Tam
EskidenYeniye
 

Paralel'e ana operasyon: 73 gözaltı

Ankara merkezli 10 ilde Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik geniş kapsamlı bir operasyon yapıldı. Örgütün tepe yöneticilerini hedef aldığı ileri sürülen operasyonla açıklama yapan Başsavcılık, 73 kişi hakkında gözaltı kararı olduğunu, şüphelilere 'Anayasa'yı ihlale teşebbüs, hükümeti yıkmaya ve görevini yapmayı engelleme' suçlamalarının yöneltildiğini bildirdi. Gözaltı listesinde Ekrem Dumanlı, Akın İpek, Hidayet Karaca, örgütün İç Anadolu bölge eğitim imamı olduğu ileri sürülen Cemil Koca, Cevdet Türkyolu ve Fatih Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan'ın da bulunduğu bildirildi. Gözaltına alınan bir diğer isim, eski AK Parti milletvekili ve paralel yapı tartışmalarının başlaması sonrası partiden istifa eden İlhan İşbilen.

Önceki haber title=Sonraki haber

11.12.2015 23:05 Ankara merkezli 10 ilde Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik geniş kapsamlı bir operasyon yapıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik bu sabah başlatılan operasyon kapsamında Ekrem Dumanlı, Akın İpek ve Hidayet Karaca'nın da arasında bulunduğu 73 kişi hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi.

Hakkında gözaltı kararı çıkarılan 73 kişiden 43'ünün yurtdışında bulunduğu belirtildi. Şüphelilerden 5'inin gözaltına alındığı kaydedildi.

PARALEL'İN BELALISI SAVCI

Soruşturmayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu savcısı Serdar Coşkun'un yürüttüğü öğrenildi. Savcı Coşkun'un, Gülen yapılanmasına karşı en büyük soruşturmayı yürüttüğü uzun zamandır biliniyordu. Bunu öğrenen Gülen, avukatları aracılığıyla savcıyı önce medyası aracılığıyla itibarsızlaştırmaya çalışmış, baskılarını arttıran örgüt, onu cemaatin etkin olduğu önceki dönem HSYK'sı eliyle görevden aldırmaya çalışmıştı. Ancak kısa süre sonra 2014 Ekim ayında gerçekleşen HSYK seçimlerinde paralel yapının ağır yenilgi alması, Savcı Coşkun'un da rahat bir nefes almasına yol açmış, baskıdan kurtulan Coşkun, soruşturmayı devam ettirebilmişti. Bir buçuk yıldan fazladır süren soruşturma kapsamında 30'dan fazla ilin emniyetine yapılanmayla ilgili delil toplanması talimatı verilmiş, bu talimat paralel yapının büyük tepki göstermesine neden olmuştu. İşte bu uzun soruşturma sürecinde savcı Coşkun'un örgütle ilgili çok sağlam deliller elde ettiği, ardından operasyonun düğmesine bastığı bildiriliyor.

ŞÜPHELİLER LİSTESİNDE 1 NUMARA GÜLEN

Cemaat'e yönelik "ana soruşturma" kapsamında değerlendirilen operasyonda 1 numaralı şüphelinin Fetullah Gülen olduğu öğrenildi. Hakkında gözaltı karar bulunan 73 isim arasında AKP eski milletvekili İlhan İşbilen, Ekrem Dumanlı, Hidayet Karaca, Akın İpek ve Fetullah Gülen'in bir dönem doktorluğunu yapan Kudret Ünal da bulunuyor. Öte yandan gözaltına alınacaklar listesinde Fatih Üniversitesi eski rektörü Şerif Ali Tekalan, Cemaat'in önde gelen isimlerinden olduğu iddia edilen Cemil Koca ve Gazeteci ve Yazarlar Vakfı'ndan Mustafa Yeşil, Necdet İçel, Cevdet Türkoğlu, Mustafa Özcan, Barbaros Kocatürk, Bekir Baz, İrfan Yılmaz, Cemil Koca, İsmail Büyükçelebi, Atilla Kaya, Kazım Avcı, Cemal Türk, Ali Çelik, Dilaver Azim, Suat Yıldırım ve Reşit Haylamaz da bulunuyor.

İLAHİYAT PROFESÖRÜ SUAT YILDIRIM LİSTEDE

Gözaltı listesinde adı geçen İlahiyat Profesörü Suat Yıldırım'ın Gülen'e en yakın isimlerden biri olduğu bildiriliyor. Yıldırım'ın, adının daha önce örgüt yapılanmasında önemli rol oynadığı iddialarıyla gündeme gelmesi üzerine yurtdışına gittiği ve geri gelmediği öğrenildi.

ZAMAN YAZARI ABD'YE GİTMİŞ

Gözaltı listesinde adı geçen bir başka isim Zaman Gazetesi Yazarı Ahmet Kurucan.. Kurucan'ın (54) Kütahya Tavşanlı ilçesindeki adresinde arama yapıldı. Adresinde bulunamayan Kurucan'ın, Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunduğu öğrenildi.

OPERASYON ÖRGÜTÜN LİDER KADROSUNA YÖNELİK

FETÖ/PDY ana soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosunda görevli cumhuriyet savcısının talimatıyla İstanbul, Ankara, Şanlıurfa, Antalya ve Kütahya'nın da arasında bulunduğu 10 ilde polis bu sabah operasyon başlatmıştı.

Operasyonun, FETÖ/PDY'nin "ülke ve bölge imamları" olduğu ileri sürülen "tepe yönetimine" yönelik gerçekleştirildiği belirtiliyor.

-İzmir'de 5 kişi adreslerinde bulunamadı-

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, operasyon kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunan FETÖ/PDY'nin Ege bölge sorumlusu olduğu iddia edilen Bekir Baz'ın da aralarında bulunduğu 5 kişinin adreslerinde arama yaptı. Ancak zanlılar, adreslerinde bulunamadı.

Öte yandan Ankara'da 2 ve Şanlıurfa'da 1 kişinin daha gözaltına alındı.

-Eski milletvekili İşbilen İstanbul'da gözaltına alındı-

Operasyon kapsamında, eski AK Parti İzmir Milletvekili İlhan İşbilen'in de aralarında bulunduğu 3 kişi de İstanbul'da gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin sabah erken saatlerde düzenlediği operasyonda AK Parti İzmir eski Milletvekili İlhan İşbilen'i gözaltına aldı. Gözaltına alınan İşbilen, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildi. İşbilen, gazetecilerin "Neden gözaltına alındınız?" sorusuna "Klasik sorular bunlar. Biraz başka soru sorun" yanıtını verdi. İşbilen, sağlık kontrolünün ardından Emniyet'e götürüldü.

ŞUBAT 2014'TE AK PARTİ'DEN İSTİFA ETMİŞTİ

17-25 Aralık operasyonlarından sonra AK Parti’den istifa eden İzmir Milletvekili İlhan İşbilen, 7 Haziran genel seçimi için bağımsız aday olmuştu. Seçilemeyen İşbilen, 60 bin oy almıştı.

İLHAN İŞBİLEN KİMDİR?

İlhan İşbilen, 1 Nisan 1946'da Edirne Uzunköprü'de doğdu. İzmir İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi İşletme Bölümünü bitiren İşbilen, kamu görevlisi olarak birçok kurumda çalıştı.

Manisa Maliye Muhasebe Yüksek Okulu Genel Sekreterliği, Dokuz Eylül Üniversitesi Genel Sekreter Vekilliği görevlerinde bulundu. Akyazılı Eğitim Vakfı, Zaman Gazetesi ve Samanyolu Televizyonunda Genel Müdür olarak görev yaptı.

GÜLEN'İN DOKTORU KAYIPLARA KARIŞTI

Polis, operasyon kapsamında bir dönem Fethullah Gülen'in doktorluğunu yapan Kudret Ünal'ı da gözaltına almak için Beylikdüzü'ndeki iş yerine gitti. Kapıyı çalan polis, açan olmayınca çevrede bir süre araştırma yaptıktan sonra olay yerinden ayrıldı.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bugün 10 ilde başlatılan operasyonla ilgili açıklama yaptı.

Operasyon kapsamında 73 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği, şu ana kadar ise 5 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Şüphelilere 'Anayasa'yı ihlale teşebbüs, hükümeti yıkmaya ve görevini yapmayı engelleme' suçlamaları yöneltildi.

Yaklaşık 40 kişinin yurt dışında, 22 kişinin de yurt içinde oluğunun tespit edildiği kaydedildi.

GİZLİ TANIK İFADELERİ DE VAR

Dosyada ayrıca gizli tanık beyanlarının da bulunduğu bildirildi. Dosya kapsamında 25 Aralık, usulsüz dinleme davaları gibi davaların dosyanın ana kapsamı oluşturduğu kaydedildi.

(Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

------------------------------------------------------------------------------

GÖZALTINA ALINANLARIN SAYISI 5

12.12.2015 21:09 Operasyon kapsamında Kazım Avcı Ankara, Cemal Türk Şanlıurfa, İlhan İşbilen, Ali Çelik ve Dilaver Azim ise İstanbul'da gözaltına alınmış, il dışından gelenlerle birlikte gözaltına alınan 5 şüpheli, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne getirilmişti.

FETULLAH GÜLEN'İN HALASININ OĞLU TAYİN İŞLERİNDEN SORUMLU

Zanlılardan Kazım Avcı'nın Fetullah Gülen'in halasının oğlu olduğu, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı ve TBMM Genel Sekreterliğinde çalıştığı, Mehmet Akif Derneğinde üst düzey kamu görevlilerine sohbet imamlığı yaptığı, FETÖ/PDY içerisinde aktif faaliyet yürüttüğü ve örgüte yakın kişilerin tayin işlerinde söz sahibi olduğu belirtildi.

Cemal Türk'ün örgüte bağlı Isparta Gölcük Dersanesinde görev aldığı ve örgütün üst düzey sorumlularından olduğu öğrenildi.

Ali Çelik'in emlak ve leasing işi yaptığı, PDY doğrultusunda faaliyet gösteren Samanyolu TV'nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu, yapıya müzahir birçok şirkette etkin rol aldığı ve 2012 yılından itibaren Bank Asya Yönetim Kurulu üyesi olduğu ifade edildi.

Zanlılardan Dilaver Azim'in ise örgütün para kasası olduğu bildirildi.

24. Dönem İzmir AK Parti milletvekiliği de yapan ve 17-25 Aralık sonrası partisinden istifa den İlhan İşbilen'in ise FETÖ/PDY içerisindeki üst düzey sorumlulardan olduğu, Samanyolu TV ve Zaman gazetesinde Genel Müdür olarak görev yaptığı öğrenildi.

İfade alma işlemleri devam eden zanlıları, pazartesi sabah saatlerinde Ankara Adliyesine çıkartılacakları belirtildi.

Öte yandan, operasyonların sürdüğü, ikamet adreslerinin İstanbul olduğu bilinen 7 şüphelinin yakalanmasına çalışıldığı da kaydedildi.

İŞTE GÖZALTI LİSTESİNDE OLDUĞU ÖĞRENİLEN İSİMLERDEN 32'Sİ

-Abdullah Aymaz (Zaman gazetesi yazarı)
-Ahmet Can (Avukat, örgütün yargı imamı)
-Akın İpek (Koza İpek Holding Yönetim Kurulu Başkanı)
-Alaattin Kaya (Zaman Gazetesi eski imtiyaz sahibi, Gülen adına siyasi liderlerle görüşmeler yapan, 28 Şubat'ta Çevik Bir'e 'isterseniz okulları devredebiliriz' dediği ileri sürülen isim)
-Ali Çelik (Emlak ve leasing işi yapıyor, Samanyolu TV ve Bank Asya Yönetiminde görevli)
-Atilla Kaya
-Barbaros Kocatürk
-Bekir Baz
-Cemal Türk (Isparta Gölcük Dershanesi'nde görevli)
-Cemil Koca
-Cevdet Türkoğlu (Türkyolu?) ('Mahrem Hizmetler' bölümünün imamı, yani örgütün Gülen'den sonraki 2 nolu ismi)
-Dilaver Azim (Örgütün para kasası)
-Ekrem Dumanlı (Zaman Gazetesi eski Genel Yayın Müdürü)
-Fetullah Gülen (Örgüt lideri)
-Hamdullah Bayram Öztürk (Örgütün askeriye imamı)
-Hidayet Karaca (Samanyolu TV Genel Yayın Yönetmeni)
-İlhan İşbilen (Örgütün kasası, AK Parti eski İzmir Milletvekili, Zaman gazetesi eski Genel Müdürü)
-İrfan Yılmaz
-İsmail Büyükçelebi
-Kazım Avcı (Fetullah Gülen'in halasının oğlu, tayin işlerinde söz sahibi)
-Kudret Ünal (Fetullah Gülen'in bir dönem doktorluğunu yapan isim)
-Mustafa Özcan (Kaynak Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Gülen'in veliahtı)
-Mustafa Yeşil (Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı eski Başkanı)
-Necdet Başaran
-Necdet İçel
-Osman Hilmi Özdil (Örgütün emniyet imamı)
-Önder Aytaç (Polis Akademisi eski öğretim üyesi, Taraf gazetesi yazarı)
-Reşit Haylamaz (İlahiyat doktoru)
-Sait Aksoy
-Suat Yıldırım (İlahiyat Profesörü, Fatih Üniversitesi öğretim üyesi)
-Şerif Ali Tekalan (Fatih Üniversitesi eski Rektörü)
-Tuncay Delibaşı (Fetullah Gülen'in bir dönem doktorluğunu yapan isim, Hacettepe Teknokent'in eski müdürü)

PARALEL MEDYADAN OPERASYONLARA TEPKİ

Operasyona paralel medyada "nefret operasyonu" nitelendirilmesiyle tepki gösterildi. "Tefsir âliminin evine sabah namazında polis baskını" olarak verilen haberde İlahiyat profesörü Suat Yıldırım'ın 73 yaşında, profesör ve tefsir alimi olduğu vurgusu yapılarak operasyonlar karalanmaya çalışıldı. Yıldırım'ın yurtdışına niçin kaçtığına ise hiç değinilmedi. Zaman gazetesinde "Tefsir âliminin evine sabah namazında polis baskını" başlığıyla ve Bayram Kaya, Ayşenur Parlak imzasıyla bugün yayınlanan haber şu şekilde:

"Tefsir âliminin evine sabah namazında polis baskınıde şu satırlar SON ALGI OPERASYONUNDA TEFSİR ALİMİ PROF. DR. SUAT YILDIRIM'IN DA ARALARINDA BULUNDUĞU 73 KİŞİ HAKKINDA GÖZALTI KARARI ÇIKARILDI. BAŞSAVCILIK, ANKARA MERKEZLİ OPERASYONUN DEVAM EDECEĞİNİ AÇIKLADI.

‘Hizmet Hareketi'ne yönelik nefret operasyonları 28 Şubat zulmünü aratmıyor. Dün de Türkiye'nin sayılı tefsir alimlerinden Prof. Dr. Suat Yıldırım hedef alındı. Yıldırım'ın evi sabah namazı vakti TEM polisleri tarafından basıldı. Yıldırım evde bulunmadığı için gözaltı işlemi yapılamadı. Toplam 73 kişi hakkında gözaltı kararı alındığı öğrenildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevli Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Savcısı Serdar Coşkun'un yürüttüğü ‘sözde paralel yapı' soruşturması kapsamında dün 73 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Nefret operasyonu, Türkiye'nin sayılı tefsir âlimlerinden Prof. Dr. Suat Yıldırım'a da (74) uzandı. Terörle mücadele (TEM) polisleri, sabah namazı vaktinde ellerinde silahlarla Yıldırım'ın evini bastı. Ancak Yıldırım evinde olmadığı için gözaltı işlemi uygulanmadı. Suat Yıldırım ile birlikte Peygamber Efendimiz'in hayatını anlatan ‘Gönül Tahtımızın Eşsiz Sultanı' isimli kitabın yazarı Dr. Reşit Haylamaz hakkında da gözaltı kararı çıkartıldı.

Başsavcılık, şimdiye kadar Ankara'da Kazım Avcı, Şanlıurfa'da Cemal Türk, İstanbul'da ise AK Parti eski İzmir Milletvekili İlhan İşbilen ile Ali Çelik ve Dilaver Azim'in gözaltına alındığını açıkladı. 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ikinci yıldönümüne denk getirilen nefret operasyonunda sivil toplum örgütü yöneticileri, işadamları, eğitimciler ve ilahiyatçıların hedef alınması dikkat çekti. Eski parlamenter İlhan İşbilen başta olmak üzere algı operasyonuna maruz kalanların büyük çoğunluğu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve hükümet partisi yöneticileri tarafından yakından tanınan isimler.

TEM POLİSLERİYLE OPERASYON

Savcı Serdar Coşkun gözaltına alınacakların isimlerini önceki gün Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şubesi'ne gönderdi. Ankara ekipleri, aralarında İstanbul, İzmir, Antalya, Kütahya ve Şanlıurfa'nın da bulunduğu 10 ile yazı yazarak listede isimleri bulunan şahısların gözaltına alınarak Ankara'ya gönderilmesi talebinde bulundu. Bunun ardından sabah saatlerinde TEM ekipleri operasyona başladı. İlk olarak bir dönem AKP'de İzmir milletvekilliği de yapan işadamı İlhan İşbilen gözaltına alındı. 69 yaşındaki İşbilen, sağlık kontrollerinin ardından İstanbul TEM Şubesi'ne götürüldü. İşbilen ile birlikte gözaltına alınan iki kişi daha işlemlerin tamamlanmasının ardından Ankara'ya gönderildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, gözaltı listesinde bulunan 73 kişiden 40'ının yurtdışında olduğunun, 22 kişinin ise Türkiye'de bulunduğunun tespit edildiğini açıkladı. Operasyon kapsamında sadece 5 kişinin gözaltına alındığı aktarıldı. 17 kişinin de ikamet adreslerinde bulunmadığı belirlendi. Başsavcılığın, söz konusu isimlere ‘Anayasa'yı ihlale teşebbüs, hükümeti yıkmaya ve görevini yapmayı engelleme' suçlamalarını yönelttiği öğrenildi.

SORUŞTURMA, YANDAŞ GAZETELERİN HABERLERİNDEN OLUŞUYOR

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Savcısı Serdar Coşkun'un yürüttüğü soruşturmanın temelini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın sözleri ve hükümete yakın gazetelerin haberleri oluşturuyor. Erdoğan, 9 Şubat 2015 tarihinde resmi ziyaret için gittiği Kolombiya yolunda, “Yakında belki de ülke imamları açıklanacak. Bakalım, uluslararası camiada neler olacak?” demişti. Bu açıklamalardan sonra Ethem Sancak'a ait olan Star Gazetesi 10 Şubat 2015 tarihinde ‘Dünya imamları' adı altında masum insanların özel bilgilerini yayımladı. Bu şahısların havalimanı giriş çıkışlarında çekilen fotoğrafları ve pasaport bilgileri yayımlandı. MİT'in elinde olabilecek bütün bilgiler yandaş gazetelere servis edildi. Yine, İlhan İşbilen, Suat Yıldırım, Şerif Ali Tekalan, Mustafa Yeşil hükümete yakın gazeteler tarafından kurgu haberlerle hedef gösterilmişti. Kimse Yok mu Derneği ve diğer sivil toplum kuruluşları da 2 yıldır benzer şekilde lince tabi tutuluyordu. Soruşturma dosyasında ayrıca gizli tanık beyanlarının da bulunduğu bildirildi.

DGM SAVCISI NUH METE YÜKSEL'İN SUÇLAMALARIYLA BENZERLİK TAŞIYOR

Soruşturma dosyasının, 28 Şubat döneminin DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel'in Fethullah Gülen Hocaefendi hakkında hazırladığı iddianame ile benzer suçlamaları içermesi de gözlerden kaçmadı. 2000 yılında açılan dava beraatle sonuçlanmış, Yargıtay Ceza Dairesi ve Yargıtay Ceza Genel Kurulu 2008'de beraati kesinleştirmişti."


Zaman'ın haberi bu şekilde.. Görüldüğü gibi, "nefret operasyonu" nitelendirilmesiyle operasyona tepki gösterilen haberde, ilahiyat profesörü Suat Yıldırım'ın 73 yaşında, profesör ve tefsir alimi olduğu vurgusu yapılarak operasyonlar karalanmaya çalışıldığı görülüyor. Yıldırım'ın yurtdışına niçin kaçtığına ise hiç değinilmiyor. Benzer bir tartışma paralel yapı operasyonları sonrasına bir çoğu yurtdışına çıkan örgütün öne çıkan isimleri için yakın süreçte sık sık yaşandı. Hatta örgüt lideri Fetullah Gülen'in kaçışı sık sık tartışıldı. Tartışmalarda Gülen'in 1999 yılında ABD'ye kaçmasının, "sağlık nedenleriyle ve tedavi olmak amacıyla gitti" denilerek bugüne kadar izah edilmeye çalışıldığına dikkat çekildi. Ancak 2013 sonunda paralel yapı tartışmalarının başlamasıyla birlikte örgütte adı öne çıkan lider konumundaki isimlerin de bir bir yurtdışına çıkması, gidişlerin sağlık nedenleriyle olmadığını, açıkça kaçtıklarını gösterdi. Tartışmalarda, Gülen hareketinin sık sık ön plana çıkarmaya çalıştığı nurcu hareketin lideri "Bediüzzzaman Said Nursi"ye de dikkat çekildi. Onun yurtdışına kaçması mümkün iken bunu yapmadığı, hapiste yatmayı tercih ettiği ve bunu açıkça dile getirmiş olduğuna dikkat çekildi.

İşte bu tartışma bir kez daha yaşanıyor. Gözaltı listesinde isimleri yer alan "imam" denilen örgüt liderlerinin yığın halinde yurtdışına kaçtığının ortaya çıkması ve Suat Yıldırım'ın yaşı, akademik ünvanı ve "tefsir alimi" oluşunun ön plana çıkarılması üzerine tartışma tekrar alevlendi. Yıldırım'ın, üniversitelerdeki cemaat yapılanmasında etkin bir rol oynadığı, cemaat mensuplarının sınavlarda haksızlıklar yapılarak akademik kadrolara seçilmesinde, o kadroları hakedenlerin ise bahanelerle devre dışı bırakılmalarında önemli görev aldığı iddia ediliyor. Buna dair dosyada çok sayıda tanık ifadesinin olduğu ileri sürülüyor. Sadece Yıldırım için değil diğer şüpheliler için de çok sayıda somut delilin elde edildiği, örgüte yönelik "ana" operasyonun düğmesine bu nedenle basıldığı belirtiliyor. (Abdullah Harun / kontrgerilla.com)

------------------------------------------------------------------------------

58 İSİM YURTDIŞINDA, ÇOĞU ÇİFTE VATANDAŞ

13.12.2015 07:37 Yapılan incelemelerde 73 şüpheliden 58'inin yurtdışında olduğu tespit edildi. Kaçak şüphelilerden önemli bir kısmının “çifte vatandaş” olduğu belirlenirken, bu isimlerin genelde ABD vatandaşlıklarının da bulunduğu öğrenildi. Bu arada yurtdışındaki şüphelilerden 7'sinin Türkiye'de ikametinin dahi bulunmadığı belirlendi. 58 şüphelinin halen bulunduğu ülkeler arasında ise ABD, Almanya ve Brezilya ilk üç sırada yer alıyor.

ZAMAN'IN YAZARLARI DA FİRARİ

Operasyon kapsamında hakkında gözaltı çıkarılan ve yurtdışında olduğu tespit edilen isimlerin arasında FETÖ'nün yayın organı Zaman Gazetesi'nin yazarlarının da bulunduğu öğrenildi. Bunların arasında Almanya'da olduğu belirtilen Abdullah Aymaz ile örgütün askeriye imamı olduğu ve şu an Brezilya'da yaşadığı kaydedilen Hamdullah Bayram Öztürk yer alıyor.

17-25 ARALIK SONRASI KAÇTILAR

Firari şüphelilerden bazılarının 1 Kasım seçimlerinden hemen sonra apar topar yurtdışına çıktığı belirlendi. Örgütün tepe isimleri olarak gösterilen diğer şüphelilerin ise 17/25 Aralık darbe girişiminin ardından ülkeyi terk ettikleri anlaşıldı. Meşru hükümeti devirmek isteyen FETÖ'nün lideri Fetullah Gülen'in bu amacı gerçekleşmeyince en yakınındaki isimlere 'ülkeyi terk edin' talimatı verdiği öğrenildi. Ayrıca şüphelilerden bazılarının da yasal yollardan yurt dışına çıktığına dair gümrüklerde herhangi bir kayda ulaşılamadığı da öğrenildi.

PARA KASASI İŞBİLEN

Öte yandan operasyon kapsamında önceki gün İstanbul'da gözaltına alınan AK Parti eski milletvekili İlhan İşbilen ile ilgili önemli bir ayrıntıya ulaşıldı. FETÖ'nün en önemli finans kaynağı olarak bilinen himmet ve bağış altında toplanan paraların İşbilen'de toplandığı tespit edildi. İşbilen'in örgütün kasasının İşbilen olduğu kaydediliyor.

ÖRGÜTÜN AMACI

Soruşturma dosyasında, Fetullah Gülen ve çevresinde toplananların, dini ilke ve kuralları istismar ederek dini bir cemaat olmadığını ilan eden bir örgüte dönüştüğü belirtildi. Dosyada, FETÖ'nün amacı şöyle anlatıldı: “Elde edilen delillere göre FETÖ'nün amacı Türkiye Devleti'ni bir Cumhuriyet olmaktan çıkarıp cemaat devletine dönüştürmek, hizmet hareketi olarak siyasi parti olmadan ülkeyi yönetmek, egemenliği seçime girmeden kamu kurumlarındaki kadrolarıyla kullanmak, ülke ekonomisini ve zenginliklerini kontrol edip her şeye hükmetmektir. Kendinden olmayan veya boyun eğmeyen toplum kesimlerini devlet içine yerleştirdiği silahlı kadrolarını da kullanarak sindirmek, yıldırmak, korkutmak ve bu yöntemle devleti ele geçirip egemenliği fiilen bir zümre olan cemaatin/örgütün kullanmasını temin etmektir.”

OPERASYONLAR DALGA DALGA GELECEK

Örgütün tepe yönetimine ilişkin düğmeye basan savcılığın soruşturmanın çerçevesini genişleterek operasyonların devam edeceği belirtiliyor.

Kaçanın 'Hoca'sı ağlamaz!
Hoca kaçar da müritler durur mu?
Paralel yapı-Yurtdışına firar eden şüpheliler

(11 Aralık 2015, 22:27), son güncel.: (13 Aralık 2015, 07:37)

HABERLE İLGİLİ ŞİKAYET, DÜZELTME GİBİ TALEPLERİNİZİ İLETMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERLE BAĞLANTILI OLABİLECEK LİNKLER:

PARALEL YAPI KONULU HABER GRUPLARINDAN KISA BİR BÖLÜM: (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)  
Paralel Yapıya yönelik hemen hemen tüm operasyonlar ve açılan davalar
Paralel yapıya açılan ve sonuçlanan davalar
Paralel yapı ve diğer kurum kuruluşlarla bağlantıları
Başbakan Erdoğan'ın paralel yapıyla ilgili açıklamaları
Paralel yapı-Abdullah Gül
Paralel yapı-Taksim Gezi Parkı olayları bağlantısı
Paralel yapı-Çeşitli davalardaki kumpaslar
Paralel yapı-Ergenekon
Paralel yapı-Behçet Oktay intiharı
Paralel yapı-Hablemitoğlu cinayeti
Paralel yapı-Üzeyir Garih cinayeti
Paralel yapı-Cevzet Soysal cinayeti
Paralel yapı-Gaffar Okkan cinayeti
Paralel yapı-Paris cinayetleri
Paralel yapı-Haydar Meriç cinayeti
Paralel yapı-15 Temmuz (2016) 'TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimine açılan davalar'
Paralel yapı-Fenerbahçe/Şike soruşturması
Paralel yapı-Ses kayıtları
Paralel yapı-Hanefi Avcı'nın cemaat iddiaları
Paralel yapı-Sabri Uzun'un cemaat iddiaları
Paralel yapı-28 Şubat süreci
Paralel yapı-Kaset olaylarıyla bağlantısı
Paralel yapı-Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikasti
Paralel yapı-1990 Uğur Mumcu vd. Laiklik suikastleri soruşturmasında kumpas
Paralel yapı-TSK'daki Fetö'cülerin 15 Temmuz askeri darbe girişimi ile bağlantısının delilleri
Paralel yapı-15 Temmuz askeri darbe girişimindeki rollerini saptırma gayretleri
Paralel yapı-Yargılandıkları davalarda Fetö'nün terör örgütü olduğunu kabul etmeyen sanıklar
Paralel yapıya karşı devlet kurumlarının attığı adımlar
Paralel yapı-Deşifreyi ve soruşturmaları engelleme çabaları
Paralel yapı-Kamikaze tahliye girişimleri
Paralel yapı-Teslim olmayıp saklanan ya da yurtdışına firar eden şüpheliler
Paralel yapıya dair hukuki deliller
Paralel yapı mensuplarından gelen itiraflar
Paralel yapı-Suç duyuruları
Paralel yapı-Abdullah Harun
Paralel yapı-Dış ülke bağlantıları
Paralel yapı-Vatana ihanet
Paralel yapı-Misyonerlik/Dinlerarası Diyalog Bağlantıları
Paralel yapı-İslami açıdan sapkın görüşleri
Paralel yapı-Fetullah Gülen'in bedduaları
Paralel yapı-Örgüt mensuplarının intiharları
Paralel yapı konulu kitaplar
Paralel yapı konulu filmler
Paralel yapı bahanesiyle kontrgerilla yapılanmalarının gözden kaçırılma çabaları ... (TÜMÜ ve LİNKLER İÇİN TIKLAYIN)

http://www.kontrgerilla.com/mnsetgoster.asp?haber_no=7467    yazdır/print

ŞOK! TSK'daki Fetö'den darbe

15.07.2016 22:46 Türkiye, 15 Temmuz saat 22:00'den beri şok dakikalar yaşıyor.. İlk önce Jandarmadan bazı birliklerin İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprüleri tanklarla ulaşıma kapattığı haberleri geldi. İlerleyen dakikala..
Tamamı 15.7.2016

İşte çılgınlıklarının nedeni

17.07.2016 14:13 TSK'daki Fetö'cülerin darbe girişimi "çılgınca" ve "gözü dönmüş" olarak değerlendiriliyor. Bir çok detay bu değerlendirmeye yol açıyor. Örneğin Meclis'in bombalanması.. Örneğin TRT'yi ele geçirirken canlı yayında darbe..
Tamamı 17.07.2016

İşte Paralel'in 81 il imamı

20.01.2015 21:02 Fetullah Gülen cemaatinin Marmara bölge imamı ile birlikte 8 il imamı olduğu iddia edildi. Bu isimlerin fotoğraflı özgeçmişleri yayınlandı. Bu imamların bir devlet memuru gibi terfi alarak kademe kademe yükseldiği iddia ediliyor..
Tamamı 20.01.2015

Paralel'e de Ergenekon'a da hayır

11.03.2014 14:52 Türkiye'de dün yargıda şiddetli bir deprem yaşandı. Daha önce benzeri yaşanmayan bu depremin merkez üssü, Ergenekon davasına bakan özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi oldu. Ergenekon davasına bakan İstanbul ..
Tamamı 11.3.2014

Büyükanıt: Huzurum kalmadı!

19.12.2015 23:00 Abdullah HARUN / kontrgerilla.com - 27 Nisan e-muhtırası soruşturmasında 'şüpheli' olarak sorgulanan dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın ifadesi ortaya çıktı. Kontrgerilla.com'un ulaştığı iki sayfalık ifaded..
Tamamı 19.12.2015

Fehmi Koru sitemize taş attı

12.10.2015 19:46 Maişet derdi nedeniyle yaklaşık 1 yıldır günlük yerine haftalık haber girişine geçmek zorunda kaldık. Dikkat edenler bunu farketmiştir. Saatlerdir süren bu haftalık haber girişini de az önce tamamlamış ve internet..
Tamamı 12.10.2015

Şok!!! Savcı Öz yurtdışına kaçtı

18.08.2015 20:19 HSYK tarafından haklarında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan, ardından mahkemece yakalama kararı çıkarılan savcılar Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın yurtdışına kaçtıkları ortaya çıktı. Mahkeme eski s..
Tamamı 18.08.2015

Balyoz Planı gerçek: 7 beraate itiraz

09.10.2016 13:55 Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 7 sanığın beraat kararının bozulması yönünde görüş bildirdi. 6 Ekim'de yaşanan gelişmeye göre, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı adına B..
Tamamı 9.10.2016

Belgesel: Gezi'nin ardındakiler

24.06.2013 11:20 Taksim Gezi olaylarına katılanlar.. Haber, açıklama ve attıkları twitlerle destek verenler.. 'Çapulcu' olduklarını açıkça belirtenler.. 'Mesele Gezi değil sen hala anlamadın mı?' diyerek hükümeti bir ayaklanma ile devirmeye destek verenler..
Tamamı 24.06.2013

7 sanıklı Balyoz davası kapandı mı?

16.12.2018 11:00 İstanbul'da, Fetö yargısının etkin olduğu dönemde açılan ve 237 sanığın müebbet hapse mahkum edildiği, Fetö ile mücadelenin başlamasının ardından davanın kumpas olduğuna dair somut delillerin ortaya çıkması üzerine..
Tamamı 16.12.2018

Humeyni planı suya düştü

08.11.2014 13:58 Yıllardır ABD'de yaşayan Türk vatandaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye dönmekten kesinlikle vazgeçtiği ileri sürülüyor. Gülen cemaatinin liderliğini yapan Fetullah Gülen, kendisine DGM tarafından dava açılmadan hemen önc..
Tamamı 8.11.2014

Gülen: 28 Şubat MGK'sı sevaptı

01.11.2014 17:35 Erdoğan'ın ilk kez 'Cumhurbaşkanı' sıfatıyla başkanlık ettiği Ekim ayı MGK toplantısı 10 saati aşarak en uzun MGK rekorunu kırdı. 28 Şubat süreci kararlarının alındığı MGK toplantısı ise 8 saat sürmüştü. MGK'da paralel..
Tamamı 1.11.2014

Ayrıntılarıyla 7 Şubat krizi

08.02.2014 15:18 Tarih: 7 Şubat 2012.. Ankara, Cumhuriyet tarihinde benzeri görülmemiş bir olayla sarsıldı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan dahil 5 MİT yöneticisi hakkında savcılık tarafından yakalama kararı çıkartıldı.. Sabah gazetesinden A..
Tamamı 8.2.2014

Beddua etti, suç duyurusu yağdı

27.01.2014 13:03 Fetullah Gülen'in avukatı: Psikolojik harekâtta yeni aşamaya geçildi.. Fetullah Gülen Hocaefendi'nin avukatı Nurullah Albayrak, müvekkili hakkında ortaya atılan iftiraların suç duyurusu şeklinde yargıya taşınması suret..
Tamamı 27.1.2014

Paralel Yapı = P2 Locası

14.01.2014 15:48 Gülen cemaatinin lideri Fethullah Gülen'in paralel yapıyı uzaktan yönetmek için yaptığı telefon görüşmeleri bugün internette yayınlandı. (1) Görüşmelerde Gülen'in, bir dini cemaat liderinin ötesine geçerek siyaset..
Tamamı 14.1.2014

Özkök ve Yalman'dan şok inkar

03.11.2014 19:23 Balyoz davasında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 'hak ihlali' kararı üzerine yeniden yargılama başladı. Duruşma, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Anadolu Adalet Sarayı'ndaki 450 kişilik Şehit Hakan Kılıç Konferans Salo..
Tamamı 3.11.2014

Yabancı vakıflara suç duyurusu

02.12.2013 16:57 Sivil Toplum Kuruluşu Adalet Platformu, Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı vakıflar hakkında, yasak olmasına karşın Türkiye'deki siyasi olaylara müdahale ettikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusund..
Tamamı 2.12.2013

Düşünen adam da olacak mı?

19.06.2013 17:17 Taksim Gezi olayları 19 günlük bir süreç sonra polisin Gezi parkını boşaltmasıyla sona erdi. Ancak artçı gelişmeler sürüyor. İki gündür 'duran adam' eylemi gündemde. Hükümeti protesto eden ve Gezi eylemcilerine destek ..
Tamamı 19.6.2013

Tır Kumpası Organizatörleri davası

16.04.2021 12:46 Adana ve Hatay'da MİT tırlarının durdurulması ve aranmasını organize ettikleri gerekçesiyle haklarında 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 50 yıl 5'er ay hapis cezası istemiyle dava açılan Fetullahçı Terör Örgütü'nün ..
Tamamı 16.4.2021

Balıkesir: Darbe davası başladı

16.04.2021 12:31 Balıkesir'de, FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında 3 muvazzaf subay, rütbesi geri alınan tuğgeneral ve meslekten ihraç edilen kurmay albay ile bir emekli albay olmak üzere 6 sanığ..
Tamamı 16.4.2021

Fetö İstihbaratçısı Altaylı davası

15.04.2021 13:35 Ankara'da, eski MİT görevlisi istihbaratçı Enver Altaylı ile birlikte 3 sanığın 'FETÖ/PDY yöneticiliği', 'örgüt üyeliği', 'siyasi ve askeri casusluk' suçlamasıyla yargılandıkları davanın görülmesine devam edildi. 14 N..
Tamamı 15.4.2021

Zirve Katliamı: Fetö İhbarları davası

12.04.2021 12:50 Malatya'da, 2007'deki Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin soruşturma sırasında Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) çıkarları doğrultusunda hareket ettiği gerekçesiyle 10 sanık hakkında açılan davada itirafçı olan mahre..
Tamamı 12.4.2021

Yazıcıoğlu'ya Fetö Suikasti davası

12.04.2021 12:34 Kahramanmaraş'ta, Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile 5 kişinin ölümüne ilişkin yürütülen soruşturmalara Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) talimatıyla müdahale ettikleri iddiasıyla..
Tamamı 12.4.2021

Casusluk Kumpasında İtirazlara Ret

12.04.2021 12:25 İzmir'de, Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, 'askeri casusluk' soruşturmasında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin sahte deliller üreterek kumpas kurdukları iddiasıyla açılan davada yerel mahkemece 75 sanık ..
Tamamı 12.4.2021

Tuskon Fetö İşadamları davası

12.04.2021 11:55 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) iş dünyası yapılanmasına yönelik, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay'ın da aralarında bulund..
Tamamı 12.4.2021

FETÖ Medya Yapılanması davası

12.04.2021 11:06 İstanbul'da, daha önce karara bağlanan 25 sanıklı FETÖ medya yapılanması davasının, 8 sanık yönünden Yargıtayca bozulmasının ardından yeniden görülmesine devam edildi. 31 Mart'ta İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki..
Tamamı 12.4.2021

Odatv Yargısı Yargılanıyor

12.04.2021 13:06 Ankara'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kumpaslarından 'İstanbul'daki Odatv soruşturması ve davası'nda yer alan eski 33 hakim ve savcının 'görevi kötüye kullanmak' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' suçların..
Tamamı 12.4.2021

İstanbul Üniversitesi Fetö davası

12.04.2021 11:14 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) İstanbul Üniversitesi'ndeki akademik yapılanmasına ilişkin aralarında eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başdanışmanı Fatih Gürsul'un da bulunduğu 10 sanığın, ..
Tamamı 12.4.2021

Zonguldak: Fetö'ye 11 Hapis

12.04.2021 13:25 Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin farklı meslek gruplarından 19 sanıklı dava sona erdi. 2 Nisan'da Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıkla..
Tamamı 12.4.2021

Sakarya: Kadın Yapılanması davası

12.04.2021 13:14 Sakarya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) ilişkin, aralarında yabancı uyruklular ve üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 3'ü firari 19 kadın sanığın yargılanması sürüyor. 1 Nisan'da..
Tamamı 12.4.2021

Adana: Fetö Finansörleri davası

12.04.2021 10:39 Adana'da, daha önce haklarında işlem yapılan FETÖ/PDY üyelerine ve ailelerine para aktarılmasını sağladıkları iddia edilen, aralarında örgütün 'Türkiye finans sorumlusu'nun da bulunduğu 3'ü tutuklu 40 sanığın yargılanm..
Tamamı 12.4.2021

Adana: Fetö Öğretmenlerine dava

12.04.2021 10:26 Adana'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan eğitim kurumlarında öğretmen ve idareci olarak çalışan tutuksuz 12 sanık hakkında 'silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyl..
Tamamı 12.4.2021

Afyon: Tuğgeneral Beraat Etti

16.04.2021 12:39 Afyonkarahisar'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılanan eski Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İ.G.G. beraat etti. 15 Nisan'da Afyonkarahisar 2. Ağ..
Tamamı 16.4.2021

Fetö Medyası Davaları Bozuldu

15.04.2021 13:35 İstanbul'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) kapatılan yayın organı Zaman Gazetesi'nin eski yazarları Ali Bulaç, Şahin Alpay ve Mümtazer Türköne'nin 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan aldıkları cezalar ile gaze..
Tamamı 15.4.2021

13.08.2001'den beri ziyaretçi sayısı:
49.475.005