Tam
EskidenYeniye
 

Selam kumpası iddianamesine kabul

Paralel yapının Selam-Tevhid soruşturmasında sanıklara kumpas kurduğu iddialarına yönelik soruşturma kapsamında firari şüpheliler Fetullah Gülen ve Emre Uslu ile eski emniyet müdürü Yurt Atayün ve muvazzaf subayların da aralarında bulunduğu 55'i tutuklu 122 kişi hakkında hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. Tutuklu 55 sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren Mahkeme, 1 numaralı şüpheli Fetullah Gülen ve 2 numaralı şüpheli Emre Uslu hakkında yokluklarında tutuklama kararı verdi. Davanın gizli duruşma ile görülmesi talebini ilk duruşmada değerlendirmeyi kararlaştıran mahkeme, aralarında Yurt Atayün ve Ömer Köse'nin de olduğu 10 sanık hakkında 'Darbe ve Casusluk' suçlarından ek tutuklama kararı çıkarttı. Bu şüpheliler daha önce 'Terör Örgütü' suçundan tutuklanmışlardı. İlk duruşma 1 Şubat 2016'da.. İddianame 10 bin 529 sayfadan oluşuyor. Bu yönüyle, paralel yapıya şu ana kadarki en büyük dava açılmış oldu.

Önceki haber title=Sonraki haber

09.11.2015 21:08 İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, "Selam-Tevhid'de kumpas" soruşturması kapsamında firari şüpheliler Fetullah Gülen ve Emre Uslu, eski emniyet müdürü Yurt Atayün ve muvazzaf subayların da aralarında bulunduğu 55'i tutuklu 122 kişi hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 10 bin 529 sayfalık iddianame üzerindeki incelemesini tamamladı.

İddianamenin kabulüne karar veren mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Ali Fuat Altıntaş, Aytekin Koçak, Baycan Görücü, Bekir Enes Arı, Bekir Karataş, Berkant Aydın, Ensar Doğan, Erdal Turna, Erhan Körtek, Erkan Ünal, Gafur Ataç, Gökhan Bakışkan, Gültekin Menge, Hakan Gençer, Hakan Kaplan, Halil Alp, Halil İbrahim Köse, Hayati Özcan, Hüseyin Özmen, İbrahim Arslan, İdris Karaçizmeli, İsa Ardıç, İsmail Önder Ata, İsmail Yalınız, Kürşat Durmuş, Mahmut Özcan, Mehmet Fırat, Mehmet Işık, Mehmet Kılıç, Mehmet Kuru, Mehmet Mustafa Yardımcı, Mesut Çelik, Muhammed Kaya, Muhammed Yasin Akyar, Murat Çobanoğlu, Mustafa Kayıkçı, Mustafa Uyanık, Mücahid Gökoğlu, Necati Arslan, Oğuzhan Ceylan, Orhan Şahin, Osman Özgür Açıkgöz, Ömer Köse, Önder Kır, Ramazan Avşaroğlu, Selman Yuyucu, Serdar Bayraktutan, Serhat Taner Doğan, Sezai Akyüz, Sinan Karataş, Vedat Sadak, Yemliha Kale, Yurt Atayün, Yusuf Yolcu ve Ziya Yalabuk'un mevcut delil durumu, suçların vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesini gösteren somut kanıtlar bulunması, müşteki sayısı ile eylemlerin sayısal yoğunluğu, kaçma şüphesini dikkate alındığında sanıklara verilmesi muhtemel ceza veya güvenlik tedbiriyle tutuklama tedbirinin ölçülü oluşunu göz önüne alarak, bu hallerinin devamına karar verdi.

Heyet, Fetullah Gülen ve Emre Uslu hakkında, soruşturma kapsamında çıkarılan yakalama emrinin kaldırılmasına, yurt dışında bulunduklarından, "sanıklar hakkında kuvvetli suç şüphesini, varlığını gösteren olguların bulunması, kaçacakları ve saklanacakları şüphesi uyandıran somut olguların bulunması, adli kontrol kararının yetersiz kalacak olmasından dolayı" yokluklarında ayrı ayrı tutuklanmalarını kararlaştırdı.

Gülen ve Uslu hakkında kırmızı bülten çıkarılmasının istenilmesine hükmeden heyet, sanıkların ABD yetkili adli makamlarından iadesi prosedürüne esas olmak üzere ilgili bakanlıklara yazı yazılmasına karar verdi.

Tutuksuz sanıklar ile yargı çevresinde bulunan müştekilerin duruşmaya çağrılmasına karar veren heyet, kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kılması nedeniyle (soruşturma kapsamında devlet yetkililerinin ulusal ve uluslararası görüşme kayıtlarının dosyada bulunması, MİT'e ait yardım tırlarının durdurulması eylemi sebebiyle Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde yargılaması yapılan şüpheliler hakkındaki duruşmaların gizli yapılmasına karar verilmesi de göz önünde bulundurularak) yargılamanın tamamının kapalı oturumda yapılması talebi hakkında ise duruşma gününde karar verilmesine hükmetti.

Yargıtay'dan dosya istendi

İddianame sayfa sayısı göz önünde bulundurularak, iddianamenin okunmasında görevlendirilmek üzere bir spikerin TRT İl Müdürlüğü'nden istenmesini kararlaştıran heyet, duruşmanın yeriyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na müzekkere yazılmasına, Başsavcılıktan cevap geldikten sonra duruşma yerinin belirlenmesine karar verdi.

Mahkeme, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nden MİT'e ait tırların durdurulmasıyla ilgili olarak, dairede yargılanan Adana Eski Cumhuriyet Başsavcısı, Cumhuriyet Başsavcıvekili, ve özel yetkili cumhuriyet savcıları ile dönemin Adana İl Jandarma Alay Komutanı hakkındaki dava dosyası ile ilgili ifade tutanakları, iddianame ve duruşma tutanaklarının istenilmesine hükmetti.

MİT'e ait tırların durdurulmasıyla ilgili bilgi ve belgelerin mahkemenin kasasında muhafaza altına alınmasını kararlaştıran heyet, bir kısım sanıklar hakkında istenen tutuklama talebinin duruşma günü değerlendirilmesine karar verdi.

Gülen hakkında 3. kez tutuklama

Mahkeme heyeti, ilk duruşmanın 1, 2, 3, 4 ve 5 Şubat 2016'da yapılmasını oy birliğiyle kararlaştırdı.

Böylece, Fetullah Gülen hakkında İstanbul'daki Paralel Devlet Yapılanması davaları kapsamında yokluğunda 3 kez tutuklama kararı çıkarıldı. Gülen hakkında daha önce ''Tahşiye Grubuna kumpas'' ile ''25 Aralık Soruşturmasında kumpas'' davalarında da yokluğunda tutuklama kararı çıkarılmıştı. Her iki davada da Gülen'in kırmızı bültenle aranmasına ilişkin yazı yazılmasına karar verilmişti.

Ceza istemleri

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan "Selam Tevhid'de kumpas" iddianamesinde, aralarında firari şüpheliler Fetullah Gülen ve Emre Uslu ile eski emniyet müdürü Yurt Atayün ile muvazzaf subayların da bulunduğu 55'i tutuklu 122 şüphelinin ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Gülen, Uslu ile eski emniyet müdürleri Atayün ve Ömer Köse'nin de aralarında bulunduğu 48 şüphelinin ayrıca "devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talebinde bulunulan iddianamede, şüpheliler Gülen, Uslu ile Atayün'ün, "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, özel hayatın gizliliğini ihlal etme, hukuka aykırı kişisel verileri kaydetme, resmi belgede sahtecilik, suç uydurma, devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, hukuka aykırı olarak kişiler verileri kaydetmek'' suçlarından ayrı ayrı 67,5 yıla kadar, diğer şüphelilerin de benzer suçlardan değişen oranlarda hapis cezalarına çarptırılmaları istendi.

İŞTE ŞÜPHELİ POLİSLERİN İFADELERİ

13.11.2015 13:41 "Selam-Tevhid'de kumpas" iddianamesinde, "2011/762 sayılı dosya (sözde Kudüs ordusu terör örgütü soruşturması), acele bir şekilde kapatılarak emniyet müdürlüğünden gizlice çıkarılmak istendi ve dinleme işlemlerine ilişkin log kayıtları silinerek dosya üzerinde yapılan işlemler gizlenmeye ve yok edilmeye çalışıldı. Şüphelilerin gerçekleştirdikleri eylemin vehametini bildikleri ve suç delillerini imha etme amacı taşıdıkları anlaşıldı" deniliyor.

BİR POLİS İTİRAFLARDA BULUNDU

"DOSYA ACELEYLE KAPATILMAK, EMNİYETTEN KAÇIRILMAK, LOG KAYITLARI SİLİNMEK İSTENDİ"

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan tarafından hazırlanan iddianamede, 22 Temmuz 2014'de yakalanarak gözaltına alınan ve savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılan Metin Sayılgan'ın kendiliğinden gelerek tekrar ifade vermek istediği belirtildi. Söz konusu hususlara göre 2011/762 sayılı dosyanın acele bir şekilde kapatılarak emniyet müdürlüğünden gizlice çıkarılmak istendiği ve dinleme işlemlerine ilişkin log kayıtlarının silinerek dosya üzerinde yapılan işlemlerin gizlenmeye ve yok edilmeye çalışıldığı belirtilen iddianamede, şüphelilerin gerçekleştirdikleri eylemin vehametini bildikleri ve suç delillerini imha etme amacı taşıdıklarınının anlaşıldığı kaydedildi.

Şüpheli emniyet amiri Muhammed Kaya'nın ifadesi

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Teknik Büro Amiri şüpheli Muhammed Kaya'nın 24 Temmuz 2014'deki emniyet ifadesinde, "Bir görüşme kaydı ile o kişi hakkında rapor tanzim edilip terör örgütü kapsamına alınarak soruşturmanın genişletilmesini nasıl izah edersiniz?" sorusuna karşılık, "Sayısal anlamda, nitelik anlamda küçük şeyler konu soruşturma olunca çok önemli hale gelebilir" cevabını verdiği belirtilen iddianamede, "kısıtlama kararı olduğu halde dosyadaki bazı evrakların sosyal paylaşım sitelerinden yayınlanmasının nasıl gerçekleştiği" de sorulan şüphelinin, "Bu konu ile alakalı olarak şahsımı zan altında bıraktıkları için bu eylemi gerçekleştiren şahıslardan yakın zamanda davacı ve şikayetçi olduk" dediği aktarıldı.

Şüpheli Kaya'nın, "Yaptığımız çalışmalarda kanun ve yönetmeliklere uygun davrandık kanun ve mevzuata aykırı herhangi bir işlemimiz olmamıştır" dediği de belirtilen iddianamede, "Kurum telefonlarını dinlemenizdeki amaç nedir? Hedef şahıs üzerinden kurum telefonlarının dinlenmesinde arayan/aranan olarak bakıldığında dolaylı olarak çok sayıda kişinin dinlenmesini nasıl açıklarsınız?" sorusuna karşılık da, "Hedeflerin tespiti soruşturma bürosu tarafından yapılmaktadır" ifadesini kullandı.

İddianamede, "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın hangi yetki ile görüşmesini dinlediniz ve kayıt altına aldınız?" diye sorulan şüpheli Kaya'nın, "Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan' a yönelik herhangi bir CMK 135 kararı alınmamıştır. Kendisi takip edilen hedefler üzerinden dinlemeye takılmış olabilir" şeklinde cevap verdiği belirtilirken, "Bu soruşturmanın esas amacı nedir?" sorusunu da, "Bahse konu terör örgütünün üyelerinin, eylemlerinin, faaliyet ve irtibatlarının deşifre edilerek örgütü tamamen etkisiz hale getirip, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünün her soruşturmada yaptığı gibi kamu düzenini korumaktır" şeklinde yanıtladığı aktarıldı.

"Devlet yetkililerinin dinlenilmesi olayında savcıya kesinlikle haber verilmiştir"

Şüpheli Kaya'nın ifadesinde, "Selam Terör Örgütü kapsamındaki olaydan haberim var. Bu soruşturmaya neden casusluk suçuna ilişkin atfedilen dinlemelerden de haberim vardır. Ancak bizim büro karar mekanizması değildir. Bizim dışımızda soruşturma bürosu vardır. Karar ve tasarrufta onlar bulunur. Devlet yetkililerinin dinlenilmesi olayında savcıya kesinlikle haber verilmiştir. Savcı, 'dinlemeler kalsın, tape yapılmasın' talimatı vermiştir. Yani imha edilmesi yönünde bize talimat gelmedi. Ancak şunu da belirtmek isterim ki, kesinlikle tape yapılmadı. KDM ( Kanuni Dinleme Modülü ) dediğimiz ses modunda kaldı. Normalde operasyon aşamasına gelince DVD'ye aktarılır, suç teşkil edenler soruşturma dosyasına, diğerleri de emanete alınmak soruşturma bürosu üzerinden Savcılığa teslim edilir. Benim hatırladığım kadarıyla devlet büyükleri hakkında Başbakan hakkında, MİT Müsteşarı hakkında doğrudan alınmış bir dinleme kararı yoktur" dediği de anlatılan iddianamede, üst düzey devlet yetkililerinin telefon görüşmelerinin dinlenmesini, kaydedilerek depolanmasını, gizli kalması gereken görüşmelerin iletişim tespit tutanağı haline getirilmesinin, hiçbir suç unsuru bulunmamasına rağmen mağdur ve müştekilere yönelik fiziki takiplerin yapılmasını sağlayan, bu kapsamda soruşturmayı yöneten, kurgulayan ve soruşturma kapsamında gerçekleştirilen eylemlerin talimatını veren kişinin şüpheli Muhammed Kaya olduğunun anlaşıldığı vurgulandı.

İddianamede, şüphelinin FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü Lideri şüpheli Fetullah Gülen'in talimatlarıyla hareket eden FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü'nün yöneticisi konumunda olduğu da öne sürüldü.

Şüpheli Teknik Büro Amir Yardımcısı Başkomiser Işık'ın ifadesi

İddianamede, 22 Şubat 2012 ve 1 Şubat 2014 tarihleri arasında İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünde Teknik Büro amir yardımcısı olan şüpheli Mehmet Işık ile ilgili de benzer suçlamalar yer aldı ve yasadışı 821 dinleme eylemi sıralandı.

Ek ifade veren Metin Sayılgan'ın, "soruşturmayla ilgili dinleme kayıtlarının imha edilmesi talimatına Başkomiser Metin Işık'ın verdiği" beyanı sorulan Işık'ın, alınan ifadesinde bu ithama yönelik, "Sayılgan'dan iddialarını somut olarak ispatlamasını istiyorum. Zira Sayılgan'ın söyledikleri hayal dünyasında kurguladığı iftiralardan ibarettir. Bunun ödülünü de görevine başlayarak almıştır. Şubede çalıştığım dönemde 18 Aralık tarihli kamera kayıtları müfettişler tarafından incelenmiş her hangi bir suç ve suç unsuru tespit edilememiştir. Bu anlamda kamera kayıtlarının incelenerek hakkımdaki iddiaların asılsız olduğu, kanunsuz ve hukuksuz hiçbir talimat vermediğim anlaşılacaktır" dediği aktarıldı.

"Devlet görevlileriyle ilgili dinleme yapılamayacağı tercih butonu yok"

İddianamede, şüpheli Işık'ın 26 Temmuz 2014'de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda alınan ifadesinde, devlet yetkilileriyle ilgili dinlemeler nedeniyle ilgili sorulara karşılık, şu yönde ifadeler kullandığı dile getirildi:

"Muhammed Kaya benim amirimdi. Bizim dinleme sistemimizde sadece tanıklıktan çekilme hakkıyla ilgili özel oluşturulmuş bir buton var. Diğer kişilerle ilgili özel bir buton yok. Devlet büyükleriyle ilgili dinlemelerin yapılamayacağı ile ilgili tercih botunu yok. Ancak biz bunun yapılmayacağını biliriz. Ancak şu şekilde durumlarla karşılaşabiliyoruz; hakim kararıyla dinlenilmekte olan bir telefonu o an için bir bakan ya da başbakan alıp karşı tarafla görüşme yapmış olabilir. Biz bunu imha etmeyiz. Ancak tape de yapmayız ve bununla ilgili işlem de yapmayız. Sadece soruşturmanın sonucunda alt veri taşıyıcısına aktarılır ve savcıya teslim edilir. Bizim yaptığımız işlem de budur. Aslında sonraki ekip ya da polis müfettişleri bunu tape yaparak suç işlediler. Biz bunu hiçbir yere sızdırmadık. Bu konuşmalar internet sitelerinde de yayınlanmadı. Sadece veri taşıyıcısında kaldı. Dolayısıyla hiç kimse adına casusluk yapmadık. Görev yaptığım büro itibariyle, takip edilen şahısları, terörist sıfatıyla masum insanların canlarına rahatlıkla kastedebilecek tarzda insanlar oldukları için, yapı itibariyle takip edilen şahısla ilgili tüm detayları bilmek ve analiz etmek durumundayız. Zira bu şahıslarla ilgili bazen en ufak detay değerlendirildiğinde tehlikeyi önleme anlamında somut sonuçlar elde ettiğimiz örnekler mevcuttur."

Soruşturma savcılığınca Işık'a, "Siz Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Bakanları, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı ve diğer üst düzey yöneticileri ve bürokratlarının bu görüşmelerini hangi yetki ile dinlettiniz, bu görüşmelerin dinlendiğini tespit ettiğinizde üstlerinize bilgi aktardınız mı, dinlemeler esnasında üst düzey devlet yöneticileri ve bürokratlarının çok sayıda görüşmesinin kayda alındığım anladınız mı?" şeklinde soru yöneltildiği belirtilen iddianamede, Işık'ın cevaben, "Görev kapsamım A, B, C ve D kısımları ile ilgili adli olarak yürütülen soruşturmaların teknik takip bölümünde koordinasyon görevi ile görevliydim. Teknik Büro destek birimidir. Soruşturma büroları ile irtibatlı çalışmakta savcının talimatları gereğince görevini yürütmektedir. Soruşturma büroları dosya ile ilgili soruşturma savcısını bilgilendirmekte sıklıkla brife etmektedirler dolayısıyla kimin dinleneceğine, kimin dinletileceğine karar verecek nihayi olarak savcının talebi üzerine hakimlik makamlarıdır" ifadesini kullandığı kaydedildi.

MİT TIR'larınnın durdurulması eyleminden de sorumlu

İddianamede, Şüpheli Işık'ın, "Dinleme sürecinde devlet görevlilerini fark edip etmediği" sorusuna karşılık da, "İsimleri zikredilen ve dinlenmesi özel hükümlere tabi kişilerin hiçbir tanesi dinlenmemiştir. Dinlemeden bahsedebilmek için numara hakkında iletişim tespit kararı almak gerekir ki bu durumun olmadığı dosya incelendiğinde anlaşılabilecektir. Ben dinleme yapan personel olmadığım gibi kayıtların çözümünü de yapmıyordum" dediği aktarıldı.

Şüpheli Işık'ın soruşturma kapsamında iletişim ve fiziki takiplerin yapıldığı TEM Şube Teknik Büro Amir Yardımcısı olarak üst düzey devlet yetkililerinin telefon görüşmelerinin dinlenilmesi, kaydedilerek depolanması, üst düzey devlet yetkililerinin 'devletin güvenliği açısından gizli kalması gereken' nitelikteki görüşmelerinin iletişim tespit tutanağı haline getirilmesi, hiçbir suç unsuru bulunmamasına rağmen mağdur ve müştekilere yönelik fiziki takiplerin yapılmasını sağladığına dikkat çekilerek, bu kapsamda soruşturmayı yöneten, kurgulayan, 17 Aralık sürecinde suç delillerinin yok edilmesi maksadıyla, soruşturmaya ait teknik büro amirliğinde bulunan tüm bilgi, belge ve evrakların imhası ve soruşturma kapsamında gerçekleştirilen diğer eylemlerin talimatını veren şüpheli olduğu da bildirildi.

Başkomiser Işık'ın FETÖ/PDY Silahı Terör Örgütü Lideri şüpheli Fetullah Gülen'in talimatlarıyla hareket eden FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü'nün yöneticisi konumunda olduğu aktarılan iddianamede, şüphelinin örgüt faaliyetleri kapsamında "Darbeye teşebbüs, siyasi ve askeri casusluk, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, hukuka aykırı olarak elde edilen verilerin kaydedilmesi, resmi belgede sahtecilik, suç uydurma ve suç delillerini yok etmek, gizlemek veya değiştirmek, örgüt faaliyeti kapsamında Adana'da MİT'e ait tırların durdurularak devlet sırrının ifşa edilmesi eyleminden dolayı örgüt yöneticisi sıfatıyla, gizli kalması gereken bilgileri açıklamak" suçlarından sorumlu olarak yargılanması talep edildi.

ÖRGÜT ABD'DEN BİLE DİNLEMİŞ

Öte yandan Fetullah Gülen’in liderliğini yaptığı paralel devlet yapılanmasının, Amerika Birleşik Devletleri’nden bile dinleme yaptığı ortaya çıktı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan "Selam-Tevhid kumpası" iddianamesinde; dinleme işlemlerinin İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Teknik Büro Amirliği dışında hiçbir yerde yapılmaması yönünde yasal zorunluluk bulunmasına rağmen ABD’den dinleme yapıldığı tespit edildi.

172.11.11.5 IP ADRESİ ÜZERİNDEN ABD’DE DİNLEME YAPILMIŞ

Yeni Akit'ten Kenan Kıran'ın haberine göre; Bilgi Teknolojileri Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB); 20 kişilik TEM personeli dışında dinleme yapıldığını tespit etti ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdi. İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü; 172.11.11.5 IP adresi üzerinden dinleme yapıldığını, söz konusu IP adresinin Gastonia/Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı bir IP adresi olduğunu tespit etti. İddianamede; paralel yapının söz konusu IP adresi üzerinden Türkiye’de dinlenen kişilerin konuşmalarına ulaştığını kaydedildi.

20 KİŞİDEN OLUŞAN TEM ŞUBE PERSONELİ DİNLEME İŞLEMİNİ YÜRÜTTÜ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan tarafından hazırlanan, aralarında firari şüpheliler Fetullah Gülen ve Emre Uslu ile eski emniyet müdürü Yurt Atayün ve muvazzaf subayların da bulunduğu 122 şüphelinin yer aldığı “Selam Tevhid’de kumpas” iddianamesinde, paralel yapının yasadışı dinleme işlemlerine yönelik çarpıcı bilgiler yer alıyor. İddianamede; şüpheliler tarafından yürütülen 2011/762 soruşturma numaralı sözde Kudüs Ordusu Terör Örgütü soruşturması kapsamında, 20 kişiden oluşan TEM Şube personelinin dinleme işlemini yürüttüğünün tespit edildiği hatırlatıldı.

BAŞSAVCILIK: HANGİ IP ÜZERİNDEN DİNLEME GERÇEKLEŞTİRDİ?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı; 28 Ocak 2015 tarih ve 2014/41637soruşturma sayılı yazısı ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) aidiyet numaraları bildirilen 20 kişilik TEM Şube personelin dinleme işlemlerini hangi tarihlerde, hangi IP adresleri üzerinden yaptıklarının, bu IP adreslerinin nerelere kayıtlı olduğunun, söz konusu personelin bugüne kadar hangi soruşturmalar kapsamında, hangi numaraları hangi tarihlerde dinlediklerinin tespit edilerek başsavcılığa bildirilmesini talep etti.

TİB, IP ADRESLERİNİ BAŞSAVCILIĞA BİLDİRDİ!

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) 20 Şubat 2015 tarih ve 087102 sayılı cevabi yazısı ile talep edilen bilgileri CD ortamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri Şube Müdürlüğü’nün 6 Nisan 2015 tarihli yazısında; 10.34.242.xx IP bloğunun İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü 2. katında kullanılan bilgisayarlara, 10.34.244.xx IP bloğunun ise İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü 4. katında kullanılan bilgisayarlara ait olduğuna dikkat çekildi. Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı’nın 17 Nisan 2015 tarihli 10.220.140.109 IP adresinin, Ankara ilinde bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bloğunda Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı tarafından kullanılan -1. kattaki bir bilgisayara ait olduğu hatırlatıldı.

PARALEL ÇETENİN ABD’DE DİNLEME YAPTIĞI IP ADRESİ

İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün 27 Mayıs 2015 tarih ve 2015/7703-2 sayılı yazısı ile 172.11.11.5 IP adresinin de Gastonia/Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı bir IP adresi olduğunu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdi.

FİDAN: ABD’DEN DİNLEME İŞLEMİNİN GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ ANLAŞILMIŞTIR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan tarafından hazırlanan iddianamede; “İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde dinleme işlemlerinin yapıldığı Teknik Büro Amirliği Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün 2. katında bulunduğu, dinleme işleminin kişilerin özel hayatına yaptığı etki ve mevzuat hükümleri göz önünde bulundurulduğunda, dinleme işlemlerinin Teknik Büro Amirliği dışında hiçbir yerde yapılmaması yönünde yasal zorunluluk bulunmasına rağmen bir tanesi Amerika Birleşik Devletleri’nde olmak üzere birçok farklı yerden dinleme işleminin gerçekleştirildiği anlaşılmıştır” denildi. (Kenan Kıran / Yeni Akit)

Paralel yapı-Selam-Tevhit kumpası manşetlerimiz
Paralel yapı-22 Temmuz (2014) operasyonları '25 Aralık/Selam-Tevhid kumpasları' manşetlerimiz

(09 Kasım 2015, 21:08), son güncel.: (13 Kasım 2015, 13:41)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=7351    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Fetö'nün Şok Mangasına dava

21.11.2022 14:22 Ankara'da, Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'cü olmayan askeri öğrencilerin "şok mangası" yöntemiyle fiziki ve psikolojik şiddet uygulayarak okulu bırakmalarına neden oldukları ileri sürülen 8 eski asker hakkında "işkence ..
Tamamı 21.11.2022

Kara Kuvvetleri: 80 Müebbet Onandı

29.11.2022 10:33 Ankara'da, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) karargahında yaşanan olaylara ilişkin aralarında 4 eski generalin de bulunduğu 132 sanıklı dava dosyasının istinaf incelemesi tamamlandı..
Tamamı 29.11.2022

Kars: 12 Müebbetin Gerekçesi

30.11.2022 13:13 Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıkları ve örgütün kentteki sözde 'ana komuta kademesi'nde yer aldıkları iddia edilen, aralarında örgütün sözde 'sıkıyönetim komutanı' ve dönemin 14. Me..
Tamamı 30.11.2022

Yakalanan İlk Darbeciye Müebbet

29.11.2022 11:03 Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Bursa'da sözde 'sıkıyönetim komutanı' olmayı beklerken 'yakalanan ilk darbeci' olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş'un da..
Tamamı 29.11.2022

Darbeci Yaver'in Müebbeti Onandı

29.11.2022 10:43 Ankara'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın kaldığı oteli darbecilere bildirdiği belirlenen eski başyaver Ali Yazıcı'ya verilen ağırlaştırılmış müebbet ile eski Dalaman Deni..
Tamamı 29.11.2022

Çatı Davada Müebbetler Değişmedi

29.11.2022 10:22 Ankara'da, Yargıtay'ın 15 Temmuz darbe girişiminden önce açılan FETÖ çatı davasında, örgütün tepe yöneticileri eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski milletvekili İlhan İşbilen, keski Zaman Gazetesi İm..
Tamamı 29.11.2022

Askeri Hakimlere Müebbet Onandı

02.12.2022 09:55 Ankara'da, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesince FETÖ'nün darbe girişiminde yer alan dönemin Genelkurmay Başkanlığı adli müşavirleri Hayrettin Kaldırım ve Muharrem Köse'nin de aralarında bulundu..
Tamamı 2.12.2022

Poyrazköy Kumpası: 1. Dava Başladı

28.11.2022 13:39 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün "Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmat, Kafes eylem planı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), Amirallere Suikast" gibi davalardaki usulsüzlüklere ilişkin polis mem..
Tamamı 28.11.2022

Poyrazköy Kumpası: 2. Dava Yargıya

28.11.2022 15:42 İstanbul'da, kamuoyunda 'Poyrazköy davası' olarak bilinen dava ve soruşturmalarda görev alan 48 eski hakim ve savcı hakkında 'gizliliği ihlal', 'iftira', 'suç delillerini yok etme', 'kişisel verileri hukuka aykırı olar..
Tamamı 28.11.2022

1985'teki Sınav Hırsızlığına Dava

02.12.2022 12:37 Ankara'da, FETÖ irtibatı nedeniyle hakkında dava açılan eski Albay Cengiz C.'nin, 1985'te yapılan askeri lisesi sınav sorularını, 'örgüt abisi' aracılığıyla önceden aldığını itiraf etmesi, verdiği bilgilerin doğru çı..
Tamamı 2.12.2022

Pinhan Restaurant'a 9 Hapis

30.11.2022 12:08 İstanbul'da, Fetullah Gülen liderliğindeki terör örgütü (Fetö) adına faaliyetlerde bulunulduğu gerekçesiyle kayyum atanan örgütün karargahı konumundaki Maltepe Pinhan Restoran yapılanmasına dair 45 sanıklı davaya devam..
Tamamı 30.11.2022

Zırhlı Tugay Darbe davası

30.11.2022 12:40 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin aralarında muvazzafların da bulunduğu 28'si tutuklu 138 askerin 'kamu malına zarar verme' suçundan altışar yıl ile 'Anayasal düzeni ort..
Tamamı 30.11.2022

Darbede Valilik İşgali davası

30.11.2022 12:29 İstanbul'da, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul Valiliğinin işgalini konu alan 90 sanıklı davada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından bozulan eski Yarbay Recep Karaçam'ın yeniden yargılan..
Tamamı 30.11.2022

Donanma Darbe davası

28.11.2022 13:24 Kocaeli'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada dosyaları ayrılan 6'sı tutuksuz, 13'ü firari 19 sanığın yargılanmasına devam edildi..
Tamamı 28.11.2022

Adana Yasadışı Dinleme davası

21.11.2022 12:10 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden hüküm giyen eski İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan ile terörden sorumlu emniyet müdür yardımcısı İsmail Bilgin'in, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubunu yasa ..
Tamamı 21.11.2022

Tır Kumpası Organizatörleri davası

21.11.2022 11:57 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 21.11.2022

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
63.921.529