullanmadığını ve o faturanın sahte olduğunu açıkladı. “Emniyet Genel Müdürlüğü’nde malzeme satın alma işlemi şahıslar tarafından değil satın alma birimleri tarafından yapılır. Benim herhangi bir kredi kartım yoktur. Hayatım boyunca kendi kredi kartımla bir ayakkabı dahi almadım.” dedi.

Tahliye verirseniz sizi tutuklarlar

Romanya’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Zavar’ın avukatı Hakan Dişkeser ise “Müvekkilimin tahliyesi için talepte bulunmayacağım. Adil yargılama olacağına imkan vermiyorum. Olur da bir tahliye kararı verirseniz sizin de tutuklanmanıza gönlüm razı olmaz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Ali Özkaya'nın, sanıklardan eski Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanı Mehmet Yüksel'in, "Ben, daire başkanı olduktan sonra belirtilen tarihlerde kimseye arama izni vermedim. Bilseydim, girmelerine de izin vermezdim" dediğini hatırlatması üzerine Zavar, şunları söyledi:

"Ben zaten 'İzinsiz girdim' demiyorum. 'Girdim' de demiyorum. Girdiysek oranın refakatiyle girmişizdir. Kim kimden izin alacak, kim izin verecek, bunları ben bilmem. Biz, şube müdürümüz kanalıyla gönderiliyoruz. Bana bu hususta emir ve talimat veren (firari sanık) Ali Özdoğan'dır. Sistemi anlamadan, çok acayip hikayeler yazılır. Bana görev yazıldığında yerine getirmek zorundayım."

-"İstihbarat Dairesinden yardım isterken, benden izin alması lazım"-

Söz alan Yüksel, birim amirlerine "Boş zamanlarınızda, ayda iki kere, Sayın Başbakanımızın kullandığı ofisleri arayın" talimatı verdiğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Bu birim benden önce kurulmadı, böyle arama yapılmıyordu. Zavar, benim personelim değildi. Biz bir birim kurduk. Arama kısmının başında bir emniyet amiri vardı. Bu aramaları kendi ekibimizle yapıyorduk. Tutuksuz yargılanan diğer sanıklar benim ekibimdendir. Zavar'ın yaptığı aramadan haberim yok. Ben, birim amirine arama yetkisi veririm, gününü kendi tayin eder. Amir Serhat Demir'dir. Nerenin, ne zaman aranacağına kendisi karar verir. Bu aramalardan birinde İstihbarat Dairesinden yardım almışsa, ben ve yardımcılarım bundan haberdar değilizdir.

Yardım isterken benden izin alması lazım çünkü biz, kendi işimizi kendimiz görürüz."

Yüksel, bir soru üzerine, arama-tarama konusunda 2010 veya 2011'de bazı cihazları aldıktan sonra yeterli hale geldiklerini, daha önce Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesinden yardım aldıklarını ifade etti.

Sanık Zavar ise birimlerin sürekli etkileşim halinde olduğunu, birbirlerini aradıklarını savunarak, "Bizim orası hastane gibidir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ali Özkaya da Zavar'ın sanık Serhat Demir'le Eylül 2011'e kadar hiçbir telefon irtibatı olmadığını, bu tarihten sonra telefon görüşmelerine başladığını belirterek, birlikte Fransa'ya gittiklerini dile getirdi.

Zavar da bunun üzerine 40-50 sınıf, 650-700 de devre arkadaşı bulunduğunu, bunlardan irtibatlı olmadıklarıyla bile her an temasa geçebileceğini ifade ederek, Fransa'ya istihbarat malzemeleri fuarına gittiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Özkaya, sanık Usta'ya aynı fuara resmi görevle gidip gitmediğini sordu.

Usta'nın, "Yıllık izin alarak gittim" cevabı üzerine Özkaya, "Emniyet Genel Müdürlüğüne sordum, izin de almamış" bilgisini verdi.

Tekrar söz alan Zavar, fuarın, Emniyet'in teknoloji takibi kapsamında izlendiğini aktararak, "Belki Emniyet Genel Müdürlüğünden o fuara 50 personel katılmıştır. Kendi imkanlarıyla gitmek isteyenler de olabilir" şeklinde konuştu.

SANIK İLKER USTA'NIN SAVUNMASI

Eski polis memuru Usta da "Suçlamaları kabul etmiyorum. Daha önce verdiğim ifadeler doğrudur" dedi.

TANIK HASAN DOĞAN'IN İFADESİ

Erdoğan’ın özel kalem müdürü olan Hasan Doğan da tanık olarak ifade verdi ancak böcek iddialarıyla ilgili fazla malumat sahibi olmadığını öne sürdü. Duruşmada tanık olarak bilgisine başvurulan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, suç tarihinde Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü yaptığını anımsattı.

Doğan, şunları dile getirdi: "Bulunduğumuz yerlerde rutin arama tarama faaliyeti yapılırdı. Böyle bir casusluk malzemesi bulunduğunu bilahare öğrendim. Konudan çok fazla malumat sahibi olmadım. Bulunduğum ofis, Başbakanlık Merkez binadadır. Olayın cereyan ettiği yerlerle doğrudan irtibatım yoktu. Keçiören'deki ikametgahın altında iki daire bulunurdu. Sayın Cumhurbaşkanımız orada rutin çalışmalarını sürdürürdü. O dönemde özel kalemde çalışan Abdülkerim Taş, eşini Esenboğa'ya götürmek için izin istediğinde, bir kitabı, Keçiören'deki ofiste bulunan kitaplığa bırakmasını rica ettim. O da bunu yaptı."

TANIK SAKİN ÜNLÜ'NÜN İFADESİ

Böceğin bulunduğu iddia edilen tarihte Başbakanlık Koruma Dairesi’nde şoför olan ve halen Cumhurbaşkanlığı’nda görev yapan polis memuru Sakin Ünlü, zaman zaman aramalara iştirak ettiğini açıkladı. Ünlü, böceğin bulunduğu iddia edilen gün, MİT mensuplarının kendisini odaya almadığını iddia etti. Büro amirine içeri alınmadığına “O ofisteki görevli polisler beni böcek aramasına dâhil etmediler.” diyen Sakin Ünlü’nün bahsettiği taramayı MİT ekipleri yapmıştı. Polislerin almadığı iddiasında ısrar etmesi üzerine mahkeme hakimi “Sen polis değil misin? Arama sırasında neden bu kişileri yalnız bıraktın?” diye çıkıştı. Bunun üzerine Ünlü, bir başka isim imasında bulundu ancak hakimin diğer görevli 4 polisin kim olduğu sorusuna “Hatırlamıyorum” cevabını verdi. MİT’çilerin aramaya yalnız girdiği mahkeme tutanaklarına girdi.

TANIK ABDULKERİM TAŞ'IN İFADESİ

Tanık Abdülkerim Taş da 2009-2013'te Doğan'ın yardımcılığını yaptığını belirterek, "Talimatı üzerine bir kitabı Keçiören'deki çalışma ofisine bıraktık ve iş yerimize geçtik. Tarih 3 Ocak 2012'ydi. Aracımla çocuklarımı havalimanına bıraktım. Dönerken 3 kitabı bırakmak için Keçiören'e geçtim. İkamete geldiğimde Tülay Yongacı'yı aradım. Kapıyı açtı, kitapları koyarak, oradan ayrıldık. Seri kitaplar olduğu için serideki iki kitabın yanına koymak zorundaydım. O yüzden 10 dakika kadar koyacağım yeri aramak durumunda kaldım" diye konuştu.

Sanık avukatları Taş'a, "Tornavida kullanabilir misiniz? Bilirkişi raporunda, dinleme cihazlarından birinin tornavida kullanabilen herkesçe konulabileceği belirtiliyor" sorusunu yöneltti.

Soruya tebessümle, "Tornavida kullanırım" yanıtını veren Taş, konuta girerken aramadan geçirilmediğini söyledi.

Tanık Sakin Ünlü de 2003'ten itibaren Başbakanlık Koruma Dairesinde şoför ve ekip memuru olarak çalıştığını, halen Cumhurbaşkanlığı katında aynı görevlere devam ettiğini aktararak, "Başbakan'ın ikametgahındaki aramalara zaman zaman iştirak ettim. Çalışmaları takip ederdik. Aramalarda dikkatimi çeken bir şey olmadı. Böceğin bulunduğu tarihte Keçiören ikametgahındaydım. Oradaki arkadaş da polis olduğu için beni içeri almadılar. Bu hususu büro amirime bildirdim. Olay günü, görevli polis memuru, 'Ben buradayım. Sen git' dedi. Ben de amirime bilgi verdim" ifadesini kullandı.

Müşteki Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Özkaya, dinleme cihazı bedeli olarak Zavar'ın hesabından ödeme yapıldığına ilişkin belgeyi gösterdi.

Bunun üzerine Zavar, istihbarat malzemelerinin şahıslara değil, kurumlara satıldığını kaydederek, "Bende öyle para yok ki ödeyeyim. Ben bir cihaz önerdiysem, bir yazışmam vardır. O getirilsin. Hesap bana ait değil. Kime ait olduğunu da bilmiyorum" dedi.

SANIK AVUKATLARI: PALAZ’A 40 GÜNDE 10 OPERASYON YAPILDI

Sanık avukatlarından Hasan Hüseyin Taşpınar “Böcek var mıdır yok mudur o bile şüphelidir. Böcekler bulunduğu iddia edilen tarihten 2,5 yıl sonra adli emanete alınmıştır. Dışarıda bir kıyafet biçilmiş. Bu kıyafet zorla müvekkillerime giydirilmeye çalışılıyor. Suç siyasi casusluk haline getiriliyor, ocaklar söndürülüyor.” diye konuştu.

Eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı ve BİLGEM Başkanı Hasan Palaz’ın avukatı Gökhan Güni de söz alarak açıklamalar yaptı. 40 gün içinde Palaz’a yönelik 10 operasyon yapıldığını, 5 dava açıldığını ifade eden avukat Güni, “Bir kişiye hukukî baskı ancak bu şekilde yapılabilirdi.” dedi.

Sanık avukatları dosyanın delili olan fotokopi bir cihaz faturası ile ilgili ATH Güvenlik firmasının fatura koçanlarının, vergi dairesinden de ATH firmasının beyannamelerinin istenmesini talep etti. Mahkeme bu talebi reddetti.

Mahkeme, TİB’e yazı yazılarak Mehmet Kaya’nın kimliği ve IP numarasının bildirilmesini istedi. Mahkeme, İstihbarat Daire Başkanlığı’na yazı yazılarak Sedat Zavar’a ait olduğu iddia edilen hesapla ilgili bilgi de istedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Tutuklu sanıkların avukatları, müvekkillerinin tahliyelerini, sanıklardan Zeki Bulut'un avukatı ise müvekkilinin duruşmalardan vareste tutulmasını istedi.

Mahkeme heyeti, Cumhuriyet Savcısı Şaban Yavuz'un talebi doğrultusunda sanıkların tutukluluklarının devamına karar verdi.

Bulut'u duruşmalardan vareste tutan heyet, dinleme cihazı bulunmasına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına elektronik posta gönderen "Mehmet Kaya"nın tespiti için ilgili kurumlara müzekkere yazılmasını kararlaştırdı.

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığından, duruşmada bahsi geçen makbuzda, sanık Zavar'ın isminin hangi gerekçeyle bulunduğunun açıklanmasının istenmesini kararlaştıran heyet, İstihbarat Daire Başkanlığının arama-taramaya ilişkin faaliyetlerinin sorulmasına ve firari sanıklar hakkındaki yakalama emirlerinin devamına karar vererek, duruşmayı 25 Mayıs'a erteledi.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Özkaya, duruşmanın ardından gazetecilere, "Sayın Cumhurbaşkanı, 'Suç işlemediğine kanaat getirdiyseniz, Seyit Saydam ve Hurşit Gölbaşı hakkındaki şikayetlerden vazgeçebilirsiniz' dedi. Bunu, sonraki celsede belirteceğiz" dedi.

-İddianame-

İddianamede, dinleme cihazlarının, 2011'de Başbakanlığın onayı ile MİT ekibinin Erdoğan'ın Keçiören'deki ikametgahı, AK Parti Genel Merkezi, Başbakanlık Merkez Bina ve Başbakanlık Resmi Konut'taki çalışma ofislerinde, gizli dinleme ve gözetleme sistemlerine karşı teknik arama çalışmaları sırasında, çoklu prizler içine yerleştirilmiş olarak bulunduğu kaydediliyor.

Sanıklardan Ali Özdoğan, Sedat Zavar, Serhat Demir, Ahmet Türer, Enes Çiğci ve İlker Usta'ya, "Başbakan'ı siyasi casusluk amacıyla dinlemek, kamu görevlisinin özel hayatın gizliliğini ihlal, kişiler arasındaki konuşmaları kaydetmek" suçları yöneltiliyor ve yirmi birer yıldan 36 yıl altışar aya kadar mahkumiyetleri isteniyor.

Sanıklar Harun Yavuz, İbrahim Sarı, Hurşit Gölbaşı, Seyit Saydam, Mehmet Yüksel, Zeki Bulut ve Hasan Palaz'ın ise aynı suçların işlenmesine yardım ettikleri belirtiliyor.

Sanıklardan, dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdürü Ali Özdoğan, dönemin Başbakanlık Koruma Dairesi Başkanlığı Güvenlik Sistemleri Büro Amiri Emniyet Amiri Serhat Demir ve dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdürlüğünde görevli Komiser Yardımcısı Enes Çiğci halen firari bulunuyor.

(05 Mayıs 2015, 18:17)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=6821    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
64.227.444